Basis Nigeriaanse rust is bedrog 't is weer tijd voor Anti-Honger-Actie VERANDERENDE VOGELTREK LANGS SCHOUWSE KUST ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 19 uktobrr 1965 Nr. 19873 BLIfC DOOR HF.T WERELD I VENSTER Nigeria is in Afrika een van de stabielste der jonge stalen en boven dien een waar de overgang tot onaf hankelijkheid de minste trubbels heeft veroorzaakt. Het land wordt bepaald niet slecht bestuurd en in economisch opzicht gaat het voort durend vooruit, wat in dit wereld deel in het geheel niet de regel is. De Britten zijn trots op dit land, dat zo'n beetje dient als een diplo ma voor Londen voor het deskundig naar de onafhankelijkheid opvoeden van kolonies. En nu ontstaan in het westen van Nigeria forse relletjes naar aanleiding van de verkiezings uitslag. Die rel wijst dan terstond dat ach ter de fraaie etalage vrij wat schuil (Ingezonden) Uit het dagblad „Het Parool" knipte ik 20 juli 1965 de volgende krantekop: „Alleen onze hulp aan arme landen zal tellen". Het stond boven een berichtje van de sociaal-economische redaktie dat aldus begon: „Onze generatie zal later door de geschiedschrijvers niet worden be oordeeld op zaken als de democratie of de medezeggenschap, hoe belang rijk deze ook zijn, maar op wat wij hebben gedaan voor de minder ont wikkelde gebieden". Dat zei dezer dagen prof. P. A. Steenkamp tijdens de sociale studiedagen vanenz. De rest doet er niet toe. Het ging me vooral om de kop. Want die had ook kunnen staan boven Mattheüs 25. Jezus vertelt daarin over het laatste oordeel. Al de volken zullen voor de Zoon des Mensen moeten verschijnen. En Hij zal ze in twee groepen verdelen. Aan de ene kant zullen zij staan, die Hem te eten ga ven toen Hij honger had en aan de andere kant komen zij, die Hem toen niets te eten gaven. Beide groepen zullen evenwel verwonderd vragen: „Heer, wanneer hebben wij U hon gerig gezien?" Want niemand kan zich dit herinneren. Maar dan komt het verbluffende antwoord: „In zo verre gij dit aan één van deze mijn minste broeders hebt gedaan (of niet gedaan), hebt gij het aan Mij ge daan (of niet gedaan)". Volgens Mattheüs is dit de beslis sende vraag bij het laatste oordeel. Niet het antwoord op de vraag: „heeft u wel voldoende voor uw vrij heid gestreden?" is dan belangrijk. Wél van belang zal blijken wat we gedaan hebben voor hongerigen, dorstigen, naakten, daklozen, zieken, en zonder veel moeite herkennen we er óók de bevolking in van de armé landen. Dit stukje wil geen meditatie zijn, maar een zakelijk verhaal. Elke dag sterven er, nog geen dag vliegen van hier, duizenden mensen aan de ge volgen van honger, ondervoeding en barre ai-moede. Radio, televisie en pers maakten deze mensen in feite tot onze naasten. We komen daar niet onderuit. Terwyl in ons land kwalen ont staan door teveel eten, worden mil joenen mensen ziek door te weinig én slecht voedsel. U weet het; ik weet het; we vertellen elkaar niets nieuws» Iedereen kent de foto's en films van kinderen met magere gerim pelde armpjes en opgezwollen buik jes, die alleen geboren schijnen te worden om van honger te sterven. Er is geen twijfel mogelijk wie door Jezus wordt bedoeld. Toch doet het welvarende Westen en ook ons land nog veel te weinig in de strijd tegen de honger. Tien jaar geleden reeds konstateerde de Koningin in een rede dat de kloof tussen rijke en arme landen nog steeds groeit. In de nota Ontwikke lingshulp moest minister Bot in sep tember van dit jaar konstateren dat dit proces nog steeds doorgaat. Nu kunnen we wel proberen ons te verontschuldigen met de opmer king dat niet alle geld voor ontwik kelingshulp goed terecht komt en is gekomen. Maar kunnen wij straks aanvoeren dat we tot de hongerigen gezegd