GRATIS SIERDEKSEL in de greep/n^ van de griep? goed sluitende bij uw FAVORIETE AARDBEIENJAM Natuurzuivere STREEKNIEUWS WIJZIGING GEMEENTELIJKE INDELING WALCHEREN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2l oktober 1965 Nr. 19674 LAND- EX TUINBOUW Aardappelen poten in juli! Bladluizen brengen geen virusziekten meer over (I). Het is niet zu dwaas als het lijkt, om ui oktober te spreken over aard appelen, die niet in maart of april, maar eind juli gepoot kunnen wor den. Want wat op het ogenblik in het middelpunt van de belangstelling der bouwboeren staat heeft tot ge volg, dat men er lang van te voren rekening mee moet houden. Wie eind juli aardappelen wil poten zal dat bij voorkeur doen in de stoppel van een vroeg geoogst graangewas of op land waar men koolzaad, snij rogge of in elk geval een vroeg-het-veld- ruimde vrucht heeft geteeld. Daarom zal men er mogelijk reeds bij het zaaien van winterkoren aan denken. Ingezonden mededeling WITTE KRUIS poeders helpen u eruit! kleintjes uitig? het bi>\>\erUfxpd ELBURG. De minister van cultuur recreatie en maatschappelijk werk is voornemens de oude stadskern! van Eliburg, alsmede de terreinen on middellijk buiten de stadsgrachten, aan te wijzen tot beschermd stads gezicht, als bedoeld in artikel 20 van de Monumentenwet. AMSTERDAM. Na het televisie toestel begint nu de fiets weer in trek te komen als speciaal geschenk bij prijsvragen, jubilea etc., zo meldt de Stichting Fiets. Voor de jeugd tot ca. 16 jaar neemt de fiets ruim 60 pet van alle 'hoofdprijzen voor zijn reke ning. HEDEL. In Hedel wordt de tradi tionele Paardenmarkt, die ter plaat seals een feestdag wordt beschouwd dit jaar op maandag 8 november ge houden. HEERLEN. Ongeveer 1200 psychi aters, 'kinderartsen, psychologen, pa edagogen en juristen hebben maan dag en dinsdag in Keulen deelgeno men aan het zesde congres hande lend over het moeilijk opvoedbare kind. Experts uit de Bondsrepubliek Oostenrijk en Nederland hebben in leidingen geihouden. DEN HAAG. Bij K.B. is luitenant kolonel L. van Dorp van het wapen der Koninklijke Marechaussee met ingang van 21 oktober a.s. benoemd tot adjudant in gewone dienst van H M. de Koningin. Hij volgt luitenant-kolonel G.N. Tack van het wapen der infanterie op, die benoemd is lot adjudant in buitengewone dienst. UTRECHT. De secretaris van het C.N.V., de heer C. J. v. Mastrigt. gaat binnenkort enige tijd naar Suriname om de Surinaamse vakbeweging in wording te adviseren over organisa tie, kadervorming en dergelijke. ZAANDAM. In de functie van di recteur van Bruynzeel fineerfabriek n.v. zal met ingang van 17 januari 1966 benoemd worden de heer G. J. D. Franken, thans burgemeester van Zaandam. KERKRADE. Voor de derde keer in een kort tijdsbestek was dc minis ter van economische zaken, drs. J.M den Uyl, deze week in Zuid-Lim burg. Ditmaal om officieel de „Ju- liacentrale" van de mijnen „Laura en Vcreeniging" in Eygelshoven te openen, UTRECHT. In het academisch zie kenhuis is het 15-jarig meisje M.B. van Vliet uil Utrecht overleden aan de verwondingen die zij opliep bij een verkeersongeluk, dat vorige week donderdag gebeurde. DEN HAAG. H.M. de Koningin heeft op paleis Soestdijk een af- scheidslunch aangeboden aan de scheidende ambassadeur van Frank rijk en gravin de Crouy-Chanel. H.M de Koningin heeft graaf de Crouy- Chanel benoemd tot grootkruis in de orde van Oranje-Nassau. Een nieuw gewas, zo may men de zomeraardappelen toch wel noemen, brengt nu eenmaal