Pauzes van korte duur maar voor hoe lang KASTEEL TE HUUR De draadomroep en Hilversum III Bijdragen voor woningwetwoningen worden verhoogd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag l oktober 1965 Nr. 19863 HUK DOOR HET WERELD J VENSTER Aan het bevel van de veiligheids raad ovi het vuren te staken hebben India en Pakistan wel tamelijk gauw gevolg gegeven, maar toch zijn er nog enkele overtredingen geconsta teerd. Volgens de legerberichten had den de beide landen een groot deel van hun oorlogstuig reeds verspeeld en voor India komt er nog bij dat er voortdurend een gevecht met China dreigt, wat ook een heel goede reden is om een front op te heffen. De kwestie-Kasjmir ligt er nu weer by zoals zij al zeventien jaar suddert. Pakistan eist nu dat de V. N. de zaak oplossen, maar wat dezen ook zullen uitdenken, altijd zal er een hoogst ontevreden partij zijn, want beide landen eisen elk voor :ich nu eenmaal heel Kasjmir op in plaats van een stukje. Zelfstandigheid voor Kasjmir zou irreëel zijn. Het land heeft niet de geografische mogelijkheid, en ook niet de omvang om temidden van de grote staten India en Pakistan een eigen leven te leiden. China heeft kennelijk rekening gehouden dat Amerika zich er mee zou kunnen gaan bemoeien. De V.S. kunnen het China namelijk heel moeilijk maken, nl was het alleen maar door Tsjiang Kai Sjek de vrije hand te laten met -'ijn invasieplannen. Ook heeft men in China met zorg gelezen dat de Amerikanen dank baar elke aanleiding moeten aan grijpen om de Chinese kernmacht 171 wording in één klap te vernietigen voor deze kwaad kan gaan doen. Mao Tsje Toeng weet dat de Russen dan weinig zullen doen, want d\e zouden opgelucht zijn als Peking zijn kernzwaard kwijt was. Nu is het dus eren pauze in de strijd om de macht. UNO 20 herfsten De Verenigde Naties hebben ne gentien jaar lang geprobeerd de aar de wat veiliger en vreedzamer te maken en hun grootste probleem is nu Peking. Voorheen waren het oos telijke blok en dat van de vrije we reld nog wel legen elkaar opgewas sen. Maar nu de Verenigde Staten en de U.S.S.R. inzake Kasjmir - onaf hankelijk van elkaar, maar langs de zelfde vreedzame lijnen optraden is dit een radicale verbetering die men in de tijd van Korea voor onmoge lijk gehouden had, zelfs op 1 vat lan gere termijn. De tvnntigste assemblee zal in elk geval met wat betere vooruitzichten beginnen dan de vorige, die door een conflict over het stemrecht van de wanbetalers werd verlamd. Het is heel belangrijk dat deze vergadering toch iets tot stand brengt, en-dat blijkt niet alleen uit het feit dat vele vooraanstaande regeringspersonen er voor naar New York trekken, maar dat ook de paus zich naar het hoofdkwartier van de V.N. begeeft, waar een informeel contact ook nog de gelegenheid geeft veel uit te pra ten voor de vuisten en de wapens het betoog overnemen. Papandreoe verslagen De jonge koning van Griekenland heeft blijk gegeven van een opmer kelijke vasthoudendheid en een goed politiek inzicht plus grote overre dingskracht waardoor hij een eind wist te maken aan het bewind van Papandreou en de daarna aanvanke lijk eveneens dreigende dictatuur van de straat. Toch is het aantal diepe politieke veten in Griekenland hierdoor met één vermeerderd. De zaak is echter nog niet afge sloten, alleen de zeer povere meer derheid die premier Stephanopoulos kreeg sluit dat al uit. De relatie lussen politici