In Soedan heerst slaapziekte Jeugd van „De Lichtboei" zorgde voor fantastische optocht „Delta-Sport" streed tegen „Sprint" Puttershoek startte met bietencampagne „HOOGSPANNING" BIJ C.T.V. OP INDUSTRIETERREIN Zierikzee krijgt een zwaaikom met loswal STREEKNIEUWS ingezonden mededeling 6 KHARTOEM, 28-9. - Het Soeda- nese ministerie van volksgezondheid heelt bekendgemaakt, dat meer dan 60.000 mensen in Soedan aan slaap ziekte of soortgelijke ziekten lijden. Dit zou te wijten zijn aan onvol doende medische verzorging in de huidige periode van onrust in de zuidelijke provincies. Vliegtuigen strooien vlugschriften uit, waarin zieke mensen dringend verzocht wordt naar een ziekenhuis te gaan. (In de drie zuidelijke provincies van Soedan, die autonomie eisen, wordt strijd geleverd tussen rege ringstroepen en opstandelingen). Getemde zeeleeuw LA JOLLA, California, 28-9. Duikers van de Amerikaanse marine zeggen tijdens de proe ven mei „Sealab 2", het expe rimentele onderwatcrlaboralo- rium, een zeeleeuw te hebben afgericht. Ze hebben de zce- leuw, die de naam „Samantha" heeft gekregen, geleerd op een zoemer te reageren tot een af stand van GÓ meter. Als belo ning krijgt „Samantha" vis. Aquanauten van het „sealab" meldden maandag dat Saman tha na enkele dagen oefening de opdrachten beter nituoert dan de bruinvis Tuffyna weken oefenen. Men hoopt de zeeleeuw met gereedschappen en reddingsmateriaal te kun nen uitrusten. LONDEN. De Britse sleepboot „Danube Eight" is op de Theems in aanvaring geweest met het 2258 ton metende Britse schip „Sir Joseph Rawllnscn". Bit laatste schip is ge zonken; zes man worden vermist. s-HEERENBERG. Bij een frontale botsing tussen een vrachtwagen en een busje zijn heden-dinsdagmorgen om ongeveer half zes vier personen om het leven gekomen. Twee perso nen werden zwaar gewond en een derde werd licht gewond. Koning Bou de-wijn van België zal een medische behandeling moeten ondergaan voor een lichte aanval van (heupjicht, aldus is maandag door het paleis in Brussel medegedeeld. De Belgische vorst zal enkele dagen zijn kamer moeten 'houden. BOEK Door die (pas verschenen) omnibus werd het weer heel gemakkelijk ge maakt voor het eerst - maar hope lijk bij vernieuwing - kennis te ma ken met Jan Mens. Wie „Marleen" herleest wordt het snel duidelijk dat dit gave verhaal nog niets van zijn oude glans heeft verloren en de glimlach der herkenning is er om menig kostelijk brokje proza, psy chologisch op een goudschaaltje ge wogen en doortrokken van een milde wijsheid, die teloor dreigt te gaan in onze tijd vol welvaart-„happe nings". Klassiek voorbeeld is dan toch wel het schoolreisje. Zo weinig hadden ze die kinderen van toen, maar ze waren helemaal vervuld van het volstrekt unieke evenement een dag naar „Het Haagje". Laat het uitgerekend slecht weer zijn, maar geen druilerigheid die de stemming kon fnuiken. De regen gaat over in gietbuien en jassen zijn wel gewenst. Komt er natuurlijk een kereltje zonder jas aan de trein, maar hij wordt - het kon nog net - door meester naar huis gestuurd om hem even te halen. Er was blijkbaar iets met die jas, want hij komt te rug met een enorme cape van pa. Die cape bepaalt het aangezicht van de dag, want eenmaal in de residen tie laat meester zijn eigen jas in de trein liggen. Jn een restaurant is er een kelner, die zo vriendelijk is een oude, lange jas (met fluwelen kraag) te willen lenen. Meester echter past er niet in en men ziet het gebeuren. De jongen ivordt in die jas gehesek en de cape is voor de paedagoog. Zijn leerling doorkruist het defti ge (daftig zegt men daar) in die on mogelijke zwarte oude herenjas, maar meester heeft zijn pupillen in gepeperd hem niet uit te lachen. Het klimaat blijft voor de nodige entourage zorgen, mant de hele dag - tot in Scheveningen toe - blijft het gutsen en na alle vochtige zotter nijen en spanningsvolle momenten - natuurlijk kwam de Gevangenpoort met de complete martelverzameling aan de bettTt - drenselt de groep een