KASTEEL TE HUUR Natuurzuivere z1ehikzeesche nieuwsbode Maandas l» oktober 1965 o Nr. 19912 Kernthema-actie Veilig Verkeer wordt gewijd aan specifieke wintergevaren sport kerknieuws Hersenspoeling dodelijke ongelukken Ingezonden mededeling frisse King Pepermunt het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. VOETBAL Brouwershaven wint van Bevelanders niet 5—2 ARNHEM. 16-10. De kernthema- actk* voor de komende maanden van het Verbond voor Veilig Verkeer zal gewijd zijn aan de specifieke winter gevaren: niet aanpasen van de snel heid, met als gevolg slippen en niet goed functionerende verlichting. Daarbij ligt in de bedoeling rond de feestdagen in december een groot scheepse anti-alkuholactie te voeren. De centrale politie-verkeerseommis- sie heeft zich geheel achter de ac ties gesteld en de minister van justi tie heeft laten weten, dat de justitie in het vervolg in haar opsporings beleid waar mogelijk zal aansluiten op de kernthema-acties van het Verbond voor Veilig Verkeer. Dit deelde de adjunct-directeur van het verbond, mr. J. C. Hooftman op een in Schaarsbergen (Arnhem) gehouden persconferentie mede, waarbij hij er op wees, dat het natte wegdek een groter gevaar oplevert dan het gladde wegdek. De cijfers wijzen het uit. Van de 231.313 ver keersongevallen in 1963 gebeurden er 53.659 op een nat wegdek tegen 33.119 op een glad wegdek. Bij een Engels wetenschappelijk onderzoek is vastgesteld, dat op dagen met een nat wegdek circa 25 procent meer ongelukken gebeuren dan op dagen met een droog wegdek. Het tweede aspect van de kernthema-actie heeft betrekking op de auto's met een niet of een niet goed werkende koplamp. Jongen verongelukt bij oversteken van weg STOMPETOREN. 17-10, De 16-ja. rige Cor Nat uit Stompetoren is za terdagavond bij het oversteken van de Noordervaart in zijn woonplaats door een personenauto aangereden. Hij werd ernstig gewond na ar het centraal ziekenhuis in Alkmaar ge bracht, waar hij in de loop van de avond overleed. LAND- EN TUINBOUW Landelijke demonstratie najaars-grondbewerking Voor akkerbouwers kan vrijdag middag 22 oktober een interessante middag worden. Op de Oostwaard- hoeve in Slootdorp wordt dan name lijk de landelijke demonstratie na- jaai-sgrondbewerking gehouden. De fabrikanten en importeurs van vrij wel ale bekende merken hebben hun werktuigen voor deze demonstratie ingeschreven. Er komen 27 links- en rechts werkende ploegen, verdeeld in 6 éénschaarploegen, 18 tweeschaar- ploegen en drie driesehaarploegen. Voorts zijn drie spitmachines aange meld. Gezien de ontwikkelingen in de akkerbouw .is ook een rubriek vier en meerscharige aanbouwploegen aan het programma toegevoegd. De gevraagde bewerkingsdiepte is voor alle werktuigen 25 cm. Het perceel waarop zal worden gedemonstreerd bestaat uit kalkrijke kleigrond met 30 tot 50 procent afslibbare delen. De voorvrucht is suikerbieten, waarvan blad en kop nog aanwezig zijn. Van 10 tot 12 uur 's morgens is er gelegenheid om de wcrktuigenhal van het Instituut voor Landbouw techniek en Rationalisatie op de Oostwaardhoeve te bezichtigen. De demonstraties beginnen dm 13.30 uur Landbouw en Veeteelt DEN BOSCH, 15-10. Het Noord- Brabantse varkensstamboek heeft vrijdag in de Bossche veemarkthal len een centrale fokvarkensdag be legd. Vertegenwoordigd waren bijna 700 exemplaren