KOSTUUM RennieslH 25 83 Amerika wil twee bemande satellieten laatste nieuws landhuishoudkunde congres te Breda in een baan om de aarde brengen „Alleman" naar de Sowjet-Unie „DE ZOOM" N.V. Losgeslagen jeugd te Utrecht Stamboekvee naar Indonesië Spanning in Midden-Java Moord te Utrecht tot klaarheid gebracht Samenwerking hij bedrijfsvoering biedt boeren perspektief Gemeenteclassificatie wordt afgeschaft land- en tuinbouw Amerika waarschuwde China met succes STREEKNIEUWS De Wereldspaardag De fruitpluk in Zeeland vordert goed JOHNSON CITY. 28-10. De Ver enigde Staten zullen - waarschijnlijk in januari - trachten twee bemande satellieten in een baan om de aarde te brengen, teneinde een „rendez vous" in de ruimte tot stand te bren gen. Dit heeft president Johnson donderdag op zijn boerderij in Texas meegedeeld. President Johnson maakte het nieuws bekend via zijn pers-secreta ris Bill Moyers. Deze zei dat beide ruimtevaartuigen door twee ruimte vaarders zullen worden bemand. In totaal zullen dus vier astronauten gelijktijdig in de ruimte zijn. Verondersteld wordt dat het hier gaat om een combinatie van het „Gemini 6" en het „Gemini 7"-pro- gramma. Zoals bekend mislukte de proef met de „Gemini 6" deze week doordat een tevoren gelanceerde „Atlas-Agena"-raket, waarmee een DEN HAAG. 28-10. Van begin vol gend jaar a£ zal de bevolking van de Sowjet-Umie nader kennis kun nen maken met het doen en laten van de twaalf miljoen Nederlanders. Dan zal Bert Haanstra's onthullende documentaire „Alleman" in de Sow jet-Unie worden uitgebracht onder de titel „Twaalf miljoen". Thans wordt gewerkt aan de Rus sische tekst van de film. Het isde bedoeling dat deze zo weinig moge lijk afwijkt van de oorspronkelijke Nederlandse tekst .aldus is donder dag van Sowjet-zijde in Den Haag vernomen. rendez-vous tot stand zou worden gebracht, mislukte. De vlucht van de ruimtevaarders Walter Schirra en Thomas Stafford ging toen niet door. De ruimtevaarders James Lovell en Frank Borman staan voor de „Geminl 7"-vlucht op het program ma. De perssecretaris van het Witte Huis zei dat de ruimtevaartuigen el kaar wellicht tot op enkele meters zullen naderen. „Gemini"-capsules zijn niet uitge rust om direct met elkaar in contact te komen, zoals de bedoeling was ge weest tussen „Gemini 6" en de „At- las-Agena", maar ze kunnen wel zeef dicht bij elkaar blijven. ingezonden mededeling Brandend maagzuur? helpen direkt! Ingezonden mededeling CHEM. REINIGEN GEBRACHT EN GEHAALD GECONTROLEERDE KWALITEIT WASSERIJ ZIERIKZEE - TEL. 2673 UTRECHT. 28-10. Het is donder dagavond opnieuw onrustig geweest in de omgeving van het Utrechtse stadhuis. Provocerende belhamels van 14 tot 18 jaar maakten het de politie en burgerij weer lastig. De politie heeft tussen half acht en half tien dertig kinderen aangehouden wegens het zich onnodig ophouden in portieken en het in gevaar bren gen van de veiligheid van het ver keer met bromfietsen. De kwajon gens bleven op het politiebureau tot i het moment, dat de ouders ze (kwa men afhalen. Zeldzame penning voor museum AMSTERDAM, 28-10. Het gemeen- se -museum Den Haag komt binnen kort in het bezit van een zeldzame penning, nl. een presentiepenning die - volgens een voorstel van 28 oktober 1718 van burgemeester Wil lem Lodewijk van Wassenaar, heer van Starrenburg, Maasland en Maas sluis - werd toegekend aan leden van de vroedschap. Volgens het Penningkabinet zijn er van deze vroedschapsmedaille thans slechts twee bekend. Een be zat (wijlen) koning Faroek. De twee de is eigendom van de heer