ESS0 GAS VOOR MEER COMFORT Leger is ruggegraat van Turkije Hoofddepöi voor Schouwen-Duiveland H. J. BAX - Havenplein 2 - Tel. 2778 - Zierikzee Studiegroep voorziet grote verandering DE LEEUW VAN BASHRA Met Esso bent u beter uit! I5L1K DOOR HET WERELD VENSTER Buiten Turkije zullen weinigen zich hebben opgewonden over de grote zege, die daar de Rechtvaar digheids-partij bij de verkiezingen behaalde. Het is ook geen bijzonder schokkend feit dat ene Demirel met zijn afgevaardigden nu de absolute meerderheid heeft in het parlement Maar het is wel een aanleiding nu eens na te gaan hoe het met Tur kije staat zo'n jaar of veertig nadat Kemal Ataturk dit land bijna aan de haren meesleepte naar de moder ne tijd. Uiterlijk is dat voortreffelijk ge lukt: bij wet draagt men westerse kleren, de sluiers zijn verdwenen en zelfs de door de religie voorgeschre ven hoofdbedekking is vrijwel uit geroeid. Maar intussen is nog altyd tweederde der kiesgerechtigden de kunst van lezen en schrijven niet machtig, zodat de politieke propa ganda berust op een merkwaardig mengsel van sprookjes en fabels vertellen. Kemal wordt enorm vereerd, dat is trouivens een soort plicht van de staatsburger die portretten van de grote leider overal aanschouwt in alle publieke gebouwen, naar men zegt tot in de onder staatstoezicht staande bordelen. Alle partijen tooi en hun pamfletten ook met zijn con- terfeitsel, al zijn ze vrijwel alle op de een of andere manier in conflict met de Volkspartij die Ataturk in dertijd stichtte en die, geleid door Inönii, nu op de tweede plaats is ge ëindigd. Zelfs verkiezingen in een poging tot democratisering werd nog maar enkele jaren geleden ook de verkiezing ingevoerd, wat er toe leidde dat het bewind van de Volkspartij werd afgelost door dat van de Democratische partij, laats telijk onder leiding van Menderes. Tot die het te bont maakte naar de smaak van het leger, dat het heft in handen nam en Menderes voor de rechtbank sleepte, waarna hij we gens verraad werd opgeknoopt. Dat dit niet het eind was van zijn politiek bleek dit keer bij deze vier de poging der Turken hun democra- tie een basis van een verkiezing te geven. De term democratisch was voor de meeste Turken te moeilijk en te vreemd: ze kozen een woord dat er veel op leek en wit paard be tekent, voor in de plaats, wat de Democratische partij terstond een goed symbool gaf. Dit symbool werd na het verbod van de Democratische partij overge nomen door de Rechtvaardigheids partij, die o.m. het gerucht ver spreidde dat de geest van Menderes boven een moskee gezien was, rij dend op een wit paard. Een simpele propaganda, die aangevuld wordt met beloften van betere betaling aan de muezzins, die dagelijks de gelovigen oproepen voor het gebed en als eni ge geletterden in de dorpen naak ook alle correspondentie van de bevol king afhandelen. Deze lieden hebben uiteraard veel invloed op de -platte- ladners en dat is bij de uitslag ook wel gebleken. Juist als Menderes in dertijd deed ook nu de partij van Demirel allerlei beloften plus insi nuaties dat Inönü's linkse partij al lerlei communistische beginselen zou doorvoeren, zoals gemeenschappelij ke eigendom ook van de vrouwen. Dat bleek genoeg voor een stembus zege. heeft als de vorige nog maar weinig meer aangetoond dan dat Ataturk weliswaar zijn land uiterlijk een aardig eind de twintigste eeuw heeft ingesleurd, maar dat geestelijk de natie die gewelddadige reis niet heeft mee kunnen