deurloo KASTEEL TE HUUR nieuw schoolvak In de schil ven de greenkorrel bevinden zich belengrijke stoften Renniesl Zoeken naar goud ZIERIKZEESUHE NIEUWSBODE Dinsdag 19 oktober 196'5 Nr. 19873 De kleuterjaren ingezonden mededeling Kinderverzorging en opvoeding Geboren worden is een geweldige schokkende gebeurtenis aan het be gin van ons leven en in zijn formi dabele betekenis eigenlijk alleen te vergelijken met de dood, die de af- sluiting van ons aardse bestaan be zegelt. Wanneer de geboorte doorstaan is, neemt de zuigelingenleeftijd een aanvang; de ontwikkeling van de li chaamsorganen, de zintuigen en het zenuwstelsel zet zich verder voort, er gebeurt bijzonder veel in die al lereerste levensmaanden. Ongeveer bij de eerste verjaardag heeft dan bij het kind de overgang naar een volgende levensfase plaats: de baby wordt kleuter. Een geheel nieuw tijdperk in het mensenbestaan gaat beginnen Stormachtige periode Het kind leert lopen, het gebit breidt zich met telkens nieuwe ele menten uit, weldra gaat het peuter- tje enkele woorden zeggen en het wordt langzaamaan ook toegankelijk voor zindelijkheidstraining: met twee jaar is het gewoonlijk overdag droog, met drie jaar ook 's nachts. Door gewoontevorming, ten dele door dressuur, maar vooral door de mogelijkheid van identificatie met ouders en andere verzorgers, heeft verdere rijping van de lichamelijke en geestelijke vermogens plaats en wordt ook de basis gelegd voor de karakterontwikkeling. Flitsen uit het buitenland SAN DOMINGO. In San Domingo is de begrafenis van een vermoorde politieke leider zondag aanleiding ge weest tot nieuwe gewelddaden. WARSCHAU. Het dagblad Zycie Warszawy te Warschau heeft de Poolse Rooms-katholieke primaat kardinaal Wyszynski beschuldigd van overdaagzaamheid en achterlijk heid, waarmee de Poolse autoriteiten een lange stilte hebben verbroken. STOCKHOLM. De Zweedse pers heeft kritiek geoefend op het toeken nen van de Nobelprijs voor litera tuur aan de Sowjet-Russische schrij ver Sjolochov, maar was het er al gemeen over eens dat deze we>I een schrijver van de Nobel prijsklas se is. WENEN. Zaterdag is uit de Ween- se academie van beeldende kunsten een schilderstuk van de Nederland se kunstenaar Jan van Goyen (1596 -1656) ter waarde van ongeveer 150 duizend gulden verdwenen. Het stuk, olieverf op hout, 41 bij 25 cm. groot, is een Holands havengezicht. MOSKOU. In de Sowjet-Unie is een nieuwe onbemande „Kosmos" satelliet, de 92ste in de serie, gelan ceerd uitgerust met instrumenten voor verder onderzoek van de ruim te volgens het in maart 1962 aange kondigde programma. LONDEN. De Hongaarse ambassa de in Londen heeft meegedeeld dat een van de tweede ambassadesecre tarissen - een economisch deskun dige - is verdwenen. De diplomaat, de 40-jarige Lazlo Szabo, wordt se dert zaterdagmiddag" vermist. MONTE CARLO. Zes Franse aqua nauten zijn zondagavond boven wa ter gekomen, nadat zij 30 V2 dag in een duikerklok voor de kust van de Franse Rivièra hadden doorgebracht. De mannen verkeerden in goede wel stand, al waren zij blij weer aan land te zijn. SINGAPPORE. In Makassar op Celebes hebben bijna een miljoen mensen op een door diverse bewe gingen georganiseerde bijeenkomst hun trouw 'betuigd aan president Soekarno, zo meldt radio-Makassar. Vorder vroegen zij om een verbod van de Indonesische communistische partij en alle aanverwante organi saties. ALGIERS. China heeft bij monde van zijn ambassadeur in Algiers weer om uitstel van de