STREEKNIEUWS bromfiels- kleding P. BEZUIJEN na".ik Ramp-werkkamp Burghsluis opgebroken Als het bijna te laat is: bescherming! 1 1 10 Oord voor Aiubonnezcn, Hon&aren en kalt' studenten Het is een droevig feit, maar de natuur heeft geen groter vijand dun de mens. VV ij zijn hel, die overal waar wij komen de natuur uit haar evenwicht brengen door ons ingrij pen, wij zijn het, die gehele diersoor ten uitroeien, cm tenslotte tot onze schrik en schade te bemerken, dat we onszelf gedupeerd hebben, want een ontwricht evenwicht herstelt zich uiterst moeilijk en jarenlang plukken wij de wrange vruchten van ons domme gedrag. YVy moeten nooit vergeten, dat elk levend wezen een functie vervult in het grote geheel en dat ieder onbezonnen ingrijpen verstrekkende gevolgen kan hebben. In ieder natuurlijk milieu bestaat een onderlinge afhankelijkheid tus sen de bodem, het klimaat cn de le vende v>ezens, die er voorkomen. De plantengroei is onverbrekelijk ver bonden aan de samenstelling van de bodem-, en de dieren die er leven, zijn direct afhankelijk van de plan tengroei in, dat gebied. Planten en dieren zijn weer afhankelijk van het klimaat. Elke wijziging in dit geheel heeft een verstoring van het biolo gisch. evenwicht tot gevolg en alle andere levende wezens zullen zich dart aan deze verstoring moeten aan passen en dat gaat in de regel niet zo gemakkelijk. Veranderingen door de mens Natuurlijk verandert er wel iets door langzame wijzigingen in de na tuur, maar die voltrekken,zich zo ge leidelijk en onopvallend dat al wal leeft zich vanzelf zal aanpassen. Wanneer echter de mens gaat ingrij pen, dan geschiedt een en ander op zeer korte termijn; de gevolgen zijn daarom ernstiger. Het meest bedreigd too'rden de grote zoogdieren, die nu eenmaal veel ruimte nodig hebben! Hun are aal krimpt steeds verder in; straks zal er geen plaats meer voor hen zijn, tenzij tijdig reservaten van grotc(re) afmeting worden ingesteld. Maar voor een aantal soorten is het reeds te laat. De moordlust van de mens kent geen grenzen en Het zv om econo mische redenen of financiële baten ziet hij er niet tegenop om bepaalde diersoorten totaal van de aardbo dem weg te vagen. Hieronder laten we het schandelijstje volgen van de diersoorten die geheel of grotendeels werden uitgeroeid mei daarachter het jaartal waarin het laatste exem plaar verdween. De schandelast In EUROPA: de tarpan (1876), oer os (1627), wisent (alleen nog in die rentuinen), steenbok (enkele rassen uitgestorven, van anderen nog en kele honderden exemplaren), Euro pese wilde geit( nog enkele op de Griekse eilanden). In AZIE: przewalskipaard (nog en kele tientallen), onager (1927), Ja vaanse neushoorn (nog enkele tien tallen), davidshert (slechts in dieren tuinen). Indische leeuw (nog enkele tientallen). Stellers zeekoe (1854), Ja panse wolf (verdwenen). In AFRIKA: wilde ezels (bijna verdwenen), quagga (1884), burchell zebra (1908), bergzebra (nog enkele stuks 1, blauwbok (1800), bonte bok (enkele honderden), berberhert (nog enkele), barbarjjse leeuw (1922), at- lasbeer (verdwenen), voorts lopen een aantal sooTten antilopen, de oli fanten en de witte neushoorn ernstig gevaar. In AUSTRALIË: vijf soorten kan- goeroe's totaal uitgeroeid, het koala- beertje is zeer zeldzaam, de buidel- wolf bijna uitgeroeid, de tasmaanse duivel (nog enkele) en zes soorten kleine buideldieren zijn geheel ver dwenen. In NOORD-AMERIKA: grijze beer (nog een enkele), bison (in reserva ten na