Amerika wil M.LF. laten scliieten als West-Duitsland instemt Woningen verdeeld over de provincies Blindeninstituut „Bartimeüs" halve eeuw Drievoudige moord iu Brusselse bar Politieman had niet mogen scliieten' Wilson nog deze week naar Rhodesië Meer auto voor uw geld ANGLIA f 5150,- Film van nazi's in Duitse bioscopen India en Pakistan Nederlandse ontwikkelingshulp aan V.N. Financiële positie gemeenten is zorgelijk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 22 oklohcr 196.V 122ste jaargang Nr. 19875 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Tannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakieur; M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uiigave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. m da nummer: Qpslnngdp verplpegsters Rode Kruis-siekenhuis Mogelijke samenkomst bondskanselier Erliard en Johnson WASHINGTON, 21-10. - De Ver. Staten zün bereid hun controversiële voorste) voor een multilaterale kern- vloot te laten schieten, als West- Duitsland ermee instemt, aldus is uit welingelichte bron vernomen. (Het plan, de M.L.F., houdt in de vorming van een vloot van 25 boven waterschepen met een gemengde be manning en uitgerust met kemra- ketten en heeft ten doel de niet- kernmogendheden van de NAVO in het bijzonder Duitsland, medezeg genschap te geven in de kernstrate gie. Maar het denkbeeld is in west- Europa gedeeltelijk en in de V.S. zelf allerminst in goede aarde ge vallen en wordt eigenlijk alleen door de Westduitsers nu nog levendig ge houden). Functionarissen in Washington hebben donderdag de hoop uitge sproken dat wanneer Bondskanselier Erhard van West-Duitsland voor hel eind van het jaar een samenkomst zal hebben met president Johnson van de V.S., hij een voorstel aan de hand zal doen, dat de belangstelling zal hebben van alle andere NAVO- landen. Maandag jl. verklaarde het Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken, dat de Amerikaanse rege ring niet voorgoed gebonden is aan de M.L.F., hoewel zij gelooft, dat het denkbeeld en ook het Britse tegen- In urenlange gevechten lussen stakers en politie in de Argentijnse hoofdstad zijn donderdag een dode en tiontalTen gewonden gevallen. De topconferentie van de organi satie voor de eenheid van Afrika is donderdagavond door de president van Ghana. Kwame Nkroemah, ge opend. voorstel voor een Atlantische kern macht, de zgn. A.N.F., een oplossing zou kunnen zijn voor de kwestie van de „kernmedezeggenschap" in de NAVO. Geen interesse Waarnemers zijn van oordeel, dat het er naar uitziet, dat het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken zijn oorspronkelijke geestdrift voor de M.L.F. heeft getemperd, waarschijnlijk met het oog op het toenemende verzet van andere mini steries. Het Amerikaanse ministerie van defensie bijv. zou geen interesse meer hebben in de M.L.F. omdat geen enkel land of groep van landen in de NAVO bereid zou zijn voor tenminste 60 procent in de kosten bij te dragen. Dit Amerikaanse ministe rie zou zelfs nog gekant blijven tegen de M.L.F. als West-Duitsland alleen de 60 procent voor zijn reke ning zou nemen, omdat in dat" geval de M.L.F. louter een Duits-Ameri kaanse vloot zou zijn. Sommige invloedrijke leden van het Amerikaanse Congres zouden gezegd hebben, niet afkering te zijn van een overeenkomst, waarbü een meerderheid van de NAVO-landen zeggenschap zou hebben over het ge bruik van kernwapens. Voor Zeeland totaal 1350 DEN HAAG, 21-10. De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft de colleges van Ged. Staten op de hoogte gesteld van de verdeling van de woningcontingen ten over de provincies voor het jaar 19GG. Omdat door gemeentebesturen en vele anderen in 1965 op uitzonder lijk goede wijze is gereageerd op de eind 1963 gecreëerde mogelijkheden voor het verkrijgen van extra con tingenten. Uit dien hoofde moet evenwel de centrale reserve in het lopende jaar belangrijk worden ver hoogd. Hel bouwprogramma voor 196G voorziet, zoals bekend, in het in aan bouw doen nemen van 125.000 wo ningen. Na aftrek van de reserve ad 43.200 blijven 81.800 woning over ter verdeling over de provincies. HILVERSUM, 21-10. Het Chris telijk Instituut voor Blinden en Slechtzienden „Bartimeüs" uit Zeist hcfctf donderdag zyn vijftigjarig be staan gevierd in de Hilversumse