©3301^ TRIUMPH Sigarenhandelaar J. E. Krakeel zet punt achter zijn zaak De hulp aan de Ned. Antillen Tuinman Zoon STREEKNIEUWS Nationale Meubelcheque (Q) ((3) Nationale Meubelcheque (O) 100 M5: Het „Zeepe", belangrijk broedgebied Russische wapens voor India De prijs van de sinaasappelen Na vijf cu dertig jaar Ingezonden mededeling ZIERIKZEE, 7-10. Na vuf en der tig jaar met succes zyn sigarenma gazijn in het pand Lange Nobelstraat 4 te hebben gedreven, trekt de heer J. E. Krakeel (67) deze week voor het laatst de deur achter zich dicht. De „dienst" zit er op. „Het lykt me nu welletjes" zegt de heer Krakeel er zelf van. Hy gaat rustig leven in een huisje in Malta en heeft zjjn zaak overgedaan aan de heer W. den Boer, voormalig eigenaar van het „Huis van Nassau". „Mijn opvolger ga ik nog wat in werken en dan heb ik hopelijk tijd cm wat rond te stappen en dingen te doen, waar men in de drukte van het zakenleven zo niet aan toe komt". De laatste doos sigaren „van zijn hand" gaat deze week over de toon bank en de honderden klanten zul len de heer Krakeel voortaan missen. De heer Krakeel heeft een leven achter de rug, dat duidelijk in twee fasen uiteenvalt. Sigarenhandelaar toch is niet altijd „zijn stiel" ge weest. Hij is zijn loopbaan begonnen als zeeman en van de scheepsma- chlnekamer naar de toonbank was geen geringe stap. Hij heeft hem echter met enthousiasme gedaan, want „als ik nu heel eerlijk mag zijn, ik was het zeemansleven echt een beetje zat". Dit neemt echter niet weg, dat de scheidende sigarenhan delaar (het - thans veel omstreden - sigaretje kwam er natuurlijk ook aan te pas, evenals de shag, de pruimtabak en wat in de wandeling wordt aangeduid met de verzamel naam „rookartikelen") er bijzonder boeiend over weet te vertellen. Naar „NeeL-Indië" Zijn eerste schip was de „Tabo- ran" van de Kon. Rotterdamse Lloyd en het voormalige Ned. Indië was Krakeel's eerste bestemming. Dat was in 1920; de wereld lag voor de jonge zeeman open en hij verwachtte er veel van. Met een lijnboot naar Tandjong Priok en vandaar per trein dwars over Java naar Soerabaja. In die tijd deed men er nog twee da gen over. Er was een nachtstop in Djocja. In Soerabaja hadden de tro pen de heer Krakeel echter onmid dellijk te pakken. Er werd hem een flinke stoot malaria in de maag ge splitst en dat heeft hem heel lelijk aangepakt. Het enthousiasme over de tropen was meteen gedoofd en de heer Krakeel ging uitzien naar schecpsroetes zonder malariakansen. Na wat zoeken stuitte hjj op de Kon. Holl. Lloyd, die diensten voer op Zuid-Amerika. En dat is het toen geworden. Tien jaar Nederland-Bra- zilië en omgeving, een periode vol wederwaardigheden, die eindigde met een angstig avontuurrevo lutie in Rio in 1930, naar typisch Zuid-Amerikaans recept. „Samen met vrienden zag ik de duizenden naar het centrum van de stad ren nen en wij zaten daar tussen. Een standbeeld van de verjaagde presi dent werd achter een auto door de stad gesleept en wie het zo uitkwam ging er met mokers op losbeuken. We hebben toen snel ons schip (de „Rijnland") opgezocht, maar vanach ter een loods vlogen ons de kogels om de oren. We zochten dekking in de machinekamer. Het is het laatste wat ik van het (schone) Zuid-Ame- rika heb gehoord". „Gekocht" De heer Krakeel had tevoren „in Holland" zijn boontjes in de week gelegd en opdracht gegeven tot koop van de vrijkomende zaak in tabaks artikelen en comestibles in de Lange Nobelstraat, gedreven door mevr. de wed. Admiraal. Onderweg naar huis leefde hij in spanning of de koop ge lukken zou. De marconist maakte Ingezonden mededeling VOOR BABY'S