§m r V-' -~": JA! Anti-communistische stemming in Djakarta neemt nog toe Het parlement en liet huwelijk van de Kroonprinses Meer auto voor uw geld CORSAIR f 7195,- Het nieuwe huur- en subsidiebeleid Nationale Omroep? De financiële en politieke beschouwingen in de Tweede Kamer TAPIJTEN ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 1!) oklobor 196!» 122ste jaargang Nr. 1067X WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURAN1 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken tl, Zierikzee, poslbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 0M f0-211Girorekening- 137677. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week 45 cenl. Losse nummers t2 cenl. - Verschijn! maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938.Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Duivelandse bejaarden zagen films Treurende honden Spandoeken en kludderijin Djakarta DJAKARTA 14-10. Naar thans be kend is geworden heeft niet alleen de Indonesische regering by de Chi nezen geprotesteerd tegen het feit dat de Chinese ambassade als enige geen gehoor had gegeven aan het verzoek om halfs'tok te vlaggen ten teken van rouw over vermoorde ge neraals maar heeft president Soe- karno zelf de Chinese vertegenwoor diger naar zyn merdekapaleis ont boden om hem daarover te onder houden. Naar verluidt heeft de Chi nees alleen maar beleefd geglim lacht, maar geen nadere verklaring gegeven. Ondertussen staat op spandoeken overal in Djakarta en in verf op het plaveisel te lezen: „Aidit, de stro man van Chinese inlichtingendienst (CIA)". Woensdagochtend hielden DEN IIAAG, 14-10. By het afde- lingsondcrzock in de Tweede Kamer, naar aanleiding van de beide wets ontwerpen tot naturalisatie van Claus van Amsberg en de toestem ming voor het huwelyk van de kroonprinses is gebleken, dat zeer vele leden „gaarna en van harte" hun medewerking tot het geven van de gevraagde toestemming zullen ge ven. Velen van hen voegden hier echter aan toe, dat zij zich van de bezwa ren, die in bepaalde kringen van ons volk leven, bewust zijn. Aldus het voorlopig verslag. Vele andere leden zeiden het te betreuren, dat de keuze van de hu welijkspartner van een der prinses- Nobelprijzen voor geneeskunde STOCKHOLM, 14-10. Drie Fran sen hebben de Nobelprys voor ge neeskunde gewennen. De hoge onderscheiding kregen zij voor de ontdekking van de wijze waarop bepaalde genen de produk- tie van enzymen en andere stoffen in de levende cel regelen. De drie nieuwe Nobelprijswinnaars zijn prol'. Jacques Monud, prof. Francois Ja cob en prof. André Wolff. Zij zijn alle drie verbonden aan het beroem de Institut Pasteur in Parijs. Sedert 1928 was de Nobelprijs voor genees kunde niet meer naar Frankrijk ge gaan. sen wederom aanleiding is gewor den tot een controverse in ons volk. Zij achtten het in een constitutionele monarchie van het allergrootste be lang, dat er rust heerst rondom het koningschap en dat alles vermeden wordt wat dit instituut tot onder werp van strijd in ons volk kan ma ken. Zij betreuren het dan ook dat door een samenloop van omstandig heden regering en volksvertegen woordiging min of meer voor een voldongen feit werden gesteld en dat het in een eerder stadium ontbroken heeft aan een rustig en vertrouwvol beraad. De grote meerderheid van deze leden zal zijn steun aan het wetsontwerp geven, omdat er, mede gezien de persoon van de heer Von Amsberg en de inlichtingen die zij over hem hebben gekregen, huns in ziens onvoldoende redenen zijn de gevraagde toestemming te weigeren. een tweeduizend hoofdzakelijk Mo hammedaanse jongeren nog een be toging voor het hoofdkwartier van het nationale front, waarbij ze ont binding van de Indonesische Com munistische partij eisten. Zij vroe gen in een resolutie aan het natio nal e front om „geëigende maatrege len" tegen personen en organisaties zowel als regeringsinstellingen, die bij de mislukte staatsgreep betrok ken waren. Dergelijke maatregelen moesten, aldus de resolutie, in over eenstemming zijn met de oorlogs- wetten in een toestand van revolu tie (dit betekent eventuele toepas sing van de doodstraf). Verzoek om verbod De communistische partij en al haar massa-organisaties moesten volgens de resolutie onmiddelijk worden verboden. Deze betoging werd kennelijk gehouden met goed keuring" van leger en politie, of schoon president Soekarno naar ver luidt een verbod op anti-P.K.I.