weekend-systeem voor zessen klaar! NU VERFT U GRAAG CONTACT RUIMTEVOERTUIGEN UITGESTELD TOT 1%6 Kwestie-Kasjmier in de Veiligheidsraad Traktementsverhoging Herv. predikanten Techniek is mens boven het hoofd gegroeid „Vijf" zoeken gemeenschappelijk standpunt in de E.E.G.-crisis Grootste deel van buitenlandse arbeiders in Utrecht matig; of slecht gehuisvest Aantal verkeers stremmingen op Grevelingendain ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 26 oktober 1965 122ste juut-gang Nr. 19877 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE; Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave; NV. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 eenI. - Verschijnt maandeg, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; Succesjes(max. 4 regels) f 1,25 per sink. In dit nummer: Zierikzee krijgt in 1966 landelijke tentoonstelling l,Ct'iniiii"-vliichl geannuleerd „Agena,,-raket kwam niet in baan om de aarde KAAP KENNEDY, 25-10. lie vlucht met de „Gemini-G" is officieel gean nuleerd. Christopher Kraft, de man die de leiding heeft by dtvAï „Ge- inini"-vlucht, besloot in het controle- centrum van de N.A.S.A. te Houston in Texas, Stafford en .Sehirra niet in üe lucht te laten gaan, toen hel volg- station le Carnavon in Australië had laten weten dat het geen radiosig nalen van de „Agena" had ontvan gen. Vermoedelijk heeft de raket niet voldoende snelheid gehad om in haar baan te komen en is zij in de Atlan tische Oceaan gestort. De kleine brand in de laneeerioren van de „Atlas-Agena"-raket heeft niets te maken met de mislukking van de lancering. Een kwartier nadat was besloten de vlucht met de ,,Gemini-6" af te gelasten, verlieten Stafford en Sehir ra hun cabine. Vastgebonden in hun cabine hadden ze cle lancering van de „Atias-Agena'-raket via liet tele visiescherm gevolgd. De ruimtevaar ders zagen er teleurgesteld uit. Men vermoedt dat de tweede trap is geëxplodeerd. Dit maakte men op uit cle radarbeelden op de luchtbasis St. Patrick, vlak bij Kaap Kennedy. Deze lieten negen minuten en twin tig seconden na de lancering van de „Atlas-Agena" vijf brokstukken zien op de plaats waar de raket zich op Protest tegen uitspraak in Montgomery AMSTERDAM, 25-10. Het hoofd bestuur van de Anti Rassendiskrimi- natie Klub, de A.R.K. „vertegen woordigend een groot deel van de Nederlandse jeugd" heeft een tele gram gezonden aan de president van de Verenigde Staten, waarin het zegt met ontsteltenis en ten zeerste verontrust kennis te hebben geno men van de uitspraak van de jury der rechtbank van Montgomery - Alabama, over de daders van de moord op mevr. Viola Liuzo; het tekent tegen deze uitspraak, heftig pretest aan en vraagt herziening van deze uitspraak, resp. heropening van het proces. Het telegram be sluit: „Wij hopen uiting te hebben gegeven aan de verontwaardiging in Nederland en wij vertrouwen op u, president, die zeker de weg van een rechtvaardig oordeel zal weten (e vinden". dal ogenblik had moeten bevinden. Zes minuten en zes seconden na de lancering werd de radioverbinding verbroken. De specialisten denken vijf tot tien dagen nodig te hebben om er precies achter te komen wat de oorzaak van het falen is geweest. Het zat daarvan afhangen op welk tijdstip een nieuwe poging zal wor den gedaan. Ingezonden mededeling liet „Gemini"-programma, dat als einddoel de landing van mensen op de maan heeft, zal normaal met het lanceren van de „Gemini-7" in de eerste drie maanden van 1966 wor den voortgezet. De ruimtecabine zal dan met twee astronauten aan boord gedurende twee weken in de ruimte blijven. De lancering geschiedt ge heel onafhankelijk van de ervarin gen met de „Gemini-6". HOUSTON. 