KAAS OM KAAS KASTEEL TE HUUR Castro's gedeeltelijke inkeer Hé! Idee! ASPIRIN® BAYER Zij koos de Algemene Bank Nederland voor aangepast sparen Algemene Bank Nederland .-•> w Da's een boterham met een plak jonge plus een plak oude kaas ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE UMu 12 oktober 19« Xr. 11862 BLIK DOOK HET WERELD liet Is een merkwaardige zaak met Ernesto - voor zijn vrienden Che - Guevara, de vroegere minister van industrie en voornaamste medewer ker van Fidel Castro, de president van het rode bruggehoofd op het westelijk halfrond, Cuba. In een door Castro voorgelezen brief vertelt hij staatsburger af te zijn en nu op nieuwe fronten te strij den voor de zaak van het commu nisme. Wanneer dat zo is - en ten slotte kwam niet hijzelf het vertel len, maar las Castro iets van een pa piertje voor - dan zal hij ongetwij feld hard vechten. Maar waarom el ders dan op Cuba? Men kan toch niet zeggen dat daar het socailistisch paradijs al is gevestigd. Guevara dook aan de zijde van Castro op tijdens de lange strijd der rebellen tegen het regiem der Batis ta's. En hij was ongetwijfeld de rode drijvende kracht achter de revolutie, wat onder meer ook tot uiting kitfam in zijn diverse functies. De laatste - van industrie - was bijzonder be langrijk, want juist door de nijver heid te ontwikkelen poogde Cuba zich een sterker economische positie te verwerven en niet langer alleen op de suiker aangewezen te zijn. Weinig resultaat voor Guevara De industrialisatie is een grote flop geworden en ijlings ging men weer suikerriet rooien, Castro voor op met de machete zwaaiend. On dertussen zat men met een niet zeer voordelig contract voor suikerleve rantie aan de U.S.S.R. Intussen, de geringe successen thuis ten spijt, zwoegde Guevara onverdroten om de Cubaanse revolutie ook te exporte ren. Daarmee had hij slechts een ma tig succes, al zal hij ongetwijfeld hebben bijgedragen aan allerlei re bellieën en opstandjes in Columbia, Venezuela, Brazilië en naar verluidt ook nog wel in andere landen. Maar die acties liepen nergens op veel uit. Wei maakten ze de regeringen vol- KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nunspeet (4e pred.pl.) G. v. Estrik, Genemuiden; te Beerta: W. Leegsma, Zuidwolde (Dr.). Aangenomen naar Garmerwolde- Thesinge: B. Kristensen, Drempt; naar Wapserveen: C .Mondt, kand. te Leiden; naar 's-Gravenhage (voor het bijz. kerkewerk): W. P. ten Kate, Delft. Bedankt voor Longerhouw en Schettens (toez): kand. C. Hoogen- doorn. Woerden; voor Vaassen: H. v. Niel, IJmuiden-W. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naar Ulrum: J. v. Benthem, Onnen. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Assen: D, H. Biesma, Lisse. Oud Ger. Kerk OCSTERLAND. Woensdag 13 ok tober om 7 uur ds. J. van der Poel, uit Ede. Ingezonden mededeling WmWv r. Da's hele andere kaas Da's een sneetje doende kopschuw om in de Organi satie van Amerikaanse Staten niet te veel bezwaar te maken tegen de felle anti-Castro-politiek van Washing ton. Het saldo van deze politiek was dus negatief. Dat maakte het te bitterder voor de Cubanen zelf, die een grote bron van inkomsten - het toerisme - za gen opdrogen en verder moesten con stateren dat van andere communis tische zegen als de landhervormin gen weinig kwam omdat men juist weer alles op alles moest zetten om zoveel mogelijk suiker te produceren. Castro milder gestemd Hef is daarom waarschijnlijker dat Castro zijn oude kornuit zeker niets in de weg heeft gelegd, toen hij wil de vertrekken, misschien zelfs hem wel te wandelen heeft gestuurd. Een ander gerucht is dat Guevara maar gevlucht is omdat