afgrijselijke slachting van miljoenen bleven er nog 541 aver), zeeotter (nog slechts honderd), trek- duif (eind 1800), zïngzwaan (111 ge vaar), witte kraanvogel (in gevaar). In ZUID-AMERIKA: pampashert, moerashert, guanaco uitstervend monniksrob (1914), condor (ver- divijnt). Voorts nog de eilanden-groepen overal ter wereld, waar tientallen soorten zoogdieren en vogels werden uitgeroeid. Op de bres Een ieder die het goed meent met de natuur en als puntje bij paaltje komt ook met het welzijn van de mensheid, dient op de bres te staan voor de natuurbescherming. Vooral de jeugd dient liefde voor het dier een eerbied voor al wat leeft te worden bijgebracht. Niet al leen terwille van eigen moraal, maar ook om het laatste beetje pure na tuur dat wij hebben te beschermen en te behouden, hetgeen een levens belang is voor de mens. Door de juiste opvoeding van de jeugd kan misschien onverantwoordelijk ge moord worden voorkomen. Slechts door deskundigen mag noodzakelij kerwijs worden ingegrepen in de na tuur, dan houden we nog iets over. BURGHSLUIS, 27-9. Het werk kamp te Burghsluis dat vlak na de ramp op bet opgespoten terrein, dat de inlaag vulde werd gebouwd, is opgebroken. De fa. Weststrate's sloopbedrijf uit Goes heeft alle ba rakken gedemonteerd en weggehaald terwijl een der grootste door Water staat werd overgenomen. Voor de ramp bevond zich hier een rustige inlaag met grazend vee, doch toen de stormvloed het schei dingsdijkje met het haventje van Burghsluis door brak was de inlaag in tijd van een moment een kolkende watermassa. Deze bereikte weldra een dermate grote hoogte dat ook het dijkje tussen de inlaag en het oude Burghsluis eraan moest geloven met de droevige gevolgen die nog een ieder duidelijk voor zich kan halen. Het dichten geschiedde door de dam verder „achteruit" te brengen en een gedeelte der inlaag werd vol gespoten. Hierop werden de barak ken met keuken en waslokalen ge bouwd, waarin de mensen die mee werkten aan de dijkdichting van het Schelphoekgat en elders een onder komen kregen. Na hun vertrek stond het enige tijd leeg doch de Ambone zen die Indië verlieten namen er hun intrek. Nadat zij vertrekken waren deden er zich in Hongarije politieke moeilijkheden voor en vele vluchten de bewoners van dat land woonden enige tijd in Burghsluis. Later, na hun vertrek deed het dienst als on derdak voor een aantal ontgroende studenten die in het vredige Burgh sluis met hun kale hoofden wel bij zonder uit de toon vielen. De laatste jaren trokken gedurende het zomer- Raketlancering in Suriname DEN HAAG, 27-9. Op de raketlan- ceerplaats bjj Coronie in Suriname is maandagochtend half zes plaatse lijke tijd met succes de vierde en laatste raket van de huidige serie voor wetenschappelijk onderzoek af geschoten. In het raam van het on derzoek in de ionosfeer, in het 'bij zonder naar windbeweging en -snel heid konden over 'het algemeen zeer bevredigende- foto's worden gemaakt van,de rose-gele natriumwolk die de raket verspreidde. De buitenlandse arbeiders in Nederland UTRECHT, 27-9. Hel optreden van de buitenlanders geeft hier wei nig reden tot klagen: justitiële des kundigen zyn van mening dat de cri minaliteit van de vreemde werk krachten kleiner is dan die van de Nederlanders zelf. De buitenlandse arbeiders hebben het hier over het algemeen naar hun zin. Gezien de omstandigheden gebeu ren opvang en huisvesting van vreemde werkkrachten hier zo goed mogelijk. Ik heb begrip voor de klachten