onderlingtussen vorst en parlement en tussen koninklijk huis en natie zal nog aanzienlijk moeten verbeteren en dat gebeurt niet zo een, twee, drie. Nasser in Aden Nu het Jemense avontuur van Nasser helemaal is misgelopen, be moeit hij zich, waarschijnlijk om toch ergens succes te boeken, met de opbouw van de staat Aden, de zuid west punt va nArabië, die in 1908 zelfstandigheid verleend zal worden door Engeland. Dat de Britse minister Thomson net een bezoek bracht aan Nasser gelijk met het opschorten van de Adense grondwet, is geen toeval. Londen wil Cairo duidelijk laten weten dat het er zich niet bij zal neerleggen als een soort nasseristi- sche revolutie in Aden succes boekt. Cairo roept de Adense stadsbevol king namelijk op dat ze voor geen geweld moeten terugdeinzen om van de Britse overheersing af te komen. En eerste minister Mackawee schijnt die raad goed te willen opvolgen. Hij wenst erkenning van het natio naal bevrijdingsfront N.L.F. als po litieke partij. De huidige constitutie, die dus werd geschort, is een poging emi een combinatie te forceren uit Aden, een verstedelijkt en door de vlootbasis vrij modern gebied, en de omringen de vaak nog zeer feodale sjeikdom- men. Het een zou tegen het ander op moeten wegen voor een stabiel geheel. Waarschijnlijk zou ook zon der de inmenging van Nasser in deze zaa/c het opbouwen niet vlot ver lopen. Politieke Unie Er is nog maar weinig gebeurd nadat president de Gaidle zijn eisen voor de toekomst van de Euromarkt heeft kenbaar gemaakt. Men heeft er aan gedacht de E.E.G. dan maar met z'n vijven door te zetten, maar dan zou hel principe - een streven ook naar politieke eenwording - uit het oog verloren worden. Ook wa ren er plannen om zich aan te slui ten bij de E.F.T.A., maar E.F.T.A.- leden als Zweden hebben zeker geen verlangen politiek min of meer in het schip te komen met N.A.V.O.- leden: het zou hun neutraliteitsidee aantasten. Hieruit blijkt alweer dat de Fran se president tactisch bijzonder sterk manoeuvreerde. Frankrijk kan de voordelen die het van de E.E.G. ge noot wel niet te best missen (de boe ren en industrieën uitten dat scherp), maar omgekeerd geldt ongeveer het zelfde. Het voordeel voor de Gaulle is echter dat hij de beslissingen in z'n eentje kan nemen, en wat de andere vijf moeten doen gebeurt altijd na eerst de onderlinge me ningsverschillen uit de weg geruimd te hebben, wat vaak maar moeilijk gaat. De Europeanen moeten zich dus niet al te zeer verbazen over een gehele of gedeeltelijke capitulatie voor de Gaidle. Ingezonden mededeling THUIS FRITUREN OJV1 LEKKER TE ETEN Indonesische student inoet revolutionair /.iju DJAKARTA. 30-9. President Soe- karno van Indonesië heeft verklaard dat studenten die niet progressief en revolutionair zijn uit de studenten wereld ..geschopt'* moeten worden. In een toespraak lot het derde congres van de communistische In donesische Studentenvereniging zei de Indonesische leider, dat als er een studentenorganisatie is die niet pro gressief en revolutionair is, hij de ze onmiddellijk zou ontbinden. De Indonesische president ge waagde hierbij ook van de H.M.I., ten Mohammedaanse studentenvere niging, die de laatste maanden het mikpunt is van communistische aan vallen. Als, aldus Soekarno, mocht blijken, dat de H.M.I. van de juiste weg afgeweken was, dan zou hij de vereniging zelf opheffen. De presi dent zei de activiteit van de organi satie