o4êmdudiec K.V.P.-brief inzake kwestie-Nederhorst Midden-Java thans in staat van oorlog ÉS® met ffmfP\ jonge Jenever J Resolutie Rhodesië in V.N.-commissie Verkeer in grote steden loopt uit de hand VIETCONG VERNIELT TIENTALLEN HELIKOPTERS De P.v.d.A. en de goedkeuringswet Premier Wilson sprak met Rhodesische oppositie-leiders ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 28 oktober 1965 122ste jaargang Nr. 19878 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M, J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Onderzoek naar interieurs Zierikzeese huizen De toestand 111 Indonesië SALISBURY/lUIOl).. 27-10. Pre mier Wilson en de Britse minister voor gemenebest/aken, Bottomlcy, die naar Ithodesie zyn gekomen om premier Ian Smith af te houden van een eenzijdige onafhankelijkheids verklaring, hebben woensdag in het regeringsgebouw in Salisbury ge sproken met een aantal Afrikaanse leiders, zoals Josjoea Nkomo cn an dere tegenstanders van een zelfstan dig Rhcdcsië onder een blankemin derheidsregering. Nkomo, voormalig leider van. de verboden Zapu partij, was met een aantal volgelingen met hefschroef- vliegtuigen naar Salisbury gebracht. Zij 'hebben beperkte bewegingsvrij heid in een afgelegen gebied. Voor het regeringsgebouw waar de besprekingen plaats vonden had zich een menigte Afrikanen verzameld, die in 'koor „Wij willen N'komo" rie pen. Zij werden door politiemannen met honden uiteen gejaagd. Premier Wilson had woensdag ook een onderhoud met de leider van de eveneens verboden Zanu-partij, Ndabaningi Sithole. Hij zou later op de dag een ontmoeting 'hebben met lord Malvern, de eerste premier van de vroegere Rihodesische federatie, en de voormalige premier van Zuid- Rhodesië, Reginald Garfield Todd, die zijn boerderij 'niet mag verlaten. Wilson sprak gedurende vier uur in afzonderlijke bijeenkomsten met Ingezonden mededeling PERFECT LONG-DRINK Almdudler, de Alpendrank uit Oostenrijk Anti-rode betogingen te Djakarta DJAKARTA, 26-10. By anti-com munistische betogingen die, met toe stemming van het Indonesische leger in Djakarta zyn gehouden, werden cck leuzen tegen de minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, geschreeuwd. Omstreeks 3.000 Mohammedaanse en christelijke betogers eisten voor het ministerie van buitenlandse za ken, dat communistisch China zich niet met de binnenlandse aangele genbeden van Indonesië bemoeit. Er werden spandoeken meegedragen met opschriften als „verbreek de be trekkingen met China". Dr. Soebandrio werd uitgedaagd, binnen een week te bewijzen dat een in Djakarta verschijnend blad dooi de Amerikaanse geheime dienst wordt betaald, zoals hij zaterdag had verklaard. Demonstranten rie pen „verpletter Soebandrio". In een niet ondertekend vlugschrift was de minister eerder beschuldigd van medeplichtigheid aan de staatsgreep. Nkomo en Sithole. Hy maakte daar- by duidelijk dat dc twee rivalen er niet op konden rekenen, dat zij met hulp van Britse troepen aan de macht gebracht zullen worden. De reacties van de nationalistische leiders kunnen van groot belang zijn voor Wilsons pogingen de blanke minderheidsregering in toom te houden. Als 'hij hun ertoe zou kun nen 'bewegen de huidige grondwet van 1901 to laten functioneren zou Wilson premier Smith kunnen aan tonen dat de toestand ingrijpend is gewijzigd sinds 'hun besprekingen in Londen, drie weken geleden, in een impasse geraakten. De genoemde grondwet 'bevat een aantal voorzie ningen voor de Afrikaanse politieke vooruitgang. DEN HAAG, 27-10. Zoals reeds eerder werd gemeld heeft 'het frac tiebestuur van de K.V.P. uit de Tweede Kamer een brief geschreven aan het fractiebestuur van de Partij van de Arbeid. In deze laat in de middag overhandigde brief van de K.V.P.-fraetie wordt om nadere ver klaringen 'gevraagd zowel met be trekking tot hét standpunt van de P.v.d.A.