I De Paus voor V. N. KASTEEL TE HUUR Hersftwandelingen door Westhoek-duinen Verkouden? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag oklober 1965 Nr. 19867 Ingezonden mededeling nieuw ontbijt idee - een (pYFFES) banaan Elekronisrhe koe Ingezonden mededeling BUIK DOOK HET WERELD I VENSTER De enige pauselijke reizen waar' van men vroeger vernam, waren die tussen Rome en Castel Gandolfo, het buitenverblijf van het Vaticaan. Aan die traditie heeft Paulus VI resoluut een eind gemaakt door naar het Hei lige Land te trekken, naar India te vliegen en nu naar de Ver. Naties in New York. Ongetwijfeld is zijn be doeling hiermee ook een eind te ma ken aan de idee dat het hoofd van de .Rooms-katholieke kerk slechts zou leven in de beslotenheid van zijn ze tel in Rome. Paulus' reizen symboli seren zo dat hij en zijn kerk volop in het leven van de hele wereld staan. Het is een ander teken van de vernieuwing die in de r.k. kerk be gonnen is onder paus Joannes XXIII, de man die het nog durende concilie bijeenriep. Dat concilie was er een veranderen is in de relatie tussen ander teken van dat er iets aan het kerk en de maatschappij. Het is een bijeenkomst die leeft uit het besef dat juist op dat punt de kerk niet voldoende meegeleefd heeft en mee veranderd is; in zekere zin was ver stard en daardoor in menig opzicht tekort schoot. Nieuwe richting De discussie tijdens het concilie over tal van onderwerpen ook die de betrekking tusen kerk en wereld aanroeren, toont hoe hier naar een nieuwe weg gezocht wordt. Juist doordat de discussie nu zo hoogtij viert in zijn kerk ,is het ook een ander soort paus die nu voor het forum van de wereld heeft opgeroe pen tot vrede. Hij was minder de ab solute kerkelijke monarch met als een monolitisch geheel de kerk ach ter en onder hem ;hij komt meer als vertegenwoordiger van een groots instituut dat zelf ook worstelt - zij het vaak op ander vlak - met dezelf de problemen die ook de Ver. Naties ontmoeten. De vernieuwing in de r.k. kerk, het aggiornamento, is nog in een be ginfase. En in menig opzicht heeft hel concilie en wat er uit voortkivam - soms ook ondanks de bisschoppen door pauselijk in grijpen - de toe ziende wereld teleurgesteld. Nog geen oecumene Zo inzake de verklaring over de Joden, waarin die niet zo onomwon den werden vrijgepleit van de gods- moord als velen wel hadden gehoopt en gewenst. Ten aanzien van de an dere religies is de openheid niet zo ver gegaan als ook vele bisschoppen gaarne hadden gezien. B\j protestan ten gaf het aanstoot dat de passage waarin stond dat zij God vinden in de heilige schrift werd bijgeslepen tot: zij zoeken. Maar in deze en in andere zaken is het niet zo belang rijk wat het concilie vericht dan wel hoe de r.k. kerk zal bewerkstelligen dat na dit concilie het vernieuwings- streven niet ten einde is. De paus sprak tot de verdeelde wereld ook als hoofd van een kerk die nog moeizaam poogt uit een veelheid van interne meningen zich een nieuwe koers te formeren. Daar om viel wellicht van zijne heiligheid niet te verwachten dat hij al te con creet was in zijn uitspraken, die bij voorbeeld over de geboortebeper king vrij vaag uitvielen en min of meer werden bemanteld door een oproep alle wereldbewoners voldoen de te voeden. Maar dat de paus dit keer, liever dan van verre een op roep te richten tot de wereld in het algemeen, zich actief inzette voor het forum waarvan zoveel afhangt voor de wereldvrede, dat is een vernieu wing die de wereld slechts kan ver beteren. HET BORD De lezers roepen om genoegdoe ning over het „merkwaardig