cx- pohal. Aan het einde van de namiddag bijeenkomst werd bekend gemaakt dat de landelijk financiële ctie ten behoeve vn de bouw van een nieuw tehuis in de gemeente Doorn, een bedrag had opgebracht ter grootte van f 916.342,20. De bekendmaking geschiedde nis een programma onderdeel van de viering onder de naam „Vlootschou" Echtpaar King op Soe§tdijk ontvangen DEN HAAG, 21-10. - Ds. Martin Luther King en zijn echtgenote zijn donderdagmorgen op paleis Soest- dijk door H.M. de Koningin ont vangen. Nobelprijzen voor natuur- en scheikunde STOCKHOLM, 21-10. De nobci- prijs 1965 vcor natuurkunde is toe gekend aan een Japanner en twee Amerikanen. De Japanner is prof, Sin-Itiro To- monaga van de universiteit van To kio. De Amerikanen zijn prof. Julian Schwinger van de Hai vard-universi- teit en prof. Richard Feynman van het Caüfornische instituut voor tech nologie. Zij kregen de prijs vcor hun werk op het gebied van de quanto-elec- trodynamica en de elementaire deeltjes. De prijs, groot 282.000 kro nen of 195.000 gulden, zal gelijkelijk onder de drie worden verdeeld. De nobelprijs 1965 voor chemie is toegekend aan de Amerikaanse pro fessor Robert Burns Woodward van de Harvard-universiteit voor zijn werk op het. gebied van de organisa torische synthese. Woodward is 48 jaar. BRUSSEL, 21-10. In een bar in de Brusselse 'hoofdstad is woensdag nacht ren drievoudige moord ge pleegd. De eigenaar, zijn 25-jarige vriendin en een kelner werden in koelen bloede neergeschoten na een twistgesprek. De dader, de 27-jarige „Georges de worstelaar" zoals zijn bijnaam in de Brusselse onderwereld luidt, is waarschijnlijk naar het bui tenland gevlucht. Twee caféhouders, die in zijn gezelschap waren, zijn ge arresteerd nadat hun autonummer aan de politie was doorgegeven. niet Jchan Bodegraven op de com mandotoren, Omroepmedewerkers, het Heldria meisjeskoor, het tam boer en trompetterkorps van de ca valerie verzorgden de artistieke, vo cale en instrumentale omlijsting van het programma. Staatssecretaris C. Egas van cul tuur. recreatie en maatschappelijk werk bracht de gelukwensen over van de regering. Hij spx-ak zijn be wondering uit voor het vele dat in de afgelopen halve eeuw tot stand was gebracht. ..Bartimeüs", aldus - staatssecretaris Egas, kan rekenen op de steun van de overheid. De vereniging heeft tot nu toe te huizen in Zeist, Almen en Doetin- chem. De voorzitter, mr. H. B. van Rhijn, dankte de overheid, de vele zusterorganisaties en de particulic- ren in Nederland die dit stuk so cial e arbeid mogelijk te maken. De cijfers voor de provincie Zee land luiden alsvolgt: woningwetwoningen: 750; gesub sidieerde particuliere woningen: 150; eigen woningen met bezitsvormings- bgdragen: 250; ongesubsidieerde wo ningen: 200; totaal: 1350. Minister Smallenbroek: DEN HAAG. 21-10. Naar de me ning van minister Smallenbroek (binnenlandse zaken) is de vorige week bij het politie-optreden in Wassenaar tengevolge waarvan een öodetijlc slachtoffer is te betreuren, door de betrokken politie-ambtenaar „in strijd met de instructie gehan deld". Minister Smallenbroek merkte dit donderdag op in de (openbare) ver gadering van de vaste commissie voor binnenlandse zaken uit de Tweede Kamer. Hij zei het niet juist te achten, nu het onderzoek nog in gang is, uitvoerig in te gaan op het gebeuren in Wassenaar. De bewinds man betuigde zijn deernis en deelne ming met de nabestaanden van het slachtoffer. LONDEN, 21-10. De Britse pre mier, Harold Wilson, zal binnen een of twee dagen naar Rhodesië ver trekken om daar ever het vraagstuk var, de onafhankelijkheid van dit ge bied van gedachten te wisselen. De minister van gemenebestzaken, Bot- tomiey, zal hem vergezellen. Ingezonden mededeling BONN, 21-10. In een aantal West- Duit se bioscopen zal met ingang van vrijdag een door de nazi's in de oor log vervaardigde propagandafilm morden vertoond. De film, getiteld „Kolberg", is geregisseerd door Veit Harlan'en paal over de vermoede verdediging van een Pruisische kust- vesting legen het leger van. Napole on. Hi tiers minister van propaganda, Goebbels, wilde met deze film - die op 30 januari 1045 voor de nazi-lei ders in Berlijn in première ging - de nationale gevoelens nog eens extra aanwakkeren. De filmverhuuronder- neming die „Kolberg" heeft ver spreid zegt, dat zij