Veel hamerstukken in raadsvergadering gemeente Duiveland Bekroond kinderboek: „Het Sleutelkruid" STREEKNÏEUWS Aan- en verkopen van groiul De „Dirndl"-jurk nis een modieus kledingstuk OOSTERLAND, 10-10. - De raad van de gemeente Duiveland verga derde vrijdagavond in het gemeente huis te Oosterland onder leiding van burgemeester A. A. van Eeten. Alle leden waren op deze openbare zit ting aanwezig, die door de voorzit ter met het ambtsgebed werd ge opend. Bij de ingekomen stukken waren verschillende goedkeuringen door Ged. Staten van Zeeland, betreffende genomen raadsbesluiten in vorige vergaderingen, o.a. grondverkopen, credieten voor aanleg ijsbaan te Oos- terland, aankoop oliekachels voor de noodschool te Nieuwerkerk en de ombouw centrale verwarming open bare lagere school te Ouwerkerk. Verder deelde het provinciaal be stuur mede geen bezwaar te hebben tegen herziening van de wedden van gemeentesecretarissen, ^ontvangers en ambtenaren burgerlijke stand (herziening standplaatsenaftrek), zo mede tegen een bijzondere uitkering ineens. Ook de raad kon zich hier mee verenigen. De heren Overbeeke (A.R.) en v. Dienst (Arb.) brachten verslag uit van een door hen bezochte verga dering vesp. van de vleeskeurings dienst en van de Centrale Werk plaats voor minder validen. Een tiende en elfde wijziging in de begroting 1965 werd zonder stem ming goedgekeurd. De eerste wijzi ging behelsde in hoofdzaak: a. Aan passing van de ramingen inzake de uitkeringen uit het Gemeentefonds aan de laatst bekende gegevens; b. Wijziging verschillende subsidie- en bijdrageposten in verband met stij ging van het inwonertal; c. Verho ging van de ramingen op de posten met betrekking tot de uitvoering van de Alg. Bijstandswet. De tweede wij ziging omvat de aanpassing van de kapitaaldienst aan de cijfers van '64. Van de heer L. W. Boogert Jz. te Oosterland was een verzoek binnen gekomen tot aankoop van een per ceel gx*ond te Oosterland, aan de Burgemeester Van der Havestraat- hoek Van de Abeelestraat, om hierop een woonhuis te bouwen. Het per ceel is groot 600 m2, tegen een prijs van f 15,per m2, in totaal f 9.000. De heer Overbeeke informeerde waar hier op dit puntje grond de rooilijn van het te bouwen woonhuis moet komen en met welke straat meelopend. De raadsvoorzitter ant woordde dat er voor dergelijke hoek- percelen een bijzondere rooilijn in het geding komt. Wel zal er naar gestreefd worden het gebouw zo ver mogelijk naar achteren te brengen. Er was tegen de verkoop geen be zwaar. Aankoop grond Verder werd besloten van de he ren L. van Felius en C. J. de Jonge te Sirjansland een gedeelte grond aan te kopen, groot van ieder 10' ca, tegen een prijs van f 1,of per per soon f 10,De raad besloot verder aan te kopen van de heer T. A. Da lebout te Nieuwerkerk: twee perce len landbouwgrond, groot 5.50.20 ha en 2.50.80 ha of tesamen 8.01.00 ha, tegen een totale prijs van f 80.100, De heer Overbeeke wees op conse quenties die zouden kunnen ontstaan bij verhuring of verpachting van deze percelen. De heer v. Nieuwen- huize (V.V.D.) achtte het raadzaam het land zo te verpachten dat er ieder jaar na het roven van de oogst een einde aan de verpachting kan worden gemaakt indien dit nodig blijkt. Aan de heer M. C. Bolier te Sir jansland werd verkocht een gedeelte van een perceel grond, groot 10 ca, voor de prijs van f 15,per ca of totaal f 150,en aan de heer P. Kraak te Sirjansland werd afge staan een gedeelte van een