Soekarno vvil niet afrekenen met de communistische partij De krantenstaking in New York Grote oliebrand op Cyprus Europese stabiliteit te danken aan de NAVO Meer auto voor uw geld TAUNUS 20 M. f 8995,- Enorme brand in Den Haag Voedselvoorziening voor wereldbevolking Hulp aan de blinden in Kenya ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 8 oktulwr 1065 122ste jaargang Nr. 19867 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikxee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. Bij de Vaale, lel. 01110-2938. Uilgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Rusten na 35 jaar werken „in de tabak" Indonesische leger woedend Kabinetszitting in Djakarta DJAKARTA, 7-10 - (A.N.P.). - Het Indonesische leger, dat woedend is over de afslachting van zes van zijn generaals (een zevende officier, een luitenant, werd ook vermoord), schünt zich neer te leggen by de lastgeving van president Soekarno om géén vergeldingsmaatregelen tegen de moorde naars te nemen. De mohammedaanse „Nahdatoel Oelama"-partij, de katholieke party en nog twee kleine mohammedaanse partijen, hebben krachtig aangedrongen op een verbod van de „Partei Kommunis Indonesia" (P.K.I.), waarvan alge meen wordt aangenomen dat zij het is geweest, die in feite de door Oentoeng c.s. uitgevoerde staatsgreep heeft beraamd. Doch het verluidt thans in Dja karta dat de toestand zal blijven zoals die vóór de staatsgreep was. Een bewijs, dat er geen tegen maatregelen zullen worden genomen tegen de Indonesische communis tische partij en haar vele mantelor ganisaties wordt gezien in de ver klaring, die de Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soeban- drio, woensdagmiddag jl. op de trap pen van Soekamo's paleis in Bogor, NEW YORK. 7-10. De bij de „New York Times" werkzame leden der New Ycrkse Persvereniging - waarbij zowel journalisten als ad ministratief personeel zijn aageslo- ten -, die sinds 22 dagen in staking zijn in verband met een geschil met dl* directie van dit blad over auto matisering der werkzaamheden, heb ben aanbevelingen tot oplossing van het geschil verworpen. De aanbevelingen waren gedaan door Theodore Kheel, de door de burgemeester van New York aange wezen bemiddelaar. Er is niet meegedeeld wat de aan bevelingen inhielden. Kheel dacht niet dat de burge meester nieuwe bemiddelingsvoor stellen zou doen. Als gevolg van de staking verschij nen zes der acht New Yorkse dag bladen niet. Aanvankelijk verscheen er, bij het uitbreken der staking, nog slechts een krant in New York, daar zes andere, uit saamhorigheid met de directie van de New York Times", besloten de publikatie eveneens te staken. Sindsdien is de „New York Herald Tribune" van dit standpunt teruggekomen, zodat er thans twee New Yorkse dagbladen uitkomen. NICOSIA, 7-10. Brandweerlieden uil geheel Cyprus bestreden een ge weldige brand die bij Larnaca, in het zuiden van het eiland, was uitgebro ken in brandstoftanks van de Shell. Een woordvoerder van de maat schappij verwachtte dat ten minste vijf houders met 7000 ton brandstof, ter waarde van twee miljoen gulden, ve rloren moet worden geacht. Nog 14 Shell-tanks en vele van andere maatschappijen worden door het vuur bedreigd. In een verklaring van de rege ring van Cyprus werd gezegd dat vier onbekende mannen twee wach ten ontwapenden na een vuurge vecht. Daarop deden zich twee ont ploffingen voor, waardoor de brand ontstond. Eén van de wachten werd bij de schietpartij in een been ge wond. ten overstaan van een tweehonderd Indonesische en buitenlandse jour nalisten heeft afgelegd. De