hij vreesde anders als zondebok te mogen dienen in de verdachtenbank. En intussen doet Castro aanzienlijk milder, niel alleen tegen de Cuba nen, maar ook tegen de buitenwe reld, vooral de V.S. Dat betekent een onloochenbare kalmering van de Cu baanse revolutie, met als consequen- die dat de Chinese pogingen om die revolutie juist feller te maken nog vruchtelozer worden dan ze al wa ren. Of het falen van dit geïsoleerd stukje communistische staat nu ook de consequentie heeft dat langza merhand de terugkeer begint naar een staatsvorm van meer democrati- sche allure, dat moet nog worden af gewacht. Maar de mogelijkheid zit er zeker in, vooral omdat op Cuba kennelijk hei besef aan het groeien is dat zeker een kleine staat niet bij machte is op de duur al te zeer te vertrouwen op de verre vriend in Moskou en intussen overhoop te lig gen met zijn onmiddellijke buren. Ingezonden mededeling Bij verkoudheid vinden meer mensen ter wereld baat bij Aspirin, dan bij enig ander middel. DAAR STAAT ACHTER Bruse Boys behaalde zege op Kapelle (4—0) Bruse Boys 'heeft zaterdagmidag de eerste overwinning geboekt in een wedstrijd tegen 'het veel sterker geachte Kapelle. Reeds kort na d;e aanvang van de wedstrijd was het Henk van den Ouden die de op de lat terugspringende bal met een hard schot 'in wist te schieten, waarmee de stand op 1-0 was gekomen. Dit doelpunt scheen de groen-witten te hebben aangemoedigd, want kort daarop 'begon men met een aanval, die echter pas kort na rust resultaat had toen van id'er Sar erin slaagde 'het tweede doelpunt te scoren. Het was Schults 'die uit een voorzet van v. Rhoon het derde doelpunt wist te SPORT VOETBAL Dreiscbor bond Kortgene aan zegekar (5—0) Dreischor 'blijft 'het in de le klasse van de afdeling Zeeland uitstekend doen en' ook Kortgene beet zondag 'bij de .blauw-witten weer in het zand. Ondanks het feit dat de thuis club 'het in deze wedstrijd moest stellen zonder Lodewijk en Klompe werd er toch goed gespeeld en er werden goals gemaakt. Het eerste doelpunt ontstond pas na twinti'g minuten spelen en de handige Kees Kommer werd er de maker van (1-0) Vijf minuten later wist Jan van den Bos doelman Platteschorre opnieuw te passeren (2-0). Kortgene kwam af en toe met fraai samenspel aardig in de buurt van het Dreischorse doel, maar de verdediging van de blauw-witten gaf geen krimp. De aanvallen van de thuisclub bleven heel gevaarlijk en 'kort voor de rust smaakte Jean van Hei-rel het ge- Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Burgh won thuis van N.V.S. Gelijkspel (0-0) voor Zierikzee tegen De Schutters Dreischor voelt niets voor ondergeschikte rol en won met 5-0 van Kortgene Renesse bracht na spannende stryd na bezoek aan' Patrijzen de punten mee naar huis VOETBAL K.N.V.B. Voor de eerste maal in dit seizoen smaakte Burgh het genoegen beslag op de volle winst te leggen in de 4e klas G. Op het sportpark Van Zuijen toonde de club uit de Westhoek zich met 2-0 de sterkste tegen NVS dat in verge lijking met voorgaande jaren nog al wat aan kracht heeft ingeboet. Met een iets productiever spelende voor hoede was het zelfs mogelijk geweest een nog duidelijker zege te behalen. Het belangrijkste is evenwel dat de puntjes binnen zijn, en mogelijk put Burgh uit dit hoopgevende resultaat moed ovx dit door nog meerdere te laten volgen. Zierikzee kwam in de uitwedstrijd tegen De Schutters tot een doelpuntloos gelijk spel, niet ge weldig maar toch ook weer niet slecht. De Schutters zijn vooral thuis spelend voor Zierikzee altijd een lastige tegenstander geweest. Vorig jaar verloren de rood-zwarten dan ook deze wedstrijd met maar