Fraai na-zomerweer bracht nog wat Relatie tussen roken en hartziekten gasten in Schouvvse Westhoek Raffinaderij in Europoort-gebied SLIK UW PIJN WEG MET EEN "AKKERTJE' WESTERSC1IOUWEN, 25-9. Een prachtige week ligt achter de rug en een goed opmerker zal geconstateerd hebben dat er nog steeds - hoewel wat laat - gasten zijn. Het zijn voor al de hotels en de zomerhuisjes die van deze belangstelling profiteerden. Bij het aanschouwen van het strand gedurende deze zomerse week is het opgevallen dat hier heerlijk genoten is van het late herfstzonnetje. Zon nebaden, zwemmen, wandelen en rustig genieten waren geliefkoosde bezigheden van dit publiek dat echt op het weer af is gekomen. Het strand heeft reeds de najaars allures aangenomen en praktisch alle badhokjes, wisselcabines en toiletten zijn reeds uit elkaar geno men en door de diverse eigenaars opgeborgen. Met jeeps die aanhang wagens trekken en kleine vracht auto's wordt ihet houtwerk, keurig genummerd, via de schuine oploop aan de Punt van het strand gereden, veilig voor de naderende herfststor men. Blijven alleen nog maar d'e res tanten van genuttigde heerlijkheden in de vorm van veel plastic en pa pier. Een flinke storm zal dit mate riaal wel van het strand wegvegen. Toch doet het goed om de dorpen weer bijna leeg te zien met alleen maar de figuren die hier al jaren wonen met daartussen nog een late gast. De eerste bladeren gaan vallen en hebben hun plicht, mee te wer- KEUKNIEUYVS Paus Paulus VI vierde 68ste verjaardag VATICAANSTAD, 2G-9. Paus Pau- lus de Zesde heeft zondag ztfn 68ste verjaardag gevierd. In de ochtend verscheen hu. zoals gewoonlijk, voor het raairt van zjjn studeerkamer om de gelovigen op het St. Pietersplein toe te spreken en zün zegen te geven. Tot de naar schatting vijfduizend mensen die ondanks hevigere genval naar het plein waren gekomen, zei de Paus dat de toestand in de wereld er beter uitziet dan een paar dagen geleden. Hij doelde daarbij kennelijk op de situatie in Voor-Indië. De Paus noemde de toestand echter nog ver ward en onzeker. De wereld was zijns inziens vol problemen en tegen strijdigheden en het was begrijpelijk dat de R.K. kerk er naar streeft door middel van het Concilie de moderne problemen beter aan te pakken. Flitsen uit het buitenland NEW YORK. De Algemene Verga dering van de V.N. heeft besloten de kwestie-Tibet op de agenda van haar huidige zitting te plaatsen. De stem verhouding was 41 tegen 26 stem men. ORAN. Nabij de Algerijnse stad Oran is een autobus op een zeer bochtige kustweg door het plotseling falen van de remmen verongelukt. Het voertuig vloog uit een haar speldbocht en kwam honderd meter lager op de rotsen terecht, waarna het in zee verdween. Twintig van de inzittenden kwamen om het leven en dertig liepen - merendeels ernstige - verwondingen op. BONN. De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Gerhard Schrö- der, heeft vrijdagavond in een vraag gesprek voor de televisie gezegd, in het nieuwe kabinet minister van bui tenlandse zaken te willen blijven. MOSKOU. „We kunnen beter za ken met elkaar doen dan met elkaar vechten". Aldus de Russische maar schalk Jerjomjenko, verdediger van Stalingrad, die tot de eregasten be hoorde op de Nederlandse dag van de Internationale technisch-chemi- sche tentoonstelling die op het ogen blik in Moskou wordt gehouden. LIMA. Peruviaanse troepen heb ben een troep guerrillastrijders om singeld en bij het gevecht dat daarop uitbrak op de dicht begroeide hel