van het Nederland se landvarken, het groot Yorkshire- ras en het Nederlandse Pietrhine varken. Het aantal inzenders be droeg 20. Kampioen Nederlands landvarken werd een exemplaar van fokker-eigenaar P. van Zeist te Berkel-Enschot. Kampioen van het groot Yorkshire ras werd een exem plaar van P. Schellens te Eersel en kampioen van het Pietrhine ras was een varken van fokker-eigenaar G. Buytels te Reusel. Wat biedt de BEELDBUIS? MAANDAG. Om zeven uur Klaas Vaak. waarna een echte ouderwetse Stan Laurel en Oliver Hardy-film op de buis verschijnt. Men kan ervan verzekerd zijn dat de „dikke" en de „dunne" weer heel wat fvraemde) avonturen beleven voordat de serie Openbaar Kunstbezit" begint. Voor de klok van acht ook nog een afle vering van „Magilla Gorilla", de Amerikaanse tekenfilmserie over een aap-achtige „James Bond". Na jour naal en zendtijd voor de politieke partijen (ditmaal de beurt aan de P.v.d.A.) leidt premier Cals de anti hongeractie in, waarna Han Lam mer s het eerste deel presenteert van een N.T.S.-serie over Burgers en burgerzin", waarin de verhouding mens-maatschappij aan de orde ge steld wordt. De hoofdfilm van van avond draagt de wat raadselachtige titel „23 stappen naar Bakerstreet" ofwel „Het mysterie der gesmoorde stemmen". Hoofdpersoon is een Amerikaanse toneelschrijver die blind is geworden en samen met zijn verloofde in Londen een nieuw be staan tracht op te bouwen. In een bar vangt, hij een gesprek op tussen twee mensen, een gesprek dat han delt over moord en chantage. Hoe de blinde schrijver erin slaagt in zijn eentje het mysterie op te lossen, zien we in deze film. Op net ticee „Hel is zó bij de lucht macht", een Amerikaanse filmserie over een jongeman die bij de (Ame rikaanse) luchtmacht verzeild raakt en daar allerlei vreemde dingen be leeft. Deze „cyclopen" vormen een poten tiële gevarenfactor, die echter met medewerking van alle goedwillende weggebruikers van de weg kan wor den gebannen, wanneer men elke dag nagaat of de verlichting in orde is. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bergentheim (toez.) H. Lindeboom te Wilhelminadorp; te Santpoort (toez.) D. J. Spijker boer te Drumpt; te Ede (vak. E. F. Vergunst) P. J. Bos te Sprang; te Den Dolder (voor bijz. werkzaamhe den) mevr. C. E. F. Giesberts, kand. aldaar; te Veenendaal (vak. P. de Jong): G. van Estrik, Genemuiden. Aangenomen naar Amsterdam (als stud, pred.) A. A. Spijkerboer te Wij- denes c.a.; naar Den Dolder (voor bijz. werkzaamheden): mevr. C. E. F. Giesberts, kand. aldaar. Bedankt voor Meerkerk (toez.) L. Doppenberg te Wilsum; voor Game ren W. C. Hovius te te Nieuw Lek- kerland; voor Harskamp A. Klein Kranenburg te Hoevelaken; voor Oudenbosch, Oud- en Nieuw-Gastel en Kruisland (toez.): S. Julius te Leusden. Geref. Kerken Beroepen te Hoogkerk W. J. de Ruiter, Harkema Opeinde; te Utrecht noord (vak. W. Schouten): I. Meijer, Oegstgeest; te Zeist; J. A. v. d. Pep pel, Ede; te Munnekezijl: H. J. Has- per, kand., La Chapelle sur Aveyron (Frankrijk); te Bameveld (vak. J. W. Vlaanderen): I. de Jong, Hantum; te Arnhem (vak. N. Willcmse): C. L. Timmez's, Amstelveen-zuid. Bedankt voor Rotterdam-Schie- broek (vak. wijlen S. Verlare): J. v. d. Berg, Ermelo. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Tweetal te Drachten (vak. J. Heij) J. Douma te Rijnsburg en J. H. v. d. Hoeven te Zwij ndrecht. Ohr. Geref. Kerken Beroepen te Dokkum P. v. Zon neveld te Bennekom.. Geref. Gemeenten Beroepen te Borssele: A. Hofman, Zeist; te Opheusden: H. Ligtenberg, Oudemirdum. Gereformeerde gemeente OOSTERLAND. Dinsdagavond 19 oktober 7.30 uur ds M. G. Mouw, predikant te 'Middelharnis. kleintjes uit*9 h&t binnen&S^d SCHIPHOL. Martin's Air Char ter heeft als eerste luchtvaartmaat schappij in Europa optie genomen op de verbouwing van een Convair met zuigermotoren tot de in de V.S. ontwikkelde turboprop vers ie van dit vliegtuig. DEN HAAG. Voorbijgangers ont dekten in een oude tankgracht in 'het Haagse Bos een lijkje van een pasgeboren meisje, dat vermoedelijk slechts enikcle uren heeft geleefd en naar de politie aanneemt, ongeveer twee dagen in het water heeft gele gen. UTRECHT. Een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden en voorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering eiste de offi cier van justitie bij de Utrechtse reahtbank vandaag tegen de 23-ja- rige R. S. uit Maarssen wegens op zettelijke brandstichting. DEN HAAG. Ongeveer duizend Nederlandse B.B.-ers zullen worden opgeroepen om deel te nemen aan een internationale fall out-oefening. Het initiatief voor deze oefening is uitgegaan van Engeland, verdere deelnemers zijn de Wcsteuropese Nato-pavtners. VUREN. Op de provinciale weg in Vuren is de 71-jarige mevrouw M. E. T. uit Dalen tegen een busje opgelopen en zo ernstig gewond, dat zij later in het ziekenhuis te Gorin- chem is overleden. UTRECHT. Gedeputeerde Stalen van Utrecht 'hebben een 'krediet van f 40.000,- gevraagd voor het opstel len van een algemeen rioleringsplan in samenwerking met de gemeente besturen van Loosdrecht en Breuke- len en het plassenschap Loosdi*eoht teneinde de veronti-einiging van de Loosdrechtso plassen te* kunnen be strijden. DEN HAAG. De 81-jarige heer B. te Molder uit Lichtenvoorde is zon dag op de provinciale weg Veghel- Uden om hea leven gekomen, toen de door zijn schoondochter bestuur de personenauto, waarin hij reed, in botsing kwam met een landbouw- tractor mei aanhagwagen, geladen met melkbussen. WAGENINGEN. Dr. ir. M. T. G. Meulenberg, de eerste lector in de marktkundc enh et marktonderzoek aan dc landbouwhogeschool, heeft in zijn openbare les „Naar dynamische landbouwmarkten" een beschouwing gegeven over de aanpassing van het marktbeleid aan de dynamiek in het consumentengedrag. DEN HAAG. De 78-jarige alleen wonende W. JJ. van Aaldcrcn uit de Elboogstraat in Den Haag is vrij dagmorgen dood in zijn woning aan getroffen. Dc bejaarde man bleek door kolendampvergiftiging om hét leven te zijn gekomen. UTRECHT. 207 Nederlandse hoog leraren hebben een verklaring ge zonden aan de Spaanse minister van onderwijs en aan de Spaanse am bassadeur in Nederland, waarin zij hun verontrusting uitspreken over de ontzetting of schorsing uit hun ambt van vijf Spaase hoogleraren. Belangrijke ontdekking van twee artsen LONDEN. 