over te weinig sociale bege leiding van de vreemdelingen, maar anderzijds geloof ik, dat de mees ten van hen zoveel mogelijk met rust gelaten willen worden. Dit zijn enkele uitspraken die de staatssecretaris, van sociale zaken en volksgezondheid, dr. J. F. de Meijer, die onder meer is belast met de vraagstukken vakarbeidsvoorziening, heeft gedaan in een interview met het officiële orgaan van het Neder landse Katholieke Vakverbond, „Ruimzicht". Ingezonden mededeling Mercedes-Benz bestelwagen: 2 TON nuttig laadvermogen! of iets meer of iets minder, naar gelang welke bestelwagen U kiest uit de liefst 60 verschillende fabrieksuitvoeringen. Voorts: 98 km/uur, met 60 P.K. diesel. Standaard: Vacuum rembekrachtigïng, verwarming en airconditioning. Mercedes-Benz; precies de bestelwagen die U nodig hebt! Vraag inlichtingen bij: Automobielbedrijf W. Gilijamse, Lange Reke 2, Renessé. Tel. 011.16 - 370. MERCEDCS BCNZ Uw goede ster op alle wegen seizoen talrijke gezinnen van Rijks ambtenaren in de barakken die hier hun vakantie doorbrachten. Nu alles verdwenen is, ging tege lijkertijd een stukje geschiedenis van Burghsluis verloren on alleen de ge dachte aan zwoegende dijkwerkers, donkere Ambonnezen, trieste Honga ren, kale studenten en «vrolijke ge zinnen zal blijven. Het terrein wordt nu opslagplaats voor diverse onder delen voor wegverbetering, zoals puin, grint en kiezel. ZIERIKZEE Zierikzeese Filmliga Het winterprogramma van de Zie- rikeese Filmliga is weer uit. Een eerste voorstelling vindt plaats op 12 oktober a.s. Vertoond zal worden de bekende film: „Lawrence of Ara bia" met Peter O'Toole in de hoofd rol. HAAMSTEDE De bejaardensociëteit Men verzoekt ons te willen mede delen dat op donderdag 30 septem ber a.s. de bejaardensociëteit weer van start gaat. De bijeenkomst(en) werden gehouden in hel rusthuis „Duinoord", op dezelfde tijd als ge woonlijk. Alle bejaarden van 65 jaar en ouder zijn hartelijk welkom. OOSTERLAND Causerie voor Afd. Plattelandsvrouwenbond De afd. Duivcland van de Neder landse Plattelandsvrouwen kwam dezer dagen 'bijeen voor de najaars vergadering in de „Blauwe Keet" te 0 os ter Land. De vergadering stond onder lei ding van de presidente, mevrouw van Eeten-de Vries. Na enkele 'huis houdelijke mededelingen kreeg me vrouw E. A. de Kup uit Haamstede, oud-stewardes bij de K.L.M., het woord. Als onderwerp „Gastvrouw zijn op 5000 m. hoogte". Het begon met vliegreizen in Europa. Na plm. 1 jaar werden 'het grotere reizen, naar Amerika en Japan en de over zeese gebiedsdelen. Destijds waren de vliegtuigen nog niet zo snel en werden de reizen voor enkele dagen onderbroken, waardoor er gelegen heid was om de steden te gaan be zichtigen, waarvan mevr. de Kup dan ook een dankbaar gebruik heeft ge maakt. In de pauze werden vele foto's van verschillende landen be keken. Mevr. de Kup wist de aan wezige dames op prettige wijze te boeien. Tot slot van de bijeenkomst werden woonden van dank tot mevr. de Kup gesproken, vergezeld van een waardebon. BRUINISSE De aardappeloogst Half september nog een grote ach terstand met het oogsten van graan dat nog op de akker stond, eind september de aardappeloogst zo goed als beëindigd. Dit is het resultaat van ten eerste veertien dagen mooi weer en ten tweede de moderne rooi- machines, waar mee de aardappel oogst de laatste jaren wordt behan deld. Dit is het beeld dat in 1965 op ons eiland werd gezien. Er rest nu al leen nog na het gewone winterwerk, het ï-ooien