NIEUW IN DE VERF weekend-systeem voor zessen klaar! Q A Anti-communistische acties en demonstraties in Indonesië GIVE A MAN A LUCKY Gevallen van pest in Amerika Of Rede Surinaamse Staten-voorzitter Jeugd betuigt haar aanhankelijkheid Bij brand kwamen drie mensen om „De betekenis van het familiebedrijf voor de Europese landbouw" Engeland en Rbodesië Twee bataljons Vietcong-rebellen ingesloten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 12 oktober 3965 122ste jaargang Nr. 19869 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1869 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. Bij da VaaIe, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cenl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. lei dit nummer: Goed herfstweer kwom fruitoogst Ie stode Na <l«' 1-oktober staatsgreep DJAKARTA, 11-10. In een door politieke twisten verscheurd Indo nesië regeert vanaf eenzame hoogte de 64-jarige „leider van de revolu tie" en dott vertwijfelde pogingen de linkse en rechtse kampen gescheiden te houden, die nu feller dan ooit na de staatsgreep van vrijdag 1 oktober elkaar naar het leven staan, Tien dagen na de greep naar de macht - die 20 doden heelt gekost - houdt een ieder op Java de adem in en wordt ernstig rekening gehouden met een bloedig treffen, dat eerst Java en daarna zonder twijfel de Luilcneilanden in een tweede Viet nam zou veranderen. Dut men met een ernstig conflikt rekening houdt, bewijst de aanwe zigheid in Djakarta van vele onder delen van de befaamde „Siliwangi"- divisie, de staat van oorlog en de avondklok, alsmede' het verbod op uitzenden van telegrammen of be lichten via het telegraafkantoor, dat streng' bewaakt blijft. Buitenlandse ambassades Op niet al te in het oog springende wijze hebben diverse buitenlandse ambassades in Djakarta reeds plan nen uitgewerkt die gericht zijn op een nauwer onderling contact van hun landgenoten, zulks met het oog op wat de toekomst mogelijk in pet to houdt. Zij bereiden zich geruis loos voor op een langdurige „kea- daan istimewa" (uitzonderingstoe stand). De Nederlandse ambassadeur, mr. E. L. C. Schift', liet onder de 75 ge zinshoofden of alleenstaanden van de Nederlandse kolonie in Djakarta een stencil verspreiden, waarin zij werden verdeeld in zes groepen, elk met een eigen contactpersoon. De Nederlanders werd verzocht zich in geval van nood tot deze personen te wenden als de omstandigheden rechtsreeks contact met de ambas sade onmogelijk maakten. De ambassadeur legde er in zijn rondschrijven de nadruk op. dat deze regeling' gold als een voorzorgsmaat regel en dat de ambassade op dit ogenblik geen bijzondere veiligheids maatregelen overwoog. Arrestatie van communisten De gehele week hebben militaire vrachtauto's door de hoofdstad ge reden met gearresteerde communis ten, de handen in de nek gevouwen, op de hurken en achter zich een sol daat met de bajonet op het geweer wetend. Het leger wenst geen enke le inlichting te verstrekken over het totale aantal arrestanten, maar voor zichtige schattingen spreken van 300. Tegenover het hoofdkwartier van een communistische studentenbe weging liggen dag en nacht solda ten op de loer in de hoop dat het half dozijn studenten, dat er perma nent woonde en vrij spoedig na de staatsgreep de benen nam, zich weer vertoont. Na een grondige huiszoe king is de woning verzegeld. Ingezonden mededeling NEW YORK. 11-10. In de afgelo pen weken hebben zich in de Ver enigde Staten zes gevallen van pest voorgedaan. Alle patiënten waren kinderen en een van hen is inmid dels overleden. De ziektehaarden la gen in Nieuw-Mexico en Californië. Volgens een Amerikaans medisch tijdschrift betreft het hier het groot ste aantal -pestgevallen in korte tijd sinds 1.925. igravingen in Moskou MOSKOU, 11-10. Bij opgravingen in het Kremlin zijn overblijfselen van houten huizen gevonden, die minstens 900 jaar oud zijn. Volgens het communistische partijblad Praw- da is in de kronieken voor het èerst in 1147 over Moskou gesproken. De ze stad werd pas in de veertiende eeuw hoofdstad van Rusland, nadat de Mongolen Kief hadden geplun derd. Columbus niet de eerste! NEW YORK. 11-10. Uil een kaart van Noord-Amerika, da terend van 1440, blijkt volgens bibliothecarissen van de Yale- universiteit, die haar