26-10. - Amerikaanse ruimtevaartdeskundigen zijn van me ning dal de kans om de Russen te kleppen bij de verovering van de maan niet noemenswaardig kleiner is geworden door het mislukken van „Gemini-6". Men is wel teleurgesteld over het lange uitstel waartoe de eerste poging om contact tussen twee ruimtevoertuigen tot stand te bren gen. nu gedoemd is. Een dcrgeljjk lijfelijk" contact is namelijk een on misbaar stadium in de uitvoering van een landing op de maan. Iemand van het bureau voor ruim tevaart zei„Er worden wel veel tra nen gestor t, maar de verwondingen vallen mee". Een nieuwe proef zal waarschijnlijk pas begin volgend jaar kunnen worden ondernomen. Indiase delegatie verlaat vergadering uit protest NEW YORK, 25-10. De Indiase delegatie heeft maandag de vergade ring van de Veiligheidsraad" verlaten uit pretest tegen het aandringen van Pakistan om de interne ontwikke ling in Kasjmier tc bespreken. Pakistan heeft om cle bijeenkomst van de raacf 'verzocht wegens „de slechter wordende toestand in Djnm- mce en Kasjmier". India had tevoren gewaarschuwd dat het de vergadering zou boycot ten als Pakistan kwesties ter sprake zou brengen die India als binnen- lardse aangelegenheden beschouwt. Toen de Indiërs de vergadering verlieten, vroeg en kreeg de Ameri kaanse afgevaardigde Goldberg een schorsing van de bijeenkomst. Hij Tijdens het jongste weekeinde zijn op de Franse wegen 69 doden geval len; 592 personen werden bij onge lukken gewond. DEN HAAG, 26-10. De predikan ten van de N.H.-kerk ontvangen in 1956 een traktementsverhoging van 11 n, dit ingevolge een advies van de Generale Financiële Raad der N. H.-kerk. Deze raad verwacht in 1966 een algemene loonstijging van minstens 5 pet. en daarnaast, dat de uitke ring ineens uit het najaar van 1965 i-n 1966 in een of andere vorm als vast bestanddeel van de ionen zal terugkeren. De overige 4 pet. verho ging hadden de predikanten eigen lijk al in 1965 moeten ontvangen. Daar cle financiële middelen hier voor dit jaar nog ontbreken in vele gemeenten wil de raad deze verho ging tot 1966 uitstellen. Deze 4 pet. verhoging geschiedt in navolging van de trend verhoging, die voor de ambtenarensalarissen geldt en die voor deze salarissen overigens ruim 4 pet. bedraagt. De traktementen der N.H.-predi kanten zijn per 1 juli jl. 5 pet. ver hoogd. Daarnaast zullen de predi kanten dit jaar ingevolge het advies van de Generale Financiële Raad ook de uitkering ineens van 2 pet. ont vangen. EELFT, 25-10. Ter gelegenheid van de opening van de Belgische Universitaire week, die deze week tct en met vrijdag in het aula gebouw van de technische hogeschool in Delft wordt gehouden, heeft de Belgische minister van volksgezondheid A. Berlrand een voor dracht gehouden ever het thema „Mens en verkeer", - een muterie waarin de minister zich geed thuisvcelt, omdat hij vier jaar lang minister van verkeerswezen is geweest. Minister Bertram! kwam in zijn betoog tot de slotsom, dat de lechniek de mensen over het hoofd is gegroeid. De techniek heeft dc mens met de opkomst van de personenauto's een prachtig nieuw verkeersmiddel in de hand gegeven, dcch het probleem hoe deze wagens te laten dienen waarvoor ze gemaakt zijn, n.l. in goede omstandigheden, heeft hij nog helemaal niet onder de knie. Hieruit blijkt dc zwakheid van