alles i= kan met cEtaleiiiir i Zierikzeese delegatie aanwezig bij opening nieuwe raadhuis Anticonceptiepil voor mannen Waterleiding Mij. „Schouwen-Duiveland" Stijlvolle plechtigheid te St. Hilaire Twijfel aan speur-suggestie van minister Méér fietsen - minder hartziekten Vijfde kandidaat Frans president De boeren en de waterschade Tevoren was de tricolore gehesen door de heer Ch. Jaunet, voorzitter van de Federatie van Oud-strijders in het departement Manche, terwijl het pittig spelend muziekkorps van het derde regiment zich liet horen. Nadien kwam een aarttal sprekers aan het woord, slaande op een met de vlag versierde tribune. Burgemeester Guinebault stond stil bij de tragische nacht van de 14e juni. 1944, toen St. Hilaire voor 95 werd verwoest. Hulde bracht hij aan de eerste gemeenteraad, die de zaken van de wederopbouw energiek heeft aangepakt en inzenderheid aan de toenmalige voorzitter dr. Cuche. die destijds een streven inzette om tot een nieuwe zetel der gemeente te komen, zich sterk wetend door de goede wensen vr n de prefekt voor dit belangrijke werk. Architect van het zeer stijlvol uit gevoerde raadhuis was de heer Ho- las, die kennelijk een vrijbrief heeft gekregen vooral verfijnde materialen in het raadhuis te verwerken, zodat een gebouw van aJlure ontstond, dat stijl ademt. WASHINGTON, 20-10. In Ame rika is een goedkope, doeltreffende anticonceptiepil voor mannen ont wikkeld, zo heeft de Amerikaanse geleerde dr. Carl Heller uit Seattle, in de staat Oregon, in Londen op een bijeenkomst van vakgenoten bekend gemaakt. Een nadeel is dat ipmand die na de pil alkohol gebruikt, neiging tot braken krijgt, een benauwdheid of andere onplezierige bijverschijnse len. Daarom zou de pil in het bij zonder worden aabevolen voor mo hammedanen, die volgens hun geloof geen alcohol mogen gebruiken. Hertog van Windsor opgenomen in ziekenhuis NEW YORK, 20-10. De hertog van Windsor is in New York in een zie kenhuis opgenomen om een behan deling te ondergaan aan-het netvlies van zijn rechteroog. Een woordvoer der van het ziekenhuis, liet Colum bia Presbyterian Medical Centre, zei dat dc behandeling 'geen operatie ge noemd kan worden, t De eerste steen werd gelegd op 18 mei 1664, een plechtigheid waar bij dc toenmalige burgemeester van Zierikzee. mr. F. Th. Dijckmeester, aanwezig was en in een muzikaal ka der gezet deer de Kon. Harmonie Kunst en Eer"', Tien jaar „jumelage" Dr- heer Guinebault sprak een har telijk welkom tot de Zierikzeese de legatie, er aan herinnerend dat na tien jaar de „jumelage" nog altijd volop levendig is. Hel speet hem dat mr. Dijckmeester deze plechtigheid niet meer heeft kunnen bijwonen. In vogelvlucht liet hij hierna de ge beurtenissen de revue passeren, die na de bevrijding te St. Hilaire heb ben pleats gevonden, activiteiten ge richt cp herstel en wederopbouw, om ter;"if to tie wens uit te spreken, dat de bouw van dit raadhuis symbool zal mogen zijn voor het durend ge loof in het voortbestaan van de Franse natie. Na de toespraak van loco-burge meester Koevpets, waarvan wij reeds een verslag publiceerden, sprak dé senator van Avranches de heer Jo- Begrafenis door een schot gedode Wassenaarse jongeman WASSENAAR, 20-10. Onder bij- zender grote belangstelling heeft woensdagmiddag op de Hervormde begraafplaats in Wassenaar de ter aardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van de negen tienjarige C. van Straten, die vorige week vrydag gedood werd door een schot uit een politiepistool. In de stampvolle Gereformeerde Kerk aan de Zijllaan, leidde ds. Van der Meulen een rouwdienst. De pre dikant sprak, naar aanleiding van dé tekst uit de 27ste Psalm over het