HUIDJE DEN HAAG, 7-10. Het Eerste Ka merlid Algra (ARP) heeft in schrif telijke vragen aan de vice-minister- president en de minister van land bouw en visserij gezinspeeld op de mogelijkheid van aanvulling en wij ziging van de hulp aan de Neder landse Antillen, opdat deze beter aan haar doel, de gehele bevolking direct en indirect ten goede te ko men beantwoordt. Het Kamerlid heeft zijn vragen gesteld n.a.v. een dagbladpublicatie, waarin werd ge steld, dat ondanks Nederlandse hulp een deel van de bevolking van de Antillen honger en armoe lijdt. In dien dit juist is, heeft er dan reeds overleg plaats gevonden of is dit op korte termijn te verwachten om na te gaan of verandering nodig is, wil de heer Algra weten. Suriname heeft carillon PARAMARIBO, 1-10. Aar. de ge- vel van het nieuwe gebouw „Jong A. Kiem" prijkt thans Suriname's eerste carillon. Dit carillon bestaat uit twaalf bronzen klokken, waar van de grootste genoemd zijn naar de Surinaamse districten Paramari bo, Suriname, Nickerie, Marowijne, Commewijnc, Saramacca, Coronie en Brokopondo. Deze namen zijn met het gieten van de klokken daarin aangebracht. De klokken hangen in twee rijen van zes met daarboven een groot uurwerk, dat 's avonds verlicht is. Het carillon zal door middel van een elektrisch bandspeelwerk popu laire Surinaamse liederen spelen en op feestdagen toepasselijke melo dieën ten gehore brengen. een einde aan de onzekerheid, want hij rende Krakeels hut binnen met een via Radio Holland verzonden te legram, dat een meesterstukje mocht heten van kortheid. „Gekocht" stond er op en - om met Wim Sonnevelt te spreken - „zo is het gekomen". Kra keel deed de comestibles van de hand en ging zich met name in de sigaren specialiseren, waarvan hij groot kenner werd. t Bewogen jeugd Vijf en dertig jaar heeft de heer Krakeel het publiek met een „roker tje" bediend. In 1930 - midden in de crisistijd - deden de sigarenprijzen 6, 8 en 10 cent. Later is dat toen res- pektievelijk 15, 18 en 20 ct. gewor den. De klanten waren er overstuur van. De moeilijkste jaren lagen voor 1938. Na dit jaar ging het beter, maar toen stond een zekere Hitier bijna klaar om ook Nederland te be springen. De oorlog maakte vrijwel een einde aan de verkoop. „Zo nu en dan kwam er met de tram nog wel eens een pak aan; de klanten liepen er dan als hondjes achteraan". De deur zat echter meestal potdicht als het uitheemse veldgrijs zo nodig Hollandse sigarenrook wilde proe ven. Tijdelijk is de heer Krakeel toen nog werkzaam geweest op het distri butiekantoor en spoedig daarna kwam de evakuatie, die de familie doorbracht te Schiedam. Na de ocrlcg kwam er grote vaart in de zaak; alleen de ramptjjd was een toestand. Alle voorraden moes ten toen worden teruggestuurd naar de fabrieken". In mei 1953 echter was „Krakeel al weer open". Veel „vreemd volk" kwam er in die tijd voor de toonbank, want de dijkdichtingen brachten talrijke mensen van elders naar Zierikzee. Een pluspunt bij deze grotere drukte was het feit dat de zaak in 1952 in grijpend was gemoderniseerd. Prettige contacten „Het werk heeft me heel wat pret tige contacten met mensen opgele verd. Ik denk daar met veel genoe gen aan terug. De rookgewoonten zijn echter nogal gewijzigd sinds 1930 Ik heb nog tien klanten, die in dat jaar ook al bij mij kochten. Een en kele klant is er die nog naar pruim tabak vraagt. Geen enkele jongere waagt zich daar meer aan", zo be sloot de heer Krakeel het gesprekje, doortrokken van die milde mense lijkheid en hartelijkheid, die de sfeer in de Lange Nobelstraat 4 vijf en dertig veel bewogen jaren zo duide lijk