liefst 5-2. Te denken geeft het evenwel dat Zierikzee in haar vijf gespeelde wed strijden nog maar zes doelpunten heeft weten te scoren, wat gemiddeld één doelpunt per wedstrijd betekent. Vosmeer had in de thuiswedstrijd tegen RKFC weinig moeite zich aan de leiding te handhaven. Met een zware 7-1 nederlaag moesten de Ber- genaren de thuisreis gaan aanvaar den, waardoor zij de rode lantaarn nog iets steviger in de handen kre gen. Cluzona blijft het intussen na zijn terugkeer uit de Brabantse voet balbond uitstekend doen. Deze maal ondervond BSC het dat de club uit Wouw in eigen omgeving een moei lijk te kloppen tegenstander is (2-0). Na de nederlaag tegen Zierikzee herstelde Halsteren zich keurig door Nw. Borgvliet in eigen omgeving met 2-0 te verslaan. DIVO bleef in de running dank zij een 2-0 over winning op Oude Molen. Vosmeer 5 4 1 0 22- 3 9 Cluzona 5 4 0 1 9- 5 8 Zierikzee 5 3 1 1 6- 4 7 DIVO 4 3 0 1 10- 5 6 Halsteren 5 3 0 2 17-12 6 Nw. Borgvliet 5 3 0 2 9- 7 6 Oude Molen 5 3 0 2 12-15 6 BSC 4 1 1 2 8- 7 3 Burgh 5 1 1 3 4-12 3 NVS 5 1 0 4 7-13 2 De Schutters 5 0 2 3 3- 9 2 RKFC 5 0 0 5 5-21 0 AFD. ZEELAND. ZONDAGCOM PETITIE. In de le klas B liet Drei schor in de thuiswedstrijd tegen het toch heus niet zo zwakke Cortgene duidelijk blijken dat het dit seizien allerminst van plan is een onderge schikte rol te spelen. Op overtuigen de wijze slaagden de blauw-witten er in Cortgene met 5-0 in het zand te laten bijten, waardoor zij zich keurig in de kopgroep handdhaaf- den. LeideiLuctor heeft het bij het bezoek aan de Zierikzee-reserves lang niet gemakkelijk gehad. De rood-zwarten bleken volkomen tegen de bezoekers opgewassen. Nadat de rust met gelijke stand (1-1) was aan gebroken mocht Luctor uiteindelijk dik tevreden zijn met de 2-1 over winning welke zij wisten te behalen. Ook Renesse kreeg het lang niet ge makkelijk bij het bezoek aan Patrij zen, waar zij er na een spannende strijd in slaagden met een 2-1 over winning huiswaarts te keren. Krui- ningen smaakte in dit seizoen voor het eerst het zoet van de overwin ning, door Robur met een 6-3 ne derlaag naar Goes terug le sturen. Luctor Renesse Dreischor Cortgene Kruiningen Robur Zierikzee II Patrijzen 4 4 0 0 13- 7 8 5 4 0 1 18- 6 8 5 4 0 1 19-10 8 4 2 0 2 16-14 4 4 10 3 12-17 2 4 10 3 13-22 2 4 10 3 8-17 2 4 0 0 4 8-16 0 ,.Flitsen,, uit het buitenland LIVORNO. Een Italiaanse hart specialist, prof. Adriano Bencini uit Livorno, is tot de konklusie geko men, dat het uitsterven van de dino saurus een gevolg is geweest van een verlaging van de temperatuur, waar door de dieren aan inwendige bloe dingen bezweken. BRANDS HATCH. Florian Cama- thias, de bekende Zwitserse zijspan- rijder, die ook op het circuit van Drente tijdens de Asser T.T., vele malen de toeschouwers in spanning heeft gehouden met zijn spectaculai re rijden, heeft zijn bravour op het circuit van Brands Hatch met de dood moeten bekopen. NAPELS. Bij een ernstig ver keersongeluk in de omgeving van Napels zijn acht mensen om het le ven gekomen en zes gewond. DJAKARTA. De woningen van de leider van de Indonesische commu nistische partij, Aidit, en diens as sistent de partij-theoreticus Njoto, zijn door mohamedanen geplunderd, zo heeft het mohammedaanse blad „Mimbar Revolusi" gemeld. Volgens deze krant werden in de woning van Njoto een bebloed hemd en kogels aangetroffen. EL VERSTON. Een betonnen graa- opslagplaats wan twaalf meter hoog te, die 180 ton maïs bevatte, is in El- verston, Pennsylvania, iut elkaar ge barsten doordat de mals vochtig was geworden. Een buurman die de eigenaar hielp bij het weghalen van de mais, werd door een stuk beton gedood. De eigenaar zelf werd ge wond en zijn drie kinderen, die in de buurt speelden, werden onder de mais bedolven. Zij kwamen alle drie door verstikking om het leven. BRUSSEL. In Luik is een socia listische splinterpartij opgericht, die extreem linkse Waalse en Vlaamse elementen omval. TEHERAN. 