hotelletje binnen en komt de warme hap op tafel, afgerond met een pud dinkje. „Everl slaat er met zijn lepel op en zegt tot grote verontwaardi ging van juffrouw Klaps: „net de billetjes van m'n zusje". O, wat was er een gein op deze heerlijke dag en wat loopt er een duidelijke draad van blijheid (bij veel moeite en zor gen) en levensaanvaarding door dit boek. Het heeft U wellicht vroeger al geboeid. Het laat zich niet zonder ontroering herlezen, waarbij de niet originele - maar wel vanzelfspreken de - gedachte opkomt, wat een schrijver, ivat een mens die Jan Mens. Doen ze het tegenwoordig zo nog wel? SCH1ERE1LANDMAN. Opening van het seizoen Met versterking op 800 nieter rijp voor tweede klas ZIERIKZÉE, 28-9. Het meisjes atletickteam van „Delta-Spert" uit Zitrikzte heeft zondagmiddag te Roosendaal strijd geleverd tegen „Sprint" uit Breda, waarbjj tegelij kertijd de officiële promotie- en de gradatiewedstrijden van de derde naar de tweede klas van de heren plants vonden. Be Gcese vereniging A.V. '56 degradeerde hierbij van de tweede naar de derde klas. 'r Volgens de geldende, normen in de '"■'tweede klas, dat wil zeggen twee da mes op elk nummer, behaalde „Sprint" met 12.163 deze dag het grootste aantal punten. Met dit pun tentotaal behaalde „Sprint meer pun ten dan de kampioen van de tweede klas „Thor", welke vereniging n.l. 11.850 punten verzamelde. „Delta- Spert" kon op het nummer 800 me ter wegens gebrek aan dames niet uitkomen, terwijl dit nummer intus sen „Sprint" 1513 punten opleverde. Op de gezamenlijke acht nummers behaalde „Sprint" 10.650 punten en „Delta-Spert" 10.865 punten. Hierbij meet werden aangetekend dat de Zierikzeese meisjes op de 200 meter en bij het discuswerpen versterking ondervonden van de deelnemende Jet v. d. Giessen van „Slicdrecht Spert". Esther Goedhart-Schot en Jopie Stoutjesdijk droegen het grootste deel bij aan het puntenaantal van het Zierikzeese ploeg je. Esther be haalde n.l. totaal 1929 en Jopie (100 en 200 meter) totaal 1569 punten, hetgeen een mooi resultaat mag wor den genoemd. Aan het nummer estafette 4 maal lüO meter werd ook deelgenomen door het nieuwe lid van „D.-S." An neke Sinck. Dit nummer werd „ge maakt" in de mooie tijd van 54,7 sec., welke tijd de estafetteploeg nog niet eerder had gelopen. (Vorig jaar stond het Zeeuwse record nog op ruim 56 sec., hetgeen dit jaar werd verbeterd op 53,7 sec.). Uit deze wedstrijden kan intussen wel worden geconcludeerd dat als „Delta-Sport" alsnog versterking zou vinden op het ontbrekende nummer (de 800 meter), deze Zierikzeese ver eniging uitstekend mee zou kunnen komen in de tweede klas. Overstromingen in het gebied van Choluceta in 'het zuiden van Hondu ras hebben aan tenminste 14 mensen het leven gekost. Ook is veel vee en gewas verloren gegaan. WILLEMSTAD. Prins Bernhard heeft als eregast aangezeten aan een gezamenlijke lunch in hotel Cura sao Intercontinental van de drie servior clubs, te weten de Rotary, Lions en Riwanis. Het Nflordvietnamcse persbu reau meldt, dat Noord-Vietnam ge vangengenomen vliegers van de Amerikaanse luchtmacht als „op he terdaad betrapte misdadigers" zal la ten berechten. BRUSSEL. Aan de Belgische kust is de taalstrijd in de kerk in een nieuw stadium gekomen. Demon streerden de afgelopen maanden Vlaamse gelovigen tegen Franstalige preken in de kerken in de badplaat sen. Zondag was het de beurt aan Frans talige kerkgangers om te pro- testoren tegen Nederlandse preken. Kongolese troepen hebben een aanval te land en in de lucht ingezet op het laatste grote gebied in Oost- Konigo dat nog georganiseerd in han den van opstandelingen is. PUTTERSHOEK. 