V.S. hebben plan voor bouw van reusachtig transportvliegtuig Televisie heeft financiële zorgen India stelt Pakistan een ultimatum Samenzwering tegen Soekarno? Meer auto voor uw geld TAUNUS 17 M. f 8035,- Crisis in de Rijn- en binnenvaart Koninklijk paar op Bonaire Vietnam en de Amerikanen OOSTERSCHELDEBRUG GAAT DICHT Moskou felciteert Peking toch Zware brand treft Buenos Aires ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 1 oktober 1065 122ste jaargang Nr. 19863 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Janneweklcen 11, Zierikzee, poilbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Kedakteur: M. J. 8ij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijn! maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I t,25 per stuk. In dit nummer: Oosterscheldehrug vandaag gesloten N It Een gigantisch projckl Zelfbediening bij Haagse train -r WASHINGTON, 30-9. De Ameri kaanse minister van defensie heeft donderdag opdracht gegeven een reusachtig transportvliegtuig met straalaandrijving te bouwen, dat honderden militairen tegelijk met zwaar materieel hun doel kan ver voeren Volgens de minister hadden tien van tle2e toestellen, die de type aanduiding C-5a krijgen, ten tjjde van de luchtbrug naar West-Berlijn hetzelfde werk kunnen doen als waarvoor teen 140 transportvlieg tuigen van het type C-54 nodig wa ren. Het ministerie van defensie heeft met Lockheed en General Elec tric een contract ter waarde van twee miljard dollar gesloten voor de houw van achtenvijftig van derge lijke toestellen. Het eerste toestel van dit type zal in 1969 vüegklaar zijn. Bijzondere voorzieningen aan rolbanen zijn niet nodig. Zij behoeven slechts twaalf honderd meter lang te zijn. De C-5a kan tanks, vrachtauto's en wentel wieken vervoeren. In het reusachti ge toestel, dat een lengte heeft van ruim zeventig meter, een hoogte van negentien meter en een vleugelspan wijdte van zevenenzestig meter, kun nen zestien grote vrachtauto's of twee zware tanks tegelijk over de oceaan worden gevlogen. DEN HAAG, „De financiële situ atie by de televisie, in het bijzon der met het oog op de uitbreiding van de zendtijd, baart enige zorg. De opbrengst van hef kijkgeld is voor 1906 zes miljoen gulden lager geraamd dan de opbrengst voor 1965". Dit merkt mr. Vrolijk, minister van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk, op in de toelichting op de begroting van zijn departement. De minister acht het in momenteel ongewenst om de gestegen uitgaven voor de radio op te vangen met een luistergeldverhoging. Vooral niet, nu binnenkort inkomsten zijn te ver wachten ten gevolge van de toelating van reclame in de omroep. Sociale voorlichting Het departement van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk ziet het verder als zijn taak om bijzon dere aandacht te besteden aan de bevordering van de doelmatigheid bij de uitvoering van maatschappe lijk werk. In de toelichting op de be groting voor 1966 wordt opgemerkt dat grote aandacht zal worden ge schonken aan sociale voorlichting, die bedoeld is om meer kennis te ge ven over maatschappelijke mogelijk heden of over de zelfstandige ont plooiing van het individu in de sa menleving. Verder wordt gewag ge maakt van de instelling van een vaste commissie, die zal moeten ad viseren over vraagstukken die bij de aanpassing van Surinamers een rol spelen. Voor activiteiten op het ter rein van deze aanpassing door het plaatselijk, regionaal of landelijk particulier initiatief zal rijkssubsidie kunnen worden verkregen. Hei Ie wicht bedraagt bijna 350 ton, hetgeen tweemaal zoveel is als het gewicht van het grootste trans portvliegtuig waarover de V.S. thans beschikken. De C-5a heeft een ladingsvermo- geri van 113 ton bij een vliegbereik van 5100 kilometer. Zeshonderd mili tairen tegelijk kunnen in deze reus plaatsnemen, die geladen een snel heid van bijna negenhonderd kilo meter per uur kan halen. Toen de Amerikanen in 1963 hun transportoefening „Big Lift" uitvoer den vlogen 204 transportvliegtuigen in een tijdsbestek van drieenzestig uur vijftienduizend militairen uit de V.S. naar Europa. Voor dit karwei zouden nu 42 C-5n reuzen nodig zijn. Zij zouden aan slechts dertien uur voldoende