verschuivingen in het bouwplan teweeg. Wie is er mee begonnen? Al vóór de oorlog was bekend, dut vele aardappelrassen een draaglijke opbrengst geven, als men de poters gekoeld bewaart tot juli en ze aan het eind van die maand of begin augustus poot. De Russische land bouwdeskundigen beweren, dat z\j deze teeltwijze hebben uitgevonden, omdat zij - uitgaande van principi eel andere opvattingen over de plant en haar milieu - nu eenmaal geneigd waren tot het nemen van proeven waar men in het westen niet aan toe kwam. Inderdaad is de zomerleelt van aardappelen in de Sowjet-Unie enige tijd van belang geweest in streken waar de najaarsworst niet te vroeg inviel en waar de zomermaanden niet al te droog waren. Vermoedelijk zijn onze streken echter meer ge schikt voor de teelt, omdat augustus bij ons altijd voldoende regen geeft en omdat de temperaturen bij ons tussen 1 augustus en 20 september zelden zo hoog oplopen dat de assi milatie van de plant gehinderd wordt. Wie er mee begonnen is, valt dus moeilijk te zeggen. Belangrijker is, ujie er meer doorgaat. En dat zal Nederland wel zijn. Want er was één ding, dat de Russen aanvankelijk over het hoofd zagen, nl. dat dc erf- aanleg van het ras beslist over dc vraag of de zomerteelt loont. Het ras beslist Men kan niet een willekeurig ras nemen en dat na bewaring eind juli poten. Er zijn rassen die het in het voorjaar uitstekend doen, maar in de zomer niet en omgekeerd. Ieder weet dat een opbrengstvermindering van bijvoorbeeld 10 of 15 pet. al direct de winst wegneemt. In 1963 verscheen in ons land echter een aardappelras op de ras- senlijst, dat het in beide tijdspannen goed doet. Er zijn opbrengsten van 50 ton per ha., wat natuurlijk gewel dig veel is. Nu lijkt het wel, dat ook dit ras bij voorjaarsteelt meer op brengt dan bij zomerteelt, maar des ondanks zouden de opbrengsten bij de laatste nog ver boren het gemid delde liggen. Het ras is een kweekprodukt van de Coöperatieve Centrale In- en Ver koopvereniging te Rotterdam en is op het bekende bedrijf in Ottersum ontstaan. Dit proefbedrijf had zich toegelegd op gewassen die op ge mengde bedrijven de behoefte aan veevoeder konden dekken, zoals mais, voederbieten en stoppelknol len, maar de aardapel kwam er al gauw bij, toen men cle betekenis van de zomerteelt inzag. Want aardap pelen als stoppelgewas geven in fei te een tweede hoofdgewas in één jaar, zodat de produktiekosten dalen. Weliswaar geldt dit alleen ten aan zien van pacht, grondlasten en be- mesting, maar dat is belangrijk ge noeg. Bovendien komt er nog bij, dat de arbeidsverdeling vaak beter en dat de bewaartijd van de knollen korter wordt. (ngezonc/en mededeling frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. Literaire avond te Melissant De heer B. Leefiang, leraar aan het Prof. Zeemanlyceum te Zierik- zee, zal op uitnodiging van de Cul turele Commissie in gebouw „Melis hof" te Melissant op heden (donder dag 21 oktober) een literaire avond verzorgen. Het thema van deze avond is: „Bladzijden van spot, zelfspot, humor en galgenhumor". Ter sprake komen de schrijvers F. Bordevvijk, W. Elsschot, Belcampo, A. Koolhaas, W. Brakman, S. Carmiggolt en G. K. van 't Reve. ZIERIKZEE „Litteris Sacrum" in Concertzaal Onder auspiciën van het Nutsde- partement, geeft het gezelschap „Lil- teris Sacrum" te Leiden een voor stelling in de Concertzaal op vrijdag 29 oktober a.s. Opgevoerd wordt de komische thriller in drie bedrijven „Taloelah" door Arnold Ridley en Mary