bord", waarvan in het donderdagnummer een foto werd opgemaakt. Het toon de een door struweel omsloten bord met het woord „tram" en de vraag was waar staat dit bord? Om een of andere reden is het antwoord tot on ze spijt gisteren buiten de krant ge bleven. Hier zij het dan medege deeld: het bord is te vinden dicht bij de ingang van het buiten „Heester- lust" te Sohuddebeurs en vormde een waarschuwing voor degenen, die komende uit de oprijlaan de weg wilden oprijden. Schouiven-Duivelandse Sportspiegel NVS te gast bjj Burgh Dreischor krjjgt het moeilijk tegen Cortgene Brusc Boys tegen Kapellc Zierikzce-juniorcn naar Vlissingcn VOETBAL K.N.V.B. NVS dat jl. zondag tegen DIVO zijn eerste punt jes binnen haalde is in de 4e klas G zondagmiddag te gast bij Burgh. Bij de club uil de Westhoek wil het dit seizoen nog niet erg best vlotten. Ook in deze wedstrijd zxdlen de jon gens uit Burgh heel wat beter voor de dag moeten komen dan in de voorgaande ontmoetingen als het de gasten niet met de volle winst zal zien vertrekken. Zierikzee gaat op bezoek bij De Schutters die er tot heden toe nog niet veel van terecht gebracht hebben. Veertien dagen ge leden bij het bezoek aan Burgh was het maar een pover spelletje wat de club uit Stampersgat op de grasmat bracht. Afgaande op de residtalen welke Zierikzee heeft welen te boe ken zouden de bezoekers met de puntjes naar huis kunnen keren. Het elftal van Zierikzee is evenwel bij zonder kwetsbaar daar het team slaat of valt met de vorm van enige spelers. Gaat alles naar wens dan moeten de bezoekers de thuisclub van hun eerste overwinning af kun nen houden. Vosmeer gaat met goe de perspectieven de strijd aanbinden tegen RKFC. Na de zware neder laag tegen Vosmeer geven wij Oude Molen ook weinig kans op succes bij het bezoek aan DIVO. Cluzona krijgt in eigen omgeving de handen vol aan BSC, terwijl Nw. Borgvliet en Hal steren op het terrein van eerstge noemde elkaar wel niet veel zullen ontlopen. AFD. ZEELAND. ZONDAGCOM PETITIE. In de le klas B staat Drei schor in eigen omgeving voor geen gemakkelijke taak tegen Cortgene. Als de blauw-witten er zonder kleer scheuren af willen komen zal er van het beginsignaal tot het einde hard aangepakt moeten worden. De Zie- rikzee-reserves krijgen bezoek van leider Luctor die als favoriet binnen de lijnen komt. Voor Renesse moet het mogelijk zijn om de uitwedstrijd tegen Patrijzen tot een goed einde te brengen, al zullen de duinbewoners er goed aan doen de tegenpartij niet ie odnerschatten. Kruiningen heeft op eigen grond de beste troeven in handen tegen Robur. In de 2e klas C staat de ontmoeting tussen de twee koplopers Renesse II en Burgh II. op het programma. Wij verwachten hierbij een spannende strijd met wei nig krachtsverschil tussen beide ploegen. Bij hel treffen tussen SVO- WK en Dreischor II te Ouwerkerk zou het terreinvoordeel wel eens de doorslag kunnen geven. Op het sport park Banink gaat Zonnemaire het met goede vooruitzichten opnemen tegen Zierikzee III. ZATERDAGCOMPPETITIE. In de le klas gaal Bruse Boys het thuis tegen Kapclle proberen Int zijn eer ste zege te Icomen. Ilopenlijk lukt dit de groen-witten al zal Kapellc zich zeker geen gewillig slachtoffer to nen. Op het sportpark Banink komt UW KLEDING BADSCHOON en in enkele dagen uit en thuis Chemische wasserij „DE ZOOM" n.v. Zierikzee - Tel. 2673 n TIK TAK-TOK* HAAMSTEDE, 7-10. De laatste we ken wordt nog door veel late gasten gewandeld en deze tochtjes gaan vergezeld van prachtig herfstweer. Weinig wind en een heerlyk zonne tje maken dat de Westhoek zomers aandoet. Evenals