28-S. Vanmor gen is de Coöperatieve Suikerfabriek en Raffinaderij G.A. Puttershoek als eerste van de 12 Nederlandse suiker fabrieken met de verwerking dei- suikerbieten begonnen. Hoewel dc achterstand in de landbouwwerk- zaamheden veroorzaakt door de slechte zomer, nog niet geheel is in gehaald, was de aanvoer bevredi gend. Het suikergehalte van de te Puttershoek aangevoerde bieten is hoger dan het veeljarige gemiddelde, hetgeen vooral wordt toegeschreven aan het gunstige septemberweer. De bietencampagne begint een week la ter dan vorig jaar; dit als gevolg van de 10 procent lagere oogstver- wachting. Aurriuppelcampagiie is iu volle gang ZILK1KZEE, 27-9. De aardappel- campagne op Schouwen-Duiveland is in volle gang en dat betekent „hoogspanning" by de Coop. Telers- vtreniging „S. en g.a. op het in dustrieterrein alhier. De C.T.V. heeft met ingang van de nieuwe oogst de beschikking gekregen over een grote nieuwe loods welke geschikt ge maakt Is vcor de buikopslag en voor opslag in kisten. Met de ingebruik neming van dit nieuwe gebouw wordt intussen wel duidelijk aange toond dat de C.T.V. sedert de oprich ting in 1956 sterk is gegroeid. Op de vraag „hoe functioneert thans de 'C. T.V. cp Schouwen-Duiveland" geeft de heer D. Kruidenier antwoord in een uitvoerig artikel dat verscheen in het augustusnummer van „Samen Sterk", het officieel orgaan van de Nat. CoÖp. Aan- en Verkoopver. voor Land- en Tuinbcuw g.a. CEBECO te Rotterdam. De schrijver zet in zijn artikel on der de titel „Aardappelteelt met sta tutaire stimulansen" uiteen dat dit in feite een simpele aangelegenheid is. Na de oogst gaan de aardappelen (voor 't merendeel Bintje) bij de boeren en voor een deel bij de C.T.V. in de cel om daar te wachten op het moment van verkoop, bewerking en afvoer. Voor de verkoop vormen sommige leden pools, verdeeld over drie tijdvakken, anderen bepalen zelf het moment van verkoop. Heeft een partij marktbestemming gevonden dan worden de aardappe len in kisten gedaan en de sort eer machine ter bewerking voorgezet. Twee machines verdelen de per vorktruck aangereden partijen in porties van de gewenste sorteringen. Daarna vertrekt het produkt naar de plaats die de koper wenst. Veelal is dat buitenlands omdat de Schouwen- Duivelandse aardappelen voor 50 procent geëxporteerd worden. Rapport Van iedere partij die naar 'het Zie rikzeese industrieterrein ter bewer king wordt aangevoerd maakt men rapport op. De uitval, door ziekte en rocibeschadigingen en andere afwij kingen worden nauwkeurig vastge steld. Mede op basis van deze gege vens vindt de uitbetaling piaats aan de telers. De aardappelen worden bij de C.T.V. bewaard op 7 tot 10 gra den, hetgeen o.a. blauw worden vrij wel uitsluit. De heer Kruidenier be antwoordt in zijn artikel de vraag of het systeem naar volle tevreden heid van de telers werkt zeer posi tief. In de laatste jaren groeide de omzet in 'kg. dan ook van 5.653.721 in 1960-'61 tot 13.392.691 in '64-'65. Bovendien wordt vastgesteld dat de telersprijzen door het bestaan van de C.T.V. aanmerkelijk zijn opge trokken. Het succes van het C.T.V. wordt vooral toegeschreven aan de statutair voorgeschreven leverings- plicht van de leden. Op deze ver plichtende regel wordt slechts één uitzondering toegestaan en dat be treft de vroege aardappelen die ver plicht moeten worden geveild. Tussen of in de kisten Tegenover het in '59 geopetóéë hoofdgebouw is thans een loods voor de opslag van ca. 2800 ton produkt verrezen en niet zonder reden is de ze uitbreiding geschikt gemaakt voor buikopslag en bewaring in kisten, voor welk doel ten tweeden male 500 kisten zijn aangekocht. Wordt het opslag in kisten, dan gaan de aardappelen in de kisten, wordt het bulkonslag dan gaan de aardappelen tussen de kisten. Door een bepaalde wijze van stapelen kunnen nl. met de kisten drukvaste wanden gecon strueerd worden, waartussen grote hopen produkt kunnen worden op geslagen. Intussen is momenteel natuurlijk ook de ift 1959 gestichte -luchtgekoel- de bewaarplaats met sorteerinrich- ting op het industrieterrein volop in geschakeld voor de lopende campag ne. Deze bewaarplaats telt 26 cellen van elk 50 ton en is uitgerust met een grote sorteermachine (capaciteit 80 ton per dag), waarvan er in 1963 nog eenzelfde bijkwam. De celien zijn overigens niet het eigendom van de C.T.V. maar van de