le ven van de mens Waarvan niemand weet hoelang het duren zal en over het vergeven, waarvóór grote 'moed vereist is., Qp de begraafplaats gaven vele honderden van hun belangstelling blijk. De rouwdienst en -begrafenis plechtigheid werden o.m. bijgewoond doof de' burgemeester van Wasse naar cn mevrouw Geertsema, en door een deputatie van het politie korps onder leiding van commissaris W. >H. van Ballegoijen de Jong. Yarkensprijzen stijgen UTRECHT, 20-10. Op de varkens- markt is de prijsnotering de afgelo pen week gestégen van f 2,64 tot f 2,72, Dp voorzitter van het Pro- duktschap voor Vee en Vlees, mr. F. G, van Dijk, noemde de markt tij dens deopenbare vergadering van het produktschap in Utrecht vrij sta biel, ender meer door een ruime ex port die naar wordt verwacht nog wel enige tijd op hetzelfde niveau zal blijven. Ook de prijzen van de onderdelen lopen op. Do biggenprij- zen zijh daarentegen matig. ZIERIKZEE, 20-10. „Be toename van het waterverbruik in dit zo merkwartaal bedroeg 7 °/o met een grootste stijging in augustus van 10,6 Deer tydige uitbreiding van de filtercapaciteiten het leidingnet ken overal voldoende water worden geleverd. Door de ruimere leidingen werd tevens een belangrijke vermin dering van het stroomverbruik be reikt, voor pomp- en aanjaagstation tezamen van 7 ondanks het gro tere waterverbruik. Dc nieuwe proeffilters werkten goed", aldus het verslag over het derde kwartaal 1965 van de N.V. Waterleiding Maatschappij „Schou- wén-Duiveland". Het verslag vervolgt: „De aanvraag voor 8 nieuwe put ten, waarvan een gedeelte vóór de volgende zomer in gebruik zal moe ten zijn, lag ter visie. Eveneens heeft ter visie gelegen het ontwerp facet- streekplan ter bescherming van de waterwinplaats tegen mogelijke ver ontreiniging. Het be£waar van de maatschappij tegen 'het dóór Provin ciale Staten vastgestelde streekplan Schouwen-Duiveland werd bij Ko ninklijk Besluit van 22 juli afgewe zen. De rijksgoedkeuring voor de bouw van ihet nieuwe kantoor met magazijn c.a. waarvan het eerste ont werp reeds van 1954 dateert werd in dit kwartaal toegezegd. Monumen tenzorg 'keurde "het plan goed tot res tauratie met subsidie van het be staande 'hoekpand. Op 27 september (had de aanbesteding van de nieuw bouw plaats. De verbouwing in het machinegebouw te Haamstede ver liep in de vakantiemaanden traag maar vond in september goede voort gang. Uitbreiding leidingnet Het leidingnet onderging opnieuw een aanzienlijke uitbreiding, t.w. 6 Fruitteeltschool te Houten HOUTEN, 20-10. Ir. C. Staf, pre- sident-directeur van de Kon. Ned. Heidemaatschappij heeft in Houten de nieuwe Jlhr. van Tets Fruitteelt- school geopend. Het is dit. jaar een kwart eeuw geleden dat dc eerste Utrechtse fruitteeltvakschool werd geopend. In lotaaL 'hebben in deze 25 paar 52 vakscholen omstreeks 1225 leer lingen gehad. Alle vakscholen in de fruitteeltsector zijn thans in het nieuwe 'gebouw ondergebracht. Daar 'komt 'binnenkort bij een vakschool voor de perenteelt (27 leerlingen). km., vrnl. in uitbreidingsplannen. Deze betroffen het Kaaskenswater en Malta II in Zierikzee, het plan bij de Julianaweg te Haamstede met ge deeltelijke vernieuwing van het Sluispad en het Boomgaardwekken en Zonnemaire. Verder werden lei dingen gelegd voor uitbreiding aam de Deestraat te Bruinisse (leiding verdubbeling), de Wilgenweg te Haamstede, 'de Havenweg te Zierik zee en voor vernieuwing langs een gedeelte Schouwsedijk en einde Bldkweg bij Schuddebeurs. Tevens werd' begonnen aan vernieuwing en verzwaring van de leiding in de J. J, Boeyesweg te Haamstede. Het aan tal aansluitingen nam per saldo toe met 79 stuks. Een vrij groot aantal