hebben gevonden, onomstotelijk dat de nieuwe wereld niet door Christoffel Columbus is ont dekt, maar door de Vikingen. Zij deelden zondag mee dat Leif Ericson de eerste was die - in de 13e eeuw - de Ameri kaanse kust verkende. Aan de hand van de door hem opge tekende gegevens had, onge veer S0 jaar voordat Columbus in Amerika voet aan land zet te, een monnik in Zwitserland daar de eerste landkaart van vervaardigd. Op deze kaart, die is aangetroffen in een ma nuscript uit de 15e eeuw, staat geschreven: „Ontdekt door Bjarni en Leif". Zij is door vier Britse en Ameri kaanse deskundigen authen tiek verklaard. Geheimzinnige epidemie op Britse seliolen LONDEN, 11-10. Op een aantal scholen in Groot-Brittannie komt een geheimzinnige epidemie voor. Zo zijn van een meisjesschool in Black burn (Lancashire) 63 leerlingen in ccn ziekenhuis op genomen omdat zij last hadden van flauw vallen. Donderdag jl. waren ongeveer honderd leerlingen flauw gevallen na het middagmaal. Een onderzoek wees uit dat voedselvergiftiging niet de oorzaak was In Portsmouth (Hampshire), ver scheidene honderden kilometers van Blackburn, klaagden dertig leerlin gen over hoofdpijn en zwakte en ze ventig meisjes moesten om dezelfde reden naar huis worden gestuurd. De oorzaak van de ziekte, waar van de verschijnselen uiteenlopen van verdoving tot bezwijming, is nog niet vastgesteld. Een arts uitte de veronderstelling dat het hier een hersenontsteking door een virus be treft. PARAMARIBO. 11-10. Maandag ochtend hebben koningin Juliana en prins Bernhard een bezoek gebracht aan de Staten van Suriname. Tijdens deze plechtige zitting zei voorzitter J. Lachmon onder rAeer hel volgen de: „Wanneer Uwe Majesteit in ons midden is demonstreert dat dat gij, Uw hoofdverblijf hebbend in Den Haag, niet slechts symbolisch doch ook daadwerkelijk hoofd der rege ring zijt, de kroon draagt ook van dit deel van het Koninkrijk". „Voor ons land betekent dit bezoek een hoogtepunt, omdat ons volk zich niet slechts door de letter en de geest van het statuut, maar vooral door eeuwenoude traditie verbonden weet met het Huis van Oranje tot één Koninkrijk, tezamen mei onze zusterstaat, de Nederlandse Antil len". Koningin Juliana heeft de rede van de voorzitter beantwoord en dank gebracht voor de hartelijkheid van het welkom. Sedert 1 oktober zijn 300 vuurwa pens, waaronder stenguns, die onder de communistische raddraaiers wa ren verdeeld, in beslag genomen. Meer dan de helft was aanwijsbaar afkomstig uit rood China, de rest be stond uit wapens van allerlei fabri kaat uit andere landen. Ultimatums verstreken Inmiddels zijn alle ultimatums, die op diverse data aan de 4000 (sterkte: 5 bataljons) opstandelingen waren gesteld om zich over te geven, thans verstreken. Leden van de presiden tiële lijfwacht, de luchtmacht en twee divisies uit midden- en oost- Java - die elk een bataljon van on geveer 800 man onder de opstande lingen hadden - worden als deser teurs beschouwd en krijgen bij hun aanhouding de doodstraf. Het ziet er naar uit dat het me rendeel van de communistische re bellen zich voorlopig aan een arres tatie tracht te onttrekken door zich schuil te houden. De overvalcom- mando's van de militaire politie, die de ene berucht-rode kampong na de andere in en rondom Djakarta gron dig uitkammen op linkse elementen, .treffen vaak haastig achtergelaten lege behuizingen aan. Demonstratie Vrijdag werd een dag van anti communistische demonstraties, zoals de Indonesische republiek in haar 20-jarig bestaan nimmer heeft aan schouwd. De straten zagen zwart van de demonstranten, van wie een groot deel zich in de ambassadebuurl had verzameld. Ruw geschat nam meer dan een kwart miljoen mensen aan de woe lige betoging deel, een aanzienlijk groter aantal dan Djakarta de afge lopen jaren had gezien bij anti-wes terse - door de communisten geleide of geïnspireerde - optochten en op stootjes. Vanaf zaterdag zijn op klaarblijke lijke instructies van de president alle demonstrateis in geheel Indonesië verboden. Het verbod is nergens of ficieel bekend gemaakt, maar geen enkele groep demonstranten krijgt van de politie toestemming in hel openbaar te ageren. De toestand in Sumatra SINGAPORE, 11-10. Uit berichten van Indonesische i-adiostations blijkt dat het