lm Soekarno balanceert tussen de communisten en liet leger Steenkoolvondst voor Britse kust Het koninklijk paar bezocht Nickerie Vorstelijk paar weer in Paramaribo KAMER TEGEN OMZETBELASTING SCHOEISEL-TEXTIEL De consumentenprijzen voor aardappelen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 14 ok toiler 1%.> 122ste jaargang Nr, 19870 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURAN1 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Reciakleur: M. i. Bij de Vaale, (el. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Ziorikzeese o.l.-sclwol won herfst-tafelwet!strijd tocstuuil in Indonesië DJAKARTA, 13-10. - De Indone sische president tracht wanhopig zgn positie ais scheidsrechter tussen links en rechts te handhaven, tussen de pro-Chinese communisten, die een aanslag op zgn persoon en de mis lukte staatsgreep van 30 september hebben beraamd, en het leger, dat trouw bly't't aan generaal Nasoetion, met het merendeel van de politieke partijen, vooral de mohammedaanse, aan de andere kant. Het Indonesische staatshoofd heeft in feite het neerslaan van de com munisten goedgekeurd, maar - ten minste tot nu toe - geweigerd de P.K.I. te verbieden, China ervan be- LONDEN, 13-10. Voor de kust van het Noordengelse graafschap Dur ham. ondet* de Noordzee, zijn steen- kolenlagen ontdekt, zo wordt offici eel in Londen meegedeeld. Men schat de hoeveelheid op een half miljard ton. Vanaf de kust zullen tunnels van 5 tot 8 km. lengte worden geboord om de delfstof te bereiken. schuldigd niet geheel vreemd te zijn aan de mislukte staatsgreep, maai de gelegenheid tot een openlijke breuk met Peking niet ge grepen. Als gevangene van zijn politiek tegenover China kan president Soe karno niets anders doen dan de vij andige demonstraties tegen Peking verbieden, die desondanks met steun van leger en politie toch worden ge houden. Koorddanser In de ogen van waarnemers lijkt het Indonesische staatshoofd, als slachtoffer van de politieke tegen strijdigheden die na 30 september zijn ontstaan, op een koorddanser. De komende dagen zal blijken of hij zich kan handhaven, of de poli tiek van naast elkaar bestaan van links en rechts gered kan worden. Op 17 oktober zal Soekarno voor het eerst weer in het openbaar spre- ken. Volgens betrouwbare kringen is het plan van de opstandelingen mis lukt, omdat zij er niet in zijn ge slaagd generaal Nasoetion het lot van de zes andere generaals, die vex-moord werden, te doen delen. Zij zagen een luitenant bij vex-gissing aan voor de minister van defensie. hard hij kon, dat zijn bevolkings groep het Huis van Oi-anje altijd trouw zal blijven. Dit wei'd met in stemmend gejuich bevestigd door de talrijke vertegenwoordigers van deze bevolkingsgroep. Later op de och tend toen opnieuw geschenken wer den aangeboden, zei de prins tegen een der dames die hem een geschenk had overhandigd, „Nee. hoor, dat krijgt de koningin niet. dat hou ik voor mijzelf". Nieuwsgierig draaide de koningin zich om naar haar echtgenoot met de vi'aag „Wat is dat?", doch die bleek niet bereid te zijn zijn geheim prijs te geven. PARAMARIBO. 12-10. Na maan dagavond met de „Medon" van de K.N.S.Üf. uit Paramaribo te zijn ver trekken, bereikten koningin Juliana en prins Bernhard dinsdagmorgen vroeg Nickerie, Hier viel de gasten een bijzonder hartelijke en onge dwongen ontvangs tten deel. Vooral in de westelijke polders was de ont vangst bijzonder kleurrijk. Tal van cadeaus bood men het vorstelijk paar aan. Be koningin kreeg onder meer zijden shawls en andere hindostaan- se geschenken. Ook kreeg de vorstin een kotto missi muts ten geschenke, die zij on der luid gejuich van de omstanders opzette. De prins kreeg een astracan muts aangeboden, zoals men die in Kasjmier draagt. Ook hij zette het hoofddeksel op tot groot genoegen van de aanwezigen. Enkele hindo- staanse boeren, afkomstig uit het verre India, werden aan de vorste- lijke bezoekers voorgesteld. Een der oudjes werd dit te machtig en hij barstte in snikken uit. Zo'n grote eer was hem nog nooit te beurt gevallen zei hij trillend tegen familie en vrienden. Een andere bezwoer zo Man leeft, maar MUNCHEN. 