Keus in Indonesië Natuurzuivere Weer aanvallen op Maleisië Kinderen-in-moeilijkheden hebben een zacht plekje nodig in warm kloppende harten. Tal van kinderen behoeven extra zorg. Ten bate van die kinderen is deze Oranjekalender een feest van kleuren verkrijgbaar bij alle verenigingen Pro Juventute en haar verkoopadressen. Haast de Nederlandse is er ook een voor buitenlandse relaties bijzonder geschikte Oranjekalender verkrijgbaar. Deze heeft nl. een viertalig calendarium: Engels, Frans, Duits en Spaans. De onderschriften van de foto's zijn in het Engels. htkOtn cx/r. verzendkosten f 0.30 extra Postgiro 517400 Kalenderactie Pro Juventute Postbus 7101 - Amsterdam - Tel. (020) 79 0949 j YENSTER Oe Thanl heeft de regeringen van India en Pakistan opnieuw verzocht hun troepen terug te trekken op de stellingen die zij 5 augustus inna men, zulks overeenkomstig het be sluit van de veiligheidsraad van 20 augustus. Honderdjarige t VEENDAM, 14-10. In huize St. Franciscus te Veendam heeft de heer H. J. Smid, oud hoofd der Noorderschool in Wilder- vank en Kamerverslaggever voor een noordelijk dagblad, in opgewekte stemming zijn honderdste verjaardag gevierd. OOSTBURG. De 75-jarige J. Ver- planke uit Schoondijke is dodelijk verongelukt toen hij op zijn brom fiets cp een polderweg onder IJzen- dijke (Zld.) een landbouwtraetor met twee aanhangende bietenwagens wilde passeren en daarbij slipte. De bejaarde man kwam ten val en werd door de tractor overreden. Hij was op slag dood. LAND- EN TUINBOUW De fruitmarkt DEN HAAG. 14-10. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland deelt over het verloop op de groente- en fruitmarkt in de periode van 4 tot en met 9 oktober mede: In deze periode is de appelaanvoer nog wat groter geworden. Cox Orange begon meer naar voren te komen, terwijl James Grieve wat naar de achtergrond verschoven werd. Hier en daar waren al Goud- reinetten te zien. De prijzen bleven gemiddeld vast. De perenaanvoer aan de veilingen is begonnen te dalen. De belangrijk ste rassen waren deze week Bonne Louise, Conference en Legipont. Ook de perenmarkt was vrij vast. „Geeft eer de Here uw God, voordat Hij het duister maakt". Jeremia 13 16. Wanneer u de boven afgeschreven tekst leest, dan ziet u, dat Jeremia een beeld heeft gegeven om duide lijk te maken, wat hij bedoelt. Hij tekent ons een reiziger, die midden in de bergen door de invallende schemering wordt verrast. In hot oosten is er nauwelijks een over gang tussen dag en nacht, dus voor dat de man er op bedacht is, zijn de dalen in duisternis gehuld. Wie nu nog voortgaat, kan elk ogenblik over een rotspunt struikelen en in een ra vijn vallen. Doorlopen is levensge vaarlijk. Kijk, zegt de profeet, zó gevaarlijk is het, rustig door te leven, zonder dat je er aan denkt de Here God in je leven te eren. Wie God niet eert, komt onherroepelijk fout terecht. Je ontmoet nogal eens mensen, die van zichzelf vinden dat ze er aardig goed voorstaan. Beste, keurige men sen, die iedereen het zijne geven en soms nog wel eens iets extra's ook. Mensen die geen vlieg kwaad zullen doen. Er zijn ook anderen, trouwe kerk gangers die alles heel nauw nemen. Mensen die in de kerk zingen: „Zijn Naam moet eeuwig eer ontvangen", maar die ondertussen voor zichzelf leven. En je hebt er ook, die evenals de mensen in de dagen van de zond vloed, eten en drinken en werken en trouwen, en verder niets. Voor God is er in hun leven geen plaats. Tegen al die mensen zegt de pro feet: het gaat niet goed. Het kan zó niet langer doorgaan. U bent op een doodlopende weg; uw leven, loopt gevaar. Maar waarom dan? Omdat u het ergste kwaad uithaalt dat er te bedenken valt. Omdat u GOD hebt uitgeschakeld en Hem niet eert. En dat kan God niet