voortdurend in het oog te hou den. Begroting buitenlandse zaken EEN' HAAG, 30-9. De memorie van toelichting op de begroting van bui tenlandse zaken 1966 is voor het overgrote deel gewijd aan overzich ten van de gang van zaken in NAVO. K.E.G., V.N., O.E.S.O. en GATT. Het departement zal met 94 perso nen tot 1077 ambtenaren worden uit gebreid, de buitenlandse diensWmet 9 tot 426. Blijkens de memorie van toelich ting blijft het beleid der regering erop gericht om binnen het kader van de bestaande mogelijkheden een positieve bijdrage te leveren tot een geleidelijke verruiming der culture le, wetenschappelijke en commer ciële contacten met de communisti sche landen in Oost-Europa. Voorts is de regering bereid tot overleg met de Sowjetrussische au toriteiten over een van Sowjetzijde ingediend voorstel inzake een cul turele overeenkomst, bij welk over leg naar Nederlands oordeel tevens zullen moeten worden betrokken de Nederlandse voorstellen, welke in het verleden werden gedaan betref fende de vaststelling van een cultu reel uitwisselingsprogramma tussen beide landen". DEN HAAG, 30-9. Nu ingaande 11 oktober het programma Hilver sum 3 (ROM) van 09.00 tot 18.00 uur zal worden uitgezonden, heelt dit gevolgen voor de samenstelling van de programma's voor de 3c en 4e lyn van de draadomroep. Aan hetgeen de P.T.T. hierover mededeelt ontlenen wij het volgende: De programma's van Hilversum 3 (ROM) zullen onverkort (dus van 09.00 tot 18.00 uur) via de 3e lijn van de draadomroep worden doorgege ven. Vóór 09.00 uur zal het draadom roepprogramma via de 3e lijn een licht karakter dragen. Na 18.00 uur zal over de derde lijn continu lichte muziek van buitenlandse stations worden doorgegeven, echter met een onderbreking voor de uitzending van nieuws van de zender Brussel om 22.00 uur. De draademroepuitzendingen via de 4e lijn zullen nog meer een cultu reel karakter gaan dragen dan tot dusver reeds het geval was. Gespro ken woord, waaronder nieuws, zal op de 4e lijn zoveel mogelijk worden vermeden. De stereo-uitzending via de 3e en de 4e lijn op zaterdagoch tend van 10.00 tot 12.00 uur zal ko men te vervallen. Hiervoor in de plaats zal een stereo-programma van ide Franse omroep (France Musique) worden doorgegeven. T.v.-vraaggesprekken met ministers HILVERSUM, 30-9. In de uitzen- ding van AVRO's televisie-rubriek „parlementaire spiegel" zal dinsdag avond 5 oktober van 20.20 tot 20.40 uur via Nederland I drs. F. A. Hoo- gendijk, adjuncthoofddirecteur van Elseviers weedblad, vraaggesprekken voeren met de ministers Bot (ont wikkelingshulp), Diepenhorst (onder wijs en wetenschappen), Suurhoff (verkeer en waterstaat) en Bogaers (volkshuisvesting en ruimtelijke or dening). Uitgangspunt is de vraag hoe de stijging van de uitgaven ten bedrage van 18 miljoen gulden in de jongste begroting over de verschil lende ministeries is verdeeld en wat er met het geld zal worden gedaan. Ingezonden mededeling DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. As sendorp. Gasthuiskerk: 10 en 7 uur ds. Lam (H. Avondmaal en dankzeg ging). Kerkwervc: 11 uur ds. Zonne veld. Serooskerke: 2 uur ds. Zonne veld. Burgh: 9.30 uur ds. Zonneveld. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Huizing. Renesse: 9.30 uur ds. Van Liere. Noordwelle: 11 uur ds. Van Liere, Scharendükc: 10 uur ds. Roodenburg (gezinsdienst). Brouwershaven 9.30 uur ds. Oort. Zonnemaire: 10 uur ds. Feunekes. Noordgouwe: 11 uur ds. Kelling. Dreischor: 9.30 uur ds. Kei ling. Ouwerkerk: 11 uur ds. Oort. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland; 10 uur ds. Groenewegen (bed. v. d. doop), 6 uur ds. Groene wegen. Sirjansland: 10 uur de heer Vroegindeweij (Middelharnis), 6.3 0 uur ds. Broere (Dinteloord). Brulnis- se: 10 uur ds. Jagersma (voorber. H. A.). 5 uur ds. Jagersma. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur ds. Hamel (Monni kendam). Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Verheul (Maasbracht). Haamstede: 10 en 5 uur ds. Van Duinen (Voorburg). Scharend'tjke: 10 en 2.30 uur ds. Scholing. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentzel. Zonnemaire: 10.30 en 2.30 uur ds. Van Sluis. Nieuwer kerk: 10 en 3 uur ds. Le Cointre (Amsterdam). Oosterland: 10 en 3 uur ds. Becker. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Den Heeten. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Do renbos (Nijmegen). Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur prof. dr. Oos terhof. Kerkwerve: 10 uur ds. Wes terink, 6 uur leesdienst. Haamstede: 10 uur leesdienst, 3 uur prof dr. Oos terhof. Nieuwerkerk: 10 uur lees dienst, 3 uur ds. v. d. Enl (Middel harnis). Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6.30 uur leesdienst Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur ds. Sla ger (Rijssen). Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Remonstrants Gcref. Gemeente Sommclsdijk: 10 uur ds. L. Sehenck. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur ver lossingssamenkomst. Rooms-Katholiekc Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen om 7.30, 10 en 19 uur. Haamstede: Eu charistieviering om 9.30 uur. DEN IIAAG. Een aanhouden van de E.E.G.-crisis zal tol gevolg heb ben, dat de onderhandelingen in Gc- nèvc over verlaging van douaneta rieven, de zogenaamde Kcnnedy-ron. de, tegen het einde van het jaar vol ledig zullen vastlopen, tcnzÜ de vfjf bereid zjjn zo nodig zonder Frank rijk het underhandclingsmandaat van de E.E.G.-commissic in stand le houden. BOR. In het gebied van Bor in Soedan zijn bij een treffen tussen re geringstroepen en Rebellen 22 rebel len gedood, aldus is officieel bekend gemaakt. Leefwarmte. Dat is pas echt thuis zijn! Mej. C. Versteeg, telefoniste - Plantage Middenlaan, Amsterdam 'Ze hoeven mij niets te vertellen. Sinds ik hier op ka mers woon, weet ik dat,er echt een verschil is: de ene warmte... of leefwarmte. Wat ik hier aan warmte heb... dat is gewoon iets, dat bij de kamerhuur is in begrepen. Niet dat ik daar iets op tegen heb, verre van dat, maar als je dan 'ns op bezoek bent bij men sen met een kolenhaard - ditn merk je pas wat je zelf mist aan gezelligheid. Daarom is voor mij eik week end dat ik naar huis ga een féést! Daar is leefwarmte... dat is echt helemaal thuis zijn. Thuis - dat is voor mij niet denkbaar zonder de behaaglijkheid van een brandend kolenvuur. Het is, geloof ik, dal intense gevoel van geborgenheid, dat er van uit straalt, waar mee je het thuis-zijn beleeft. Later, in mijn eigen huis? Daar weet ik één ding al heel zeker van. Dat er leef warmte moet zijn. Van kolen l' Alleen kolen geven leefwarmte DEN HAAG, 30-9. Minister 'Bo gaers (volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening) heeft de gemeentebe sturen meegedeeld, dat hy voorne mens is voor het in aanmerking ko men voor verdubbeling van de