INDONESISCHE COMMUNISTISCHE PARTIJ VERBODEN Overeenstemming bij Westduitse kabinetsbespreking Weerklank voor „Comité verzoekschrift" Ernstige tegenslag bij bouw metro-tunnel Vredemars voor Vietnam In september minder spaaroverschot ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinü<lag 19 oktober 1965 122ste jaargang Nr. 19873 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE CCURAN1 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677, Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel, 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Veranderde vogeltrek langs Schomvse kust SINGAPORE, 18-10. Het militai re opperbevel in Djakarta heeft de Indonesische Communistische Party (P.K.I.) en verscheidene met deze party verbenden organisaties verbo den. Dit is gezegd in een uitzending van radio-Djakarta, welke in Singa pore is opgevangen. Alle leiders van de verboden orga nisaties moeten zich voor zondag 24 oktober bij het dichtsbijzijnde poli tiebureau of de militaire posten mel den. Er zullen strenge maatregelen worden genomen tegen hen die hier aan geen gevolg geven. Volgens later ontvangen inlichtin gen blykt het verbod alleen voor het gebied van Djakarta te gelden. Gevangenen Kort voor de bekendmaking wer den in Djakarta vier vrachtwagens met in elk 20 op de grond geknielde gevangenen gezien. In met rode verf op muren geschilderde leuzen wer den minister van buitenlandse za ken en eerste vice-premier dr. Soe- bandrio en communistenleider Aidit vandaag de „architecten van de be- Arrestatie in verband met de Parijse moorden PARIJS. 19-10. In een hotel in Pa rijs rs maandag een monteur uit Bonn, de 28-jarige Dieter Götze, aan gehouden in verband met de moor den op enige prostituees die de laat ste tijd in de Franse hoofdstad zijn gepleegd. In zijn bagage zouden voorwerpen zijn gevonden die op zijn schuld zouden wijzen. Götze heeft inmiddels na een on dervraging van zeven uur bekend, vorige week Aline Gaines te hebben gewurgd, wier stoffelijk overschot in het „Hotel 'des deux Gares" werd gevonden. Daarna zijn nog twee pu blieke vrouwen vermoord. Bij ver dere verhoren zal worden nagegaan of Götze ook 'hierin de hand heeft gehad. Herstel van Johnson zal wat langer gaan duren WASHINGTON, 18-10. President Johnson zal langer dan de verwach te zes weken nodig hebben voor vol ledig herstel, zo is maandagavond Ln Washington bekend gemaakt. Voorlopig zal hij in het ziekenhuis blijven waarin hij aan zijn galblaas is geopereerd, en waar hij nu elf dagen vertoeft. De woordvoerder zei „Ik denk dat de dokters niet onte vreden zijn over zijn herstel". Vliegtuigmaker door propeller gedood DEN" HAAG, 18-10. Bij een detache ment van squadron 320 marine- luchtvaartdienst dat op het ogen blik op het -vliegveld St.Mawgan in Engeland is gestationeerd voor de navo-oefening „Totem Pole", heeft zich een ongeval voorgedaan, da aan vliegtuigmaker Constabel Ie klasse W.A.Zweeres uit Beverwijk het le ven heeft gekost. Na terugkomst van een nachtelijke oefenvlucht van een der „Neptune"- vliegtuigen, moest de grondbeman- ning, waartoe het slachtoffer behoor de de veiligheidspinnen in 'het lan dingsgestel van het vliegtuig aan brengen. Tijdens deze handeling is constabel Zweeres door een nog draaiende propeller getroffen en op slag gedood. Naar de oorzaak van 'het ongeval wordt een onderzoek ingesteld. weging van de 30ste september' ge noemd. Op andere plaatsen stond „Soebandrio en Aidit zijn Chinese lakeien". Het leger zet in Djakarta de „zui veringsoperaties" voort. Maandag werd dr. Aroean, procureur bij het hooggerechtshof in Djakarta gearres teerd. Generaal-majoor Soeharto, de nieuwbenoemde minister voor het leger en chef van legerstaf, heeft de staatsspoorwegen onder zijn per soonlijk toezicht gesteld, zo deelde „Ar.tara" mee. Volgens het persbu- reau had het leger ontdekt dat ele menten van de „Communistische Vereniging van Spoorwegarbeiders (P.N.KA.) bij de mislukte staatsgreep betrokken waren". BONN, 19-10. Dc nieuwe West- duitse regering zal opnieuw bestaan uit een coalitie onder kanselier Er- hard van de Christen-Democraten met de Liberalen (Vrye Democraten). Dit maakte de leider van de F.D. P., dr. Mende, in de nacht van maan dag op dinsdag bekend nadat in Bonn zes uur tussen beide partijen was onderhandeld. Di'. Mende, wiens partij erop stond dat hij het ministerie voor zaken ge heel betreffend zou verkrijgen, zei dat de politiek als tevoren zal wor den voortgezet. Hij Wilde geen ant woord geven op de vraag of Erhard voor de democratische druk over de bewuste portefeuille was gezwicht. De leider van de C.D.U.