lingen van de Andes, zouden vele guerrillastrijders gesneuveld of ge wond zijn. CARACAS. In de Venezolaanse hoofdstad Caracas zijn opnieuw drie politiemannen vermoord, op ver schillende plaatsen van de stad. Twee werden doodgestoken en één neergestoken. De golf van terreur heeft de laatste tien dagen reeds aan negen politiemannen het leven ge kost. OSLO. De 52-jarige Per Borten, landbouweconoom en lid van de cen trumpartij, de partij van de boeren, zal de nieuwe Noorse regering, de eerste niet-socialistische sinds 1935, leiden. VATICAANSTAD. In dc Sint Pie- ter te Rome, de basiliek die het hart vormt van de Rooms-Katholieke kerk, klonken vrijdag zigeunerviolen terwijl drieduizend zigeuners uit heel Europa daar samenkwamen voor een boetedag. OTTAWA. De Canadese generaal Bruce MacDonald is benoemd tot hoofd van de waarnemers van de V.N. in het grensgebied tussen India en Pakistan. Dit werd door premier Lester Pearson van Canada bekend gemaakt. Gcnei"aal MacDonald is op Cyprus bevelhebber van de V.N.- vredesmacht in het gebied van Ni cosia geweest. WENEN. Een lid van het Centrale comité van het Zuidvictnamcse be vrijdingsfront, de politieke afdeling van de Vietcong, Dang KoeangMinH, heeft in een vraaggesprek met het Hongaarse communistische blad „Neps/abadsag" gezegd, dat „de nieuwe vorm van oorlogvoering zeer zeker moeilijkheden veroorzaakt voor ons volksleger, maar de gekke akties van de Amerikaanse legerlei ders kunnen de toestand niet ver anderen". ken aan het verzamelen der opbouw stoffen voor de boom, gedaan en langzaam maar zeker gaat de natuur ter ruste. Prinses Margriet opt-nile Velser stadhuis IJMUIDEN, 24-9. Het nieuwe stad huis van Velsen, een schepping van de architect W. M. Dudok, is vrij dagmiddag officieel geopend door H.K.H. prinses Margriet. Zij deed dit door in de burgerzaal van het stadhuis, in aanwezigheid van een 250-tal genodigden, een standbeeld van wijlen koningin Wil- helmina te onthullen. Het beeld geeft koningin Wilhelmina weer zo als zij was op een van de meest aan grijpende ogenblikken van haar re gering, bij haar terugkeer in bevrijd gebied aan het einde van de tweede wereldoorlog. Duizenden mest kuikens verbrand AMERICA, 24-9- In Hurt-America is brand uitgebroken in de kippe- hokken van de heer H. Thielen. In deze hokken waren precies een half uur tevoren 12.500 mestkuikens ge zet, welke allen in de vlammen om kwamen. De Horster brandweer kon niet voorkomen dat verder een groot deel van de hokken en de inventaris verloren gingen. De schade door de brand, waar schijnlijk veroorzaakt door een olie- kachel, woi'dt geschat op f 14.000, Buitelen in kleuren DEN HAAG, 25-9. Op de tien- de World Press Photo, die deze winter in het Haagse gemeen temuseum wordt gehouden, zullen voor het eerst ook onge veer 100 kleurenfoto's ioorden geëxposeerd, waaronder, bui ten mededinging, opnamen van de Amerikaanse en hoogst waarschijnlijk ook van de Rus sische ruimtevaarders, buite lend in het heelal. De organi satoren rekenen op een record aantal inzendingen. Tenminste 2500 foto's uit ongeveer 50 landen zullen moeten worden beoordeeld voor de prijzen, waaronder de hoofdprijs, de zilveren camera, kunnen wor den toegekend. c In kxnngen van de E.E.G.-com- missie blijkt men zeer gereserveerd te staan tegenover het plan-Spaak voor een ministersconferentie van de Zes, zonder de Europese executieven. Twee inbrekers in N.O.P. gearresteerd EMMELOORD, 26-9. 