F. J. van Hattum te Wassenaar. Blijkens de signatuur, N.V.S. - F(ecit), is deze geslagen 'dóór Nicolaas van Swinde- ren in 1739. Diens 37 mm grote gouden pen ning is een prachtig, onbeschadigd exemplaar. De heer van Hattum zal de penning aan het museum schen ken. VLAARDINGEN, 28-10. Uit Vlaar- dingen is het tweede grote veetrans port naar Indonesië vertrokken. Het bestaat uit vijfhonderd stuks zwart bent stamboekvee, 450 drachtige koeien en 50 jonge stieren), afkom stig uit ht gebied van het Neder landse rundveestamboek. De reis wordt in 26 dagen gemaakt met het vierduizend ton metende schip „Oona Claussen", dat speciaal voor veetransport is ingericht. Een dierenarts en 'drie veeverzorgers rei zen per vliegtuig naar Indonesië. Ze zullen daar tot kerstmis blijven om de dieren door hun acclimatise ringsperiode heen te helpen. De waarde van de dieren, die gele verd worden door de centrale orga nisatie van veeafzet-en vleesverwer- kingsccöperaties is een half miljoen gulden. Het vorige transport, ook vijfhonderd stuks, ging in februari naar Indonesië. De bedoeling is, met de dieren de melkveehou derij in Indonesië vooruit te helpen. Er 'is daar vooral behoefte aan melk. De vijfhonderd /dieren gaan dit maal in hoofdzaak naar grote staats bedrijven. TONEEL EN FILM De A.A.-topconferentie „Irma la Douche ALGIERS, 28-10. De opening van de ministersconferentie in Algiers, waar voorbereidingen getroffen moeten werden voor de op 5 novem ber te beginnen Afro-Aziatische top conferentie, zal tot het weekeinde worden uitgesteld, zo werd donder dag in conferentiekringen vernomen. Donderdagavond kwamen onge veer twintig delegatieleiders bijeen om over het tijdstip van aanvang te spreken. Oorspronkelijk diende de ministers conferentie donderdag te beginnen, doch toen waren nog slechts twee-en-twintig van de zes- en-veertig verwachte delegaties in Algiers gearriveerd. Een woordvoerder van de Vere nigde Naties maakte donderdag be kend, dat secretaris-generaal Oe Thant, uitgenodigd door Algerië om de topconferentie bij te wonen, niet komt. Hij heeft het te druk. Films over koninklijk bezoek aan <le West DEN HAAG. 28-10. In opdracht van de rijksvoorlichtingsdienst 'heeft Polygoon «en tweetal kleurenfilms gemaakt, gewijd aan het bezoek van enige weken geleden van koningin Juliana en prins Benrhard aan de Nederlandse Antillen en Suriname. In het Passagetheatcr in Den Haag heeft een aantal genodigden, onder wie minister-president Cals en le den van de Antilliaanse en Suri naamse vertegenwoordigingen in Ne derland, de eerste vertoning bijge woond. De films, ieder een half uur du rend. werden ingeleid door een kort woord van de vice-minister-presi dent, mr. B. W. Biesheuvel die onder meer de hoop uitsprak, dat deze films er aan zouden meewerken de Antillen en Suriname nog meer be kendheid te geven in Nederland. DJAKARTA, 29-10. Terwijl de In donesische eerste vice-premier en minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, donderdag na afloop van een kabinetsvergadering verklaarde, dat de toestand in midden-Java „de laatste tijd was verbeterd", maakt hét leger bekend dat de situatie in dat gebied zeer gespannen is en dat communistische elementen trachten een schrikbewind te vestigen. Volgens het legercommuniqué zijn zuiveringsoperaties in volle gang. De staat van beleg is daar van kracht en de bevolking moet van zonson dergang tot zonsopgang binnenshuis blijven. Vijf dagen geleden probeer den communistische jongeren bij Telatan, in het gebied van Solo, een legerbataljon te