in voorgaande ja ren verzorgt het Instituut voor Na- tuurbeschermings educatie (I.V.N.) weer enige herfstwandelingen onder leiding van ter plaatse gced inge voerde deskundigen. Het I.V.N. doet dit elk jaar en ook op talrijke andere plaatsen in ons land waar van een mooie natuur te genieten valt worden op a.s. zaterdag en zondag deze wandelingen gehou den. Cp Schouwen-Duiveland worden deze tochtjes georganiseerd door de Vogelwacht Schouwen - Duiveland. Deze heeft daartoe een fraai par cours uitgestippeld in het duinge bied ten noorden van het vliegveld Haamstede. Naluurgidsen van de Vogelwacht zullen voor tekst en uit leg zorgen, want in dit duingebied is ondanks het al late tijdstip toch nog heel veel te zien. Vooral als het weer wat meewerkt kan iedereen, want de tocht is voor iedereen gratis, hier veel van opsteken. Het verzamelpunt ligt bij hotel Vliegveld waar ruim plaats is voor de te parkeren auto's en de wandeling die zowel op zater dag als op zondag wordt gehouden, begint om half drie. Ingezonden mededeling in elk lunchpakket - een (WFES) banaan MEVO binnen.de lijnen tegen. Beren. Spelend in de vorm van haar laatste wedstrijden moet het de oranje-wit ten kunnen gelukken ook deze maal op de puntjes beslag te leggen, op de puntjes beslag te leggen. Lei der Zaamslag zal een zware krachts inspanning moeten leveren om We- meldinge in eigen omgeving te be dwingen. Middelburg geven wij de beste kansen bij het bezoek aan Nieuwdorp, terwijl Wissenkerke baas in eigen huis kan blijven tegen Spui. Voor VCK is zeker de moge lijkheid aanwezig de puntjes thuis te houden tegen Kloetinge. nl de 2e klas A moet voor WIK te Kerkwer- ve tegen Meeuwen II een puntenver deling tot de mogelijkheden behoren. Duiveland. staat voor een lastige taak bij het bezoek aan Bevelanders dat- al zijn wedstrijden nog in winst heeft weten om te zetten, 's Heer Hendrikskinderen zal wel zonder veel moeite de baas kunnen blijven over AKF, terwijl Serooskerke het met goede papieren gaat opnemen tegen Colijnsplaatse Boys. Bij de ontmoeting tussen Veere en Oostka- pelle zou het terreinvoordeel wel eens de doorslag kunnen geven. In de 3e klas A moet de thuiswedstrijd tegen MEVO III voor Bruse Boys II weinig problemen opleveren. Bruse Boys lil daarentegen zal de inzet wel aan Brouwershaven II moeten afstaan, terwijl ook Burgh IV weinig kans maakt het bezoekende ZSC van de winst af te houden. Heel wat meer spanning verwachten wij te Nieuwerkerk bij de ontmoeting tus sen SKNWK en Burgh III, waar de verliezer de aansluiting met de kop groep verliest. De reserves van ME VO geven wij een goede kans aan het langste eind te trekken tegen hun collega's xfan SKNWK. JUNIOREN. In groep A I moet Zierikzeë A I een goed resultaat kunnen behalen te Vlisingen tegen Zeeland Sport A l als met hetzelfde elan wordt gespeeld als jl. zaterdag. In groep A IV staat morgen de re turn wedstrijd tussen Zierikzee A II en Burgh A I op het programma, waarbij wij de papieren van de be zoekers iets hoger aanslaan dan de van de thuisclub. In groep B IX krijgt WIK B I de handen vol aan hel bezoekende ZSC B I. Brouwers haven B I, dat Renesse B I reeds met duidelijk verschil in eigen huis klop te, gaat het deze maal met goede vooruitzichten opnemen tegen de d.uinbewoners. Voor Burgh B I moet de wedstrijd, tegen Burgh BH wei nig moeilijkheden opleveren. In groep B X zien wij weinig krachts verschil bij de wedstrijd tussen Dreischor B I en Bruse Boys B I. Duiveland B I gaat aan het langste eind trekken tegen Zierikzee B II. terwijl. Zierikzee B I de winst moei kunnen bemachtigen bij SVOWK B I. MEVO B l geven wij iets betere kansen dan hel thuis spelende SK NWK B I. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Harkema-Opeinde." F. H. Scheffer, Erichem en Asch. Ger. Kerken Beroepen te Augustinusga-JSurhuir zum: G. Haaksma, Nieuw-Amster- dam; te Weesp (vak. .T. N. Nammen- sma): K. Smit, Voorschoten. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Tiel-Zaltbommel: D. Noort, Di-ogeham. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Boskoop: G. J. Buys, Murmerwoude; te Urk; B. Bijleveld, Bussum. Bedankt voor 's-Gravenzande: M. Vlietstra, IJmuiden; voor Schiedam: J. P. Geels, Haarlem-C. Ger. Gem. in Nederland NIEUWERKERK. Heden (vrijdag) avond 8 oktober om 7 uur: dr. C. Steenblok, Gouda. OVERDENKING V erantwoorde [ijU ïeicl „Gij zijl het zout der aarde". „Gij zijt het licht der wereld". Mattheus 5 13-16. Deze verantwoordelijkheid legt J'e- zus zijn discipelen op. Is dit merk baar? Waar slaan onze lampen? Op de standaard? Dit zijn vragen, 'die ons elke dag moeten bezighouden. De discipel is het zout der aarde. Aan de door Jezus 'gestelde opdracht ging een reeks 'gelukwensen - zalig sprekingen - vooraf. Wie veel 'gegeven is, van hem zal ook veel gevraagd worden. Zo spreekt Jezus oök tot ons in de bergrede. Allereeerst horen wij de gelukwensen, de belofte. En dan daarna en daarnaast de verantwoor delijkheid. De gave van liet nieuwe leven is alleen dan voluit ons eigendom en een bron van 'diepe vreugde a'ls wij dit nieuwe leven ook leven. Tn de bergrede beschrijft Jezus dit nieuwe leven. En Hij noemt in dit opzicht drie dingende wet, de aan bidding en de 'liefde. De wet brengt ons tot inkeer en ootmoed, en maakt ons tot zacht- moe'digen „die de aarde zullen be- erven". Zo beleven wij de rijkdom van het nieuwe leven in Christus en komen ook tot het tweede wat Jezus noemt: de aanbidding. „Ziet toe, dat gij uw gerechtigheid niet doet voor de men sen, om door hen opgemerkt te wor den" (Matüheus 6 1). De dn aanbid ding' knielende mens heeft alleen oog voor God. En waar de wet tot inkeer bracht en tot aanbidding, daar ontbreekt ook de liefde niet. Dc liefde die Christus ons als het allerhoogste ge bod op het 'hart gebonden heeft. „Dc liefde vergaat nimmermeer". En tot in eeuwigheid zal deze liefde er zijn als de getuige van ons aardse leven. Wij hebben Gods wet als een lamp voor onze voel. In dit licht moet de in aanbidding verzonken mens zidh gedragen en tegelijk ook drager van Gods liefde in Christus. Bruinisse. H. JAGERSMA. TONEEL EN FILM Eddie Constantine In "het a.s. weekeinde wordt in dc Zieri'kzeese Concertzaal een Eddie Constantine-film vertoond, en wel „Eerst de vrouwtjes". Uiteraard be tekent de naam van Eddie Constan tine ook ditmaal weer volop actie en spanning. In deze geschiedenis werpt hij zich in het bijzonder op de nar cotica-handel. Voordat Eddie ten slotte zgeviert zijn er weer heel wat spannende scènes op het witte doek gepasseerd. Weekeinde ARTSENDIENSTEN ZIERIKZEE Dokter W. Bontkes, tel. (01110)-2280 MIDDENSCHOUWEN Dokter W. Terpstra, Brouwershaven, tel. (01119)-280. OOSTERLAND EN BRUINISSE Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114)-280. DIERENARTS Dokier C. J. H. Scheuerman, Zierik zee, tel. (01110)-2180. Wat een koe vreten wil en vreten moet, om zeer veel melk te geven, berekent in enkele seconden deze automaat, die de Westduitse Siemens fabrieken samen met de coöperatie ve melkfabrieken van Hannover ont wikkelde. Gezeten achter een scha kellessenaar kan men alle denkbare varianten met betrekking tol de voe