conferentie van Afrikaanse en Aziatische landen verzocht. ROME. Directeur-generaal Sen van de FAO - de voedsel- en land bouworganisatie van de V.N. - heeft in Rome de jongeren van de hele wereld met nadruk verzocht hun verbeeldingskracht te gebruiken in de strijd tegen de honger en de ar moede. Hij sprak tot een 40-tal lei ders van jeugdbewegingen ut alle delen van de wereld, die naar Rome zijn gekomen om het 20-jarig be staan van deze organisatie te her denken. VATICAANSTAD. De duur van deze (laatste) zitting van het conci lie hangt nu waarschijnlijk nog al leen af van wat er met „schema der tien" over de „kerk in de moderne wereld" gebeurt. - SAIGON. De Amerikaanse lucht macht heeft zondag een - vermoede lijk mobiele - raketlanceerbasis op 83 km. ten noordoosten van Hanoi aangevallen en gedeeltelijk vernield. LONDEN. Voor de Amerikaanse ambassade in Londen is zondagavond opnieuw een betoging gehouden te gen het Amerikaanse optreden in Vietnam. De politie heeft een dertig tal jongelui aangehouden, die wei gerden zich te verspreiden. SRINAGAR. Op last van de rege ring zijn in Srinagar de hoofdstad van Indiaas Kasjmier alle onder wijsinstellingen gesloten. De maat regel is een gevolg van voortduren de demonstraties door studenten die een volksstemming over dc tor komst van Kasjmier eisen. Dit is een stormachtige periode, de kleuter wordt dikwijls door de meest heftige gevoelens - vooral angsten! - bewogen. Verkeerd ingrijpen kan nu blijvende schade aanrichten; in deze „eerste puberteit" is de mens buiten gewoon kwetsbaar. Pas met het vijfde of zesde jaar komt het leven in rustiger banen, de kleuter heeft zich ontwikkeld tol schoolkind en pas in de „tweede pu- beteit" zullen de golven weer hoog opslaan. Onvermijdelijke dwalingen De kleuter heeft er recht op om voortdurend met warm meegevoel en met rustig verstandig inzicht te worden gesteund en geleid. Normale ouders, blij met en trots op hun kin deren, weten intuïtief wel hoe zij moeten handelen in alle met cle ver zorging en opvoeding samenhangen de kwesties. Toch zullen zij onherroepelijk fou ten begaan en ideale verhoudingen zijn in geen enkel gezin te bereiken. Merkwaardigerwijs richt men met dat fouten maken door ouderlijke onvolmaaktheid of door gebrek aan kennis meestal geen onherstelbare beschadigingen aan. Grootbrengen van de kleuter bui ten gezinsverband doet dat echter dikwijls wel, ook al heeft dit plaats In een onberispelijk geoutilleerde omgeving. Het zo goed mogelijk na bootsen van gezinsomstandigheden, zoals men in moderne kindertehuizen toepdst, is een logischerwijze uit dit feit voortvloeiende maatregel. Het mag dus een troost voor de moeders en vaders zijn, dat hun on vermijdelijke dwalingen en misgre pen in hoofdzaak wel weer worden goedgemaakt door de heilzame ge zinssfeer. Ongeschoolde arbeid Dit alles neemt de noodzaak van bezinning en voorbereiding op de ouderplichten niet weg.' Het zou prachtig zijn indien alle jonge men sen als schoolvak leerden hoe zij kinderen dienen te verzorgen en op te voeden. Tot nu toe ploeteren de leerlingen op de vele scholen intensief om vak kennis te verkrijgen en diploma's te halen, maar voor de bezigheden, die de meesten van hen later als gezins- vaders en -moeders krijgen uil te oefenen, zullen zij met ongeschoolde arbeid moeten volstaan! Slechts door toeval of door onver schilligheid kan dan worden bepaald aan welke eisen de voeding der kleu ters, hun kleding en lichaamshygi- ene en het