watermeters kon worden verwisseld. Het jaarverslag 1964 waarvan de bewerking door ziekten was ver traagd kwam gereed. Het liquidi teitsoverzicht doet door de investe ringen en de steeds stijgende kosten, voor het eerst sinds vele jaren een tekort verwachten tegen het einde van het jaar. In de vakature voor administratief ambtenaar 'kon per 1 september worden voorzien. De regenval was aanzienlijk gro ter dan het gemiddelde, zodat on danks de meerdere wateronttrekking de waterstanden in de duinen een stijging te zien gaven". Jonge eendjes in Zierikzeese gracht ZIERIKZEE, 21-10. Gisteren ,'|i (woensdag) vond aan de Ai Grachtweg te Zierikzee een Ai grote gebeurtenis plaats. On- Ai der een beschermend najaars- Al zonnetje kwamen elf piepjonge Ai eende-kuikens de weg overge- Ai stapt 077i ee?i trotse moeder- Al eend te volgen naar het water. Ai Het was natuurlijk een reld- Ai zame gebeurtenis op deze één Ai -en-twintigste oktober. De Ai kuikens waren nl. enkele uren ,v eerder uitgekomen in een nest Ai dal de eende-ouders hadden A' gemaakt in dc tuin van de 1 heer van Oeveren. Het was overigens niet de eerste maal dil jaar dat deze tuin door de eenden uit de gracht als een 1 soort kraamkamer werd ge- bruikt, want reeds tal van jon- ge eendjes aanschouwden hier 1 het eerste levenslicht. Het 1 laatste broedsel bestond uit 16 f eieren, tuaarvan er dus elf zijn uitgekomen. Europees lied BAD GODESBERG, 20-10. Op een plechtigheid in B&d Go- desberg, die werd bijgewoond door de Westduitse president Heinrich Liïbke, is ivoensdag een Europees lied gezongen. De tekst is geschreven door Ernst Friedlander, een bekend Westduits auteur en cre-voor zitter van de vereniging „West Duitsland-Europa" die de plechtigheid had georganiseerd Miljoenen televisiekijkers in Europa zullen de melodie ken nen, want het is de hérken- ningsmelodie van de Eurovisie -uitzendingen. Loco-burgemeester H. Koevoets, staande op een met de tricolore gesierde tribune, tijdens zijn toespraak bij de ingebruiknemingsplechtigheid van St. Hilaire's nieuwe raadhuis. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Derde kwartaal 1965 Het dagelijks bestuur der gemeente Zierikzee wordt voorgesteld aan de pre fekt van het departement Manche de heer Dubois-Chabert. Ingezonden mededeling zeau-Marigné, die opmerkte dat St. Hilaire op het punt van vooruit strevendheid en inventiviteit ten voorbeeld kan worden gesteld aan het geheel departement Manche. De gedeputeerde van de „Assemblée Nationale", dr. Bizet bracht de ge lukwensen over aan de burgemees ter en de gemeenteraad, de bevol king oproepend blijvend te werken en te bouwen aan de toekomst. Goede wensen voor Zierikzee Tenslotte accentueerde de prefekt de dappere pogingen van de bevol king van St. Hilaire hun stad weel een gezicht te geven, een stad die eens werd uitgewist door de bom bardementen in juni 1944. Hij sprak zijn warme wei>sen 'uit voor een goede toekomst van St. Hilaire en voor de stad, die met immer duren de vriendschapsbanden hieraan ver: bonden zal blijven.Zierikzee. Twee kleine Franse meisjes Annie Lechapelais en Brigitte Lainé droe gen cp het (traditionele) kussen de schaar aan, waarmede de prefekt daarep het lint doorknipte, zo de toe gang vrijmakend naar het nieuwe geLcuw, dat in het milde licht van een onvergetelijk fraaie herfstdag stond te pronken. In dc ruime hul, naar buiten af gesloten door een glazen wand, is de groot-formaat foto van het Zie rikzeese stadhuis opgehangen, toen malig presentje aan de St. Hilairse raad bij het leggen van de eerste steen. Bijzonder veel werk is ge maakt van de entourage rond het stadhuis, waardoor St. Hilaire van zijn kale en