omsingelen teneinde zich van wapens meester te maken. Dankzij „de waakzaamheid van de bevolking" was deze poging echter verijdeld, waardoor 97 communisten konden worden aangehouden. Zij hadden reeds 15 niet-communisten ontvoerd. EINDHOVEN. Op het Stadhuis plein in Eindhoven is men begonnen met het verplaatsen van het monu ment voor de Eindhovense oorlogs slachtoffers. Dit is noodzakelijk ge worden door de bouw van het nieu we stadhuis, waarmee inmiddels een aanvang is gemaakt. Premier Sjastri van India heeft donderdag communistisch China ge waarschuwd zich buiten het conflict tussen India en Pakistan te houden. Sjastri, die dit zei op een openbare bijeenkomst in Jaipoer, verklaarde dat als Ohina zich er toch mee zou 'bemoeien India van zich af zou slaan UTRECHT, 28-10. Ernstige finan ciële zorgen na de plotselinge dcod van haar man, contacten met de deurwaarder over huurschulden en af betalingsmoeilijkheden, hebben de 50-jarige Utrechtse mevrouw M.-D. (moeder van vier kinderen) gedre ven tot een wanhoopsdaad, waarvan de alleenwonende 62-jarige winke liersters mej. N. de Groot, het slachtoffer is geworden. Na een verhoor van een uur be kende zij huilend de winkelierster in het wildeweg met een betonbei- tel op de schedel te hebben gesla gen en daarna een doosje met onge veer f 300,papiergeld te hebben meegenomen. Daarmee ging ze di rekt naar de deurwaarder om zeven tien weken huurschuld (f 280,te betalen. Mr. Van den Berg zei vanochtend op een persconferentie, dat de po litie de zaak zo snel heeft kunnen oplossen dank zij de medewerking van de 14-jarige Mia, dochter van een Utrechtse brigadier van politie, die de vrouw in de winkel had ont moet. DEN HAAG, 28-10. Het zou wel eeu kunnen zyn dat de weg van de onderlinge samenwerking voor vele agrariërs een begaanbare weg zitl bljjken te zyn. De vraag of deze ont wikkeling als een tydelyk verschijn sel moet worden gezien, als een overgangsfase naar een situatie met aanzienlijk grotere bedrijven, is thans weinig relevant. In het pro ces van economische groei en snelle technische ontwikkelingen, waarin de Landbouw zich thans bevindt, ié activiteit óp alle fronten geboden. Dit is de mening van dr. ir. A. Maris, nu nog adjunct-directeur en van 1 december a.s. af directeur van het landbouw-economisch instituut Hij spreekt haar uit in zijn pré-ad vies „zekerheden en onzekerheden bij de structurele ontwikkeling van de Nederlandse landbouw", geschre ven voor het 112de Nederlandse landhuishcudkundig congres, dat te Breda gehouden wordt. De economische ontwikkeling na de oorlog, met zich sterk uitbrei dende industrialisatie, ruime werk gelegenheid, een snel stijgend loon niveau, heeft een exodus van land arbeiders later ook boerenzoons - uit de landbouw en een sterke me chanisatie van die landbouw tot ge volg gehad. Deze noodzakelijke ont wikkeling kan alleen voortgaan als er belangrijke veranderingen optre den in de agrarische structuur en in de structuur der agrarische bedrij ven, zo schrijft de heer Maris. Een zedanige bedrijfsvergroting dat de organisatie van het werk op verant woorde wijze binnen het individuele bedrijf kan gebeuren zou een fraaie oplossing betekenen, maar is niet binnen afzienbare tijd te realiseren. De gemiddelde bedryfsgrootte is nu b(jna dertien hectare en zou dus bij halvering van het aantal bedrij ven neg pas 25 hectare bedragen. Dr. Maris concludeert daaruit dat bedrijfsvergroting, zeker op korte termijn, onvoldoende soelaas biedt om de organisatie van het werk aan te passen aan de nog steeds stij