16-10. In Londen is een revolutionaire nieuwe manier be kendgemaakt om bacteriën te doden. Men heeft slechts een vijftigste deel nodig van de thans gebruikelijke hoeveelheden bestrijdingsmiddel. Twee artsen, een Brit en een Indiër die in Amerika heeft gestudeerd, hebben de ontdekking gedaan na vier jaren onderzoek in een Londens ziekenhuis, Het zijn dr. R. E. M. Thompson en dr. Raja Srivastava. Zestien doden bij vliegtuigongeluk BOGOTA, 17-10. Bij Bucaramanga, hoofdstad van het departement San tander Sur in Columbia, is zondag een toestel van de luchtvaartmaat schappij „Avianca" neergestort. Min stens twaaLf mensen zouden hierbij om het leven zijn gekomen. Het toe- stol zou met een ander vliegtuig in botsing zijn gekomen. In het neerge storte vliegtuig zouden 28 passagiers gezeten hebben. Functionarissen van de luchtvaart maatschappij hebben later gezegd dat zestien mensen zijn omgekomen. NEW YORK 17-10. De Amerikaan se antropoloog Marshall Sahlins, hoogleraar aan de universiteit van Michigan, schrijft in het liberale Amerikaanse weekblad „The Nation" dat speciale Amerikaanse en Zuid- Vietnamese ploegen hersenspoeling toepassen op communistische krijgs gevangenen om hen te bewegen dienst te nemen in het Zuidvietna- mese leger. De professor is pas te ruggekeerd van een studiebezoek aan Zuid-Vietnam. Hij kreeg toe stemming 24 uur lang een Zuidviet- namese ploeg met hersenspoeling bezig te zien. De gevangenen, zo zegt hij, worden aan mentale kwel lingen onderworjien, zonder dat li chamelijk geweld wordt toegepast. Prof. Sahlins verwerpt deze manier van doen .Hij zegt dat de methode is overgenomen van de Chinezen, die haar toepasten op Amerikanen die in Korea gevangen werden genomen. K.N.A.U. boekte 20.000ste lid DEN HAAG, 16-10. Do Koninklij- lce Nederlandse Atletiek Unie heeft, na een landelijk gevoerde actie, haar 20.000e lid Ingeschreven. De 20.000e was de 16-jarige A. Witkamp, die zich bij de junioren van de Utrecht se atletiekvereniging „Hellas" liet inschrijven. Prinses Margriet legt een krans te Haarlem HAARLEM, 16-10. Zaterdagmor- gen heeft prinses Margriet bij het monument van de dreef te Haarlem een krans gelegd uit naam van haar vader, prins Bemhard, die wegens de reis naar de wesit verhinderd was naar Haarlem te komen. Deze plech tigheid gescheidde ter gelegenheid van de reünie van het veteranenle- gioen Nederland die zaterdag onder leiding van de gewesten Noord- en Zuid-Holland in Haarlem en Leiden gehouden werd. Ongeveer driehon derd reünisten waren bij het monu ment verzameld toen prinses Mar griet de krans legde. Daarbij waren ook aanwezig de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, en de voorzitter van de V.L.N., de heer B. H. J. Dop pen. Deze legde ook een krans, waar na enkele ogenblikken stilte be tracht werd. Engelse toerisl in Amsterdam beroofd AMSTERDAM, 17-10. De Am sterdamse politie heeft op aanwij zingen van een Engelse toerist za terdag de 27-jarige Surinaamse bar keeper J. H. A. K. gearresteerd on der verdenking de Brit in een hotel in de binnenstad te hebben be roofd van Belgisch en Nederlands geld voor een totale waarde van cir ca 1000 gulden. De barkeeper heeft tegenover de recherche ontkend de beroving te hebben gepleegd. Kunnen apen denken? RHENEN, 16-10. In Ouwehands Dierenpark vraagt men zich voor de zoveelste keer af: „Kan een aap den ken?" Als je het verhaal hoort van wat enkele bezoekers hebben mee gemaakt met een paar. Gibbons, zou je werkelijk gaan twijfelen. Eén van deze machtige klimmers en acroba ten kwam aan een tak te hangen, die plotseling met een enorme „krak" brak. De Gib liet zich door glijden totdat hij vaste grond onder zijn voe ten had en