maken. En dat slechts de noodzaak een modern le ger te hebben (met vele contacten in het buitenland door de N.A.V.O. b.v.) er voor gezorgd heeft dat al thans daar een groep wel bij de tijd ran 1965 is. Het is schraal skelet voor een staat, maar het voorkomt tenmin ste dat die inzalft. Flitsen uit het buitenland WENEN. De ministers van onder wijs uit twintig Europese landen, waaronder Nederland, hebben een driedaagse conferentie in Wenen be sloten met een oproep tot verstevi ging en uitbreiding van de samen werking op onderwijsgebied in Eu ropa. PARAMARIBO. De Surinaamse regering heeft bekend gemaakt dat in dat land olie is aangetroffen. Een desbetreffend communique zegt, dat bij een door de mijnbouwkundige dienst onderhanden zijnde proefbo ringen aai-dolie is aangetroffen. De ze vondst, op domeingrond gedaan, is van zodanige omvang dat men het onderzoek met kracht voortzet. TOKIO. De eigenaar van een openluchtzwembad in Tokio heeft, nu de zomer daar voorbij is en er geen zwemmers meer komen, de vij ver bevolkt met forellen. Daar kun nen 'hengelaars zich voor enkele guldens per dag uitleven. BRUSSEL. Het ontwikkelings fonds van de Europese Economische Gemeenschap heeft in Brussel me degedeeld, dat het voor een bedrag van 283.000 Surinaamse guldens zal deelnemen aan een studie voor de sanering van Paramaribo. KOETSJING (SER). Een woord voerder van de politie in Sera wak 'heeft gezegd, dat 17 Indonesische militairen zijn gesneuveld of gewond bij een aanval van een patrouille van de Maleisische politie. Een Ma leisische politieman werd gedood. BRUSSEL. Bijna 500 werken van Zuidnederlandse schilders uit de ze ventiende eeuw zijn bijeengebracht in de tentoonstelling „de eeuw van Rubens", die in Brussel werd ge opend. DJAKARTA. Een vijfhonderdtal anti-communistische Mohammeda nen hebben in Djakarta een Chinees universiteitsgebouw in brand gesto ken, waarbij naar verluidt een Chi nese student doodgeranseld zou zijn en ongeveer 250 personen verwon dingen opliepen, aldus een medede ling van de politie. AKKRA. Te Akkra, de hoofd stad van Ghana, zijn ministers van buitenlandse zaken uit verscheidene landen bijeengekomen om een agen da op te stellen voor de topconfe rentie van de organisatie voor de eenheid van Afrika, die volgende week wordt gehouden. LONDEN. Volgens Greville Wyn ne, een Brits zakenman die twee jaar geleden door de Russen wegens spionage tot tien jaar gevangenis straf werd veroordeeld, is in de Rus sische ambassade in Londen een be tonnen bunker gebouwd voor onder vragingsdoeleinden. De bunker zou zijn gebouwd met behulp van hon derden pakken cement, die door Russen uit de Sowjet-Unie werden meegebracht. PARIJS. Op grond van een pel ling van het Franse instituut voor opinie-onderzoek zal generaal de Gaulle 68 procent van de stemmen krijgen - vooral die van de vrou wen - bij de presidentsverkiezingen. STOCKHOLM. De Nobelprijs me dicijnen 1965 is toegekend aan de professoren Frangois Jacob, André Woff en Jacques Monod, die alle drie verbonden zijn aan het „Insti- tut Pasteur" in Parijs. MOSKOU. Het filharmonisch or kest van Moskou, onder leiding van Kiril Kondratsjin en Evgeni Svetla- now, is in New York aangekomen. Het 120 leden tellende orkest gaat een tournee van zes weken maken door de V.S. en Canada. BRUSSEL. Uit de tot dusverre beschikbare gegevens blijkt, dat de handelsbalans van de Europese Eco nomische Gemeenschap sedert het begin van het tweede halfjaar van 1965 geen