GROOTSE GALA-RECEPTIE VOOR KONINGIN EN PRINS Strijd tegen Kongolese opstandelingen FRANKRIJK WIL VOLKSREPUBLIEK CHINA IN DE V.N. RUWBOUW 00STERSCHELDEBRUG IS VRIJDAG KLAAR ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Doixlrnhi^ 30 s«*|il<kin)tor 1965 122ste jaargang Nr. 198G2 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer V. V. V. Omverkerk had good seizoen In Willemstad klonk spontaan „Oranje boven"! Vulkaanuitbarsting op de Phi lippijnen WILLEMSTAD (Curacao), 29-9. - Naar schatting 2.000 tot 2.f>00 mensen (het grootste aantal ooit aanwezig op een regeringsreceptie in Willemstad) waren woensdagavond op het Fortplein in Willemstad aanwezig op een receptie die koningin Juliana en prins Rernhard werd aangeboden. Het plein was voor deze gelegen heid sprookjesachtig verlicht. Twee maal maakten koningin en prins een rondgang langs de aanwezigen en verscheidene van hen werden door gouverneur Debrot aan het konink lijk paar voorgesteld. Tijdens de ontvangst traden een kcor en een dansgroep op. Toen koningin en prins de trap pen van het gouvernementshuis weer bestegen werd spontaan „Oranje boven" gezangen. Woensdag, de laatste dag van het koninklijk bezoek aan Curacao, heb ben koningin Juliana en prins Bern- hard nog een aantal projecten be zichtigd, die verband houden met het economisch en maatschappelijk [even op d'it eiland. Allereerst gingen zij naar de Dienst van Openbare Werken, waar ondanks het betrekkelijk vroege uur al een aantal moeders en kinderen stond te wachten om hen met een „Leve de koningin" en „Leve de prins" te begroeten. Het hoofd van de dienst, ir. P. C. de Man, vertelde over de plannen van Curasao, aan de realisering waarvan al begonnen is of nog be gonnen moet worden. Tijdens een daarna volgende rond rit werd een bezoek gebracht aan het jeugd ver keer s parkdat enige maanden geleden aan de vereniging Veilig Verkeer werd aangeboden door de Shell-raffinaderij. Verder werden kort oponthouden gemaakt bij het oude mannen tehuis, en het kinderhuis Sint Jozef, waar oranjekleur ge ba Ion n et i es door do k'nderen werden opgelaten. Tevens werden bloemen en geschenken aan geboden. Te vroeg Het volgende bezoek gold do mijn- maatschappij Curacao, waar het ge- Ingezonden mededeling zeischap om onverklaarbare reden twintig minuten te vroeg aan de poort arriveerde. Bij de mijnmaat- schappij had men hierop niet gere kend, zodat op dat ogenblik ver scheidene personeelsleden en hun vrouwen nog druk bezig waren de laatste hand aan hun toilet te leg gen. In allerijl werd iedereen geal armeerd. De afstand van de poort naar het clubhuis, waar de konink lijke gasten begroet zouden worden, is nogal lang, zodat, toen de auto met het vorstenpaar verscheen aan •niemand te zien was dat men zojuist een benauwd kwartier je achter de rug had Nu de 'gasten te hebben begroet gaf directeur I-Ieywood een beschrij ving van de'gang van zaken in zijn bedrijf. Ook bekeek het gezelschap een tontbonstéUimg van fosfaatmon sters in verschillende stadia van ont ginning tot verscheping. De konin gin bewonderde enkele opgegraven pdtschcrven, die Indiaanse tekens droegen. De oudste werknemer van de on derneming, 'de heer L. Cannegieter, bood de vorstin een stuk fosfaat in 'de vorm van een op een 'heulen vo ;l- stuk bevestigde druiventros aan. Hel geheel was in een mahoniehouten doos geplaatst. Bij de rondgang over het terrein beklommen de auto's de Tafelberg waar koningin en prins vanaf een aangelegd platform