Een E.E.G. buiten Frankrijk behoort tot de onmogelijkheden Tuinman Zoon Rituele moorden in Peru Meer auto voor uw geld TAUNUS 12 M f 5895,- Regering en protestantse kerken financieren projekt in Zambia (Afrika) Premier Wilson maakt geen vorderingen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 29 oktober 1965 122ste jaargang Nr. 19879 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Zierikzee kreeg een nieuwe kleuterschool Visie van inr. B. W. Biesheuvel Vietcong-aanval op vliegbasis DEN HAAG, 28-10. Een E.E.G. buiten Frankrijk om kan niet, want de E.E.G. is een zaak van de zes landen. De minister van landbouw en vis serij, mr. B. W. Bicsheuvel, zei dit donderdagmiddag in de jaarvergade ring van het .-.Algemeen Orgaan Ingezonden mededeling Voor BANKSTELLEN CLUBSTELLEN en EETKAMERS naar Woninginrichters Mol 19 - Zierikzee - tel. 2887 Wij hebben ook altijd iets aparts in losse clubs, in vele modellen en prijzen. Voedselvoorziening" te Schevenin- gen. Er zijn mensen die betogen dat we nu weer de weg naar het bredere Europa op moeten, maar volgens de minister zou dat betekenen het in slaan van de heilloze weg van de intergouvernementele samenwer king, van het ieder baas in eigen huis bljjven. De grote betekenis van de E.E.G. ligt in het onder een noe mer brengen van de landbouwpoli tiek. Van geen der landen bulten de E.E.G. is echter tot nu toe gebleken dat het die ingrijpende politieke stap wil doen. YVe moeten al het mogelijke doen de crisis binnen de zes te overwin nen, aldus de minister. De minister beschouwde het prin cipiële en duidelijke standpunt, dat de „vijf" deze week in Brussel heb ben ingenomen, als een winstpunt. Hij had hoop en, naar hij uitdruk kelijk zei, ook vertrouwen, dat dit zo blijft. Uitvoerig is in Brussel ge sproken over de landbouwpolitiek, met name ook over de financiering. Volgende maand zal de heer Mans- holt komen met een voorstel betref fende een gemeenschappelijke melk prijs per 1 juli 1967. Er bestaat ten aanzien van de' landbouwl'inanciering grote overeen stemming tussen de vijf, aldus de minister, maar over enkele kardi nale punten zal nog beslist moeten worden rond de tafel met „de com plete E.E.G.-familie eromheen". Minister Biesheuvel was van oor deel dat de Franse regering geen en kele reden meer heeft om vanwege de landbouwpolitiek uit Brussel weg te blijven. Algemene rijksgroepsregeling voor minder-validen DEN HAAG. 28-10. Op grond van de algemene bijstandswet is een nieuwe rijksgroepsregeling voor mindervaliden vastgesteld. Dit heb ben de staatssecretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk en de minister van sociale zaken en volksgezondheid mede gedeeld aan de gemeentebesturen. De regeling vervangt de drie thans bestaande rijksgroepsregelingen voor minder validen, terwijl bovendien de kring van gerechtigden belangrijk is uit gebreid. Alle mindervaliden van 18 tot 65 jaar hebben aanspraak op een uit kering, mits zij als kostwinner, al leenstaande of thuiswonend geen ar beid kunnen verrichten, niet in een inrichting worden verpleegd of ver zorgd en geen recht hebben op een uitkering krachtens de sociale verze keringswetten voor mindervaliden. De periodieke uitkeringen bedra gen voor; kostwinners: f 61.05 per week (te vermeerderen met een toe slag van f 7,35 voor kinderen van 0-5 jaar, f 11.05 van 6-12 jaar eh f 14,20 van 13-20 jaar; en met het huurbedrag en de eventuele zieken fondspremie) alleenstaanden: f 42,40 per week (te vermeerderen met het huurbe drag of met f 9,pr week als geen zelfstandige huishouding wordt gevoerd, en met de eventuele zie kenfondspremie); en thuiswonenden: van 18-20 jaar De stakingen in de wereld LONDEN, 28-10. In de tien jaar van 1955 tot 1964 zijn in Amerika de meeste arbeidsdagen door stakingen verloren gegaan, namelijk gemiddeld 1.044 per duizend arbeiders. Italië bezet de tweede plaats met 875 da gen. Vervolgens komen India (703), Canada (597), Denemarken (509), België (498), Ierland (495), Japan (391) Australië (378), Frankrijk (336), Fin land (303), Engeland (294), Noorwe gen (277), Nieuw-Zeeland (123), Ne derland (53), west-Duitsland (52), Zweden (14) en Zwitserland (5), De berekeningen zijn gemaakt door het Britse ministerie van arbeid in sa menwerking met het internationale arbeidsbureau. Er komt weer koelhuis- boter met prijsreductie DEN HAAG, 28-10. Naar het mi- nisterie van landbouw en visserij meedeelt, .zal met ingang van de tweede week van november koel- huisboter bij de detaillisten ver krijgbaar worden gesteld. De Euro pese commissie 'heeft van het Neder landse verzoek ingewilligd negen duizend ton koelhuisboter met een prijsreductie van vijftien procent voor de Nederlandse consument be schikbaar te mogen stellen. De con sumentenprijs van een pakje koel huisboter zal als gevolg van de toe gekende prijsreductie ongeveer twin tig cent per pakje lager liggen dan de prijs van de verse boter. f 30,30 per week en van 21-65 jaar f 42,40 per week (eventueel te ver meerderen met de ziekenfondspre- mie). Een bijzondere uitkering kan - ook al wordt geen periodieke uitke^ ring genoten - verleend worden voor: a. noodzakelijke uitgaven, die verband houden met de aard van de invaliditeit; b. uitgaven, die kunnen dienen ter verbetering van de le vensomstandigheden van de minder- valide; en c. uitgaven die vooral ge richt zijn op het verkrijgen of be houden van arbeid (hiervoor komen ook 15-jarigen reeds in aanmer king). Bij de vaststelling van de uitke ringen wordt uitsluitend rekening gehouden met de inkomsten en het vermogen van de mindervalide zelf en blijft dus de financiële positie van meerderjarige kinderen, ouders, broers en zusters buiten beschou wing. Burgemeester en wethouders zijn gehouden te bevorderen, dat de min dervalide gebruik maakt van alle mogelijkheden tot revalidatie. Des kundige instellingen en personen zullen hierbij van advies dienen. De minister zei een en ander in zijn beantwoording van vragen, die hem gesteld waren nadat hij een in leiding had gehouden over „de han del in landbouwprodukten in Neder land, in de E.E.G. en in de wereld". Geen „weg lerug" In de inleiding had hij al gesteld dat de tegenwoordige moeilijkheden in de E.E.G. overwonnen kunnen en moeten worden, omdat er voor Frankiijk noch voor de vijf anderen een begaanbare „weg terug" is. De Nederlandse i-egeiing is bereid haar bijdrage te levex-en aan de doorbre king van de impasse, doch zal daar bij het omstreden beginsel van de supra - nationaliteit niet kunnen pi-ijsgeven. Ook hier is de „weg te rug", die voert naar een intei'gou- vernementele samenwerking op ba sis van „ieder baas in eigen huis" onmogelijk. Wie dit wil zoekt de toekomst in het verleden. Hiermee kan geen geïntegreerd beleid, nood zakelijk voor de totstandkoming van een gemeenschap zoals in het ver- di'ag van Rome voorzien, worden op gebouwd. Speciaal de landbouwpo litiek, waaraan wij in Nederland zo veel waarde hechten, zou in een zo danig gedesintegreex-d stelsel geen enkele kans van slagen hebben. VLISSINGEN. In de buitenhaven van Vlissingen werd dondex-dagmor- gen overgedragen aan de V.O. Sudo Import te Moskou het m.s. „Frans Hals", als derde in een serie van zes visverwerkende koelschepen welke voor Russische rekening wor- den gebouwd bij de N.V. Koninklij ke Maatschappij De Schelde te Vlis singen. LIMA, 28-10. Peruaanse „Campa"- Indianen hebben de afgelopen tijd in de uitgestrekte wouden meer dan vijfduizend mensen vermoord, zo schrijft het blad „La Prensa". Volgens het Peruaanse blad dragen deze moorden een zuiver ritueel ka rakter. De „Campa's" doden ieder een die zij verantwoordelijk achten voor de epidemieën waardoor zij ge troffen worden. Als een familielid van een „Cam- pa" ziek wordt, doodt hij de eerste persoon van wie hijdroomt. Hij doet dit omdat hij een droom als hekserij beschouwt en de persoon die hem in zijn droom is verschenen tot toverij in staat acht en dus ziekte kan veroorzaken. Ook als een van zijn ouders in zijn droom verschijnt, doodt de „Campa" deze. Na de moord wordt het lijk ver brand en de resten worden in de ri vier gegooid. Ingezonden mededeling t UTRECHT, 28-10. De