13-10. Al twintig jaar bad in het Beierse dorp Gerach-Nu- schendorf de 54-jarige boerin Anna Maderstein voor de zielerust van haar overleden man Josef. Toen zij dezer dagen weer op weg was naai de kerk hield de burgemeester haar staande om mee te delen dat Josef nog in leven was. De nu 58-jarige man, van wie werd aangenomen dal hij gesneuveld was, leefde elders met een 26-jarige vrouw, die hem zo pas een kind had geschonken. Hij wilde nu zo vlug mogelijk trouwen, maar was daarvoor genoodzaakt ge weest een uittreksel uit het geboor teregister van zijn vroegere woon plaats op te vragen. Anna Mader stein was twintig jaar geleden met vijf kinderen achtergebleven. Radio-Maleisië heeft woensdag omgeroepen dat „president Soekar no en de Indonesische minister van defensie, generaal Nasoetion, het eens zijn geworden over de nood zaak, de machtige Indonesische com munistische partij te reorganiseren". Volgens i-adio-Maleisië zal de P.K.I. opnieuw worden opgericht en een nieuw uiterlijk krijgen. Aidit zou niet in de nieuwe leiding worden opgenomen. Verongelukt op weg naar Itruilofl BEILEN, 13-10. Op de provinciale weg Assen-Hoogeveen ter hoogte van Smallenbrcek (gem. Beilen) maakte de bestuurder van een personenauto, de heer B. Bos uit Uithuizermeeden, tijdens een inhaalmanoeuvre de macht over het stuur kwijt. De met grote snelheid rijdende wagen ge raakte van de weg en kwam na di verse malen over de kop te zijn ge slagen via een paal en een hek plm. honderd meter een weiland in tol stilstand. Alle zes inzittenden wer den gewond waarvan drie zeer ern stig. Zij zijn opgenomen in het Wil- helminaziekenhuis in Assen, waar een van hen, de heer Kuitert uit Groningen, inmiddels is overleden. Het gezelschap was op weg naar Ommen, waar de heer Bos in het hu- wel ij kzou treden Ingezonden mededeling Nu het toeristenseizoen is afgelopen blijken de tunnels en hoge bergpasive- gen een uitzonderlijk grote drukte te hebben verwerkt. De foto brengt in herinnering de vrijmaking van de weg over de Sint Gotthard in het late voorjaar. Toen de laatste sneeuw was geruimd begon de lange stroom voer tuigen naar het zuiden. QUICK DISPATCH stiikgoedstu wadoor heeft goed nieuws voor U! Zie pagina 10 PARAMARIBO, 13-10. Na een be zoek van twee dagen aan de distric ten Nickerie, Coronie en Saramacca, zijn koningin Juliana en prins Bern hard in Paramaribo teruggekeerd. De dag was, na de overnachting in hotel „De Wereld' te Wageningen, ui- 'het „rijstdistrict" Nickerie. be gonnen met een tocht per autobus naar Friendship in Coronie, waar het koninklijk paar zeer hartelijk door de bevolking werd ontvangen. In de tuin van de districtscommis saris trokken verschillende bevol kingsgroepen langs de hoge gasten die, beschei-md tegen de felle zon, V.V.D. niet bereid financiële beleid van de regering te volgen REDDINGSWERK VOOR DIEREN PARAMARIBO, 13-10. Het reddingswerk voor dieren in het stuwmeergebied, waarvoor de koningin en de prins op reis door Suriname, grote belang stelling toonden, heeft vanaf het begin van de werkzaam heden in augustus '64 tot ok tober '05 in totaal 8449 dieren van een wisse dood gered. Bij deze dieren waren: 1556 drie- lenige luiaards, 974 gordeldie- ren (negenbandig), 891 schild padden, 779 boomstekelvar kens (coundou), 645 tweetenige luiaards, 641 herten, 448 apen (voornamelijk rode brulapen), 431 borstelige boomstekelvar kens, 264 opossums (drie soor ten), 24G tegu-hagedissen, 243 acuchVs, 215 agoeti's, 205 boom miereneters (tamandua), 163 slangen (voorn, boom-boa's), 132 paca's, 129 dwergmieren eters cn voorts pacaris-zwij- nen, ocelotten, jaguars, kinka- joe's (rolstaartberen), tapirs, „spenen rats", leguanen, vo gels, reuzengordeldier, water- zwijn (capijbara) en margay (tijyerkat). DEN HAAG. Bij de inzet van de algemene politieke en financiële be schouwingen over de Miljoenennota (dinsdagmiddag) kwam