KONINGIN EN PRINS KEERDEN TERUG UIT DE WEST Bij provo-„happening" 34 arrestaties Overeenstemming huurcompensatie Moet Veronica de ether uit? Jongen gedood door waarschuwingsschot Familiebedrijf grondslag van landbouw Rede van Soekarno Bankroof te Tilburg - Speurwerk wordt voortgezet in België ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE US oktober I 122ste jaaifian Nr. 19872 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1809 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlmdn, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Nieuw rundliuis te St. Hilaire officieel geopend Hartelijke begroeting oj» Schiphol SCHIPHOL, 16-10. Om kwart over tien zaterdagavond is het koninklijk paar per DC-8 van de K.L.M. uit Paramaribo op Schiphol terugge keerd. Daar waren ter begroeting aanwezig de pri nsesssen Beatrix, Margriet en Christina, alsmede de heren Claus von Amsberg en Pieter van Vollenhoven en premier Cals. Onderaan de trap op het door felle schijnwerpers verlichte platform, was het allereerst prinses Beatrix die haar moeder en vader hartelijk verwelkomde. De koningin omhelsde daarna haar beide andere dochters, waarna haar beide aanstaande schoonzoons, de heren Claus von Amsberg en Pieter van Vollenhoven, haar eveneens op beide wangen kus ten. Midden tussen een grote menigte van belangstellenden, zo goed en zo kwaad als dat ging afgeschermd door een cordon van de koninklijke mare chaussee en Schiphol's dienst van orde en veiligheid, hielden zich voorts een aanzienlijk aantal hoogwaardig heidsbekleders op, die tot slot het koninklijk paar met een handdruk begroetten. Dat waren: premier Cals, de ministers Diepenhorst, Den Uyl en Samkalden, de gevolmachtigde ministers der beide 2\ijksdelen in de West, dr. J, F. E. Einaar van Suri name en de heer W. F. M. Lampe van de Nederlandse Antillen, en tot. slot de president-directeur der K.L, M., dr. G. van der Wal. Genegenhcbl voor Nederland Zittend in een brandpunt van felle lichtbundels gaven vrijwel direct na aankomst in de I.C.A.-hal, koningin en prins vervolgens ten behoeve van pers, radio, t.v. en film, voor de vuist weg enkele hunner indrukken weer over de drieweekse reis. „In de eerste plaats zijn wij erg getroffen door de grote mate van hartelijkheid waarmee wij zijn ont vangen door de gouverneurs en door de beide regeringen", aldus de ko ningin, „vaak op ontroerende wijze. Er bleek een echte genegenheid uit voor Nederland. Over de zakelijke kant zal straks mijn man u iets ver tellen. Ik kan u echter zeggen dat ons telkens de vooruitgang is opge vallen .Die heeft grote sprongen ge maakt, zoals dat in jonge landen kan. Ook hebben beide landen grote des kundig opgezette plannen voor de boeg. maar daarnaast grote proble men. Wat de staatkundige kant aan gaat, wil ik aanhalen dat ik voor de beide volksvertegenwoordigingen in de West al heb gezegd, nl. dat de koninkrijksband van nu in volle ont wikkeling en groei verkeert en dat - zo men die wil behouden - er nut tig samenspel van kan worden ver wacht". Prins Bernhard oogstte allereerst succes met een opmerking over de temperatuur (van de lampen). „U bent er in geslaagd ons bij onze te rugkomst de indruk te geven dat we nog in Suriname zijn", zo drukte hij het uit. Werkloosheid is groot probleem Vervolgens zette hij uiteen hoe de enorme groei van de bevolking in beide rijksdelen de werkloosheid in de hand werkt. Het gebrek aan werk gelegenheid is er een groot probleem, waaraan nog heel veel moet worden gedaan. De Antillen zoeken de op lossing in het bevorderen van het toerisme. „Ik heb er eerste stenen gelegd voor twee nieuwe hotels", al dus de prins. „In Curacao is een uit- Kous op liefde ROTTERDAM. 