van de suikerbieten, even eens voor meer dan 80 met ma chines. De sportvissen} De sportvisserij op de Grevelingen met als uitvaartpunt de gemeente- haven te Bruinisse wordt iedere week van meer betekenis, omdat steeds meer hengelaars aan deze sportvisserij met grotere en kleinere vaartuigen deelnemen. Zaterdag 25 september werd zeker wel een re cord geboekt. Daar de vissers ook beste vangsten hebben zal ongetwij feld de liefhebberij nog toenemen. Lezing „Huisvrouw-Huisarts" voor N.C.V.B. De afdeling Bruinisse van de Ned. Chr. Vrouwenbond (hield .vorige week haar eerste maandelijkse vergade ring na de vakantie. De presidente mevr. de Groot-Fluijt opende de 'bij eenkomst, waarna gezamenlijk ge zongen werd Psailm 103 1 en 2. De Schriftlezing was Max'cus 3 1-12, DE LEEUW VAN BASHRA 104. In het verslonste woonvertrek van Fillipo Rassi hief Agua snel het hoofd op toen hij buiten voetstappen hoorde nade ren. Een ogenblik stond de hagedis roer loos; toen staakte hij zijn geheimzinnige bedrijvigheid en haastte zich naar de kof fer, die hem reeds tot zitplaats gediend had. Toen Aram mistroostig binnentrad, zag hij zijn dienaar in dezelfde houding zitten waarin hij hem had achtergelaten: een meelijwekkende figuur, gekweld door onhoudbare buikpijnen. „Vergeef mijdat ik uniet kon volgen", prevelde Agua smartelijk. „Doch mijn ingewand..., smart mij deerlijk.... Hebt ge.nog geen spoor van het meisje kunnen vinden, heer?" „Niets!" zei de avonturier bitter, terwijl hij zich in de zetel wierp on het hoofd in de hand steunde* „Ik weet niet meer wat mij moeten doen, Agua. Als wij het meisje niet vóór zonsopgang aan de Leeuw heb ben teruggebracht, zal hij deze stad ver woesten. Maar ik heb geen enkele aanwij zing waar zij zich bevindt. Ik weet alleen maar dat Zwartmantel haar naar deze stad heeft gebracht. Dat is alles".. Rassi, die zich opnieuw van de wijnkan heeft meester gemaakt, grijnsde. „Een ver warde geschiedenis, mesire! Wie is deze Zwartmantel?" „Ik weet het niet", zei Aram machteloos. „Het is een man die zich vermomt in een zwarte cape. Vanaf het moment dat ik Genua verliet, heeft hij doorlopend ge tracht de bruid van de Leeuw van Bashra te ontvoeren. Ik heb geen idee wat hij daarmee probeert te bereiken". „Het wil mij voorkomen, dal u het leven te zwaar opneemt, messire Aram", pre velde de zwaai-lijvige met een onaange name glimlach. „Wat kan het u schelen of deze stad wordt verwoest? Er is nog tijd genoeg om te vluchten eer de Leeuw aan valt. Ik ben althans van plan om mijn bic zen te pakken eer de strijd ontbrandt". „En de duizend inwoners van deze stad, die morgen genadeloos door de Mameluk- ken vermoord zullen worden! Laat u dat onverschillig?" „Iedereen moet voor zichzelf zorgen", zei ^de handelsagent grijnzend. „U neemt het leven te zwaar, messire". Hij schoof Aram een onbestemd voorwerp vol wijn toe. „Drink liever eens uit en vergeet die el lendige Zwartmantel!" Er viel een broeiende stilte. Agua's ogen waren strak op Rassi gericht waarover de presidente een inleiding hield. Na .de pauze was het woord aan de spreekster voor deze avond, me vrouw Butijn uit Goes, over het 011- dervvep „Huisvrouw-Huisarts". Daar deze spreekster zelf deze beide be roepen in zich verenigt, was dit on derwerp uiteraard in goede handen. In een boeiende causerie stond zij uitvoerig stil bij de ziekten van kleuters en oudere kinderen en de behandeling ervan. De moeders moe ien vooral de kinderen niet bang maken