-fractfe in de Bondsdag, Barzel, verklaarde na afloop van het overleg: „Er zijn win naars noch verliezers". Strauss, de Werktuigen gevonden van 50.000 jaar geleden ASSEN, 18-10. Op enkele 'honder den meters afstand van de televisie toren te Hogersmil'de beeft de heer Tj. Vermaning, van beroep grasma chineslijper en in zijn vrije tijd ver zamelaar van fossielen en praehisto- rische werktuigen, twee groepen vuurstenen werktuigen gevonden uit 'de vroegere steentijd. De werk tuigen, ruim honderd stuks, waaron der vuistbeilen, handspitsen, schrap pers en schaven, wijzen op de aan wezigheid van de Neandertaler of diens tijdgenoten, jagers op mam moet, wolharige neushoorn en ren dier, omstreeks het begin van de laatste ijstijd circa vijftigduizend jaar geleden. Er moet gerekend wor den tot het late zogenaamde acheu- leen. Muzikale studenten het land uitgezet DEN HAAG, 18-10. Eerder dan ze veronderstelden, zullen de musice rende 20-jarige D. C. H. en de 17- jarige R. M„ studenten uit Londen, thuis zyn. Met slechts een paar gul den op zak waren ze aan het einde van hun vakantietrip door Dene marken, Duitsland en Nederland in Den Haag aangekomen. Om de over tocht te kunnen betalen, probeerden ze zondag in de Haagse passage de penningen bijeen te bedelen om de reis naar huis te kunnen betalen. Dit doel werd niet bereikt. De politie hield de jongens aan, die voor hun muzikale prestaties voor passanten geen vergunning hadden. Na over nacht te hebben op het politiebureau zijn ze maandagavond als ongewens te vreemdelingen op de nachtboot van Hoek van Holland naar Harwich gezet. omstreden leider van de Beierse zus terpartij van de C.D.U., zei dat „men het eens was geworden over alle punten, waarover men het eens moest, worden". Bijzonderheden wil den de twee politici niet meedelen. Katten in Rivièrahal ROTTERDAM, 18-10 Komend week einde zullen 282 katten en katers van diverse pluimage - en dat kan men van katten wel degelijk zeggen - bezit nemen van de Rivièrahal in de diergaarde Blijdorp in Rotterdam. De Nederlandse vereniging van kat- tenvrienden organiseert er nl. een inter-Europese kattententoonstelling, die zeer veel variëteiten van ras- en huiskatten zal laten zien, onder an dere effen, melk-, chocoladekleu rige Perzen (langharigenS een heel bijzonder soort, dat door de Lim burgse biologe mej. van Wessem is gefokt en uniek mag worden ge noemd. Er zijn nl. 9 van deze bees ten op de wereld. Gestolen effecten bankoverval gevonden AMSTERDAM. 18-10. Van de zijde van de Amsterdam-Rotterdam Bank wordt medegedeeld dat een belang rijk deel van de bij de bankoverval te Tilburg gestolen effecten is terug gevonden. De stukken zijn door de Belgische justitiële autoriteiten vrij gegeven. Een deel van de effecten alsmede de gestolen renteboekjes is spoorloos, maar de namen van de rechthebbenden zijn bij de bank be kend zodat 'blokkering kon plaats vinden. Er zijn door de bank zoda nige maatregelen getroffen dat cli ënten over de bun toekomende saldi op de vermiste renteboekjes kunnen beschikken en dat de rechthebben den op de nog vermiste effecten zo spoedig mogelijk gelijke stukken, zij bet uiteraard met een ander num mer, ter beschikking zullen worden gesteld. Het huwelijk van prinses Beatrix DEN HAAG, 18-10. „Het Comité Verzoekschrift Stalen-generaal", dat zich keert tegen de goedkeuringswet voor het huwelyk van prinses Bea trix, vindt zoveel weerklank, „dat men er totaal van overdonderd is". Dit werd namens het comité door prof. G. Wiersma en initiatiefneem ster mevrou w Bijsterveld tijdens een persconferentie te Den Haag ver klaard. „De