16-10. Het orang oetang ivijfje van de kon. diergaarde Blijdorp in Rotterdam zat hoog in haar kooi verlegen gezichten te trekken. Beneden haar op de begane grond zwoegden drie oppassers en een gast, Rinus Helm. verzorger van de jonge mensapen van Artis in Am sterdam, met een grote kist, waarin de jonge mannetjes o- rang oetang Saidja was opge- sloten. Wat onwillig om in het nachthok te kruipen, verzette ,j de Amsterdamse aap zich te- gen zijn Rotterdamse verzor- gers, maar het lukte toch. j Daarmede is een nieuw orang j oetang paar gevormd, dal als de harten willen spreken, een belangrijke rol kan gaan spe- len in het fok-programma van 'j deze mensapen, dat in Blijdorp ongeveer een jaar geleden zo wreed werd verstoord door de epidemie, die onder de I, mensapen uitbrak. breidng van de energievoorziening dringend gewenst, wil men nieuwe industrieën nog de mogelijkheid ge ven zich op dit eiland te vestigen". In Suriname biedt de rijke bodem geheel andere en meer mogelijkhe den, zodra de infrastructuur tot ont wikkeling komt en er nieuwe kracht installaties alsmede betere water voorzieningen tot stand zijn geko men. „Ik geloof dat wij in goede samen werking, zowel in de vorm van joint ventures als direct van hieruit, beide rijksdelen bijzonder veel hulp zou den kunnen verlenen", vervolgde prins Bernhard. „Oqk in andere lan den wordt de belangstelling ieder jaar groter. Ik heb goede hoop dat de vooruitgang van de afgelopen tien jaar, zoals wij die nu hebben gezien, in de komende jaren nog zal worden versneld. Maar men moet beseffen dat de problemen er heel groot zijn en men mag geen wonderen ver wachten". Na het koninklijk paar kwam tot slot vice-minister-president mr. B. W. Biesheuvel, voor het voetlicht. Naar bekend maakte hij met zijn echtgenote de reis mee. „De reis heeft volledig beantwoord aan het doel", zo zei hij, .namelijk dal Hare Majesteit zich zo breed mo gelijk zou kunnen oriënteren. Daar voor is ten volle gelegenheid ge weest. Mij is in het bijzonder opge vallen, dat de koninkrijksband, zo als wij die op grondslag van het sta tuut kennen, echte levende werke lijkheid is, meer dan bij ons in Ne derland. In dat opzicht geloof ik kan de reis als een geslaagde worden be schouwd". AMSTERDAM, 17-10. Op het Spui in Amsterdam zyn zaterdagavond even na middernacht bij een oploop rcnd „Het Lieverdje" 34 jongelui, onder wie twee meisjes, aangehou den die geen gehoor hadden gegeven aan het door commissaris P. L. Landman tot driemaal toe gegeven bevel om zich te verwijderen en ook de herhaaldelijk via vier luidspre kers op een politieauto gegeven waarschuwing, dat men de kans liep gearresteerd te worden, hadden ge negeerd. Neg niet eerder werd een zo groot aantal per-sonen bij een „happening" aangehouden. De arrestaties werden verricht door politiemannen in bur ger. Twee overvalwagens onderhiel den voor de overbrenging van de ar restanten- een pendeldienst tussen het Spui en het politiebureau Sin gel. De jongelui werden allen, nadat zij op het hoofdbureau waren gehoord en proces-verbaal tegen hen was op gemaakt. voor zondagmiddag drie uur weer vrijgelaten. Zij zullen over enige tijd voor de politierechter te recht moeten staan, nagenoeg allen DEN HAAG, 16-10. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft ever één punt overeenstemming be reikt: de vaststelling van een huur compensatie, indien de huurverho gingen die nog aanhangig zijn inder daad zullen worden goedgekeurd. Uitgaande van de woningwetwo ningen gebouwd tussen 1945 en '63 heeft het stichtingsbestuur de huur compensatie vastgesteld op lVi pro cent, met een minimum van twee gulden per week. Dat betekent, zo is na afloop van de stichtingsvergadering op een ge zamenlijke persconferentie van werkgevers en van werknemers, meegedeeld dat de voorgestelde huurverhogingen vcor deze groep van woningen volledig zal worden gecompenseerd. De compensaties van de voorgestelde huurverhogingen var. de andere groepen woningen zullen van dit nu vastgestelde per centage en minimum worden afge-r