KONINKUJK PAAR „WARM" ONTVANGEN OP CURACAO Op Luzon groot aantal slachtoffers als gevolg van vulkaanuitbarsting „Verjonging" van de economie in Rusland Provo's worden snel berecht Hilversum hielp Algerijns stadje GIVE A MAN A LUCKY NIEUWE OPROEP V.N.-RAAD AAN INDIA EN PAKISTAN In Vietnam executies I over en weer Ongeluk Pipercub kost 2 mensenlevens Nederlands meisje in Rome vermoord ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 28 september 1965 122ste jaargang Nr. 19861 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE CCURAN1 1797-1869 REDAKTIfc EN ADMINISTRATIE; Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-225S, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij 'v/h Lakenman Ochtman, Zi»rikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES; Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 1 1,25 per stuk. In dit nummer: TSiemve C.T.V.-loods Zierikzee in vol bedrijf Al vroeg was het druk in Willemstad WILLEMSTAD, 27-9. II. M. de Koningin en Z. K. H. prins Bernhard hebben cm half twee maandagmid dag voet aan wal gezet op Antilli aanse bcdem. Het koninklijk paar werd beneden aan de statietrap van de „Zeven Provinciën" begroet door gouverneur mr. N. Debrot van de Nederlandse Antillen, de minister president van de Nederlandse Antil len, de heer E. Jonckheer en de ge zaghebber van het eilandgebied Cu racao, dc heer Gcrsira. Reeds vrceg in de ochtend was het druk in Willemstad. Duizenden belangstellenden kwamen per auto naar de stad om zich te verzeke ren van een goed plaatsje van waar zij de aankomst van koningin Juli ana en prins Bernhard goed zouden kunnen zien. Reeds om half zeven was de krui ser „De Zeven Provinciën" voor Cu racao waar te nemen. Rond de in gang van de St. Annabaai, de ver binding van zee met de natuurlijke havenbekkens van Curacao, hadden zich duizenden mensen opgesteld, van wie zeer velen met filmcamera of fototoestel. Het was een imposant gezicht de kruiser te zien binnenkomen langs het gouvernementshuis. Vliegtuigen van de Marine Luchtvaartdienst wa ren over de stad geviogen, de oor logsbodem tegemoet. Koningin en prins stonden aan dek en het gejuich was niet van de lucht. Ontelbare malen klonk het „Bon Bini" (wel kom). Vanaf het waterfort klonken de Telharde saluutschoten over het cen trum van Willemstad, weerkaatst tegen zeventiende eeuwse geveltjes. Om half negen precies daalden de koninklijke bezoekers de statietrap af (een vliegtuigtrap, voor de gele genheid even geleend van de Antilli aanse Luchtvaart Maatschappij), waarna zij, zoals gemeld werden ver welkomd door gouverneur Debrot, minister-president Jonckheer en ge zaghebber Gorsira, De koningin droeg een donkerbeige deux-piece, de prins het witte admiraalsuniform. Op dek stonden de marine mannen aangetreden, op het achterdek de marinierskapel met tamboer en pij pers. Geen „oranjezon" De op de wal opgestelde mari nierskapel speelde de volksliederen in tegenstelling met Nederland was het maar gelukkig, dat het traditio nele oranjezonnetje verstek liet gaan want het was warm genoeg. Er hing een lichte bewolking en de passaat wind zorgde voor enige verkoeling. September is in de Nederlandse An tillen een van de warmste maanden. Na inspectie van de erewacht na men koningin en prins plaats in een donkerrode open auto, die hen naar het centrum van Willemstad bracht. De route ging langs het bekende autonomiemonument naar het mo nument voor de gevallenen aan het Waaigat. In de stad werd stapvoets gereden om het talrijke publiek in de gelegenheid te stellen de hoge bezoekers goed te zien. Een stilte viel toen koningin en prins cp het monument tcetraden om daar een krans le leggen. Vijf minuten slechts nam de plechtigheid in beslag, toen gingen de bezoekers weer verder. In de sinds kort luchtgekoelde statenzaal hebben de Curacaose sta tenleden maandag de koningin en prins Bernhard in hun midden ont vangen. Gezeten op creme-kleurige zetels, waarop het Nederlandse wa pen was aangebracht, hoorden zij de toespraak van statenvoorzitter Bikker. Zijn rede werd door de koningin beantwoord. Aanwezig waren o.m. de Raad van Advies, burgerlijke en kerkelijke autoriteiten, vertegenwoordigers