„Beweging dertigste september" bleek een rode staatsgreep Veertig jaar grafische vakopleiding Koningin en prins bezochten Aruba Ongeregeldheden Aden m Castro en de Amerikanen Prinses Beatrix en verloofde bezochten Hitzacker Europese landbouworganisaties ongerust Twee doden bij verkeersongeluk SLUITING VAN OOSTERSCHELDEBRUG WERD EEN FEIT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 4 oktober 1965 122slc jaargang Nr. 19864 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: V.V.V. Bruinisse organiseerde „visdag' De toestand in Indonesië Opvallend jubileum Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Macht van leger schijnt toegenomen DJAKARTA, 3-10. Hoewel het nu duidelijk is dat de nationalistische en „conservatieve" vleugel van de Indonesische strijdkrachten het heeft gewonnen van de linkse stroming, die vrijdag onder leiding van luite nant-kolonel Oentong een greep raar de macht deed, blijft de loc stand in Indonesië verward. Zondagochtend liet president Soe- karno, van wie sinds vorige week donderdag niets was gehoord, in een radiorede weten, dat hij in goede gezondheid verkeerde en nog steeds aan het hoofd stond van „de staat, de regering en de revolutie". De president zei dat hjj de leiding van het leger op zich had genomen en hij riep de bevolking op, kalm en waakzaam te blijven. Na de rede die drie minuten duur de, werd voor radio-Djakarta een verklaring voorgelezen van generaal Omar Dani, de opperbevelhebber van de Indonesische luchtmacht. De ze zei dat hij niets te maken had gehad met de „beweging van de 30ste september" van overste Oen tong. Nadat het leger, de marine en de politie al vrijdag hun steun aan Soekarno hadden betuigd, liet de luchtmacht, bij monde van haar on derbevelhebber generaal Andoko, pas zaterdag weten dat zij aan de kant stond van de gezagsgetrouwe strijdkrachten. Van generaal Omar Dani was eerder gezegd, dat hij pro- communistisch zou zijn. Behalve de onderdelen van de strijdkrachten hebben ook talrijke politieke orga nisaties hun aanhankelijkheid aan Soekarno betuigd. Onder deze betuigingen ontbreekt tot dusver die van de communisti sche partij. Naar in Djakarta ver luidt zou de leider van deze bewe ging, Aidit, zijn ondergedoken. Op last van de militaire bevelheb ber van Djakarta zijn alle linkse bladen, waaronder bet communisti sche blad „Harian Rakjat" en de pro-Chinese „Warta Bhakti", verbo den. ..Harian Rakjat" had in een hoofd artikel zijn sympathie betuigd met de actie van de opstandelingen, die „revolutionair en vaderlandslievend" werden genoemd. Het officiële pers bureau Antara is gesloten, omdat daar vele pro-communistische jour nalisten zouden werken. Z u i vcri ngsact ies In een boodschap van de militaire commandant van Djakarta werd de „beweging van de 30ste september" er van beschuldigd, dat zij wapens uitdeelde aan burgers, opdat deze zouden kunnen helpen, „bij verras sing leden van het leger, de marine en de politie te overmeesteren". Hieraan werd toegevoegd dat mili tairen van genoemde wapens in het gehele land zuiveringsacties blijven uitvoeren. Mensen die vuurwapens in handen hadden gekregen, werd opdracht gegeven deze wapens bin nen drie dagen bij de autoriteiten in Aandacht voor de buitenlandse arbeiders UTRECHT. 1-10. Hot bestuur van de Protestants-Christelijke Arbei ders-Internationale is van oordeel dat het vraagstuk van de buiten landse arbeiders langzamerhand een Europese zaak is geworden. Dit maakt ook in Europees vei'band con tact nodig tussen kerk en vakbewe ging. In de in Duisburg gehouden bestuursvergadering is daarom be sloten dat de P.C.A.I. contact zal op nemen met een commissie uit de We reldraad van Kerken, die zich spe ciaal met deze onderwerpen bezig houdt. De bedoeling is na te gaan wat kerk en vakbeweging te zamen kunnen doen aan verbetering van de opvang van buitenlandse