als eerste aan het woord mr. Geertsema, fractie voorzitter van de V.V.D. Nadat hij aandacht had besteed aan de z.i. overbodige staats-secretariaten en de Europese politiek, uitte mr. Geert sema kritiek op de wat hij noemde „vrijwel ongeremde uitgavenstij ging". De liberale fractieleider consta teerde dat cr op vele terreinen van de maatschappij veel zal moeten ge beuren, al kan - aldus mr. Geertse ma - niet alles tegelijk gebeuren. „De V.V.D. is daarom niet bereid de regering in haar financiële beleid te volgen; de V.V.D. is evenmin bereid om overschrijdingen van de beschik- bare ruimte toe te staan, noch de regering te steunen in haar fiscale manipulaties". Economische toestand De fractieleider van de K.V.P., drs. Schmfelzer, vroeg zich af of onze economie een vergroting van de ovei-heidsuitgaven met ruim 1700 miljoen gulden in 1966, wel kan ver werken. De omzetbelasting op schoenrepa raties kwalificeerde drs. Schmelzer als „een misser", evenals de omzet belasting op textiel en schoeisel, waartegen de K.V.P. grote bezwaren heeft. Ten aanzien van de voorge stelde belastingspaarbrieven wilde de K.V.P.-fractie haar oordeel voor lopig voorbehouden. „Het kabinet wil teveel ineens. Het wil een meerjarenplan in één jaar uitvoeren'. Aldus de fractieleider van de C.H.U., mr. Beernink, die van me ning was dat Ti-oonrede en Miljoe nennota „bepaald niet veel aanlei ding geven tot het ontsteken van een vreugdevuur". De heer Beernink vond dat de ministers van K.V.P. en A.R. door de socialistische minis ters min of meer onder druk gezet waren en de C.H.-fractieleider zei het „een knap stuk werk" te vin den, dat de socialistische bewinds lieden een ombuiging van het beleid van het kabinet-Marijnen hebben weten te bereiken. De regeringsplannen achtte "mr. Beernink niet in overeenstemming met de mening van de meerderheid van het Nederlandse volk. dat. bij de verkiezingen van 1963 duidelijk zijn opvatting ten aanzien van het regeringsbeleid had kenbaar ge maakt. De C.H.U.-fractie zal - al dus spreker - haar steun onthouden aan de maatregelen ten aanzien van de Invoering van een omzetbelasting op schoeisel, schoen reparaties en tex tiel. Goedkeuringswet De fractieleider van de C.P.N., de heer M. Bakker, besteedde aandacht aan de goedkeuringswet betreffende het huwelijk van prinses Beatrix. De heer Bakker was bang voor bet ont slaan van een „koningskwestie", met name „door de drijverijen van de re gering en premier Cals". De communistische fractieleider sprak zijn ernstige afkeuring uit over de verhoging van de indirecte belas tingen op textiel, schoenreparatie, bromfietsen en schoeisel. „Via infla tie en prijsverhoging wordt - aldus de heer Bakker - het kleine bezit vernietigd". De fractieleider van de P.v.d.A., drs. Nederhorst, had kritiek op de gang van zaken bij de benoeming van staatssecretarissen. „Dit doet mij - aldus de socialistische fractie leider - meer denken aan een soort stoelendans, waarbij de vroegere staatssecretarissen trachten een stoel te bemachtigen, terwijl nieuwe kan didaten gevaar lopen op hun schoot of op de vloer terecht te komen". Oe heer Nederhorst kon zich wel verenigen met de politieke lijn van het kabinet, doch noemde de omzet belasting op textiel en schoeisel „een ongelukkige keuze" „De P.v.d.A.- fractie is - aldus de heer Nederhorst - hiervoor nog niet gewonnen". Menselijke toon De fractieleider van de A.R.P., de heer Roolvink, merkte op getroffen te zijn door de menselijke toon die „als een gouden draad" door de Troonrede loopt. Spreker zag niet in waarom het door het kabinet-Cals gevoerde be leid „typisch socialistisch" zou moe ten zijn. De heer Roolvink zei ver der, dat het kabinet een realistische politiek voert, al konden de door mi nister Vondeling geïntroduceerde be lastingspaarbrieven geen genade vin den bij de A.R.