hiermee wil laten zien hoe de nazi's het medium film voor hun doeleinden aanwendden en dat de kritiek op het fascisme er door zal worden gestimuleerd. Niettemin heeft de hoofdcommis saris van politie in Duisburg laten weten, dat hy uiterst gereserveerd tegen over dit initiatief staal en maatregelen zal laten nemen wan neer de film niet voldoende wordt toegelicht. miljoen dollar is bestemd voor het centrum voor ontwikkelingsplannen en -politiek van de afdeling econo mische en sociale zaken en voor de daarmee verbonden centra van de secretariaten van de regionale eco nomisch commissies. Johnson weer terug in Witte Huis WASHINGTON, 21-10. President Johnson is donderdag naar het Witte Huis teruggekeerd. Dertien dagen geleden werd zijn galblaas in het marinehospitaal te Belhesda wegge nomen. NEW YORK, 21-10. In navolging van Pakistan heeft thans ook India het voorstel van secretaris-generaal Oe Thant aanvaard om Indiase en Pakistaanse vertegenwoordigers ter plaatse cn in samenwerking met het hoofd van de militaire V.N.-waarne mers te laten beraadslagen over het terugtrekken van de wederzijdse troepen op de stellingen die zij voor het jongste conflict om Kasjmir in namen. India maakte echter hel voorbehoud dat het zijn troepen pas na een volledig bestand kan terug trekken. doch dat dit bestand nog herhaaldelijk door Pakistan wordt geschonden. In New York verwacht men, dat mr. Th. H. Bot, de'minister zonder portefeuille belast met de ontwikke lingshulp, vandaag (vrijdag) in de economische commissie van de alge mene vergadering der V.N. de an dere geïndustrialiseerde landen zal opwekken het Nederlandse voor beeld te volgen. Van de Nederlandse bijdrage zal 400.000 dollar gelijkelijk worden ver deeld tussen hel Afrikaanse, hel Azi atische en het Latijns-Amerikaanse instituut voor economische ontwik keling, alsmede het internationale instituut' voor onderwijsplannen. Het Het luister- en kijkgeld hier en elders HILVERSUM, 21-10, Nederland houdt, wat de hoogte van het luis tergeld betreft, samen met Frankrijk en Denemarken, met f 8,per jaar het midden tussen Gr.-Brittannië, vjfaar het luistergeld f 10,is, en Zweden, waar f 25,verschuldigd is. Het kijkgeld (f 36,is slechts la ger in Engeland (f 30,terwijl Oostenrijk de kroon spant met f 84,per jaar. H.K.S. „De Hoop" naar de Ierse zee Op 29 september vertrok het hos- pitaalkenkschip „De Hoop" voor zijn negende reis van dit jaar naar zee. Aanvankelijk kruiste men in de om geving van de Doggersbank, maar al gauw vertrok een groot deel van de Nederlandse vissersvloot naar de Ierse Zee. In overleg met de West- Duitse collega, hel hospitaalschip „Frithjof" werd besloten dat deze de Noordzee zou waarnemen, zodat „De IToop" de vissers op de westkust van Engeland kon assisteren. De gehele reis werd begunstigd door zoor fraai weer. Kleuter verdronken UTRECHT, 21-10. Donderdagmid dag is de driejarige Raimundus de Hoon verdronken in de Nieuwe Gracht in Utrecht. De kleuter raak te dicht in de buurt van de ouder lijke woning bij het spelen te water. Een arts van hel Wilheimina zieken huis, dat aan de Nieuwe Gracht is gelegen, zag hel jochie drijven. De geneesheer dook in het water en haalde het knaapje er uit. De le vensgeesten waren loon echter al geweken. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De liefde, die helderziend X wordt, is er na aan toe te eindigen. X Ben deputatie van de Wassenaarse politie brengt een eresahiut bij de laatste kustplaats van Kees van Straalen, die door een ongelukkig schot om hel tevch ïs'gelcömên. •••-•• NEW YORK, 22-10. Nederland heeft donderdag een bedrag van 1,4 miljoen dollar toegezegd voor een btheerfonds van de V.N. voor eco nomische ontwikkeling. Het geld zal werden, gebruikt ten behoeve van de economische en sociale, ontwikkeling van de z.g. ontwikkelingslanden. Ne derland was het eerste land dat een bijdrage toezegde. Eeuwfeest van de Ned. Zondagsschool vereniging AMSTERDAM, 21-10. Op zater- dagmiddag 23 oktober, de dag waar op 100 jaar geleden de Nederland- sche Zonöagschoolvereeniging werd opgericht, zullen op ongeveer 250 plaatsen door geheel Nederland 22.000 ballonnen het luchtruim kie zen. Deze ballonoplating vormt een onderdeel van een feestmiddag, waarop zo'n 100.000 zondagschool kinderen op sj^eelse wijze worden betrekken