Cathcart Borer. Duitse zeiler verdronken Dinsdagmiddag omstreeks 13 uur is op de Oosterschelde een Duitser overboord geraakt van het zeiljacht waarmee hij en een vrouw een paar uur tevoren uit Zierikzee waren ver trokken. De to water geraakte heer Fuchs, afkomstig uit Leer (bij Em- den), is zo moet worden aangenomen verdronken. De vrouw wist na het ongeluk eerst omstreeks half vijf de aandacht te trekken van de voor de Steenbank liggende loodsboot „Antaris" uit Viissingen. Volkomen overstuur vertelde de vrouw aan boord van de „Antaris" dat ze de heer Fuchs tweemaal bo ven had zien komen. De man dreef echter door de sterke ebstroom snel af en hot was de vrouw trouwens niet gelukt het voor de wind varen de jacht 'bij te draaien. Na het eerste alarm heeft de reddingboot „Pres. Jan Leis" uit Breskens nog geruime tijd naar de vermiste Duitser ge zocht, maar het schip keerde tegen de avond zonder de gezochte drenke ling terug. De naam van het jacht, waarmee een pleziertochtje werd ge maakt, luidt „Knurrhahn". HAAMSTEDE De Zeeuwse collecte De Zeeuwse coiecte bracht dit jaar te Burgh f 142,65 op; in Haamstede f 250,62; in Renesse f 113; in Noord- welle f 106.50 en in Serooskerke f 35.09. Dank aan hen die deze sym pathieke collecte daadwerkelijk steunden. Pro Juventute-kalender 1966 Gaarne vestigen wij de aandacht op de nieuwe Pro Juventute-kalen- der voor het a.s. jaar, die ook hier weer gereed ligt om in vele huisge zinnen een plaatsje te krijgen. Een gedeelte van de opbrengst is voor het kind dat in moeilijke omstandig heden verkeert, zodat het kopen van deze fraaie in 'kleuren uitgevoerde kalender zeer veel nut en dankbaar heid afwerpt. Mevr. Everwijn-v. d. Bout kan over deze kalender alle inlichtingen verschaffen. SIRJANSLAND Zeeuwse collecte Dc alhier door de dames de Ronde -Bolijn en Fluijt-Hoogerhuis gehou den Zeeuwse collecte heeft f 49,27 opgebracht. Kunstschatten voor ccn prikje UTRECHT, 20-10, Dc Amsterdam- mer P. Wijnberge, die via zijn tele fonisch servicebureau „Top-Tele- foon" dagelijks onder meer een re clamebedrijf 'helpt aan mannequins en fotomodellen, is door een toeval drie weken geleden in de antiekwo- rcld verzeild geraakt. Hij kocht voor een sehertsbedrag van een relatie acht in brede gebeeldhouwde lijsten gemonteerde kleurenlitho's, waarvan kunstenaar Eppo Doeve en de Rot terdamse schilderijenrestaurateur Willy Knip, naar zijn zeggen, thans beweren dat ze zeer zeldzaam zijn. De litho's stellen de kruisgang van Christus voor. Ze zouden afkomstig zijn uit een Friese kerk, die onlangs is gesloopt. Volgens de heer Wijnberge hebben de acht litho's waarschijnlijk deel uitgemaakt van een reeks van veer tien, waarop in 'katholieke kerken meestal de kruisstatie wordt afge beeld. Ingezonden mededeling Voor dagelijkse variatie Hero Extra jam in handige één-persoons- verpakking Scheep vaar tberichlen Callex Utrecht (t), 19-10 van Sungai- pakning naar Balik Papan. Esso Den Haag (t.), 19-10 te Slagen. Geeststar, 19-10 van Punta Deigada naar Barbados. Katsedij'k, 19-10 te Bremen. Phlippia, 19-10 van Genuna naar Mcna. Uienveiling Middelliarnis In de laatste verslagweck was de export naar Engeland weer terugge lopen, deze bedroeg thans 691 ton op een totale uitvoer Van 4462 ton. West Duitsland nam die week bijna drie duizend ton af en blijft dus verre weg de grootste afnemer van het produkt. Naar „verre bestemming" werd verder nog een behoorlijke hoeveelheid verzonden, voornamelijk naar Afrika en West-Indie. Voor