overschot meer vertoont, maar een nadelig saldo. NEW YORK. Op een grote schil derijenveiling in New York is voor in totaal tachtig doeken ruim tien miljoen gulden neergeteld. Een werk van Paul Cezanne, „Maisons a l'esta- que" ging voor het recordbedrag van bijna drie miljoen gulden in andere handen over. ZENDTIJDVERDELING HILVERSUM Hl DEN HAAG, 16-10. De wekelijkse drie uur zendtijd, die op het derde radionet aanvankelijk was uitge trokken voor een door de V.P.R.O. voor te bereiden programma, zal voorlopig worden gevuld met resp. door de A.V.R.O, de N.C.R.V., de K.R.O. en de V.A.R.A. voorbereide programma's. Vrijdagmiddag zal de A.V.R.O. het programma verzorgen en volgende week de N.C.R.V. Daar na volgen K.R.O. en- V.A.R.A. Belangstelling voor wonen is gestegen ZIERIKZEE, 16-10. In het jong ste nummer van „Plattelandspost" wordt een lezenswaardige samenvat ting gegeven van het rapport van de studiegroep melkveehouderij in het kader van het zceken naar „nieuwe bedrijfssystemen in de landbouw". Opgemerkt wordt o.a. dat voor de 33 procent der melkveebedrijven die minder dan 20 melkkoeien bezit doch in de grootteklasse 10-20 ha ver keert, door de studiegroep mogelijk heden werden gezien ook binnen deze bedrijfsgrootte hun bedrijfs structuur aan de eisen van de tijd aan te passen. Maar als streefdoel acht de stu diegroep het tweemansbedrijf van ca. 40 ha met ongeveer 60 melk koeien, of het eenmansbedrijf met ongeveer 30 melkkoeien gewenst. De studiegroep beschouwt deze bedrijfs- tvpen als „technisch uitvoerbaar, sociaal aanvaardbaar en economisch verantwoord". Stijgende prijzen van arbeid en grond hebben er toe geleid dat - on danks sterk gestegen produlctiviteit - de inkomenspositie van de melkvee houders, met name sinds ongeveer 1960, aanmerkelijk is verslechterd. Deze ongunstige economische ont wikkeling is een der belangrijkste oorzaken van de afname van het Waarheen met de Nederlandse melkveehouderij aantal bedrijven met rundvee (10 procent sinds 1960). Dat een groot aantal feitelijk niet meer rendabele bedrijven toch nog aan de produk- tie blijft deelnemen, komt doordat deze melkveehouders hun kosten voor arbeid, gebouwen en machines niet volledig meetellen. Hoewel deze bedrijven feitelijk met verlies pro duceren wordt hierop echter toch nog een, zij het relatief laag, arbeids inkomen verdiend. Technische toepassingen Naast de vergroting van de be drijf soppervlakte kan het aanpas singsproces in de melkveehouderij bevorderd worden door velerlei tech nische toepasingen. Op het gebied der voederwinning (zowel ltuilvoer als hooiwinning) is niet één systeem als het beste aan te wijzen. Ér zijn verschillende goede methoden be schikbaar die mogelijkheden bieden bij de sterk uiteenlopende bedrijfs omstandigheden een doelmatig sy steem te kiezen. Bij de hooiwinning verdient met name aandacht de ver korting van de veldperiode in com binatie met geforceerd na-drogen in de tas en de spreiding over het zo merseizoen door gelijktijdig slechts kleine oppervlakten in behandeling te nemen. Op het gebied van de vee-voeding brengt de studiegroep onder de aan dacht de gunstige resultaten die ver kregen zijn met het tweemaal per et maal verstrekken van een vereen voudigd rantsoen en het eenmaal per etmaal verstrekken van het volledi ge rantsoen. Genoemde methoden geven een arbeidsbesparing van 20 a 30 procent zender schadelijke ge volgen voor de koe of voor de melk- produktie. Als richtstaven