bij het eeuwfeest van dé vereniging. Zij zullen worden bezig gehouden met spel. zang en vertel lingen. Aan de ballonoplating is nog een wedstrijd verbonden. Degenen n.l. die de eerste honderd ballonnen vin den en inleveren bij de zondags- schcolleiding in hun woonplaats of inzenden aan het verenigingsbureau in Amsterdam komen in aanmerking voor een prijs. A<1 res vraagl toestemming huwelijk prinses Beatrix UTRECHT, 21-10. Prof. mr. J. II. W. Verzijl en prof. dr. H. Wagen voort hebben zich met een adres ge wend tot de Tweede Kamer der Sta- tcn-Generaal. waarin zy verzoeken toestemming te verlenen voor het huwelijk van prinses Beatrix met de heer Von Amsberg. Een groep Nederlanders betuigde reeds adhaesie aan het adres. Nachtvorst Verwachting tot zaterdagavond: Droog en zonnig weer met een zwakke tot matige oostelijke wind: vannacht op vele plaatsen nacht vorst, morgenmiddag dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. 23 okt. Zon op 7.18, onder 17.30. Maan op 5.28, onder 17.26. 24 okt. Zon op 7.20, onder 17.28. Maan op 6.50, onder 17.42. 25 okt. Zon op 7.22, onder 17.26. Maan op 8.12, onder 18.00. Nieuwe maan: 24 okt, te 15.11. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 23 okt. 2.14 v.m. 14.27 n.m. 24 okt. 3.01 v.m. 15.10 n.m. 25 okt. 3.40 v.m. 15.49 n.m. BROUWERSHAVEN: 23 okt. 1.45 v.m. 14.09 n.m. 24 okt. 2.30 v.m. 14.49 n.m. 25 okt. 3.08 v.m. 15.27 n.m. Springtij; 26 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-10. Het K.N.M.I, deelt mede: De hogedruksitualie boven het vasteland van Europa houdt on verminderd stand. De kern van het hogedrukgebied lag vanmorgen bo ven Polen met een luchtdrukwaarde van 1039 millibaar. In Polen en west Rusland vroor het plaatselijk 6 gra den. In z.-oost-Duitsland kwam hier er. daar 4 graden vorst voor. De dro gere en koudere lucht heeft van nacht ook ons land bereikt, maar de temperatuur in de meteorologische waarnemingsfout op anderhalve me ter hoogte kwam nog vrijwel ner gens onder nul. Wel kwam plaatse lijk nachtvorst voor. Op de oceaan ligt een groot de- pressiegebied en een andere diepe depressie ligt bij Nova Zembla, maar deze depressies oefenen geen van beide enige invloed uit op het weer in Westeuropa. In ons land wordt dan ook een voortduren van het heersende weertype verwacht met •op vele plaatsen nachtvorst en met zonneschijn overdag. TWEEDE KAMER In 1966 indiening nieuwe wegenverkeerswet DEN IIAAG, 21-10. Volgens de minister van justitie hoopt zijn ambtgenoot var. verkeer en water staat aan het eirde van dit parle mentaire jaar (zemer 1966) het ont- wtrp van een nieuwe wegenver keerswet in te dienen. Gver het nieuwe wegenverkeers reglement zei minister Samkalden jn de begrotingscommissie van de Tweede Kamer, dat dit ontwerp de betrokken ministeries verlaten heeft, hetgeen betekent dat het thans bij de Raad van State is. Het ontwor pen reglement gaf vaste voet aan prof. Bel infante om de nieuwe we genverkeerswet af te ronden. TWEEDE KAMER BEN HAAG, 21-10. „De financi ële positie van vele gemeenten baart zorgen". Minister Smallen- bi'Gck Iiccft het zo gezegd in de toe lichting op de begroting 1966 van zü" departement en heeft deze si tuatieschets donderdagmiddag, in de openbare vergadering van de vaste commissie voor binnenlandse zaken uit de Tweede Kamer, nog eens her haald. Zelfs noemde hy de financiële positie van vele gemeenten „zorg wekkend". De bewindsman keerde zich daar mee tegen de liberale «afgevaardigde Corvcr, die de stelling verdedigde, dat in de begroting „een te groot be drag aan do gemeenten is toebe deeld". Er is een groot aantal ge meenten, zo zette hij uiteen, die niet do verantwoordelijkheid hebben om lot een sluitende begroting te komen cn mei: komt aldus tol uitgaven, die z.i. persé niet nodig zijn. Zowel minister Smallenbroek als minister Vondeling (financiën) rea geerden fel op deze uitlating. „Men moet dat macro zien", aldus minis ter Smallenbroek. Zijn ambtgenoot van financiën zei verbaasd te heb ben opgekeken bij de stellingname van de heer Corver, wiens stellingen door minister Vondeling zo werden samengevat, dat er gemeenten zijn die le weinig kostenboscf hebben en eigenlijk maar doen. „Ik kan er vol strekt niet bij", aldus minister Von deling.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1