hebben. Hij is vol liefde, maar Hij kan er niet tegen, als er mensen zijn die Hem niet eren. Geeft God de eer. Weet u wat dat inhoudt? Dat we buigen voor Hem. Dat we onze schuld voor de Here belijden. Onze schuld? Ja, dat we altijd onze eigen eer zoeken en ons om Hem niet druk makep. God eren, dat doen we het meest, wanneer we als zondaren om Zijn genade smeken. God eren, dat doen we als ons leven met onze mond sa- menstemt in de lofzang: ,,'k Zal met niijn ganse hart UW EER vermelden Heer, U dank bewijzen". Kerkwerve Westerink. Bont zal in de komende winter weer bijzonder „in" zijn. Opvallend is dat zich in de bontmode een,grote verandering heeft voltrokken. Wat bet reft de klassieke modellen kan men uiteraard nog een ruime keus maken, maar daarnaast zijn modellen ontworpen, die een duidelijk sportieve noot heb ben en mitsdien een geheel eigen lijn. De jas op de foto is daar een voor beeld van. Bruinkse heeft ruim terrein bij de werkhaven BRUINISSE, 14-10. Gedurende de jaren 1961 Vm 1965 toen tientallen zinkstukken werden gemaakt, ter be scherming van de Grevelingcndam ln wording, werden deze gefabri ceerd In de Werkhaven te Bruiimse. Duizenden bossen rijshout werden door vaardige handen samengebon den met de z.g. wiepen en een mat werd gemaakt van tientallen vier kante meters, die door middel van een speciale (voordien niet gebruik te) manier te water werden gelaten De GreveÜngendam kwam gereed en voor zinkstukken die in het Brouwershavense Gat zullen worden gebruikt zal men wel een terrein hebben, in de buurt van Scharendij- ke. Het térrein aan de werkhaven werd schoongemaakt en geëgali seerd. (er hebben grote hepen steen in depót gelegen, die eveneens ver dwenen zijn en nu alles is opge ruimd. heeft men een terrein gekre gen, dat voor vele doeleinden ge schikt kan worden gemaakt, want bij de aanleg heeft men heus niet op een metertje gekeken. Ook in de omgeving van de brug wordt het terrein bij de werkhaven met moderne landbouwmachines op nieuw zaaiklaar gemaakt. Het strandje in de hoek van de werkhaven dat voorheen al uitste kend voldeed, als kinderspeelplaats zal in de toekomst zeker als zodanig weer veel waardering hebben en moeders met kinderen trekken. Ingezonden mededeling frisse King Pepermunt het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. BLIK DOOR HET WERELD Het leger Dit is de kans om weer Russische invloed te herwinnen in de Indone sische partij, een der grootste ter wereld en zeker in Azië een bondge noot die door Peking en Kremlin heftig wordt begeerd. Wat het leger betreft, zal het wel licht al tevreden zijn als Soekarno een sterkere pressie van rechts krijgt te verduren, zo sterk dat zijn neiging tot harmonisatie eindelijk eens Tiit zijn linkse koers wordt be- stuurd. Maar een wens is nog lang geen feit. Zoals het nu gaat heeft het er meer de schijn van dat zich, een situatie ontwikkelt waarin een rechts en een links kamp tegenover elkaar komen in een meedogenloze strijd. Een strijd die bovendien gemak kelijk kan leiden tot interventie het zij van Peking hetzij van Moskou en misschien van beide. En dan gaat het om een gebied dat strategisch nog veel belangrijker is dan Vietnam zodat dan ook uan de andere kant de inmenging niet uit kan blijven: Inderdaad: Soekarno's neiging tot lijmen van de scherven kan wat slap lijken, maar wat kan gebeuren als hij niet slaagt, is nog veel onaantrek kelijker. In Bochum begint maandag een proces tegen 15 mensen, die zich verantwoorden moeten wegens mcord of medeplichtigheid aan moord op 17000 joden. TONEEL EN FILM Konvooi als lokaas' De Zierikzeesche Concertzaal brengt deze week een film over de onderzee-boten oorlog, getiteld „Konvooi als Lokaas" met Edward Judd, James Robertson