leid. Grote oproep van militairen in de V. S. WASHINGTON, 16-10. Het Ame- rikaprse ministerie van defensie heeft donderdag bevolen 45.244 man veer militaire dienst in december op te roepen. Na de Koreaanse oorlog zijn er in de V.S. neg niet zoveel man tegelijk opgeroepen. Voor november heeft men 36.600 man nodig. Het korps mariniers heeft voor december 5.024 man ge vraagd en het leger 40.200. De zeemacht, die voor november om 4.600 man had verzocht, heeft voer december geen verzoek inge diend evenais de luchtmacht. wegens overtreding van az~t. 186 van het Wetboek van Strafrecht: verbod tct samenscholing. Tegen middernacht was bij „Het Lieverdje" een vuurtje gestookt eTi legen het beeldje een kartonnen bord geplaatst, dat later door een agent werd verwijderd en meegeno men. Een zeer talrijk publiek was omstreeks dat tijdstip op het Spui samengestroomd. DEN HAAG, 16-10. Is de rege ring voornemens na de R.E.M. ook radio Veronica uit de ether te doen verdwijnen? Meet de wet installaties Noordzee niet vervangen worden door een wet op grondslag van de Europese Conventie op zendstations van buiten de territoriale wateren? Deze vragen worden door enkele leden van een bijzondei'e commissie van dë Tweede Kamer aan de mi nister van verkeer en waterstaat ge steld in het voorlopig verslag op het wetsontwerp tot wijziging van de telegraaf- en telefoonwet. Door hen wordt o.m. betoogd, dat de toepassing van deze conventie waartoe inmiddels ook Nederland is toegetreden, slechts gerechtvaardigd kan worden door het beperkte aantal golflengten en de beperkte spec- tmmruimte. Deze zienswijze werd eind januari van dit jaar, nadat de conventie ter ondertekening was opengesteld door de raadgevende vergadering van de raad van Europa lot uitdrukking gebracht. Joseph Barber uit Kansas City had nijpend geldgebrek en besloot een plaat selijke bank te bezoeken. Als doorslaggevend argument hanteerde hij tij dens het bezoek een vervaarlijke revolver zodat hij even later $2000.- rijker de straat opliepin de handen van twee robxiuste agentendie weinig angst toonden voor het speelgoedschiettuig. De bank heeft het geld terug en Joseph zit WASSENAAR, 16-10. Vrijdag avond omstreeks J0 uur is in de tuin van „Huize Driekoningen", een meisjes-internaat voor opleiding in de huishouding, aan de Papeweg in Wassenaar, de 19-jarige jongeman C. van Straten uit Wassenaar door een schot uit het pistool van een politie man om het leven gekomen. De politie was gewaarschuwd door de directrice van het huis. die AMSTERDAM, 15-10. Het congres van de Europese Landbouwbond C.E.A. is geëindigd met het aanvaar den van een aantal resoluties. De be langrijkste daarvan draagt de titel: „Het familiebedrijf grondslag voor de Europese land- en bosbouw" en is geënt op het pre-advies, dat de voorzitter van de Belgische boeren bond, prof. C. Boon, heeft uitge bracht en op de voordracht die hij heeft gehouden. In de resolutie wordt het familie bedrijf een van de voornaamste ken merken genoemd van het economi sche en sociale leven in de westelijke wereld en in het bijzonder in de landbouw. Bezorgdheid wordt uitgesproken over de economische en sociale dis pariteit tussen de landbouw en an dere bedrijfstakken. Gezegd wordt, dat aanpasingen van het familiebe drijf in de landbouw en van zijn be staansvoorwaarden nodig zijn opdat dit bedrijfstype kan gedijen en zo goed mogelijk tegen de eisen van deze lijd is opgewassen. De resulta ten van efficiënt geëxploiteerde landbouwfamiliebedrijven tonen dui delijk aan, dat dit bedrijfstype be schouwd kan worden als een onder nemingsvorm die tot concurreren in staat is. Aanpasingen zijn nodig op technisch, economisch, sociaal en cultureel gebied. Economische en sociale aanpasingen moeten niet al leen vergemakelijkt worden door een geschikt economische en sociale poli tiek, ze moeten ook voortkomen uit het initiatief van de direct belang hebbenden zelf. Een economische en sociale poli tiek, die zou leiden tot een plotse linge omwenteling in plaats van een geleidelijke ontwikkeling, wordt ver oordeeld. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Ergens geweest te zijn maakI •j. menigeen gelukkiger dan er te X X 2<j«- geconstateerd had, dat enkele jon gelui probeerden via de brandtrap de slaapkamers van de meisjes te bereiken. Een politiepatrouille van twee man trof bij aankomst nog twee van het groepje van acht jon gelui aan op het dak van het huis. Toen de jongens naar beneden wa ren gekomen en de agenten hen in de auto wilden meenemen, vluchtten de twee jongens het bos in dat het huis omgeeft. De politiemannen zet ten de achtervolging in. Een van de agenten trek zijn pistool en loste een waarschuwingsschot, dat de 19- jarige jongen dodelijk in het hoofd heeft getroffen, zoals even later bleek. Het gebeurde heeft in het Wasse- naarse politiecorps grote verslagen heid teweeg gebracht. De officier van justitie, mr. Lulofs, die zich ter plaatse van de toedracht op de hoog te heeft laten stellen, heeft sectie op het stoffelijk overschot gelast. De politieman, die het noodlottige schot lostie. liep een shock op en kon nog niet woi'den gehoord. Plaatselijk nachtvorst Verwachting tol dinsdagavond: Droog weer met enkele wolkenvel den, in de nacht en ochtend hier en daar mist; zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen; ongeveer dezelfde temperaturen met van nacht plaatselijk nachtvorst. 19 okt. Zon op 7.11, onder 17.38. Maan op onder 16.13. Nieuwe maan: 24 okt. te 15.11. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 19 okt. 9.37 v.m. 22.39 n.m. BROUWERSHAVEN: 19 okt. 9.33 v.m. 22.24 n.m. Doodtij: 20 okt. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 18-10. Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie-activiteit speelde zich in hel afgelopen weekeinde af op het westelijke en noordelijke deel van de oceaan. Boven midden- en west-Europa, alsmede het aangren zende oceaangebied, handhaafde zich daarentegen een omvagnrijk hoge- drukgebied, dat in onze omgeving aanleiding gaf tot rustig weer. De nachten waren over het algemeen koud. met minimum-temperaturen veelal dicht bij het vriespunt. Eén van de centra van het genoemde bcgedrukgebied beweegt over Enge land naar het oosten en zal morgen boven de Duitse bocht aankomen. Er zal daardoor in ons land het komende etmaal een zwakke tot matige wind uit oostelijke lichtingen waaien. In de temperatuur komt maar weinig verandering. Het gevaar voor nacht vorst blijft aanwezig. In de nacht en ochtend komt hier en daar mist voor. Het droge weer duurt voort. SINGAPORE, 17-10. President Soekarno heeft zondagmorgen bij de opening in Djakarta van de „inter nationale conferentie tegen de bui- tenhvdse militaire bases" opgeroepen tot „totale strijd" voor de opruiming van deze bases in de gehele wereld, zo meldt radio-Djakarta. Zij vorm den volgens hem een bron van we reldrampen", in het bijzonder in Azië. Afrika en Latijns Amerika waar de volken strijden voor de ver betering van hol levenspeil. Gestolen auto's en effecten Nobelprijs literatuur voor Russische literator STOCKHOLM, 15-10. Aan dc Russische literator Michail Sjolochov is de Nobelprijs 1965 voor literatuur toegekend. De 60-jarige Sjolochov is de schrij ver van de roman „En rustig stroomt de Don". Sjolochov is de tweede Rus, aan wie deze prijs, die ditmaal onge veer 1.94.000 gulden is, is toegewezen. Boris Pasternak kreeg in 1958 de prijs voor zijn roman „Dr. Zjivago". Er is nog een derde Rus geweest die onderscheiden werd. Dit was Ivan Boenin, die in 1933 de Nobelprijs kreeg. Boenin woonde evenwel in Frankrijk. Pasternak bedankte voor de prijs maar betuigde de Zweedse academie zijn erkentelijkheid door de keus op hem te laten vallen. Ze ven jaar dus na de „affaire-Paster- nak" is weer een Rus bekroond. De prijs zal Sjolochov worden uitgereikt op 10 december. De Zweedse academie heeft Sjo lochov onderscheiden wegens „de kracht en de artistieke nauwgezet heid waarmee de schrijver een his torische periode in het leven van het Rusisehe volk heeft uitgebeeld". TILBURG, 17-10. Het speurwerk naar de daders en de buit (f .900.000) van de brutale roofoverval op de AMRO-bank in Tilburg, heeft zich, na het vinden van de twee gestolen auto's, waarmee de overvallers naar België wisten te ontsnappen, groten deels geconcentreerd in Brussel. Vrijdagavond nog werd in de na bijheid van Geel de eerste auto aan getroffen op de plaats waar deze auto in botsing was gekomen met een bestelauto. In de wagen werden twee autokaarten, een zwart sjaaltje en de autopapieren van de heer H. P.litz uit Rotterdam gevonden. In middels heeft de echtgenote van de Rotierdammer, wiens auto donder dagnacht op de Goudse Singel werd gestolen, verklaard gezien te hebben dat omstreeks half tien die avond passagiers bij een halte vlakbij haat- huis hebben staan wachten op de tram. Daarbij was een aantal „zuide lijke typen". In de voorstad van Brussel, Sint Pieters-Woluwe, is vrijdagavond laat ook de tweede auto, eigendom van de firma Toornvliet in Rotterdam, aangetroffen. Ook deze auto was ge stolen. Vergelijking met. de motor nummers van de in Rotterdam ge stolen auto's wezen uit, dat het een der wagens van de overvallers was. Met enige moeite kon later de kof ferruimte worden geopend, waar men de Nedei-land.se nummerborden vond alsmede een grote en kleine metalen koffer, lege geldzakjes en effecten. Van de 900.000 gulden in bankbiljet ten was geen spoor. Een andere vondst deed de Bel gische politie in de buurt van de spoorwegovergang bij Geel. Daar werd een koffer aangetroffen met donkere kleding, die de overvallers< in Tilburg hebben gedragen, en twee' houders met kogels voor een sten- gun. De Tilburgse politie helt mo menteel over naar de gedachte dat wel eens meer auto's van hetzelfde type bij de overval betrokken kun nen zijn geweest. Ook is het niet onmogelijk dat de overvallers de sleun van handlan gers hebben gcliad, die hen in België hebben geassisteerd. In elk geval staat vast, dat dc gezochten reeds vóór Brussel de gelegenheid hebben gehad om van kleren te verwisselen en dc buit te bekijken. Inmiddels heeft een vrouwelijke employé van de AMRO-bank ver klaard dat in de dagen voorafgaand aan de overval driemaal een vlaams- sprekende Belg aan de loketten is geweest met vragen over het inwis selen van Belgisch geld. Zaken wer den er niet gedaan. Het gedrag van de man werd achteraf als zonderling beoordeeld. Ook is komen vast, te staan dat de overvallers honderd meter voor de bank de beide auto's hebben verlaten en te voet verder zijn gegaan, terwijl de auto's lang- zaam meereden. Vandaag (maandag) zijn vanuit Tilburg hoofd inspecteur M. H. Pal men, vergezeld o.m. door de substi tuut officier van politie mr. G. Tem mink. naar Brussel gereisd, om over leg te plegen met politie en justitie en aandacht te schenken aan de eer der in België plaats gevonden heb bende bijna analoge overvallen. Ook personeel van de AMRO-bank is naar Brussel om inzage te nemen van de gevonden effecten en obli gaties. De samenwerking met de Bel gische politieautoriteiten is. volgens de Tilburgse autoriteiten, uitstekend, Van de zijde van de Tilburgse po litie werd in verband met het feil dat een alarminstallatie bij de bank op de Heuvelring ontbrak, opge merkt. dat geen enkele Tilburgse in stelling met een alarminstallatie is aangesloten op het hoofdbureau van politie. Wellicht heeft men een der gelijke overval voor onmogelijk ge houden in Nederland en Tilburg, al dus de veronderstelling van hoofd inspecteur J. Mandcrs van de Til burgse recherche.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1