-fractie. Ook bestaan ernstige bezwaren tegen de belas tingverhoging op textiel, schoenrepa raties en schoeisel. De heer Slctemaker de Bruine, fractieleider van de P.S.P., ver klaarde gekant te zijn tegen de om zetbelasting op schoenen, textiel en schoenreparaties. Ook de voorge stelde belastingspaarbrieven kon hg niet waarderen, terwijl het door de regering gevoerde buitenlandse be leid door de P.S.P.-fractic ernstig werd veroordeeld. onder een palmenoverkapping had den plaatsgenomen. Er werden weer tal van geschenken overhandigd. Het hoogtepunt vormde een demonstra tie van het kappen van kokosnoten. Daarna vertrokken de bezoekers naar een overzetplaats aan de Cop- penamerivier, waar het gouverne- mentsjacht „Oranje" lag te wachten, aan boord waai*van tijdens de over steek de lunch werd gebruikt. V.S. nodigen leiders van Pakistan en India uit WASHINGTON, 14-10. De Ver- enigde Staten hebben een eerder gedane uitnodiging van president Johnson aan president Ajoeb Khan van Pakistan en premier Sjastri van India, om een bezoek te brengen, hernieuwd. Oorspronkelijk zouden zij begin van dit jaar naar de Verenigde Sta ten komen, doch hun bezoeken wer den toen op verzoek van het Witte Huis voor onbepaalde tijd uitgesteld. DEN HAAG, 13-10. De consumen tenprijzen voor aardappelen zijn de laatste maanden aanmerkelijk hoger dan vorig jaar, zo deelt het secreta riaat van het Produktschap voor Aardappelen mede. Docreengenomen bedroeg het verschil zeven cent per kilo, in september zelfs acht cent. De gemiddelde groothandelsnote ring lag in de tweede week van sep tember voor Bintjes ongeveer zes cent en voor Eigenheimers ongeveer zeven cent hoger dan vorig jaar. De vergroting van de kleinhandelsmarge met één a 'twee cent moet waar schijnlijk voornamelijk worden toe geschreven aan gestegen kosten, meer aanklevende grond dan nor maal, enz. Bij de oogst, die nu vrij wel achter de rug is, is als gevolg van het slechte weer vaak zeer veel grond mee naar binnen gebracht. Door het slechte weer in voorjaar en zomer is een deel van de aardap pelen te laat gepoot, er is daarna ernstige aantasting van aardappel ziekte opgetreden waardoor vroeg tijdig doodspuiten van het loof nodig werd, de groei en de opbrengst wer den in enkele gebieden ernstig ge remd. Toch valt de gezondheid van de aardappelen mee. De kwaliteit is goed en ondanks het gebrek aan zon en het vroege doodspuiten zijn de aardappelen bloemig. De lelcrspi'ijzcu De telersprijzen voor de nieuwe oogst, zijn lot nu toe bevredigend tot goed. De laatste weken wordt in Rotterdam genoteerd voor levering af laadplaats voor Bintjes van 40 mm doorsnee en groter f 16 tot f 17 en voor Eigenheimers f 17 tot f 19 per honderd kg. De verdere vooruit zichten lijken niet ongunstig. In ver gelijking met onze grootste concur renten op de exportmarkt. België en Frankrijk, is ons prijspeil aan de ho ge kant. Dit. verschil moet volgens het produktschapsseeretarjaal vrij- wel geheel worden toegeschreven aan de betere kwaliteit van ons ex- portprodukt. I)it nummer beslaat uil 12 pagina's 'j' Vele huwelijken worden een mislukking omdat de vrouwen Ij. X. proberen van hun man ecu betere echtgenoot te maken. y WAT UQT Dl t> lU W f A TA Tijdelijk mist Verwachting tot vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt, met in de nacht en ochtend mist en mogelijk wat motregen; zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen; wei nig verandering in temperatuur. 15 okt. Zon op 7.04, onder 17.47. Maan op 20.21, onder 12.55. Laatste kwartier: 17 okt. te 20.00. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 15 okt. 5.53 v.m. 18,11 n.m. Air France gaat Schiphol aandoen SCHIPHOL, 13-10. - Eén van de grootste luchtvaartmaatschappijen in Europa, Air France, tevens één van de weinige die nog niet op Neder land vlogen, heeft besloten daarin per 1 april van het volgend jaar een drastische wijziging aan te bi-engen. Vanaf die datum zal Air France nl. dagelijks tweemaal een retourvlucht met een Caravelle-straaltoestel tus sen het vliegveld Orly bij Parijs en Schiphol gaan uitvoeren en wel in samenwerking met de K.L.M. In de bekendmaking herinnert de Franse