dering samenstellen. Dan laat de glazen koe zien, hoe hoog het eiwit- enkrachtgehalte van de voedersoor ten is, welke hoeveelheid het dier voor eigen behoefte en welke voor de melkopbrengsl nodig heeft en op welke melkopbrengst de boer ten slotte kan rekenen .Op phel ogen blik worden in de Duitse Bondsre publiek zes miljoen koeien gehouden die jaarlijks 21 miljard liter melk leveren. Dat is per koe gemiddeld 3500 liter per jaar. Als zeer speciale dieren echter 10.000 liter en meer produceren, moet de gemiddelde op brengst door moderne voedermetho den nog aanzienlijk verhoogd kun nen worden. Om elke boer de gehei men van het gebruik van krachtvoer op eenvoudige wijze duidelijk te kunnen maken ,zal de elektronische glaskoe voor ondemoijsdoeleinden op veeteelttentoonstellingen en in vak scholen worden opgesteld. Ingezonden mededeling ttetohurttur- op iL-IJrLII Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPRO'. 'ASPRO' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. DE N11AAG, 7-10. Maandag middag 11 oklober zal minis ter Diepenhorst (onderwijs en wetenschappen) een bezoek brengen aan het laboratori um voor schakeltechniek en techniek der informatiever werkende machines van de technische hogeschool te Delft. Hij zal daarbij onder andere komen te staan tegen over een machine die als te genspeler fungeert in liet spel „Ti/c-tak-tok" ofwel Boter- kaas-en-eieren". Spelen tegen deze machine is weinig bemoe digend. De machine verliest namelijk nooit. In liet voor de speler gunstigste geval wordt remise bereikt. De machine kan ook tegen zich zelf spuien, maar aangezien hij volgens zijn constructie steeds de beste zet „bedenkt" komt hij dan nooit verder dan 'remiise. De machine is ontwikkeld door de heer ir. J. R. Brandsma als afstu deerwerk. Het Delfts hoge schoolfonds heeft de heer Brandsma hiervoor de prijs toegekend voor afstudeerwerk :lat uitmunt in constructief technische en inventief opzicht Inbrekers UTRECHT. 7-10. In de nacht van dinsdag op woensdag blijkt in Utrecht in het gebouw van de Stichtse Automobiel Maatschappij N. V. aan de Lei'dseweg een brad'kast geforceerd. De buit bestond uit een hoeveelheid pasmunt. Kennelijk door^tijdgebrek zijn de inbrekers er riiéï aan toegekomen een deel van de safe, waarin de dagopbrengst van benzinestations en verkoopkantoren was geborgen, open te breken. Zo doende ging een bedrag van onge- V. aan de Leidseweg een brandkast voorbij. marktberichten EMMELOORD, 7-10. De officiële noteringen luiden als volgt (in gul dens per 100 kg., telersprijs af-boer- derij). Consumptie-aardappelen binnen land :Bintje 35 mm klei opw. in 2 maten f 15,00-16,75. Consumptie-aardappelen export Bintje 35 mm klei opw. in 2 maten f 15.00-16.75 (Europa export); Bintje 35 man klei opw. in 2 maten f 16,00- 17,75 (Overzee export). Vceraardappelen f 1,50-4,00. 6ui|3p3p3UJ uapuoza6u| het favoriete toetje - een (FÏÏFES) banaan FEUILLETON Plotseling 'drong 'het tot hem door, dat hij hier 'niet kon blijven staan. Want als 'de man onverwacht de deur weer opende en zijn zaklamp aanstak, kon hij hem niet missen. Ik moet me hier ergens proberen te verbergen, dacht hij. Voorzichtig, voetje voor voetje, schuifelde hij naar het donkerste gedeelte van de niis. Opeens stootte hij zijn scheen been. Een verwensing hield hij juist in zijn mond. Zijn pijnlijke scheen wrijvend, voelde hij aan het voor werp, waar 'hij tegenaan was 'geko men. Het soheen een 'grote kist te zijn. Zöker zo'n sierkist, zoals er meer in het kasteel zijn, dacht hij. Hij voelde aan de zij- en achterkant van de kist