ESSO GAS VOOR MEER COMFORT KASTEEL TE HUUR Pauze in het vuurwerk De kernwapens Met Esso bent u beter uit! H. J. BAX - Havenplein 2 - Tel. 2778 Zierikzee Volle wegen..., méér per trein! Akkoord over het Panamakanaal ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 27 september 1965 Nr. 19S6Q Ingezonden mededeling 't komt in steeds Door de Stichting „Haflingerclub" zal in oktober-november a. s. een aantal hoogwaardige Haflinger keur- stamboekmerriën uit het originele fokgebied in Oostenrijk worden aan gekocht. Deze uit Tirol afkomstige kleine en charmante bergpaarden mogen zich, sinds hun verschijnen hier te lande, in een nog steeds toenemende belangstelling verheugen en zijn voor velen, hoewel sinds vier jaren over het hele land verspreid, nog volko men nieuw en een zeldzaam bezit! Wie weet wat de typische, kleine en edele Haflinger als gebruikspaard zowel als rijpaard kan presteren, ont komt niet aan een gevoel van be wondering voor deze plm. 1.45 meter metende vosjes met weelderige ma nen en lange witte staart. Het ras is ontstaan door paring vqn kleine koudbloed-bergmerriën met hengsten van Oosterse afkomst. MARKTBERICHTEN Centrale veiling Middelharnis Veiling van 24 september Uienveiling. Klasse II: Grove 16,50, middel 18,21, drielingen 24,01, pick- lers 25,Aanvoer: 30.000 kg. Aardappelveiling: Eigenheimers, grove 11,20, middel 13,50-16,60, II 11,60-12,80; Bintjes, grove 15,40-16,' middel 13,40-15,60; voeraardappelen 2,80. Aanvoer: 38.000 kg. Groenteveiling: Tomaten A 30-31, B 30; bloemkool 38-61; andijvie 21; groene savoye 28; Frankenthaler 137; Cox Orange 58; Ellison Orange 43; Manks Godlin 24; Alicante 135-151; Glorie van Holland 50; Legipont 22. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Franeker (vak. W. Reezigt) (toez.) A. M. Arntzenius te Enkhuizen; te Grootegast-Doezum M. J. van Wijck, Edam; te Oude- schoot-Oranjewoud (2e pred.pl.): W. K. Kansil, Wanswerd; te Voorhout: Adr. Oskamp, Heemstede. Bedankt voor Ommelanderwij k (toez.) A. J. Bijl, kand. te Amster- dam. Evang. Lutherse Kerk Bedankt voor Nijmegen: C. Schro der, Amstelveen. Geref. Kerken Beroepen te Oud-Vossemeer: J. J. v. d. Hoek, 1.1. Vrijgemaakt pred. te Den Ham (O.). Aangenomen naar Terzooi A. J. v. Nijen, kand. te Kampen, die be dankte voor Koudum, Silvorde-Gen- dringen en voor IJlst; naar Rheden- De Steeg: J. Snel, Harlingen. Waarom nog langer u behelpen? Ook ij kunt beschikken over een geyser, stro mend heet water, een douche. Ook voor u is er immers Esso Gasl De kosten? Minder dan u vermoedt. Praat eens met een Esso-Gas-depothouder. Dan is 't er snéldit onmisbare comfort I Hoofddepöi voor Schouwen-Duiveland LAND- EN TUINBOUW Meerjarenplan N.C.A.B. voor relatieve gelijkstelling agrariërs UTRECHT, 23-9. De relatieve ge- lyks telling van de agrarische arbeid is een hoogst urgente zaak, die geen uitstel meer duldt. Het doelmatig functioneren van de bedrijfstak is er mee gemoeid. Dit heeft het hoofdbestuur van de Nederlandse Christelijke Agrarische Bedrijfsbond (N.C.A.B.) vastgesteld, nadat het de relatieve gelijkstelling van de agrarische arbeid nader had geanalyseerd. Deze gelijkstelling wordt reeds jarenlang als uitgangs punt geaccepteerd en ook is het vol gens de N.C.A.B. gemeengoed gewor den het agrarisch looniveau te rela teren aan dat van de nijverheid. Een kritische analyse van het be schikbare statistische materiaal heeft De N.C.A.B. evenwel geleerd, dat van 1960 tot 1964 de achterstand in verdiend uurloon