weekend-systeem voor zessen klaar! NU VERFT U GRAAG DE ZIERIKZEESCHE COURANl V.JNL-best and kraakt, met name in Lahoresector in Palustan Kon. Ned. Middenstandsbond verontrust over regeringsvoornemens Rode activiteit in Columbia Weer provo-rumoer in Amsterdam Britten nemen de macht over in Aden „Kunst essentieel voor menselijk bestaan' Fatale afloop van vechtpartij Peking breekt met Rode Kruis Vietcong executeert twee Amerikanen Het georganiseerd overleg Veel te weinig mensen met EHBO-dipIoma China en de V.N. De volgende Gemini-vlucht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Mu;ini)a<: 27 september 1965 122stc jaargang Nr. 19860 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIt EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 13.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochiman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent, - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) l 1,25 per stuk. Iu dit nummer: Zierikzeese zeilers maakten herfsttocht Moderne politiecentrale Veiligheidsraad opnieuw bijeen? NEW YORK, 27-9. Secretaris generaal Oe Thant heeft de Veilig heidsraad zondag op de hoogte ge bracht van een verdere verslechte ring van de toestand in de gehele Lahore-sector in Pakistan. In een verslag aan de raad zegt Oc Thant dat, volgens de mening van een V.N.-vvaarnemer, de Indiërs in dat gebied het vuur hadden ge opend. De waarnemer noemde de toestand „explosief" en meldde dat hij de grootste moeite had om de Pa- kidtanen van een vei"geldingsactie te weerhouden. In z(jn verslag zegt de secretaris generaal voorts dat vrfjdag in de namiddag in het gebied van Boerki bfj Lahore, van Indische zijde een artilleriespcrvuur was geopend en aanvatten waren gedaan. Onder de Pakistanen zouden slachtoffers zijn gevallen. De be schieting had een half uur geduurd. Het rapport werd gepubliceerd nadat het aan de leden van de vei ligheidsraad was gezonden. Er werd niet gezegd of de raad spoedig bij een zou komen. vandaag (maandag) de leden van de raad onofficieel raadplegen over de noodzaak de veiligheidsraad bijeen te roepen. Verwacht wordt dat Oe Thant de leden van de raad maandag weel een rapport over de toestand zal toe zenden. Oe Thant zegt in zijn rapport dat „de wapenstilstand, -vooral in do La hore-sector, sedert '26 september niet in acht wordt genomen". Volgens luitenant-generaal Nimmo de Australische bevelhebber van de V.N.-waarnemerscommissie in Kasj mier, hebben zijn pogingen om de partijen te bewegen hun troepen te rug te trekken aan beide zijden van de bestandslijn, nog geen resultaat gehad. Rapport De voorzitter van de Veiligheids raad, de Amerikaan Goldberg, zal Ingezonden mededeling BOGOTA, 27-9. In Columbia is voor de gebieden van Rio Chiquito, Marquetalia en El Pato. die sedert enige tijd door communistische ele menten worden beheerst, sedert za terdag een uitgaansverbod van kracht, zo wordt gezegd in een zon dag gepubliceerd militair communi qué. De betrokken gebieden, die zich ..onafhankelijke republieken" noe men liggen in de départementen To- lima en HuiJa. Volgens het communiqué heeft het leger bij zuiveringsoperaties onlangs zestien opstandelingen gedood en vier gevangen genomen. DEN HAAG, 25-9. De Koninklykc Nederlandse Middenstandsbond zegt in een uitgegeven communiqué met verbazing cn verontrusting kennis te hebben genomen van de door de re gering in de Miljoenennota neerge legde voornemens ten aanzien van het dcor haar te voeren sociaal-eco- ncmisch- en fiscaal beleid in 1966. Het voeren van een begrotingsbe leid, waarbij een stijging van de rijksuitgaven boven de trendmatige groei van het nationale inkomen uit gaat, is volgens de bond bezwaarlijk voor de huidige struktureel-econo- mische positie van het Nederlandse bedrijfsleven; dit begrotingsbeleid trekt een te zware wissel op het eco nomische draagvermogen van ons volk in de eerstkomende jaren. Hoewel de bond begrip heeft voor het verleggen van het zwaartepunt van het fiscale beleid naar de indi- rekte belastingen, acht zij de gebo den compensatie in de sfeer van de direkte belasting door het uitgeven van belastingspaarbrieven verwer pelijk. De wijze waarop de verschui ving naar de indirekte belastingen wordt geëfectueerd, wekt bovendien in menig opzicht haar verontrusting. In combinatie met het voorgaande AMSTERDAM. 