KASTEEL TE HUUR ananen Wilsons nachtmerrie zelfs bezorgdheid in Zuid-Afrika Al sinds vele jaren is Aspirin overal ter wereld de meest gebruikte pijnstiller. Waarom denkt u? ASPIRIN0BAYER echte zijn (III voordelig 7.1ER1K7.EESCHE NIEUWSBODE Donderdag 28 oktober 1965 Nr. 19878 IU.Ik DOOR 11 ET WERELD I VENSTER De Britse premier, Harold Wilson, heeft niet lang geleden gezegd dat de kwestie-Rhodesië hem een nacht merrie bezorgde en hij gaf daarmee wellicht vrij aardig uitdrukking aan de gevoelens die in het algemeen in Engeland heersen ten aanzien van de Rhodeslsche rebel in de familie van het gemenebest. Als laatste poging bij het politieke touwtrekken over de vraag of Rhodesië eenzijdig zijn onafhankelijkheid zal uitroepen, heeft Wilson nu besloten zelf naar de Rhodesisehe hoofdstad, Salisbury, te reizen om nog op het laatste nip pertje te trachten door een gesprek het dreigend onheil te voorkomen. Men kan zich als buitenstaander gemakkelijk afvragen wat de Britse premier beweegt om met zoveel in spanning voor een vrijwel verloren zaak te vechten, maar het vraagstuk Rhodesië is voor de Britse buiten landse politiek van het uiterste ge wicht. Deze buitenlandse politiek im mers is voor een belangrijk deel ge baseerd op de belangen en de ver houdingen zoals deze in het geme nebest liggen, een vrij losse, maar niettemin belangrijke organisatie van volkeren van verschillende rassen en continenten. Al zijn deze volkeren onderling vaak antagonisten, men denke aan India en Pakistan. Het be sef tot een zelfde club te behoren kan in sommige situaties toch een belangrijke band blijken. De nachtmerrie Wanneer Rhodesië tot de slotsom zou komen dat het zonder meerzëlf de band met Engeland en het geme nebest kan doorsnijdenkomt het Ingezonden mededeling gemenebest als instelling in gevaar. Het verliest aan prestige en dat op zijn beurt zou het wel eens voor an dere leden gemakkelijker kunen ma ken het heilloze voorbeeld le volgen, üaar het Britse „moederland" moei lijk legen al deze ongehoorzame zo nen economische sancties kan toe passen, laat staan militaire strafex pedities uitrusten, zou op deze wijze een einde komen aan de laatste res ten van de vroegere Britse invloed en de. wereld. Deze gedachte nu. is Wilsons nachtmerrie. Nu is het zo kranig aangekondig de voornemen van Rhodesië waar een kleine blanke minderheid re geert doch, de Afrikaanse meerder heid evenals in Zuid-Afrika waar schijnlijk nog niet in staat is het be wind voor een deet over te nemen) misschien toch ook meer ingegeven door wantrouwen jegens de toekomst dan door zelfverzekerdheid. Schade Vooraanstaande zakenkringen in Salisbury hebben premier lan Smith al bezworen zijn plannen niet uit te voeren, daar men de schade die de economie tengevolge van een unilate raal besluit zal leiden te groot acht. Voorts kan men rekenen op een heftig verweer in Afrika. Zo heeft de conferentie vna leden van de Or ganisatie van Afrikaanse eenheid in Akkra zich krachtig tegen Smith ge keerd en de premier van het Rhode sisehe buurland, Kenneth Kaïmda, beloofde Engeland steun wanneer het tot een militaire actie mocht be sluiten. Zelfs in Zuid-Afrika, waar toch ongeveer dezelfde gedachten heer sen als in leidende kringen in Salis bury, ziet men de ontwikkelingen met lede ogen, daar een eventuele strijd in Rhodesië wel eens kwalijke gevolgen