W\ DE ZIERIKZEESCHE COURANl PRESIDENT SOEKARNO HEEFT GEEN WRAAKGEDACHTE Dordrecht krijgt zeer groot carillon Grotere Nederlandse militaire voor de Verenigde Naties bijd rage Hoge verliezen in Vietnam Nederland moet sparen om bouw- progamma te kunnen vewezenlijken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 7 oktober 1065 122ste jam-guns Nr. 1 9866 WAARIN OPGENOMEN 1797-188V REÜAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken It, Zieriktee, poslbus t, tel. OIIIO-22S5, no 18.00 uur: (el. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cenl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Postzegelsucces voor Niemverkerkse knaap Nog steeds gevechten in Mitlden-Java Nog strijd in Kasjmier SINGAPORE, 8-10. President Soe- karno heeft woensdag voor de eer ste maal na de mislukte staats greep van de vorige week met zijn kabinet vergaderd en meegedeeld, dat hij geen wraakgedaehten koes tert. Hij deed een beroep op de minis ters op hun hoede te zijn voor tische" machten, die de eenheid „neokolonialistische en imperialis van de strijdkrachten en de natie willen vernietigen. Minister van buitenlandse zaken Soebandrio zei in een door radio- Djakai-ta geciteerd verslag van de bijeenkomst, dat het kabinet beslo- len heeft de revolutionaire raad, die door de rebellen in het leven is geroepen, te verbieden. Ook had het kabinet besloten een sfeer van rust en orde te creëren opdat men de nodige maatregelen tegen de contra-revolutionairen kon nemen en tot een vreedzame oplossing kon komen. Vice-maarschalk Omar Dhani, de opperbevelhebber van de lucht macht, is opgetreden tegen de lucht machtofficieren die betrokken zijn geweest bij de opstandige „bewe ging van 30 september". Soebandrio zei, dat enkele lucht machtofficieren op de basis Halim wegens medeplichtigheid zijn ge arresteerd. Uit Djakarta werd woensdag ge meld, dat er nog steeds hevig ge vochten wordt in Klaten b(j Djok jakarta in midden-Java eu Cheri- bon op rond 250 km. ten oosten van Djakarta. Djokjakarta is dinsdag avond door de regeringstroepen heroverd. Radio-Maleisië meldde dat de kabinetsvergadering, die gehouden werd 'in Soekarno's buitenverblijf te Bogor op rond 65 km. van Dja karta, werd bijgewoond door de communistenleiders Loekman en Njoto. Dit bericht is echter nog niet bevestigd. Drie generaals - Soebandrio uit Sumatra, Achmadi van de leger- voorlichtingsdienst en Gandi van de legerverbindingen, hebben de communisten van wreedheid be schuldigd en vergeldingsmaatrege len tegen hen geëist. Mohammedaanse organisaties en enkele atuderjtengroeperingen zou den ook de communisten verant woordelijk hebben gesteld voor de mislukte staatsgreep. Volgens radio Djakarta zijn er '200 gewapende communisten gevangen genomen. Tanks ingezet Radio-Maleisië meldde voorts, dat er bij de strijd in midden-Java tanks zijn ingezet. Er zouden daar ook burgers zijn vermoord. Radio- Djokjakarta liet dinsdagavond we ten, dut de gezinnen van kolonel Karamso, de militaire bevelhebber van de stad, en diens plaatsvervan ger, zijn vermoord toen de rebellen de stad bezetten. Volgens radio-Djakarta mogen in Djakarta acht bladen verschijnen, waaronder de „Indonesian Herald^ en de „Djakarta Daily Mail", beiae Engelstalige bladen. Hun inhoud wordt echter van te voren nauw keurig bekeken door de autoriteiten DORDRECHT, 6-10. De grote kerk toren van Dordrecht krijgt een ca rillon dat tot de drie grootste bei aards in Europa zal behoren. De scheef staande Dordtse dom had reeds een carillon, maar men vond dit voor deze massieve toren veel te ijl. Vandaar dat het gemeen tebestuur ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van het elektriciteits bedrijf en van het eeuwfeest van de Dordtse gasfabriek maar eens diep in de beurs tastte om het klokken spel te