de veiling heerste een ge drukte stemming en algemeen werd op een verdere daling van de prijs gerekend. Dank zij het kleine aanbod vari 10 ton middel was dit gelukkig niet het geval en kwam er zelfs nog een iets hogere notering tot stand. Zo kwam de middel van 15.90 op 16.15, de grove van 14.50 op 14.63 en de drielingen van 16.00 op 16.26. Het aanbod van de grove was eveneens klein, namelijk 3 ton, doch van do drielingen was er een behoorlijke partij. Het betrof hier dc drielingen, welke waren gesorteerd uit een par tij uien, waarvan de grote maten voor zaadwinning bestemd zijn. Dc picklers waren de enige, die dinsdag lager noteerden. Met een prijs van 24.10 was 'dit 1.00 per 100 kg. ten opzichte van de vorige vei ling. ZIERIKZEE Boeiende filmavond Ver. ZIERIKZEE, 20-10. Met een druk- bezochte bijeenkomst in het Herv. Verenigingsgebouw heeft dc Ver. van Vrijzinnig Hervormden dinsdag avond het vergadcrscizoen geopend. De avond, die onder leiding stond van ds. J. B. Assendorp, werd be gonnen met het zingen van gezang 291 1, 2, 8 en 9. Dankzij de film: „Het Schot is te boord" van Hei'man van der Horst konden de ongeveer 80 aanwezigen hierna van nabij kennismaken met de haringvisserij, voor plaatsen als Vlaardingen, IJmuiden en Katwijk nog steeds een belangrijke bron van inkomsten. De korte jaarvergadering, die op de filmvertoning volgde, werd be gonnen met het voorlezen van no tulen en jaarverslag door de secre taresse mevrouw Mottier. Uit het jaarverslag bleek dat de in het vo rig seizoen gehouden bijeenkomsten goede belangstelling genoten. Eén der hoogtepunten uit het vereni gingsjaar was ongetwijfeld de in september gehouden buitendag. Er werden ook uitstekende contacten met de zustergemeenten gelegd. Ds. Assendorp deelde nog mee dat 5 juni' 1966 in Zierikzee de Vrijz. Protestantse landdag zal worden ge houden. De penningmeesteresse mevrouw Plaating kon in haar financiële jaar verslag (dat accoord werd bevonden door de kascommissie bestaande uit de heer Van Schelven en mevrouw v. d. Zande) het batig saldo van f 347,63 (ink. f 934,39 en uitgaven f 586,76) constateren. Mededelingen pastoriefonds Dc heer De Regt, penningmeester van het pastoriefonds „Klein Maja" deed mededeling over de financiële toestand van het fonds. De vereni ging moet enkele grote uitgaven doen en het geld is daarvoor mo menteel nog niet beschikbaar. Zo is een nieuwe centrale verwarmings- instailatie besteld voor de pastorie en de kosten daarvan zijn f 1600,De heer De Regt deelde mee dat dit be drag niet uit de kas kan worden be taald, omdat ook het schilderwerk aan de pastorie nog moet worden voldaan. Hij riep daarom de leden van Vrij ie. Hervormden op met gulle hand te geven in de 7 november to houden gezinsdienst, waar vöor de kachel zal worden ge collecteerd. InmiddeLs is reeds f 300,(de op brengst van een door de vrouwen vereniging gehouden verloting) bin nen. Na de jaarvergadering werden nog twee films vertoond: „La Seine a rencontrée Paris" (van Joris Ivens) en „Oktobervaart" (een door Charles Huguenot van der Linden vervaar digde filmimpressie van de Neder landse binnenvaart). De bijeenkomst werd besloten met het zingen van gezang 288 1 en 4. De volgende bijeenkomst vindt plaats op 1 december a.s. Ds. Wer ner uit Wassenaar houdt dan een lezing met lichtbeelden over Albert Schweitzer. KERKNIEUWS Ds. A. J. van Sluijs (van 1937-1939 te Zoimcmaire) naar Berkel en Rodenrijs ZONNEMAIRE, 20-10. Ds. A. J. van Sluijs zal