arbeiders in ontvangende landen, hun huisves ting, het recht van overkomst van gezinnen etc. te leveren, als zij niet met de dood wilden worden gestraft. Ook werd de bevolking verzocht, iedere burger aan te geven die onwettig wapens bezit. Buitenlandse waarnemers in Dja karta vrezen dat het wellicht in Mid den-Java nog zal komen tot een tref fen op grote schaal tussen gezags- trcuwe troepen onder generaal Soe- harto en gewapende communisten van de beweging van Oentong. Van deze luitenant-kolonel, over wie sinds vrijdagmiddag niets meer is vernomen, zeiden genoemde waar nemers dat hij een goed militair is, maar geen grote geest. Men nam aan dat hij door de communistische par tij is gebruikt bij een poging de ge matigde elementen in het honderd leden tellende kabinet uit te scha kelen. De overste zou een week gele den te Oengara in Midden-Java een geheime bijeenkomst hebben geleid, waarop hij met communistische ver tegenwoordigers 'de bijzonderheden van de staatsgreep zou hebben be spreken. Het eerste doel van de be weging zou zijn geweest, alle verzet van de strijdkrachten te verlammen door de leidende generaals uit te schakelen. De wending die de gebeurtenissen hebben genomen, wijst er intussen op dat de macht van het leger be langrijk is toegenomen en die van Soekarno ingeperkt. Slaagt de tegen actie volkomen, dan hebben - zo valt verder te concluderen - de com munisten in Indonesië een gevoeli ge klap gekregen. ORANJESTAD, 2-10. „Magnifiek werk. Heb je dat zelf gemaakt?" „Ja, mijn vader heeft me geholpen". Dit gesprek ging tussen koningin Ju liana en een leerlinge van het Co- legio Arubano, aan welk college (h. b.s.) koningin Juliana en prins Bern- hard zaterdagochtend een bezoek hebben gebracht tijdens hun bezoek aan Aruba. Koningin en prins hadden eerst een rondgang gemaakt, maar er kon den slechts twee lokalen worden be zocht, omdat de leerlingen van de andtie-aUemaaL bij de ingang ston den opgesteld. De koningin bracht een bezoek aan het natuurkundelo- kaal, waar de kinderen bezig waren met het nemen van proeven. Vervol gens werd het lokaal bezocht, dat is ingericht voor handenarbeid. Aan het einde van het bezoek kreeg de koningin een model aangeboden van de Koning Willem III-toren en toen ontspon zich bovenstaand gesprek. In vlotte vaart werd vervolgens' koers gezet naar het waterdestilla- tiebedrijf annex elektrische centrale te Balashi. Uitvoering werd konin- ADEN, 2-10. Meer dan 460 perso nen zijn zaterdag in Aden gearres teerd tijdens de staking van 24 uur, die was afgekondigd uit protest te gen de jongste opschorting van de grondwet en het overnemen van het bestuur door de Britse autoriteiten van het protectoraat. Tijdens anti-Britse ongeregeldhe den die over de dag verspreid waren werd een protestantse kerk in brand gestoken, een krantegebouw aange vallen en schade toegebracht aan tenminste tweehonderd auto's. Vijf honderd Britse militairen hielpen de politie bij het bestrijden van de on geregeldheden. Er werd slechts één maal door een politieman geschoten. Eén Arabier werd gewond. Een oproep OLDENBURG, 2-10. In Putlos, een dorp bij Oldenburg (Ne- dersaksen), meldde zich dezer dagen een 75-jarige, die een oproep had gekregen zich als rekruut bij het leger te laten inschrijven. De man had voor het laatst in de eerste roereld- oorlog gediend. Hij kreeg een kop koffie en werd naar huis gestuurd, want de oproep bleek voor een jongere naamgenoot in een andere plaats bestemd te zijn. F)E E.E.G. BRUSSEL, 2-10. Dc landbouwor ganisaties in de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap hebben vrijdag hun ongerustheid uitgesproken over het voortduren van dc crisis in dc „zes", ontstaan na dc Franse boycott van dc Euro pese instellingen op 30 juni j.I. In een communiqué, dat in Brussel door het ..Algemeen Comité voor de Agrarische Samenwerking der E.E. G.