verbeteren en aanzienlijk uit te breiden. De grote kerktoren is al gedurende jaren in restauratie en van deze ge legenheid kon men goed gebruik ma ken de voorzieningen te treffen die ophangen van het carillon met niet minder dan 48. klokken vergt. Aan de N.V. Eijsbout te Asten word opdracht gegeven de oude klokken te reviseren en twaalf nieuwe klok ken te gieten. Van het nieuwe sa menstel, dat vorige week door de Nederlandse Klokkenspel Vereni ging is gekeurd, weegt de zwaarste klok niet minder dan 6.000 kg (het vervaardigen van een klok boven de 3.000 kg behoort al tot uitzondcrin- Arbeider maakte val van dertig meter ROTTERDAM, 6-10. Aan het eind van de middag is de 20-jarige voeger J. H. Bosch uit Rotterdam, tijdens werkzaamheden aan de muur van een flatgebouw op het Zuidplein in zijn woonplaats, van een hoogte van dertig meter gevallen. De val van de man werd gebroken door een boom, waarna hij tegen de straatstenen smakte. De voeger moest in zorg wekkende toestand in het Dijkzigt- ziekenhuis worden opgenomen. Genie verricht grondwerk voor „Het Dorp" DEN HAAG, 6-10. Personeel van de genie gaat volgende week een be lofte inlossen, die het tijdens de ac tie „Open het dorp" heeft gedaan. Indertgd heeft het namelijk toege zegd voor „Het Dorp" grondwerk te willen doen. Volgende week gaat het daar nu van komen. Personeel van 102 mechanische uitrusting-compagnie uit Wezep zai maandag beginnen om materieel over te brengen naar het nabij Arnhem verrijzende dorp. Er gaan drie dozers heen en een 10-tons graafmachine. Bovendien zullen er nog acht 6-tons kipauto's ingezet worden van de 107 kipauto-compagnie, eveneens uit We zep. De twintig man personeel, die onder leiding van eerste luitenant H. IJ. Mager aan het werk gaan, den ken voor het klaren van het karwei een dag of tien nodig te hebben. Koninklijke Marine levert 600 mariniers NEW YORK. 6-10. De Nederland- se regering heeft besloten haar aan bod aan de Verenigde Naties strijd krachten ter beschikking te stellen ten behoeve van operaties tot be houd van de vrede, aanzienlek uit te breiden. De minister van buiten- ladnse zaken, mr. J. M. H. A. Luns, Voetreis naar Jeruzalem 1STANBOEL, 5-10. Een Fran- se huisvrouw, mevrouw Du- bosq-Troszezynski, die op 13 juli Maneglise bij Le Havre heeft verlaten om samen met haar ezel „Bijou" een 4000 km. lange pelgrimage naar Jeruza lem te maken, heeft tweeder de van haar reis achter de rug. Het afgelopen weekeinde bij haar aankomst in Erdine Turkijebij de Bulgaarse grens zei zij zich fit te voelen, maar haar ezel Bijou ,was een beetje moe". Mevrouw Dubosq -Troszezynski had toen 3000 km. van de voetreis achter de rug. Twee jaar geleden toen haar zoon Noël van een ern stige ziekte herstelde, besloot zij tot de pelgrimage. Ze hoopt Jeruzalem tegen Kerstmis te bereiken. Haar kinderen heeft ze in Dieppe bij een religieuze instelling achtergelaten. zei dit in zijn rede in de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties in New York. Het oorspronkelijke aanbod, de 300 onmiddellijk bescihkbai-e mari niers, wordt uitgebreid tot verschil lende eenheden van marine, land macht en luchtmacht. De bijdrage van de koninklijke marine zal in eerste instantie be staan uit 600 mariniers, een groot en snel bevoorradingsschip met hef- schroefvliegtuigen voor transport en verbindingswerk en een aantal vaartuigen voor patrouille en ver kenning. Op een later tijdstip kan de bijdrage van de marine nog wor den uitgebreid met andere eenheden, in het bijzonder met een licht vlieg kampschip, een schip dat als hoofd kwartier kan dienen, en andere een heden. Van de koninklijke landmacht zal een op zichzelf staand en zichzelf verzorgend pantserinfanteriebatal- jon, dat in de loop van 1966 beschik baar zal zijn, en een geneeskundig detachement