leger in noord-Sumatra krachtige maatregelen heeft getrof fen om te voorkomen, dat rechtse organisaties slaags raken met de communisten. In Atjeh, waar on langs felle betogingen tegen de com munisten zijn gehouden, geldt tot na der order een strikt uitgaansverbod. De militaire commandant heeft op geroepen tot het aangeven van ille gaal wapenbezit. In Medan zou heden-dinsdag een grote demonstratie tegen de commu nisten worden gehouden, aldus radio- Maleisië. Bromfiets geen luxe AMSTERDAM, 11-10. De besturen van de RAI-bromfietsenafdelingen delen n.a.v. het regeringsvoorstel om ook de bromfites op te nemen in het weeldetarief van de omzetbelasting (18 pel.) mede dat als deze verhoging door de Staten-Generaal worden aangenomen, dit een prijsverhoging van 12 a 13 pet. voor de kopers zal inhouden, hetgeen uiteraard tot een terugslag voor de gehele industrie en handel zal leiden. De argumentatie van minister Vondeling ,die de brom fiets wil rangschikken onder de „minder-noodzakelijke" goederen, werd door de bromfitesleverancoers met klem van de hand gewezen. Hel koninklijk paar in Suriname PARAMARIBO. 11-10. Tijdens een v(jf kwartier durend défilé hebben naar schatting 20.000 schoolkinderen uit Paramaribo en omgeving konin gin Juliana en prins Bernhard hun aanhankelijkheid betuigd. Koningin en prins hadden plaats ■genomen op hel bordes van het gou- wérneurs'huis', - waarvan de treden na korte tijd door een schat van bloe men niet meer te zien waren. Na het défilé, dat gehouden werd op de muziek van drumband of de militaire kapel van Suriname, gin gen de koningin en de prins naar het balcon, vanwaar zij zagen dat de kinderen zich hadden opgesteld Ingezonden mededeling SNEEK, 11-10. Bij een utslaande brand te Sneek zijn in de vorige nacht drie mensen om het leven ge komen: de 27-jarige heer Vaartjes, zijn 24-jarige vrouw mevrouw Vaar- tjes-Kamsman en de zestienjarige zuster van de heer Vaartjes. Een ba by van familieleden, die beneden in de woonkamer in de wagen stond, kon door buren uit het huis worden gehaald. De brand is ontstaan door het vlamvatten van een houten lambri- zeping in de keuken, waar een was ketel op het vuur stond. Het achter ste gedeelte van het huis ging bij de brand geheel verloren. AMSTERDAM. 11-10. In Am sterdam is maandagmorgen het con gres van de Europese Landbouwor ganisatie C.E.A. begonnen. Ruim vijfhonderd afgevaardigden uit veer tien landen nemen cr aan deel. Een hoofdthema van dit congres- het zal door de voorzitter van de Belgische Boerenbond, prof Boon, behandeld worden - is „dc betekenis van het familiebedrijf voor de Europese landbouw". De voorzitter ad interim van de C.E.A., de Belg Maurice Piette, be sprak dit thema ook in zijn ope ningsrede. De omstandigheden in onze wereld veranderen snel, zo zei hij. Als de problemen nu misschien anders zijn dan enige tientallen ja ren geleden, dan moeien we toch met onverminderde zorgvuldigheid naar hun oplossing zoeken en er naar streven aannemelijke levensvoor waarden te verzekeren aan onze lan den en aan onze familiebedrijven. De ene tak van bedrijvigheid in een land kan zich niet Ion koste van de andere ontwikkelen zonder dat dit vroeg of laat ernstige sociale of eco nomische onrust veroorzaakt. Daar om moet de landbouwpolitiek reke ning houden met de belangrijke rol die de landbouw en het boerengezin spelen door hun streven naar een gezond evenwicht in de welvaart van een land. Dat geldt niet alleen voor Europa, maar ook voor de ontwikkelingslan den. Dc geweldige ontwikkeling van dc industrialisatie schept speciaal in de landbouw economische aan pas sings- en organisatieproblemen. in de vorm van de letters J en B. Via de microfoon zei koningin Ju liana tol de juichende kinderschaar: „Ik ga jullie iets prettigs vertellen". Het was de mededeling, dat de kin deren dinsdag een vrije dag zouden krijgen, een mededeling die met groot enthousiasme werd ontvangen. En hiermee was het einde gekomen van de spontane deugdmanifestatie. Maandagavond gingen koningin Juliana en prins Bernhard scheep voor een tweedaagse toch naar de districten Nickerie, Coronic en Sara- macca. LONDEN ,11-10. „Wij zijn tot de slotsom gekomen dat wij niet over onafhankelijkheid kunnen onderhan delen en wij geloven dat Rhodesië slechts