perceel grond te Sirjansland, groot 280 ca, in ruil tegen een gedeelte van een ander perceel gelegen aan de Post- straat-hoek Kerklaan te Sirjans land. In verband met bouwplannen van de heer P. Remeeus te Ouwierkerk werd besloten aan hem af te staan een gedeelte van een perceel grond aan de Vissersweg te Ouwerkerk, in ruil tegen een gedeelte van een an der perceel, dat reeds door Remeeus was aangekocht. Van de heer J. M. W. Boogert te Schiedam was een verzoek ingeko men tot aankoop van een perceel grond aan de Ooststraat te Nieuwer kerk, om hierop t.z.t. een woning te bouwen. De raad besloot tot deze transactie over te gaan,. Het perceel groot 565 m2, voor een prijs van to taal f 8.475,—. Aan de heer J. de Bruine te Oos terland werd destijds een perceel grond verkocht in het industrieter rein aldaar. In verband met wijzi ging van zijn bouwplan heeft hij het verzoek gedaan nog een strook grond ter breedte van 6 m. te mogen aankopen. Hiertegen is geen bezwaar. De strook is groot totaal 450 ca. voor de prijs van f 5,25 per ca., of in to taal de som van f 2362,50. Chr. school Nieuwerkerk In verband met de grote stijging van het aantal leerlingen van de chr. school te Nieuwerkerk was het noodzakelijk geworden het aantal leslokalen uit te breiden. Bij het be gin van de cursus 1965-1966 is weer een lokaal van de noodschool ter be schikking gesteld, en daarom ver zocht het bestuur van genoemde la gere school medewerking door de 'gemeente aan de inrichting van de ze nieuwe lokaliteit. Het nodige meu bilair betreft: 10 lcerlingensets, een schuifbord, een bordtrapje, een pa pierbak, een bureau, een stoel, een handwerkkast en een leermiddelen - kast. Zih.s. werd besloten medewer king te verlenen aan dit verzoek. Ook aan 'het bestuur der chr. kleu terschool te Nieuwerkerk werd me dewerking verleend voor de aan schaf van nieuw meubilair, zoals ta fels en stoeltjes, terwijl het bestuur ook hoeft gemeend het aanwezige materiaal van muziekonderwijs uit te breiden, t.w. met de aanschaffing van een set Hohner klankstaven met opbergdoos. Goedgekeurd werd verder de vaststelling vergoeding 1964 en be schikbaarstelling voorschot 1965 t.b v. het kleuteronderwijs. Omdat de havengeldverordening 1961 zijn gel digheid heeft verloren werd een nieuwe vastgesteld. Hoewel de ha ven te Viane praktisch alleen ge bruikt wordt door de fa. van der Marei kan er toch nog een vaartuig in komen, dat niet voor genoemde firma is bestemd. Door het over- lijden van de heer L. Klink te Sir jansland is een vacature ontstaan in het collego vcor bijstandverlening. Er werden twee candidaten uit Sir jansland voorgesteld aan. de raad, n.l. de heren D. Hanse en J. P. van der Maas. Bij een hoofdelijke stem ming verwierf de hesr Hanse alle stemmen, zodat hij gekozen werd als lid van gen. college. Wconruimteccmmissie Als leden van de Woonruimtecom missie werden gekozen als leden de heren S. Overbeeke, te Nieuwerkerk, Joh. Hage te Oosterland, J. J. Smits te Ouwerkerk, D. Hanse te Sirjans land en F. Schuiling te Nieuwerkerk. Plaatsvervangende leden zijn: I. Ra- dewalt te Nieuwerkerk, M. Boogert te Oosterland, M. K. Romeijn te Ou werkerk, Jac. de Jonge "te Sirjans land en L. Tieleman te Nieuwerkerk. Een wijziging in de controleregeling in die zin dat er met betrekking tot de controle op de met geldelijk be heer en met boekhouding belaste ambtenaren, zomede tot het onder zoek naar de deugdelijkheid der re keningen in het vervolg