voor de rundvee- fckkerij kan - aldus de studiegroep in het algemeen een koe gelden die naar Nederlandse bedrijfsomstandig heden op de meest economische wijze melk en vlees produceert. De studiegroep betreurt het dat met de tot nu toe gebruikelijke selectieme thoden, in ieder geval bij het zwart bonte vee, na de oorlog praktisch geen enkele vooruitgang in de melk- prcduktie-aanleg is geboekt. Hierin kan verbetering worden gebracht o.a. dcor voor K.I. op ruim schaal alleen gebruik te maken van stieren waar van de produktie-vererving op grond van de prestatie van een beperkt aantal nakomelingen gunstig is ge bleken (z.g. „groeps-selectie"). De studiegroep ziet goede vooruitzichten in verhoging van het eiwit-gehalte. BROUWERSHAVEN Lezing over „spel" op ouderavond kleuterschool Tij'dens de jaarlijkse ouderavond van de gemeentelijke kleuterschool te Brouwershaven hield mej. Van Apeldoorn een inleiding over "Spel en speelgoed". Mej. Van Apeldoorn plattelands jeugd bevoorrecht t.a.v. de stadskinderen. Volgens onderzoe kingen kunnen leerstoornissen op de lagere school een gevolg zijn van het speltekort in de kleutertijd en daar om is het zo belangrijk bij aanschaf soort rivierbedding, als jaren droog doen. Alleen het werk op de kleuter school is niet voldoende, maar thuis moet er ook iets aan gedaan worden. De kleuters zijn geneigd alles na te apen en daarom is 'het noodzakelijk aldus spr. dat wij als opvoeders een goed voorbeeld geven; we moeten ons echter niet voordoen als feilloze ouders. Een 'kleuter (heeft reeds veel te ver werken daar de ouders voor het kind vol zitten met onbegrijpelijke en onlogische dingen. Men moet een kind de kans geven een bepaald ob ject te spelen. Mej. van Apeldoorn besprak hierna een vijftal voorbeel den van spelvormen welke zij nader preciseerde t.w. de bewegingsspelen nabootsingspel, constructieve spel, fantasiespelen en sociale spelen. Een kleuter leeft zonder klok en blijft leven in zijn spelsfeer. Daarom moeten we ruimte zoeken om zijn spel te laten ontplooien. Hoewel ve le ouders 'het spelen onbelangrijk vinden is het fout ze uit hun spel te halen, daar de concentratie dan ver loren gaat. Factoren die hier voor nodig zijn zijn ouderliefde en be langstelling. Bij de aanschaf van speelgoed moet men de spclbehoefte van het kind voor ogen houden en niet de kostprijs, wat zo vaak gebeurt. On geveer 30 procent van de aankoop van speelgoed gebeurt op grond van onze eigen kleuterherinneringen, wat in deze totaal ontwikkelde hui dige maatschappij geheel fout is. Aan de hand van diverse eenvoudige speelgoederen gaf de spreekster een nadere uitleg, waaruit bleek dat goed speelgoed niet duur behoeft te zijn. Er was tevens een kleine ten toonstelling ingericht welke de ou ders in de pauze konden bekijken en waar de diverse speelgoederen van de babytijd tot kleutertijd 7 jaar waren uitgestald. Nadat diverse ou ders enige vragen hadden gesteld aan de inleidster dankte de voorzit ter mej. Van Apeldoorn hartelijk voor haar boeiende en leerzame le zing. Premier Pcmpidcu heeft voor de Franse televisie gezegd dat Frank rijk bereid is naar voorstellen van de andere vyf E.E.G.