president houdt steeds staande dat „de geschiedenis van de 30ste september" op „vriendschappelijke wijze en" in het politieke vlak moet worden opgelost". Hij heeft bij geen enkele gelegenheid de linkse greep naar de staatsmacht een „staats greep" genoemd. Soebandrio, die in zijn toespraak tot de journalisten als Soekamo's woordvoerder optrad, vergeleek het geen vorige week vrijdag is geschied met „gebeurtenissen in het verle den". Soebandrio zei ook dat de presi dent had toegegeven, dat „de ge beurtenissen van vrijdag 1 oktober kunnen leiden tot verzwakking van de Indonesische eenheid". Soebandrio verklaarde verder dat de president „begrijpt dat de bar baarse moord op de generaals droef heid heeft veroorzaakt en wraakge- dachten heeft doen ontstaan". Moordpartij in Djocja Soebandrio zei echter niets over de verschrikkelijke moordpartij, die Oentoeng's aanhangers in Djokja karta hebben aangericht; waar zij de vrouw en acht kinderen van de bevelhebber .van het 72ste regiment, kolonel Karamso, op gruwelijke wijze hebben vermoord, toen zij er niet in geslaagd waren de kolonel zelf in handen te krijgen. De stoffe lijke overschotten werden in mootjes gesneden aangetroffen. Veiligheidstroepen heben maandag jl. in kampong Doeri, dat deel uit maakt van Djakarta, vijf vooraan staande leden van de communisti sche jeugdbeweging „Pemoeda Rak jat" gearresteerd. In een door het leger uitgegeven bekendmaking wordt meegedeeld dat communisten by hun arrestatie in het bezit wei-den bevonden van volledige bewijzen voor hun plannen en stukken, waarin deze waren vast gelegd. Het leger heeft in de afgelopen dagen grondige zuiveringsoperaties uitgevoerd in kampongs in Djakarta en in de omgeving van de hoofdstad, waarvan bekend is dat zij een zeer links gerichte bevolking hebben. Bij deze acties werd de hand gelegd op een groot aantal in China vervaar digde handgranaten, geweren en am munitie, die in het bezit werden ge troffen van de meest fanatieke leden van de communistische jeugdbewe ging „Pemoeda Rakjat". Ook meis jesleden van deze beweging bleken over wapens te beschikken. Aarzeling hij het leger In het leger, dat door de gene- rualsmoord van een deel van zijn leiding is beroofd, heerst een bijzon der aarzelende stemming, na Soe kamo's twee radiotoespraken van het afgelopen weekeinde. Generaal-majoor Soeharto, die de leiding heeft van de zuiveringsope raties, heeft een wanhopige poging gedaan om Soekarno ervan te over tuigen dat nu de tijd is gekomen om eens en voor al met de Indonesische communistische party af te rekenen. In zijn radiotoespraak heeft Soe harto er de nadruk op gelegd dat de verminkte lijken van de generaals zijn aangetroffen op terrein van de nabij Djakarta gelegen luchtbasis Halim, waar links luchlmachtperso- neel communistische jongelieden en vrouwen een militaire opleiding gaf. Zijn beroep bleek vergeefs. Dit geldt ook voor de woensdag jl. door de mohammedaanse Nahdatoel- Oelaama-partij gestelde eis tot-ont-'fr binding van de communistische par tij. Verbomen wordt dat Soekarno bijzonder boos is op de Nahdatoel Oelama, omdat zij deze eis heeft ge steld. Pamfletten Inmiddels zijn dinsdag jl. op mu ren van gebouwen in geheel Dja karta inderhaast geschreven pam fletten aangeplakt, waarin de eis ge steld wordt: „De P.K.I., de terroris tische moordenaars van Lobang Boeaja (het dorp, waarin een put de zes zwaar verminkte lijken werden aangetroffen) moet worden verbo den". Ingezonden mededeling NEW YORK, 7-10. De Britse mi nister van buitenlandse zaken, Ste wart, heeft donderdag op een