in het bolwerk der apart heid zou kunnen hebben. Misschien dat deze motieven premier Smith uiteindelijk voor een fataal besluit zullen doen a/schri/ckeji. Maar ook indien dit niet het geval zal blijken, keert Wilson naar Londen terug als degeen die tot het laatste toe alles heeft gedaan wat in zijn vermogen l'0t. Ingezonden mededeling Wat biedt de BEELDBUIS? DONDERDAG. Na het vertrouwde voorprogramma (Klaas Vaak, jeugd journaal De Verrekijker, Van Gewest tot Geiuest en Lucy show) volgt om acht uur het journaal, waarna de N.C.R.V. het toneelspel „Nacht in de middag" op het scherm brengt. Het is een spel naar het gelijknamige boek van Arthur Koestier en Syd ney Kingsley droeg zorg voor de dra matisering. Het stuk, met in de hoofdrollen Lo van Heilsbergen en Eric Schneider, behandelt de zuive ringen in de dertiger jaren, uitge voerd onder leiding van de Russische dictator Stalin. Hoofdpersoon is een volkscommissaris, belast met het toe zicht op enkele fabrieken. Aan het eind van het jaar blijkt dat zij de voorgeschreven produktiecij fers niet halen en dit, zoals dat in een dicta toriaal geregeerd land vaak gebeurt, kost de volkscommssaris het leven. De avond wordt besloten met de ac tualiteitenrubriek „Attentie", zoals altijd samengesteld door Dick Ho-u- waart. Op net twee de eerste aflevering van een detectiveserie van Engelse bodem, waarin de hoofdrol wordt vervuld door een zekere meneer Brent. VRIJDAG. Na het journaal van zeven uur de Dick van Dyke-show geen Klaas Vaak!) waarin Dick's echtgenote een schilderij vervaardigt dat zowaar nog een plaatsje vindt op een tentoonstelling van moderne kunst. Dit overigens tot verdriet van Laura en Dick, die pogingen in het werk stellen om het doek van de expositie verwijderd të krijgen. Om half acht „AVRO's Televizier", waar in we aandacht besteden aan regio nale gebeurtenissen in samenwerking met een aantal dagbladen. Na het journaal een door de AVRO georga niseerde ijsshow waaraan o.a. deel nemen: Regine Heitzer, Petra Bur- ka, het Russische paar Ludmilla Be- lousova en Oleg Protopopov. Het tweede gedeelte van de avond is ge reserveerd voor „Alleen voor U", een theaterreportage vanuit het Am sterdamse Carré. In „Alleen voor U" treden o.a. op: Willy Walden, Piet Muyselaar, Teddy Scholten, The Athenians en vele andere prominen te theaterartiesten. In de uitzending is ook een quiz opgenomen, te pre senteren door Teddy Scholten. De avond wordt besloten met het „Grand Gala du Disque Klassiek", ivaarin optreden: het New York Philharmonic Orchestra o.l.v. Carl Maria Giulini en Arthur Crumiaux, violist. Op net twee de operette „Das kleine Hofkonzert" van Edmund Nick. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District zuid I 4e'klasse G: Het programma voor a.s. zendag 31 oktober luidt: Burgh- K.F.C. (half 3); B.S.C.-Zierikzee; Vosmeer-Nieuw Borgvliet; Cluzona- Cude Molen; De Schuttei-s-N.V.S.; D.I.V.O.