jn de landbouw ten opzichte van die in de nijverheid toenam van 20 tot 25 procent (dit was in 1964 in geld 50 cent), dat er sprake was van een veel langere ar beidstijd (ongeveer vijf uur) en dat het verdiende weekloon in de land bouw in 1964 ongeveer f 15,lager lag dan dat in de nijverheid. Dit on danks de opzienbare strukturele ver anderingen in het agrarische ar beidsproces, waardoor het aantal agrarische arbeiders (in arbeidsjaar eenheden) sinds 1953 halveerde tol 64.500 in 1963 en de arbeidsproduc tiviteit verdubbelde. DEN HAAG. Achttien projekten zyn bly'kens de begroting voor het Upkswegenfonds toegevoegd aan de reeds bestaande wegenplannen, die in 1970-71 gereed moeten komen. Kleine graanoogst in rle Sowjet-Unie MOSKOU, 25-9. ,De leider van de communistische partij der Sowjet- Unie, Brezjnew, heeft toegegeven dat de opbrengsten van de graanoogst bij de geplande hoeveelheden ten achter blijven. Hoewel functionarissen reeds een relatief geringe .oogst voorspeld hebben, is dit de eerste maal dat dit wordt toegegeven door een leider in het Kremlin. Breznjew vërklaarde op een bijeen komst in het Kremlin, dat de tarwe oogst door de slechte klimatologische omstandigheden bij de geplande streefcijfers ten achter blijft. Wes terse deskundigen hebben voorspeld dat de oogst dit jaar ongevèer zestig miljoen ton tarwe zal bedragen, on geveer veertien miljoen ton minder dan vorig jaar. FEUILLETON door G. DEUTEKOM Dal India en Pakistan zo tamelijk prompt gevolg gaven aari het bevel eigenlijk verzoek) van de veilig heidsraad cmi het vuren te staken, is waarschijnlijk voornamelijk hier aan te danken dat beide partijen geen fut meer hadden voor een oor logje, Voor zover men de legerbe- richten moet geloven - al is dat niet al te ver - hadden zowel de Indiërs als de Pakistanen het grootste deel van hun oorlogstuig al verspeeld. En voor India komt daar nog bij dat er nog steeds een gevecht met China dreigt, wat een heel goede reden is om een front op te heffen. In elk geval bleek het geen angst of respect voor de veiligheidsraad die leidde tot het staakt het vuren. Maar niettemin is hel prestige van de Ver. Naties door deze gang van zaken weer eens wat gesterkt en dat mocht onderhand wel. Een andere zaak is, dat hiermee de kwestie-Kasjmir weer er bij ligt als tevoren, al zeventien jaar lang. Pa kistan eist dat de V.N. de zaak nu oplossen, anders zegt het zijn lid maatschap op. Het gevolg kan zijn dat de volkerenorganisatie behalve nog wat waarnemers ook een paar blauwhelmen sturen, maar dat is nog geen oplossing. kletnfjGs u^jÊ kct t>b\n.cn4jS^,d AMSTERDAM, De voorzitter der Kamer van Koophandel en fabrie ken voor Amsterdam heeft thans, naar de K.V.K.meedeelt. de commis sie van advies inzake het afbeta lingsstelsel geïnstalleerd. AMSTERDAM, Tijdens een rond reis door Europa brengt een Nigeri- aanse delegatie van vijftien cacao- farmers en enige marketing experts ook een bezoek aan ons land. Van 24 tot en met 27 september zijn zij de gasten van de Nederlandse cacao- en cacaoprodukten vereniging. OEGSTGEEST, Op het zendings huis in Oegstgeest zijn op het ogen blik een aantal mensen in opleiding, die over enige tijd naar Indonesië, Kameroen en Suriname zullen wor den uitgezonden. DEN HAAG, Mede namens de NV Vereenigde Nederlandsche Scheep vaartmaatschappij te 's Gravenhage wordt medegedeeld, dat de onder handelingen over de bouw van vier speciale lijnschepen met een draag vermogen van ruim 13.00 ton ertoe hebben geleid, dat deze belangrijke opdracht voor de Ned. scheepsbouw- industrie is behouden. ROTTERDAM. Uit de Rotterdam se Merwehaven is het 30.000 ton me tende tropenschip „Arcadia" van de Engelse P. and O.