pers conferentie in de V.N. verklaard, dat de kwestie van een multilaterale NAVO-atoomstrydinacht of een At lantische atoomstrydmaeht, onder nieuwe gezichtspunten met de nieuwe Westduitse regering en de andere NAVO-bondgenoten besproken dient te worden. De beslissende vraag hierbij is of de M.L.F. of de A.N.F. de doelmatig heid van de NAVO kan verhogen, of dat één van deze beide plannen een grotere hindernis gaat vormen voor een overeenkomst met de Sow jet- Unie inzake een verdrag tegen de verspreiding van kermvapenbezit, zei Stewart. Mijn regering is nooit voorstander geweest van een M.L.F., maar is voor de A.N.F., die aan alle deelnemers de mogelijkheid biedt een veto uit te spreken tegen het gebruik van atoomwapens. Op een vraag over interne moei lijkheden in de NAVO zei Stewart dat de NAVO niet minder belang rijk geworden is, al wordt er mis schien tegenwoordig minder over ge sproken. De toestand in Europa is nu lang niet zo gespannen als onge veer tien jaar geleden, en dat is voor een belangrijk deel aan het bestaan van de NAVO te danken, zei Stewart. DEN HAAG, 7-10. Ongeveer veer tig man personeel van de Haagse brandweer heeft donderdagavond tussen kwart over zeven en acht uur onder leiding van commandant J. van Houten een zware strijd moeten leveren met een brand, die in een opslagplaats aan de Waldorpstraat woedde. Nadat zij met behulp van acht stralen en drie waterkanonnen, allen aangesloten op de waterleiding, bijna twee uur lang iedere minuut zo'n zeventigduizend liter in de brandhaard hadden geworpen ,kon uiteindelijk om acht uur het sein „brand meester" worden gegeven. Daarna kon een aanvang worden ge maakt met de nablusing. De schade bedraagt ongeveer f 1 miljoen. President Soekarno (m.) gefotogra feerd tijdens de kabinetszitting in Djakarta, woensdag - de eerste maal na de staatsgreep, dat de president weer in het openbaar is verschenen. Links zien we nog de eerste onder premier Subandrio en geheel rechts de tweede onder-premier dr. Leime- na. Tiveede van rechts de marine chef, vice-admiraal Martadhiata. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's •j» Zonder afgunst anderen suc- cessen te zien behalen, toaar- 'X. naar men zelf streeft, is ware grootheid. Het probleem van «leze tijd DEN HAAG, 7-10. Binnenkort zal worden begonnen met de uitzending- van mobiele teams naar Kenya om de vele daar aan staar lijdende blin den door een eenvoudige operatie, waarvan cr 50 per dag kunnen wor- Roosevelt overwoog A-bont op Duitsland te gooien WASHINGTON, 7-10. In december 1944, toen de Duitsers hun verrassen de Ardennenoffensief hadden ontke tend, overwoog de toenmalige Ame rikaanse president Roosevelt ernstig, de eerste Amerikaanse atoombom op Duitsland tc gooien. Deze onthulling deed generaal b.d. Leslie Groves, die t'estyds de leiding had van het „Manahatten-prcject" dat de ver vaardiging van de atoombom betrof, donderdag tegenover verslaggevers. De president vreesde volgens Gro ves dat de slag in de Ardennen de beëindiging van de oorlog in Europa aanzienlijk zou bemoeilijken en uit te de mening „dat wij hierdoor, mis schien genoodzaakt zouden worden de bom tegen Duitsland te gebrui ken". Roosevelt voerde hier eind de cember 1944 besprekingen over met de minister van oorlog, Henry Stim- son, en generaal Groves. Groves verklaarde, dat hij had ge wezen op de moeilijkheden van een dergelijke operatie, maar Roosevelt was bij zijn standpunt gebleven: als de zaak aan het Europese front mis liep zou het noodzakelijk worden de plannen te herzien en de bom tegen de nazi's te