bijbrengen- van leefregels en goede gewoonten zullen voldoen. Ofwel men blijft domweg kleven aan overgeleverde manieren van handelen: mijn eigen ouders deden het zus en zo en daarom moet het in mijn gezin net eender toegaan. Met tüd meegaan Nu kan overlevering waardevol zijn, een houvast temidden van de vele onzekerheden. Maar als blijkt, dat de opvattingen van ons voorge slacht herziening en verbetering be hoevendan bewijzen we onze kin deren met star conservatisme een slechte dienst. Zolang kinderverzorging en op voeding nog geen verplicht school vak is - en dat zal nog wel een hele poos duren - zou er al veel gewon nen zijn als er een nog veel ruimer gebruik zou worden gemaakt van de gelegenheid om regelmatig een kleu terconsultatiebureau te bezoeken. Te veel ouders verkeren nog in de mening, dat het wèl goed en nuttig is om regelmatig met hun zuigeling voor controle naar de dokter te gaan, maar dat het op de kleuterleeftijd niet. zo nodig meer is omdat ze alles dan zelf wel weten en kunnen. Dr. Alfreda Ëriedé. :c intermeubeJ Zaterdag bij DEURLOO: deze fraaie teakhouten secretaire mei vakjes voor alles! Uw belangrijke papieren raken nooit meer zoek. Rekeningen, be lastingformulieren, briefpapier, schoolrapporten en nog veel meer: voor alles is er een eigen vakje. Vanaf <48,— woninginrichting Appelmarkt 4. Zlerlkzee. Tel: 01110-2946 SPORT VOETBAL MEVO wint in uitwedstrijd van Kapelle (3—2) Kort na de aanvang van de wed strijd was .het Kapelle dat het ini tiatief nam, al trachtte MEVO met felle aanvallen de veldmeerderheid van de bezoekers te bestrijden. Een hard schot van Frans de Oude be zorgde de keeper van Kapelle grote moeite, maar desondanks slaagden de bezoekers erin zich te handhaven. Dit werd anders toen in de 20ste mi nuut Frans de Oude hard inschoot, hetgeen de stand op 0-1 bracht. Dit doelpunt gaf de gasten blijkbaar moed, al was het weer Frans de Oude die de aanvallen van Kapelle met een hard schot de kop indrukte (2-0). Na de rust ging Kapelle op nieuw in de aanval en na 40 secon den slaagde de midvoor erin om een tegenpunt te scoren (1-2). De MEVO AMSTERDAM. Het onderzoek naar de toedracht van de vechtpartij za terdagochtend vroeg in Amsterdam, waarbij de 34-jarige Amsterdamse dakbedekker J. H. door een sabel verwonding om het leven kwam, heeft uitgewezen dat de agent, op wiens sabel de man inliep, geen en kele schuld heeft. Ingezonden mededeling Brandend maagzuur? helpen direkt! *if| TOKIO, 18-10. Maandag is men in de baai van Tokio begonnen te zoe ken naar het wrak van een Japans schip van 810 ton, dat daar in 1868 is gezonken na op een klip te zijn ge lopen. Men hoopt gouden en zilve ren munten en andere kostbaarheden ter waarde van vijf miljard gulden te vinden. Onder de 98 opvarenden van het schip, die allen verdronken zijn, moeten zich ook Nederlanders en Engelsen hebben bevonden. Voor hen is een herdenkingsdienst gehou den voordat de duikers te water gin gen. Prinses Margriet begon werk in ziekenhuis DEN HAAG, 18-10. Prinses Mar griet is maandagmorgen haar werk zaamheden in het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort begon nen. De prinses wil zoveel mogelijk theoretisch en praktisch met de ver pleging kennis maker.. Zij is daartoe voorlopig ingedeeld bij de groep van de vooropleiding en zal later een voor 'haar doel aangepaste cursus volgen. II.M. ile Koningin opent kindertehuis DEN HAAG. 18-10. H.M. de Ko- ningin heeft het voornemen op dins dag 16 november