reactie is groter, dan we 'hadden duiven verwachten", werd er bij gevoegd. Hoe groot die reactie echter is, durfde men nog niet te zeggen. Vele lijsten circuleren nog. Aangezien verwacht wordt, dat de tegenstand in de Tweede Kamer hoogstens tien procent dfer 150 leden zal bedragen Weer een bejaard slachtoffer kolendamp DEN HAAG, 19-10. De Haagse po- litie heeft de 76-jarige weduwe K. H. C. Smits-Bronsveld dood aangetrof fen in haar woning aan de Sanden» burgstraat. Buren, die de vrouw mis ten, hadden de politie gewaarschuwd Zij is slachtoffer geworden van ko lendamp. Een Zierikzeese gemeentelijke delegatie bezocht de jumelage-stad St. Hilaire-du-Harcouët, bij gelegenheid van de officiële opening van het nieu we stadhuis in deze plaats. Op de lange reis Tiaar Normanië bleek veel schoons te zien. De herfst had zich reeds gehecht aan de fraaie bossen. Ty pisch voor het Normandische land zijn de zg. „chaumières", fraai bij het landschap aangepaste met riet bedekte boerderijtjes. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ROTTERDAM, 18-10. In dc loop van maandagochtend is gebleken dat er tussen twee tunnelstukken in de Metrotunnel die onder de Nieuwe Maas de noordelijke en de zuidelijke oevers van Rotterdam verbindt een flink lek is ontstaan. Het water stroomde de tunnel bin nen, die men nog aan het afbouwen is. Ter voorkoming van persoonlij ke ongeluk/ken Iheeft de dienst van gemeentewerken onmiddellijk op dracht gegeven dat het werk moest worden gestaakt en allen die in de tunnel waren zo snel mogelijk naar buiten moesten komen. De schuif die de tunnel om de rivier aan de noord zijde 'bij het station Leuvehaven kan afsluiten is neergelaten om te voor komen dat het water in de gehele tunnelbuis voor zover gereed, - en om de noordelijke oever is men bij na gereed - zal kunnen binnendrin ger.. Men laat op het ogenblik de tunnel onder de rivier rustig vollo pen opdat de druk binnen en buiten de cementen gelijk is en de kans dat Rijksexamcu voor informateur V.V.V. BREDA, 18-10. Vandaag (dinsdag) worden in Utrecht de eerste rijks examens afgenomen van de schrifte lijke opleiding tot V.V.V.-informa- teur die een instituut voor schrifte lijk onderwijs, met medewerking van de A.N.V.V., A.N.W.B., en N.R.V., or ganiseert. De officiële rijkserkenning die dc minister van economische za ken aan -deze opleiding verleend 'heeft is een gevolg van de enorme belangsteliing die er voor 'bestaat. In 'de afgelopen twee jaren hebben driehonderd deelnemers het examen het gat door 'het schurend water gro ter wondt verdwijnt. Als de tunnel helemaal vol is, zul len morgen duikers een onderzoek gaan instellen en zo mogelijk de no dige reparaties verrichten. Dat on derzoek zal in nauw overleg met de assuradeuren plaats vinden. Hoe groot de schade is en hoe lang het herstel zal vergen is op het ogen blik met geen mogelijkheid te over zien. Kinderboekenweek 1965 AMSTERDAM, 18-10. De Kinder boekenweek - 27 oktober tot 6 no vember - heeft tot thema „Het kind en de dierenwereld". Er bestaat een nauwe band tussen het kind, het boek en het dier, want een zeer groot gedeelte van 'het kinderboekenfonds van de Nederlandse uitgevers be staat uit boeken die het dier tot on derwerp hebben. Het geschenk van de 'kinderboekenweek (bij aankoop van f 5 aan kinderboeken) is dit jaar een vierkleurenplaat met een afbeel ding van een zittende chimpansee. Deze staat ook op de kinderboeken- folder, dde in een oplage van 1,2 mil joen exemplaren wordt verspreid op alle lagere scholen. en een, door hel comité niet hoog gewaardeerd opinie-onderzoek, uit wees, dat 28 procent van de bevol king lauw of afwijzend tegenover de goedkeuringswet staat, durfde prof. Wiersma onder voorbehoud de aan hang van het comité op lien procent van de volwassen bevolking te stel len. Dit zou bij zes miljoen kiesge rechtigden 600.000 handtekeningen kunnen betekenen. WASHINGTON, 18-10. Op 27 no vember zal in Washington een mars voor die vrede worden gehouden on der auspiciën van vooraanstaande Amerikanen, zoals de schrijver Ar thur Miller, de acteurs Tony Randall en Robert