gende bewerkingsorganisatorische vlak liggen moet het echter moge lijk zijn, door samenwerking tussen enkele bedrijven met betrekking tot arbeid, werktuigen en eventueel ge bouwen, de voordelen van grotere produktie-eenheden voor een be langrijk gedeelte te verkrijgen. Ook de Iconwerkers kunnen hier bij een rol spelen: wel acht dr. Ma- ris het een nadeel van loonwerkers, dat zij in feite de bedrijven kleiner maken; een gedeelte van het -werk wordt immers afgestoten naar der den, terwijl de bedrijfscombinaties het werk juist binnen de bedrijven houden. Specialisatie Dr. Maris acht het zeer goed mo gelijk. dat een aantal boeren pers pectief zal zien in specialisatie in varkenshouderij of pluimveeteelt. De kostenvoordelen van grote eenheden zijn nu groter dan vresger, het prijs- risico wordt aanzienlijk verminderd door de mogelijkheid, contracten met afnemers af te sluiten. Dit wil echter niet zeggen dat er op den duur voor varkenshouderij en pluimeehouderij als onderdeel Van zaterdag- tot en met dinsdag avond wordt in de Zierikzeese Con certzaal vertoond de bekende Fran se film „Irma la Douche". Van deze film worden opnieuw vier voorstel lingen gegeven na de succesvolle voorstellingen van deze vrolijke ko medie enige tijd geleden. In de hoofdrollen: Shirley MacLaine en Jack Lemmon. ONDERWIJS Slagersvakschool te Goes Aan de slagersvakschool te Goes is 'het diploma leerlingenstelsel uit gereikt aan o.a. de heren H. J. iVsser te Dreischor en T. W. C. Siimmers te Zierikzee. De iheer A. A. Schell uit Zieri'kzee en mej. E. van Nieuwen- huize uit Brouwershaven ontvingen het patroonsdiploma. DEN HAAG, 28-10. In de open bare vergadering van de vaste com missie voor binnenlandse zaken uit de Tweede Kamer, heeft minister Smallenbroek (binnenlandse zaken) meegedeeld, dat het kabinet beslo ten heeft om m.i.v. 1 januari 1966 de gemeenteclassificatie op te heffen. Scheepvaartberichten Aagtekexk, 28-10 te Beira verwacht. Esso Rotterdam, pass. 28-10 Kaap Finisterre naar Sidon. Gaasterland, 28-10 te Hamburg. Radiopraatje: „Kunnen zieke aardappelen weer gezond worden"? Via de zender Hilversum II zal mej. dra. F. Quak van het Instituut voor Plantkundig Onderzoek te Wa- gemingen op dinsdag 2 november in de landbouwradiorubriek van 12.30 tot 12.40 uur de vraag behandelen of zieke aardappelen weer gezond kun nen worden. Daarna spreekt ir. D. Rozeboom, rijkszuivelconsulent voor boerenkaas, over de toekomst van de bereiding van boerenkaas. Ingezonden mededeling :7: Baby drCP'1 POEDER - CREME - OLIE -ZEEP India en Pakistan WASHINGTON, 28-10. - De Ver. Staten hebben ruim een maand ge leden communistisch China gewaar schuwd zich afzijdig te houden van het conflict tussen India en Pakistan om Kasjmier. Dit werd donderdag van officiële Amerikaanse zijde ver- Men gelooft dat deze waarschu wing werd gegeven op een van de geregelde bijeenkomsten die de am bassadeurs van China en de Ver. Staten in Warschau houden. Offi ciële Amerikaanse kringen herinner den eraan, dat China, toen het In- diaas-Pakistaanse conflict op zijn hoogtepunt was, een ultimatum stelde met betrekking tot Indiase grensver- sterkingen, doch dit enkele dagen la ter introk. Deze onthullingen werden donder dag gedaan tijdens een aantal poli tieke uiteenzettingen door verschei dene Amerikaanse regeringsfunctio narissen voor een groep directeuren van dagbladen en omroepstations. Bij de sprekers waren de minister van buitenlandse zaken Rusk, onder minister van defensie Vance en Wil liam Bundy, onder-minister voor za ken die het