-fractie terzake van de toe- stemmin'gsvvet, alsook met betrek king tot uitingen van de heer Neder- 'horst over 'de heren de Quay en Luns. Uit een mededeling van fractie voorzitter Sclimelzer blijkt, dat de KVP-fractie grote waarde hecht aan het feit dat ten aanzien van deze twee aangelegenheden tydig de no dige duidelijkheid wordt verkregen. Chaotische toestand in Dominicaanse Republiek SANTO DOMINGO, 28-10. Salva- dor Sturla, de Dominicaanse minis ter van openbare werken, heeft woensdag de toestand in 'het land chaotisch genoemd. Hij sprak van een golf van gewelddaden over het gehel'e land, die 'hij toeschrijft an rechtse elementen. Hij ziet in de naaste toekomst geen oplossing. SAIGON, 28-10. In de nacht van woensdag op donderdag heeft de Vietcong drie aanvallen met mortie ren gedaan op de bases Da Nang en Tsjoe Lai. Veertig helikopters en ze ven vliegtuigen zijn vernield of be schadigd. De verliezen aan mensen zyn door een Amerikaanse woord voerder in Saigon licht genoemd. Enkele manschappen van de Viet cong zijn de bases, waar Amerikaan se mariniers gelegerd zijn, ook bin nengedrongen. Op Tsjoe Lai slaag den vijf leden van de Vietcong erin DEN HAAG, 27-10. De P.v.d.A.- fractie in de Tweede Kamer heeft in een z.g. „inbreng" in het voorlopig verslag van de Tweede Kamer ten aanzien van de goedkeuringswet en Vandaag (donderdag) zal premier Wilson opnieuw met Nkomo en Sit hole spreken. Boodschap van de koningin Koningin Elizabeth van Engeland heeft zich met een persoonlijke bood schap aan premier Ian Smith ge mengd in de Rhodesische kwestie. De boodschap was aan premier Iah Smith overhandigd door premier Wilson. De Britse koningin zegt in haar boodschap dat zij de bespre kingen tussen de regeringen van bei de landen met „buitengewone aan dacht" vol'gt. „Ik hoop dat u er bij uw besprekingen in zult slagen een oplossing voor de huidige moeilijk heden te vinden", aldus koningin Elizabeth. Zij acht dit zowel van grote bete kenis voor een juiste verhouding tussen 'de regeringspartners, alsook gewenst om de gedachtenwisseling van 10 november over de toes tem- mingswet niet onnodig meer te be lasten dan met het oog op een con structieve ontwikkeling in onze staatkundige verhoudingen gewenst is. Rode sigaar5 WEN DOVER, 26-10. Op de J zoutvlakten van Bonneville dicht bij de plaats Wendover in de Amerikaanse staat Utah J heeft Kreidler met zijn hyper- gestroomlijnde „rode sigaar" het wereld snelheidsrecord in de 50 cc klasse aanzienlijk J verbeterd. De 100 kg. zware motor, die met zijn rode ge- stroomlijnde platen het aan- zien heeft van een levensgrote rode sigaar, haalde over een afstand van 10 km. met staan- de start een gemiddelde snel- h-eid van 180,785 km./u. Het oude record bedroeg 153,452 km. per uur. J springladingen aan te brengen. Twee hunner verloren daarbij het leven, de drie anderen zijn aange houden. De veertig hefschroefvliegtuigen die vernield zijn, stonden op Da Nang - 18 op 'de hoofdbasis en' 22 op de oostelijke basis. Op Tsjoe Lai zijn twee Skyhawk jachtbommenwerpers door mortiergranaten geheel ver nield en vijf ernstig beschadigd. Da Nang is al eens eerder aange vallen, namelijk op 1 juli jl., toen een zelfmoordcommando van de Vietcong springladingen onder vlieg- het naturalisatievoorstel haar stand punt inzake het huwelijk van prin ses Beatrix en de heer von Amsberg rader verduidelijkt. De tekst van de „inbreng" is de volgende. „Vele leden zijn er zich van be wust, dat over 'de aanvaarding van deze machtigingswet in ons volk zeer verschillend wordt gedacht. Alhoe wel een 'grote meerderheid van het Nederlandse volk het huwelijk van H.K.H, Prinses Beatrix met de heer von Amsberg goedkeurt is er een minderheid, die om respectabele re denen de aanvaarding van deze machtigingswet meent te moeten ontraden. De vele hier aan het woord zijnde leden betreuren het dat de keuze van de huwelijkspartner van één der prinsessen wederom troverse in ons volk". Datum huwelijk Over de datum van de huwelijks voltrekking merkt de P.v.d.A.