-landen" werd uitgegeven wordt gezegd, dal. de crisis niet alleen de voortdurende ontwikkeling belem mert van het gemeenschappelijke gin Juliana voorgeilcht door direc teur ir. J. Beck, die zojuist terugge keerd was van een bezoek aan New York, waar hij op uitnodiging van de Verenigde Naties enige lezingen had gehouden over watervoorzie ning. Zoals bekend kampt men in New York met gebrek aan drink water. Niet schuldig HAYNEVILLE (ALABAMA), 2-10. „Niet schuldig" was de uitspraak van de geheel uit blanken samengestelde jury in de zaak tegen de onder-she riff van Hayneville, Thomas CqJe- 'mar.. Op 20 augustus schoot Coleman in Hayneville, een plaats in de zuidelij ke Amerikaanse staat Alabama, twee ijveraars voor rasengelijkheid op straat neer. Een van hen, een 27-ja- rige student uit New Hampshire, werd dodelijk getroffen. De ander, een predikant uit Chicago, ligt "nog in het ziekenhuis. MIAMI, 4-10. Premier Fidel Cas tro van Cuba heeft zondag voorge steld, dat ongeacht welke Ameri kaan zich vrijelijk naar Cuba mag begeven, nadat president Johnson 'had verklaard, dat alle Cubanen die dit wensen zidh in de V.S. kunnen vestigen. (Zoals bekend, staat het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken slechts bij hoge uitzon dering toe, idat Amerikaanse burgers naar Cuba reizen). In een radiorede 'heeft Castro de V.S. uitgedaagd, vertegenwoordigers van 'negerorganisaties in de V.S. toe te staan, een bezoek aan Cuba te brengen om met eigen ogen te zien „hoe 'de rassendiscriminatie in ons land is verdwenen". Dit jaar wordt een misschien min der opmerkelijk, maar toch zeer be langrijk jubileum herdacht. De Vere niging tot Bevordering van de Vak opleiding in het Boekdrukkers-, Ras- terdiepdruk- en Chemigrafisch Be drijf herdenkt namelijk het feit dal zij 40 jaar geleden werd opgericht. Ter gelegenheid van dit jubileum werdt van de gelegenheid gebruik gemaakt om er op te wijzen dat de typegrafie de eerste georganiseerde bedrijfstak in Nederland was. Immers, het was 1917 toen de gra fische opleiding gereglementeerd werd in de Collectieve Arbeidsover eenkomst, terwijl in 1919, toen de Nijverheidswet tot stand kwam, de opleidingen onder subsidieverband gebracht konden worden. Samenwerking Opvallend is dat in de gehele ge schiedenis van de opleidingen steeds een nauwe samenwerking bestond tussen werkgevers en wei-knemers. De Vereniging kent een Centrale Opleidingscommissie en districtsop leidingscommissies, die steeds pari tair zijn samengesteld. Na de leer lingenopleiding tot letterzetter of boekdrukker, kunnen velerlei ver volgopleidingen worden gevolgd. Daar zijn bijv. machinezettcr. mono type-toetsenbordbewerker, rotatie drukker en leermeester. Hoewel bij de dag- en nieuwsbla den in steeds sneller tempo wordt geautomatiseerd en gemechaniseerd blijft in dit bijzondere vak een lang durige overgang merkbaar tussen ambachtelijk werken en industriali satie. Ze winnen, om het zo eens uit te drukken, geen van beiden, het geen het vak (waar veel creativiteit voor nodig is) voor velen aantrekke lijk maakt. Interessante arbeid De laatste jaren deden zich nieuwe ontwikkelingen voor, ontwikkelingen die voldoende ruimte laten voor een creatief bezig-zijn. Zo zijn er bijv. kleurendruk, diepdruk, offset en het werk aan het cliché, allemaal bij zonder boeiende bezigheden, die echter wel een brede vakkennis als basis eisen. En voor die vakkennis draagt de 40-jarige Vereniging zorg, die haar jubileum niet feestelijk gaat vieren, doch doormiddel van het ge drukte wcord voorlichting wil geven over de grafische industrie, een in dustrie die nu en in de toekomst in teressante arbeid waarborgt. Gedood door vallende lift DELFT, 2-10. In het centraal la boratorium T.N.O. te Delft, is een dodelijk ongeluk gebeurd, waarvan de 38-jarige chef-monteur H. Witte- veen het