van de rechterlijke macht, van het corps consulaire en van handel en indu strie. Ook nu was de belangstelling langs de route van het gouverne mentshuis naar de statenzaal, een afstand van enkele honderden me ters, weer overweldigend. Ingezonden mededeling QUICK DISPATCH stukgoeelstuwadoor heeft goed nieuws voor U! Zie pagina 5 MANILLA, 28-9. Als gevolg van een uitbarsting van de vulkaan „Taal" cp het Philippjjnse eiland Lu- zon zouden 300 mensen zijn omgeko men. Zij bevonden zich aan boord van drie schepen waarmee zjj voor de uitbarsting vluchtten. De schepen zouden zijn gekapseisd. De ongeveer 100 kilometer ten zui den van Manilla gelegen vulkaan was de afgelopen nacht plotseling gaan werken. Grote rookkolommen stegen uit de krater op. President Macapagal had red dingseenheden opgedragen de 28.000 bewoners van het eilandje waarop de vulkaan zich bevindt, te evacu eren. De president is zelf naar de bedreigde plaats vertrokken. Bij de laatste uitbarsting van de „Taal" in 1911 kwamen 1400 mensen om het leven. Vuurbollen De „Manilla Times" meldt dat de vulkaan, die gelegen is op een ei landje in een meer op Luzon, van nacht om half drie plaatselijke tijd (maandagavond 18.30 uur) grote vuurbollen tot een hoogte van 3.000 meter de lucht in wierp. Een piloot van een passagiersvliegtuig had om Invoering van winstprincipe en geen „tussenraden" MOSKOU. 27-9. Dc Russische re gering heeft maandag bij monde van premier Kosygin vérstrekkende plan nen voor de „stroomlijning" van dc economie in dc Sowjet-Unie inge diend. De Russische premier bood het rapport voor „economische verjon gen" aan in een lange toespraak tot het centrale Comité van de commu- AMSTERDAM, 27-9. Onder per soonlijke leiding van dc officier van justitie, mr. dr. J. G. Hartsuiker, hoofd van het arrondissementspar ket in Amsterdam, hebben justitie en politie een actie ingezet om een einde te maken aan de wekelijks te rugkerende relletjes bij het Lieverd je op het Spui. Tijdens het verhoor van de elf aangehouden provo's zaterdagnacht op het hoofdbureau van politie zijn zondag op het parket in het paleis van justitie de dagvaardingen voor de jongelieden gereedgemaakt, die nog die zondag aan hen zijn bete kend. Donderdagochtend 30 septem ber om tien uur zullen zij voor de politierechter - op een extra inge laste zitting - terecht moeten staan. Officier van justitie is mr. H. E. van Renesse. De justitie heeft van een zelden gehanteerd artikel van het wetboek van strafrecht - artikel 186 - gebruik gemaakt, dat betrekking heeft op het deelnemen aan een volksoploop (ver bod tot samenscholing). Indien men na drie keer te zijn aangemaand om zich onmiddellijk te verwijderen geen gevolg heeft aan dit bevel is men strafbaar. Dit gold dus zowel voor dc deelnemers aan de happe ning als de toeschouwers daarbij. De maximum op te leggen straf is drie maanden of een boete van 1200 gulden. die tijd een luide explosie gehoord en een lichtflits gezien. De lucht was daarna door rook en as verdui sterd. De vulkaan heeft de laatste tijd tekenen van ongewone activiteit ge toond. Vogel in motor FORMOSA, 27-5. Op Formosa is bijna een straalvliegtuig van het type Convair-880 van de „Cathay Pacific Airways" met 96 passagiers verongelukt. Toen hel toestel in volle vaart voor de start over de rolbaan reed, kwam een vogel in één van de straalmotoren die di rect tot stilstand kwam. Daar door raakte het vliegtuig uit de koers. Alleen door sterk te remmen, waardoor alle banden van het landingsgestel spron gen, kon de piloot een ongeluk voorkomen. HILVERSUM, 27-9. De aktie van Abbe Pierre, georganiseerd en uit- gevcerd door de stichting „Emmaus- vrienden Nederland" en meer in het bijzender de afdeling Hilversum van deze stichting, heeft aan papier, lompen en metalen een bedrag bij eengebracht ter waarde van onge veer dertigduizend gulden. De opbrengst is bestemd voor het stadje Djemila in Algerije, dat aan vankelijk een toeristencentrum was, maar zwaar heeft geleden als een gevolg van de oorlogshandelingen. Het geld van de opbrengst van de ze aktie wordt besteed voor het on derwijs, de medische verzorging, de herbouw van woningen en scholen in