-de mons! ra lies heeft uitgegeven. Ondertussen is bekend geworden, waarom de Siliwangidivisie zich zo sneL vanuit Bandoeng, 180 km oost zuid-oostelijk van Djakarta heelt kunnen begeven op de dag van de staatsgreep. De leiders van de coup maakten één van hun vele grove fouten toen zij wel het radiostation van Djakarta, het gebouw voor de telecommunicalies en het tele graafkantoor bezetten, maar de le- gerzender in het hoofdkwartier van het leger dat door hun mannen om singeld was, ongemoeid lieten. f;' «•/•*- c" Cfc r v 1 S-f 1 Md. Ü.S A&< F Aid. Kaartenverkoop voor Kindernoodfonds der V.N. Ingezonden mededeling AMSTERDAM, 14-10. Ten bate van het Kinderfonds der Verenigde Naties zal de Stichting Nederlands Comité Unicef, waarvan prinses Beatrix erevoorzitster is, deze week in ons land met de verkoop begin nen van nieuwjaarskaarten en week agenda's. Veertien kunstenaars uit negen landen hebben ieder een serie kaarten ontworpen. Het kinderfonds der V.N. heeft thans meer dan ooit de baten van deze jaarlijkse internationale ver koop nodig, omdat juist in de wel varende landen de bijdragen van overheden en particulieren dreigen terug te lopen, zo deelt het Neder lands Comité Unicef mede. Terwijl het fonds vier jaar geleden nog 158 miljoen gulden kon besteden aan daadwerkelijke hulp aan in nood verkerende kinderen over de gehele wereld, vreest het kinderfonds in 19G6 slechts 130 miljoen ter beschik king te hebben. Het Nederlands comité hoopt deze vrees gedeeltelijk weg te nemen door onder het motto „Groet een vrind en help een kind" ver over het miljoen kaarten te verkopen. Nederland-Zwitserland niet op t.v. HILVERSUM, 14-10. De N.T.S. heeft van de K.N.V.B. geen toestem ming gekregen voor het uitzenden van een reportage van de voetbal wedstrijd Nederland-Zwitserland, die zendag 17 oktober a.s. in het Olym pisch stadion te Amsterdam wordt gespeeld in het kader van de voor ronden van het wereldkampioen schap. De 2-eden hiervan is, dal hel stadion niet uitverkocht is. WASHINGTON. De staf van het Witle Huis heeft president Johnson twee kaarten in het ziekenhuis doen toekomen, welke hem veel genoegen moeten hebben verschaft. Links een kaart met een kleurenfoto van het hondje Him en het bijschrift: „Bes te baas, u kunt zien, dat ik treurig ben, omdat u in het ziekenhuis ligt". De kaart rechts is van Him en Blan co met de tekst „Het verdriet ons, dat u ziek bent. Kom a.u.b. heel gauw thuis". Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Gebruik uw tijd eer hij ontvliedt Hij is uw vriend, vedrijf 'j>. hem niet! OF, MILJOENEN-NOTA DEN HAAG, 14-10. De maatrege len, die de regering in het kader van het nieuwe huur- en subsidiebeleid per 1 januari 1966 wil nemen zijn ge richt op: verbetering van de kwali teit van de nieuwbouw, harmonise ring van het huurpatroon, introduc tie van een nieuwe filosofie van de subsidiëring en bevordering van de doorstroming door het woningbe stand. In de regeringsverklaring van 27 april 1965 zijn de huurverhogings- voorslellen vooral gegrond op de noodzaak een optimale woningbezet ting te krijgen. De regering blijft on verkort van mening dit essentiële onderdeel van haar programma in de strijd tegen de woningnood en voor de toekomst van onze volks huisvesting niet te kunnen missen. Ingezonden mededeling Stuur dan de