leden per soonlijk. De 18 meter brede werk vloer en allé apparatuur wordt daar entegen wel gezamenlijk geëxploi teerd. Intusien toont de groei van de C. T.V. wel aan dat oprichter J. Koop man en zijn mede-bestuui ders en het bestuur o.l.v. de huidige voorzitter de heer J. v. d. Zande goed hebben gezien toen het er op aan kwam de telersvereniging van de grond te krijgen en op het goede moment be langrijk uit te breiden. Twintig man personeel vinden er thans druk werk onder leiding van de bedrijfsleider de heer C. van Driel, terwijl de heer P. v. d. Welle zetelt 'in het kantoor voor het uitge breide administratieve beheer. Snelle vorktrucks bewijzen bij het „interne transport" op de terreinen en in de loodsen onschatbare dien sten (foto links). Foto midden: de aardappelen worden aangevoerd in zakken .kisten of los in wagens. Het produkt wordt gelost in de stortbak en via een opvoerwand gaan de aardappelen vervolgens over een veertig meter lange transportband naar elke gewenste plaats in de loods, iraarby zonodig tceer zy- bandjes worden ingeschakeld. Wor den de aardappelen los aangevoerd dan kan de wagen, zoals dat bij graan ook gebeurt, op een hefbrug scheef gezet worden. Foto rechts: een overzicht van de nieuwe loods met iransporlinstallalie (Foto's: Z'ierïkzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE, 27-9. De binnen stad van Zicrikzee aanschouwde maandagavond een feestely'kc op tocht, die als een bonte en fleurige slang door de stad trok. Vooraan ging een pittig spelend „Kunst en Eer" en het complete spektakelstuk betekende de originele opening van het seizoen van het Leger des Heils- clukhuis „De Lichtboei". Een expe riment deze' optocht, maar een zeer geslaagd. De jeugd genoot ervan; de aandacht werd cp prettige wyze ge vestigd cp hét veelomvattende club huiswerk en tenslotte kreeg het pu bliek „waar voor zyn geld", want de kinderen hadden voor een koste lijke verkleedpartij gezorgd en als was dit nog niet genoeg, waren daar de „grote stukken", die de optocht de nodige allure gaven. Eén ding was jammer, nl. dat de feestverlichting in de stad niet was ontstoken, een verzuim waarvoor niemand-blaam treft. Het was blijk baar vergeten, maar hier en daar za ten nog al donkere gedeelten in de roete en voor een kijkspel is dat na tuurlijk niet bevorderlijk. Een kijk spel intussen was het. In bonte stoet trokken voorby groepen in de meest fantastische „vermommingen". Gelyk gezegd vie len vooral de grotere samenstellende delen cp, als het zeilschip, de Spitfire de groep Roodkapje, de kano, de Ro de Kruis-groep, Stiefbeen en ande re, die het geheel tot een verrukke- lyk kykfestijn maakten. Naar coördinatie van de ontwikkelingshulp WASHINGTON, 27-9. De president van de Wereldbank, George Woods, heeft maandag in een toespraak bij de opening van de jaarvergadering - van da Wereldbank en het Inter nationale Monetaire Fonds in Was hington aangedrongen op een groot scheepse en gecoördineerde hulpver lening aan de ontwikkelingslanden, als middel om oorlog te voorkomen. Als we geen snellere vooruitgang boeken zal er ontevredenheid, onrust en spanning ontstaan die eens de grenzen zullen overschrijden en uit eindelijk zowel de rijke als de arme landen zullen 'besmetten, zo zed Woods. Zijns inziens moeten zelfs in landen waar oorlog dreigt en waar de politieke onrust zeer groot is, ont- wvkkelingsprojökten ter hand wor den genomen. Schouwse jeugd doet mee aan tafelwedstrijd HAAMSTEDE, 27-9. Een aantal la gere scholen in Schouwen-Duiveland hebben besloten mee te doen aan een zg. „Herfsttafelwedstryd", georgani seerd door de Vogelwacht „Schou wen-Duiveland". De bedoeling is dat door de leerlingen van de scholen onder leiding van onderwijzers op een tafel of ander vlak van ongeveer 2 m-. grootte een kleine tentoon stelling wordt gecreëerd van aller lei zaken die op wandelingen in de natuur werden gewonden. Vruchtjes van bomen en struiken, maar ook wel bloemen van typische herfst- planten en paddestoelen