hebben. Minister McNamara zei, dat de militaire kracht der V.S. met deze nieuwe vliegtuigen aanzienlijk zal toenemen. Hij achtte ze ook geschikt voor de burgerluchtvaart. NEW YORK, 30-9. India heelt Pakistan taten weten dat het de Pa kistaanse troepen zal aanvallen wan neer deze de sector Siamb in Kasj mier niet binnen 24 uur hebben ver laten. De permanente vertegenwoor diger van Pakistan bij de Verenigde Naties heeft dit donderdag meege deeld. De vertegenwoordiger, Syed Am- jad Ali, heeft dit Indische ultimatum aan de veiligheidsraad voorgelegd. Hij zei de opdracht gekregen te heb ben dit zo snel mogelijk te doen. ..Wanneer de Indiërs' onze troepen aanvallen, zullen wij alle nodige stoppen moeten nemen om onze po sities te verdedigen en zal India ver antwoordelijk zijn voor de ernstige gevolgen die uit dë schending van het bestand voortvloeien". Ali zegt dat Pakistan het bestand „gowetens- Op het marktplein in Saigon zijn vandaag (vrijdag) vijf ter dood ver oordeelde misdadigers in het open baar door een .'vuurpeloton terecht gesteld. Nederlandse officieren naar Karachi SCHIPHOL, 30-9. Drie officieren van het korps mariniers, die met nog zeven andere officieren door de Ne derlandse regering op verzoek van de secretaris-generaal der Verenig de Naties ter beschikking zijn ge steld van de nieuw opgerichte U.N.I. P.O.M. (United Nations India Paki stan Observers Mission), zijn van Schiphol regelrecht naar Karachi vertrokken. vol in aoht heeft genomen". „Maar een bestand kan niet eenzijdig wor den nagekomen. Wij hebben her haaldelijk verdraagzaamheid getoond ten opzichte van herhaalde uitda gingen en pogingen van Indische troepen, door slinkse manoeuvres of openlijke aanvallen ons gebied te schenden". AM zei voorts dat Indische vlieg tuigen dinsdag aanvallen hebben gedaan op Pakistaanse troepen te Sundra in de sector Rajasthan. Pa kistan ging over tot een verdedi gingsactie en „volgens de laatste be richten duren de gevechten nog voort". KOEALA LOEMPOER, 1-10. Een staatsgreep door het leger tegen pre sident Soekarno is donderdag do cc' een luitenant-kolonel verijdeld, zo is in regeringskringen in Koeala Loem- pcer gezegd. Gezegd werd dat dit bericht was onderschept van radio- lndcnesië. Gezegd werd dat de poging Soe karno te verdrijven door een groep generaals was gedaan, die zich de „Dewan-generaals" noemde. Presi dent Soekarno was nu in veiligheid. Volgens het bericht uit Koeala Lcempcer was niet bekend of er ge vochten was of slachtoffers waren gevallen. Gezegd werd dat land strijdkrachten en andere gewapende eenheden by de sameimvering be trekken waren. Ingezonden mededeling j Leeuw bewaakte j wapens 1 ROME, 30-9. Carabinieri kiva- 4 men woensdagavond verbaasd t tot de ontdekking dat een wa- t penopslagplaats in een villa op de weg naar Cassia, 18 km. van Rome, bewaakt werd door een jonge leeuw. Bij de jacht op een internationale bende smokkelaars van wapens voor het midden-oosten waren zij te weten gekomen dat deze wapens werden opgeslagen in de villa van de 31-jarige Gi- ancarlo Corsi, vroeger danser van beroep en nu eigenaar van een winkel in dansbenodigd- heden. Nadat zij het hek had den geforceerd hoorden de po litiemannen gebrul. Uiterst voorzichtig verder gaand kwa men zij bij een kooi met een jonge leeuw, die met zijn ge brul iedereen moest afschrik ken die zich verder wilde wa gen. Nadat ze eerst goed had den gevoeld of de kooi wel sterk genoeg was gingen de carabinieri de villa binnen en vonden daar in een zolderka mer 40 pistolen, 120 automati sche geweren, 30 sabels, een zwaar macinegeweer, 200 kilo munitie en een twintigtal pis tolen uit de 17e en 18e eeuw. Het moderne materiaal zou uit Duitsland afkomstig zijn. DEN HAAG, 30-9. De Rijn en binnenvaart bevinden zich in een crisis. De remedies? Capaciteitsbeperking door middel van slooppremies voor schepen van een halve eeuw oud en jonger, strikte sociale en rechtsge lijkheid, een regel voor het stil leg gen van overcapaciteit en wellicht ook het naar werkelijke behoefte toekennen van vergunningen voor nieuwbouw. Overheidshulp zal on- cntbecrlyk zijn. Deze en dergelijke opmerkingen klonken tijdens de vergadering van het Centraal Bureau voor de Rijn en Binnenvaart in het Haagse Pul- chri studio. Het bestuur van het bu reau, o.w. de oud-voorzitter dr. W, F. van Glinsteren en de nieuwe voor zitter mr. W. Jonker beantwoordde tal van vragen uit de drukbezochte vergadering. Uit die vragen trad het beeld naar Promotie van 60-jarige BRUSSEL. 