bon op of zend briefkaart, aan Postbus 2 - Leiden BON Zend mij omgaand aanmeldingsformulier Woonpl. RADIO TELEVISIE NEDERLAND Dit schrijft de minister van volks huisvesting en ruimtelijke ordening, drs. Bogaers, in zijn memorie van antwoord op het voorlopige verslag van de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot herziening van de huurwet. De verdubbeling van de subsidie voor woningwetwoningen heeft een tweeledige functie. Enerzijds brengt zij in het kader van de harmonise ring van het huurpatroon de aan sluiting met de rest van de woning- wetvoerraad tot stand. Kwaliteitsverbetering Anderzijds verlaagt zij de huur van de nieuwe woningen en biedt aldus een startpunt om te kwaliteis- verbeteringte komen. Verdubbeling van de woningwetbijdrage betekent, dat een kwaliteitsverbetering van ca. f 4.000 mogelijk wordt zonder dat dit ten opzichte van de thans geldende situatie tot een hogere huur leidt. De voorgenomen wijziging in de subsidiëring van de woningwetbouw kemt voor de toekomst neer op een verdubbeling van de jaarlijkse wo- ningwetbijdrage. Deze verdubbeling geldt ook voor bejaardenwoningen. Daarnaast ligt het in het voornemen de extra bijdrage voor bejaarden met een laag inkomen te verhogen van f 150 tot f 200 per jaar. Afbraak subsidies Ten aanzien van de geleidelijke afbraak van de woningsubsidies merkt de minister op, dat onder scheid gemaakt moet worden tussen de subsidie voor bestaande en de subsidie voor nog te bouwen wonin gen. Wanneer een woning eenmaal tot stand gekomen is, staan de bouw kosten van die woning vast. Het. sub sidie van die woning - althans wat de woningwJetwoningcn-A betreft - wordt in een periode van 10 jaar af gebroken. De Amerikaanse regering heeft gisteravond een poging ondernomen om het. vrijwillige programma tot bestrijding van het tekort op de Amerikaanse betalingsbalans, dat thans acht maanden loopt, le ver sterken. WAT UQT DE BILT DEN HAAG, 13-10. Bij de voort zetting van de algemene politieke en financiële beschouwingen over de miljoenennota kwam als eerste aan het woord de heer van Dis, fractie leider van de S.G.P. Hij achtte stren gere regeringsmaatregelen tegen de alom optredende zedenverwildering dringend noodzakelijk. De V.N. had den voor de heer van Dis weinig waarde, aangezien daar, aldus de fractieleider van de S.G.P., vaak op ondeugdelijke grondslag wordt on derhandeld, waarbij geen rekening wordt gehouden met Gods Woord. De heer van Dis verklaarde sterk ge kant te zijn tegen de belastingspaai-- brieven, terwijl hij ook protesteerde tegen de z.i. te hoge uitgaven op het gebied van kunst- en sportbevorde- ring. Weinig verschil Weinig verschil tussen dit en het vorige kabinet zag de heer Koekoek, fractieleider van de Boerenpartij. De heer Koekoek keerde zich in het bij zonder tegen de door de V.V.D. op gestelde plannen ter bezuiniging van een miljard. Temeer omdat deze plannen, aldus de heer Kookoek, af komstig waren van de heer Joekes, die indertijd het kabinet-Marijnen een plan aan de hand deed tot instel ling van een wegenfonds, hetgeen extra verzwaring betekende van de wegenbelasting. „Overigens zou", al dus de B.P.- fractieleider, „een op ruiming van verschillende bedrijf schappen een enorme besparing be tekenen". De C.H.U.-afgevaardigde de heer van der Meij verklaarde weinig ver trouwen te hebben in de door de re gering gehanteerde structurele nor men voor het uitgavenbeleid. Hij was van mening dat de regering moot streven naar een zeer voorzichtige ontwikkeling van de bestedingen, terwijl de C.H.-afgevaardigde de be- lastingspaarbrieven oen ondeugdelijk financieringsmethode noemde. Bezuinigingsplan van V.V.I). De heer Joekes, afgevaardigde van de V.V.D., ontvouwde zijn aangekon digde plan tot bezuiniging' van een miljard gulden. In het kort komt dit plan hierop neer: a. Het aantal woningwetwoningen van 60.000 binnen het bouwpro gramma van 125.000 zou vermin derd worden indien 15.000 wo ningen naar de vrije sector ver schoven zouden worden. Bespa ring": f 75 miljoen. b. De afbraak van subsidie op brood zou in vei'sneld tempo moeten plaats vinden (hetgeen in over eenstemming is met de E.E.G.