Djemila. Aan de aktie hebben 650 vrijwil ligers uit alle geledingen der Hilver- sumse bevolking meegewerkt. AMSTERDAM. De Nigeriaanse de legatie van cacao-boeren, diie op rondreis is door Europa, heeft maan dagavond als onderdeel van haar be zoek aan Nederland een receptie ge- houdfen in het Apolio-hotel. Varkenspest in Heesch OSS, 27-9. In de gemeente Heesch is een geval van varkenspest gecon stateerd bij de landbouwer P. Span- jers. In het totaal zijn in dit bedrijf zeventig varkens afgemaakt. Ingezonden mededeling nistische partij op een voltallige ver gadering in het Kremlin. Het plan omvat onder meer de ontbinding van een uitgebreid net van 50 regionale economische raden, die destijds door Ohroesjtsjef zijn in gesteld. Twee door Ohroesjtsjef in gestelde overkoepelende organen, de Opperste Nationale Economische Raad en de in Moskou zetelende Raad voor de Nationale Economie, zullen eveneens worden afgeschaft. In zijn rapport kondigt Kosygin aan dat de produktie volgens tevo ren vastgestelde produktie-quota zal verdwijnen er. dat de fabrieken op winstbasis zullen gaan werken. Hier door zou de fabrieken „onnodige controle bespaard blijven en zullen zij in staat worden gesteld de meest economische besluiten te nemen die gericht zijn op concrete produktie- voorwaarden". Volgens een samenvatting die 'het persbureau „Tass" maandag laat gaf zijn de belangrijkste hervormingen 1. versterking van de centralisatie met de leiding in Moskou en op heffing van alle tussenorganen zoals de economische raden (Sov- narchozen). 2. Aan de ondernemingen wordt in terne autonomie verleend ter be vordering van de teohnisohe voor uitgang van de fabrieken en ten bate van de werknemer. Vechtpartij oorzaak van hartaanval SITTAR'D, 27-9, Een vechtpartij tussen twee broers in Sittard is de oorzaak van een dodelijke hartaan val van ccn derde broer. Het slacht offer is de 46-jarige V. uit Sittard, die In ccn café twee van zijn vech tende broers wilde scheiden. Toen hij naar buiten Mep zakte hij op het trottoir ineen en overleed. Chinese loopgraven grensgebied Tibet-Sikkem NEW YORK, 28-9. Dc Veiligheids- raad der V. N. heeft maandagavond, tijdens een spoedbijcenkomst naar aanleiding van dc nieuwe gevech ten in Voor-Indië, eenstemmig van India en Pakistan geëist dat zjj zich onverwijld houden aan het staken van het vuren, waarmee zy vorige week onvoorwaardelijk instemden. Voorts eisten de Raad dal beide landen hun troepen terugtrekken op de stellingen die zij voor het uit breken der vijandelijkheden inna men, daar dit een noodzakelijke maatregel is ter verdere uitvoering van de resolutie inzake het bestand. De Indische en de Pakistaanse ver tegenwoordiger reageerden onmidde- dellijk met de beschuldiging dat de andere partij verantwoordelijk was voor de schendingen van het be stand. De voorzitter, Arthur Gold berg, antwoordde dat dit de vierde maal was dat de raad tot beëindi ging van de vijandelijkheden had op geroepen cn daarom volkomen het recht had van de partijen te eisen dat zij de resoluties nakomen. Secretaris-generaal Oe Thant had eerder verklaard, dat India niet had geantwoord op twee verzoeken om Indische troepen terug te trekken en dat Pakistan had meegedeeld dat er geen terugtrekking mogelijk is voordalr beide partijen overeenstem ming hebben bereikt over een terug trekkingsschema. Chinese stellingen NIEUW DELHI, 27-9. Een Indi sche militaire woordvoerder heeft volgens het Indische persbureau „P. T.I." inf Gangtok, de hoofdstad van Sikkim, verklaard dat de Chinese militairen in de afgelopen 24 uur bezig zijn geweest met het aanleggen van loopgraven langs vrijwel de ge hele grens tussen Tibet en Sikkim. De woordvoerder trok hieruit de conclusie dat de Chinezen voorne mens zijn hun stellingen in dit grens gebied te handhaven en dat zij hun legen India gerichte politiek zullen voortzetten. Melding uit Pakistan KARATSJI, 27-9. Radio-Pakistan heeft bericht, dat Pakistan aan waarnemers van de Verenigde Na ties nieuwe schendingen van het be stand door de Indiërs heeft gemeld cn wel tien kilometer ten oosten van Lahore cn langs de grens tussen Oost-Pendsjaab en West-Pakistan. Ook /Paramaribo heeft