in art. 1 dient gelezen te worden. De met gel delijk beheer en met boekhouding belaste ambtenaren der gemeente zijn: 1. de ontvanger; 2. de admini strateur van het woningbedrijf; 3. de ambtenaren, belast met het be heer en de boekhouding der legesgel- den, zomede hun plaatsvervangers. De wijziging, die geen tegenkanting onderwond, wordt geacht in werking te zijn getreden op 1 januari 1965. Goedgekeurd werd verder om aan het daarvoor in aanmerking komend gemeentepersoneel een uitkering in eens van 2 °/o te verlenen, ingaande cp heden. Omdat men algemeen van de wenselijkheid overtuigd is van de noodzaak een derde maatschappelijk werkster op hét eiland aan te stel len, werd besloten de subsidiëring hiervan de realiseren. Het betekent voor de gemeente een extra subsidie van 22 cent per inwoner. Van de stichting „Het Dorpshuis" te Nieu werkerk was een verzoek binnenge komen tot beschikbaarstelling van een bedrag, groot f 2670,Zulks teneinde een nieuwe geluidsinstalla tie aan te schaffen omdat de huidi ge installatie, die particulier eigen dom is, niet voldoet. De stichting heeft een offerte ontvangen voor een Philips 35 watt versterker, met 3 mi- crifoons en 8 luidsprekers. Besloten werd m.a.s. het gevraagde crediet te verlenen aan de stichting voornoemd De ijsbaan Bij een besluit van de raad van de vergadering van 11 augustus j.l. werd een crediet, groot f 16.000, beschikbaar gesteld voor de aanleg van een ijsbaan ite Oosterland achter de bejaardenwoningen. De bedoeling was aanvankelijk plastiek folie ba nen in de bodem aan te brengen. Na derhand echter vernam men dat dit materiaal aan beschadiging onderhe vig is dooi* mollen en doorgroeien van planten. Een betere beveiliging zcu zijn het z.g. technafolie. e meerdere kosten hiervoor bedra gen ongeveer f 1000,Omdat met het gewenst vindt, gezien de erva ringen cp andere plaatsen, dat de ysbaan zo goed mogelijk wordt aan gelegd, werd besloten de meerdere kesten te voteren. Wanneer straks het gemeentehuis te Nieuwerkerk in gebruik zal wor den genomen dient er en parkeer ruimte aanwezig te zijn voor de au to's van het personeel en bezoekers. Voorgesteld werd deze parkeerplaats aan te leggen in de Bui*g. Van Veen- straat achter de woning van dokter Van de Zande. Ze woi*dt groot 150 m2, de raming van de kosten door het hoofd van gemeentewerken be draagt f 2800,Achter het gemeen tehuis wil men en xijwielberging plaatsen voor fietsen en brommers en scooters v. h. personeel. Het plan be staat hiervoor een uit één stuk ver vaardigde betonnen garage te plaat sen met een stalen kanteldeur, kos ten met plaatsing f 2400,Goedge keurd werd een crediet, groot f 5200,hiervoor te verlenen. Op deze vergadering had ook plaats de aanbieding van de gemeen tebegroting en de begi*oting van het woningbedrijf over het dienstjaar 1566. In enige keurig ingebonden boekwerken waren op uitgebreide wijze de cijfers vervat, hetgeen bij de voorzitter de uitspraak deed ont staan: „Het ziet er Weer keurig uit". Een des betreffende commissie uit de raad zal zich weer van haar taak kwijten één en ander na te zien en te controleren. De rondvraag Bij de rondvraag infonneerde de heer Bakker naar de stand van za ken betreffende de hoog opgaande wilgenbomen in de Burgem. Van der Havestraat te Oosterland. De voor zitter deelde mede dat hei in de be doeling ligt deze te doen rooien, om dat zij de bewoners van gemelde straat veel last bezorgen door rup sen en ander