slachtoffer is geworden. De heer Witteveen was bezig met de reparatie van een lift toen deze van ongeveer tweeeneenhalve meter hoogte neerstortte. De man raakte met hoofd en armen bekneld en werd in zorgwekkende toestand overgebracht naar het Gasthuis te Delft. Kort na zijn' opname aldaar is hij aan zijn verwondingen overle den. landbouwbeleid, maar ook een ern stige verstoring van het evenwicht dreigt te veroorzaken tussen de be langen en streken in de E.E.G. Hier door zou hetgeen reeds werd bereikt in gevaar komen. Het comité, aldus het communiqué blijft voorstander van de volledige realisatie van het verdrag van Rome en het gemeenschappelijke land bouwbeleid. De bij de organisatie aangesloten nationale agrarische in stellingen bij dc zes E.E.G.-regerin- gen aandringen op een spoedige her vatting van de onderhandelingen tussen de „zes". CELLE, 2-10. Kroonprinses Bea trix cn haar verloofde Claus von Amsberg, zijn zaterdagochtend met een speciaal vliegtuig op het mili taire, vliegveld Celle-Wietzenbrucli (Neder-Saksen) aangekomen voor eht weekeindebezoek aan de moeder van Claus, Goesta von Amsberg, die tchans in diens geboorteplaats Hitz acker verblijft. Het paar was te gast b\j de familie op het landgoed Doetzingen en tij dens het kort officieel bezoek aan Hitzacker. Ondanks een urenlange regen wa ren bijna alle vierduizend bewoners van Hitzacker op de been om prin ses Beatrix en haar verloofde, die, staande in een open auto, door het stadje naar het raadhuis reden, te zien en toe te juichen. Von Amsberg hield een paraplu boven de prinses. Het stadje was met Nederlandse en Duitse vlaggen getooid. Bij aankomst voor het stadhuis speelde een jachthoornkoor van ja gers he muziekstuk „Fürstengx*uss". De auto moest zich vervolgens lang zaam een weg banen door de jui chende menigte. Het door schijnwer pers beschenen raadhuis en het kleine middeleeuwse plein leken op een decor toen het paar uitstapte. Prinses Beatrix droeg een donker kostuum en een mutsje van nerts- n In de Belgische badplaats Het Zoute hebben franstalige Belgen zondag opnieuw geprotesteerd tegen de uitsluitend in het Nederlands ge houden kerkdiensten. bont; haar verloofde een lichte jas. Bij het betreden van het raadhuis stegen boven het plein honderd oranjekleurige ballonnetjes omhoog. De ontvangst binnen duurde 25 mi nuten. i Vriendschap betekent voor vrouwen: alle geheimenissen X met elkaar delen, voor mannen: alles met elkaar delen, belial- ve geheimenissen. AMSTERDAM, 3-10. Zondagmid dag omstreeks half vier is op de Zui- derzeeweg in Amsterdam-noord een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen en enkele min of meer ernstig werden gewond. Ter hoogte van het Wijkergouw stak een auto. bestuurd door de 71- jarige heer J. Smit uit Amsterdam komende uit een zijweg, de Zuider zeeweg over. Op dat ogenblik kwam een andere auto met een snelheid van 110 km aanrijden. De bestuur der van deze auto minderde nog vaart, maar botste toch met een snel heid van ongeveer 60 km op de wa gen van de heer Smit. Deze werd op slag gedood, evenals de 78-jarige bij hem in de auto zittende mevrouw H. P. Bethlem-Smit uit Amsterdam. De 77-jarige mevrouw G. Beekhuis- Smit liep ernstige verwondingen op en werd in het Wilhelminagasthuis opgenomen. Droog weer Verwachting tot dinsdagavond: Droog en zonnig weer, maar in de nacht en vroege ochtend hier en daar mist; zwakke tot matige zuidooste lijke wind; ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. 