z&ch opge maakt om koningin en prins vorste lijk te ontvangen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Bij het onderwijs is het *i* hoogste gebod: werk met alle *j* macht tegen versnippering van *j* aandacht. SAIGON, 27-9. Zuid-Vietnam zal het executeren van terroristen on verminderd voortzetten ongeacht het feit, dat de Vietcong daarvoor Wraak neemt met terechtstellingen van ge vangen genomen Amerikanen. Dit is maandag verklaard door de premier van Zuid-Vietnam, generaal Ngcejen Cao Ky. Hij zei, dat het me rendeel van de terechtstellingen in stilte zal gebeuren, doch dat men nu en dan, bij wijze van afschrikwek kend voorbeeld, openbare executies zal uitvoeren. De Vietcong-radio meldde zondag, dat de opstandelingen twee Ameri kanen hadden terechtgesteld. Men ziet dit in Saigon als een wraakoefe ning voor de executie van drie Viet- congleden op 22 september. DEN HAAG, 27-9. Bjj een on geluk met de piper-supercup, dat maandagmiddag om enkele minuten voer één uur bij de legerplaats Er- melo is neergestort zijn twee men sen om het leven gekomen. Het zijn de 24-jarige vaandrig P. Scholten, gehuwd en woonachtig in Den Haag die het vliegtuigje be stuurde, en de 24-jarige reserve tweede luitenant W. P. Th. van der Molen, legerluchtwaarnemer bij de Koninklijke Landmacht. Luitenant Van der Molen was eveneens ge huwd en woonachtig in Den Haag. Vaandrig Scholten was afkomstig van de vliegbasis Ypenburg. Betaling abonnementsgeld De abonné's BUITEN SCHOU- WEN-DUIVELAND, die zich 25 cent incassokosten willen besparen, kunnen bet abonne mentsgeld ad f 5,85 voor het vierde kwartaal 1965 storten op onze posttrekening 137677. De administratie. WAT 1EGT 01 bilt Weinig wind Verwachting tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking met opkla ringen en enkele lokale buien; van nacht en moi-genochtend hier en daar mist; zwakke tot matige wind hoofd zakelijk zuidwestelijk en weinig ver andering in temperatuur. 29 sept. Zon op 6.37, onder 18.23. Maan op 11.57, onder 20.22. 30 sept, Zon op 6.39, onder 18.20. Maan op 13.11, onder 20.53. Eerste kwartier: 2 okt. te 13.38. HOOG W AT EK ST A IN DEIN ZIERIKZEE: In de sector Ken Charan, een zes tig kilometer ten zuidwesten van Amritsar, hadden de Indiërs mijnen gelegd en waren daarna met een ba taljon troepen in de aanval gegaan in zuidelijke richting, in de buurt van Fazilka. Alvorens naar Lahore terug te ke ren, hadden de V.N.-waarnemers ge poogd in contact te komen met de Indische legerleiding. Dit lukte even wel niet, aldus radio-Pakistan. ROME, 27-9. In een hotelkamer in Rome is maandagmorgen de 18-ja- rilge Nederlandse Cornelia Sofia Nie- mantsverdriet dood aangetroffen. Zij ■bleek om het leven gébracht met een aantal messteken. De uit Sdhiedam afkomstige mejuffrouw Niemants- verdriot wbont sinds een aantal maanden met haar moeder in Rome, waar zij zanglessen volgde aan het conservatorium van Santa Cecilia. In verband met dc moord is een stu dent, Giul'io Mainentani aangehou den. 29 sept. 30 sept. 5.58 v.m. 6.31 v.m. 18.07 n.m. 18.39 n.m. BROUWERSHAVEN: 29 sept. 5.31 v.m. 17.50 n.m. 30 sept. 6.09 v.m. 18.25 n.m. Doodtij: 4 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer wordt thans be heerst door een gecompliceerd ge bied van lage luchtdruk, waarin ver schillende storingen te onderscheiden zijn. Een van deze, vergezeld van een klein stormveld, trekt over Dene marken naar de Noordzee, een vol gende is vrijwel stationair en be vindt zich 'bij Ierland. Een derde sto ring koerst met grote snelheid naar Portugal en een vierde veroorzaakt veel regen in de Povlakte. Ons land bevindt zich tussen al deze storings- gebieden in. De lucht die hier stag neert is onstabiel van opbouw, maar de 'buien zijn niet talrijk. Gister avond viel in zuid-Limburg bij een onweersbui nog 12 millimeter regen. In het weerbeeld wordt voor morgen niet veel verandering venvacht. Een onzeker punt is of de regenzone van de storing lin de Povlakte. waarvan verwacht wordt dat deze naar het noorden afzwenkt ver genoeg van dc oostgrens verwijderd blijft. De 'ko mende nacht kan plaatselijk weer mist ontstaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1