'De gemeente- politie in de Noordoostpolder (heeft in de nacht van zaterdag op zondag twee inbrekers uit Amsterdam ge arresteerd. De mannen worden er van verdacht bij zes industrieën te Emineloord te 'hebben ingebroken. Zij lieten daar een spoor van ravage achter. De totale buit bedroeg bijna duizend gulden. Op de twee inbrekers, de 39-jarige Alowius G. en de 31-jarige Gerard B.. werd elk 300 gulden gevonden. Het tweetal beeft een reeks veroor delingen inzake inbraak en diefstal achter de rug. G. is vorig jaar uit de gevangenis ontslagen. T.V.-toestellen voor bejaarden HILVERSUM, 24-9. Lagere scho len van alle gezindten zullen in het gehele land op dinsdagavond 16 no vember worden opengesteld, om op één avond zoveel mogelijk bejaarden in het bezit te stellen van een tele visietoestel. Een verslag van deze massale en nationale activiteit zal die avond worden gegeven via radio en televisie. Het initiatief tot deze actie is genomen door de K.R.O. Aan deze operatie wordt in prin cipe medegewerkt door de Neder landse Onderwijzersvereniging, de Protestantse Onderwijzersvereniging en het Katholiek Onderwijzers ver- verbond. Verhalen over varkens LEERDAM, 25-9. - De Lccrdamsc politic heeft na wekenlang speuren een telcfoonmaniak weten te vatten, die er een gewoonte van maakte om huisvrouwen via de telefoon bizarre vehalcn op te dissen over het slach ten van varkens. Het bleek te zijn een 60-jarige Utrechtenaar K. L. H. van M. De man vroeg allereerst toestemming voor een gesprek en kwam dan met zijn verhalen over varkens. Eén van zijn Leerdamse slachtof fers wendde zich tot de politie. Deze verzocht haar de man bij een vol gend gesprek aan de praat te houden om maatregelen te kunnen nemen. Met behulp van de P.T.T. kon men loen het abonnénummer achterhalen. Het bleek toe te behoren aan een Utrechtse zaak. Dc man had in zijn gesprekken inmiddels zoveel mede delingen over zichzelf verstrekt, dat het daarna snel met zijn praktijken was gebeurd. Na een kort verhoor legde hij een volledige bekentenis af. Te Dinslaken, in de Westduitse deelstaat Noordrijn-Westfalen, heeft zich een familiedrama afgespeeld, dat aan vier mensen het leven heeft gekost. Een gepensioneerde mijnwer ker sloeg met een bijl zijn vrouw, zijn 18-jarige dochter en zijn 26-ja- rige schoonzoon dood cn sloeg daar na de hand aan zichzelf. AMSTERDAM, 25-9. Een relatie tussen roken en hart- en vaatziek ten bestaat wel evenzeer als tussen reken en longkanker, aldus dr. L. Meinsma in een vraaggesprek met het A.N.P., waarin de directeur van het- bureau kankerregistratie en -voorlichting deze conclusie met reeds bekende en nieuwe gegevens nader toelichtte. Dr. Meinsma bracht vooreerst in herinnering dat uit de onderzoekin gen, in Amerika en Engeland ver richt en gepubliceerd in het bc-kende rapport „Smoking and Health", on der meer is gebleken dat rokers van sigaretten vaker overlijden aan ziek ten van de kransslagaderen van het hart dan niet-rokers. De oversterfte van de rokers ten opzichte van de niet-rokers - dat is bet verschil tus sen de sterfte, die bij rokers wer kelijk wordt gevonden en de sterfte die we bij hen zouden vinden, als die gelijk zou zijn aan die bij niet- rokers - bleek voor circa 50 pet. te wijten aan sterfte ter. gevolge van ziekten van de kransslagaderen. Be- Bij de hevige gevechten welke vorige week woensdag en donderdag 400 km ten noorden van Saigon heb ben plaatsgehad, zouden tien Chinese adviseurs zijn gedood. ROTTERDAM, 25-9. De minister van economische zaken, drs. J. M. den