stempelden. (Tot onze spijt bereikte ons het bü dit artikel behorende cliché niet op tijd. - Red.). Voor 'u wan tl meubel groot of klein, moet U zijn bij TUINMAN Naast onze collectie wand- meubelen hebben wij diverse systemen aanbouwmeubelen zoals: boekenplanken met elementen uitgevoerd als bar. pickup kast servicskast etc. Vraagt folders bij woninginrichters Mol 19 - Zierikzee RUGBY. Vijf mannen en twee vrouwen zijn donderdag in Rugby voor de rechter verschenen omdat zij zouden hebben deelgenomen aan een Ku-KIux-Klan-bijeenkomst. ZIERIKZEE Opening „De Kluut" Wij vernemen dat de officiële ope ning van de lagere land- en tuin bouwschool „De Kluut" op 4 novem ber a.s. zal plaats hebben. Vergadering „Philatelica" Op maandag 11 oktober a.s. vindt in de 'bovenzaal van restaurant „Mondragon" een vergadering plaats van de afd. Sehouwen-Duiveland van de internationale vereniging „Phila telica". Tijdens deze vergadering vinden een veiling en een verloting plaats. In bespreking komt verder de voorbereiding voor de komende tentoonstelling. De „dag van de postzegel" zal door de Zeeuwse phi- latelisten worden gevierd zaterdag 9 oktober a.s. te Vlisingen. Flimliga vertoont „Lawrence of Arabia" Dinsdag 12 oktober start de Zie- rikzeese Filmliga het nieuwe seizoen met de film „Lawrence of Arabia". De voorstelling vindt plaats in de Concertzaal. De regie van deze door de filmcritici zeer gunstig beoordeel de film is van David Lean, de be langrijkste spelers zijn Peter O'Too- le, Alec Guinnes, Anthony Qui na) Jack Hawkins en José Ferrer. De Britse officier T. E. Lawrence kreeg in het begin van de eerste we reldoorlog de opdracht zich in ver binding te stellen van een Arabische stam, die onder aanvoering van Fei- sal, in opstand was tegen het toen malige Turkse gezag. Lawrence ont- Wereldprimeurde meubelcheque BELANGRIJK Dut Mtioaale ratuklctuque vtrtegenwoordigl it aangegeven waarde, mils besteed voor de aaoVoop van meubelto binnea de gestelde periode van geldigheid. De Ceolrale Bood van Meubelfabrikanten garandeert de honorering door de wonlngiarithttn. dit btrVtabiST lijn aan bel embleem 'bet eigen meubel' Dtie citque dient door de woningiorichter. waar jij werd gekocht, voor geldige afgtltc z<]a gedateerd ca gestempeld. S%*Sïl^uSSiSlli«r m'ubïr "E lutirtH woonwlnkrl. EEN MEUBELMOMENT VOOR: rti*u- - - Afftgtrail: door: jtHig ra mtf 1 decrobtr GULDEN b«Ut4 i4- tiji In oktober zal in Nederland een nieuwe variatie op de cadeaubon verkrijgbaar zijn: de nationale meu belcheque. Deze meubelcheques, een Neder lands initiatief, zijn uniek in de we reld. Weliswaar bestaat in vele lan den het cadeaubonnensysteem, maar tot nu toe waren meubelen er niet in betrokken. De nationale meubelcheques zijn verkrijgbaar en inwisselbaar bij alle Nederlandse meubelwinkels, die her kenbaar zijn aan het embleem „Hier nationale meubelcheques". Zij wor den uitgegeven in drie coupures: van 25, 50 en 100 gulden; de kleur is blauw met zwarte opdruk. De Centrale Bond van Meubelfa brikanten, die de cheques uitgeeft, is ervan overtuigd dat deze nieuwe wijze van iets-cadeau-geven in een behoefte voorziet. De Schouwse vogelwereld NIEUW DELHI, 7-10. De Sowjet- Unie is tijdens de recente onver klaarde Indisch-Pakistaanse oorlog doorgegaan met haar wapenleveran ties aan India, zo is donderdag in Nieuw Delhi van gezaghebbende zijde meegedeeld. Het wapenleve ringsprogramma is - zo wordt ge zegd - volledig uitgevoerd. Indische officiële kringen ramen de kosten van de strijd met Pakistan, die 22 dagen heeft geduurd, op 199 miljoen dollar. DEN HAAG, 7-10. Het bestuur van de Nederlandse