wat ongesoigneerde plein is verlost. Omhooglopende ba^ nen geven toegang tot het nieuwe raadhuis. Langs de flanken zijn ga zons aangelegd. Tussen de beide ba nen is een vijver met fontein aange bracht, de stralen waarvan elkaar kruisen. We kunnen slechts hopen dal nog velen van hier dit alles persoonlek tens in ogenschouw zullen kunnen remen. Dat impliceert tevens een blijvende belangstelling voor de „jumelage", die waard is geculti veerd te werden in een wereld, die zt veel verdeeldheid kent. De Zierikzeese delegatie staande voor de (glazen) ingang van het stadhus. V.l.n.r.: wethouder K. A. Keuning, loco-burgemeester H. Koevoets, het raadslid de heer J. R .de Boer en de dames mevr. de Boer en mevr. L. Keu- ning-lstha. (Van onze redakteur) ST. HILAIRE, 18-10. Tegen een door het geweld van de invasie ge schapen apocalyptisch décor, ging in een zomernacht van 1944, het stadhuis van St. Hilaire - toen gelegen aan de Rue de Rrctagne in vlammen op, Eén en twintig jaar later werd het nieuwe raadhuis van Zierikzees' tweelingstad, aan de Avenue Général Leclerc - in het centrum van de stad - officieel in gebruik gesteld door de perfekt van het departement Manche, de heer Dubois-Chabert, een Franse hoogwaardigheidsbekleder, wiens ambtsuniform reminiscen- cies wekt aan dat van een marine-officier. De onderprefekt - een beetje kleiner van postuur alsof de natuur de hiërarchie een hand heeft willen geven - draagt eenzelfde uniform. Hij is er ook bij, met talrijke andere autoriteiten en uiteraard de burgemeester van de „jumelage"-stad de heer P. Guinebault. Bijna traditiegetrouw mag men wel zeggen, was er ook een Zierikzeese delegatie, bestaande uit loco-burgemeester H. Koevoets, wethouder mr. K. A. Keuning, het raadslid de heer J. 11. de Boer (beide laatsten met hun dames) en de vertegenwoordiger van de Sportraad, de heer L. Dey. Bij de plechtige „inauguratie" bleek het door te knippen lintje - ditmaal een blauw, wit, rood-lintje gespannen voor de ingang van het stadhuis - ook hier geschikt voor de protocolaire handeling. De prefekt belastte zich met dit karweitje en toen kon men zeggen: „St. Hilaire heeft weer een stadhuis". DEN HAAG, 20-10. „Ik betwijfel sterk of het over het algemeen voor treffelijke Nederlandse ambtenaren corps het door u aangemoedigde werk van een grote schare amateur detectives erg op prijs zal stellen". Dit schrijft een jonge liberale po liticus, de heer L. van Leeuwen te Rotterdam in een open brief over minister Vondeling. De minister van financiën riep dezer dagen via de televisie iedere Nederlander op naar mogelijkheden te zoeken om nodige uitgaven te vermijden. AMSTERDAM, 20-10. „Om 'hart ziekten te bestrijden moet het fietsen worden bevorderd". Dit was een re solutie die op 'het onlangs geboeden tweede congres ter bestrijding van hartziekten in Washington werd aan genomen. Zo wordt vermeld in een publikatie van de Stichting Fiets. Tijdens ihet congres dat door meer dan 600 vakartsen werd 'bijgewoond werd het verband tussen fietsen en gezondheid verschillende malen on derstreept. Een ivereld- spaarweek-kalender Leuk voor later, zeggen we tegen woordig. Nu bijna iedereen een foto toestel weet te hanteren, worden er heel wat foto's van de kinderen ge maakt: in de wieg, in het bad, op het strand. Wat doen de foto-albums met op het traditionele vacht geïn stalleerde babies nu antiek aan. Zo worden toe h de grootvaders en grootmoeders van thans in hun eer ste levensjaar nog gefotografeerd en voor dat doel in vol ornaat naar het atelier van de fotograaf getranspor teerd. Een hele gebeurtenis. Maar voor de tijd van de fotogra fie was het portret nog een veel gro tere en