jaar lijkse bijdrage voor woningwetwo ningen per 1 januari a.s. de datum van gereedkomen als criterium te vervangen door de objectief vast staande datum van de machtiging tot gunning. Daarbij heeft de minis ter tevens een zeker gewicht willen geven aan verschillen in bouwtijd van grote en kleine complexen. Een en ander betekent, dat het in het kader van de harmonisering van de huren in het voornemen van de minister ligt de nieuwe verhoogde bijdrage ook van toepassing te ver klaren op: a. complexen tot en met 25 wonin gen waarvoor machtiging tot gunning is gegeven op of na 1 oktober 1964; b. complexen van 26 tot en met 50 woningen waarvoor machtiging tot gunning is gegeven op of na 1 juli 1964 c. complexen van meer dan 50 wo ningen waarvoor machtiging tot gunning is gegeven 'op of na 1 april 1964. Minister Bogaers had in de me morie van toelichting bij het wets ontwerp lot herziening van de huur wet zijn voornemen meegedeeld, per I januari de jaarlykse bijdrage voor woningwetwoningen te verdubbelen In de memorie was voorts meege deeld, dat het in het voornemen lag in het kader van de harmonisering van de huren die verdubbeling te vens toe te passen op de vóór 1 ja nuari 1966 gegunde, doch na deze datum gereedkomende woningwet woningen. Uitgaande van een gemid deld tijdsverloop van anderhalf jaar tussen de datum van de machtiging tot gunning en die van het gereed komen van de woningen zou op deze wijze globaal genomen de nieuwe bijdrageregeling terugwerken op de complexen waarvoor na 1 juli 1964 machtiging tot gunning is verleend. Wegens het tot op zekere hoogte arbitraire criterium van de datum van gereedkomen heeft de minister de gemeentebesturen thans laten we ten, dat hii voornemens is de datum van gereedkomen te vervangen dooi de objectief vaststaande datum van de machtiging lot gunning. PREDIKBEURTEN Oud Geref. Kerk Bruinisse Zaterdagavond 2 oktober (7 uur) ds. J. Slager van Rijssen. Weekeinde ARTSENDIENSTEN ZIERIKZEE Dokter C. M. van Hoorn, tel. (01110)- 2080. MIDDENSCHOUWEN Dokter J. L. Braber, Dreischoi-. tel, (01112)-280. OOSTERLAND EN BRUINISSE Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse. tel. (01113)-280, DIERENARTS Dokter W. A. M. Kalkman, Renesse. te). (01116)—310. FEUILLETON Hij drukte haar arm steviger te gen 2ich aan. „Meisjelief, mijn be roep brengt mee, dat ik mijn mond kan houden. En goed ook. Maak jij je maar geen zorgen. Op het kas teel ben ik alles vergeten en denk maar niet, dat ik zo gek zal zijn die Hooghuis op de hoogte te stellen. Moet-ie zelf maar ontdekken. Maar een geluksvogel is-ie. Tenminste, als-ie niet zo stom is om op die klei ne Friezin verliefd te worden". Ondanks alles schoot Ineke in een lach. „Hij., en Jo., o Piet, weet je niets leukers?" „Enfin, ik heb vanmiddag heerlijk van je gezelschap geprofiteerd. O ja, sterf alsjeblieft niet aan een ge broken hart als hij je niet wil heb ben. ik zal zijn plaats graag inne men. Dat kan zeker niet, hé?" „Wat?" „Nou, jij en ik.Je wilt zeker niet met me trouwen, wel?" Ze hijgde naar adem. „Wat heb jij op vanmiddag?" „Limonade, net als jij. Draai er maar niet om heen, ik merk hel al, ik kom niet „im Frage". Wal dat betreft, ben ik altijd al een pechvo gel geweest". „O ja?" „Het begon al op de HBS. Ik was verliefd op een lerares, een knap ding van een jaar of acht en twin tig. Ze wist het, dat loeder. Streek me expres over mijn hoofd en zei dan; zodat