hebben: „Help uzelf, zo helpt u God", in de overtuiging dat dit de strekking is van Mattheüs 25. We zouden er op kunnen wijzen dat we onze ekonomie (lees: welvaart) toch niet in gevaar mochten brengen en dat er in ons land toch óók nog zo veel moest gebeuren. Zou dat over tuigend zijn? In haar rede zei koningin Juliana tien jaar geleden in de Leidse Pie terskerk: „Wat de welvaart betreft, stijgt de westerse mens nog steeds hoger; de ander is achtergebleven. De twee horen b\j elkaar. Het is zaak dat hjj die klimt, zich omkeert en zo gauw mogelyk zyn hand uitsteekt om de ander te grijpen". In het jaar 1955, waarin deze woor den werden gesproken, bedroeg ons nationaal inkomen ongeveer 27 mil jard gulden. Thans is het ongeveer 61 miljard. We verdienen dus 34.000 miljoen gulden meer dan in 1955. Hebben \tfe, hoogklimmers, ons in de afgelopen tien jaar nu werkelijk le ren omkeren en de hand uitsteken? Het is maar een vraag, waarop u voor u zelf een antwoord kunt geven. Doet u reeds voldoende? Wanneer u deze mening bent toe gedaan, mag u de Anti-Honger-Actie negeren. Voor wie dat niet geheel zeker is: uw geld wordt besteed voor projec ten op Ceylon. ANTI-HONGER-ACTIE GIRO 100 200 - DEN HAAG. De actie te Zierikzee vindt plaats in de week van 25 Vm 30 oktober. gaat waarop de Britten en de be stuurders ran Nigeria minder trots kunnen zijn. Bijvoorbeeld is zeker dat btj de verkiezingen geknoeid is op een schaal die alle beschrijving tart. Stembussen bevatten op raad selachtige wijze veel meer stembil jetten dan er mensen voor zijn ver schenen en het is opvallend dat dit vooral de regerende partij baat brengt. Elders blijkt geen oppositie kandidaat tegen de regeringspartij N.N.D.P. in het veld te zijn getreden. Niet door geweld Een bewijs dat er geen oppositie bestaat? Geenszins. Maar kennelijk is die oppositiekandidaat wel belet zich op de kieslijst te plaatsen. Niet door geweld, maar de functionaris die dit had moeten doen was eenvou dig als maar niet te bereiken. De knoeierij wordt bedreven onder het mom dat het gebeurt in het be lang van het land. De oppositie im mers zou het aan talent ontbreken om het bestuur zo degelijk voort te zetten als het tot dusver is gevoerd. Bovendien is nu juist een soort even wicht ontstaan tussen de politieke groepen die samenhangen met de verschillende religies en dat even wicht mag niet verstoord worden. Enorme wrok Hiermee samen hangt dan ook nog dat de N.N.D.P. er belang bij heeft dat cle oppositie van de Actiegroep niet aan de macht komt in het wes ten: nu kunnen west en noord-Nige- ria samen de dienst uitmaken, de actiegroep zou met het oosten sa menwerken, dat de rijkste inkom sten heeft en zich nu ergert dat veel geld naar het grote maar arme noorden afvloeit, het overwegend mohammedaanse deel ran de fede ratie. Het bedrog aan de stembus dient dus ook om de interne stabiliteit van Nigeria te handhaven. Een konse- kwentie is natuurlijk dat onder de op deze manier van invloed beroof den een enorme wrok aan het groei en is, die zich nu uit in relletjes. On der hen gaat natuurlijk ook de over tuiging groeien dat wanneer met de normale methoden van burgerpoli- tiek het bestuur van het land niet in overeenstemming gebracht kan worden met de wensen van de ver moedelijke meerderheid, alleen nog maar de weg van het oproer open staat. Het is daamm niet onmogelijk, dat het met alle geoorloofde en ongeoor loofde middelen streven naar rust, juist uitloopt op een soort onrust waarvan Kongo het schrikwekkende voorbeeld is. kleintjes uitê kef binnen AMSTERDAM. Met groot enthou siasme is bij de galapremière in het Congresgebouw van de RAI de film over de Olympische Spelen in Tokio ontvangen. 's-HERTOGENBOSCH. De N.