voor de dokter, maar daar naast moeten die moeders zelf ook voldoende vertrouwen hebben in dc arts. Er volgde op een en ander een boeiende besproking. Een punt dat eveneens naar voren kwam was het te dik worden van vrouwen op latere leeftijd. Er gaven zich 3 nieuwe leden op. Het slotgezang was Gezang 222 1 en 4. De volgende vergadering is op 27 oktober te Zierikzee. Gezamenlijk met de andere N.C.V.B-afdelingen op het eiland, Zierikzee, Haamstede en Kerkwerve zal een streek verga dering gehouden worden in het Herv. Verenigingsgebouw te Zierikzee. Kwalijk schieten op vissen Er zwemmen thans in de gemeen tehaven .weer vele herders of har ders, vissen die een bijzonder gezicht opleveren. Zondag echter kwamen enkele opvarenden van een aan d? Grevelingensluis liggend binnen schip op het onzalig idee met een buks op de vissen te gaan schieten. Of de vissen geraakt werden is niet bekend, maar wel drongen de kogels door in enkele ter plaatse afgemeer de jachtjes van jeugdige dorpsgeno ten. De jachtjes werden lek gescho ten. C.i.V.-bibliothcek weer open Ondanks de concurrentie van de televisie wordt er op Bruinisse toch nog veel gelezen. De plaatselijke vereniging die reeds jai-en zorgt voor goede lektuur is de C.J.V. Nu het „leesseizoen" weer begint, heeft de bibliotheekcommissie de boeken van een nieuwe plastic om- slag voorzien. Er werden boeken uit de roulatie genomen, maar er werden ook weer tal van nieuwe boeken aangekocht. Een gang naar het Hervormd Vere nigingsgebouw op zaterdagavond, zal dan ook niemand teleurstellen. De bibliotheek telt vele honderden ti tels. „Met het gehele gezin, de boeken kast in", is de slagzin voor de winter van 1965. De eerste bieten Heden (dinsdag)-moi'gen wei-den de eerste bieten in dit seizoen aan gevoerd aan 'de gemeentehaven al hier. Het toetx-of een partij van de •heer J. J. Bouman te Nieuwerkerk. De 'bieten zijn bestemd voor de fa briek te Puttershoek en werden ver voerd; door „De Drie Gebroeders", schipper M. A. Wa'genaar. Kampioenswedstrijd hengelsportvereniging Zaterdagmiddag hield de hengel- sportveren'igin'g „Het Zijpe" te Brui nisse haar kampioenswedstrijd voor de leden. Er -werd deelgenomen door 35 personen, die samen een sportie ve middag toeleefden. Al waren de vangsten matig, 'dit vermocht toch niet de goede stemming te bedei-ven. De kampioensbeker ging naar de heer P. J. IJzelenberg te Bruinisse met 365 punten. De 2e prijs (medal- je) was voor de heer L. IJzelenbei-g jr., 185 pnt. De 3e pi'ijs (wisselbeker) won de 'heer D. J. Zandboer uit Steenbergen met 150 pnt. Er werd gevist met de werphengel, langs de steenglooiing van de Noordelijk (Cor nells Hageweg). Wens van Koningin ging in vervulling PARAMARIBO, 27-9. Een lang gekoesterde loens van Jconin- gin Juliana is nu in vervul ling gegaan. De vorstin heeft al jarenlang verlangd naar een zonnige zeereis op het spiegel gladde blauxoe water van de Caribische zee, zo vernam het A.N.P. uit welingelichte bron. Daar was helaas nooit iets van gekomen. Maar nu, tijdens de reis naar de West, kon deze droom worden verwezenlijkt. Hier zat echter voor Suriname een nadeeltje aan vast. Im mers, ook nu zouden de An tillen het eerst worden be zocht, zodat het bezoek aan Suriname op de tweede plaats zou komen. Daar in 1955 de Antillen het eerst werden be zocht, zou Suriname ditmaal jan de beurt zijn, doch de Su rinaamse regering heeft gaar ne haar volledige medewer king gegeven, opdat koningin Juliana van deze zeereis