de mens in het verkeer. Naar de mening van minister Bertram! verloopt de aanpassing van de geestesgesteldheid van de mens tegenover het moderne ver- ktcr een grote achterstand, groter dan op ander gebied. Ilecft de mens de mogelijkheden- die Het huidige verkeer biedt, aanvaard, blijkbaar is hij er nog niet in geslaagd de mentaliteit, waarmede de verkeersproblemen dienen te worden benaderd, aan te sluiten bij dc huidige toestanden. Weinigen hebben begrepen dat dc auto een nieuwe discipline, een nieuwe karaktervorming, ccn nieuwe morali teit vergt. De psychologie van de autobestuurder is niet aangepast aar het huidige verkeer. Ir. dc verhouding tussen mens en verkeer is, tc weinig de nadruk gevallen op de mens. Over het verkeer sprekend, drukt men zich tc vaak uit in paardckracht. in kilometers autowegen, in tonnage, doch besteedt men te. weinig aandacht aan de invloed van dit alles op de geest en cle gedragingen van de mens. wilde in de wandelgangen proberen een zodanige regeling te vinden dat India het debat toch zou kunnen bij wonen, maar slaagde daarin niet. Na de hervatting zei de Pakistaan se minister van buitenlandse zaken Bhoetlo, dat de Indiërs de zaal had den. verlaten omdat zij niet de moed hnddgh hef verhaal van dg wreedhe den aan te. horen die India in Kasj- - mier bedreef. Hij vergeleek het In dische optreden in Kasjmier met dat van de nazi's. De Amerikaanse astronauten Tom Stafford (links) en Walter Sehirra waren gereed voor de ruimtevlucht met de Gemini-Owaarvan de lancering op het laatste moment werd geanmdeerd Vandaag worden (zonder Frankrijk) conclusies verwaelil BRUSSEL, 25-10. De ministerraad van de Europese Economische Gemeen schap - zender Frankrijk - is er maandag op de eerste dag van zijn bijeen komst in Brussel nog niet in geslaagd een gemeenschappelijk standpunt te formuleren in de huidige crisis in de „Zes". Oorzaak was echter niet het bestaan van fundamentele verschillen tussen de vijf Europese partners van Frankrijk in de E.E.G. - de Duitse Bondsrepubliek, Italië en de drie Benc- luv-Ianden - maar het feit dat de Duitse ministeriele delegatie over onvol doende „handelingsbekwaamheid" beschikt om volledig aan de onderhande lingen te kunnen deelnemen. De Duitse regering is sinds maan dag demissionair en wordt dinsdag vandaag) in de nieuwe samen stelling' beëdigd Blijkbaar doe lend op nader overleg van de Duitse delegatie met de regering in Bonn, verklaarde de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, te hopen, dat het overleg van de „Vijf" toch dinsdag tot con clusies zal leiden. De tweede ministerraad van de E. E.G. zonder Frankrijk sinds het be sluit van de Franse regering van 30 juni om de Europese instellingen te boycotten, was maandagmiddag dan ook positief begonnen. „Het zou als een bom inslaan", betoogde de Bel gische minister van buitenlandse za ken, P. H. Spaak, „indien als resul taat van deze bijeenkomst niet een gemeenschappelijke houding over de financiering van de landbouwpoli tiek van de E.E.G. en een gezamen lijk standpunt jegens de hervatting van de contacten met Frankrijk zou den voortvloeien". Deze noodzaak werd door de vier overige E.E.G.-partners en door de Europese Commissie bij monde van voorzitter prof. W. Hallstein beaamd. Tot een bespreking van de suggesties van minister Spaak met Frankrijk in het kader van de E.E.G.-minister- raad, doch zonder de Europese Com missie, ter bespreking van de poli tieke aspecten van de door Frank rijk veroorzaakte crisis, kwam het echter niet. Nadat de ministers van de vijf E.E.G.