-Bra- bantse prov. monumenten commissie gaat tezamen met de uit haar mid den gevormde subcommissie de mo gelijkheid bestuderen om de in Noord-Brabant aanwezige molens voor het nageslacht te bewaren en de toestand waarin zij verkeren te verbeteren. UTRECHT. De 26-jarige J.Horn- stra uit Wassenaar is om het leven gekomen bij een verkeersongeluk in Utrecht. AMSTERDAM. Volgend jaar 18 maart zal het Amsterdamse Burger ziekenhuis 75 jaar bestaan. Op die datum van het jaar 1879 werd op de Keizersgracht het ziekenhuis ge opend. In 1889 werd op dezelfde da tum het Nieuwe Burgerziekenhuis in -de Linnaeusstraat aanbesteed en nog eens op dezelfde datum van 1891 werd het ingewijd. Er heeft zich een comité van oud'-patienten gevormd dat geld gaat inzamelen voor een ge schenk aan het ziekenhuis, waarvan alle toekomstige patiënten profijt zullen kunnen trekken. UTRECHT. Twaalf reizigers zijn zondagavond lioht 'gewond, toen ver schillende wagenstellen van een trein vlak voor Amersfoort op el kaar botsten. Het ongeluk gebeurde met een sneltrein uit Amsterdam. DEN HAAG. Het aanleggen van meer badinrichtingen, het instel len van bewaakte strandgedeelten, het verkavelen van stranden om te verpachten onder voorwaarde, dat gezorgd wordt voor bewaking, en het heffen van logeerbelasting waar van de extra bewaking wordt be taald. Dit pakket maatregelen door te voeren ziet de heer B de Jong uit Noordwijk aan Zee, voorzitter van de contactcommissie kustbrigades, als de oplossing van de problemen, die de beveiliging en bewaking langs de kust oproepen. DEN HAAG. Hier ter stede is op 72-jarige leeftijd overleden de heer G. Nieuwenhuijsen, oud-directeur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. UTRECHT. Een 51-jarige Utrecht se fabrieksarbeider, dhr. C. C. Ver bon, is om het leven gekomen, toen zijn motorfiets op de voorrangskrui sing Kardinaal de Jongweg-Jan van Galenstraat werd aangereden door een personenauto, bestuurd door de 25-jarige ontwerper J. van R. AMSTERDAM. Circa 800 oud- leerlingen van de Amsterdamse eer ste vijfjarige H.B.S. (in 1958 omge doopt tot ir. C.Lely-lyceum) hebben in de Westerkerk te Amsterdam het 100-jarig bestaan van de school her dacht. Deze herdenkingsbijeenkomst werd aangeboden door het gemeen tebestuur in de hoofdstad. MEDISCH SUCCES AMSTERDAM, 1S-10. Een groep van zeven Nederlandse artsen, onder leiding van de cardioloog prof .dr. D. Durrer, is er, in januari van dit jaar, in geslaagd een hart dat uit het lichaam van een overleden 70-jarige man ivas verwijderd weer te doen functioneren en gedurende zes uur in werking te houden. Dit opzienbarend succes heeft prof. Durrer dit weekeind op een medisch con gres in Bal Harbour (Florida) uoor het eerste wereldkundig gemaakt. LAND- EN TUINBOUW Zeventiende landbonw- beiirs Zuidlaren geopend ZUIDLAREN, IS-10. De Commis- saris van de Koningin in de provin cie Drenthe, mr. K. II. Gaarlandt, heeft maandagmorgen te Zuid- laren, waar hij onder grote belang stelling de zeventiende landbouw- beurs-Zuidlaarder Markt opende, ge sproken over de ruimtelijke ordening en in het bijzonder over de positie welke daarin door Drenthe zal wor den genomen. Naar de mening van. mr. Gaar landt zal de tegenstelling tussen stad en land weldra geheel verva gen. Steden en gebieden, die zowel tot het een als tot het ander beho ren, zullen dan opgegaan zijn in de ruimtelijke ordening, waarover vol gens mr. Gaarlandt pas de laatste maanden het gesprek goed op gang komt. De agrarische beurs van de Stich ting Landbouwbeurs Zuidlaarder markt behoort met de tweejaarlijkse in de R.A.I. te Amsterdam en met een jaarlijkse Werktuigendag te Liempde, tot de grootste op dit ge bied in ons land. Men heeft dit jaar de beschikking