-fractie op: „Ten aanzien van de datum van de 'huwelijksvoltrekking zij opge merkt 'dat het aanbeveling verdient teneinde de verkiezingsactie voor de provinciale staten niet te doorkrui sen, deze te stellen enige weken voor de verkiezingen of 'kort daarna". Aan 'het slot van de „inbreng" wordt opgemerkt dat enkele leden van de P.v.d.A.-fractie van mening zijn dat er onvoldoende reden zijn de gevraagde toestemming te verlenen, als is de 'grote meerderheid van de fractie van mening dat er voldoende redenen zijn om wel goedkeuring te 'hechten aan dc tocstemmingswet. DJAKARTA, 28-10. In Midden- Java is officieel de staat van oorlog afgekondigd, zo meldt radio-Djakar ta. Het leger heeft meegedeeld, al dus de radio, dat communisten daar burgers afslachten. NEW YORK, 27-10. Vierenveertig Afrikaanse en Aziatische landen hebben woensdag in de beheer- schapscommissie van de algemene vergadering van de Ver. Naties een ontwerp-resolutie ingediend waarin zij er bij Engeland op aandringen zonodig geweld te gebruiken om een onafhankelijk Rhodesië onder Afri kaans in plaats van onder een blank bestuur te bewerkstelligen. De kans, dat de resolutie wordt aangenomen, wordt groot geacht. tuigen aanbracht. Vijf vliegtuigen werden toen vernield en zes Ameri kanen gedood of gewond. Voor Tsjoe Lai, dat 80 kilometer ten zui den van Da Nang ligt, was het de eerste keer. Kort voor de aanval waren de Amerikanen by Da Nang tweemaal slaags geweest met eenbeden van de Vietcong, die volgens een Ameri kaanse mededeling 25 man verloren. Da Nang en Tsjoe Lai zijn de twee voornaamste Amerikaanse bases in Zuid-Vietnam. De bliksemsnelle vemielingsaktie die de Vietcong ge lijktijdig tegen deze bases heeft uit gevoerd, is de grootste tot dusver. De aanval van vannacht doet den ken aan de actie die de Vietcong op 1 november 1964 tegen de lucht machtbasis Bien Hoa ondernam, toen meer dan veertig vliegtuigen werden vernield. Daarbij waren veel Canberra jachtbommenwerpers die pas in Vietnam waren aangeko men. Het leger heeft woensdag volgens het persbureau Antara bekend ge maakt dat communisten in midden- en oost-Java 178 mensen hebben vermoord sinds de mislukte staats greep van 1 oktober. Voorts waren 21 personen 'gesneuveld in gevech ten tussen communisten en niet- eommumsten. Communisten terrori serende bevolking van deze gebie den door ontvoering, roof en brand stichting, aldus de bekendmaking van 'het leger. Veel van degenen d'ie de coup ge steund 'hebben, zijn naar midden- en oost-Java uitgeweken. De minister van het leger, generaal Soeharto, 'heeft 'dinsdag de militairen in midu den-Java die de staatsgreep hebben gesteund voor de keus gesteld naar hun eenheden terug te keren of de consequenties te aanvaarden. De oorlogstoestand in midden-Ja va is afgekondigd door de militaire bevelhebber, brigade-generaal Soer- josoempeno. In Soerakarta en Se- marang is een uitgaansverbod tij dens de nachtelijke uren ingesteld. Voor Djakarta werd de staat van oorlog op 2 oktober afgekondigd. Hij is nog steeds van 'kracht. Jongen in ijzeren long overleden door afsnijden van stroom NASHVILLE (Tennessee), 26-10. In Nashville in de Amerikaanse staat Tenessee is een elfjarige jongen die in een ijzeren long sliep, overleden als gevolg van het feit dat de elek trische stroom vrijdag was afgesne den omdat de rekeningen niet waren betaail'd. De jangen, Audie Barrett, sliep in de ijzeren long sedert hij zes jaar ge leden een polio-aanval had gehad. Volgens zijn moeder behoefde hij slechts als 'hij sliep in de long te