26-9. Gedurende de eerste uren van zondagnacht heb ben de zogenaamde provo's weer eens niet weinig rumoer veroorzaakt bij het „Lieverdje" op het Spui in Amsterdam. Naar schatting 300 jongelieden bleven enige uren lang op de gebruikelijke manieren ageren dcor telkens opnieuw schreeuwend en joelend opdringerig de orde ver storen, zodanig dat de mannen van een speciaal hiervoor aangewezen politiedetachement verschillende malen van sabel en gummistok ge bruik moesten maken. Achttien jongemannen werden ge arresteerd en in het hoofdbureau van politie ingesloten, 's Morgens werden hun dagvaardingen gete kend, zodat zij nog in de loop van deze week voor de politierechter zul len verschijnen. ADEN, 27-9. - In Aden, waar de Britse hoge commissaris zaterdag op last van dc regering in Londen de macht uit handen van regering en parlement heeft genomen, zijn maan dag de scholen met Britse ondcrwys- krachten uit veiligheidsoverwegingen gesloten. Café's cn bioscopen zijn verboden voor Britse soldaten en het uitgaans verbod is na enkele schermutselin gen tussen militaire patrouilles en Arabische terroristen, tot elf uur uit gebreid. De oppositiepartijen waarschuw den zondag het volk in Aden, niet met de Britse hoge commissaris, Sir Richard Turnbull, samen te werken. De met Egypte sympathiserende „Or ganisatie voor de bevrijding van het bezette zuiden", noemt „samenwer king met de kolonisator een misdaad tegen het land". GORINCHEM. Vrijdagmiddag is in het dorpje Hoornaar het besluit genomen om in dc Alblasserwaard de grootste ruilverkaveling van west- Europa tot uitvoer te brengen, die ongeveer 22.000 hectare omvat. DEN HAAG, 25-9. - „De kunst dient niet te worden gezien als een toevoegsel aan het menselijk bestaan, maar als een essentieel onderdeel daarvan. Gesteld kan daarom worden" - aldus minister Vrciyk in de toelichting op z\jn begroting - „dat dc kunst als een der wezenlijke uitingen van dc menselijke geest door de eeuwen heen om zichzelf een grote waarde vertegenwoordigt". lift is van oordeel, dat het mede tot de taak van de overheid behoort, het be reiken van hoogtepunten in de eigentijdse kunst te bevorderen, ook wanneer zij thans nog voor betrekkelijk weinigen toegankelijk zou den zijn. Zij kunnen richtinggevend zijn voor dc kunst van dc toe komst cn voor dc plaats daarvan in de toekomstige maatschappij; aldus dc bewindsman. „Evenzeer behoort dc overheid ertoe bij te dragen dat dc belang rijke voortbrengselen van de kunst uit het verleden, voor zover dat binnen onze maatschappij mogelijk is, aan de na ons komende gene raties in goede staat worden overgeleverd". Dc minister beschouwt het voorts ook als een taak voor dc over heid, het deelnemen van zo groot mogelijke groepen der bevolking aan het kunstleven te bevorderen. Dc grondslag voor dc kunstbclc- ving zal binnen hel gezins- cn het schoolmilieu worden gelegd. vormen de prijsverhogende werking van de aangekondigde verhogingen van accijnzen en omzetbelasting, als mede de verhoging van de vennoot schapsbelasting, een verdere bedrei ging voor de liquiditeit van het mid den- en kleinbedrijf. AMSTERDAM, 26-9. Tijdens een vechtpartij zaterdagavond laat op Rapenburg in Amsterdam werd de 45-jarige C. van Vliet door een naar hem gewerpen straatsteen zo ernstig aan zijn hoofd gewond, dat hij in het Wilhelminagasthuis moest worden opgenomen en zondagochtend is overleden. De vechtpartij was gevolgd op een hevige wooi'denwisseling. Deze ont stond circa