-Halsteren. Afdeling Zeeland lste klasse B: Zierikzee II-Patrij- zen I (half 3, scheidsr. A. Komejan); Luctor I-Dreischor I (half 3, scheidsr. J. Heikoop); Kruiningen I-Renesse I (half 3. scheidsr. J. G. van de Rafe laar); Robur I-Cortgene I. 2e klasse C: Zierikzee III-S.V.O. W.K. I (half 3, scheidsr. A. van den Dries); Dreischor II-Renesse II (half 3, scheidsr. J. M. Thiery); Zonnemai- re Ï-Burgh II (half 3, scheidsr. D; van der Wekken). Zaterdagcompetitie lste klasse: M.E.V.O. I-Spui I (half 4, scheidsr. Th. Kramer); Bru- se Boys I-Zaamslag I (half 4. scheidsr. A. J. Dorst); Middelburg V- Kapelle I; Kloetinge I-Wissenkerke I; V.C.K. I-Wemeldinge I. 2e klasse A: Brouwershaven I- Oostkapelle I (3 uur, scheidsr. N. Speelman); Serooskerke I-W.I.K. I (half 4, scheidsr. J. F. Nijssen); 's-Heer Hendrikskinderen 1-Duive- land I (2 uur, scheidsr. A. de Willi gen); A.K.F. I-Meeuwen II; Colijns- plaatse Boys I-Bevelanders I. 3e klasse A: M.E.V.O. II-M.E.V.O. III (half 4. scheidsr. Th. Sies); Bruse Boys II-Bruse Boys III (kwart voor 2, scheidsr. J. C. de Bilde); Burgh III-Z.S.C. I (half 4. scheidsr. J. M. Thiery). •ïuniorenccmpctitie Groep A I: Middelburg- A I-Zie- rikzee A I (2 uur, scheidsr. A. In den Bosch); Goes A I-Zeelandia A I; Walcheren A I-Arnemuiden A I; Zeeland Sport A I-Vlissingen A I. Greep A V: Burgh A T-Nieuw- dorp A I (2 uur, scheidsr. J. O. v. d. Linde); Wolfaartsdijk A I-Zierikzee A 2 (2 uur. scheidsr. J Beuns); Co- lijnsplaatse Boys A 1-Bevelanders A 1. Groep B IX: Brouwershaven B 1- Burgh B 2 (1 uur 55, scheidsr. D. van der Wekken); Burgh B 1-Z.S.C. B 1 (half 4, scheidsr. J. D. v. d. Linde). Groep B X: Zierikzee B 1-Zierik zee B 2 (half 2. scheidsr. J. P. van wel); S.V.O.W.K. B 1-Bruse Boys B 1 (half 3, scheidsr. P. A. bij de Vaa- te); Duiveland B 1-M.E.V.O. B 1 (half 3, scheidsr. L. Verloo). Ingezonden mededeling Het is fijn weer te leven zonder pijn Aspirin helpt elke dag miljoenen mensen vlug en zeker van hun pijn af. Hoofdpijn? Verkoudheid? Griep? Neem snel Aspirin. Daar knapt u van op! DAAR STAAT ACHTER 20% voordeel lij aankoop van gezinsverpakking van 100 tabletten. Schomveii-Uiiiiwlandse Sportspiegel Buivtland behaalde verdienstelijke overwinning op Serooskerke WIK-Ut tuwershaven eindigde in een puntenverdeling Brouwershaven II zergde tegen reserves Bruse Boys voor grote verrassing Z.S.C. meest tegen MEVO zware krachtsinspan ning leveren Zierikzee A I slaagde er niet in revanche te nemen cp Gees A I. Uienveiling Mi»l<lelliarnis Over het algemeen was men 'bij de handel van mening, dat de prijzen voor alle sorteringen zouden stijgen. Het prijsverloop bleek in deze ech ter teleur te stellen, ook al hand haafden de prijzen zich of trad er zelfs nog een lichte verbetering in. De aanvoer was in totaal slechts 23,5 ton, waarvan 14 ton middel. Deze kwam het eerst voor de klok en werd in twee partijen afgemijnd. De eerste partij 'ging voor 16,52 en de rest voor 16,31, waarbij als midden- prijs aan telers 16,35 kan worden uitgekeerd. De notering van jl. vrij dag was voor de middel 16,23. De drielingen vertoonden hetzelfde beeld, zij wei-den eveneens in twee kopen afgemijnd en ook hier lag de middenprijs met 16,75 iets boven die van vorige week. De grove waren met 16,onveranderd en de pick- lers vonden een koper voor 24,50. De export blijft zieh juist boven de vier miljoen kg. per week bewe gen. West-Duitsland was weer onze grootste afnemer met 2645 ton. West -Indië was deze week praktisch niet aan de markt, doch Afrika nam 300 ton af, voor de betreffende landen een behoorlijke hoeveelheid. Enge land importeerde 722 ten en Frank rijk 229 ton, waarna er nog 260 ton naar diverse bestemmingen werd verladen. MEPPEL. De 82-jarige wielrijder G. de Weerd uit Willemsoord is bij het oversteken van de