gebruiken. Een derge lijk besluit had volgens Groves eventueel wel uitgevoerd kunnen worden maar hij had destijds diver se bedenkingen geuit. Gereed in augustus 1945 In de eerste plaats zou volgens de oorspronkelijke plannen de bom pas in augustus 1945 gereed zijn (naar bekend werd deze op 6 augustus van dal jaar op Hirosjima geworpen). Verder bestond de mogelijkheid dat de bom niet zou ontploffen. Hoewel een speciaal mechanisme in het moordende wapen de bom in dat ge val zou vernietigen vreesde de gene raal, dat de Duitsers er toch zeker achter zouden komen wat men met hen voorhad. Hij verwachte voorts dat de bom in Duitsland wegens de solidere bouw daar minder verwoes tingen zou aanrichten dan in Japan. De generaal legde er de nadruk op dat Roosevelt „ten volle bereid was de atoombom op Duitsland te laten gooien". Het was, aldus Groves, dan ook volslagen onjuist dat, zoals wel beweerd is, de Verenigde Staten de atoorhbom niet wilden werpen boven een vijandelijke staat waarvan de bevolking van het blanke ras was. den uitgevoerd, weer het gezichts vermogen tc hergeven. De uitzending van deze teams wordt voorbereid door de Prof. We- ve-Stichting (genoemd naar de be roemde oogarts en hoogleraar van de rijksacademie in Utrecht) in sa menwerking met de blindenbond „St. Odilia" en „Blindenzorg", en ge steund door het Kardinaal van Ros- sum-Inslituut, gevestigd te Wasse naar. Dit instituut, bij afkorting „Karosi" genoemd, stelt zich ten doei sociale en technische bijstand te ver lenen aan de bevolking in de ont wikkelingslanden. Deze praktische hulp aan blinden, ter voorbereiding waarvan dr. R. H. L. Sampion in augustus een oriëntatiebezoek aan Oost-Afrika bracht, heeft het voor deel dat de geholpenen weer hun landje zullen kunnen bewerken en hun vee verzorgen. Een -en ander staat te lezen in de halfjaarlijkse verantwoording die „Karosi" uitbracht aan zijn contri buanten. Zij vermeldt verder de steun, verleend aan het ziekenhuis te Osi in Nigeria, aan een huishoud school in Baroso in Brazilië, de uit zending van leken, verpleegsters en tc-chnici, de hulp aan missionarissen op eenzame posten, de hulp met geld en kleren aan vluchtelingen in en buiten Afrikaanse vluchtelingen kampen etc. ROME, 7-10. In haar overzicht van de wercldlandbouw in 1955 tot 1965 zegt de Voedsel- en Landbouw organisatie (FAO) van de Ver. Na- lies dat de snelle groei van de be volking in de afgelopen tien jaar het grootste deel van de indrukwekken de verbeteringen by de voedselpro- duktie in ontwikkelingslanden heeft teniet gedaan. De toenemende om vang van de uitvoer van landbouvv- produkten uit de onderontwikkelde landen heeft weinig te betekenen omdat de prijzen dalen. Naar ver wachting zal de wereldbevolking in een zelf nog hoger tempo groeien en volgens de FAO zyn de vooruit zichten voor aan aanhoudende ver betering van de prijzen van land- boinvprodiikien niet bijzonder gun stig. Volgens voorlopige schattingen is de vcedselproduktie per hoofd in 1&64-1S65 in de ontwikkelde landen met veertien procent en in de ont wikkelingslanden met slechts één procent toegenomen in vergelijking met het gemiddelde van de periode 1952-1953 tot en met 1956-1957. De voornaamste factor is naar wordt opgemerkt het toenemend aantal menden dat moet worden gevoed; meer mensen leven langer als ge volg van de betere gezondheidsmaat regelen en er worden meer baby's geboren. De kritische fase In een voorwoord bij het over zicht schrijft de directeur-generaal van de FAO, de Indiër dr. Binay Ranjan Sen, dat de kritische fase die nu begint met