over ruim veertig duizend vierkante meter standruim te. De beurs is zeventien jaar gele den bescheiden opgezet met de be doeling, de jaarlijkse Zuidlaarder paardenmarkt, op de derde dinsdag in oktober, nieuw leven in te blazen. Prins Bernhard is beschermheer van de stichting, waarvan het bestuur voornamelijk uit plaatselijke mid denstanders is samengesteld. SPORT D.B.G.C. I-S.K.N.W.K. I 7-3 S.K.N.W.K. I trof bet niet dat het te Oude Tonge met een flink aantal invallers moest aantreden en D.B. G.C. in zo'n produktieve bui ver keerde. Vooral het eerste halfuur was de Don Bosco Grijsoord Combi natie voortdurend in de aanval en alleen door slecht schieten bleef de stand geruime tijd 0-0. Er was dan ook reeds ruim een half uur ge speeld toen D.B.G.C. door mevrouw Carol de leiding nam (1-0) en kort hierna maakte C. Smoor er met een fraaie treffer 2-0 van. Ook in de volgende opstelling bleken de Flak- keeënaren sterker te zijn dan de Duivelanders en nog vóór de rust maakte Dingena Kamp er 3-0 van. Dit doelpunt werd nog gevolgd door een' treffer van Dick Bolh, dat zon der de koi'f te raken 4-0 betekende. Ondanks het feit dat S.K.N.W.K. na de rust met de beste voornemens bezield was, viel er na zes minuten toch weer een doelpunt voor D. B. G.C., toen de handige Lien Kamp met een ver schot de voorsprong tot 5-0 vergrootte. Pas na een kwartier spelen zag S.K.N.W.K. haar volhou den beloond: Adrie Romijn brak door en van dichtbij kon hij de korf doorboren (5-1). Twee minuten later voerde C. Smoor de voorsprong tot 6-1 op. Nadat een goed ingeschoten bal van Leen Stoutjesdijk van de paal teruggesprongen was, was het weer de thuisclub die doelpuntte: mevrouw Carol had zich achter de paal opgesteld en schoot keurig in (7-1). De Nieuwerkerkers kwamen nu even in het offensief en nadat Dingeman Verboom lot driemaal toe tegen de mand had geschoten, ge lukte het hem daarna beter; tien mi nuten voor ihet einde bracht Ver boom met een ver schot de stand op 7-2 en nauwelijks een minuut later op 7-3. Toen scheidsrechter De Vos het einde aankondigde van deze sportieve wedstrijd, hadden de D.B. G.C.'ers hun eerste overwinning be haald, welke ongetwijfeld verdiend was, want S.K.N.W.K. heeft in Oude Tonge maar pover spel laten zien. Onderzoek naar mogelijke nieuwe trekhanen Al vroeg in {iet najaar, zelfs nog in de zomermaanden gaan de vogels aan hun trektocht beginnen en in deze omgeving ziet men al in augus tus de eerste kieviten de grote reis naar het zuiden aanvaarden. Vanuit het noorden tot ongeveer het mid den der Scandinavische landen zoe ken ze de kust op en vliegen zuid waarts. In september volgen de vo gelsoorten die we zo dikwijls langs het strand of op slikken van zand banken zien. Doch de echte trek- maand is oktober en een goed op merker ziet de vogels in grote getale naar de warmere landen vliegen. Hun aantal is niet te tellen doch het beloopt in de vele en vele tiendui zenden. Als het weer aangenaam is in deze streken blijven de vogels een poosje en komen dan weer op krachten voor de volgende trip. Voor de fruit kwekers kan dit wel eens 'heel na delig zijn. want de kramsvogels en 'koperwieken zijn echte appelrovers en veel sohade werd al door deze lij ster achtigen aangericht, die broe dend in de noordelijke bossen, ja zelfs op IJsland naar hun winter verblijf in Zuid-Europa trekken. La ter 'komen de plevieren en verschil lende soorten eenden. Hun trekroete ligt 'bijna altijd langs de 'kuststreken terwijl een an dere groep vogels de Kaukasische voete volgt. Voor de vogels is het volgen der kust niet moeilijk, doch anders wordt het wanneer er zich in deze trekbaan eilanden voordoen zoals nu bij ons en overigens alle Wadden- en' Zeeuwse eilanden die aan