klom toen samen met een speelmakkertje terug naar de plaats van het gevaar. De beide Gibbons hebben enkele minuten lang met hun wijze neuzen de breuk bekeken als een horlogemaker die een fout moet opzoeken in een miniatuur uur werkje. Voor de bezoekers, die toe vallig bij het Gibbon-plateau aan wezig waren, was het een buitenge woon vermakelijk schouwspel. Maar wie schetst de grote verbazing toen- beide apen - na „uitgestudeerd" te zijn op de breuk in dc tak - plotse ling met alle kracht en uit alle macht aan het rukken gingen om de tak te verwijderen. Al na enkele mi nuten waren ze daarin geslaagd. Iedereen, die getuige was geweest van dit. voorval, vroeg zich af of de ze Gibbons de kunst van het denken machtig waren. Zij namen geen en kel risico meer, neen, ze traden door tastend op en sloopten de tak met de breuk erin, opdat ze niet voor een tweede maal dc kans lieven hun nek te breken. GEFFEN. Op Rijksweg nr. 55 on der de gemeente Geffen in Noord- Brabant is de 75-jarige F. Nooijen uit Oss om het leven gekomen toen hij op de bromfiets bij het overste ken werd gegrepen door een perso nenauto die bezig was een andere personenauto in te halen. DRACHTEN. De 2Va-jarige Minco van der Veen uit Drachten is spelen denvijs in een vijver dicht bij de ou derlijke woning geraakt en verdron ken, Duikers vonden zijn stoffelijk overschot. WEERT. De 61-jarige landbouwer J. J. H. Rutten uit Weert is door een vier maanden oud veulen zo ernstig gewond dat hij enige uren later in het ziekenhuis overleed. ROTTERDAM. De tienjarige Wil lem Johan Muilen uit Rotterdam is overleden aan de verwondingen, die hij opliep bij een val in het trap penhuis van zijn ouderlijke woning. ALTBOMMEL. Op Rijksweg E-9 tussen Utrecht en 's-Hertogenbosch is een vrachtauto uit Spakenburg, in volle vaart achter op een tractor met aanhangwagen gereden. Op deze aanhangwagen bevonden zich drie arbeiders. Eén van hen, de 29-jarige W. van Eek uit Zaltbommel werd van de wagen geslingerd en wtis op slag dood. AMSTERDAM. De 10-jarige Jo hanna van Gellekom is in de Spaarn- dammerstraat in Amsterdam met haar fiets onder de aanhanger van een vrachtwagen terecht gekomen en ter plaatse overleden. LEEUWARDEN. In Leeuwarden is een alleenwonende bejaarde dame levenloos in haar woning aangetrof fen. Het slachtoffer, de 82-jarige B. Wilhelm is vermoedelijk door ko lendampvergiftiging om het leven gekomen. ZALTBOMMEL: Vrijdagmiddag is op de oprit van de Waalbrug tussen Waarden burg en Zaltbommel een verkeersongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 45-jarige mevrouw M. Grefkens-Dekker en haar 22-jarige zoon B. Grefkens, beiden uit 's-Hertogenbosch. GAASTERLAND. In Balk (gem. Geesterlan-d; Fr:) is dc 34-jarige A. J. van Pijkeren uit IJsselmuidén (Ov.) met een met zand beladen vrachtwagen in een sloot geraakt en verdronken. PURMEREND. De' 66-jarige heer D. Saltn uit Purmèrend is op de Purmerweg aangereden door een hem achteropkomende personenauto, bestuurd door een inwoonster uit Haarlem. De Purmerender werd van zijn fiets gesmakt en belandde in de Sloot naast de weg. Toen men hetn op het, dróge 'haalde waren de le vensgeesten geweken'. NIJKERK. De 55-jarige E. van Norden uit Nijkerk is zaterdagmid dag op de Havenweg in zijn Woon plaats met zijn bromfiets frontaal te gen een 'hem tegemoetrijdende