elf uur tussen brood dronken mannen op straat en twee. mannen die zich aanvankelijk achter-*' het gesloten, even later geopende venster van een der woningen be vonden en werd op straat voortge zet. Zij liep zo hoog, dat men vond dat daden bij het woord moesten worden gevoegd. Op een gegeven moment greep een van het drietal, de 45-jarige havenarbeider L. H. uit Suriname, een straatsteen en wierp deze naar Van Vliet. Met een hevig bloedende hoofdwond werd de man naar het Wilhelminagasthuis over gebracht. L. H. is gearresteerd en zal terzake van doodslag aan de officier van jus titie worden voorgeleid. PEKING, 26-9. De regering van communistisch China heeft beslo ten alle betrekkingen met het per manente comité van het Internatio nale Rode Kruis te verbreken," zo heeft het persbureau Nieuw China zondag bekendgemaakt. Aan de 20ste internationale conferentie van het Rode Kruis, die in oktober te Wenen zal worden gehouden, zullen dan ook geen afgevaardigden uit Peking deelnemen. Nederlandse officieren als V.N.-waarnemers DEN HAAG, 25-9. - Tien Neder landse officieren zullen optreden als waarnemers van de Verenigde Na ties in India en Pakistan. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft daarover het volgende meegedeeld: „De Nederlandse regering heeft van de Verenigde Naties het verzoek ontvangen tien militaire waarnemers ter beschikking te stellen voor de nieuw opgerichte United Nations India Pakistan Observers Mission (UNIPOM), welke is belast mét het ad hoe toezicht op de naleving van de resolutie van de Veiligheidsraad van 20 september jl. ten aanzien van de Kasjmier-kwestie. De regering heeft besloten aan dit verzoek te voldoen en hoopt op korte termijn de betrokken officieren voor vertrek gereed te hebben". Aldus het ministerie. LONDEN, 26-9. De Vietcong heeft twee Amerikaanse militairen - een kapitein en een sergeant - terecht gesteld. Dit. is meegedeeld door „Ra dio-Bevrijding", een pro-communis tische zender. Tevoren had het opperbevel van de bevrij dingsstrij dkra oh ten de exe cuties gelast, aldus de radio. Een woordvoerder van 'het Ame rikaanse ministerie van defensie zei d'at or in Washington al een bericht uit Saigon over de uitzending was ontvangen, „maar wij hebben geen manier om het te bevestigen en geen andere 'inlichtingen erover". De modernste politieradiocentrale van Europa bevindt zich in een zij vleugel van het Hamburgse hoofd bureau van politie. 125 radioivagens - 83 staan voortdurend startklaar - tivee hef schroef vliegtuigen, vijf on gevalcommando's, die met mobilo foon uitgeruste motorpolities en de verkeerspatrouilles van de Noord- Duitse havenstad worden door 16 politiebeambten - gemideld 700 per H uur - voor een bepaalde taak uit gezonden. Vorig jaar hebben de ra diowagens 'in totaal 6 miljoen kilo meters afgelegd. Normaliter verloopt er hoogstens één minuut tussen het binnenkomende telefoontje en het in actie komen van de patrouille. De beambte, die aan één van de elf op nametafels zit en het gesprek aan neemt, schrijft een actiebevel uit. Op een groot verlicht bord ziet hij welke politiepatrouilles vrij zijn. Door middel van een transportband in het midden van de opnametafel wordt het bevel naar de beambten, die achter die 50 watt zenders zit ten, getransporteerd. Deze geven het bevel door aan de_ politiepatrouille. Directe verbindingen met de brand weer en met de beide Hamburgse taxicentrales, die radiografisch te bereiken zijn, vervolmaken de in stallaties. UTRECHT, 25-9. Onoordeelkun dige eerste hulp veroorzaakt nog al tijd veel onnodig leed en onnodige vertraging in het genezingsproces van slachtoffers van ongevallen. Dit constateerde de voorzitter van de Koninklijke Nationale Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp Bij Ongelukken „Het Oranje Kruis", dr. W. van der Slikke, bij de opening van de 56ste algemene vergadering van deze bond in Utrecht. Verleden