ter sterkte van een op zichzelf staande compagnie van de geneeskundige troepen, worden bij gedragen. Deze legereenheden kun nen op korte termijn beschikbaar worden gesteld als zij eenmaal klaar zijn voor transport naar het buiten land. De bijdrage van de koninklijke luchtmacht bestaat uit cén Fokkejr F-27 (Friendship voor troepenge- bruik) met bemanning en/of drie helikopters van het type Alouette II, eveneneens met bemanning. Het spreekt vanzelf, aldus minis ter Luns in de Algemene Vergade ring, dat er bij dit aanbod van wordt uitgegaan dat in elk geval vooraf gaand overleg en instemming van de Nederlandse regering vereist is. gen). De gehele beiaard weegt 25.000 kg. Het carillon krijgt een automa tisch spel dat zo is geconstrueerd, dat een onbeperkt aantal melodieën ten gehore kan worden gebracht. Grote overstromingen in Suez-kanaalzone CAIRO, 7-10. In het gebied van Ismailia, bij het Suez-kanaal, zijn door overstromingen tengevolge van hevige regenval, drie mensen om het leven gekomen. In Fayed zijn 3.000 mensen dakloos. Protest van Auschwitz-comité AMSTERDAM, 5-10. Het Neder- lands Auschwitz-comité heeft aan de burgemeester van de Duitse stad Rendsburg een brief gestuurd, zo deelt het in een communiqué mede, waarin het, „nog verontrust over de milde vonnissen in het Frankfortse Auschwitz-procesT "met ontsteltenis protesteert tegen de voorgenomen bijeenkomst van voormalige höhere S.S.- und Polizei-Führer op 24 ok tober te Rendsburg, waar hun nota- bene een grote hal ter beschikking is gesteld. De opmars in plaats van vervolging en berechting van deze aartsmisdadigers, in een hoon voor de slachtoffers en een bedreiging voor de levenden", aldus het Neder lands Auschwitz-comité. SAIGON, 6-10. Sedert 1961 heb ben de Amerikanen bij de strijd in Vietnam 722 doden, 3887 gewonden en 70 man aan vermisten vei'loren, zo heeft een Amerikaanse woord voerder woensdag in Saigon meege deeld. Hierin zijn niet begrepen de verliezen die sedert I oktober zijn geleden. In de afgelopen week hebben Ame rikaanse troepen in totaal 1433 ope raties tegen de Vietcong uitgevoerd. In 163 gevallen kwam het tot ge vechten. De Amerikanen verloren hierbij 22 doden, 64 gewonden en één vermiste. De verliezen aan Zuidvietnamese regeringszijde bedroegen de vorige week 229 gesneuvelden, 566 gewon den en 68 vermisten. De Vietcong verloor, voorzover be kend. 1067 man aan doden. Er wer den 144 opstandelingen gevangen ge nomen. Bij slil weer oppassen voor kolendamp DEN HAAG, 6-10. Bij het huidige windstille en mistige weer, trekken kachels slecht. By het stoken met kolen is daarbij het gevaar van ko- lendampontwikkcling groot. Er heeft zich - zo blijkt - ai een aantal ge vallen van kolendampvergiftiging voorgedaan, gelukkig tot nu toe niet fataal. De hoofdinspectie van het brand weerwezen adviseert daarom gebrui kers van kolenkachels 's nachts niet te laag te laten branden of helemaal te doven. Zij wijst er verder op, dat vooral een goede ventilatie van be lang is in vertrekken waar met ko len wordt gestookt. Zomervakanties le Amsterdam op 1 juli AMSTERDAM, 6-10. De zomer vakanties van de openbare scholen in Amsterdam zulen in 1.966 begin nen op vrijdag 1 juli, na afloop van de schooltijd. Deze vakantie zal voor het kleuteronderwijs en het gewoon en buitengewoon lager onderwijs du ren lot en met vrijdag 5 augustus, voor het voortgezet gewoon en uitge breid lager onderwijs tot en met vrijdag 12 augustus 1966. De scholen voor voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs zulen vakantie hebben tot en met zaterdag 20 au gustus en de scholen voor nijver heidsonderwijs voor meisjes tot en met 12 augustus 1966. KOOTSTERTILLE, 7-10. De mi nister van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening, drs. Bogaers, heeft er de