zondagavond 24 okto ber a.s. in de Detakerk afscheid ne men van de Gereformeerde Kerk van Enschede en drie weken later, n.l. zondagmiddag 14 november a.s., (ia vooraf te zijn bevestigd door prof. dr. R. Schippers, hoogleraar aan dc Vr\je Universiteit te Amsterdam, in trede doen als predikant van de Ge reformeerde Kerk van Berkel en Ro- dijrijs, waar hij beroepen is in dc vakature van ds. G. van Halsema, die enkele maanden geleden naar Oosrterbeek is vertrokken. Adriaan Jan van Sluijs werd op 4 juli 1906 te Middelburg geboren. Hij bezocht eerst het stedelijk gym nasium in de Zeeuwse hoofdstad en studeerde vervolgens eerst een paar jaar medicijnen aan de gemeentelij ke universiteit te Amsterdam en daarna nog enige jaren theologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij op 26 juni 1936 zijn kandi daatsexamen aflegde. Nadat de heer Van Sluijs op 11 november 1936 na praeparatoir examen door de classis Middelburg was beroepbaar ver klaard in de Gereformeerde Kerken in Nederland werd hij op 27 juni van het daaropvolgend jaar (1937) door ds. Bremmer, toen nog predikant te Middelburg en thans emeritus pre dikant en hulpprediker te Oldemarkl bevestigd als predikant van de Gere formeerde Kerk van Zonnemaire. Daarna diende ds. Van Sluijs nog de Gereformeerde Kerken van Rotter dam van 1939 tol 1948 's Gravenha- ge-west als evangelisatiepredikant van 1948 tot 1954; Hariingen van 1954 tol 1957 en sinds 22 september 1957 dient hij de Gereformeerde Kerk van Enschedé, waar hij ook door prof. dr. R. Schippers, hoogle raar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, is bevestigd. Dodelijk ongeluk door loslopend veulen DRACHTEN, 20-10. Een loslopend veulen iheeft in Wijnjelerp een ver keersongeluk veroorzaakt dat de 41- jarige mevrouw J. van Vondel hel leven heeft gekost. Het veulen dat uit een weiland was ontsnapt, dook in het duister plotseling op voor een motorrijwiel bestuurd door de vee houder W. van Vondel uit Hemrik met als duopassagiere zijn echtgeno te en 8-jarig dochtertje. Bij de bot sing werd mevrouw van Vondel op slag gedood. Aantal van 19 gemeenten teruggebracht tot 8 DEN HAAG, 20-10, De'tweede ka mer is zonder hoofdelijke stemming akkoord gegaan met het voorstel tol wijziging van de gemeentelijke inde ling van Walcheren. Dit wetsont werp, bij de kamer aanhangig ge maakt door de vroegere minister van binnenlandse zaken, mr. E.H.Toxo- peus, voorziet in een wijziging van die indeling waardoor hét aantal van negentien gemeenten wordt terugge bracht lot acht gemeenten. Tijdens de 'behandeling diende de socialist Scheps een amendement in, waarbij werd voorgesteld om prak tisch het gehele grondgebied van de gemeente Oost- en West-Souburg on der te 'brengen bij de gemeente Viis singen. Dit amendement werd aan vaard met 79-37 stemmen. In het oorspronkelijk wetsontwerp was voorgesteld de gemeente Souburg als een zelfstandige gemeente tc laten voortbestaan. Het nu gewijzigde wetsontwerp voorziet in 'de opheffing van de ge meenten: Serooskerke, Vrouwenpol der, Koudekerke, Biggekerke, Zoute- lande, Aagtokerke, Meliskerke, Sint Laurens, Grij'kskerke, Nieuw- en St. Joosland en Oostkapelle en tenslotte Oost en West-Souburg. Nieuwe ge meenten zullen zijn: Valkenisse en Mariekerke. Als gevolg van het aanvaarden van 'het wetsontwerp en na aanvaar ding daarvan door de Eerst Kamer zal de gemeentelijke indeling van Walcheren er als volgt uitzien: Veere, omvattende de huidige ge meenten Veere, Serooskerke en