maatschappij er aan, dat zij qua lengte der luchtlijnen hetgi-oot- ste luchtnet ter wereld onderhoudt. Veel sigaren rokers in Nederland UTRECHT, 13-10, Volgens het door „Het Tabaksblad" (orgaan van de Nederlandse Katholieke Tabaks- bewerkersbond) geciteerde West- duitse bureau voor de sigarenhandel rockt de Nederlander gemiddeld 134 sigaren per jaar. Hiermee staal ons land op de tweede plaats van de we reldlij st, die wordt aangevoerd door Denemarken met gemiddeld 218 si garen per jaar. Belgie volgt na Nederland met 121 sigaren, gevolgd door Zwitserland met 88. Hoewel bondskanselier Er- hard een goed voorbeeld levert, ro ken de Westduitsers slechts gemid deld 71 sigaren per jaar. Reiizentanker te water AMSTERDAM. 14-10. Vrijdagmid dag 22 oktober zal bij de Nederland- sche Dok- en Scheepsbouwmaat schappij te Amsterdam te water wor den gelaten het 63.400 ton metende motortankschip „Dilcma", het groot ste schip, tot nu toe bij de N.D.S.M. en in Amsterdam gebouwd en tevens de grootste tanker die in Nederland gebouwd is voor de opdrachtgeef ster „Shell tankers N.V., Dr. Paul Muller, de Zwitserse chemicus die het insectcndodende middel D.D.T. heeft uitgevonden, is woensdag op 66-jarige leeftijd in Ba zel overleden. In 1948 kreeg hij de Nobelprijs voor fysiologie en genees kunde. BROUWERSHAVEN: 15 okt. 5.35 v.m. 17.52 n.m. Doodtij; 20 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-10. Het K.N.M.I. deelt mede; Door de sterke uitstraling ont stond vannacht op vele plaatsen mist. waarin het zicht soms niet meer dan 20 meter bedroeg. Alleen de provincies Zuid-Limbui'g en i Friesland bleven vrij van mist. In tussen heeft het continentale hoge- drukgebied zich verder naar het oosten verplaatst. In het westen, bij Ier-land en Schotland, is een koufront doorgedrongen van een depresise bij IJsland, die zich langzaam verplaatst naar het zeegebied tussen IJsland en Schotland. Hel is niet waarschijnlijk dat het fi-ont het komende etmaal ons land bereikt. Een com-plicatie is evenwel, dat er zich bij de ingang van het Kanaal een kleine storing schijnt te ontwikkelen. Enkele sta tions melden daar wat regen. Het is niet uitgesloten dat deze storing mor gen dicht langs Nederland zal koer sen en ock hier enige regen of mot regen zal veroorzaken. In de avond en nacht vormt zich op vele plaat sen weer mist. De Wind zal later ma tig en aan de kust vrij krachtig wor den uit zuidelijke richting. In hel tempsratuui-verloop komt nog weinig verandering. China en hel ontwapeiiingsoverleg WASHINGTON. 13-10. Senator Robert Kenp.c-dy heeft voorgesteld, de Chinese volksi-epubliek uit te no digen voer hel onlwapjeningsover- ler dal in januari in Genève zal werden hervat. In een rede in de senaat verklaarde de senator, dat de V.S. hun .streven moeten versterken cm tezamen met de V.N. alle 'andere stalen, waaronder comunistisch Chi na, „een kernramp te voorkomen". Man ploegt ontucht O]) grote schaal AMSTERDAM. 13-10. De Anister- ('ainse zedenpolitie heeft de 40-,ia- rige kantoorbediende J. H. B. aan gehouden, cmdat hg ervan wordt vei dacht in de afgelopen twee jaar niet circa tweehonderd jongens in de Iceftgd van 12 tot 18 jaar ontucht te hebben gepleegd. In de woning van de kantoorbe diende in Amsterdam-west. trof de politie een vijfhonderdtal foto's aan waarop de vriendjes van verdachte in diverse ontuchtige standen voor kwamen. De man pleegde de handelingen in zijn woning of in zijn in Vinkeveen gelegen zeilboot, De zaak kwam aan het licht toen een uit Apeldoorn af komstige jongen, na een zeiltochtje met B„ aan zijn grootvader in Am sterdam, bij wie hij logeerde, ver telde van de handelingen van B. De grootvader alarmeerde toen onmid dellijk de politie. STADSKANAAL. Bij een winke lier in Stadskanaal zijn repen cho colade aangetroffen met wormen. De koper heeft in overleg met de winke lier de keuringsdienst voor waren gewaarschuwd, Na een ingesteld on derzoek is de voorraad in beslag ge nomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1