Verre Oosten betreffen. De minister deelde mee dat het ge heel afschaffen van de standplaats aftrek o.m. betekent dat een eind komt aan een bekend punt op alle politieke partijprogramma's. De aangekondigde afschaffing van de gemeenteclassificatie iheeft alléén betrekking op 'de zogenoemde stand plaatsaftrek en geldt dus uitsluitend voor het 'overheidspersoneel, onver schillig of 'dit nu is in 'dienst van rijk, provincie of gemeente. Het ka binetsbesluit 'betekent, dat met in gang van 1 januari a.s. de' lonen voor die ambtenaren, werkzaam in een andere 'dan een eerste 'klas-'gemeen- te zullen worden opgetrokken tot het peil van, de bezoldiging in eerste klas gemeenten. Het tot dusver ge handhaafde verschil bedraagt vier gulden per (maand. Ambtenaren 'in ongeveer 700-800 gemeenten zullen van de nieuwe re geling kunnen profiteren. Naar schatting vergt ihet genomen besluit een totaalbedrag van 8 a 9 miljoen gulden per jaar. KERKNIEUWS Gewijzigde diensten Geref. Kerk te Bruinisse en te Nieuwerkerk De in de predikbeurtenlijst opge geven diensten komen te vervallen. De nieuwe opgaaf voor zondag 31 oktober a.s. luidt als volgt: Nieuwerkerk: 10 uur dr. Becker, 5 uur ds. Den Heteen. Bruinisse: 10 uur ds. Den Heeten, 5 uur dr. Becker. De ministerraad van de Europese Vrijhandelsassociatie (E.V.A.) heeft donderdagavond laat volledige over eenstemming bereikt over stappen by de Europese Economische Ge meenschap, die gericht zyn tegen een toenemende economische verdeling van west-Europa. AMSTERDAM. De directie van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart N.V. deelt mede, dat het m.s. „Willem Barendsz" aan de Zuid-Afrikaanse maatschappij „Wil lem Barendsz Beperk" is overgedra gen on onder de Zuid-Afrikaanse vlag is gebracht. 21 mensen, onder wie 7 kinderen, zijn om het leven gekomen bij een brand in Balikpapan in Oost-Borneo die 1500 huizen in de as heeft gelegd. van het gemeende of weidebedrijf geen plaats meer zal zijn. Dr. Maris noemt in zijn pré-advies o.m. een aantal cijfers over de peri ode 1947-1965. Er was in die periode geen duidelijke ontwikkeling naar grote bedrijven, maar slechts een vergroting van de zeer kleine bedrij ven. Het resultaat van de verschui vingen was dat de gemiddelde be- drijfsgrootte slechts toenam van elf tot bijna dertien hectare. Gelet op de sterk toegenomen bewerkingscapaci- teit is de bedrijfsgroottestructuur ongunstiger geworden. Meer éénmansbedry ven De arbeidsbezetting per bedrijf daalde van 2,25 tot 1.68. Het aan tal bedrijven met landarbeiders nam af, het aantal gezinsbedrijven steeg en er was - wat nog opmerkelijker is - een sterke toeneming van het aantal éénmansbedrijven. Meer dan veertig procent van het totale aan tal bedrijven in Nederland is nu reeds éénmansbedrijf. Dit betekent een ingrijpende verandering. In de arbeidsvoorziening op het landbouwbedrijf, met belangrijke consequenties voor de organisatie van het werk. Deze ontwikkelingstendenties, al dus dr. Maris, gaan in feite lijnrecht in tegen de eisen die in de landbouw door de economische er. sociale ont wikkelingen aan de wijze van pro duceren worden gesteld. De voor produktiviteitsstijging nodige ver mindering van het aantal arbeids krachten zal in de komende p, rivuè vooral tot starvd moeten komen door afneming van het aantal toedrijfs- hoofden, dus door opheffing van be drijven en vergroting van de reste rende bedrijven. Tot een nog verder gaande bedrijfsvergroting dan voor die bedrijfsvergroting reeds nodig is zal men moeten komen om de be drijfsorganisatie