Uyl, heeft zaterdagmiddag de officiële opening verricht van de overigens al geruime tyd werkende raffinaderij in het Europoort-gebied van Rotterdam van de Gulf-Oil-Cor- poration. Voorafgaande daaraan had de di recteur van Gulf, de heer W. K. Whiteford, zijn hartelijke dank uit gesproken voor de traditionele vrien delijkheid en gastvrijheid die de Gulf in Rotterdam had gekregen. Hij legde uit dat de Aemrikaanse oliemaat schappij voor zijn eerste raffinaderij binnen de grenzen van de Europese Economische Gemeenschap, het ge bied van Europoox-t had gekozen, om dat Rotterdam zo buitengewoon gun stig gelegen is en zulke uitstekende havenfaciliteiten heeft. De oorspronkelijke opzet van de raffinaderij was een verwerkingsca paciteit van Wz miljoen ton olie, maar nog voor de officiële opening was de capaciteit al verdubbeld tot drie miljoen ton, terwijl tevens een smeer-oliefabiiek is gebouwd met een capaciteit van ruim 150.000 ton olie en een Europees research laborato rium. De Gulf heeft de beschikking over een teirein van 200 hectare, zo dat verdere uitbr-eidingen in de toe komst mogelijk blijven. De cursus „Openbaar kunstbezit" Over dx-ie maanden begint Open baar Kunstbezit haar tiende jaar gang. De Stichting hoopt deze mijl paal te vieren met een vex-nieuwing en concentratie, die enerzijds een pa rallelliteit van de te behandelen on derwerpen in beide cursussen in houdt, anderzijds een verrijking van het x-epi-oduktiematex'iaal betekent. Radio- en televisie-uitzendingen worden samengevoegd tot één, in beide media te volgen „Radio- en televisiecursus". Het aantal uitzendingen - 40 voor de radio en 20 voor de televisie - blijft gelijk. Maar 20 van de 40 on- dex-werpen uit het radioprogramma zullen voortaan in een eigen tele- visievorm óók op de beeldbuis be handeld woi'den. Doox' deze px*ogram- ma-concentratie kan de televisiekij ker met zijn afbeeldingen ook de x'a- dio-uitzending beluisteren;'de radio- luisteraai-, die over een- televisietoe stel beschikt, kan dë behandeling van 20 onderwerpen ook op het scherm volgen. Alle geabonneerden op deze ge combineerde cursus krijgen voortaan vier kleurenreproducties en twee bladen met zwart/wit-afbeeldingen per maand. kend was reeds dat het x-oken long kanker, emphyseem en andere long aandoeningen kan veroorzaken. Op het verband tussen roken en hart ziekten wezen dezer dagen ook de dix-ecteur-generaal voor de volksge zondheid. dr. R. J. H. Kruisinga, en dx\ C. L. C. van Nieuwenhuisen van de Nederlandse Hartstichting. Een Chinese regeringsdelegatie is zaterdag uit Peking vertrokken voor een bezoek aan Frankrijk. De delegatie staat onder leiding van het hoofd van de Chinese Commissie voor Culturele Betrekkingen met het Buitenland. SPORT HOCKEY Hockeyclub „Schouwen-Duiveland" Examens scheidsrechter Daar het leiden van een seizoen- competitiewedsti'ijd door onbevoegde scheidsrechters door de K.N.H.B. bestraft wordt met een boete, togen enige leden van H.C.S.D. donderdag avond j.l. naar Goes om zich te on derwerpen kan een examen voor C- scheidsi'echter. Zes van hen slaag den, t.w. de dames T. J. Huisman- Krijn en E. de Kup-Bos en de hei-en E. Francke. D. H. de Kup, G. Schenk en T. G. Sterkenburg. Veel dank is vex-schuldigd aan de heer B. J. Franeke, die deze ond. hockeyers kort tevoren tijdens een te zijnen huize georganiseerde spel- x-egelavond in het bijzonder instru- eei-de betx-effende de spelregelwij- zigingen van de laatste jaren. Middelburg III (Vlissingcn). II.C.S.D. 1-2 Zondag mocht dan het eerste elftal van de hockeyclub S.D. het zoet van de eerste competitie-overwinning smaken, alhoewel /het er in de eex-ste helft niet op leek, dat de punten tenslotte in Zierikzee zouden belan den. Al dix-ect na de beginbully moest de achtei'hoede van de gasten enkele snelle aanvallen van de tegenpartij onschadelii'k imaken. Hieruit bleek dadelijk, dat de Schouwen-Duive- landse verdediging deze middag goed georganiseerd was. Na rust kregen de Vlissingse hockeyers hun eerste reële kans; te haastig pushen was er echter de ooi-zaak van. dat de bal hoog over 'het doel verdween. De eerstvolgende aanval van de Schou- wen-Duivelandse hockeyers resul- teerde in een strafcorner, die door de heer Bx-onkhorst feilloos werd inge slagen: 0-1. Dit luidde een aantal aanvallen in op de Vlissingse veste, waar de doelvei-dediger na enkele goede verdedigingen toch moest zwichten voor ihet hoge schot van, Hex-man Voi-werk: 0-2. Kort voortijd werd het nog 1-2 'doordat de links back het uitzicht van keeper de Kup belemmerde. Verder lieten de gasten het niet komen, zodat de verdiende stand' gehandhaafd 'bleef. Junicrenwcdstrijd vriendschappelijk De vx-iendschappelijke juniox-en- wedstx-ijden te Goes op zatex-dag hebben een 1-0 overwinning (dank zij goed keepen van Wim Wijsman een een fi-aaie goal van Jaap Geluk) en een 4-0 nederlaag opgelevei-d. Dames H.C.S.D.-Pelikaan II De dames vex-lox-en zondag met 4-1 van „De Pelikaan" II. Ondanks een licht veldoverwicht van de Roosen- daalse dames wist Schouwen-Duive land vóór rust talx-ijke goede aan vallen op te bouwen door aardig sa menspel tussen de dames Francke, v. d. Stadt en Stex-kenburg. De pauze brak aan met een 2-1 achtex-stand. Na x-ust evenwel wijzigde zich het spelbeeld en werd Schouwen-Duive land steeds verder in de verdediging teruggedrongen. De onervaren speel sters van 12 en 13 jaar verdedigden zich dappex-, de keepster Jojet Lijsen verrichtte divex-se goede safes, mevr. De Kup wist vaak na goed ondex-- scheppen van de bal de voorhoede weer aan het wex-k te zetten, maar zij allen konden niet vex-hinderen, dat de technisch betere „De Peli kaan-dames de stand op 4-1 in haar voox-deel brachten. Een eervolle ne derlaag in een enthousiast gespeelde wedstrijd, die door de heren Francke Sr. en Sterkenburg pi-ettig geleid wei'd. Ingezonden mededeling H.L.O. Voor de tweede maal werden de H.L.O.-proeven afgelegd door de he ren J. C. Geluk te Schuddebeurs en G. J. W. van der Salm te Zierikzee. Het diploma vierde graad werd behaald door de dames E. B. Enzlin, M. A. van der Hulle, P. H. Ornée cn E. W. Vogelaar, allen te Ziex-ikzee. A. Francke te Kerkwerve en J. E. Holus te Ouwerkerk. VOETDAL K.N.V.B. District Zuid I 4e klasse G: Burgh-De Schuttex-s 2-2; Cluzona-Zierikzee 2-1Vosmeer- NVS 3-0; Nieuw Box-gvliet-Oudemo- len 1-2; Halstexen-RKFC 7-2. Afdeling Zeeland Zondagcompetitie le klasse B: Zierikzee II-Renesse 0-5; Dreischor-Patx-ijzen 3-2; Luctor- Robur 5-1Kortgene-Kruiningen 6-2. 2e klasseC: Burgh II-SVOWK 1-2; Zonnemaix-e-Dreischor II 12-0; Zie rikzee III-Rcnesse II 1-6. Zaterdagcompetitie le klasse: VCK-MEVO 0-2; Nieuw- dox-p-Bruse Boys 0-0; Middelburg - Kloetinge 3-1; Wemeldinge-Spui 3-2; Wissenkerke-Kapelle 1-1; Zaamslag- Beren 5-1. 2e klasse A: WIK-AKF 6-2; Dui- veland-Veere 2-3; 's Heer Hendi-iks- kinderen-Bi-ouwershaven 4-2; Oost- kapelle-Colijnsplaatse Boys 2-1; Meeuwen II-Bevelandex-s 2-5. 