-af spraken) waardoor f 30 miljoen bespaard zou worden. c. Het budget voor emigratie-sub sidie moet met 13 miljoen gulden Worden venninderd. d. Van het budget voor cultuur en receatie kan f 15 miljoen worden geschrapt, met name in de om- roepsector die, nu de omroepen binnenkort een groot gedeelte van hun inkomsten uit reclamegelden kunnen financieren, meer arm slag krijgt. e. Een bedrag van f 30 miljoen kan verhoging va n P.T.T.-ta rie ven w.o. telefoon en posttarieven) op leveren. f. Verhoging van boetes, doelmati ger gebruik van gebouwen bij het wetenschappelijk onderwijs, het reduceren van het ambtenaren corps, eliminering van een aantal afzonderlijke instituten op het ge bied van landbouwonderzoek en een verlaagde temporisering in-de uitvoering van het onderhoud va waterwegen en waterkeringen (zonder dat deze daar hinder van ondervinden) maken de 1,8 miri jard die de V.V.D. denkt te be sparen vol. Bel as ti ngspaarbrie ven De rij van sprekers werd gesloten door de heren Notenboom (K.V.P.) en Peschar (P.v.d.A.) die de financieel- technische aspecten van de miljoe nennota behandelden. De heer No lenboom opperde bezwaren tegen de door minister Vondeling voor gestelde spaarbrieven. Hij vond dat op het gebied van sparen ruimte* moet. blijven voor enige vrijwillig heid, die door de „gedwongen" be- lasting-spaarbrief verloren zou gaan. De heer Peschar achtte omzetbe lasting op textiel, schoeisel en schoenreparaties ongewenst.- Wan neer men, aldus de P.v.d.A.-afge- vaardigde, verhoging van de inkom sten wil, waarom kan dan geen zwaardere belasting' ingevoerd wor den op suikerwerken, minerale oliën etc.? De heer Peschar betuigde zijn grote waardering voor de concrete aanpak van de V.V.D, die met tegen voorstellen de regering te lijf is ge gaan, hetgeen wel een opvallend ver schil vormt met de woordenkraan waarin de oppositionele kritiek an ders ten onder gaat. Wisselend bewolkt Verwachting tot zaterdagavond: Wisselende bewolking met enkele verspreid voorkomende buien, voor namelijk in de kustprovincies; ma tige, aan de kust af en toe vrij krachtige wind tussen west en noordwest: weinig verandering in temperatuur, 16 okt. Zon op 7.06. onder 17.44. Maan op 21.15. onder 14.04. 17 okt. Zon op 7.08, onder 17.42. Maan op 22.25, onder 15.00. 18 okt. Zon op 7.09, onder 17.40. Maan op 23.46, onder 15.42. Laatste kwartier: 17 okt. te 20.00. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 16 okt. 6.29 v.m, 17 okt. 18 okt. 18.54 n.m. 7.15 v.m. 19.48 n.m. 8.10 v.m. 21.00 n.m. BROUWERSHAVEN: 16 okt. 6.15 v.m. 18.36 n.m. 17 okt. 18 okt. 7.06 v.m. 8.04 v.m. 19.32 n.m. 20.45 n.m. Ingezonden mededeling Bekijk vrijblijvend onze geheel exclusieve collectie handgeknoopte Woninginrichting Deurioo, Zierikzee, Appelmarkt 4 tel. 2946 Doodtij: 20 okt. IIKT WEEKOVERZICHT DE BILT. 15-10. - Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen 24 uur heeft een de pressie zich van IJsland naar het zeegebied voor de Noorse kust ver plaatst. Het bijbehorende front, dat in ons land enige regen en motregen veroorzaakte, zal vanavond het ge hele land gepasseerd zijn. Morgen bevinden we ons in een westelijke lot noordelijke luchtstro ming van koudere oceaanlucht. Deze stroming staat aan de noordelijke flank van een hogedrukgebied, dat ten noorden van dc Azoren naar 'hot oosten trekt. In de aangevoerde lucht komen enkele opklaringen voor, maar ook een enkele bui. Maximum-tem peraturen zullen waarden bereiken, die ongeveer normaal zijn voor dc tijd van het jaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1