a.s. cle opening te verrichten van het nieuwe kinder huis van de gefusioneerde Joodse in stellingen voor Kinderbescherming Amsterdam. MARKTBERICHTEN Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 18-10. Klei-aardap- pelen voor het binnenland: Eigen heimers 40 mm opwaarts f 16,50- 20,00; Bintjes 35 tol 50 mm opwaarts f 15,50-16,75; Bintjes 40 mm op waarts f 17,00-18,75; Meerlander 40 mm opwaarts f 16,00-17,00. Klei-aardappelen voor de export; Bintje 35 mm opwaarts in twee ma ten gesorteerd f 17,50-18,50. Zand-aardappelen voor het bin nenland: Libertas 40 mm opwaarts f 12,00. Zand-aardappelen voor de export: IJsselster f 11.00; Bintje 35 mm op waarts f 10,50; Patrones 35 mm op waarts f 11,00. Voer-aardappelen f 2,00-4,25. Stemming: binnenland rustig; ex port rustig. Prijzen berekend per 100 kg en óp de handelsvoor waarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto Granen en peulvruchten ROTTERDAM. 18-10. Op de Rot terdamse graanbeurs werden maan dag de volgende prijzen genoteerd af boerderij Groene erwten tot f 44; Schok kers tot f 51; Capucijners tot f 70; Bruine bonen tot f 105. Paardenmarkt Utrecht. UTRECHT, 18-10. Op de Utrechtse paardenmarkt werden maandag 457 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor; luxe paar den f 950 tot f 1475; werkpaarden f 900 tot f 1400; oude paarden f-700 tot f 1250; 3-jarige paarden f 800 tot f 1250; 2-jarige paarden f 725 tot f 950; veulens f 300 tot f 625; hitten f 650 tot f 875. Slachtpaarden per kg. geslacht ge wicht van f 2,30 tot f 2,80; jonge slachtpaarden per kg. geslacht ge wicht van f 2,80 tot f 3,30, De handel was redelijk. supporters beleefden enkele angstige ogenblikken, al wist Frans de Oude met een prima schot, dat er voor zorgde dat de stand op 3-1 in het voordgel van MEVO werd gebracht, alle onzekerheid weg te nemen. Kort voor het einde slaagde Kapelle er nog in de stand op 2-3 te brengen, en dit werd de eindstand in deze al leszins spannende wedstrijd. Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG. In het voorprogramma om zeven uur het korte journaal, daarna Klaas Vaak, weekjournaal voor gehoorgestoorden en Engelse les van Walther en Conny. Na het journaal kunnen we kijken naar „Jan en alleman", een nieuioe show van JJan Blaaser, waarin al sgasten op treden Sacha Denisent en Tonny Huurdeman. Als hoofdschotel een co-produktie van de K.R.O. en B. R. T. Het is een documentaire over een expeditie naar Spitsbergen, enige tijd geleden gemaakt door Jos de Cock, José Coolsaet en Manus van der Kamp. De avond wordt besloten met een B.B.C.-programma Jazz 625 en „Vanavond in Nieuwspoort", een uitzending waarin journalisten dis cussiëren over actuele onderwerpen. Op net twee Michaela en Armand Dennis in een aflevering van „Lui paard op schooi". WOENSDAG. Na Klaas Vaak de Franse les, waarin we, samen met 'hoofdrolspeler Paul op bezoek gaan bij het V.V.V.-kantoorOverigens wel wat laat in het seizoen, maar met dat mooie weer kan men alles verwachten. Om half acht „Dzjes zien", waarin het trio Pim Jacobs als gaste Astrud Gilberto ontvangt. Zij kreeg als „TheL girl from Ipanama" ook in Nederland grote bekendheid. Na het journaal weer een aflevering van de Beverly Hillbillies, waarna Nico van Vliet voor de eerste maal zijn actuele programma „Plus mi nus" presenteert. Plus minus is eigenlijk een vervolg op „Als u het mij vraagt", waarin door middel van films en studio-confrontaties werd getracht een actueel onderwerp in beeld te brengen. Hierna „Zeg maar Jacco", een programmaatje van Kit ty Knappert rond en met Jacco van Renesse, naast Jenny Arean al vele malen hoofdrolspeler in diverse mu sicals. De avond wordt besloten met het televisieprogramma „Onder vier ogen", waarin dr. C. Rijnsdorp vra gen beantwoordt die hem door Jan van Hillo worden gesteld. Op net twee de ontknoping van de B.B.C.