ongedierte. Ook wordt de straatverlichting daar ter plaatse gedempt. Een andere reden is nog dat zij te veel niimte van het trot- tor in beslag nemen, en dat de om ringende betcntegels door do wor tels worden opgelicht. Omdat deze straat een kaai aanzien zal krijgen door deze rooiing bestaat het voor nemen op de erfscheiding der wonin gen een lijsterbes te planten, een sierbcom, die niet zo groot wordt. Ten gerieve van de voetgangers zul len deze boompjes op de scheiding van voortuintje en trottoir worden geplaatst, doch zo dat zij het uitzicht uit de kamers niet belemmeren. Verder was er een klacht binnen gekomen van het waterschapsbe stuur van Schouwen-Duiveland dat beplanting en bebouwing aan de Burgem. Van der Havestraat achter de woningen veel te dicht bij de daar gelegen waterafvoersloot is ge legen, zodat men deze waterloop moeilijk kan uitdelven. Ook was het de heer Bakker die hiernaar infor- meerde. De voorzitter deelde mede dat deze affaire met het Waterschap zal worden besproken om tot een compromis te komen. De heer Van Dienst (Arb.) zou graag te Nieuwer kerk de bermen van de Stationstraat zien opgeknapt, terwijl de heer Overbeeke (A.R.P.) wijst op de wa teroverlast dio de bewoners van het Nuijeweegje te Nieuwerkerk onder vinden. Aan beide objecten zal de nodige aandacht worden besteed. De heer Op 'tHoff (A.R.P.) zag graag een sti'ook grond voor de woning van Bouterse te Sirjansland vei*hard en een straatvei-betering aangebracht bij het Verenigingsgebouw te Sir jansland. Tenslotte wees de heer Boogert (S.G.P.) op de slechte toe stand van de straat vanaf de muziek tent te Oosterland tot aan het pak huis van Smits, die hevige verzak kingen vertoont. Hij zou dit graag in orde gemaakt willen zien. Verder wees deze spreker op de veelvuldig voorkomende bi-andnetels langs de Nieuwe Weg te Oosterland, en langs de Hofweg'. Men was echter van me ning dat deze kwestie de Ambachts heerlijkheid aangaat. Ingezonden mededeling HAMBURG. - In de ko mende weken en maanden zal een ware Dirndl-jurk-golf zich over de Duitse landen uitstor ten. Op alle textielbeurzen van de laatste tijd zag men veel Dirndl-jurken. In noordelijk Duitsland zag men zelfs een eigen Dirndl-stUl gevormd: driedelig uit een japon, blouse en schort bestaand, in donkere, levendige kleuren en met een ovale décolleté in plaats van de in zuid-Duitsland gebrui kelijke-vierkante. De Dimdl-jui-k hoort in de Alpenvlakte thuis, waar deze door de daar wonende bevol king nog altijd wordt gedra gen. Bij doi*psbi*uiloften, doop- plechtigheden en andere fees ten heeft men nog veel de Dirndl-jurk aan. Sedert ech ter ook de „high society" dit kledingstuk „ontdekte", zijn er wat de mogelijkheden betreft geen grenzen meer. Niemand in München vex*wondert er zich tegenwoordig meer ovei*, als toeristen „echte" Dirndl's kopen en ze als,souvenir mee naar andei'e landen en conti nenten nemen. Nieuw is echter, dat men ook in noord-Duitsland en in zo ver van de bergen verwij derde steden als Hamburg, sir :ds rr.esi* belangstelling krijgt vcor de klederdrachten- ir-iode. Er worden hier door on wetendheid ook vele „Dirndletten" geo'x*agen. Dal zijn japonnen, die wat maaksel en materiaal betreft wel op de Dirndl lijken, zich echter niet aan traditie en geografie houden. Want in werkelijkheid heeft elk landschap, elk dal. elk meer in het Alpengebied „zijn" Dirndl, dat in de verschillend- ste uitvoeringen bestaat: als werk- dii-ndl wordt het in huis en tuin ge dragen, vervaardigd van kostbaar brokaat, ziet men het op feesten, jachtpartijen en zelfs in de bar. Bo vendien bestaat er luchtige zomer- dirndl en warme winterdirndl, ste vige wandeldirndl en dirndl in ge dekte kleui*en voor oude vrouwen en weduwen. Fluwelen banden met han ger of zilvex*en kettingen zijn de pas sende sieraden, witte katoenen- of netkousen en schoenen met gespen de erbij behoi-ende stijlvolle acces soires. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I 4e klas G: DIVO-BSC 1-0. Afdeling Zeeland Zondagcompetitie le klas B: Robur-Patrijzen 1-1. 2e klas C: Zonnemaire-SVOWK 7-1. Zaterdagcompetitie le klas: Rloetinge-Bruse Boys 3-4; Kapelle-MEVO 2-3; Middelburg- Wemeldinge 3-3; Spui-Nieuwdorp 6-0; Zaamslag-Wissen'kerke 1-3; Be ren-VCK 2-2. 2e 'klas A: Brouwershaven-Beve landers 5-2; Duiveland-WIK 7-3; Veere-Serooskerke 1-1; Meeuwen II -'s Heer Hen'drikskindex'en 5-1; AFK -Colpl. Boys 2-5. 3e klas A: ZSC-Bruse Boys II 1-2; MEVO III-SKNWK 1-8; Bruse Boys III-Burgh IV 3-2; Burgh III-MEVO II 7-1; SKNWK I-Brouwex*shaven II 0-1. Junioren Groep A Zierikzee A I-Walche- ren A I 8-0. Groep A IV: Burgh A I-Colpl. Boys A I 6-0. Groep B IX: WIK B I-Burgh B I 2-2; Renesse B I-ZSC B I 3-3; Br.ha- ven B I-Burgh B II 11-1. Groep B X: Zierikzee B I-Dx*ei- schor B I 1-1; Bruse Boys B I-SK- NWK B I 1-1; SVOWK B I^Duive- land B I 0-18; Zierikzee B II-MEVO B I 4-3. Ziexikzeese Schaakvereniging De uitslagen van vrijdag in de on- derlinge competitie zijn: Groep I: O. E. Vleeshouwer-ir. J. J. Elzerman 0-1; M. J. Enzlin-J. Vex*- kei'k 1-0. Gi'oep II: B. de Jonge-J. Jong- schaap 1-0; C. v. d. Heuvel-M, Gil- ,iam 1-0; R. Berman-J. A. Vex*wijs 1-0; P. v. d. Hulle-A. J. Hendrikse 0-1; J. A. Rote-R. Smits 1-0; ir. G. B. Beeftink-J. A. Rotte 1-0, De Amerikaanse commissie voor 'kernenergie heeft vergunning gege ven voor de leverantie van een klei ne 'hoeveelheid radioactieve isotopen aan oost-Duitsland. SCHIPHOL. Zeventig leden van ihet vliegend personeel der K.L.M., t.w. 33 vliegers, 14 boordwerktuig kundigen, 19 pursers en 'hofmeesters, 3 stewardessen en dc allerlaatste ra- diotelegralllist, hebbenzondejgmiddag in een kantine op Schiphol uit han den van 'hun president-directeur, dx\ G. van der Wal, een vlieguren pen ning ontvangen. AMSTERD AM, 18-19. Het kinder boek „Het Sleutelkruid" van de Am sterdamse jcurralist-auteur Paul Biegcl (49) is bekroond met de prys vcor het beste kinderhoek van het jaar door een jury, ingesteld door de commissie vcox* de collectieve propa ganda. van he'. Nederlandse boek. (Het 'bekroonde werk verscheen in 'het najaar 1964 bij de uitgeversmij. Holland te Haarlem). Het was de elfde keer dat de jury het kinder- zook van het jaar heeft gekozen. De prijs van duizend gulden zal de auteur worden uitgereikt bij de ope ningsavond der Kinderboekenweek 1S65 (27 oktober-6 november) op woensdagavond 27 oktober in het aquarium van Artis te Amsterdam. Het thema voor de kinderboeken- weck van dit jaar is namelijk:' Het kind en de dierenwereld. Het sleutelkruid, een in Nederland Judo-lessen Se Renesse en Bruinisse Op Schouwen-Duiveland zullen de mogelijkheden voor de jeugd om zich te bekwamen in judo in de nabije toekomst groter worden. Naar wij vernemen is namelijk de heer C. Booij, sport instructeur te Zierikzee, voornemens zich met deze sport te gaan bezig houden. Ovei'igens is ju do voor de heer Booij niet iets nieuws ,want hij is een oud-leerling