af te stemmen op de ontwikkeling van de prijsverhoudin gen tussen arbeid cn overige pro ti uktiefaktoren en op de technische mogelijkheden. Tenslotte wijzen sociale eisen in de richting van meer mensen per be drijf oj produktie-eenheid. Dece drie krachten stimuleren een ontwikke ling die onmiskenbaar gaat in de richting van minder mensen, minder bedrijven, grotere bedrijven en/of grotere produktie-eenheden. ZIERIKZEE Mutaties bij 's Rijksbelastingen De assistent (Al van 's Rijksbelas tingen L. L. van Osselear is m.i.v. 1 november a.s. verplaatst van Ove- zande naar de inspectie der directe belastingen (afd. Controle) te Zie rikzee. In het kader van de opheffing van de actieve dienst is de assistent (A) van 's Rijksbelastingen A. van Soe- len m.i.v. 1 november a.s. verplaatst van de oost Zierikzee naar het ont vangkantoor der Rijksbelastingen te Zierikzee. De assistenten (A) van 's Rijksbe lastingen A. van het Hoofd, C. W. J. Wolffensperger, M. Meerman en de assistent le klas J. Vos zijn m.i.v. 1 november verplaatst van de posten Haamstede, Bruinisse en Zierikzee naar ide inspectie der directe belas tingen te Zierikzee. De assistent (A) van 's Rijksbelas tingen P. J. v. d. Welle is ingaande 1 november a.s. verplaatst van de post Haamstede naar de inspectie der directe belastingen (afd. Contro le) te Zierikzee. DUIVELAND Plattelandsvrouwen zagen wol-show De afdeling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen kwam in „Ons Dorpshuis" te Nieu werkerk bijeen voor het bijwonen van een breishow welke werd aan geboden door de Neveda-fabrieken, welke was vertegenwoordigd door de heer Astma. Na het Welkomst woord van de presidente, mevrouw Van Eeten-de Vries werden model len geshowd door leden en huisge noten. Vóór de pauze door de kinde ren van ongeveer 4 tot 10 jaar, zo- kwamen de tieners en dames aan bod. De modellen waren gebreid of gehaakt in alle maten en er was werkelijk voor „elk wat wils". De soorten gebruikte wol werd uitvoe rig toegelicht. Wollen kleding mag, zo werd verteld, nooit te vuil wor den en men dient een goed wolwas middel te gebruiken en geen centri fuge om te drogen. Momenteel zijn er niet minder dan plm. 500 kleu ren en 35 soorten wol, welke naar praktisch alle landen wórden geëx porteerd. In de pauze kon men wolsoorten en modelboeken bekijken. Na afoop kregen de mannequins allen een presentje, terwijl de heer Astma de aanwezige dames hartel-k dank bracht voor hun belangstelling. BRUINISSE Trottoir langs huizen Langs dé Dorpsweg (oostzijde) wordt voor de daar gebouwde hui zen een trottoir aangelegd, waar voor 'de idaar voox-heen lopende sloot wordt gedempt. Op bedoeld bouw terrein zal nog een huis worden ge bouwd. De rest van de grond woi'dt vrij gehouden voor 'de chr. huishoud school die daar zal verrijzen zodra de bouwvergunning verkregen is. Speciaal Avondmaalstel aangeschaft De 'kei'keraad van de hexvormde gemeente schafte een Avondmaals- stel aan, om het Heilig Avondmaal te houden voor zieleen en ouden van dagen die niet meer in staat zijn naar de kerk te komen. Hiervoor werd een gift van f 100 ontvangen. Dit 'bedrag dekt echter nog niet de werkelijke kosten. BRUINISSE De te Bruninisse gehouden col lecte voor de minder validen (AVO- collecte) -bracht f 240 op. AMSTERDAM, 29-10. Het is van daag Wereldspaardag, de dag die 41 jaar geleden op een internationaal spaarbankcongres in Milaan werd ingesteld, en vastgesteld werd op de jaarlykse laatste werkdag van ok tober. In Nedexdand en divei'se andere landen bieden de spaax'banken (in