C^lMudlee Premier van Rhodesië stelt Groot-Brittannië een ultimatum Frankrijk wil eerst een politieke oplossing Praten over vleesprijzen Het gewapend optreden van de politie Voorlopige oogstraming van aardappelen Het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw Jonge vrouw bij brand omgekomen Prins Bernhard en ds. Martin Luther King ere-doctors V.U. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Domlt-rilu*; 21 oktober 1965 122ste jaargang Nr. 19874 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT t 797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur; lel. 0)110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/b Lakenman 6 Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cenl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. i dit nummer: Verhouw woningen te Brouwershaven Nieuwe ontwikkeling? l)s. Martin Luther King in Nederland SALISBURY. 20-10. Premier lan Smith van Rhodesië heeft woensdag in een boodschap „te elfder ure" aan de Britse regering premier Wilson van Engeland verzocht een „van staatsmanschap getuigend gebaar" te maken en Rhodisië onafhankelijk heid te verlenen. In ruil voor on middellijke onafhankelijkheid stelt Smith Wilson voor een verdrag te sluiten, waarin Rhodesië garandeert dat het de grondwet van 1961 zal eerbiedigen. Wanneer Rhodesië dit verdrag zou schenden, dan zou inter ventie van Britse zijde gerechtvaar digd zijn. Rhodesië. aldus Ian Smith, wordt niet veroordeeld voor wat het ge daan heeft, maar wel voor wat an deren zeggen dat het irl de toekomst misschien zal doen. Smith zegt dan verder, dat de regering van zijn land bepaald heeft wat haar volgende stap zal zijn. De uitvoering en de gevolgen hiervan hingen nu volko men at' van de reactie van de Britse regering op zijn boodschap. In zijn brief verklaart premier Smith, dat de grondwet van 1961 de voorwaarden inhoudt die de Britse regering eist voor het verlenen van onafhankelijkheid aan zijn land. Deze brief van Smith wordt bc- schcuwd als een ultimatum aan de Britse regering. Een van tweeën: of Engeland verleent de door blanken geregeerde kolonie onmiddellyk on afhankelijkheid of het zal zich ge plaatst zien tegenover een eenzijdige onafhankelijkheidsverklaring. De E.E.E.G.-crisis PARIJS, 20-10. Frankrijk heeft woensdag een nieuwe voorwaarde gesteld vcor de beëindiging van de crisis in de E.E.G. Het is van me ning dat eerst een politiek akkoord lussen de zes regeringen moet wor den bereikt alvorens de formele be sprekingen die in juni j.l. in Brussel werden afgebroken, kunnen worden hervat. Ingezonden mededeling PERFECT LONG-DRINK de Alpendrank uit Oostenrijk President Johnson verlaat het ziekenhuis MARYLAND. 20-10. Pres. Johnson zal vandaag (donderdag) het zieken huis kunnen verlaten. Officieel is meegedeeld dat de president, die een gaiblaasoperatie 'heeft ondergaan, al leen nog de nacht in het ziekenhuis zal moeten doorbrengen en dan op elk willekeurig ogenblik kan ver trekken. Het jongste onderzoek heeft aan getoond dat de patiënt in zeer goede staat verkeert. Men hc-eft het mo ment van het vertrek nog niet vast gesteld. De president gaat rechtstreeks naar het Witte Huis. Hij zal hel voorlopig kalm aan doen maar dit zal wel niet al te lang kunnen du ren, gezien de grote hoeveelheid werk die de Amerikaanse president moet verzetten. Kleuter viel van wagen WAARLAND, 20-10. In de Smui- gelpolder in Waarland is woensdag middag het vierjarig zoontje Koos van de familie J. Bruinklaver bij een ongeval om het leven gekomen. Het kind