van Anton Geesin'k en gediplomeerd zowel voor judo als jiu jitsu. Deze Zierikzeese judospecialist heeft plan nen om de voox-al voor kinderen unieke judosport te gaan ondeiTich- ten te Renesse en te Bx-uinisse. De lessen zullen op zaterdagen gegeven worden. ZIERIKZEE Zwemvereniging traint in Middelharnis nl de komende winter zal de zwemvereniging „De Zeepaardjes" niet (noodgedwongen) op nonactief worden gesteld. Sedert enige tijd vindt de training nl. plaats in het overdekte instructiebad te Middel harnis. Op donderdagavond, om de veertien dagen, wordt met hiervoor door ouders/autobezitters beschik baar gestelde auto's met een groep deelnemers naar het via de Gx*eve- lingendam zonder veel moeilijkheden te bereiken bad gereden. Het belang hiervan is natuurlijk wel dat de training van de leden op deze wijze (dankzij medewerking van het ge meentebestuur van Middelharnis) ook van de winter op een 'behoorlijk peil kan blijven. zo zeldzame raamvertelling, gaat over een Mansolein, de oude koning der dieren, die spoedig zal sleiven tenzij de wonderdokter het genezen de sleutelkruid bx*engt. Het hart van de koning moet een maal per dag flink kloppen en daartoe vertellen alle dieren uit zijn rijk hem een ver haal. Zijn leven wordt or tijd gered. Deze verhalen zijn beurtelings spannend, ontroerend en geestig, al dus de jury. KERKWERVE Opbrengst collecten In Kenkwerve heeft de Zeeuwse Collecte f 122,02 opgebracht en de P.I.T.-coLlecte f 94,67. Aan alle ge vers wordt hartelijk dank gebracht. NOORDGOUWE Opbrengst kinderpostzegelactie De door de leerlingen van de 5e en 6e klas van ;de o.l.-school gehou den 'kinderpbstzegelactie heeft f425 opgebracht, waar-voor alle gevers- (sters) 'hartelijk dank wordt gebracht Vori'g jaar leverde de actie f 483,75 op. SIRJANSLAND Opbrengst kinderpostzegelactie De door de leerlingen van de hoogste 'klassen van de o.l.-school al hier gehouden verkoopactie van postzegels en kaarten, uitgaande van de stichting „Voor het kind" heeft het bedrag van f 210 opgeleverd. BRUINISSE Vergadering der gemeenteraad De gemeenteraad van Bruinisse zal op vrijdag 5 november 1965 de begroting behandelen. Verder staat o.a. op de agenda de aanschaffing van e enfx'ankeermachine, een wijzi ging in de rechtspositie van het ge meentepersoneel, de vaststelling van het 'krediet in rekening-cou ra n t bij de Bank van Nederlandse Gemeen ten en vaststelling van de vergoe ding volgens de Kleutei*ondei*wijs- wet. Het bestuur van de Kon. Ned. Middenstandsbond Voor de functie van voorzitter van de afd. Bruinisse van de Kon. Ned. iMddenstandsbond bleek de animo wel bijzonder miniem. Achtereenvol gens werden gekozen de heren A. Kriger, C. Bolijn en E. Bodbijl, die allen staande de vex*gadering be dankten. Toen een vierde stemming evenmin resultaat opleverde besloot de voorzittex-, de heer A. de Koning, op aller verzoek voorlopig aan te blijven. De heer de Koning moest aftreden omdat hij niet meer in za ken is en daax'om zijn zetel ter be schikking stelde. LAND- EN TUINBOUW Appelpluk in volle gang DEN HAAG, 19-10. In de Nedex*- landse fruitcentra is op het ogen blik de pluk van winterappels in volle gang. Door het overwegend mocie najaarsweer kunnen de pluk- werkzaamheden goede voortgang vinden. Duidelijk is ook merkbaar dat de oogst aanmerkelijk kleiner is dan vor*ig jaax*. In de eerste plaats kemt dit omdat er minder vruchten aan de bomen hangen maar deze vruchten zijn over het algemeen