3e klasse A: Brouwershaven II- Bux-gh IV 2-2; Bi-use Boys II-MEVO II 9-1; MEVO III-Burgh III 1-7; SKNWK-ZSC '62 1-2; SKNWK II- Bruse Boys III 5-5. Junioren Gx-oep A I: Ziei'ikzee A I-Goes A I 0-3. Groep A IVZiexdkzee A II-Nieuw- dorp A I 0-12. Groep B IX: Renesse B I-WIK B I 6-2; ZSC B I-Bi'ouwershaven B I 4-4; Burgh B I-Burgh B II 15-1. Groep B X: Duiveland B I-Bx-use Boys B I -2; Dreischor B I-MEVO B I 9-1; Zierikzee B I-SKNWK B I 7-0; Zierikzee B II-SVOWK B 17-1. KORFBAL S.D.K.B. Wintei'competitie Thor-WIK 4-4; SKNWK-Delta 2-10. VOETBAL Dreisclior—Patrijzen 3—2 Dreischor heeft zondagmiddag alle zeilen moeten bijzetten om Pati*ijzen uit 's-Heex-enhoék er onder te hou den, 'hetgeen uiteindelijk is gelukt. Op het appèl bij de blauw-witten ontbraken Kees Lodewijk en doel man Wim Kommer. Vooral het ont breken van Lodewijk was goed merkbaar want de vooi-hoede bracht er nu minder van terecht dan vorige week tegen Robur. Kommer werd vervangen- door Jan Natte. De blauw -witten namen de 'leiding door Kees Kommer maar tien minten later was het de snelle Erik Soholte d'ie via het been van een Dreischor-verdeda- ger doelman Natte 'het nakijken gaf (1-1). Bij Dreischor vlotte 'het nu he lemaal niet xneer en toen Wouter Söholte Natte opnieuw passeerde leek 'het er op dat 'de thuisclub een flinke nederlaag tegemoet zou gaan (1-2). Na de x-ust was doelman Natte vervangen door Kees Kommer en ook dat braCht 'geen verbetexing. De overigens soliede achterhoede van Dreischor - deze middag het sterkste deel van de ploeg - speelde nexweus en onzeker. Toch keerden de kansen voor de blauw-witten op een gelijk spel terug 'door de komst van Steen- land. De geblesseerde doelman Kom mer kon het niet meer volhouden en Steenlartd' nam zijn plaats in onder de lat. Er was nu geen vuiltje meer aan de luCht en dat gaf de blauw- witten een flinke mox*ele steun. De Nieuwerkex^ker Pinkster - een uit stekende aanwinst voor de blauw- witten - stevende op het Patrijzen- do'el af, waar een verdediger niet an ders wist te doen dan de 'bal met zijn hand uit 'het doel te slaan. Simon de Vlieger had met de toegestane pe nalty weinig moeite (2-2). Vijf minu ten later 'bracht Cor Boogaard de bal goed op en gaf door aan de Vlieger. Simon storxn'de op 'het doel af en via de handen van de doelman trof zijn hai'de schot de roos (3-2). Nadat Jan Ingezonden mededeling van den Bos nog van dichtbij Ihard over had geschoten blies de goed leidende scheidsrechter Heikoop voor het einde en had Dreischor de over winning nog juist gepakt. Zondag a.s. staat voor Dreischor de uitwed strijd tegen Kruiningen op het pro gramma. I.OONGRENS ZIEKTEWET DEN HAAG. 25-9. De Soeiaal-Eeo- nomische Raad heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid ge adviseerd de loongrens in de ziekte wet per 1 januari a.s. vast te stellen op f 11.500,en het maximumdag loon op f 30.per dag. De S.E.R. heeft dit advies in zijn vrijdag gehouden besloten vex-gade- ï'ing vastgesteld. Het advies is aan het einde van de middag voor publi- katie vrijgegeven. KINDERBOEKENWEEK 1965 AMSTERDAM. 