-spionage serie „Het Lek". Er zijn verschillende gevallen waarin wit brood de voorkeur ver dient boven bruin. Babies bijvoor beeld, die voor het eerst een boter hammetje krijgen met wat melk overgoten, moeten beslist wit heb ben, het ongebujilde Uvood wordt door hen nog niet goed verdragen. Ook sommige volwassenen hebben een spijsverteringskanaal dat geen raad weet met de harde bestandde len van „tarwe", „krop", „grijs" of „volkoren". Het kan dus gebeuren, dat mensen met zwakke maag of darmen het advies krijgen om uit sluitend brood van uitgemalen bloem te eten. Verder kan hel nog zijn, dat ie mand een zeer defectueus gebit heelt zodat de kauwfunctie sterk vermin derd is. Zo iemand moet ook eten om te leven: hij zal wit brood onge twijfeld gemakkelijker kunnen ver werken dan bruin. Ook oma's niet Voor het overige evenwel kan men het er gerust op houden dat bruin brood het beste is. Kleuters die zelf al kunnen eten, dienen vroeg aan bruin brood te worden gewend. Nu behoeft niemand - ook oma's niet - te denken, dat kleuters er ziek van zouden worden wanneer ze wit brood eten. Het zou niet verkeerd zijn als zul ke jonge kinderen dagelijks een paar sneetjes wit en een paar sneetjes bruin brood kregen. Alleen leert de ervaring, dat het bruine brood al spoedig niet meer wordt aangekekon als het kind een keus mag doen. Daarom 'is er veel voor te zeggen om aan normale kinderen van 1 tot zes jaar uitsluitend bruin brood voor te zetten. De moeders die dit doen, worden door ons stelselmatig gepre zen, terwijl wij de anderen, die dit na'laten, daarover niet hard vallen. Tal van voordelen Het bruine brood heeft weinig nei ging om aan het gebit te blijven kle ven, het -houdt de tanden en kiezen dus schoon. Ook bevordert het cle De Belgische toneelcritici hebben het afgelopen weekeinde met veel lof geschreven over de vertolking in de Brusselse Beursschouwburg door Henk van Ulsen in „Het dagboek van een gek" van Nicolai Gogol. KERKNIEUWS Nad .Herv. Kerk Beroepen te Utrecht (2 vakaturen): H. J. v. Druten, Nijverdal en A. Kool, Rijssen; te Lopik: T. Lekker- kerker, Hagestein. Ger. Kerken Beroepen te Gramsbergen: E. To renbeek, Hagestein. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Siegerswoude: kand. D .J. A. Brink, Krommenie. Aangenomen naar Beverwijk: J. Meilof, IJsselmonde en Bolnes-Slik kerveer. Ger. Gemeenten Beroepen te Genemuiden en te Opheusden: H. Ligtenberg, Oudemir- dum; te Borssele: A. Hofman, Zeist, die bedankte voor Vlissingen. Bedankt voor Leiden, Ridderkerk en TholenP. Blok, Dirksland. Ger. Gemeente HAAMSTEDE. Donderdagavond 21 oktober om 7.30 uur ds. Blok, van Dirksland FEUILLETON 'N GEHELE AVOND heeft U op de kranl zillen wachten.en juist nu U in uw bed ligt hoort U dat de buren de krant in de bus stoppen! U KUNT DIT VOORKOMEN door zélf een abonnement op ons blad te nemenl Bert stootte haar aan. „Droom je, Ineke?" Ze kwam tot zichzelf. „Ik vraag mezelf af", antwoordde ze, „wie van de mensen hier, die nu allemaal rus tig zitten te eten, van 'het een en an der min of meer afweet. Let eens op Julius van Gent, maar doe het onge