lig gen. Gedurende de nacht had de moe der, mevrouw Barret, de ijzeren long met de hand 'bediend, maar toen zij de machine enige ogenblikken ver liet was de jongen overleden, zo heeft de politie gezegd. Vier glunderende hoofden - vier glinsterende onderscheidingen: de „beatles :ijn dinsdag op Buckingham palace door koningin Elizabeth II persoonlijk geridderd. Yeah. ge ah. geah DEN HAAG, 27-10. „Ik durf nauwelijks een schatting te geven van het aantal steden, waar de commissaris van politie of de chef van de verkeerspolitie laat weten, dat het voor hemi een onmogelijk heid is om verder de verantwoordelijkheid voor dc verkeersafwikke ling in de stad te nemen. Wie op het ogenblik wat meer achter dc schermen by onze gemeen lel ij ko overheden kan kijken, valt het op, dat dreigende conflicten tussen de verantwoordelijke technische of cpcrationelc diensten en dc bestuurders steeds talrijker worden". Dit verklaarde is. H. M. Goudappel C. I., hoofd van het advies bureau voor verkeersonderzoek en verkeersplanning te Delft, in een voordracht, die hy te 's-I-Iertcgcnbosch hield ter gelegenheid van de studiedagen over verkcersordcning, belegd door het N.I.R.I.A. (Nederlands Instituut van Register-Ingenicurs cn Afgestudeerden van hogere technisch scholen). Ir. Goudappel, die ever „nieuwe ontwikkelingen op het gebied van de verktersbeheersing in onze steden" sprak, constateerde, dat wat het verkeer in dc steden betreft op vele plaatsen in dc drukke uren toestanden van. volledige verzadiging worden bereikt. Wc staan voor het feit, aldus ir. Goudappel, dat wc op korte termijn vele maatregelen zullen moeten nemen om het verkeer in onze sleden gaande te houden. Mortieraanvallen op Amerikaanse bases Politie verdreef demonstranten met honden Een smeulende, verscheurde en ver wrongen massa metaal is alles wat rest van de Vanguard van de B.E.A., die de afgelopen nacht op London Airport is neergestort; 36 mensen kwamen bij deze vliegramp om het leven. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ,k Een kus is een punt achter V f X V een onuitgesproken zin. DRONTEN. Bij de woensdag ge houden wedstrijden om het lands kampioenschap ploegen is de 32-ja- rige boerenzoon Klaas Eelman van Texel Nederlands kampioen gewor den in de klasse rondgaande ploegen Eelman w*erd tien jaar geleden ook landskampioen. wat minder bestendig Verwachting tot vrijdagavond: Vanavond plaatselijk wat regen. Morgen overdag zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Matige aan de kust nu en dan krachtige wind tussen zuidwest en west. Over het algemeen iets lagei-e temperaturen. 29 okt. Zon op 7.29, onder 17.18. Maan op 13.06, onder 20.09. Eerste kwartier: 1 nov. te 9.26. HOOG W A TE R STA NI K IN ZIERIKZEE: 29 okt. 6.04 v.in. 18.15 n.m. BROUWERSHAVEN 29 okt. 5.41 v.m. 17.54 n.m. Doodtij: 3 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Nadat .gisteravond een zwak front ons land passeerde, dat heel even wat regen bracht in de noorde lijke provincies, stroomde met zuid westelijke wind zachte lucht binnen. Hierin nam de bewolking weer af. Intussen 'kwam bij de Schotse kust een nieuwe oeeaanstoring aan. Deze begon donderdagochtend nog sterk uit te diepen. Er ontwikkelt zich aan zijn zuidelijke flank een klein storm- veld. Het koufront van deze storing verplaatst zidh snel naar het oosten en zal donderdagavond ons land be reiken en met wat regen passeren. Na de frontpassage stroomt dan iets koelere oceaanlucht binnen met op klaringen en enkele verspreide bui tjes. De wind ruimt daarbij naar zuidwest tot Avest en blijft aan de 'kust nog geruime tijd 'krachtig. Bo ven de oceaan is de west circulatie nu op volle gang gekomen. Bij New Foundlarrd wordt een nieuwe de pressie in de circulatie opgenomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1