vrachtwagen' gebotst en om het le ven gekomen. HËRKENBOSCH. - - De 27-jarige Heinz Woitcr uit BoschéThausen (W. Did.) is zondagmiddag om het leven gekomen op de Meiixweg te Herken bosch in midden-Limburg, toen de auto, waarin hij met tw'ee vrienden een tocht maaikte, met grote snelheid over de kop sloeg. Het slachtoffer dat naast de bestuurder zat, was op slag dood. KOOG AAN DE ZAAN. Zondag avond is de 65-jarigé .mevrouw E. P. Buis-Plaut uit Koog aan de Zaan, toen zij de provinciale weg- bij het station Koog/Bloèmwijk overstak, door een personenauto 'gegrepen. Zij was op slag dood, FEUILLETON „Nou, en?" vroeg Bastiaanse. Van Aken keek hem verbaast aan. „Snap je ihét -dan nog niet?" Wat doe jij, als ie een volle zaal wilt toespre ken, zodat iedereen je goed kan ver staan'?" De aangesprokene dacht even na, doch Bert knikte opeens. „Ik neem aan; dat jé dit bedoelt: Iemand speelt voor spook, ergens in een ver trek van dit 'kasteel en gilt voor een microfoon, di.e verbonden is aan een serie versterkers." Van Aken knikte. „Precies gera den." „En wie doet dat dan?" vroeg Ine ke, die er nu ook iets van begon te snappen? De barroh soms met zijn bassterh?" Van Aken schudde zijn hoofd. „In ,zijn privévertrek heeft hij een band recorder. Het bandje, dat er op zat heb ik vannacht een stukje beluis terd. Het is één en. al gegil. Je wordt er naar van." Hoofdstuk 22. Enige tijd was het stil, terwijl het driétal venvonderd, verbluft en ei genlijk sprakeloos naar Piet van A- ken keek. Ep toen iedereen bleef zwijgen, vervolgde Van Aken: „Na het ontbijt - we hebberi afgesproken precies om tien uur - zal ik jullie in liet privévertrek van dc baron dat apparaatje laten zien. En kun nen jullie zelf het bandje' beluistc- ren." Langzaam draaide hij zich om ert 'begon de trap weer af te dalen. Dc anderen volgden hem min of meer autómètisoh. In dé conversatiezaal 'gekomen, waar ah meerdere gasten stonden tc praten, zei Van Aken: „Laten we nog een paar minuutjes naar buiten gaan. Daar kunnen we rustig praten." Ze liepen-via ik' voorkant naar de Het is een goed idee geweest van de keuzecommissio om de thuisclub in een andere opstelling tegen de Bevelanders te laten opereren, zodat men zaterdagmiddag kon genieten van een aantrekkelijke match met veel vaart en samenspel. Kees de Moor bezette óp voortreffelijke wijze de spilplaats cn spil Slager opereer de in de voorhoede, waardoor deze linie sterk in aanvalskracht is toe genomen. Reeds in de 2e minuut wist de Boer uit een voorzet van Roon hard in te schieten (1-0). Nadat doel man de Jonge eën 'hard schot van Versluis had weggestompt werd het in de 4e minuut gelijk uit een door Huibregtse genomen corner, welke de snelle Clement 'hai'd inkopte (1-1). In de 8e minuut ontging het de scheidsrechter dat Clement enige meters buitenspel stond maar deze rende ongestoord naar de Bi*ouw- veste om met een hard schot de Jon ge te verschalken (1-2). Ondanks de ze tegenslag bleef Brouw er hard voor vechten met vloeiende passes en goed opbouwend spel. Het was opnieuw de Boer die in de 28e mi nuut scoorde (2-2). De thuisclub had pech toen Slager uit een cornërbal precies in de voeten van zijn mid- voor Roon kopte maar even later veel geluk toen Vesluijs alleen op de Jonge afstormde, die ver uit zijn doel liep om het scoren te beletten, zijn schot naar