van een uniek uitzicht over Cu ra cao konden ge nieten. Fleurig schouwspel „Mijnheer Buis, kijk nu toch", zei een geestdriftig meelevende konin gin Juliana tot filmoperateur Buis van Polygoon-Profilti, toen zij en prins Bernhard bij jachtclub Brak- keput aan het Spaanse water waren gearriveerd. Zeven lieftallige jonge dames, op hun waterski's door een speedboot voortgetrokken, openden daar een show. Zij scheerden naast ellkaar en met vlaggen in de hand over het water. De koningin was cv blijkbaar voor bevreesd dat opera teur Buis dit fleurige schouwspel zou missen, niet wetend, dat deze scène door een tweede oprateur van Polygoon, die op een andere plaats stond, werd gefilmd. Onder het genot van een aperatwf volgde toen een vlootschouw, waar bij koningin en prins kennis konden nemen van het watersportleven op Curasao. Men ging hierna aan het door het bestuurscollege van Cura cao aangeboden noenmaal. QUICK DISPATCH stukgoeflstuwa floor heeft goed nieuws voor UI Zie pagina 13 LEOPOLDSTAD. 26-9. Kongolese regeringsvliegtuigen hebben een deel van de plaats Baraka, acn het moer van Tanganyika., dio in. handen .der Kongolese ttpst ah delingen is, met ra ketten en machinegeweren bescho- Henlenkingsniedaille bezoek Paus Paulus aan de Ver. Staten NEW YORK, 29-9. Ter gelegen heid van het bezoek van paus Paulus de zesde aan de Verenigde Naties op maandag 4 oktober zal een her- denkin^smedaiiie worden geslagen naar het ontwerp van de Italiaans- Amerikaanse beeldhouwer Albino Manca, met aan de ene kant de beel tenis van de paus en het zegel van de Verenigde Naties en op de ande re zijde de tekst „Heer maak mij tot het instrument van uw vrede". Kardinaal Spellman zal de paus een dergelijke medaille in goud aanbie den. Zilveren en bronzen komen in de verkoop. ten. Baraka is het eindpunt van een via het meer van Tanganyika lo pende bevoorradingsw yg. d'e zijri beginpunt-JwiOjfl in .Kigoma. in weslj Tanzania. De Kongolese i. bellen krijgen langs deze weg wapens en voorraden van Russische, doch voor al van Chinese oorsprong, aange voerd, die zijn ontscheept in de ha ven-hoofdstad van Tanzania Dar Es Salaam. Eon aantal gebouwen in Baraka staat tengevolge van de aanval in brand. Een gemengde groep buitenlandse vrijwilligers en troepen van het Kongolese leger heeft bij verrassing met boten een landing uitgevoerd nabij Baraka, diit als onderdeel van een grootscheepse regeringsaanval op het laatste bolwerk der rebellen in Oost-Konigo. Overlevenden van de vulkaanuitbarsting en de daaropvolgende aardbeving zitten verslagen bij de puinhopen van hun huizen: een beeld van de natuur ramp, welke de Philippijnen heeft geteisterd en die aan duizenden mensen het leven heeft gekost (boven). Volkomen overstuur identificeert een Philippijnse vrouw de stoffelijke overschotten van haar familieleden, die omgekomen zijn tijdens de natuur ramp, welke de omgeving van de vulkaan Taal teisterde. Vraagstukken van Azië onoplosbaar zonder de directe deelneming van India Werk vlot bijzonder goed ZIERIKZEE, 30-9. „Als alles goed gaat is de ruwbouw van de brug vrijdag klaar, al zijn we natuuijijk wel afhankelijk van liet weer'. Dit zegt de heer J. Moes, sinds vorige week portier van de Oosterschelde- brng („het spijt me, maar ik mag niemand doorlaten") en gestationeerd in een kleine, geelgeverfde keet aan de noordzijde van de brug. De heer Moes (die al aan de bouw van verscheidene bruggen heeft me degewerkt) volgt vanuit zijn (bij stormachtige