zat naast zijn vader op een wagen, die gekoppeld was ach ter een tweewielige tuinbouwtractor. Het kind viel van de wagen en werd door een der wielen overreden. Tij dens het vervoer naar het Sint Eli- sabeth-ziekenhuis te Alkmaar is het kind overleden. Zalm in fuik BRU1N1SSE, 20-10. De heren W. A. Jumelet en Anton Ju- melet, vonden dezer dagen in hunpalingfuik een zalm van flinke afmetingen. De zalm. de zoals bekend vroeger in de omgeving van Kralingsc Veer en Woiulriehem veelvuldig ge vangen werd, als hij onze ri- vieren optrok, gekomen uit de Noordzee om kuit te schieten werd de laatste 30 jaar daar van verdreven door de afval stoffen van de Duitse fabrie ken, zodat het vangen van de ze vis tegenwoordig tot de hoogste zeldzaamheden be hoort. „Het zijn alle betrokken regerin gen en zij alleen die, om een uitweg te vinden uit de crisis, daarover mceten beraadslagen en tot overeen stemming moeten zien te komen", zo zei de Franse minister van buiten landse zaken, Maurice Couve de Mui-vilie, woensdagmiddag" in een toespraak bij de opening van het debat over de buitenlandse politiek in cle Franse nationale vergadering. Pas wanneer het politieke overleg tot resultaat had geleid zou men zich weer kunnen gaan bezighouden met de technische vraagstukken van de E.E.G., zo vond hij. Volgens de minister is een algehele herziening van de gemeenschap noodzakelijk ter vaststelling van normale voorwaarden van samen werking tussen de „zes"', waarbij re kening wordt gehouden met de es sentiële belangen van Frankrijk, speciaal die op landbouwgebied. De brief met het ultimatum werd naar Londen gezonden nadat men het op een regeringsbijeenkomst in Salisbury eens was geworden over de tekst. Premier Ian Smith en zijn ministers hebben ook het lang ver wachte principiële besluit over een eventuele eenzijdige onafhankelijk heidsverklaring genomen. Wachten op antwoord Dit besluit zal niet bekend wor den gemaakt voor Engelands ant woord op Smiths laatste boodschap binnen is. In Salisbury is men er wel zeker van dat de Rhodesisehe rege ring zich heeft uitgesproken voor een eenzijdige onafhankelijkheids verklaring. Premier Wilson heeft woensdag avond koningin Elizabeth gesproken nadat hij een interim-boodschap had gezonden aan premier Smith. Een regeringswoordvoerder zei dat premier Wilson Smith had laten we ten dat donderdag een uitgebreide boodschap zal worden gezonden in antwoord op diens boodschap „te elfder ure". Hij zei niet waarom de premier naar de koningin gegaan is en wat er in de boodschap stond. DEN HAAG, 20-10. Een afvaardi ging van het Bedrijf schap voor het Slagersbedrijf en de Directie Prijzen van het ministerie van economische zaken, hebben woensdag een gesprek gevoerd over de vieesprijzen. Dit ge sprek zal volgende week vrijdag wor den voortg'èzet' en zö mogelijk wor den afgesloten. Ingevolge een tussen' partijen ge maakte afspraak wilde men van de kant van het ministerie noch van de kant van het bedrijfschap verdere mededelingen doen. DEN HAAG, 20-10. Recente droe ve gebeurtenissen als gevolg van ge wapend optreden van politiemannen vormde gesprekstof in de commissie vergadering" voor justitie in de Twee de Kamer. De heer Berkhouwer (li- li) hield daarover een gepassioneerd betoog, waarin hij eiste, dat de po litie slechts wapens zou mogen ge bruiken vcor zelfbescherming en in dien alle andere middelen en moge lijkheden zijn uitgeput. De heer Van Gelder (CHU) viel hem by. Minder Duitse kopers in Limburg HEERLEN, 20-10, De gemeente- lijke onderzoekingsdienst