Justice en Laurence Payne in de hoofdrollen. Het is de geschiedenis van. de U-153, die( een Britse torpedobootjager tot zinken heeft gebracht maar geheel intact door de Royal Navy wordt buitgemaakt. Toen de Nazi U-boten zich dan ook voor een grote aanval hadden verzameld, had één van hen dan ook een Britse bemanning. En dat is het uitgangspunt van deze spannende film. OVERDENKING Brooiloorlog te Schiedam Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG. In het voorprogram ma een nieuw populair-wetenschap- pelijk programma samengesteld door George Noordhoff en Dick van Ru ler. De eerste aflevering handelt over de luchtvaart. Hierna een aflevering uit de serie „Station Petticoat", die nu voor het eerst op het eerste net verschijnt. De serie is al enkele maanden oud, maar was voorheen alleen te bezichtigen voor kijkers die in staat waren om het tweede net te ontuangen. Na het journaal voor de eerste maal „Interland", een Neder lands-Belgische „Eén tegen allen". In het strijdperk treden Katwijk en de Belgische gemeente Heyst, beide vissers- en badplaatsen. De avond wordt besloten met de eerste afleve ring van „Huwelijksvoorwaarden", een. Engelse serie bewerkt door Mar- tie Verdenius. Op net twee de vijfde aflevering van „Het Lek", een Engelse spiona geserie. ZONDAG, ln de morgenuitzending een rechtsreekse reportage van een mis vanuit de kapel van het Contact der Continenten in Soesterberg. uerstrekt. Het avondprogramma brengt ons om zeven uur „Woord voor Woord" en daarna achtereen volgens Mijn vriend Flicka, Op spraak journaal en Sport in Beeld. Om half negen begint in het AVRO- programma een half uur durende do cumentaire die Will Simon maakte van het optreden van het New York City Ballet. Ook nog toneel deze avond en wel opvoering van „Man met baard en donkere bril", een te levisiespel van Walter van der kamp. Medespelenden o.a. Joan Remmelts en Johan Kaart. Op net twee een aflevering uit de B.B.C. spionageserie „The Five Fin gers". Inmiddels vernemen wij dat de uitzending van de voetbalwedstrijd Nederland-Zwitserland wegens moeilijkheden tussen N.T.S. en K.N. V.B. is afgelast. UTRECHT. De Utrechtse politie heeft een zeventienjarig meisje ge arresteerd dat ervan wordt verdacht, haar werkgevers en enkele winke liers dn Utrecht te hebben bestolen en opgelicht om aan geld te komen voor dure kleren en sieraden. KOEALA LOEMPOER, 14-10. Een woordvoerder van het Maleisische ministerie van defensie heeft gezegd, dat de Indonesische overvallen op Maleisisch gebied na een pauze sinds de mislukte staatsgreep in Indonesië zijn hervat. Een door Britse mimlitairen be mande basis in midden-Sera wak is docr Indonesiërs aangevallen. Een Indonesiër werd gedood en twee werdengewond. De aangevallenen leden geen verliezen. De aanvallers trokken zich over de grens terug. Prinses Margriet aan liet werk in ziekenhuis AMERSFOORT, 14-10, Prinses Margriet zal volgende week maan dag haar werkzaamheden in het pro- tèstants christelijk ziekenhuis „De Lichtenberg" in Amersfoort aan vangen. Zoals bekend zal de prinses hier een verpleegsters-opleiding vol gen. Behalve de klassikale lessen voor de eerstejaars verpleegsters zal zij ook praktsch werk gaan doen. De prin ses heeft de wens te kennen gege ven „zuster Margriet" te worden ge noemd. Echtpaar omgekomen door kolendamp GRONINGEN, 14-10. In Groningen zijn de 82 jaar oude P. Hazeveld en zijn 84-jarige echtgenote door kolen- da mpvei'giftiging om het leven geko men. Waarschijnlijk zijn ze de avond te voren vlak voor het naar bed gaan al bewusteloos geraakt. Buurtbewoners, die de volgende morgen op onderzoek uitgingen, trof fen de vrouw gedeeltelijk ontkleed in een stoel in de kamer aan, de man lag bij de deur. De acties