wind geducht schom melende) keet de werkzaamheden op cte voet en 'hij weet dan ook heel wat over de brug te vertellen. In totaal moeten nu nog vier stuk ken aangebracht worden. Vandaag (denderdag) worden dc eerste twee ingevoegd, terwijl vrijdag, met hel aanbrengen van de twee laatste stukken, de sluiting van de brug een feit zal zijn. „Die twee laatste stukken liggen in Kats al klaar om verscheept te wor den", zegt de heer Moes, cLie zelf in Kats woont en elke dag per auto over de brug rijdt. Stalen montageligger Belangrijk hulpmiddel bij de bouw van de Oostersoheldebrug is de uit staal geconstrueerde montageligger, een op rails lopende „noodbrug", die verplaatst kan worden naarmate het bouwwerk vordert. De montageligger doet tevens dienst als rails voor de wagentjes met materiaal en de rijdende weric- keten. Als de ruwbouw van de Ooster soheldebrug gereed is, zal de ligger in vijf stukken worden gebrand, om daarna voor de sloop naar de werk- haven in Kats vervoerd te worden. Veel belangstelling Op onze vraag of er veel belang stelling voor de brugbouw bestaat, antwoordt de heer Moes„Vooral in het weekeinde komen veel mensen een kijkje nemen, al mogen ze na tuurlijk niet op de brug. Trouwens, dat zal heus zo lang niet meer du ren. want het is best mogelijk dat de brug, als er op deze manier wordt doorgewerkt, belangrijk eerder voor het verkeer kan worden opengesteld dan werd verwacht". En inderdaad, wie door een raam pje van de keet naar buiten kijkt en daar de ijver ziet waarmee hoog bo ven de Ocsterschelde gewerkt wordt aan de langste brug van Europa, kan het best met die bewering eens zqn. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Als twee mensen elkander kussen lopen de anderen door, maar als er twee vechten ko men de anderen er omheen staan. Betaling abonnementsgeld De abonné's BUITEN SCHOU- WEN-DUIVELAN D, die zich 25 cent incassokosten willen besparen, kunnen het abonne mentsgeld ad 5,85 voor het vierde kwartaal 1965 storten op onze postrekening 137C77. De administratie. De Oosterscheldebrug de voorgrond, rustend montageligger te zien. gezien vanaf de wal van Schouwen-Duiveland. Op op de pijlers waaraan wordt gewerkt, is de stalen (Foto's: Zierikzeesehe Nieuwsbode). De montageligger, een uit staal geconstrueerde „noodbrug", waarlangs de wagentjes met materiaal en de rijdende werlc-lceten worden vervoerd, rust sinds kort op de Schouw se wal. NEW YORK, 29-9. Frankrijk heeft woensdag aan de V.N. gevraagd de Volksrepubliek China te erken nen.. De franse minister van buiten landse zaken, Couve de Murvillc, zei dat uitsluiting van China van de Volkerenorganisatie alleen maar be tekent dal Peking zijn eigen initia tieven handhaaft. De Franse minis ter zei dat de vraagstukken van Azië niet zender directe deelneming van China kunnen worden opgelost. In zijn rede tot de algemene ver gadering stelde de Franse minister voor een kleine commissie van des kundigen te vormen om alle vraag stukken die tct de huidige financiële crisis van de V.N. hebben geleid, te bestuderen en constructieve voor stellen te doen. De V.N. moeten het politieke ge bied niet verlaten. Toevlucht tot ge weld betekent slechts een avontuur, want de organisaie beschikt niet over de materiële middelen en mili taire operaties zouden tot diepe on derlinge geschillen tussen de landen leiden, zei de Franse minister. De enige mogelijke regeling van cle Vietnamese crisis moet op onaf hankelijkheid zijn gebaseerd, alsme