van Heer len gaat gedurende zes achtereenvol gende zaterdagen in het centrum van de gemeente geparkeerde auto's tel len. Ook in 1962 gebeurde dit. Toen bleek dat dertig procent van alle ge parkeerde auto's een Duits nummer- bord droeg. Bij een telling in het voorjaar van 1965 bedroeg dit per centage nog maar dertien, hetgeen in drie jaar een teruggang met meer dan de helft betekent. Het meren deel van de geparkeerde Duitse wa gens beheert aan gezinnen, die in Heerlen komen kopen. De enorme te ruggang van Duitse kopers wordt toegeschreven aan het feit, dat in Duitsland sinds kort de winkels op de eerste zaterdag van de maand ook 's middags geopend zijn. Van minder betekenis wordt de optrek king van de prijzen op E.E.G.-basis geacht. Flinke daling van produktie bruine en witte bonen DEN HAAG, 19-10. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de uitkomsten gepubliceerd van de voorlopige oogstraming welke op 11 oktober is gehouden Van de bruine en witte bonen wordt de produktie. geraamd op 6.860 ton hetgeen 21 'Va minder is dan verleden jaar. Deze daling moet geheel werden toegeschreven aan het zeer lage rendement van 1.890 kg/ha 26 t.o.v. verleden jaar en Officieel is in de Syrische hoofd stad bekendgemaakt dat Acharm Alhcerani. die vice-president was in de periode dat Syrië met Egypte verenigd was. en twee Syrische oud ministers zijn gearresteerd op be schuldiging van het onderhouden van contact met een buitenlandse mogendheid. DEN HAAG, 20-10. In september j.l. zyn 849 aanvragen ingediend vcor een beëindigingsvergoeding uit het cr.tvvtkkelings en sancringsfonds vcor de 1 andbeuw. In voorgaande maanden bedrccg het aantal aanvra gers slechts 200 a 250 per maand. De oorzaak van de gestegen belangstel ling is Ic zoeken in de verzachting der voorwaarden, die op 1 september is ingegaan: de leeftijdsgrens werd teen verlaagd van 55 tot 50 jaar, dc inkomensgrens verhoogd van f 6500 tel f 8000 per jaar. een bedrag dat slechts voor de helft (met een mi nimum van f 2500) uit het landbouw bedrijf heeft te zijn verkregen. Van de 849 aanvragen in septem ber waren er 276 van aanvragers in de leeftijd van 49 lot en met 54 jaar en 180 van boeren die een vorige keer afgewezen waren omdat hun in komen boven de f 6500 lag. Per 31 augustus j.l. waren er on geveer zesduizend aanvragen inge diend. Aan ruim 2100 aanvragers werd een beëindigingsvergoeding toegekend, ongeveer 1500 werden af gewezen, meestal omdat hun inko men boven dc toen geldende grens lag. Zoals bekend is er nu een aanvul lende saneringsregeling zonder leef- tijds- en inkomensgrenzen op komst, die vermoedelijk per 1 januari a.s. in werking zal treden en waarbij tien maal cle pachtwaarde van cle grond wordt uitgekeerd, terwijl de grond aan cle slichting Beheer Landbouw gronden moet worden verkocht. De uitvoerende organen zijn nu zodanig ingespeeld dat een toenemend aantal aanvragen geen te grote stagnatie in de afwikkeling zal geven. Bij de „ontwikkelingslcant" van het fonds zijn in totaal 1024 aanvra gen ingediend voor ontwikkelings bijdragen - in hoofdzaak bestemd voor investeringen in gebouwen - en 274 vcor de bouw van montagestal- ien. Per 14 september j.l. is aan resp. 650 en 158 aanvragers een voorlopige goedkeuring gezonden. Op het ogen blik zijn 23 montageslallen in aan bouw. 12 o t.c.v. het tienjaarlijks gemid delde). Ook van de veldbonen worden on gunstige oogstresultaten verwacht. De gemiddelde opbrengst per ha. wordt geschat op 2.320 kg 29 pet. t.o.v. 1964 en 10 pet. t.o.v. 1955/ 