merkt, Dat jong zit anders altijd bij ons in de buurt, doorgaans bij zijn vriend Bastiaanse. Nu zit hij plotse ling bij dat kind Heenstra, die 2ich de koningin te rijk voelt met haar tafelheer. Doch Julius zit af en toe met een diepe rimpel in zijn voor hoofd naar van Aken te kijken". Bert draaide zich naar Lien Oos- terveer, die aan de andere kant naast hem zat en zei iets, onderwijl even naar Julius van Gent kijkend. Lien grinnikte om het grapje, dat hij ver- lelde. Bert moest Ineke gelijk geven. Do blik, waarmee Julius naar de lange van Aken keek, was allesbe halve vriendelijk. „Nou?" vroeg Ineke. 'Hij knikte. „Nu je het zegtMis schien hebben ze woorden gehad. Je weet het niet Ineke rilde. „Ik wou dat ik nooit met dat mallotige plan gekomen was om hierheen te gaan. Ik wou wel, dat ik op dit ogenblik aan de Rivièra zat". „Ik ook", bekende Bert volmondig. „Maar 'dan met jou". I-laar blik rustte enige momenten op de jongeman. Wat is hij toch knap dacht ze. Hij moest eens weten, dat ik nog steeds van hem houd. Na het ontbiil hielp iedereen de tafels opruimen, waarna dc corvee door G. DEUTEKOM ploeg de keuken indook om af te wassen en 'koffie te zetten. Daar het een warme dag beloofde te worden, gingen de meesten meteen naar bui ten, zodat de grote conversatiezaal binnen een kwartier nagenoeg verla ten was. ITet viertal rookte een siga ret na, waarna Piet opstond en op zijn horloge keek. „Het is drie minu ten voor 'half tien", zei 'hij achteloos, waarna 'hij langzaam wegliep naar de lange gang ,die naar de achter zijde van het kasteel er. de serre voerde. De anderen hadden intussen de wenk van Piet begrepen, keken op hun horloge en zetten het gelijk. Bert en Ineke liepen naar de voor deur en gingen naar de weg. Op een der pijlers zat Julius van Gent. de armen over elkaar, en tuurde voor zich uit. „Ha, die Julius", riep Ineke en gat hem een klapje op de schouder. „Hallo", antwoordde de jongen op nietszeggende toon. „Slecht geslapen vannacht?" infor meerde Bert. „Je ziet era zo somber uit". Van Gent hief zijn hool'd op en keek de ander een poosje aan. „Daar zou wel eens een reden voor kunnen zijn". „Zo?" Bert werd nieuwsgierig. „Heb je hel spook soms weer ge hoord?" Julius dacht na. alvorens te ant woorden. „Het kon wel eens zijn, meneer Ilooghuis, dat ik dingen ge zien en gehoord heb, die minder prettig zijn voor ons allen, in het bij zondei- voor cén persoon uit ons midden". speckselafdeling en daarmee een goede vertering. Bovendien maakt het de kauw spieren sterk, omdat die bij het be werken van dit voedsel veel in actie moeten zijn. Het zetmeel levert bij beide broodsoorten het nodige aan tal calorieën, maar in de schil van de graankorrels bevindt zich nog een aantal belangrijke stoffen. Het is van belang dat een kind, als het naar de grote school gaat, ge wend is bruin brood te eten. In de stapels boterhammen, die er voor „tussen de middag'' worden meege nomen, bevinden zich dan veel van die zelfde beschermende stoffen. Wat zij zelf willen Volwassenen eten natuurlijk wat zij willen, daar zijn zij nu eenmaal volwassenen voor. Hun keuze zal meestal op wit brood vallen, want dat vinden meeste mensen nu een maal lekkerder. Mochten zij echter allijd spierwit brood verkiezen, dan moeten zij be denken, dat bij alle mensen de stoel gang wordt bevorderd door het ge bruik van voedsel dal veel „ballast- stoffen" bevat. Wie aan verstopping lijdt, kan daarom meestal dadelijk een flinke verbetering bereiken als