Huishoudraad heeft zich gewend tot de minister van landbouw en visserij en de minister van economische zaken, in verband met de dreigende belangrijke prijs verhoging van sinaasappelen' welke het gevolg zal kunnen zijn van het hanteren van hoge heffingen gedu rende de wintermaanden bij de im port van deze vruchten uit derde landen in de E.E.G. De Nederlandse Huishoudraad wijst er in zijn brief o.m. op dat deze vruchten een be langrijke vitaminebron zijn in het dagelijks voedingspakket, met name in de winter, die niet direct vervang baar is. De Raad vraagt de ministers hun invloed te willen aanwenden opdat de heffingen zodanig worden vast gesteld dat de prijsstijging minimaal zal zijn; en voorts een meer ade quaat systeem dan dat van referen- tieprijzen en compenserende heffin gen wordt tot stand gebracht om de Italiaanse producenten van sinaas appelen een redelijke levensstan daard te verzekeren. (Slot) De Vogelwacht vestigt er verder de aandacht op dat vele vogels „Zeepe", zonder er te broeden, aan doen voor kortere of langere tijd. Hetzij tijdens de trek, hetzij omdat er fourageermogelijkheden worden gevonden. Ook van deze vogels heeft men zo veel mogelijk gegevens verzameld en was dan ook in staat om een lijst op te stellen van vogels die kortere of langere tijd in „Zeepe" verblijven. Het zijn: blauwe reiger (ijsbaan en duinmeertjes); wintertaling; smient (onregelmatig); kuifeend (vermoede lijk broedgeval); roodhalsgans (één maal ijsbaan); knobbelzwaan (soms ijsbaan); zwarte zee-eend; vale gier (één exemplaar, 1965); buizerd (ge regeld 's winters); ruigpootbuizerd (af en toe); sperwer (geregeld 's win ters); zee-arend (laatst 1962); blauwe kiekendief (wintergast); slechtvalk (wintergast); smelleken (wintergast); waterral (winter in randsloten); wa tersnip (duinmeertjes); bokje (duin meertjes); houtsnip (regelmatige doortrekker); witgatje (ijsbaan); bos- ruiter (ijsbaan); oeverloper (ijs baan); kl. Britse mantelmeeuw (ijs baan); kokmeeuw (geregeld in meer tjes);, zwarte stern (enkele malen ijs baan); huismus (fourageerd vanuit randgebied)velduil (regelmatige doortrekker)gierzwaluw (fourage- rend boven het gebied); ijsvogel (zeldzame wintergast); kuifleeuwerik (wintergast); boomleeuwerik (moge lijk broedvogel, regelmatige door trekker) boerenzwaluw (fourage- rend); huiszwaluw (fouragerend); bonte kraai (wintergast); ekster (winterhalfjaar); zwarte mees (soms veel doortrekkers); kramsvogel (veel doortrekkend); koperwiek (veel door trekkend); beflijster (onregelmatige doortrekker); goudhaantje (regelma tige doortrekker); vuurgoudhaantje (regelmatige doortrekker, klein aan tal); bonte vliegenvanger (onregel matige doortrekker); rouwkwikstaart (enkele malen bij ijsbaan); klapek ster (enkele malen doortrekker); goudvink (sommige jaren doortrek ker); sijs (geregelde doortrekker); sneeuwgors (doortrekker, klein aan tal); keep (regelmatige doortrekker). Bescherming van het gebied De Vogelwacht acht het van zeer groot belang dat „Zeepe" in de hui dige toestand bewaard zal worden. Om dit te bereiken worden een aan tal suggesties gedaan cn wel dc vol gende: a. Dc controle dient uitgebreid en verscherpt te worden, vooral in het zuidelijk deel van hel gebied. b. Het is noodzakelijk dat de Ver eniging „Het Zeeuwse Land schap" haar leden aanmaant om het bezoek aan „Zeepe" te mati gen, vooral tijdens de broedtijd. Bezoek in excursieverband zou wel kunnen worden toegestaan. c. De eigenares (N.V. Landgoed Slot Haamstede) dient zorg te dragen voor een deugdelijker afraste ring. Op plaatsen waar deze is vernield (of waar borden werden