1964). Aangezien het areaal boven dien is ingekrompen tot nog geen 700 ha. zal de totale produktie be neden de 1.600 ton blijven 37 pet. t.o.v. 1964). Van (kanariezaad wordt een gemid delde opbrengst per ha. verwacht van 2.250 kg./ha. hetgeen wei 10 pet. lager is dan verleden jaar, maar toch op het normale niveau van het Door de bijzonder sterke areaalin- tienjarig gemiddelde uitkomt. Door de bijzonder sterke areaalinkrimping zal de totale produktie nog geen 100 ton bedragen 79 pet. t.o.v. 1964). De netto-produktie van consump tie-aardappelen (incl. poot- en voo- deraardappelen) werd begin septem ber voorlopig geschat op ruim 1.630.000 ton. De taxatie van 11 ok tober jl. komt iets hoger uit op 1.172.000 ton. (1.251.000 ton klei-, en 461.000 ton zand- en veenaardappe- len). Er wordt verwacht, dat uitein delijk het gemiddelde rendement la ger zal uitkomen dan verleden jaar, doch 'hoger dan het tienjaarlijkse ge middelde. De produktie van fabrieksaardap pelen (ine. pootaardappelén) wordt zeer globaal geschat op 990.000 ton. Dit betekent een daling van 34 pet. t.o.v. 1964, hetgeen uitsluitend moet worden toegeschreven aan het bij zonder lage rendement van 22.400 kg. /ha. 35 pet. t.o.v. 1954 en 23 pet. t.o.v. 1955/1964). De heer Toxopeus (WD) wees er op, dat verleden jaar de commissie overeenstemming met de ministers van justitie en binnenlandse zaken bereikte over een nieuwe instruc tie voor de Rijkspolitie. Deze zouden als voorbeeld moeten gelden voor ge meentelijke politiekorpsen. Minister Samkalden wist niet precies wan neer deze nieuwe instructie zal uit gaan, Hij zei, dat de mentaliteit en de oefening belangrijker is, dat een instructie. Over het algemeen zag hij de bedoelde ongelukken met schiet wapens als individuele ontsporingen. Er is geen sprake van verruwing in het optreden van de politie. Hij nam nota van opmerkingen over politie mannen, die al reeksen van jaren geen schietinstruetie meer hebben gehad. Een wervelstorm die Sicilië heeft getroffen heeft drie doden geëist. Talrijke bewoners van de plaatsen Santa Croce Camerina en Marina di Ragusa zijn dakloos. ENSCHEDE, 20-10. Bij een brand in een winkel-woonhuis aan de Hoogstraat in Enschede is de twin tigjarige mevrouw J. Kerver-Bos om het leven gekomen. Mevrouw Kervel', die een kolen haard wilde aanmaken, gebruikte daarbij petroleum. Waarschijnlijk is er een steekvlam ontstaan, waar door de kleren van mevrouw Kei-vet vlam vatten. Het vuur verspreidde zich snel en de woonkamer en de aangrenzende groentewinkel werden gedeeltelijk in de as gelegd. De heer Kerver, die vanmorgen al vroeg was opgestaan en kort voor dat de brand uitbrak was thuis ge komen, was nog even op bed gaan liggen. Toen hij onraad bemerkte was het eerste dat hij deed de bei de kinderen, van twee en een half en een jaar in veiligheid brengen. Pas daarna bemerkte hij, dat zijn vrouw zich nog in de woning moest be vinden. Toegang was echter toen niet meer mogelijk. Toen de brand weer het huis was binnengedrongen, vond men het stoffelijk overschot van mevrouw Kerver. AMSTERDAM, 20-10. Dc plechtige scnaatezitting, woensdagmiddag in het concertgebouw te Amsterdam, ter vrerrirg van het 17c lustrum van de vrije universiteit, werd bijzondere luister bijgezet door de aanwezig heid van koningin Juliana, prinses Beatrix, prinses Christina en dc he ren Claus von Amsberg en Pietcr var. Vcllcnhovcn. Aan prins Bern hard - en met hem aan dr. Martin Luther King, prof. dr. Jacques Ellul, dc heer Paul G. Hoffman, E. Jonck- heer en