het -lege doel tegen de staander af zag ketsen. Tien minuten voor rust loste Slager een harde schuiver, wat tevens de ruststand op 3-2 'bracht. Ook na de rust zagen \Ve een sterk aanvallend Brouw, waarbij de Boer een hard schot te gen de lat schoot en de keeper een schuiver van Róon nog net van voor de doellijn weggriste. Toch hielden de gasten moedig stond tot de 27e minuut. Reohtsbuién v. d. Weele trok de bal naar binnen waar Duinhou wer hem eerst onder controle bracht en hard inknalde (4-2). Met kunst en vliegwerk moesten de gasten ver dedigen en dit gebeurde zelfs met de hand door een der backs. De door de Boer genomen penalty wist de doelman echter 'keurig te verwerken, In de 41e minuut moesten dc Beve landers nog eenmaal zwichten toen Slager uit een corner net langs de binnenkant der staander inkopte. Eindstand 5-2. Wanneer het Brouw- se elftal met een dergelijke vecht lust bezield blijft zullen ze zeker de onderste plaats aan een ander over kunnen doen. Duiveland I-WIK I 7-2 Duiveland bewees zaterdagmiddag weer eens overduidelijk dat. het; op ,;De Saële" niét meevalt om de pun ten weg te 'kapen en WIK kreeg een 53 door G. DEUTEKOM wegwaar Van Aken sigaretten pre senteerde en de anderen stuk voor stuk aankeek. „Snappen jullie het nu?" Bastiaanse 'knikte. „Zo'n beetje, maar wat 'heeft de baron er mee voor, om ons in het holst van de nacht schrik aan te jagen?" Van Aken haalde zijn schouders op. „Ik weet het niet." „Enne, die Sdhalwijk, die had een sleutel volgens jou." Piet knikte. „Ik zag hem vannacht die schilderijen naar binnen bren gen. Hij had inderdaad een sleutel." „Wat heeft hij eigenlijk met een en ander te maken?" vroeg Ineke verdei". Opnieuw haalde Van Aken zijn séhouders op. „Ik weet het niet." „Zou hij soms voor spook gespeeld hebben?" opperde Bert nadenkend. „Ik bedoel: zou hij 's nachts het bandje een eindje afgedraaid heb ben?" „Niet te lang natuurlijk, want dan zou men waarschijnlijk dc verster kers ontdekt hebben." Bastiaanse schudde zijn hoofd. „Nee hij deed het in ieder geval de tweede nacht niet, want dat gegil klonk nog, toen ik de gang oprende en daar stond Schalwijk zelf. In py- ama. En naar ik aanneem, net als ik: behoorlijk geschrokken." ,,Nu ja dat schrikken kun je met een korreltje zout nemen," meende Bert. „Als hij de privévertrekken 'kan betreden, moet hij ei-van weten. Als-ie tenminste niet achterlijk is." „En wat zou dat weghalen van die drie miniatuurtjes len doel hebben? vroeg Ineke. Nogmaals haalde Piet zijn schou ders op. „Kind, ik weet het niet. Geen idee." „Jij was vannacht daarbinnen. flinke nederlaag van de geel-zwar- ten te inkasseren. Reeds in dc eerste helft nam Duiveland door doelpun ten van Cor Steenpoorte (2 x) en Piet Roks een veilige 3-0 voorsprong. Deze voorsprong dreigde echter in de tweede helft verloren te gaan toen WIK door J. van IJsseldijk en J. Kloet tot 3-2 wist in te lopen. De thuisclub wist echter tijdig de ba kens te verzetten en de jeugdige Ri- nus de Bruyne liet de Dulveland- aanhang weer wat ruimer ademen toen hij dc stand op 4-2 bracht. Het vlotte nu allemaal veel beter en Cor Steenpoorte maakte zich zeer ver dienstelijk door nog drie goals aan het totaal toe te voegen, zodat de eindstand op 7-2 voor Duiveland be paald werd. Te Ouwerkerk wonnen de Duiveland B-junioren met 18-0 van