autosnelweg in de gemeente Steenwijkerwold door een autobus aangereden en op slag' gedood. „Gekleurde tenten" HELDEN-PANNINGEN, 25-10. Enkele dagen geleden verbood Heidens eprste burger, burge meester M. Hoeymakers, de opvoering aan een dorpsrevue omdat daarin volgens zijn me ning de dorpspolitiek te veel over de hekel werd gehaald. Thans heeft hij de gekleurde verlichting van twee café's in Panningen verboden, omdat ze hem deden denken aan „ge kleurde tenten, vijf kilometer verderop over de Belgische grens", zoals de burgemeester meedeelde. Hij heeft de ex ploitanten het dringende ad vies gegeven de gekleurde verlichting te vervangen door een lichte. In de 2e klas A kwam Duiveland te Oosterland tot een verdienstelijke 2-1 overwinning op Serooskerke al ging dit niet zonder enige moeite ge paard. Te Kcr/cwerve eindigde de ontmoeting tussen WIK en Brou wershaven in een 3-3 puntenverde ling waarmee beide teams een kost baar puntje rijker werden. De beide koplopers Bevelanders en 's I-leer Hendrikskinderen deelden de punt jes broederlijk (2-2K Veere kon nu de leiding overnemen dank zij een zonder veel moeite behaalde over winning op het zwakke AFK. Veere G 3 2 1 15- 8 8 's H. Hendrikski 5 3 11 17-12 7 Bevelanders 0 3 12 21-17 7 Meeuitóeu 11 6 3 12 17-15 7 Colpl. Boys 0 3 0 3 14-13 0 WIK 0 2 2 2 16-16 6 Serooskerke 5 2 12 12- 7 5 Duiveland 5 2 12 16-16 5 Br,haven 5 113 13-15 3 AKF 5 0 0 5 5-30 0 In de 3e klas A zorgde Brouwers haven 11 voor een grote verrassing door de reserves van Bruse Boys nog wel in eigen huis het eerste verlies- puntje te bezorgen (2-2). Te Scha- rendijl ze moest Z SC een zware krachtsinspanning leveren om ME VO II van het lijf te kunnen hou den (2-1). MEVO 111 en Bruse Boys III deelden op het sportpark Ban- nink de puntjes broederlijk (3-3), terwijl Burgh III zich met 4-0 de sterkste toonde over Burgh IV. SK- NWK nam liet tegen de eigen reser ves nog al erg gemakkelijk op waar door de stand toen de le helft werd afgesloten nog altijd dubbel blank was. Na de hervatting kwam dit de eer van de le elftalspelers toch wel wat le na. Tweemaal gaf men de doelman van het 2e elftal het nakij ken waardoor een 2-0 overwinning kon worden behaald. MEVO 11 6 2 0 4 23-23 4 Bruse Boys lil 0 1 2 3 16-32 4 SKNWK II 7 115 14-40 3 MEVO III 5 0 1 4 7-23 1 Burgh IV 7 0 1 6 0-27 1 JUNIOREN. In groep A 1 slaagde Zierikzee A I er niet in revanche te nemen op Goes A 1 daar zij nu met 4-2 aan het kortste eind trokken. In groep A IV leverde Zierikzee A 11 een verdienstelijke prestatie door te gen Colijnsplaatse Boys A l met 1-1 gelijk te spelen. In groep B IX be leefde Burgh B I weinig plezier van het bezoek aan haar naaste buur Re- nesse B I daar zij daar hun eerste nederlaag in dit seizoen kregen te slikken (4-1). ZSC B I had niet veel moeite mei Burgh B 11 (12-0), terwijl Brouwershaven B I met 2-1 aan het langste eind trok bij het bezoek aan WIK B I. eerste plaats van de ranglijst. Wel leverde ZSC te Scharendijke jl. za terdag een verdienstelijke prestatie door Delta haar eerste verliespuntje te bezorgen (3-3), maar hun leiders positie kwam hierdoor nog aller minst in gevaar. Te Nieuwerkerk behaalde WIK een 0-3 overwinning op SKNWK, terwijl Thor in eigen omgeving met 6-5 verloor van DB- GC. De stand in cleze competitie ziet er momenteel als volgt uit: Delta WIK Thor DBGC SKNWK ZSC 7 6 10 43-13 13 0 3 1 2 22-21 7 7 3 13 16-22 7 0 2 0 4 24-27 4 7 2 0 5 22-37 4 5 1 1 3 11-13 3 ZSC B 1 Burgh B 1 Renesse B 1 Br.haven B 1 WIK B I Burgh B II 7 4 3 0 32-12 11 6 3 2 1 41-12 8 6 3 2 1 19-16 8 8 3 14 28-20 7 S 2 2 4 26-20 6 5 0 0 5 3-6!) 