weggehaald) dienen ten spoedig ste herstelwerkzaamheden te worden uitgevoerd. d. Het langs het zuiden lopende wandelpad moet tot voetpad ver klaard worden. Wandelaars on dervinden dan geen hinder van bromfietsen etc. e. De verdere ontwatering van het gebied door de N.V. Waterlei ding Maatschappij „Sehouwen- Duiveland" dient te worden te gengegaan, teneinde de flora te sparen. Op het twintigste congres van het Internationale Rode Kruis in Wenen is donderdag met grote meerderheid een resolutie aangenomen, waarin er bij de regeringen op wordt aange drongen, geschillen vreedzaam op te lossen en in te stemmen met alge mene en volledige ontwapening. Ingezonden mededeling TRIUMPH HERALD Draaicirkel 7,70 «250.- GARAGE M. ELENBAAS NIEUWSTRAAT 16 Bruinisse/01113 - 267 Bekroonde ontwerpen van de Kinderpostzegelactie ZIERIKZEE, 8-10. De kinderpostzegels-actie 1965 begint dinsdag a.s. (zie ook elders in dit nummer), na a/loop van de normale ochlendschooltijd. Een bijzonderheid is dat voor de eerste maal de kinderpostzegels zijn ontworpen door de kinderen zelf. Tijdens de vorige actie werd nl. een wedstrijd geor ganiseerd onder het motto „teken eens mat" waarop ruim 65.000 inzendin gen binnenkwamen. Daarvan zijn vijf tekeningen uitgezocht voor de zegels van 1965, namelijk een van acht plus zes cent toeslag ontworpen door Marja Verhagen van dc rooms-kath, meisjesschool in Slompwijk (Z.H.) (8 jaar); van tien plus zes cent, ontworpen door Jan Winter van dc openbare lagere school in Dc Krim (Ov.) (8 jaar); achttien plus twaalf cent, ontworpen door Mientje van der Betteken van de St.-Lambcrtusschool in Nccrittcr (Limb.) (7 jaar); van twintig plus tien cent, ontworpen door Marianne Maas van dc St.-Annaschool in Rijsbergcn (N.-B.) (11 jaar) en van veertig plus tien cent ontworpen door Anion van der Wekken van de school mei de bijbel in Nieu- toerkerk (9 jaar). wikkelde zich tot de mysterieuze aanvoerder van de rebellerende Ara bieren en ondernam enkele veldtoch ten tegen de Turken. Zijn ervaringen heeft hij beschreven in het boek „The seven pillars of Wisdom" Uit gaande van dit boek heeft David Lean een fantastische film gescha pen tegen de achtergrond van de Arabische woestijn. De film is opge nomen in Jordanië en geeft o.m. een boeiende beschrijving van het leven van de bedouïnen. PREISCHOR. Gevonden voorwerpen Bij de rijkspolitie alhier zijn in lichtingen verkrijgbaar omtrent de volgende gevonden voorwerpen: een paar leren bromfiets- of motorhand- schoenen (bruin), en een sleuteltje voor een Sparta-bromfiets. NIEUWERKERK Gevonden voorwerpen Bij de rijkspolitie alhier zijn in lichtingen te verkrijgen betreffende een gekleurd zijden sjaaltje. Als ver loren is opgegeven een bedel-arm- bandje. Opbrengst Reclasseringscollecte De alhier gehouden 'huis-aan-huis collecte voor de reclassering heeft opgebracht de som van f 50,20. Ge collecteerd weid door Anton Bom, Betsy Bom, Inge Folmer, Jan Willem Kesteloo, Wim Lievense, Gerrie lei- Riet, Annettes Sijrier, Marian Sijrier, Jacques Visser, Lia Wandel en Wout Wandel. OOSTERLAND Bedrijf onderging uitbreiding De landbouwsmederij annex han del in landbouwwerktuigen en on derdelen van de fa. Gebr. A. en J. Beije aan de Lange Achterweg alhier heeft een uitbreiding ondergaan, doordat er voor de smederij een ben zinepomp is geplaatst, waar uitslui tend superbenzine met een hoog oc taangehalte kan worden getankt, van het merk O.K. Geval van kolendampvergiftiging Bij het echtpaar W. Boogert-van der Weele, wonende aan het Markt plein alhier, kwam dezer dagen een geval van kclendampvrgiftiging voor. Gelukkig kon de