de op neutraliteit en nietinmenging in dc binnenlandse aangelegenheden van Vietnam. Ten aanzien van Duitsland zei hij dat er een ogenblik zal komen waar op het Duitse volk zal worden vere nigd volgens de beginselen van zelf beschikking en in het kader van een beveiliging van Europa die door een algemene overeenkomst lussen Oost en West-Europa zal worden geregeld. De ontwapeningsbesprekingen vond de Franse minister niet hoop vol, wegens „de steeds grotere uit breiding van de oorlog in Vietnam" en de groeiende inmenging in de we reldaangelegenheden door een nu machtige atoommogendheid, China. Frankrijk wil uitbreiding van het loomwapenbezit voorkomen en weet dat degenen die atoomwapens bezit ten dit voorrecht nooit met andere zullen willen delen, zo zei Couve de Murville tenslotte. Zuid-Af rika Afrikaanse, Aziatische en vele an dere leden liepen woensdag weg toen de Zuidafrikaanse minister van bui tenlandse zaken, Muller, het spreek gestoelte betrad. Minder dan het quorum was nog aanwezig bij het Enige regen Verwachting tot vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen; zwakke tot matige veranderlijke wind; wei nig verandering in temperatuur. 1 okt. Zon op 6.40. onder 18.18. Maan op 14.18, onder 21.32. Eerste kwartier: 2 okt. te 13.38. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 1 okt. 7.01 v.m. 19.21 n.m. BRO V VVKRS ff A VEN 1 okt. 6.47 v.m. 19.03 n.m. Doodtij: 4 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een omvangrijk lagedrukge bied blijft het weer in grote delen van Europa beheersen. De meeste regen viel ook ditmaal in de omge ving van Stockholm, in Frankrijk en in Polen. Ook in het noorden van Italië en in het noorden van Spanje werden opnieuw belangrijke hoe veelheden afgetapt. Het regengebied, dat over Frankijk trok, bereikte in de nacht en ochtend ook Nederland. Deze regenzone behoorde bij een kleine depressie, die langzaam over Frankrijk naar het noordoosten be woog. Dit lagedrukgebied zal het komende etmaal dicht in de buurt van ons land liggen. De regenkansen blijven daarom aanwezig. In de tem peratuur komt weinig verandering. SCHEVENINGEN. Afgevaardig den uit tien landen hebben op de dinsdag en woensdag te Schevenin- gen gehouden jaarlijkse bijeenkomst van de Westeuropese Visserijconfe rentie een overzicht gegeven van de toekomst voor de ontwikkeling van de visserij in hun respectieve landen Tip over „Benito's schat" ROME, 29-9. Het Britse „Scotland Yard" heeft de Romeinse politie een tip doorgegeven volgens welke „Be nito's schat juwelen, goud en schil derstukken uit het bezit van de vroegere Italiaanse dictator Musso lini. verborgen zou zijn in ammu- nitiekisten onder de vloer van een stal cp een boerderij kort bij Mus solini's geboorteplaats Varano di Costa aan de noordelijke Adriatischc zee. begin van zijn toespraak, namelijk 38 afgevaardigden. Voorzitter Fan- fnni stond hem toe zijn verklaring uit te spreken. Dc afgevaardigde van Guinea, Ma- rcf, had voordien gezegd dat Muller niet hel Zuidal rikaansc volk, maar „een handvol onderdrukkers" verte genwoordigt. „HU kan niet spreken uit naam van de 16 miljoen inwoners van Zuid-Alrika die in hun eigen lai.d tel slavernij z(jn veroordeeld". Degenen die bleven luisteren wa ren in hoofdzaak de Westeuropese, Noordamerikaanse, Latijnsameri- kaanse, Australische en Nieuwzee- landse afgevaardigden. Japan en al le communistische afgevaardigden waren afwezig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1