onsl and de zg. Bondsspaarbanken, aangesloten bij de Nedex-landse Spaarbankbond te Amersfoort, dus niet de Boerenleenbanken en niet de R.P.S.) vandaag hun spaax-dei's bij zondere attracties om het sparen te bevorderen en de spaarzin aan le kweken. De ervaring leert dat dien tengevolge op Wereldspaai-dag de tex-ugbetalingen door de inleggingen vrij aanzienlijk sterker plegen te worden overtroffen dan gemiddeld op de gewone dagen van het jaar het geval is. De actuele boodschap voor We reldspaardag 1965 kan, volgens de persdienst van de bondsspaarbanken aldus worden samengevat: „Het gaat niet om een benepen zitten op het spaarduitje, maar om op gezon de wijze met de welvaart te leren leven". Deze doelstelling komt in de internationale gedachtenwisseling tussen de spaarbanken steeds meer op de vooi'gx'ond. Hierbij wordt er aan herinnerd, dat de Nederlandse spaarbanken de eei'ste in de wereld waren, die tot de oprichting van een instelling als het gezindsbegrotings- instituut zijn overgegaan. De vrijwil lige besparingen van de gezinshuis houdingen, gekanaliseei-d door de spaarbanken, leveren een belang rijke bijdrage voor de vereiste inves teringen, maar blijven tevens het ei gendom van de spaarders, hun ren- tegevend bezit. Van jaar tot jaar krijgt Wereldspaai'dag, volgens de persdienst van de bondsspaarban ken, meer betekenis. 'N GEHELE AVOND heeft U op de krant zitten wachtenen juist nu U in uw bed ligt hoort U dat de buren de krant in de bus stoppen! U KUNT DIT VOORKOMEN door zélf een abonnement op ons blad te nemen! Op de rivier de Maranhao in Bra zilië is woensdag een boot vergaan, waardoor ongeveer honderd mensen onder wie verscheidene vrouwen en kinderen, verdronken. Het vaartuig stootte nabij Sao Luis lok op een x-ots. Er waren slechts veexüen over levenden. DEN HAAG, 29-10. In de Zeeuwse fruitcentra worden goede vorderin gen gemaakt met de fruitpluk. Peren hangen er nergens meer aan de bo men cn op heel wat bedry ven is men deze week cok klaar gekomen met de pluk van appels. Alleen op de grote bedryven zal men nog één of twee weken werk hebben. De weersom standigheden zijn dit seizoen zeer gunstig geweest voor het plukken van fruit. De kwaliteit van de vruch ten is hierdoor in gunstige zin be ïnvloed. Duidelijk is merkbaar dat -de fx*uit- oogst dit jaar aanzienlijk kleiner is dan het vorig jaar. Moeilijkheden met de arbeidsvooi'zlening in de pluktijd zijn vrijwel nergens vooi*- gekomen. Nu er buiten de koelhuizen vrij wel geen pex-en vooxTedig zijn op de Zeeuwse fruitbedrijven en het aan bod van appels slechts geleidelijk plaats vindt, zijn de fruitveilingen in dit gebied overgegaan tot 'het ver minderen van het aantal veilingda- gen voor fruit. Hierdoor wordt be reikt dat er toch steeds een voldoen de ruim kwantum te koop is wan neer er wordt geveild. Tot nu toe werd elke dag fruit ge veild, maar met ingang van de ko mende weök wordt dat twee of drie keer per week bij de veilingen van Goes, ICapelle-Biezelinge en Krab- bendijke. De afzet van fruit heeft een vlot verloop. Op de binnenlandse markt kan het Zeeuwse kwaliteitsfruit goed worden verkocht en ook is er een regelmatige en behoorlijke waag voor export, vooral naar België en west-Duitsland. Het aanbod van de appellessen Cox's Orange Pippin en Goudreinette is xeeds over het hoog tepunt heen maar Jonathan en Gol den Delicious beginnen meer naar voren te komen. De rode Jonathan is dit jaar goed in trek bij de consu menten in binnen- en buitenland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 6