0 SKNWK Bruse Boys II ZSC Burgh III Br.haven II 8 7 0 1 40-12 14 6 5 1 0 26- 9 11 6 5 0 1 24- 5 10 6 4 0 2 33-13 8 7 3 2 2 20-23 8 ln groep B X zag ook Zierikzee B I geen kans om Duiveland B 1 de voet dwars le zetten ook al moest Duiveland B 1 zich terdege inspan nen om de puntjes te Oosterland- te houden (1-OK Dreischor B 1 won met 6-0 van MEVO B 1, terwijl Bruse Boys B 1 de volle buit kon bemach tigen op Zierikzee B II (1-5). Ten slotte toonde SKNWK B 1 zich te Ouwerkerk met 4-0 de sterkste te gen SVOWK B 1. Duiveland BI 6 6 0 0 53- 3 12 Bruse Boys BI 9 5 2 2 28-13 12 Dreischor BI 7 5 1 1 41- 8 11 Zierikzee BI 7 4 2 1 32- 3 10 Zierikzee BH 7 3 0 4 13-30 6 MEVO BI 8 3 0 5 23-30 G SKNWK BI 9 2 1 6 10-34 5 SVOWK BI 9 0 0 9 3-82 0 KORFBAL. In de door de K.B.G.O. in samenwerking met de S.D.K.B. georganiseerde winterkorfbalcompe- titie staat Delta onbedreigd op de KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Waarde (looz.): H. J. Groenewegen. Oosterland; te Ge- mert: H. E. Vermeulen, Rauwerl; te Aalst: T. Lekkerkerker, Hagestein; door de Gen. Synode tot predikant voor bijz. werkzaamheden: kand. A Veldstra, Utrecht. Aangenomen naar Middelburg (vak. M. En'ker): A .J. N. Kronen burg, Hellendoorn. Bedankt voor Scherpenzeel (Fries land) (toez.): J Visser, Haulerwijk. Ger. Kerken Beroepen te 's-Hertogenbosch: I. d'e Jong, Hantum; te Capelle a.d. IJssei: j. C. v. Veen, Maarssen. Bedankt voor Wildervank: H. K. Poelman, Berlikum. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Viissingcu: J. P. Ver steeg', Wormerveer. Bedankt voor Urk: B. Bijleveld. Bussurn. Ger. Gemeenten Beroepen te Slikkerveer: A. Hof man, Zeist. Aangenomen naar Lisse: W. Suy- ker, Krabbendijke. Bedankt voor Amsterdam-C: C. Molenaar, Moerkapellc. In de Zuid-Vietnamese provincie Phoe Yen hebben Vietcong-rebellen maandag een bataljon Zuidvietna- mese „Rangers" onder de voet gelo pen, waarbij aan de zijde van de Amerikaanse adviseurs zware en door de „Rangers" lichte verliezen werden geleden. FEUILLETON De sekretaris knikte onverstoord. „Geen gek idee, nietwaar? Het ge hele plan is in mijn eenvoudige hoofd opgekomen. Natuurlijk heeft de ba ron het gepolijst en vervolmaakt, dat is hem wel toevertrouwd. Het doet me genoegen, dat u zieh zo amuseert". „En ihoe". voegde Bastiaanse er aan toe. „Misschien kan meneer de sekretaris ons vertellen, wat voor doel bet beeft om via een bandre corder een spook ten tonele te voe ren? Ik neem aan, dat deze attraktie in de prijs begrepen is". „Inderdaad. Beschouw het gerust als service van 'het huis. Ik hoop van harte, dat de enkel van juffrouw Heerovliet genezen is?" Ineke 'keek hem verbluft aan. „U bent goed op de hoogte". „Precies, juffrouw. Het welzijn van onze 'gasten gaat ons nauw ter harte, Wacht, nu weet ik het weer: juffrouw Irtkema. U was namelijk een der eersten, die op onze adver tentie schreef". Hij keek haar even aandachtig aan. „Vergis ik me, juf frouw In'kema, of bent u inderdaad uw stadskleur aan het verliezen?" Bert stond op en Ineke zag, dat de aderen op zijn voorhoofd te voor schijn kwamen. „Er gaat hier nog