vooral kostbare gebeurtenis: het portret moest geschilderd wor den. Het heeft zelfs lang geduurd voor men het kind als kind heeft le ren zien. Veel oude kinder-afbeel- dingen lijken meer op miniatuur volwassenen. Behalve hun kleinere afmeting is er niets kinderlijks aan, althans in onze ogen van nu. Maar de spaarbankkalender voor 1066 laat ons prachtige kinderpor tretten zien, geschilderd door men sen die het kind werkelijk als kind hebben gezien. Maar het waren dan ook hun eigen kinderen en de schil ders behoren tot de groten van hun tijd op het toppunt van hun kunste naarscarrière: Cornells de Vos, Ru bens, Rembrandt en Cainsborough. Aan de reproduktie van de kleur rijke portretten is zeer veel zorg be steed. Op de achterzijde van elke plaat vindt men een populaire toe lichting. De spaarbankkalender is een sieraad aan de wand en na af loop vormen de bladen een waarde volle aanwinst voor de verzameling reprodukties. De kalender vtordt door dc Stich ting Nutsspaarbank uitgereikt ter gelegenheid van de Wereldspaar- week. De heer Van Leeuwen schrijft het principieel onjuist te vinden het hele volk aan het neuzen te zetten. De ambtelijke dienst heeft zijn eigen controle-organen. Bovendien laat de Staten-Generaal als hoogste contró- le-orgaan zich ook niet onbetuigd. Indien iedereen gaat speuren, dan kunnen beroepscontroleurs in Over heidsdienst hun hoogste chef dank baar zijn voor het brevet van onver mogen. De heer Van Leeuwen vindt de oproep van de minister „wanneer u meent, dat ambtenaren te veel geld uitgeven, of dat Overheidswerk goedkoper kan worden uitgevoerd, laat het dan aan mij weten" onjuist. Hij beveelt hem studie van in de Tweede Kamer gesuggereerde ver mindering van uitgaven aan. PARIJS, 20-10. De vij'fdc kandi daat voor de Franse presidentsver kiezingen, Jcan Lecanuet, de voorzit ter van de M.R.P., is met zyn vijfen veertig jaar de benjamin van het ge zelschap. Hij heeft een sportief voorkomen en maakt een goedlachse en inne mende indruk. Zijn redenaarstalent wordt door iedereen erkend. Reeds op 22-jarige leeftijd was hij volledig M.O.-bevoegd in filosofie. In 1951 werd hij een der jongste afgevaar digden en in 1959 een der jongste se natoren. Getrouwd en vader van drie kinderen verdeelde hij zijn tijd tus sen zijn gezin in Rouaan en zijn ver plichtingen als senator en voorzitter van de Franse Christen-Democraten in Parijs. Uit Normandië afkomstig, houdt hij erg van de zee, zwemt graag en gaat, zover zijn tijd het hem toelaat, met de boot er op uit. Ook tennissen en, in de winter skiën, behoren tot zijn ontspanningsbezig heden. Zijn politieke carrière was snel ge maakt. Deze begon in de regerings sferen toen hij nog geen dertig jaar was. 'hebben ongeveer 750 door water overlast 'getroffen 'boeren aanvragen ingediend voor periodieke uitkerin gen of kredietverstrekking (met na me voor de aanschaf van ruwvoe- der) in het kader van de zelfstandig enregeling van de bijstandswet. Het overgrote deel van deze aanvragen kwam uit Overijssel. Volgens dé C.B.T.B. ihecft de door de staatssecretaris vair maatschap pelijk werk in 'het leven geroepen fa ciliteit, dat een aantal gemeenten bij kredietverstrekking van meer dan f 2.000 niet eerst bij „Den Haag" hoeft aan te 'kloppen, gunstig ge werkt. In Gelderland hebben vijfhonderd boeren zich aangemeld voor de scha de-inventarisatie van het Landbouw schap. Dit is slechts mogelijk bij een oogstderving van tenminste dertig procent. Slechts vijftien; van deze boeren wilden van de zelfstandigen regeling van de bijstandswet gebruik maken. Het nieuwe raadhuis aan de Avenue Général Leclerc.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2