het derde decen nium na de oorlog, de fase is waar in de malthusiaanse middelen on verbiddelijk aan bod zullen komen, tenzij de georganiseerde wil en toe gewijde inspanning, die de FAO door middel van haar verschillende maat regelen tot stand heeft willen bren gen, doeltreffend tot uitdrukking kunnen komen. (Thomas Robert WAT mr pf Blf-T Mal thus, een Brits filosoof die in het begin van de negentiende eeuw leefde, verbreidde de stelling dat de bevolking de neiging heeft sneller te groeien dan de middelen van be staan en daarom wordt beperkt door gebrek). Voedselaanbod verviervoudigen Dr. Sen schrijft dat het gezamen lijke voedselaanbod van de onder ontwikkelde landen blijkens studies van de FAO in de volgende 35 jaar moet worden verviervoudigd, wil de sterk toegenomen bevoJking voldoen de, zij het geenszins rijkelijk, te eten hebben. De technische middelen om die reusachtige taak uit Ie voeren zijn er, maar het doel kan niet wor den bereikt als de leidende perso nen in de landen niet bereid zijn een groot deel van de hulpbronnen der wereld beschikbaar te stellen om de dreigende crisis op te vangen. In het overzicht wordt evenwel ook opgemerkt dat het toch werke lijk een grootst resultaat is dat het mogelijk is gebleken deze bevol kingsexplosie het hoofd te bieden zonder dat er op grote schaal hon gersnood is ontstaan. Een begin Terwijl wij op materieel gebied weinig meer hebben gedaan dan on ze posities behouden, mag het afge lopen decennium tegen de achter grond van de geschiedenis wel wor den gezien als een begin, als een tijd waarin de ontwikkelingslanden - de erfenis van het verleden afsto tend - bewust zijn begonnen met het maken van plannen voor een rijkere toekomst, waarin nieuwe denkbeel den over internationale samenwer king zich begonnen le ontwikkelen, in het bijzonder ten opzichte van hulpverlening en handel, en waarin het denkbeeld vorm kreeg dat het mensdom collectief verantwoordelijk is voor het doen verdwijnen van honger en ondervoeding, aldus het overzicht van de FAO. Di •oog weer Verwachting tot zaterdagavond: Droog weer met van het noordoosten uit afnemende bewolking; zwakke tot matige noordoostelijke wind; on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. 9 okt. Zon op 6.54, onder 18.00. Maan op 18.06, onder 5.10. 10 okt. Zen op 6.56. onder 17.58. Maan op 18.19, onder 6.23. 11 old. Zon op 6.57, onder 17.55; Maan op 18.34, onder 7.38. Volle maan: 10 old. te 15.14. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 9 old. 10 okt. 11 old. 2.47 v.m. 3.21 v.m. 3.5 v.m. BROUWERSHAVEN: 9 okt. 10 okt. 11 old. 2.18 v.m. 2.50 v.m. 3.23 v.m. 14.54 n.m. 15.28 n.m. 16.02 n.m. 14.36 n.m. 15.07 n.m. 15.40 n.m. Springtij: 12 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 8-10. Het K.N.M.I. deelt mede; De rol van het oude hoge- dmkgebied boven Oosteuropa is nu geheel overgenomen door een nieuw bcgedrukgebicd. dat voor de west kust van Noorwegen ligt met in zijn kern een Iuchtdrukwaarde van 1031 millibaar. Over Finland trok een diepe depressie naar midden Rusland Tusen beide sj^temen in staat een krachtige noordelijke luchtstroming, waarmede polaire lucht over het Oostzeegebied naar midden Europa wordt gevoerd. Het koufront dat do- ze koudere en drogere lucht begrenst zal ook ons land passeren, «hoewel de noordelijke luchtstroming bij ons maar zwak blijft. In de drogere lucht zullen morgen weer zonnige perio den voorkomen, maar de temperatu ren blijven aan de lage kant. Do kans op mist is nu erg klein gewor den.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1