meer verloven, meneer, als u niet ophoudt met dit louche spelletje. Bij voorbeeld mijn geduld gaat dan ver loren. Wij zouden nu wel eens wil len weten, wat dit allemaal te bete kenen heelt. Waar al dat nachtelijk gespook voor nodig was". Piet Biermans wuifde met zijn hand, zonder zich verder te verroe ren. Hij was ook helemaal niet ge ïntimideerd door de lange Hooghuis. „Meneer, maakt u zich niet kwaad met dit mooie weer. Wcest u blij, dat de weergoden met u zijn. En wat of dit alles betekent.... tja.. ..als u wilt, dat we dit onderworp serious behandelen, dan moet ik u in de door G. DEUTEKOM eerste plaats verzekeren, dat alles, wat u de laatste dagen en nachten hebt meegemaakt, met een voorop gezet plan is georganiseerd. Veel kan ik u in dit stadium nog niet vertel len, doch ik neem aan, dat u ook de verdere ontwikkeling van deze reeks van e'hgeheimzinnigheden, als ik het zo eens noemen mag, zult meemaken. Waarna u alles duidelijk zal worden. Laat ik volstaan met u dit te vertellen: er waren bepaalde omstandigheden, die ons - de baron en ik - noopten tot het nemen van een aantal maatregelen. Daarin pas te onder meer het nachtelijk gespook Ovei-igens kan ik u nu wel gerust stellen, voor wat betreft uw nacht rust, die zal niet meer gestoord worden. De verdere geheimzinnig heden - u was zoeven getuige van een onderhoud tussen één van uw mede-gasten met twee onbekende personen in het sousterrain van dit kasteel - passen allemaal in het ka der van een bepaalde aangelegen heid. Tot mijn spijt kan en mag' ik nu niet in bij zonderbeden treden. Laat ik u wel mogen gerust stellen door bier nog aan toe le voegen, dat wij zoveel mogelijk zullen trachten te voorkomen, dat u nog meer ge confronteerd wordt met de reeks van maatregelen, die gedurende uw aan wezigheid hier moeten worden ge nomen. Met andere woorden: wij zullen alles in bet werk stellen om uw vakantie zo rustig en aangenaam mogelijk te doen verlopen. En voor de rest kan ik slechts zeggen: Wacht u rustig af. Op de een of andere ma nier bent u zijdelings in deze affaire betrokken, doordat een uwer in het bezit is gekomen van de sleutel, die past op het iknutselvevtrekje van de baron. Zodat u de bandrecorder zag en begreep, hoe hel gespook word georganiseerd. U hebt natuurlijk de versterkers zien hangen in het kas teel". Van Aken knikte. „In ieder geval een paar". „Er bangen er zeven en twintig. Zo goed mogelijk verborgen. Laat ik u nog één goede raad geven, juf frouw Inkema, mijne herenbe moeit u zich hier verder niet mee. Geniet van uw vakantie en laat het speuren over aan andere, beter ter zake kundigen. U hebt intussen de oplossing van het spookmysterie. In dit opzicht maak ik u mijn compli ment. En voor de rest.... wat ik u adviseerde, geldt overigens voor alle gasten. Wij hebben zeer gegronde redenen om aan te nemen, dat bin nen enkele uren de climax bereikt zal worden. Wellicht bestaat er daar na een mogelijkheid om u allen de overige raadselachtigheden te ver klaren. Mag ik het hierbij laten?" Hij keek de kring lachend rond. Van Aken keek hem enige tijd on derzoekend aan. „Meneer de sekre taris, of wat u dan ook mag zijn ik voel er ontzettend veel voor om de politie in de arm te nemen". (Wordt vervolgd). Ingezonden mededeling 25 cent per rol RED BAND- ROOSENDAAL

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7