SVOWK B I. Protesten tegen Vietnam-politiek V.S. BERKELY, 15-10. In verscheidene Amerikaanse steden is vrijdag een campagne begonnen tegen de politiek van de Verenigde Staten inzake Viet nam. In New York verbrandde een dienstplichtige, onder applaus van enkele honderden demonstranten, voor een militair meldingsbureau zijn oproep. Tegendemonstranlen wierpen rotte vruchten naar hem. De grootste betoging werd in Ber keley (Californië) gehouden, waar enkele duizenden studenten op het terrein van dé universiteit tegen de oorlog in Vietnam gerichte toespra ken beluisterden. Later marcheerden ongeveer tienduizend zingende beto gers, die fakkels meedroegen, naar een militaire basis in de buurt van de stad. VISSERIJBERICHTEN Record-omzet op Harlinger visafslag HARLINGEN, 15-10, De steeds groter wordende aanvoer van Noord zeevis en de goede prijzen, die voor al voor garnalen en tong worden be taald, hebben de omzet van de vis afslag in Harlingen tct een record hoogte doen stijgen. In het lopende jaar tot en met 15 oktober werd een omzet bereikt van 5 miljoen gulden, terwijl de hoogste jaaromzet tct nu toe Puim 4 miljoen gulden is geweest De aanvoel* ,van Noordzeevis tot nu toe beliep circa 2,4 miljoen gulden, die van garnalen 2,6 miljoen gulden. Heb jc <iie andere drie schilderijtjes niet gezien?" informeerde Bert. „Och, daar 'heb ik eigenlijk niet op gelet." antwoordde Van Aken. „In dc eerste plaats was het donker. Ik zag die drie dingen, die Schalwijk er gbracht had cn meteen zag ik de bandrecorder. Toen heb ik verder nergens meer aan gedacht." Ineke zei: „Nou. jongens, wc zien 'het straks zelf wel. Ik stel voor, dat Wc nu eerst maar eens rustig gaan ontbijten. Ik lust best wat." En dat bleek met de anderen eveneens het geval te zijn. Tijdens de maaltijd keek Ineke verstolen rond naar de andere gés- ten. 2e zag Schalkwijk zitten, blijk baar in een geanimeerd gesprek mei mevrouw Fiïipse. want. hij zei wal, waarop de vrouw lachte. In wat voor gezelschap ben ik eigenlijk ver zeild geraakt, dacht ze. Neen nu die halve gare Lode, die de hele dag op zijn schrijfmachine zit te rammelen op zijn kamer, inplaats van heerlijk buiten te genieten van het mooie weer. Die man is bezeten van zijn boek, dat hij in enkele dagen af wil hebben. Wel. ieder zijn meug. Maar is het misschien allemaal camoufla ge en weet hii er meer van? Van dat gespook of van die ontvreemde schilderijtjes? En die Hein van Da len, die zo schuw was die eerste avond, zo teruggetrolcken, die "ver zekerde in zijn centje met vakantie te zijn, maar die eerste de beste nacht al een geheimzinnig gesprek had met nog zo'n louche snuiter, die meneer Gorinne. Iemand, die jc haast nooit ziet. En is die kleine Friezin wel helemaal zuiver op de graat? Ze is een avond op sjouw ge weest met die stugge Gorinne. Ja. wie is hier eigenlijk te vertrouwen? Is Willem Woudcnstein, die daar zo ongegeneerd met zijn vingers zit te eten, wel dc winkelier met vakantie uit Utrecht? OfEn die spoovman uit Amsterdam, die Filipse, die zo tegen middernacht altijd nog even „een luchtje scheppen gaat", zoals hij dal noemt, en dan een 'kwartier tje buiten loopt, doet-ic dat werke lijk zonder enige bijbedoeling? Je zou het hier op je zenuwen krijgen met al die gokke gebeurtenissen. (Wordl vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5