27-9. De kinder- boekenweek wordt dit jaar gehou den van 27 oktober tot en met 6 no vember. Het onderwerp van deze kinderboekenweek wordt „Het kind en de dierenwereld". Tijdens de officiële opening, woens dagavond 27 oktober in het aquari um van Artis te Amsterdam, zal de prijs voor het kinderboek van het jaar uitgereikt worden. De cosmonaut Scott Carpenter, die een maand lang ploegen aqua nauten heeft geleid in een labox-ato- rium op' 62 meter diepte, is zondag weer aan de oppervlakte gekomen. Hij bracht ongeveer 29 dagen en 14 uur door in het „Sealab" van de Amerikaanse marine, dat ter hoogte van La Jolla (Califox-nië) op de bo dem van de Stille Oceaan i'ust. Vandalen hebben in de nacht van zatexdag op zondag in Kopenha gen van meer dan vijftig auto's de banden doox'gesneden en de ruiten vernield. Ook van een benzinestation werden de vensters ingeslagen. On der de gedupeerde autobezitters be vonden zich verscheidene buitenlan ders. Scheepvaartberichten Abida, 25-9 te Port Said Esso Amsterdam, 24-9 te Savona. Esso Rotterdam, 25-9 te Ras Tanura verwacht. „Warmgelopen" bijen UTRECHT, 25-9. Een hoofd- conducteur van de Nederland se spoorwegen kreeg deze week de schrik van zijn leven, toen jxij op het trajekt Amers- foort-Zwolle de bagage-afde ling binnenstapte en daar ver welkomd werd door het ge zoem van 15.000 bijen. Deze „passagiers" waren ontsnapt uit een kist die tijdens de rit door het trillen waren losge raakt. Er was geen tijd genoeg om de zoemende zwerm in Zwolle al tot de orde te roe pen en daarom werd Gronin gen gewaarschuwd. De hoofd conducteur ivas een dapper man: op de tussenliggende stations ging hij onverstoor baar door met het - via het balcon - lossen van goederen en fietsen. In Groningen wer den conducteur en bijen al op gewacht door een imker, die snel een eind maakte aan de opstand. De bijen, zo zei hij, waren door het schudden warmgelopen DE LEEUW VAN BASHRA 103. Bezield door de wilde hoop dat dc geluiden om de hoek veroox'zaakt werden door Sanai's ontvoerders, sprong Aram, met de hand aan het gevest van zijn zwaai'd, tevoorschijn - en hield toen plot seling zijn vaart in, lex*wijl een doffe te leurstelling zich van hem meester maakte. Want inplaats van een draagstoel met het ontvoerde meisje, ontwaaxde hij 'n groep krijgers van de burgerwacht voor zich, on der aanvoering van dc kleine kapitein, die hem enkele uren geleden bij dc poort ook reeds te woord had gestaan. „Werdal" kraaide deze kranige gestalte, terwijl hij bijna over zijn reusachtig slag zwaard struikelde in zijn haast om een militante houding aan le nemen. Wat be duidt deze haast, messh'e" „Vergeef mij messix'e", zei de avonturier-, zich verbijtend. „Ik meende iemand anders voor te hebben. Gij hebt bijgeval ook geen draagstoel vooi'bij zien komen?" „Volstrekt niet!" verklaarde dc krijgs held, zijn waggelende helm vasthoudend. „Alles is rustig in onze goede stad". Hij snoof krijgshaftig. „Maak u geen zox-gen. Mijn bux'gcrwacht waakt over allen". „Is er al iels meer bekend over de Ma- inclukkcn?" vroeg' Rassi onrustig. „Wat zijn de laatste berichten, kapitein?" „Zij verzamelen zich. Het schijnt index-- daad hun bedoeling te zijn onze stad aan tc vallen". Do gestalte worstelde nu met helm en zwaard tegelijk. „Doch maak u geen zorgen, rnessii'c! Ik sta met vijftig goedgewapende mannen klaar om hen te ontvangen" Zonder een wooi-d wendde Aram zich om, zijn handen tot vuisten gebald. „Vijftig man!" zei hij bitter, terwijl zij naar Rassi's huis terugliepen. „Vijftig man, aangevoerd door een zwakhoofdige snoever. En dat terwijl dc Leeuw klaar slaat om duizend goedgewapende krijgei's op dc stad af te stui'cn. Wij zijn verloren, Rassi; tenzij ik er in slaag dc bruid van dc Leeuw vóór zonsopgang tei-ug te vinden. Maar de tijd is reeds half vex-streken cn nog heb ik geen enkel spoor van Snnai kunnen ont dekken"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 6