zullen wel de hoofdschotel op deze „tafels" vor men. Zeldzame exemplaren van bv. paddestoelen mogen natuurlijk niet worden meegenomen. In de namiddag van 7 oktober a.s. zal een jury van de Vogelwacht dc verschillende tafels gaan beoordelen en de school die met de beste resul taten uit de bus komt krijgt een pr\js. Gemeentelijke kleuterschool Calandweg bijna klaar Z1ERIKZEE, 28 september. Aan de Calandweg is aan de „rand" van bouw- panl Mglta II (te nieuwe gemeentelijke kleuterschool thans praktisch voor ingebruikneming gereed gekomen. Aan het moderne lichte gebouw wordt thans de laatste hand gelegd, om op 1 oktober a.s. de school te kunnen open stellen. (Foto: Zienükzeesdhe Nieuwsbode). Ook de „individuelen" hadden ech ter uitstekend hun best gedaan. De roete De opstelling van de optocht vond plaats bij het clubhuis in de Post- straat, waarna men via Poststraat, Korte St. Jansstraat, St. Domus- straat, Nieuwe Boogerdstraat en Nieuwe Haven het stadscentrum be reikte, waar de jury was gestatio neerd, die voor de moeilijke opgave stond het beste er uit te kiezen voor de prijzen. Nadien knoopte men nog een „staart" aan de optocht, die ten slotte werd ontbonden op het Kerk plein waar ook de prijzen werden bekend gemaakt. De uitslagen waren: 1ste prijs: Grezina de Looze, Ria Willemse (bruidspaar); 2de prijs: Kita de Ja ger, Idie Pannekoek (twee verpleegr sters met tussen zich in -een brancard met een patiënt); 3de prijs Betsie Klcet, Rinus Kloet (Roodkapje en de boze wolf). Bovendien werden nog tien troost prijzen toegewezen. Behalve een zwaaikom krijgt het Sas op deze plaats een loswal, zodat de oude wrakke beschoeiing nu spoedig zal worden opgeruimd. (Foto: Ziierijkzeesdhe Nieuwsbdde). Volgend jaar goede verbinding Sas—Industrieterrein ZIERIKZEE, 28-9. De situatie aan het Sas te Zierikzee zal in de loop van de komende maanden grondig worden gewijzigd in verband met de thans volop in uitvoering gekomen werkzaamheden voor het maken van een zwaaikom en van een loswal. Deze loswal krijgt een lengte van 70 meter en komt evenwijdig aan het Sas te lopen en daarmee zal het pro. blcem van te weinig losgelegenheid aan de Zierikzeese havens begin van de zomer ongetwijfeld tot het verle gden beheren. Het maken van de zwaaikom is bepaald geen eenvoudige zaak. Het aannemersbedrijf Leijs uit Kapelle- Biezelinge staat hierbij o.a. voor de taak een stalen damwand te slaan tot een lengte van in totaal plm. 120 meter. De damwand-palen hebben elk een lengte van 12 meter. Bij de werkzaamheden wordt nogal hinder ondervonden van oude restanten ka demuur. soms worden muurresten aangetroffen van een dikte van vier meter. Voor het uittrekken van de oude beschoeiing en dergelijke enor me stukken muur zal binnenkort een bok van sloop- en bergingsbedrijf Van der Marei uit Viane worden in geschakeld. De bodem van de zwaai kom komt 80 cm onder de laagwa- terspiegel. Intussen staat wel vast dat de te maken loswal vooral ook voor de plaatselijke industrie straks goede diensten zal kunnen gaan verlenen, cmdat vanaf het Sas over de nieuw aan te leggen weg over de oude trambaan naar de Julianastraat via het Grceneweegje - dat zal worden verbreed - het industrieterrein in de Zuidheek uitstekend bereikbaar zal werden. Verwacht wordt dat het werk begin juni gereed zal zijn. ZIERIKZEE De modeshow Aanvullend op het verslag van de maandagavond in „Concordia" ge houden modeshow (men zie elders in dit nummer), zij nog medegedeeld dat één der geshowde modellen, was ontworpen en gebreid door de win keljuffrouw van „De Wolbaai", mej. Van Ham. Uit handen van de eige naar van de zaak de heer Gudde, modhten - na afloop van de geslaag de show - de mannequins een ruiker bloemen in ontvangst nemen. KOSTBARE VONDST SENLIS, 27-9. Bij het graven oan een greppel heeft een Franse arbeider bij Senlis in de omgeving van Parijs een bloempot met 243 goud- en zil verstukken met de beeltenis van Napoleon opgegraven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2