21 mensen zijn naar verluidt het afgelopen etmaal in Perzië 'bij overstromingen als gevolg van zware regenval in een gebied ten noordwesten van Teheran omge komen. Vele mensen zijn dakloos ge worden en veel vee is verdrenken. HAVANNA. Een communiqué van het Cubaanse ministerie van bin nenlandse zaken zegt dat een groep Cubaanse ballingen uit de V.S. bij een gevecht in midden-Cuba een functionaris van de kustwacht heeft neergeschoten. SAIGON. In Saigon is een politie patrouille in een Vietconghinderlaag gevallen. Hierbij kwamen vier Zuid- Vietnamese politiemannen om het leven. Het gevecht duurde ruim een kwartier. Ingezonden mededeling maken, terwijl Henk van den Ouden (dankzij een voorzet van linksbuiten Jonker) erin slaagde kort daarop het beslisende punt te scoren: 4-0. De door sabotage veroorzaakte brand in vijf brandstoftanks van de „Shell" bij Larnaca op Cyprus is vrijwel bedwongen. Slechts één tank brandt nog, zo is officieel meege deeld. Verkeersongelukken waarbtf Britse tanks betrekken waren heb ben de afgelopen dagen aan zes Westduitsers het leven gekost Vrij dagavond vonden by Holzminden vyf jengelui de dood toen hun per sonenwagen door een tank verplet terd werd, zaterdagavond reed een 21-jarige Duitser met zyn auto in op de laatste van een rij stilstaande tanks te Isenbüttel. noegen om nummer drie achter Plat te schorre te werken (3-0). De twee de helft was het weer Dreischor dat het beste van het spel bleef behou den en evenals in de eerste helft 'duurde het ook nu weer ongeveer twintig minuten dat er gescoord werd. Nu was het Simon de Vlieger, diie 'de voorsprong voor de blauw- witten tot 4-0 vergrootte. Dreischor 'bleef in het offensief en opnieuw hing er een doelpunt in de luc'ht. Kort voor 'het einde maakte de snel le Jan van den Bos er met een fer me kopbal 5-0 van en toen was het ■met Kortgene 'gebeurd. Zelfs slaag den de Noord-Bevelanders er niet eens in 'de eer te redden en toen scheidsrechter v. d. Rafelaar het einde aankondigde, hadden de blauw -witten verdiend gewonnen, 'hetgeen de vierde zege 'in successie 'beteken de. De Algemene Bank Nederland biedt u drie mogelijkheden van veilig en vertrouwd sparen. A. Spaarboekje3,5°/o Tot f. 1000,- per maand direct opvraagbaar; voor grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand Maximum tegoed f. 50.000,-. B. Spaarrekening3j5°/o Tot f. 1000,- per maand direct opvraagbaar; voor grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand. Maximum tegoed f. 50.000,- voor particulieren en f. 100.000,- voor verenigingen en stichtingen. C. Spaardeposito.4j5°/o Eerste storting tenminste f.1000,-. Drie maanden op zegging voor bedragen tot f. 5000,-; zes maanden voor hogere bedragen. Maximum tegoed f. 50;ö0ö,- voor particulieren en f. 100.000, voor verenigingen en stichtingen. (Nederlandsche Handel-Maatschappij De Twentsche Bank) Kantoor Zierikzee, Oude Haven 9, Tel. (01110) 2453 (2 lijnen). Zitdag te Bruinisse, Iedere woensdag van 10-13 uur, in het Hervormd Verenigingsgebouw, Deestraat. ■Bit OSLO. Koning O lav heeft bij .de opening van het nieuwe parlemen taire jaar in zijn troonrede gezegd dat Noorwegen zijn samenwerking met de westelijke landen, ook via de Navo, zal voortzetten en tegelijk zal streven naar groter contact tussen oost- en west-Europa, ter verdere vermindering van de