ook minder gx*oot dan vorig jaax*. Scheepvaart berichten Esso Rotterdam (1), pass. 18-10 Kaap Bon naar Hamburg. Geeststax*, 16-10 van Cobh naar Bai*- bados. Katsedijk, 14-10 van Rotterdam, Skadi, 18-10 van Napels naar Beng hazi. REISJE Onder grote belangstelling werd de geheel vernieuwde en gemoderniseerde winkel van Brouwer's banket- en palingbroodbakkerij aan de Lange Nobel - straat in gebruik genomen. De foto geeft een kijkje in het interieur, op de dag van de opening getooid met een schat nan bloemen. (Foto: Zierikzecsche Nieuwsbode). De boomgaarden in het Normandi- sche zijn weer geel en rood gespik keld van de appeltjes, die straks goed zijn voor de „Calvados", het pittig drankje, dat men ginds wel eens door de koffie wil doen. Het is een heel speciale liquide, waarop met name de Belgische douaniers fel zijn. Doe het maar niet in de koffer, want dan wordt het er echt wel uitge haald. Al rijdend zijn die gele en rode stipjes, kleurige accentjes in het groen-bronzen palet vaxx de natuur, die ook in Frankrijk zich deze herfst op zijn schoonst siert. Gepraat met heel wat mensen van de „jumelage" stad van Zierikzee en ontdekt dat er nog heel wat politieke discussies gaande zijn. President de Gaulle zorgt daar wel voor, want het ont gaat den Fransen uiteraard niet dat hun grote voorman een heel aparte politiek volgt en voor het oordeel van buitenlanders is men heel gevoe lig geworden. Een bord soep gegeten in Rouaan, het silhouet met het 'hroderiewerk van de verrukkelijke torens zich los maakte uit de hevigheid van de dag. onvergetelijk prachtig. Maar die soep dan. Daar had men een soort bouil lon voor gebruikt en er de restjes stokbrood van een hele week in ge stopt. Wel een soepje zo bij elkaar. Het Vlaams aan de grens is nog altijd van een verrukkelijke Palie- lerachtige oubolligheid. Hoorden we een douanier een autonummer ople zen. Dat nummer was 33003. Dat ging dan zo: dreie, dreie, twimoal zero, in nog unmaol dreie". Dat lijkt niet erg meer op Nederlands. Maar soit. Intussen dit nog... St. Hilaire heeft wellicht het enige raadhuis in het land van Marianne, waar het portret van de president hangt naast de staatsiefoto van koningin Juliana en prins Bernhard. Dat spreekt wel toe er als Nederlander komende. Met „vin d' honneurs" (erewijn- tjes) was men voor de gelegenheid weer niet zuinig. Ditmaal champagne omdat het een heel aparte plechtig heid was. Champagne drinkt men in Normandië onveranderlijk samen met „lange vingers", een koekjes- soort die in Nederland wat op de achtergrond is geraakt. Ginds niet want een lange vinger blijkt geschikt de schraalheid van champagne wat af te zwakken. Wil men het heel echt Frans doendan dient de lange vinger in de wijn te worden gesopt. Het is trouwens daar toch soppen geblazen ,want stukjes stokbrood moeten de restjes saus en groente sappen op de borden absorberen. Geconstateerd dat België doorkrui sen bij avond een hele heisa is. De Belgen zyn een volk, dat op de weg wel voor icat guitigheid zorgen wil. Een plotseling afgesloten straat, maar geen andere indikaties verder hoe dan wel gereden moet worden. In dit verband is het raadzaam denaam. Moeskroen te onthouden. Daar heeft men pas vergissingskansen. Des te eervoller voor de chauffeur, als hjj dan toch op tijd bij de „Krammer" arriveert om. dc passagiers dc kans te bieden op een weerzien met Schouwen-Duiveland. SCHIEREIL ANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2