heer Boogert nog zo goed en kwaad als het ging zijn buurman bereiken, die onmid dellijk dokter Speelman waarschuw de. Mevr. Boogert was cr wel het ergste aan toe, want zij was aanvan kelijk bewusteloos. Nadat onmiddel lijk ramen en deuren waren openge trokken, bracht frisse lucht spoedig een betere atmosfeer in het woon huis en kwamen de slachtoffers weer spoedig bij, zodat dit geval gelukkig goed afliep. Als oorzaak kan worden genoemd het mistige weer met wind stilte, waardoor de trek in de schoor steen veel te wensen overlaat. ZIERIKZEE Zweedse Rode Kruis ziekenhuis In verband met 'het aan de ad junct-directrice van het Zweedse Rode Kruis-zie'kenhuis door het be stuur, deelt betrokkene ons mede, tegen dit ontslag te hebben gepro testeerd. Zuster Kuyper woont thans neg op een kamer -in het ziekenhuis. WEEK Deze week gelezen van een vogel fotograaf, die in een schuilhut een broedende grauwe kiekendief zat te beloeren. Een mooi, gaaf roof vogel tje zo'n kiekendief. Kan men ook in het volle broedseizoen niet zo maar gedachteloos naar toelopen, want de ze vogels zijn even schaars als schuw. Door een gat in het zeil van de schuilhut keek het „glazen oog", de lens van het toestel. Het succes was aanvankelijk maar matig; op een gegeven ogenblik echter stapt de vogel van zijn nest, loopt parmantig naar de lens en kijkt er op zeer kor te afstand palrecht in, alsof hij (of zij?) vragen wilde, „wat is dat nu nu eigenlijk?". Het werd. de foto van het jaar, want zoiets komt zelden voor. In de Schuddebeurse dreven een uilachtige vogel gezien, een kanjer van een beest, stellig gearriveerd om opruiming te houden onder alles wat ziek en zwak in de dierenwereld achterblijft en geringe kansen heeft de winter te overleven. Zo tegen de avond is het in die buurt verrukkelijk mooi; Het zon licht dooft achter rijen bomen, die al ijltjes verdoezelen in de aanslui pende nevel. Het is een innig en ver fijnd herfstbeeld, dat roept om dich ters. De goede Molière draafde op in de Concertzaal, met een verrukkelijk stuk, onder het stof van de 17e eeuw vandaan gehaald en op snit gesneden voor het publiek anno 1965. Op schil derijen uit de „Hollandse School" ziet men ook van die boerderijtjes, er in en er voor volgestouwd met allerlei rommel, die in het raam van het agrarisch bezig zijn in die tijd te pas (of te onpas) kwamen. Op het toneel wat dat eens even fijntjes na gebootst. Meesterlik eenvoudig. Even opgemerkt dat de 17e eeuwse keurslijfjes bij de dames heel diep waren uitgesneden. Men wijdt dan wel eens inkt aan al of niet ver meende frivoliteiten in de mode van onze tijd, maar de kuisheid van zo lang terug al, verdroeg dan toch maar probleemloos uitsnijdingen waar nu niet zoveel dames mee in de zaal durven zitten. Gepraat met een ex-zeeman, die in de jaren twintig naar „Indië" reisde en een kijkje kon nemen op het droomeiland Java. We hebben de ko loniale verhoudingen van toen er - dit ter geruststeling - buiten gelaten; het ging meer om de natuur cn dc mensen, die voor een totok een niet te vatten sensatie betekenden. It's all over now, als we de kranten cr eens op naslaan. Ter afronding van dc week ccn glaasje met vrienden gedronken en het wel en wee van hier cn ginds lekker doorgepraat. Kan heerlijk ontspannend zijn, want u'ic leest er nu een hele iveek in het (lijvige) rap port. over dc - overigens opzienba rende - ontdekkingen van een Turks -Engels opgraverstcam te Sarachanc, ten westen van het nieuwe stadhuis van Istanbocl? IIct. is wel boeiend, maar een mens is maar een mens. SCHIEREIL ANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2