hij het witte brood vervangt door bruin. dr. H.W. Scalongne. U kunt niet alles weten SCHROEIVLEKKEN in niet of moeilijk wasbare stoffen kunnen verwijderd worden door de vlek vochtig te maken, ivaarna het kle- dingstuk in de zon gelegd wordt. Oppassen voor verschieten. LAKVLEKKEN ten eerste zoveel mogelijk stukbreken en afborstelen. De overgebleven lak betten met alcohol, blanke spiritus of eau de cologne. Vlekken van nagellak verwijdert u met aceion of lak re mover. Acetaat-rayon is hiertegen niet bestand. ORANJE HOUTBEITS verkrijgt u door een oplossing van gele aniline in alcohol. Houtwerk hiermede eenmaal bestreken geeft een zwak ke mahoniekleur. Na droging en voor de tweede keer gebeitst, geeft het een oranje kleur aan het hout. INKTVLEKKEN IN PLUCHE kunt u verwijderen in heet zout water. Daarna behandelen met spiritus en uitwassen in warm water. HEL GEKLEURDE WOL is nog het beste te wassen in wat lauw water met galzeep. EEN GEBARSTEN INMAAKPOT behoeft u niet aan de vuilnisman mee te geven. Als een Keulse pot lek is, kan men haar elk jaar weer dichten met wat kaarsvet. U laat de druppels er gewoon opvallen van een brandende kaars. MET EEN KALKNAGELzult u het beste eens naar de dokter kun nen gaan. Die ziet wel kans de verdikking wat af te schaven. Zelf kunt u alleen maar de onderkant goed schoon, houden en mag u hoogstens de holte opvullen met pluisjes watten. DENK OM DE SPEEN. Na het ge bruik moet de speen van een zuig fles worden schoongemaakt en dan onder water (bijvoorbeeld in een glas) worden gezet. Minstens één maal in de twee dagen behoort een gebruikte speen te ivorden uitge kookt. „Aha, daar begint er weer één", zei Ineke hoofdschuddend. „Wat heb jij ontdekt? Een onderaardse kerker met een gevangene in de ketenen?" De jongen op de pijler van de op haalbrug schudde zijn hoofd. „Jullie wij hebben er tot nog toe alle maal de gek mee gestoken en nie mand heeft eigenlijk precies het naadje van de kous geweten. Maar ik heb het ontdektvannacht. We zijn allemaal in de boot genomen. Een stel sufferds zijn wij. Maar ik neem het niet, als hij dal maar weet. Ik bij hierheen gekomen met de be doeling een fijne vakantie te hebben. En ik wil nergens in betrokken wor den. Vanmiddag vertel ik het aan iedereen .En dan moet de politie het verder maar uitzoeken". De anderen kregen nu wat meer belangstelling. „Vertel eens op Ju lius, je maakt me nieuwsgierig", zei Bert. „Wat heb jij ontdekt?" Van Gent schudde zijn hoofd. „Van middag, na het eten", herhaalde hij. „Zul je iedereen zien kijken, als ik de schuldige, de zogenaamde grap- jurk, ontmasker". „Kennen wij hem?" vroeg Bert. die veronderstelde, dat de jongen op de een of ahdere wijze er achter was gpkomen, dat Schalkwijk vannacht in het privévertrek was geweest, „We kennen hem allemaal. We kennen elkaar hier immers? We zijn toch al bijna een week in eikaars ge zelschap? Denk je met leuke, vlotte lui te doen te hebben en 's nachts sluipen ze door het kasteel en bren gen de schilderijtjes op hun plaats terug, die ze een nacht tevoren daar weggehaald hebben. Leuk hé?" Bert knikte enkele malen. ..Zo. zo. zijn de schilderijtjes weer terug? Daar hoor ik van op, Ben je al in de bibliotheek geweest?" „Ja. vannacht. Of... ik was in de biljurdkamer. Daar heb je een ver- bi ndingsr a am, waardoor je in de bi bliotheek kunt kijken. Ik zag mot m'n eigen ogen, dat de dief ze netjes terugbracht en weer ophing". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7