en bemerkte, dat er vol doende ruimte was om zich te ver bergen. Net op tijd bevond hij zidh achter de veilige beschutting van de kist, want meteen werd de deur weer ge opend en kwam de gedaante naar buiten. Van Aken 'hoorde een sleutel in het slot omdraaien, waarna 'de dunne lichtstraal zijn kant uitkwam. Instinctmatig dook hij zo ver moge lijk achter de kist weg. „Zo, jongen, dat is dat", (hoorde hij de stom van de dief zacht zeggen. „Hier höb je de sloutel weer. Netjes op passen, hooi'". Van Aken hoortic een metalen geluid, waarna de man blijkbaar wegslofle. Voorzichtig kwam de achtervolger overeind, Mom over de kist en liep' door G. DEUTEKOM naar de gang. Net aan het eind zag (hij de man om de hoek heen gaan. Nog altijd wist hij niet, wie deze nachtelijke dief was. Hij volgde hem weer verder op 'de weg terug, maar in de grote conversat/iezaal, waar iets meer licht brandde, herkende hij tot zijn eigen verbazing de lange Sohailkwijk, de man de de avond te voren zo wantrouwend tegenover iedereen had gedaan ten aanzien van de eerste diefstal. Dat was de poli tiek, de aandacht op iedereen vesti gen, zodoende blijft de verdenking op jezelf ver weg. Zo'n uitgekookte schurk. Van Aken bleef besluiteloos slaan Wat moet ilk doen? Het heeft geen ain om direkt achter 'hem aan de trap op te gaan en te zeggenHé dief ik heb gezien, wat je deed. Ja maar hij ging met drie schilderijtjes het privévertrek van de baron bin- en en 'kwam er zonder uit. Heeft-ie ze daar gelaten? Wat heeft dat dan te betekenen? Hij stond nog steeds in het begin van de zaal. Wat nu? Naar bed gaan? Wacht eens, die snuiter had het over een sleutel. Tegen wie sprak hij, toen hij zei: Hier bob je de sleu tel weer? Togen dat harnas? Of le gen iemand anders? Zou hij de sleu tel in het harnas verborgen hebben? lino zou-d-ic er aan gekomen zijn? Ik wil ook wel eens kijken in die zogenaamde privévertrekken, besloot hij grimmig zijn overpeinzingen. Ik geloof er geen snars van en ik begin zo'n beetje te geloven, dat die baren - is hij eigenlijk wel een echte, dè echte baron? - ons hele span in de boot neemt. Waarom verhuurt dde snuiter zijn kasteel met kostbaarhe den? Om 'het zogenaamd door de gasten te laten stelen en dan de ver zekeringscenten te incasseren? Dat zou best kunnen. Het begint hier een linke bedoening te worden. Ik moet weten, wat er allemaal achter zit. Wacht, eerst m'n zaklamp even ha len. Daarmee kan ik beter-dal 'har nas bekijken Hoofdstuk 20. Toen Julius van Gent zijn ogen opendeed, tuurde hij weliswaar al leen maar naar 'het donker, dooh ge woontegetrouw ging zijn blik naar het klokje, dat op het tafeltje bij zijn bed stond. Vijf minuten over drie. Hé? Vijf minuten over drie? Dan had het spook al lang gegild, al een half uur geleden en hij was er dwars doorheen geslapen! De jongeman bleef liggen en dacht na. Nee, dat kon niet. Van dat ijse- lijke gegil zou een dode haast le vend worden. Daar slaap ik niet doorheen, dacht hij. Ergo heeft het spook niet 'gegild. Misschien ook met vakantie? Oe <dhjeetje, wat een keurig spook hebben we. Natuurlijk, 'het is vandaag zondag. Biedt zich beleefd aan: kasteelspock, expert in het gillen, werkt niet in de nacht van zaterdag op zondag. Toch aardig van dat spook. In ditgeval dus niet: wij luiden de zondag in. O nee: wij gillen de zondag in. Hij ging half overeind zitten, steu nend met zijn elleboog op het kus sen. Maar waarvan ben je wakker geworden, vriend Julius Omdat hel spook verstek liet gaan Of, omdat je wat anders hoorde? (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7