de hele klas het kon ho ren: „Gaat het. Pietje?" En dan lachte ze koket". „Meende je het? Hoe oud was je?" Ruim zestien. Maar ik was groot door G. DEUTEKOM voor m'n leeftijd. Ze gaven me achttien". Ineke luisterde gretig. „Vertel ver der; net een roman". „O, er was niets romantisch aan. Ik slaagde voor m'n eindexamen en er was een afscheidsfuif op school. We mochten dansen. Ik danste met Lettie.Lettie Bargers heette ze. En flirtte. Ik weet het nog goed. Ze lachte me uit natuurlijk, tenminste, dat dacht ik. Zeker weten doe je zoiets nooit. Laat op de avond stond ze buiten wat uit te blazen". Ineke knikte, „rk begrijp hel al. En het stoute jongetje Piet liep naar buiten en voor Lettie er erg in had, overrompelde Pietje het voorwerp zijner adoratie en kuste haar. En toen kreeg je een klap voor je wang. Of werd het een schoolschandaal?" Hij schudde lachend zijn hoofd. „Helemaal niet., ze vond hot juist fijn. Tenminste dat dacht ik". „Weet je dat niet eens?" Hij krabde zich achter het oor. „Gewoon praten en een beetje flirten kan ik wel. Maar als het er op aan komt, ben ik mijn kop kwijt". „Dus ze liet zich rustig zoenen. En toen?" „Zijn we samen de rest van de avond en de nacht-aan de boemel ge weest. Ze had een wagentje. Naar Den Haag. Ik heb nooit geweten, of ik haar 's morgens thuisgebracht heb of zij mij". „En daarmee was het avontuur met de lerares afgelopen?" Hij knikte. „Het is alsof je het weet. Een jaar later trouwde ze met een stuurman van de grote vaart. Ze zit ergens in Hillegersberg op een villaatje". „Je eerste desillusie. Kwamen er nog meer?" Hij grinnikte. „Laten we er maar over ophouden. Niemand heeft me tot nog toe serieus willen nemen". Met een ruk draaide hij zich naar haar toe. „Ben ik zo lelijk. Ineke?" Ze schoot in een lach. „Maak jij je maar geen zorg, vrouwenverove raar; je kunt er best wezen". „Waarom wil je me dan niet?" Ze zuchtte. „Je bent een lieve jon gen, Piet en als.. Ik zal je een ge heimpje vertellen, als je je mond tenminste houdt". „Je geheim is bij mij zo veilig als op de bodem van de Maas". Ze glimlachte. „Wat een vergelij king". Maar haar gezicht was weer ernstig, toen ze vervolgde: „Bert en ik zijn verloofd geweest. We zouden trouwen. Verleden jaar zomer kregen we ruzie en maakte hij het uil". „Wat een idioot., o. sorry, Ineke. Had ik het niet gedacht., jij en Bert., en daai-om zijn jullie hier?" „Weinee, dat is puur toeval. Als ik geweten had. dat hij.." „Dan was je niet gekomen. Maar nu het feit er eenmaal ligt, dat jullie elkaar zowat dag en nacht zien, van wege die spokerij, komen jullie bei den tol de ontdekking, dat je nog even verliefd bent. als vroeger. E11 het is waarschijnlijk de hardnekkige Ineke, die nee blijft zeggen, hoewel ze in haar hart dol is op die lange slungel. Is het niet?" Ze bloosde opnieuw. „Daar geef ik geen antwoord op". „Ik ben alles ahveer vergelen, Ineke. Maar het komt. me voor, dat jullie als het ware voor elkaar ge schapen zijn. Maak het niet te gek. meisje. Speel niet met je geluk, als het voor 'l grijpen ligt. Ik spreek uil ondervinding. Ik ken hem nog maar kort. maar krijg wel de indruk, dal Bert een bovendste beste is. Voor vrouweii. In ieder geval voor één vrouw; en dat aardige vrouwtje heet Ineke. Allemachtig wat ben ik ja loers op die vrijer!" „Hou' op, Piet. je maakt me verle gen". (Wordt vervolg'Ij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7