Vrouwenpolder. Valkenisse, omvattende Koude kerke, Biggekerke en Zoulelande. Mariekerke, omvattende Aagte- kerke, Meliskerke, Grijpskerke en oen stukje van Sint Laurens. Viissingen, omvattende Viissingen, Riühcm, een strook Nieuw en Sint Joosland, Oost- en West-Souburg, en een strook Koudekerke. Domburg, omvattende Domburg, Oostkapelle en een deel van Aagto kerke. Als zelfstandige gemeente zullen blijven voortbestaan: Westkapel] c en Arnemuiden. Voorstel aanvaard Minister Smallenbroek (binnenland se zaken) merkte o.m. op, geen vol doende aanleiding te kunnen vinden om de toevoeging van Oost- en West Souburg aan Viissingen voor te stel len. Er is daartoe zo zei hij, geen dringende noodzaak aanwezig. De Kamer dacht daarover anders en aanvaardde het voorstel Scheps, dat - zoals gemeld - werd aanvaard met 79 tegen 37 stemmen. Een tweede amendement van de zelfde afgevaardigde om dc huidige gemeente Serooskerke niet te voegen bij de nieuwe gemeente Veere, maar onder te 'brengen in de nieuw te vor men gemeente Mariekerke werd door de Kamér verworpcn. Hier was de uitslag van de stemming 52 stemmen voor en 66 stemmen tegen. Het gehele wetsontwerp, gewijzigd na dc aanvaarding van het amcndc- ment-Sdhcps, werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming door de Kamer aangenomen. De fracties van de S.G. P. cn van de Boerenpartij kregen de aantekening tegen het ontwerp van wet te hebben gestemd. Aanvaarding van het wetsontwerp betekent ook dat net tot Zuid-Beveland behoren de gedeelte van het Zuid-Sloe in dc gemeente 's Heer Arendskerke over gaat naar dc nieuwe gemeente Viis singen. DE LEEUW VAN BASHRA 119. „Wij moeten proberen ongemerkt dit huis te verlaten", zei Aram zacht, terwijl hij het meisje snol naar dc duistere wen teltrap voerde. „Ik weet niet of Rassi geen andere handlangers heeft buiten Agua. Maak geen geluid"En met het ont blote zwaard in de vuist ging hij haar ge luidloos voor, dc trap op. Het huis van Rassi scheen hem nog ver warder en duisterder dan vroeger, nu hij zijn weg naar buiten probeerde te vinden. Hij volgde enkele gangen, beklom een trap, schrok eenmaal van een schaduw, die bij nader inzien echter voortgebracht werd door een Grieks beeld met een speer in dc hand, cn bereikte eindelijk een gedeelte van het huis dat hem iets bekender scheen voor te komen. Maar toen hij een hoek omsloeg, vernam hij plotseling stemmen en hield San ai haastig terug. „Persoonlijk zou ik daar nog aan toe willen voegen, dat wij naar mijn mening nog alle tijd hebben", zei een stem, die hij als die van Agua herkende. Een snelle blik leerde hem dat de hagedis in de deurope ning van het chaotische vertrek stond en bezig was Rassi vermanend toe te spreken, die juist wat gemelijk een koffer dicht- trapte. (Deze man scheen alles zoveel mo gelijk met zijn benen te doen). „Tijd of geen tijd, ik heb zin om te zien of de gevangenen nog veilig in hun cellen zitten", zei de handelaar boosaardig. „Over oen half uur, als de avond geheel is ge vallen, vertrekken wij met het goud cn ik wil zekerheid hebben. Alleen als 't meisje geen kans heeft om los tc breken, zal de Leeuw van Bashra te stad aanvallen, niet waar?" Hij tastte raar naar zijn zwaard. „Soms denk ik er over dat het eigenlijk dwaas is haar en die avonturier te laten loven", zei Rassi grijnzend. „Het zou een kleine moeite zijn om te maken dat zij voor altijd rustig bleven!" En hij maakte een veelzeggend gebaar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5