nadruk op gelegd dat er vol gend jaar voor zes miljard gulden gebouwd kan worden, mits de natio nale besparingen in 1966 een flink stuk groter zijn dan in dit jaar. De minister zei dat er voldoende mensen in de bouw zijn (in de wo ningbouw 34 procent meer dan in 1962); er is organisatievernuft (op het moment zijn er 180 „bouwstro- men" in gang) en er is materiaal ge noeg. De behoefte aan bouwwerken bestaat en de overheid is bereid de nodige rijksgoedkeuringen te geven. Maar de nationale spaarquota zal moeten stijgen, wil ook aan de zesde voorwaarde voor het slagen van het bouwprogramma worden voldaan. De minister zei dit heden-donder dag, toen hij in Kootstertille de nieuwe woningfabriek van de N.V. Noordelijke Bouwelementen indu strie opende. Met cijfers illustreerde hij voorts de groeiende bijdrage die industriële bouwsystemen leveren aan de feite- Oud-verzetsstrijders willen meer pensioen AMSTERDAM, 6-10. Namens de gepensioneerde oud-verzetsstrijders kontajetgroep Stichting 1940-'45 heeft de secretaris, de heer B. Kuster, een schrijven gericht tot de leden van de Tweede Kamer waarin dezen wordt medegedeeld dat een telegram is ge zonden aan de minister van binnen landse zaken. In dat telegram spre- ken de oud-verzetsstrijders hun ver ontrusting uit over het lange uitblij ven van de maatregelen ter verbete ring van hun pensioenen en dringen zij er bij de minister op aan, -mede in verband met de huidige en nog komende prijsstijgingen, de wets voorstellen ter verhoging dezer pen sioenen zo spoedig mogelijk in be handeling te nemen. Minister Vrolijk oj>ent derde radionet DEN HAAG, 6-10, De minister van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk, mr. M. Vrolijk, zal maan dagmorgen om 9 uur met een korte toespraak de uitzendingen via het derde Nederlandse radionet openen. Na minister Vrolijk zal de voorzit ter van de Nederlandsche Radio Unie mr. A. B. Roosjen, een korte inlei ding uitspreken. Schoolse lijfstraf DUBLIN, 7-10. De leerlingen van de Ierse internaten kunnen voortaan geen vervolging meer instellen tegen hun leraren wanneer deze de orde willen handhaven met een „rietje". Officieel is besloten de wet op de lijfstraffente doen vervallen. De lijfstraf was uitsluitend voorbehou den aan de directeur van het inter naat en bestond uit het toedienen van enkele slagen mei een „rietje" op de hand. De Ierse leraren onder- vonden echter, steeds grotere moei lijkheden bü het handhaven van hun gezag. Nu de lijfstraf weer gedeelte lijk is toegestaan heeft de regering verzocht daar uitsluitend gebruik van te maken wanneer vastbesloten heid. en goedheid geen resultaat blij ken op te leveren. Iij Ice woningproduktie. In 1963 wer den er 3300 industriële woningen op geleverd, het jaar daarop kwamen er 5900 gereed en dit getal zal dit jaar weer worden overtroffen. Op het moment zijn er namelijk 11.000 van deze woningen in uitvoering, dat is" i-ond zeven proeent van alle hui zen die in aanbouw zijn. Vorig jaar nog lag dit percentage op 5,5. Jongen klem in grot MEDINA, 6-10. In een grot nabjj Medina, in de Amerikaanse staat Ohio is woensdag een 15-jairge jon gen bevrijd uit ten diepe, slechts 25 centimeter brede spleet waarin hij langer dan een etmaal met het hoofd omlaag klem had gezeten. De knaap, Morris Beatzold, was dinsdagmiddag tijdens een schooluit stapje naar beneden gestort. Pas een dag later werden de reddingspogin gen met succes bekroond. Men slaag de erin een lus om hel lichaam van de jongen te laten zakken en hem naar boven te trekken. Morris, die sinds dinsdagmiddag niet had gege ten of gedronken, maakte een uitge putte indruk toen hij op een draag baar uit de grot naar een ziekenhuis werd gebracht. Niettemin werd zijn lichamelijke toestand tijdens zijn ge dwongen verblijf in de ijskoude grot