-landcn te luis teren wat betreft een hervatting van de onderhandelingen. Het skelet 117. Ongelovig staarde Aram naar het slot van zijn celdeur. Hij begreep thans niets meer van Agua. Want dat de hagedis wer kelijk vergeten had de deur af te sluiten, geloofde hij geen ogenblik. Zijn vreemd soortige dienaar moest hem doelbewust de kans gegeven hebben om te ontsnappen. Maar als Agua dus niet de verrader was waar Aram hem de hele tijd voor had aan gezien, waarom had hij dan gemene zaak met Rassi gemaakt? „Het is een duistere geschiedenis", meende Aram. Maar omdat hij er niet verder mee kwam door hier te blijven staan en zich over Agua te ver bazen, vermande hij zich, schoof de deur voorzichtig open en gleed naar buiten. Aan de overzijde stond zijn zwaard tegen de muur, net zoals Agua het daar had neergezet. Had zij dienaar zijn merkwaar dig spel zo ver doorgedreven dat hij niet alleen zorgde dat zijn meester vrijkwam, maar bovendien nog in staat was zich te verdedigen? „De duivel hale die Lombar - dijn!" zei Aram, terwijl hij zich haastte zijn wapen op te nemen en het om te ges pen. „Ik begrijp er hoe langer hoe minder van". Met de vertrouwde druk van zijn wapen tegen zijn zijde, voelde hij zich bijna de oude. Zijn hoofd begon helder te worden, de pijn trok weg en zonder het myste- rieuse gedrag van Agua zou de avonturier zich thans buitengewocn opgelucht gevoeld hebben. „Ik schijn bijzonder veel geluk te hebben", overwoog hij grinnekend.,, Als ik er nu ook nog in slaag Sanai terug te vin den en haar bij de Leeuw te brengen eer deze de stad aanvalt, zou ik haast aan wonderen gaan geloven Toen draaide hij zich met een ruk om, terwijl zijn hand naar zijn zwaard schoot. Want in do duisternis achter hem riep een gesmoorde stem zijn naam Geen partij bij de verkiezing was het leger, maar dit is en blijft de machtigste groep in de lande. En het zal zeker opnieuw ingrijpen wanneer het regeren door de burgers de ge neraals en jonge officieren niet be valt. In een democratie kan men over. het algemeen een dergelijke toestand niet toejuichen. In Turkije evenwel is een dergelijke toeziende voogd op een poging tot democratie echter onontbeerlijk: deze jonge of ficieren zijn bezeten door de zelfde drang van Ataturk om het land in derdaad vooruit te brengen, zoals dat in Egypte leefde onder de offi cieren rond Naguib en Nasser. En voorlopig schijnt het dat zij - zij het zonder veel democratie - daarvoor beter zijn toegerust dan de partijpolitici, voor wie de problemen van het stemmen winnen onder an alfabeten kennelijk meer toepassing van slimheid waard zijn dan de pro blemen van het land, al zijn die be paald niet gering. Deze verkiezing Ingezonden mededeling De belangstelling voor wonen is met de welvaart gestegen. Voor wonen in een woonruimte, ingericht naar eigen smaak. Helaas heeft men echter die woonruimte meestal niet voor het kiezen. Sommigen echter zijn bewo ners van oudere, vooroorlogse huizen en deze gelukkigen beschikken meest al over veel mogelijkheden om te moderniseren. Op de foto zien wij een interieur dat kon worden ingericht na een. ingrijpende verbouwing van een oud pand. Op de vloer een vast, goudgeel, tapijt. De rechter-wand, die de lichtste is, behangen met'bruin grasvezel behang, dat alleen per meter verkrijgbaar is. De andere muren zijn licht gehouden. De overgordijnen zijn van modern groen velours, aan de voorzijde tot op de grond. 't komt Waarom nog langer koude kamers? Haal volop warmte in huis... met Esso Gas. Prettige warmte, verplaatsbare warmte, voordelige warmte. Een „infrarood"- kacheltje voor Esso Gas is sierlijk boven dien. Dus... laat een Esso Gas-depot- houder u snel de eerste fles warmte bezorgen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 6