-Oriëntal Lines, vertrokken voor een reis naar Australië en Nieuw-Zeeland. UTRECHT, De minister van land bouw en visserij heeft de 57ste ten- Iconstelling op het gebied van de pluimvee- en pelsdierenteelt „Orni- tophilia" officieel geopend. ANDIJK. Te Andijk is het 3-jarige dochtertje van dokter J. Huls spelen derwijs in de dijkgracht geraakt en verdronken. Tijdens een verjaarsvi site was het meisje met een buur jongetje gaan spelen. Het jongetje kwam kort- daarna met de medede ling thuis dat zijn vriendinnetje in het water was gevallen. Toen men het kind vond waren de levensgees ten al geweken. TILBURG, In het Sint Eiisabeth- ziekenhuis te Tilburg- is op haar 78- ste verjaardag mevrouw H. P. Kor reman-Emmers uit die gemeente overleden. Zij werd woensdag jongstleden, toen zij te voet de Hoefstraat wilde oversteken door een bestelauto aangereden en daarna met onder meer ernstig hersenletsel in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis vervoerd. DEN HAAG. „Ik meen te moeten uitspreken, dat er bij mij nog steeds enige bezorgdheid leeft aangaande de toekomst van het Noorden, de toekomst van Drente, Groningen en Friesland". Dit verklaarde de staats secretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk bij de opening van de „Jaarmarkt van het Noorden te Roden. AMERSFOORT. De Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemon derzoek in Amersfoort heeft oud heidkundige verkenningen, gedaan in Heiloo, Warmond en Bergen op Zoom. Over de resultaten daarvan verneemt het A.N.P. van genoemde Rijksdienst, dat als onderdeel der restauratiewerken een onderzoek is aangevangen binnen de muren van de eertijds {Moederkerk van Kenne- merland en door Willibord gesticht. DEN HAAG, Op interdepartemen taal niveau wordt thans de vraag on der ogen gezien noe de Nederlandse zeescheepvaart en scheepsbouw zich zullen kunnen handhaven zonder de steun, welke vele andere regeringen deze bedrijfstakken in een of andere vorm wel verlenen. Minister Suur- hoff (verkeer en waterstaat) heeft dit meegedeeld in de memorie van toelichting op de begroting 1966 van zijn departement. DEN HAAG. De minister van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk in Den Haag en de minister van cultuur te Brussel, hebben be sloten de prijs der Nederlandse Let teren 1965 toe te kennen aan de Ne derlandse dichter mr. J. C. Bloem (78) te Kalenberg (Overijsel). AMSTERDAM. „Om misverstan den vroegtijdig te voorkomendeelt Wim Kan mede. dat hij dit jaar tot zijn grote spijt, niet in de gelegen heid zal zijn een oudejaarsavond conference voor de radio te verzor gen. Geen uitzicht! Welke oplossing de V.N. ook be kokstoven, altijd zal er een hoogst ontevreden partij zijn, want beide landen eisen elk voor zich nti een maal heel Kasjmir op in plaats van een stukje. Zelfstandigheid voor Kasjmir? Ook nauwelijks een oplossing die te vredenheid zal wekken en boven dien een die wat irreëel is. Het land heeft gewoon niet de geografische mogelijkheid, en ook niet de omvang om temidden van de grote staten India en Pakistan een eigen leven te leiden. Een andere reden voor de Indiase en Pakistaanse bereidwilligheid op te houden met schieten is waar schijnlijk geweest dat het onderling vechten dreigde uit te groeien tot een veldslag in optima