Nederland se regering heeft voor het eerst een projekt voor ontwikkelingshulp dat haar van protestantse züde ter me definanciering werd voorgelegd, goedgekeurd. Het gaat om de uit breiding van vier middelbare scho len die door de Verenigde Kerk van Zambia worden geëxploiteerd. De Zambiaanse regering di-aagt 75 procent van de uitbreidingskoslen van deze scholen. De kerken van Zambia hebben aan Nederland de resterende 25 procent gevraagd. Het projekt is via de interkerkelijke commissie coördinatie ontwikke lingshulp door de Stichting Oeceu- menische Hulp aan Kei-ken en Vluchtelingen voorgelegd aan de Ne derlandse regering. Zij zal bijna 500.000 gulden bijdx-agen. Zambia, het vroegere Noord-Rhodesië, werd in 1964 politiek onafhankelijk. De to- 'bA NANG (Zuid-Vietnam). Eèh Amerikaanse marinier leidi een Vietcong- commando weg na de overval op de vliegbasis. Veertig helikopters loerden vernield of ernstig beschadigd. Op de basis Tsjoe Lai werden zeven jacht' bommenwerpers uitgeschakeld voor de strijd. De kwestie Rhodesië tale bevolking omvatte toen 3.408.000 personen. Van de/jeugd in de lagere school leeftijd bezoekt 45 procent de lage re schoo/. De situatie van het mid delbaar/onderwijs is veel slechtei\ In 1963'beëindigen 370 jongelui een middeloare school met 5-jarige cur sus; iii 1964 was dit getal x-ond 560 en in/1965 is het opgelopen tot 760. Mom/nteel heeft het land niet meer dan Ï0 inheemse gegi-adueex-den. De ze a/iuatie belemmert een snelle ont wikkeling van het land. Ket ministerie van onderwijs van Zambia heeft een 5-jarenplan ont werpen, dat erop gericht is, tegen l/70 aan ieder kind lager onderwijs ie garanderen en de opname-capa citeit van het middelbaar onderwijs /n 3 jaar te verdrievoudigen. In dit kader Wordt er naar gestreefd vol gend jaar 120 nieuwe middelbare schoolklassen te openen. SALISBURY, 28-10. De Britse premier Harold YY'ilson, die nu reeds drie dagen in Rhodesië besprekingen voert om de dreiging van een eenzij dige onafhankelijkheidsverklaring door de Rhodesische regering af te wenden, schijnt weinig vorderingen te maken. Britse functionarissen zeiden don derdag dat er geen aanwijzingen waren van een verandering waar door men uit de impasse zou kunnen geraken. Premier Smith en zijn Britse ambtgenoot, die ï-eeds met 120 blan ken en Afrikanen heeft gespi-oken, ontmoetten elkaar weer tijdens eer lunch. Wilson is er bij zijn bespre kingen met de Afi*ikaanse nationa listische leiders Josjoea Nkomo en Ndabaningi Sithole niet in geslaagd hen te doen afzien van hun eisen voor onmiddellijke instelling van een iTieerderheidsregering. Zoals bekend, wonen in Rhodesië vier miljoen Afrikanen tegen min der dan 220.000 blanken. Donderdag middag voerde de Britse premier weer afzonderlijke gesprekken met de twee nationalistische leiders. Na afloop werden geen verklaringen afgelegd. Enorme schade door Vietcong-aanval SAIGON, 28-10. Een Amerikaanse militaire woordvoerder in Saigon 'heeft donderdag meegedeeld dat de Viet Cong tijdens de woensdagnacht uitgevoerde aanvallen op de bases Da Nanig en Tsjoe Lai voor naar schatting 18 miljoen dollar (bijna 65 miljoen gulden) schade aan helikop ters en vliegtuigen heeft aangericht. Blijkens de Amerikaanse verlieslijst had de Vietcong tot donderdag in totaal 99 Amerikaanse vliegtuigen er. 58 helikopters op de grond ver nield. Ere veld in Medan in verval DEN HAAG, 28-10. Minister Luns (buitenlandse zaken) heeft in ant woord op schriftelijke vragen ter zake van het Tweede-Kamerlid dc heer Scheps (P.v.d.A.) bevestigd, dat hetereaveld te Medan in Indonesië in verval verkeert. De bewindsman schrijft dit toe aan het feit, dat het hoofd van het kan toor Indonesië van de Oorlogsgra- venstichting, die in december 1961 met verlof naar Nederland was ver trokken, eerst in oktober 1963 van de Indonesische autoriteiten naar zijn post mocht terugkeren. In die tussentijd kon het onderhoud van dc erevelden slechts op beperkte schaal plaatsvinden. ONBEKENDE STRALING MOSKOU28-10. De stralings meter van het Russische ruim testation „Zond-2 heeft een krachtige straling van onbe kende herkomst in de inter planetaire ruimte ontdekt en gemeten. De Zond-2 werd op 30 november gelanceerd met een koers naar Mars. De nieu we straling wordt gevormd door radiogolven van verba zingwekkend grote intensiteit. Krachtige radiogolven worden door de zon verwekt wanneer zij in een toestand van onrust is. Wat de nieuwe stralingen aangaat, menen sommige des- kïindigen. dat de Zond-2 radio -stralingeyi heeft opgevangen van een of andere grote pla neet, hoogstwaarschijnlijk Ju piter, maar anderen menen, dat deze stelling hypothetisch is. De waarnemingen worden voortgezet. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's v v Lang berouwd. j* •j* Haast getrouwd t WAT 1EQT DE BIL T 7** Herfstachtig Verwachting tot zatex-dagavond In de nacht weinig bewolking en matige zuidwestelijke wind, morgen overdag toenemende bewolking ge volgd door regen en tot krachtig, aan de kust wellicht tot hard aan wakkerende zuidwestelijke wind; weinig verandering in tempei'atuur. 30 okt. Zon op 7.31, onder 17.16. Maan op 13.56, onder 21.05. 31 okt. Zon op 7.33, onder 17.14. Maan op 14.35, onder 22.09. 1 nov. Zon op 7.34, onder 17.12. Maan op 15.04, onder 23.18. Eerste kwartier: 1 nov. te 9.26. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 30 okt. 31 -Okt. 1 nov. 6.36 v.m. 7.14 v.m. 8.00 v.m. 18.53 n.m. 19.39 n.m. 20.43 n.m. De Britse minister van justitie, sir Elwyn Jones had een langdui'ig onderhoud met zijn Rhodesische ambtgenoot Desmond Lardnei'-Bur- ke. Donderdagavond boden premier Smith en zijn regering Wilson en minister voor Gemenebestzaken Ar thur Bottomley een diner aan. Ex- zijn nog geen plannen voor een vol gende ontmoeting gemaakt. Naar verluidt, heeft de aartsbis schop van Cantei-bury, dr. Michael Ramsay, premier Wilson een korte boodschap gezonden waarin hij (Ramsay) zegt dat een groot aantal christenen „enig besluit tot het ge bruik van geweld in het geval van een eenzijdige onafhankelijkheids verklaring" zal steunen. BROUYVERSHAVEN: 30 okt. 6.18 v.m. 18.34 n.m. 31 okt. 7.00 v:m. 19.21 n.m. 1 nov. 7.53 v.m. 20.25 n.m. Doodtij: 3 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT 29-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Aohter een front, dat in de •nacht van donderdag op vrijdag met enige x-egen ons land passeerde, stroomde met westelijke wiiid koe lere oceaanluoht binnen. Dit fx-ont behoort 'bij een depressie die boven het noordelijke deel van de Noord zee korte tijd een storm met wind kracht 9 a 10 verooi-zaakte. Intussen heeft zich de westcircu- latie tot diep in Rusland uitgebreid. Boven d'e oceaan is in deze circula- tie een nieuwe actieve depressie op genomen, die met grote snelheid naai- het zeegebied tussen Schotland en IJsland, ondei-weg is. De ver plaatsingssnelheid van deze depres sie bedraagt ongeveer 80 km. per- uur. Aan de depx-essie gaat een rug van hoge luchtdruk vooraf. Deze zal vanavond ons land passei-en. Daax-na zal een regenzone ons land bereiken en zal de wind die eex-st afneemt, uit zuidwestelijke richting opnieuw aan- wa'ickeren. In de temperaturen komt weinig verandering. Veel geld verdienen met vluchtelingenvervoer HAVANA, 28-10.De Amerikaanse booteigenaars in Florida vex-dienen schatten aan het vervoer van Cuba nen naar de V.S., hebben Cubaanse ballingen die hun familieleden in CaiTxarioca lowamen halen tegenover de Cubaanse pex-s vex-klaard. Een tocht levert zo ongeveer tienduizend dollar op. Vex-scheidene zakenlieden hebben de koppen bij elkaar geslo ken en een „ware trust van bootei genaars" gevox-md. Een van hen re kende 500 tot 600 dollar per pex-soon aan twintig Cubanen die hij meenam Een andex-e Amerikaan, die op goed geluk naar Camax-ioca was gevax-en, hoewel hij geen familie op Cuba heeft - px-emier Castx-o heeft het aan bod aan familieleden gedaan - zei slechts: „zaken zijn zaken". Ingezonden mededeling Bekijk vrijblijvend onze geheel exclusieve collectie handgeknoopte TAPIJTEN Woninginrichting Deurloo, Zierikzee, Appelmarkt 4 tel. 2946

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1