in onafhankelijkheid zijn christelijke en westerse beschaving kan bewaren", aldus verklaarde de Rhodesische eerste minister Ian Smith maandagavond op een pers conferentie op het Londense vlieg veld voor de terugkeer naar zijn land. Hij zei ook: „Ik ben ervan over tuigd dat de kloof tussen Engeland en Rhodesiëë zo groot is geworden, dat het onmogelijk is geworden om deze te overbruggen". AN CHE, 11-10. Honderden gue- nillastrijders van de Viet Cong, teza men met geregelde eenheden van het Noord Vietnamese leger, werden in een door oerwoud omsloten dal op 32 km, ten oosten van An Che inge sloten door een cordon van duizen den Amerikaanse en Zuidvietnamese soldaten. Ér zouden minstens twee bataljons van de 325sto Noordviet- namese inranterie-ddvisie in de val zitten. Na dertig uur vechten had de Viet Cong 60 gesneuvelden verloren, hon derd Viet-Congstrijders werden dooi de Amerikanen gevangen genomen. De verliezen aan Amerikaanse en Zuidvietnamese zijde werden licht genoemd. Rover slaat vrouw met klinker AMSTERDAM, 10-10. Ill Amsler- dam is de 48-jarige typograaf J. P. uit de hoofdstad wegens beroving met geweld aangehouden. De typo graaf sloeg namelijk nabij de Tol huispont de daar toevallig passeren de 48-jarige zwem lerares H. Z. uit Amsterdam enige malen met een klinker op het 'hoofd en in het ge zicht om haar daarna haar handtas je te ontrukken. Een paar voorbijgangers, de 18- jarige monteur W. A. Kniesvcldt en de 26-jarige fijnbankwerker W. A. Goede, wisten de man die het in middels op een lopen had gezel te grijpen en ze leverden hem aan de politie. De zwemlerares die in elkaar was gezakt kon na in ccn ziekenhuis behandeld to zijn naar huis gaan. De typograaf gaf als motief voor zijn daad dat hij gold nodig had. De 44-jarige Henri Fentener van Vlissingen met zijn vrouw Alice en kinderen (v.l.n.r.) Pauline (0), Char les (3), Alice (4 mnd.) en Alvean (5) in afwachting van de dingen, die ko men gaan. Hij heeft de autoriteiten van het kanton Waadtland laten we ten, dat hij tot 12 uur de gelegenheid gaf hem op te halen en met geiveld over de grens te zetten .Anders zon hij naar Bern gaan om bij de presi dent te protesteren. Het blijkt in tussen niet te hebben geholpen. De heer Fentener van VUsingen is uit Zwitserland gezet. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Menigeen wordt liever uit- gescholden en gehekeld dan dat er geen notitie van hem (haar) ivordt genomen. V/AT 1EGT VI Bit t Verwachting tot woensdagavond.' Zonnige perioden Droog weer en minder bewolking, maar in de nacht en ochtend hier en daar mist; vannacht over het alge meen iets kouder, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag; zwakke tol matige wind tussen zuidoost en zuid. 13 okl. Zon op 7.01. onder 17.51. Maan op 19.13. onder 10.15. 14 okt. Zon op 7.03. onder 17,49. Maan op 1.9.42, onder 11.37. Laatste kwartier; 17 okt. te 20.00. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 13 okt. 14 okt. 4.55 v.m. 5.22 v.m. 17.04 n.m. 17.34 n.m. BROUWERSHAVEN: 13 okt. 4.26 v.m. 16.42 n.m. 14 Okt. 4.59 v.m. 17.13 n.m. Springtij: 12 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 12-10. Het K.N.M.I. deelt mde: Het centrum van een hoge- drukgebied. dat enkele dagen in de buurt van Schotland lag. verplaatst zich nu in zuidoostelijke richting. Het krijgt bovendien versterking door drukstijgingen welke zich van Scandinavië naar het. zuidoosten verplaatsen. Verwacht moet daarom worden dat het zwaartepunt van hel hogedrukgebied morgen in de buurt van Tsjecho-Slowakije zal worden aangetroffen, maar de invloed ervan zal zich lot over west-Europa blij ven uitstrekken, waarbij de aanwe zige wolkenvelden aan oplossing on derhevig zullen zijn. De winden draaien daarbij in onze omgeving naar zuidoost lot. oost. Plaatselijk zal de bewolking reeds in de avond en nacht zijn verdwenen maar hetgeen dan tot gevolg heeft dat daar de mi nimumtemperaturen lager zullen worden dan de afgelopen nacht en zich lokale mistbanken kunnen vor men. Op de oceaan neemt de depres sie-activiteit toe maar dc verschil lende storingen bewegen langs IJs land naar noord-Noorwegen en zul len het weer in onze omgeving de eerste paar dagen nog niet. kunnen beïnvloeden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1