de Noordzee grenzen. Ze vliegen dan zolas 'bijv. in de Westhoek tot aan de Punt en gaan dan twijfelen. Is het wat nevelig en is de overkant niet zichtbaar dan blijven ze hier wat rondhangen en soms kan in pe rioden met veel mist zo'n groep kramsvogels of koperwieken zich met luid getjaktja'k op de Golden Delicious neerstorten. Bij het optrek ken van de mist gaan ze echter weer op de wieken en vliegen naar de overkant waar Noord-Beveland en Walcheren verdere richtlijnen zijn op hun verdere vlucht naar het zui den. Verandering Vorig jaar \vas er een verandering te bespeuren in de trek want Schou- wen-Duiveland was geen eiland meer en de Grevelingendam vormde wel dra een .nieuw oriënteringspunt bij nevelig weer en in groten getale vlogen de trekkers nu hoog over de dam zuidwaarts. Inmiddels doen zich weer nieuwe trekhanen voor, nu de Oosterschelde overbrugd is gewor den en menige vogel heeft reeds ge bruik gemaakt van de eveneens voor 'hun, korttre rocte naar het zuiden. Een en ander was aanleiding voor de Vogelwacht om er eens iemand 'heen te sturen en we hopen hiervan binnenkort wat gegevens te publice ren. Zondagmiddag vertoefden we aan de Punt om te trachten hier nog wat trekvogels waar te kunnen nemen. Na een ontmoeting op de rijweg naar de Punt met twee overstekende weg kruipertjes in de vorm van veen mollen die de richting noord kozen, zagen we al spoedig een groep van 14 Vlaamse gaaien die op hun onbe holpen manier vliegend, aan de Punt de kluts kwijt raakten en zich langs de zeedijk terugtrokken in de rich ting Burghsluis. Nog andere groepen kwamen later via de duinenrij langs •het strand aangefladderd en ook deze waagden het niet om de Ooster schelde over te steken. Wat kleinere zangvogels, bijna allen vinken vlo gen in een rechte lijn naar de over kant zonder ook maar een bocht le beschrijven en ze waren spoedig uit het gezicht verdwenen. Het is bekend dat de vink ook in Engeland overwintert en dan van hel noorden komend langs de kust vliegend bij Gris Ner hel Kanaal oversteekt of zelfs al vroeger de ge hele Noordzee kruisend om aldaar de winter door te brengen. Met dit mooie weer trokken deze vogels zich niets aan van dam en brug en volg den precies de kustlijn. DE LEEUW VAN BASHRA 118. „Ar-Am".... riep een zachte slem uit het donkere gewelf. „ArAm!" En hoewel de schaduwen zeer duister wa ren, onderscheidde de avonturier een kleine gestalte, die dicht tegen de tralies gedrukt stond. „Sanai!" riep hij verheugd, op haar toe springend. „Waarom hebt ge me niet eer der laten weten dat ge hier zat opge sloten?" „Ik durfde niet.Zwartmantel bracht u hier en o Ar-Am, ik ben zo blij dat ge nog leeft".... „Er gebeuren dus nog wonderen", zei de aventurier, zijn zwaard tussen de tralie deur wringend. „Ik had de hoop al opge geven u terug te vinden, Sanai". „Maar ik hoorde uw slaaf toch tegen u zeggen dat ik hier was". „Hoe meer ik over Agua nadenk, des tc minder begrijp ik van hem, zei Aram, al zijn krachten inspannend. „Ik geloof dat ik mijn hersens niet meer zal pijnigen om een verklaring voor diens eigenaardig ge drag te vinden. Het is belangrijker om u zo snel mogelijk naar de Leeuw van Bashra te brengen. Misschien komen we nog op tijd eer hij de stad aanvalt. „Ha!" Een kreet van voldoening ontsnapte hem toen het slot het plotseling begaf en de deur openschoot. „O Ar-Am!" prevelde Sanai, naar builen glippend en haar armen om hem heen slaand. „Ge zijt even sterk als de grole Nubischc dieren die ivoren tanden dragen. Niemand anders dan gij had mij kunnen redden" Ingezonden mededeling Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica - za. 11.15 en 18.45 u, zo. 10.30 en 18.45 u.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5