-landcn zich met enkele van hun naaste medewerkers hadden te ruggetrokken in ccn geheime verga dering, werd van Nederlandse zjjdc getracht de politieke kwesties aan de orde tc stellen. Daartoe behoren de wijze, waarop de „Vijf" zullen trachten het gesprek met Frankrijk weer op gang te bren gen, de eenstemmigheid onder hen om daarvoor niet het E.E.G.-verdrag te laten wijzigen of door interpreta ties tc laten aantasten, zoals de re gering in Parijs dat blijkbaar wenst. en dc reserves op te heffen, die bij het ambtelijk vooroverleg vooi-al van Duitse zijde zijn blijven bestaan tus sen dc „Vijf" over een gemeenschap pelijk standpunt jegens de voorstel len van de Europese commissie voor de financiering van 't gemeenschap pelijk landbouwbeleid. Eenstemmig heid onder de vijf partners van Frankrijk dient om te bewijzen, dat Frankrijk ten onrechte op 30 juni beweerde dat overeenstemming over de financieringskwestie niet mogelijk was. Tot een dergelijke politieke dis cussie kwam het echter niet en naar in conferentiekringen wordt verno men, verzandde het debat in een technische discussie over de inge wikkelde materie van de voorstellen van de Europese Commissie, dat verreweg het grootste deel van de, vier uren van vergaderen opeiste. Uiteindelijk werd besloten de Duitse reserves, uiteenlopend van de wijze waarop de gemeenschappelijke ver antwoordelijkheid voor de landbouw- financiering tot aan het einde van de overgangsperiode in 1970 dient gere geld te worden, tot de vraag of in de toekomst de melkprijs in de Bonds republiek als gevolg van E.E.G.- voorschriften op een zodanig niveau wordt vastgesteld (39 pfenning per literal dat de producenten niet met miljoenen subsidies uit de staatskas zouden moeten worden gesteund. UTRECHT, 25-10. Op het ogen blik wonen in Utrecht ruim 3300 bui tenlandse arbeiders. Hun aantal neemt nog steeds toe. Ongeveer 10 procent is zender meer slecht ge huisvest, 50 procent matig en de rest redelijk tot goed. Dit is de mening van mr. L. S. J. Buis, direkteur van de Stichting Bijstand Buitenlandse Werknemers in Utrecht. De Marokkanen tonen de laatste tijd bijzonder veel belangstelling voor de Domstad, alleen al in het laatste half jaar vestigden er zich 800 in Utrecht. Het is juist deze groep die mr. Buis zorgen baart. Hij zoekt namelijk naarstig naar een ge schikte ruimte die als ontmoetings centrum voor de Marokkanen zou kunnen dienen. Spanjaarden, Grie ken. Italianen en Turken hebben hun eigen „easa's", de Marokkanen zitten nog zonder. Deze Noord-Afrikanen zouden naar het oordeel van mr. Buis ook niet worden ondergebracht in verspreide pensions, maar in één centrale ruimte. Doordat hun leefklimaat zo totaal van het onze verschilt, hebben zij speciaal grote moeilijkheden om, in ons tand te wennen. Een van de grootste problemen is de godsdienst beleving. De Islam neemt in het da gelijks leven van Marokkaan en Turk een zeer grote plaats in, ver reweg de meesten krijgen hier geen kans zich met hun godsdienst bezig te houden. Bij centrale huisvesting zou dit probleem gemakkelijker tot een oplossing kunnen worden ge bracht. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Geld wordt vaak met vrijheid gekocht. Moer wind Venvacht ing tot woensdagavond: Heldere nacht en plaatselijk mist. morgen overdag aanvankelijk over wegend zonnig later op de dag toe nemende bewolking en tegen de avond kans op wat regen; aanvan kelijk zwakke, later matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuid west; dezelfde middagtemperaturen als vandaag of iets lagere. 