forma .met zeer wel mogelijk de Ver. Staten als partij. China heeft kennelijk met die mogelijkheid rekening gehouden. De V.S. kunnen het Peking namelijk zeer moeilijk maken, al was het maar door Tsjiang Kai Sjek de vrije had te laten met zijn invasieplannen. Bovendien hebben de Chinezen ge zien dat de Amerikanen zo langza merhand kolossale troepenmachten naar het verre oosten hebben ge stuurd, ondanks de Chinese bewering dat de V.S. wel zouden afdruipen na een paar nederlagen, doodeenvoudig omdat de publieke opinie thuis het vechten zat zou worden. Tijdig ingrypen? En zeker heeft men in Peking met zorg gelezen dat op het Pentagon al gemompeld is dat men dankbaar el ke aanleiding moet aangrijpen om de Chinese kernmacht in wording met één klap te vernietigen voor deze kwaad kan gaan doen. In een dergelijk geval, dat weet Mao Tse Toeng, zal het Kremlin wel hard foei roepen, maar weinig doen: immers de Russen zouden bepaald ook niet treuren als Peking zijn kernzwaard kwijl is. Vandaar de merkwaardige berichtgeving dat In dia netjes zijn vestingen op Chinees gebied heeft opgeruimd volgens Pe king, al weet niemand daar verder wat van. Dat geeft de Chinezen de gelegen heid de dreiging te handhaven en de schijn te wekken dat het aanvan kelijke ultimatum succes heeft ge had: het eigen prestige is gered, dat van India geschaad. Voor het ove rige geldt hier, net als in de zaak Pakistan-India dat ieder ogenblik het geknok kan worden hervat. Het is pauze, maar de grootste stukken van het vuurwerk staan nog te wachten. UTRECHT, 25-9. De Duitse spoor wegen hebben in de eerste helft van 1965 bijna 755 miljoen passagiers vervoerd. iDt is 3,5 procent meer dan in dezelfde periode in het voorgaan de jaar. De toeneming wordt onder meer toegeschreven aan de invloed van de overvolle wegen, waardoor steeds meer autobezitters besluiten de trein te -nemen. In Nederland doet zich dit verschijnsel (nog?) niet voor. Er is nog steeds sprake van een ze kere stabiliteit in het reizigersver- voer van 'de Nederlandse spoorwe gen. De Griekse regering-Stephano- poelos heeft het vertrouwen van het Griekse parlement gekregen. De stemverhouding wa-s 152 - 148. Wat biedt de BEELDBUIS? MAANDAG. De eerste dag van een nogal spectaculaire werkweek, waarin (zaterdag a.s.) een recht streekse uitzending van het „Grand Gala du Disque", het jaarlijkse fes tival van de grammofoonplaat, en de eerste Corry Brokken show van het nieuwe seizoen (vrijdag a.s.). Mo menteel is het zover nog niet. We zijn nu toe aan de wekelijkse film avond, verzorgd door de N.T.S. Om zeven uur het korte journaal, ge volgd door Klaas Vaak. Ook de ge zamenlijke kerken zijn present en wel met een aflevering van de ru briek „Kenmerk". Om half acht ver schijnt Huckleberry Hound op het scherm, om ons tot de klok van acht te amuseren. Na journaal en zend tijd voor de politieke partij (ditmaal is de K.V.P. aan de beurt) kunnen we kijken naar een voorfilm over een film. In deze documentaire wordt namelijk een beeld gegeven van de moeilijkheden die er ontstonden bij het vervaardigen van de speelfilm „Lord Jïm" die momenteel in ons land in roulatie is gebracht. De hoofdfilm is een Zweedse produktie met in de hoofdrollen Ulla Jacobson en Folke Sundqnist. Het verhaal gaat over een eenvoudig dorpsmeisje dat verliefd wordt op een jongen uit de stad. De dorpsbewoners z\jn hier be paald niet mee ingenomen en laten dit duidelijk merken. De geliefden geven echter niet toe, al maakt het noodlot