C'. Rijnsdorp - werd ter ge legenheid van dit lustrum het crc- c'f.Ttcraat verleend. Hun werd op deze plechtige zitting de bul uitge ruild en de crc-cappa omgehangen. Na cle ontvangst volgde cle erepro motie van prins Bernhard tot doc tor in de economische wetenschap pen door prof. dr. F. de Roos. Deze promotor noemde het een hoge eer en een bijzonder voorrecht de eerste le mogen zijn die de prins mei deze waardigheid mocht gelukwensen. Prof. de Roos zei: „Om de uitste kende verdiensten, die uwe konink lijke hoogheid zich heeft verwor ven voor de Nederlandse volkshuis houding door cle daadwerkelijke be vordering der internationale econo mische betrekkingen, heeft de senaat gemeend u dit ere-doetoraat to mo gen aanbieden". Erepromotie ds. King Prof. dr. G. Kuiper Hzn., verricht te de laatste promotie, nl. die van ds. Martin Luther King tot eve-doc tor in de sociale wetenschappen. AMSTERDAM. Ds. Martin Luther King is woensdag kort voor het mid daguur met zyn echtgenote op Schip hol aangekomen. Hij ontving in hel Concertgebouw in Amsterdam het eredoctoraat in de sociale weten schappen, dat hem door de Vrije Universiteit werd verleend ter gele genheid van haar zeventiende lus trum. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Karakter zonder kennis leidt vaker tot succes dan kennis f zonder karakter. Ijl WAT U6T Di BILT Wij hebben, aldus de promotor, diepe bewondering voor de wijze waarop u uw onderdrukte rasgeno ten leidt, in de strijd voor een nieu we samenleving: niet de bloedige maar de geweldloze revolutie. Zij ge tuigt van een scherp inzicht, in de menselijke verhoudingen. In een vervolgens door prins Bern hard in het Engels uilgespi-oken féortwoord noemde deze hel een gro te eer en voorrecht een woord van dank te mogen richten tot de hoog geleerde leden van de senaat dei- universiteit van deze instelling, die in Nederland en daarbuiten terecht zo beroemd is om het hoge peil van haar onderwijs de diepte van haar wetenschappelijk onderzoek. de waarde der beginselen die zij voor staat. Overwegend zonnig Verwachting tot vrijdagavond: Droog en overwegend zonnig weer; in de nacht en ochtend hier en daar mist en plaatselijk nachtvorst; zwak ke tot matige wind tussen oost en zuidoost; dezelfde middagtemperatu- ren als vandaag of iets lagere. 22 okt. Zon op 7.17, onder 17.32. Maan op 4.04, onder 17.11. Nieuwe maan: 24 okt. te 15.11. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 22 okt. 1.19 v.m. 13.38 n.m. BROUWERSHAVEN: 22 olct. 0.54 v.m. 13.25 n.m. Springtij: 26 okt. IIKT WEEKOVERZICHT DE BILT. 21-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Het uitgestrekte hogedrukge- bied boven het Europese vasteland, dal al sinds het afgelopen weekein de het weer beheerst, had vanmor gen zijn centrum boven west-Rus land. In hel" windstille gebied rond hoi centrum kwam plaatselijk vijf graden vorst voor. Een lol twee gra den verst werd hier en daar in Zuid- Duitsland geregistreerd. In ons land kwam de temperatuur alleen dicht bij het aardoppervlak op sommige plaatsen iets onder nul. Aangezien de wind uit oost lot zuid-oost blijft waaien wordt de koudere lucht uit Duitsland ook langzaam naar ons land aangevoerd, zodat met name de nachtelijke mini mumtemperaturen iets zullen dalen en dus op meer uitgebreide schaal nachtvorst zal voorkomen. Ovei-igens komt er in het weer niet veel ver andering. De depressie-activiteit op do oceaan is groot, maar reikt niet verder dan tot de westkust van Ier land,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1