volop zou kunnen genieten. KERKNIEUWS Oud Gcrcf. Kerk Bruinisse Zatex-dagavond 2 oktober 1965 dx\ J. W. Slager uit Rijssen. SPORT VOETBAL Burgh II-SVOWK I 1-2 Een rescx-ve ploeg van Burgh heeft geen kans gezien om de Ou wei-ker kers er onder te houden. Een over schot aan spelers 'heelt tot gevolg dat icdex-e zondag andei-e spelers in het veld komen en dit doet blijkbaar afbreuk aan de kracht van de ploeg. Enige onvriendelijkheidjes weder zijds. waarvan de Ouwerkerikspeler v. d. Werf de dupe werd, want hij werd door sdhoidsrcdhlcr Dorst naai de «kleedkamers vei-wezen. Jammer, want een Buigh-spelcr gaf tot de wandaad van v. d. Werf do aanlei ding door d'eze geheel onndig te ha- Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons zoontje en broertje JOHANNES ADR1AAN cn van ons dochtertje en zusje JACOM1NA GRIETJE A. VAN DER WEKKEN G. VAN DER WERKEN DEN BOER en kinderen Noordgouwe, Oost weg 13 27 september 1965 Tijdelijk: Zweed.-e Rode Kr. ziekenhuis, Zierikzee. Heden overleed plotseling onze geliefde man en va der JAN PLEUNE op de leeftijd van 60 jaar P. W. PLEUNE- HENDRIKSE M. C. PLEUNE Sei-ooskerke: J. E. BAARTSE Noordwelle, 28 sepl. 1965 Dorpsring 5 De teraardebestelling zal plaats hebben op vrijdag 1 okt. a.s., op de begraaf plaats te Noordwelle, te 14.30 uur. Gevraagd: 2 tractor-chauffeurs en 1 kraanmachinist I* Hoog loon! Loonbedx-ijf B. ARENSMAN, Boogcrdweg 17, Dreischor - telefoon 441. J. L. W. Wessels Boer tandarts is vrydag 1 oktober afwezig Woensdagmiddag 29 september a.s. wegens sterfgeval gesloten Woninginrichting Tuinman Mol 19 - Zierikzee Te koop gevraagd: WEEKENDHUISJE liefst piet eigen grond, bij viswater gelegen. Gaarne omschx-ijving en prijs. Brieven onder nr. 2283 aan het bureau van dit blad. Voor uw speciale jassen - jacks cn vesten uw adi'es: Zierikzee - telefoon 2164 SUCCESJES Diversen: De gi'ootste sortering behang uit voorraad levei-baar bij Mol, Nieuwe Boogerdstr. 27, Zierikzee. V.v. „Zierikzee". Woensdag avond (moi-gen) inlevering van totofox-mulier no. 7. - Nieuwe deelnemers kunnen zich nog steeds aanmelden (Lange Nobelstraat 44). „Vapo", onze natuurperma- nent, geeft voldoening en zit steeds patent! Kapsalon Murk, telel. 2767, Zierikzee. ken, waarop een 'kaakslag volgde. Voor de rust een gelijk opgaande strijd, doch Bux-g'h miste een linker vleugel waar wat van uitging. Toch kréég men af en toe goede schiet kansen maar de afwerking liet veel te wensen over. Ook bij Ouwerkcrk liet dc voorhoede wel eens een steek vallen en bovendien vond deze een gex-outineerde a oh t ei-hoede op zijn weg. Dc ï-ust 'giihg met dubbel blan ke stand in. Na 'de rust kreeg Burgh een klein overwicht cn «hiei-uit kon Leo Dijkman de openingstreffer sco ren (1-0). Lang bad ihij er geen ple zier van want rechtsback Evertse sdlioot in eigen doel (1-1). Aan weerszijden 'keurde dc scheidsrech ter een doelpunt af, weer van Dijk man en bij de blauw-witten van v. d. Werf. ToCh zag deze «laatste speler kans om zijn ploeg de leiding te ge ven (1-2), een stand die ondanks felle Burgh-pogiiïgcn niet meer ver anderde. SCHAKEN Zicrikzccschc Schaakvereniging Uitslagen wedstrijden clubcompeti tie: Groep I: C. Nolel-J. J. v. d. En- de 0-1; R. A. Huneman-M. J. Enz- lin afgebx-oken; J. Vcrkcrk-R. P. Ho- gerheijde 1-0. Gx-oep II: J. A. Rotle-R. Berman 0-1; R. Smits-C. v. d. Heuvel 0-1; J. P. Jongschaap-A. Kooij 1-0; P. v. d. Hulle-M. Gil jam K-Vz.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 6