toch een eind aan hun ver houding, die slechts één zomer heeft geduurd. De titel van de film is dan ook zeer toepasselijk „Eén zomer slechts heeft zij gedanst". Tot slot van de avond de laatste aflevering van de serie over de Eerste Wereld oorlog. De titel zou kunnen luiden „de afrekening"; het ziet er voor de Duitsers maar somber uit. Op net twee „Waauw", de gedans te hitparade van de K.R.O. met als gast (circus-artiest) Johnny Lion, die waarschijnlijk zijn Sophietje wel meebrengt. NEW YORK, 25-9. De Russische minister van buitenlandse zaken. Andrej Gromiko, heeft vrijdag in de Algemene Vergadering der V.N. een ontwerp-verdrag tegen de verdere verspreiding van kernwapens voor gesteld. WASHINGTON, 25-9. - President Johnson heeft vrijdag bekendge maakt dat met Panama een akkoord is bereikt inzake het Panamakanaal. Het verdrag van 1903 vervalt en de Verenigde Staten en Panama zullen besprekingen gaan voeren voor een nieuw verdrag, dat de souvereiniteit van Panama over de kanaalzone er kent. Schilderij van Terwesten ontdekt in Leningrad LENINGRAD, 25-9. In Leningrad is een tot dusver onbekend werk van de zeventiende-eeuwse Nederlandse schilder Augustijn Terwesten ont dekt. Het doek bevat voorstellingen uit het Griekse drama Iphigeneia. Het kwam tevoorschijn tijdens ver- bouwiingswerkzaamheden aan een herenhuis in Leningrad en bleek na nauwgezet onderzoek het jaartal 1690 en de signatuur van Terwesten te dragen. Hoe het schilderij iri Le ningrad is terecht gekomen kon niet worden gereconstrueerd. Men weet alleen dat het 'huis voor de Russi sche revolutie door de zakenman Spiridonov werd bewoond. LANDBOUW EN VEETEELT De Haflingerpaarclen Chr. Geref. Kerken Beroepen te Oosterbeek J. Keu- ning te Veenendaal. Geref. Gemeenten Tweetal te H.I. Ambacht P. Blok te Dirksland en A. Hofman te Zeist. Oud-Geref. Gemeenten Beroepen te Scheveningen: J. v. d. Poel, Ede. De Algemene Bijstandswet UTRECHT, 24-9. - „De uitvoering van de Algemene Bijstandswet geeft in vele gevallen geen reden tot juichen". Dit verklaarde de voorzitter van de 74sle centrale diakonale confe rentie der Gereformeerde Kerken in Nederland, de heer J. de Vries, bij de opening van deze conferentie in Utrecht. De publiciteit rondom de nieuwe wet heeft bij het Nederlandse volk de indruk gewekt, dat men nu een „gouden tijd" tegemoet ging, aldus de heer De Vries, maar de praktijk laat wel een onder beeld zien. Als voorbeeld haalde hij een grote dia- konie aan, die nu nog steeds 60 pro cent van haar budget moet gebrui ken voor volledige en aanvullende ondersteuning, omdat de norm die b. en w. in die gemeente toepassen niet voldoende is voor een redelijk bestaan. De kat keek 'hem wantrouwend aan en begon te blazen. Van Gent draaide zich om -naar de andei-en, die op enige afstand belangstellend toekeken. „Als ik maar een hand schoen had, dan durfde ik hem wel te pakken". „Heb je geen handschoenen mee genomen?" vroeg Bastiaanse. „Ben je mal! Midden in de zo mer.. stil nou even., ik red het misschien wel. Poesje., kom dan maar poesje.of. heet je Moortje? Niemand zal je kwaad doen.." Langzaam school hij naar voren, zijn blik onafgebroken op de kat houdend. „Ach, laat tooh gaan", stelde Bas tiaanse voor, 'geeuwend. „We weten nu immers, dat -het een kat is". „Waar komt dat beest vandaan? Ik heb hier, bij mijn weten, nog nooit een kat gezien", zei Van Aken. Bert knikte. „Nou, je zoekt het maar uit. Ik ga nu toch echt slapen. Anders is het de moeite niet