5 okt. Zon op 6.47, onder 18.09. Maan op 17.00, onder 0.25. Volle maan: 10 okt. te 15.14. HOOGWATERSTANDKIN ZIERIKZEE: 5 okt. 11.29 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 5 okt. 11.25 v.m. 23.57 n.m. Doodtij: 4 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-10. Over een groot deel van het Europese vasteland strekt zich een krachtig gebied van hoge luchtdruk uit. Het centrum er van trekt door het westen van Rus land in de richting van de Zwarte zee. Op de oostelijke helft van de oceaan beweegt zich daarentegen een depressie naar het zuidoosten. Ze koerst op de noordkust Van Spanje af en doet in Frankrijk de luchtdruk geleidelijk dalen. Als ge volg daarvan overheersen boven wesl-Europa zuidoostelijke wind. die droge lucht aanvoeren. Hierin komt weinig bewolking voor, zodat het ook morgen droog en overwe gend zonnig zal zijn. Een bij de de pressie behorend front dringt heel langzaam het westen van Frankrijk binnen. Het is echter niet waar schijnlijk dat de bewilking van dit front morgen tot Nederland zal doordringen. Voor het te Rotterdam gehou den examen ter verkrijging van het diploma algemene assurantiekennis B. uitgaande van de Stichting Vak opleiding Assurantiebedrijf te Am sterdam, slaagde de heer L. A. Ha- gesteijn. De Rhodesische premier, Ian Smith, is zondagavond per vliegtuig naar Londen vertrokken om daar te spreken over de onafhankelijkheid vaai R'hodesië. Frans ontwikkelingsplan PARIJS, 2-10. De Franse econo mische en sociale raad heeft donder dagavond met 116 stemmen voor en 1 tegen bij 68 onthoudingen het vijf de nationale ontwikkelingsplan voor de jaren 1966-'70 goedgekeurd. Ge zegd werd echter dat het radicaal zou moeten worden gewijzigd als de ontwikkeling van de E.E.G. geduren de een lange periode wordt onder broken. 15 december officiële opening door koningin Juliana ZIERIKZEE, 1-9. De sluiting van dc Oostcrscheldebrug is sinds vrijdag middag 13.57 uur een feit. Toen werden namelijk, met behulp van twee montagckatlen (op rails lopende kraanwagens), dc twee d-stukken, bestemd om de laatste openingen in Europa's langste brug te vullen, aangebracht en was de ruwbouw gereed. Om 13.00 uur waren de beide stukken, rustend op drie aanccngelaste bak ken, gearriveerd en kort daarop begon men met het bevestigen van de takels. Dit gebeurde aan de op de d-stukken bevestigde stalen balken. plaatsen van de stukken deed zich nog een ongeval voor, dat echter goed afliep. Eén der arbeiders wilde overspringen op het zo juist ge plaatste brugdeel en kwam daarbij tussen de beide stukken te vallen. De man wist zich vast te grijpen aan enkele ijzeren pinnen, hetgeen hem het leven redde. „Hijsen maar" Iets over half twee kwam het sein „hijsen maar" en onder het geloei van in de omgeving varende sleep- schepen maakten de brugdelen zich los van de bakken. Intussen naderde, per schip van de rederij Westerschouwen, het rr\u- ziekkorps van Kats en al spoedig vermengden muziekflarden zich met het geloei van de scheepshoorns. Om 13.57 was het zover: de twee d-stukken zalen op hun plaats en daarmee was de vaste verbinding tussen Schouwen - Duiveland en Noord-Beveland een feit. Bij het Feestelijk De sluiting van de Oosterschelde- brug had een bijzonder feestelijk verloop. De brug was met vlaggen versierd en de sfeer werd nog ver hoogd door de aanwezigheid van het muziekkorps van Kats, dat via de brug de terugreis aanvaardde. Ook de arbeiders die aan de bouw van de Oosterscheidebrug hebben medegewerkt werden in de feest vreugde betrokken. Vrijdagmiddag mochten zij eerder naar huis dan ge woonlijk, terwijl hun ook nog enkele feestjes te wachten staan. Dit houdt overigens niet in dat dc afbouw van de brug geen voortgang zal vinden. Over enkele dagen be gint men met het \Tolstorten van dc voegen cn dc verdere afwerking. Inmiddels vernemen wtf dat H. M. dc Koningin zich in beginsel bereid heeft verklaard om het bouwwerk 15 december a.s. officieel te openen. De Russische componist Arain Ohatsjatoerian heeft zaterdagmid dag in zijn 'hotel in Genève een hart aanval gehad. Hij zou in die stad op treden als lid van dc jury in ccn in ternationaal muziekconcours,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1