30-9. De 60-jarige B. Veldkamp uit Der. Haag is woens dag aan de universiteit van Gent ge promoveerd lot doctor in de licha melijke opvoeding. Hij promoveerde op een proefschrift „Bijdragen tot hel houdingsonderzoek". Het was voor het eerst sinds 1939 dat in het hoger instituut voor licha melijke opvoeding van do Gentse rijksuniversiteit een Nederlander promoveerde. TAPIJTEN Woninginrichting Oeurioo, Zierikzee, Appelmarkt 4 tel. 2946 voren van een binnenvaartvloot, die aanzienlijk harder is gegroeid, dan het vrachtaanbod. Wel is het aanbod aan lading in de laatste acht jaar met 37 percent gestegen, maar de bedrijfscapaciteit steeg met 49 pet. Daar komt bij, dat de steenkool niet meer de ruggegraat van de vrachten- markt uitmaakt, dat de schippers, afgaande op de ontwikkeling van raffinaderijen, naar de tankvaart overstapten en dat nu pijpleidingen ook deze soort vracht flink afromen. Het gevolg is prijsbederf en niet-Io- nende exploitaties. De Nederlandse Rijnvloot beslaat op het ogenblik 49.5 pet. van de in ternationale Rijn-tonnage!. Nederlands geld voor latijns Amerika WASHINGTON. 30-9. De Inter- amerikaanse Ontwikkelingsbank (I. A.D.B.) heeft donderdag bekendge maakt dat de Nederlandse regering een bedrag van 36 miljoen gulden (10 miljoen dollar) Ier onmiddellijke beschikking van de bank heeft ge steld voor de financiering Van diver se ontwikkelingsprojecten in Latijns- Amerika. Desbetreffende brieven zijn don derdag in de zetel van de bank uit gewisseld. De rente zal zes procent por jaar bedragen. KRALEN'DIJK, 30-9. Mej. M. M. Parlevliet, kamenier van koningin Juliana, had donderdagochtend op Bonaire, bij de aankomst van het Nederlandse vorstenpaar op dat eiland een bijzondere ervaring. Spe ciaal voor haar stond achter de ere wacht een oranje auto gereed, die haar snel naar 'het hotel bracht, waar tie ikoningin zou verblijven. Zij moest daar namelijk 'beslist eerder zijn, zo dat voor haar speciale voorzieningen waren getroffen. Een groot aantal bewoners van Bonaire stond rond het vliegveld toen de K.L.M.-maohiine met konin gin en prins aan boord arriveerde. In vergelijking met Curacao was de belangstelling beslist niet minder. Na 'de inspectie van de erewacht, de aanbieding van 'bloemen en de be groeting door de autoriteiten, ging 'het 'koninklijk paar in een open auto stapvoets op weg naar 'het centrum van Kralendijk, waar hun een zang- hulde werd gebracht. Langs de route hingen veel vlaggen en stonden ere- bogen opgesteld. De actie van de nationale om- roepstiehtiing R.T.N. tot werving van leden contribuanten heeft na tien dagen tot resultaat gehad dat de eer ste 100.000 zijn geboekt. WASHINGTON, 30-9. De Ameri kaanse minister van defensie, Robert McNamara, 'heeft donderdag op een persconferentie verklaard dat er meer Amerikaanse militairen maar Zuid-Vietnam zullen worden ge stuurd wanneer de noodzaak daar toe bestaat, maar hij weigerde com mentaar te leveren op een voorspel ling van senator John Stennis dat het aantal van 130.000 tot meer dan 200.000, volgen'd jaar, zal toenemen. Een suggestie ;dat er een miljoen man naar Vietnam zouden kunnen gaan noemde hij een dwaasheid. Spreken over een half miljoen is 'half zo dwaas, aldus de minister. De Viet Cong onderneemt veel minder acties met grote eenheden dan in mei en junii van dit jaar. Hij schreef dit toe aan zware verliezen. EEN KUURKLINIEK DEN HAAG. 30-9. In Huizen (N. H.) as deze maand een kliniek ge opend, d'ie kan worden vergeleken met de in Duitsland zo bekende kuurinrichtingen. Geneesheer-direc teur is J. G. Schuurman, een uit 'het grensplaatsje Emmilioh'heim afkom stige arts, die 'een zeer ruime erva ring met Duitse kuurinrichtingen heeft. Hij is overtuigd van de grote betekenis van het kuren en meent dat ook in ons land aan zulk een kliniek behoefte is. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's y Vrouwen minnen reeds lang J. voordat z\j het bekennen, man- nen reeds lang niet meer, X wanneer zij het nog plechtig verzekeren. DEN HAAG. Op drie lijnen van de Haagse tram (G, 8 en 9) kunnen de pas sagiers vanaf 3 oktober gebruik maken van een stempelautomaat. Dit is een primeur voor Nederland. De H.T.M. hoopt dat het oponthoud bij de halten zo aanmerkelijk korter wordt. Als de proef slaagt zullen volgend jaar alle tram- en buslijnen een dergelijke automaat krijgen. Ingezonden mededeling Bekijk vrijblijvend onze geheel exclusieve collectie handgeknoopte Dezelfde middagteinperaturen Verwachting tot zaterdagavond: Perioden met zonneschijn, maar ook enkele lokale buien; overwegend ma tige wind uit zuidelijke richtingen; koudere nacht, morgen ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 2 okt. Zon op 6.42. onder 18.16. Maan op 15.15, onder 22.21. 3 okt. Zon op 6.44, onder 18.14. Maan op 16.00, onder 23,20. 4 okt. Zon op 6.45, onder 18.11. Maan op 16.34, onder Eerste kwartier: 2 okt. te 13.38. HOOG'W ATERST AN DEN ZIERIKZEE: 2 okt. 7.39 v.m. 3 okt. 8.33 v.m. 4 okt. 9.56 v.m. BROUWERSHAVEN: 2 okt. 7.30 v.m. 3 okt. 8.27 v.m. 4 okt. 9.52 v.m. Doodtij: 4 okt. 20.08 n.m. 21.18 n.m. 22.50 n.m. 19.52 n.m. 21.03 n.m. 22.35 n.m. ZIERIKZEE, 1 oktober 1965. - Omstreeks 14.00 uur hedenmiddag zal de sluiting van de Ooster- sclieldebrug een feil zijn. Om 13.00 verwacht men de twee laatste stukken, die per schip uit de werk- haven te Kats zullen worden aangevoerd. Het betreft hier twee zgn. „f-stukken", die in verhouding bij zonder licht zijn. Nadat de stukken gearriveerd zijn, begint men on middellijk met het omhoogtakelen ervan, waarna het inpassen volgt. Omstreeks 14.00 uur is dit werk gereed en kan de brug betreden worden. Het gereedkomen van de ruwbouw van de brug zal geen officieel, doch wel een feestelijk tintje krijgen. Hoewel het programma nog geenszins officieel vast staat, zou liet wel in de bedoeling liggen dat een muziekgezelschap uit Noord-Beveland (waarschijn lijk van Kats of Colijnsplaat) vanmiddag per boot te Zierikzee arriveert, waarna via de Ooslersclicldc- brug de terugtocht zou worden aanvaard. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-10. Het K.N.M.I. deelt mede; Boven west Europa bevinden zich een tweetal kernen van lage luchtdruk. De ene beweegt zich via Enigeland naar het zuidwesten, ter wijl de andere, boven het westen van Frankrijk gelegen, in de rich ting van Parijs trekt. Tussen de twee centra ontwikkelde zich een zwakke rug van hoge luchtdruk, die vandaag aanleiding gaf tot enkele opklaringen. Het front dat bij het eerstgenoemde lagedrukgebied be hoort 'heeft in het zuidoosten van Frankrijk, in het zuiden van Zwit serland en in het noorden van Italië grote 'hoeveelheden regen gebracht. Plaatselijk werd 30 tot 70 mm. re gen afgetapt. Bij de vooruitzichten van het weer in onze omgeving moet nog steeds rekening worden gehou den met de nabijheid van het ge noemde lagedrukgebied. Het ziet er derhalve naar uit dat het wisselvallige weer zal aanhou den, waarbij de middagtemperaturen morgen in het algemeen iets lager zullen zijn dan vandaag. MOSKOU, 1-10. „Ilct volk en de communistische partij van de Sow- jct-Unie hechten grote waarde aan hun vriendschap met het Chinese volk". Dit staat in een boodschap die par tijleider Brezjnev, president Mikojan en premier Kosygin ter gelegenheid van de 16e verjaardag van de Chi nese volksrepubliek hebben gezon den aan Mao Tse-Toeng, Lioe Tsjao- Tsji en Tsjoe En-Lai. In hun boodschap leggen de Rus sische leiders de nadruk op het be lang van de „eenheid en onderlinge band tussen onze landen en alle so cialistische landen en revolutionaire machten" in verband met de inter nationale spanning en „de imperia listische agressie in zuidoost-Azië. Ook de Poolse, Tsjechische, Roe meense en Albanese leiders hebben boodschappen aan de Chinese lei ders gezonden. BUENOS AIRES. 1-10. Een zware brand heeft donderdag een uit hui ler. opgebouwde wijk ten zuidwesten van Buenos Aires vrijwel geheel in dc as gelogd. Vijf duizend mensen werden dakloos en 800 hutten gin gen in vlammen op. Volgens dc eer ste berichten moesten 25 mensen in een ziekenhuis worden opgenomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1