meer". Hij draaide zich om en liep de gang af, even later gevolgd door Van Aken, die er nu ook genoeg van scheen te hebben. Van Gent was nu vlak bij de palmboom, terwijl de 'kat, nog steeds ineengedoken, op de rand van de pot zat. De jongen fluisterde tegen het dier en op een gegeven ogen blik hief hij zijn hand op. De kat keek er, wantrouwend naar, doch bleef zitten. Ook toen Van Gent zijn hand liet zakken en het dier begon te aaien. Hij bleef zacht tegen het dier praten. Bastiaanse keek al die tijd op enige afstand toe. Tenslotte pakte Julius het 'dier in zijn nekvel, steeds zacht pratend, en legde het in zijn armen, aldoor aaiend. Zijn vriend keek er vol bewonde ring naar. „Nou zeg, jij kent het. Hoe komt het, dat je zo goed met katten overweg kunt?" „Niet alleen met katten", antwoor- de Van Gent, rustig dooraaiend. „Met alle dieren. Je moet ze op hun gemak stellen, zodat ze niet meer bang voor je zijn. Ik neem -hem van nacht mee naar m'n kamer. Hoor. hij 'begint al te spinnen Een paar minuten later was Evert Bastiaanse weer in zijn kamer, doof de de sigaret, die hij half opgerookt had, schopte zijn pantoffels uit on dook in bed. Maar de slaap wilde niet komen. Hij draaide zich een paar keer om, sloot zijn ogen, maar werd draaierig en opende ze weer. waarna in het donker lag te kijken. Verdraaid, ik ben misselijk constateerde hij. Na tuurlijk veel te veel gerookt. En dan die escapades met dat gespook. Je zou het ervan op je zenuwen krijgen Het lijkt, wel, of ik honger heb Hob iik hier nog wat te bikken? Wacht, ik heb gisteren een paar re pen chocolade gekocht, eigenlijk be stemd voor Lien. Nu ja, koop ik wel andere. Laat ik wat eten, misschien gaat die draaierigheid dan weg. Ik kan ook wel een loge maag hebben, hoewel ik gisteravond goed ge schranst. heb. Maar ja, hoeveel uren is dat al geleder.? Hij kwam weer uit bed, zocht op de tast naar zijn tas en toen hij die niet kon vinden, liep hij naar de deur en stak het licht op. Hij vond de chocolade en begon te eten. Ik heb eigenlijk helemaal geen slaap meer, zei hij lot zichzelf en keek op zijn horloge: Bijna half vier. Nou, dan werd het onderhand wel dag. Hij liep naar het raam en schoof het gordijn opzij. Ma'ar -buiten was alles nog donker. Zeker een bewolk te lucht. O ja, de radio had regen voorspeld; ei- was een depressie op komst. Mochten ze anders ook wel houden voorlopig. Hij liet het gordijn weer vallen en liep door de kamer, genoeglijk kau wend op de chocolade. Bij de deur bleef hij plotseling staart. Hoorde hij wat? Scherp luisterend, zijn adem zo veel mogelijk inhoudend, hoorde hij geschuifel. Nu ja, dat hoefde niets te betekenen. Met zoveel mensen Voorzichtig opende hij zijn deur op een kier en probeerde cixloor op de gang te kijken. In het halfduister zag hij een man uit een kamer ko men en langzaam naar de boventrap gaan. Toen hij vlak bij de deur van Bastiaans kamer was, herkende Evert de kleine Vgn Dalen, die vrij wel onhoorbaar verder liep. Evert deed zijn deur nog wat vórder open en keek om dc hoek. Hij zag Van Dalen -de trap opgaan naar de twee de verdieping. Daar werd een deur behoedzaam geopend en weer ge sloten. Toen was alles opnieuw weer stil Hij had duidelijk de kleine Van Dalen herkend, die gekomen was uit de kamer van Gorinne, die onsym pathieke vent met zijn sluwe ge zicht. En wat zou dat te betekenen hebben? ("Wordt vervolgi) BLIK DOOK HET WERELD j VENSTEK meerhuizen...

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5