spanning. NIEUW DELHI. India heeft bij de Verenigde Naties een klacht tegen Pakistan ingediend, dat in verschei dene gebieden 14 nieuwe bestands- schendingen 'heeft gepleegd, aldus een bericht van het Indische minis terie van defensie. CAMARIOCA. Zonder een formeel akkoord tussen Cuba en de Verenig de Staten af te wachten zijn de eer ste Cubanen van het eiland naar de Verenigde Staten vertrokken. SAIGON. Een Amerikaanse com pagnie parachutisten heeft zware verliezen geleden, toen zij op onge veer 50 km. ten noorden van Saigon in een hinderlaag van Vletconggue- riüa's viel. Het voorste peloton werd in feite geheel weggevaagd. Het Kongolese nationale leger heeft de stad Fizii bezet, waar het commando gevestigd was van het laatste bolwerk der opstandelingen in Oost-Kongo, zo is maandag door 'het legerhoofdkwartier in Leopold- stad békend gemaakt. Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG. Allereerst de medede ling dat deze rubriek door omstan digheden in het nummer van gisteren (maandag) moest ontbreken, waar voor onze verontschuldigingen. Het programma van vandaag (dinsdag) brengt ons in de middaguren een rechtstreekse reportage uit de ver gaderzaal van de Tweede Kamer, waar de algemene beschouwingen over de miljoenennota plaatsvinden. Om half zeven volgt hiervan een sa menvatting, terwijl dit ook het geval zal zijn om half elf. Om zeven uur is Klaas Vaak present om de jongste kijkers te amuseren, terwijl daarop volgend het journaal voor gehoor gestoorden wordt uitgezonden. Ook de Engelse les, zoals altijd vakkun dig verzorgd door Walter en Connie ontbreekt niet. Na het journaal „Po litiek Bekeken", een nieuwe (poli tieke) rubriek van de V.P.R.O., die zich daarmee in de rij schaart van AVRO Parlementaire Spiegel") en VARA („Contrast"). Als intermezzo deze avond een kort programma met de Engelse zangeres Joy Marshall, die, met begeleiding van het orkest Frans de Kok, populaire liedjes ten gehore brengt. We blijven nog even in de amusementssfeer in het daar opvolgende programma dat wordt gepresenteerd door Sylvia de Leur, Leen Jongewaard, Simone Rooskens en Ben Rowold. Het is een cabaret- tesk programmaatje met actuele tek sten. De avond wordt besloten met de eerste aflevering van „Wat be zielt u", een serie over psychologie, gepresenteerd door (psycholoog) drs. Greiner. Op net twee het tweede deel van de Engelse spionageserie „Het Lek", WOENSDAG. Ook deze keer weer reportages uit het Tweede Kamer gebouw, waar de leden van ons par lement zich al dan niet bezorgd ma ken over de miljoenennota. Om half acht de „Dick van Dyke Show", waarin Rob Petrie weer eens een ta lentenjacht organiseert en daarbij is tenminste in dit verhaal, weer heel wat psychologisch inzicht vereist. Na het journaol en „Televizier" volgt weer een aflevering van de serie „Thunderbirds" en daarna kunnen we kijken naar AVRO's danstest", muzikaal begeleid door het orkest Willy Schobben. De avond wordt be sloten met een samenvatting van de Kamerdebatten. Op net twee als hoofdschotel een film over Israël door de Franse ci neast Chris Marker vervaardigd. FEUILLETON Zo zo, dus meneer van Aken had schilderijtjes ontvreemd, had er misschien spijt van gekregen of aingst voor ontdekking en bracht ze nu weer op zijn plaats, waar ze a'l- tijid gehangen had'den. Nu ja, beter ten halve gekeerd (dan Maarhij kwam ermee uit (het privévertrsk van de baron. Hoe zat dat nu in elkaar? Ha'd' de baron ze soms zelf ontvreemd? Of had iemand ze weer teruggevonden en daar ge deponeerd? Maar hoe kon van Aken dbt nu weten? Had hij er dan toch wat mee te maken? 