gced genoemd. Morris heeft zich uit zonderlijk kalm gehouden. Huiseigenaren voor kwart miljoen in „Neluconsor"-débacle DEN HAAG, 6-10. Ongeveer vijf tig Nederlandse 'huiseigenaren zijn tezamen voor een kwart miljoen verzeild geraakt in de deconfiture van de N.V. Nederlands-Luxemburg se beleggingsmaatschappij „Nelucon- sor", die in een zeer onoverzich telijke staat van faillissement ver keert. Een en ander heeft de curator in het faillisement-Neluconsor, mr, T. Schaper, globaal leunen vaststel len. Waarschijnlijk is het aan de nog vrij korte levensduur van Nelucon- sov en aan een waarschuwende pu blicatie in het maartnummer van de „Consumentengids" te danken, dat 'het aantal slachtoffers beperkt is ge bleven. Samenvoeging polders op Goeree-Overflakkee DEN HAAG, 6-10. - Ged. Staten van Zuid-Holland stellen de Staten voer de polders: De Generale Dyka- gie, de Goereesc Polder, het Oude- land, het Oude Nieuwland, het West- Nicuwland en de Springertpolder op het eiland Goeree en Overflakkee op te heffen en een nieuwe polder „Goe ree" te vormen, De polders heben alle belang bij de toestand van de hen omringende hoogwat,erkeringen en bij de wegen, die bij enkele polders in onderhoud zijn. Bovendien hebben verscheidene polders gemeenschappelijke bema- lingbelangen. Door samenvoeging kunnen beheer en onderhoud van dijken worden ge concentreerd. wat temeer wenselijk is. omdat wellicht het Rijk - als de afsluitdijken van hel Deltaplan ge reed zijn - de rijkswalerkeringen binnen de nieuwe polders zal over dragen. KASJMIR. De oorlog aan de grens van India en Pakistan duurt voort. Indiase artillerie in stelling in Kasjmir. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Het grootste genoegen gedu- rende het reisseizoen hebben de dienstboden, die thuis blij- ven. WA T UGT Pi BILT z/ n Weinig wind Verwachting tot vrijdagavond: Voornamelijk in de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laaghan gende bewolking; overigens ook en kele zonnige perioden; weinig wind; dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 8 okt. Zon op 6.52, onder 18.02. Maan op 17.52, onder 3.58. Volle maan: 10 okt. te 15.14. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 8 okt. 2.08 v.m. 14.18 n.m. BROUWERSHAVEN: 8 okt. 1.43 v.m. 14.05 n.m. Springtij: 12 okl. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-10. Het K.N.M.I, deelt mede: Door een langzame afneming van hel hogedrukgebied, dat sinds het begin van deze week boven het vasteland van Europa ligt, zijn de winden nog zwakker geworden. Vandaar dat in de afgelopen nacht weer op uitgebreide schaal mist ontstond, die plaatselijk zeer dicht was. In het' zuidoosten van hel land loste de mist echter alweer spoedig op. De luchtdruk bleef ta melijk laag in de omgeving va Ier land en Portugal. Tussen IJsland en Schotland kwam echter een be langrijk nieuw hogedrukgebied tot ontwikkeling, dat zich naar Noor wegen uitbreidt achter een actieve depressie die over noord-Scandina- vië naar het oosten trekt. Het kou front van deze depressie, dal be- lnagrijk koudere en drogere lucht begrenst, komt over Scandinavië naar het zuiden, maar zal ons land morgen nog niet bereiken. Bij ons wordt daarom een aanhouden van hel rustige en nevelige herfstweer verwacht. Omdat de wind van wei nig betekenis Is, wordt de kans dat de mist plaatselijk pas later op de dag of in het geheel niet optrekt, iets groter. Op de 20ste conferentie van hot Internationale Rode Kruis is woens dag een resolutie aangenomen waar in er bij de regeringen op wordt aangedrongen bij een gewapend con flict aanvallen op burgers te verbie den en te erkennen dat de partijen niet het recht hebben ongelimiteerde middelen te gebruiken om de vijand schade te berokkenen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1