27 okt. Zon op 7.25, onder 17,22. Maan op 10.51, onder 18.49. 28 okt. Zon op 7.27, onder 17.20. Maan op 12.03, onder 19.24. Eerste kwartier: 1 nov. te 9.26. HOOG W ATERST AN DEN ZIERIKZEE: 27 okt. 4.56 v.m. 28 okt. 5.29 v.m. 17.03 n.m. 17.38 n.m. 16.41 n.m. 17.15 n.m. Wilde komst De Marokkanen kunnen in ongeli miteerde aantallen naar Nederland trekken, iets dat naar het oordeel van mr. Buis onjuist is. Hij maakt er bezwaar tegen dat mensen die een zo totaal andere leefwijze hebben zonder selectie en zonder een enkele beperking naar hier komen. Deze „wilde komst" veroorzaakt ook moeilijkheden op hel terrein van de volksgezondheid. BRUINISSE. 25-10. Dc eerste ka bel van de kabelbaan over de Gre- velingen is met succes gedemonteerd. Men gaat deze week een begin ma ken met, het laten zakken van de tweede kabel. Dit zal een aantal ver keersstremmingen tot gevolg hebben. De Grevclingcndam zal voor alle verkeer gesloten zijn: op donderdag 28 oktober van 10.00 tot 12.00 uur: op maandag 1 november van 10.00 tot 13.00 uur en op donderdag 4 no vember van 10.00 tot 12.00 uur. BROU WERSI1A VEN 27 Okt. 4.27 v.m. 28 okt. 5.03 v.m. Springtij; 26 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven de oceaan ten zuiden van IJsland verplaatst zich een diepe depressie snel naar het oosten. Deze depressie veroorzaakt grote lu/ht- drukdalingen in Schotland en aan de Noorse kust. Dit heeft o.a .tot ge volg dat het hogedrukgebied boven het Europese vasteland verder aan getast wordt en zijn invloed op het weer in west Europa gaat verliezen, Verwacht wordt dat in ons land op de nadering van de oceaandepressie de wind toe zal nemen uit zuidwes- telijike richting en dat er morgen wolkenvelden zullen binnendrijven die behoren bij het front van de de pressie. Later bestaat er kans op wat regen. De komende nacht zal nog onbewolkt zijn zodat er mist- vorming tijdelijk nog mogelijk is. maar de kans op nachtvorst wordt kleiner. ALKMAAR. Te Nieuwe-Niedorp is de viereneenhalf jarige Jantje Edel bij hel spelen aan het kanaal Kol- horn-Noordscharwoude te water ge raakt en verdrenken. Na een uur dreggen heeft de politie het knaapje uit het water opgehaald. AMSTERDAM. De 71-jarige Am sterdammer P. T. Gijsen is bij een verkeersongeluk op de Meeuwenlaan in Amsterdam-noord om het leven gekomen. De heer Gijsen stak met zijn fiets over zonder richting aan te geven en werd aangereden door een autobus. Valken contra meeuwen SCHIPHOL, 25-10. Waar ge weerschoten, raketten, fakkels, gekleurde ballonnen en. óp de band opgenomen kreten van vogels in nood faalden, daar zijn drie in India gekochte mannetjesvalken wel geslaagd: in het verjagen van grote scharen meeuwen van de mi litaire vliegbasis Lossiemouth in noord Schotland. Evenals op Nederlandse bases voor straalvliegtuigen heeft men in Engeland te kampen met het gevaar dat vogels oplerwren voor straalvliegtuigen. Op een basis van de Britse marine luchtvaartdienst werden ten gevolge van-botsingen met vo gels in een periode van drie maanden 12 vliegtuigen zo zwaar beschadigd clat zij voor reparatie uit de dienst moes ten worden genomen en in één geval raakte een straaljager stuurloos en moest de piloot zich per schietstoel redden. De komst van de drie valken heeft thans de meeuwen tot op een mijl in de omtrek de wijk doen nemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1