Ryan, dr. Albert Sabin en rabbijn Jacob Weinstein. Weer een geval van kolendampvergiftiging ZEIST, 18-10. Ook in de gemeen te Zeist heeft kolendampvergiftiging dit weekeinde een slachtoffer geëist. De 24-jarige mevrouw J. Steenbeek- van Zanten werd maandagmorgen dood aangetroffen in haar woning aan de Scharwcijdelaan. Haar echtgenoot, de grondwerker W. Steenbeek en twee kinderen van 7 en 2 jaar werden naar het zieken huis gebracht. De toestand van de man is zorgwekkend. De kolendamp vergiftiging moet zich reeds in de nacht van zaterdag op zondag heb ben voorgedaan. Prinses Beatrix opent „De Schelp" DEN HAAG, 18-10. H.K.H. Prinses Beatrix heeft 'het voornemen op vrij dag 26 november de officiële opening te verrichten van het paviljoen „De Schelp" te Scheveningen. Dit pavil joen is 'bestemd voor de blijvende huisvesting van de beademingspa tiënten, die nu nog zijn opgenomen in het gemeenteziekenhuis Zuidwal in Den Haag. DEN HAAG. In het Noordhol landse dorp Opperdoes is maandag avond de 20-jarige K. Vijn uit deze plaats om het leven gekomen, toen hij met zijn bromfiets Hegen de zij kant van een dwars over de weg staande vrachtauto reed. AMERSFOORT, 18-10. Na de va kantie-periode plegen de uitgaven van het publiek vooral voor duurza me consumptiegoederen een relatief 'hoog niveau te bereiken, hetgeen zijn weerslag vindt in minder 'gunstige spaarresultaten. Zo werd bij de plaatselijke spaarbanken in septem ber een spaaroverschot bereikt van f 10,8 min. tegenover f 57,1 miljoen in augustus. Het totale bedrag der inlegging was in september f 242,8 miljoen, terwijl f 232 miljoen werd teruggevraagd. In de eerste drie kwartalen van dit jaar werd f 333,7 miljoen meer ingelegd dan terugbetaald tegenover f 288,5 miljoen in de overeenkomstige periode van 1964. Het in de eerste 9 maanden bereikte spaarresullaat li'gt nog sledhts f 10,3 miljoen bene den ihet spaarverschil van het hele jaar 1964 hetwelk 344 miljoen groot was. Het 'gezamenlijke inleg gerstegoed 'bij de spaarbanken, die geregistreerd worden door de Neder landse Spaanbartkbond, bedroeg per ultimo september f 4.917,7 miljoen. H.K.H. Prinses Margriet is maandag haar werk als verpleegster in het ziekenhuis „De Lichtenberg" in Amersfoort begonnen. - De instruc tie met de pop „Karellje" gaf de leerling-verpleegsters menige aanlei ding tot grote hilariteit. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Als men niets meer te hopen heeft moet men eerst recht niet wanhopen. v WAT ZEGT PE BILT n.m. 12.40 n.m. 23.52 n.m. n.m. Oostelijke wind Verwachting tot woensdagavond: Droog weer en over het algemeen weinig 'bewolking. Matige oostelijke wind en weinig verandering in tem peratuur. 20 okt. Zon op 7.13, onder 17.36. Maan op 1.12, onder 16.36. 21 okt. Zon op 7.15, onder 17.34. Maan op 2.39, onder 16.55. Nieuwe maan: 24 okt. te 15.11. IIOO<; WATERSTAN I >EN ZIERIKZEE: 20 okt. 11.21 v.m. 21 okt. 0.10 v.m. BROUWERSHAVEN: 20 okt. 11.17 v.m. 21 okt. 12.31 n.m. Doodtij: 20 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Op de oceaan houdt de de pressie akliviteit aan. Een van de de pressies is een oude tropische cy cloon, die vanmorgen versneld in de richting van IJsland bewoog. In on ze omgeving voltrekken de verande ringen zich nog steeds in een lang zaam tempo. Het centrum van een omvangrijk hogedrukgebied bevond zich vanochtend op ongeveer 100 ki lometer ten noorden van de Wad deneilanden. Morgen zal het boven Duitsland aankomen. Het ziet er naar uit dat het hogedrukgebied het weer de eerstkomende dagen zal blijven beïnvloeden. Het droge weer duurt voort, terwijl de nachtvorst kansen in verband met de toegeno men oostelijke wind belangrijk klei ner zijn geworden. Overdag zal de temperatuur zich op ongeveer het zelfde niveau kunnen handhaven. DEN HAAG. De Haagse politie heeft de hand welen te leggen op acht jongens, in leeftijd variërend van zeventien tot twintig jaar. die hebben bekend ih de afgelopen maand 25 bromfietsen te hebben ge stolen, waarvan 20 in Den Haag en de overige in Rijswijk, Hoek van Holland en Rotterdam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1