tegen de Indonesische communistische partij komen nu in Djakarta en hier en daar elders op gang, gestimuleerd door het leger en een merkwaardig verbond van isla mitische en christelijke groeperin gen. Maar tegen de mil en mens uan Soekarno in. Voorlopig zegt de actie tegen de P.K.I. daarom niet zoveel, behalve dan dat het mogelijk is de massa die eerst de Britse, Amerikaanse en In diase ambassades plunderde nu ook op de been te brengen om het pand van de P.K.I. te bestormen en ka meraad Aidits meubelen in splinters te slaan. Een rel wil er kennelijk altijcl mei in. Dat Soekarno zijn naam niet geeft aan de anti-communistische actie heeft verscheidene redenen .In de eerste plaats is hij wel zeer krijgs zuchtig met de mond, maar met de toepassing van geweld is hij altijd opvallend spaarzaam geweest. Hij is een verzoener van nature in de bin nenlandse politiek, zoals bijvoorbeeld sterk bleek na de mislukte Suma- traanse opstand. Mischien ook niet all een van nature, maar door nood zaak. Wat wilde hij? wensen ook niet voor hodnerd pro cent werden ingewilligd. Aidit aan vaardde dit en besloot kennelijk het proces van steeds verder doordrin gen onder niet geheel weerstane pressie door te zetten: op de lange duur zou hij dan toch. mei zijn zin krijgen. Juist door dit laatste - en omdat bekend is dal Aidit bepaald geen domoor is - lijkt het steeds onwaar schijnlijker dat de revolte van de in middels gearresteerde Oentoeng in derdaad volgens plan van de P.K.I. is uitgevoerd. Het lijkt veeleer zodat Oentoengs aétie juist de politiek op lange baan van Aidit doorkruiste. Grote kans? Minder mild dan Soekarno treedt het leger op, maar ook dit lijkt niet geheel en al bereid het tot het uiter ste te laten komen. Daarvoor kan een reden zijn dat niemand beter dan staf chef-minister Nasoetion weet hoe moeilijk het is een beslissende slag te leveren buiten de grote ste den. Hoe lang bijvoorbeeld duurde het niet voor een eind kwam aan de terreur van de Daroel Islam op Java en hoe lang vergde het niet voor de opstand op de buiteneilanden de kop was ingedrukt? Bovendien is nog niet zeker hoe de luchtmacht ten opzichte van de P. K.I. staat Na het leger is de P.K.I. de best georganiseerde groep in In donesië, die bovendien in leger en marine vrij sterk is geïnfiltreerd. Komt daarbij nog de luchtmacht, dan is het de vraag of Nasoetions trouwe legereenheden daartegen opgeivassen zijn. Temeer omdat het leger voor leve ranties en materiaal sterk op de Sow- jet-Unie is aangewezen, die thans foei roept over de acties tegen de P.K.I. Die is weliswaar sterk op Peking ge oriënteerd, maar juist daarom kan Moskou Aidit niet aan zijn lot over laten. Een protestdemonstratie is gehouden een Schiedams bakkersbedrijf, dat niet mee wil doen aan de invoering van een bakloze dag. Personeel van andere bakkers betogen dat dit be drijf zo de vijfdaagse werkweek voor zijn personeel niet kan invoeren. De directie van het bedrijf zegt dat de vijfdaagse werkweek voor bakkers en bezorgers bereikt kan worden door een roulatiesysteem. Zijn ideaal was het eilandenrijk eenheid en samenhang te geven en dat bereikt men niet door onderlin ge gevechtenmaar juist door onder linge gevechten onmogelijk te ma ken. Een actie als nu tegen de P.K.I. heeft derhalve - en dat is een ande re reden voor Soekarno's mildheid - het risico dat de steeds vermeden burgeroorlog toch in volle kracht uitbarstwaarmee de bereikte basis van eenheid weer teniet kan gaan. Tot dusver heeft Soekarno steeds de sterkste pressie enigermate ge volgd en de andere groeperingen in de natie er mee verzoend wat in schikkelijk te zijn, zoals hij Aidit be woog voor lief te" nemen dat zijn

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 6