'k Snap er gewoon niks van, be kende hij zichzelf. Maar dat het er gens geen zuivere koffie is, staat toch wel vast. Tenslotte is van Aken hier logé, net ais ik en de anderen, voor wie het verbod geldt, dat de privévertrekken in de linkervleugel niet betreden mogen worden. Maai bij loopt 'daar in en uit alsof hij er kind 'in 'huis is. Uit/gesproken middfen in d'e nacht. Moet je nog peultjes? De man in kwestie had inmiddels de bibliotheek weer verlaten, waar na hij opnieuw de lange gang inging. Van Gent volgde hem behoedzaam tot het begin van de corridor, waar hij om d'e hoek kijkend de nachtelij ke wandelaar verder met zijn ogen volgde. Voor 'de tweede keer ging van Aken 'het privévertrek binnen en toen was alles weer stil. Eng, dacht Julius, beroerd eng. Als ik een vrouw was, zou ik nu door G. DEUTEKOM gaan gillen. En als ze me dan be trapten hier .zouden ze denken, dat ik al die tijid voor spoök heb ge speeld. Hij bleef rustig bij het begin van de gang wachten, maar niemand ■kiwam meer te voorschijn. En omdat zijn nieuwsgierigheid het tenslotte won van 'de vrees door van Aken ontdekt te worden, ging hij plotse ling ook de gang dn, bijna rennend, tot hij bij de 'deur was. Even stond hij besluiteloos, of hij ook naar bin nen zou gaan of niet. Doch toen hoorde hij plotseling iets, wat hem min of meer beker.d voor kwam. Verwonderd 'deed hij nog een pas, zodat hij vlak voor de deur stond, boog zich en legde zijn oor bij het sleutelgat. Op dit ogenblik hoorde Julius een vrouw gillen, niet hard, doch ge smoord, alsof het uit de verte kwam. Een vreselijk klagende gil. De jongen stond op zijn benen te trillen. Opnieuw klonk de gil, nog steeds of het van ver kwam, uit de diepte misschien. Wat 'gebeurde er in dit kasteel? Hield men bier een vrouw verbor gen? En dat in deze moderne eeuw? In 'een of ander onderaards hol? Een kelder? Was van Aken daar nu op bezoek? Wat deed hij met die vrouw, dat ze zo hartverscheurend gilde? Plotseling raakte Julius In paniek. Dit was meer dan zijn zenuwen kon den verdragen. Hij voelde, dat het zweet hem aan alle kanten uitbrak. De 'hele sfeer hier, die van de eerste dag af al min of meer met geheim- zinimgheïd omweven was, beangstig de hem. Ik ben niet bang, zei hij tot zichzelf, maar plotseling wist hij niet meer, wat hij er van denken moest en alle voorzichtigheid uit het oog verliezend, kwam hij overeind, rende door de 'gang naar de zaal en zonder ook maar op- Of om te kijken, nam hij met trwee treden tegelijk de trap. Binnen enkele sekonden was hij in zijn ikamer en sloot de deur achter zich. Hol klonk het 'geluid van die d'ichtkappende deur door het kas teel. Terwijl Julius met een sprong in zijn bed' 'doOk, kwam bet prille mor genlicht door de kieren van het gor- dijln zijn kamer binnen. Hoofdstuk 21. De eerste zondag op het kasteel, Waaropt Ineke zioh zo verheugd had - ik ga heerlijk uitslapen, daarna ontbijt ik en maak ik een lange wan deling, of ik neem 'een gezellig boek en ga op het terras zitten en voor de rest 'doe ik waar ik zin in heb - werd misschien 'de meest gedenkwaardige van «de 'hele vakantie. Inplaats van lekker uitslapen werd ze al vrij spoe dig wakker door geluid van verschil lende stemmen. Half in haar slaap draaide ze zidh om, dodh het geroe- zemoest bleef, zodat ze haar ogen opende en zich opnieuw omdraaide, op haar klokje 'keelk en constateerde dat het (half acht was. Ba, wat «een vroegspokers, dadht ze verstoord. Doch meteen gingen haar ogen wijd open. Spoökver draaid, zou dat spook vannacht zich niet hebben laten boren? Ben ik nu wakker geweest vannacht of niet? (Wordt vervolgd)".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5