jaar gebeurden er in ons land 259.000 verkeersongelukken, waarbij 37.000 mensen zwaar werden gewond en 2377 gedood. Bij - een onbekend aantal - andere ongevallen vonden in datzelfde jaar bijna 3.000 mensen de dood. Bij de toeneming van het aantal ongelukken op de weg, in huis en in het bedrijf, is en blijft een verantwoorde eerste hulp in de eerste minuten na het onge- valsgebeuren, van eminente beteke nis, aldus dr. Van der Slikke: „Daar door kunnen levens worden behou den". Groeiende gevarenkans In dit verband merkte hij op, dat het aantal mensen dat het eenheids diploma voor E.H.B.O. heeft ge haald en kennis en vaardigheid door regelmatige oefening' onderhoudt, weliswaar geleidelijk toeneemt (in 1964 met rond 2500 tot 82.000), maar voor onze huidige samenleving met haar sterk groeiende gevarenkans nog te gering is. Volgens hem zal „Het Groene Kruis" dan ook in nau- QUICK DISPATCH stukgoedstuwadoor heeft goed nieuws voor U! Zie pagina 6 DEN HAAG, 25-9. De Tweede Ka merleden van Bennekom (ARP), Al- bering (KVP), Vennooten (P.v.cLA.) en Geertsema (VVD) hebben er in schriftelijke vragen aan d'e minister van onderwijs en wetenschappen op gewezen dat in de kringen van hel V.H.M.O. een groeiende ontevreden heid bestaat over de trage werking van liet georganiseerd overleg, dat sinds 30 september 1964 niet meer bijeen is geweest, hoewel een groot aantal kwesties sinds jaren op een bevredigende regeling wacht. Zij verzoeken 'de bewindsman zijn invloed aan te wenden om althans er.lge van deze kwesties - speciaal de ancienn'iteitsregeling voor leraren die op 1 september 1961 reeds in dienst waren, de Massesplitsingnor- men, de omvang van de volledige be trekking, de regeling van dc tauk- uron. dc positie van conrectors en onderdirecteuren en de salarissen van concierges en amanuenses - op zo kort mogelijke termijn tot een be vredigende oplossing te bi-engen. Cheque voor hond HELSINKI, 23-9. Hel Finse departement van mijnbouw heeft de baas van de vierja rige Duitse herdershond Lasi een cheque van zevenduizend Finse mark overhandigd ..Ier waardering van de grote bij drage van Lasi aan het opspo ren van ijzererts". Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Drijf uw zaak of uw zaak zal u drijven. we samenwerking met de grote E.H. B.O.-verenigingen grote aandacht moeten besteden aan propaganda, gerichte opleiding, voorlichting van artsen en aan de modernisering van het ondenvijs. Ingezonden mededeling LONDEN, 25-9. „Wij kunnen niet meer berusten in het feit, dat China niet naar behoren in de Verenigde Naties vertegenwoordigd is", zo heeft de Britse minister van buitenlandse zaken, Michael Stewart, vrijdagavond op een socialistische bijeenkomst iri Birmingham gezegd. Deze uitlating heeft in Londense politieke kringen enige verbazing ge wekt. daar Groot-Brittannië tot dus ver zorgvuldig had vermeden de Ver. Staten in deze delieatie kwestie voor het hoofd te stoten, hoewel het de regering in Peking al jaren geleden heeft erkend. Bosbranden in Australië SYDNEY, 27-9. De Australische brandweer is drie grote' bosbranden welke de kustgebieden van Nieuw Zuid-Wales teisterden niet meer meester. Een van de branden heeft de belangrijkste hoofdweg ten zuiden van Sydney gedurende drie uur ge blokkeerd. De branden worden veroorzaakt door een reeds enige tijd durende 'hittegolf. Dc brandweer van Sydney heeft reeds 140 'kleinere bosbranden geblust. WA7 lEGT DE BILT Rustig weer Verwachting tot dinsdagavond: Vannacht en morgenochtend hier en daar mist; in het noordoosten en noorden van het land tijdelijk enige regen, elders opklaringen; zwakke lot matige wind uit uiteenlopende richtingen; weinig verandering in temperatuur. 28 sept. Zon op 6.35, onder 18.25. Maan op 10.39, onder 19.58. Eerste kwartier: 2 okt. te 13.38. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 28 sept. 5.27 v.m. 17.31 n.m. BROUWERSHAVEN: 28 sept. 4.55 v.m. 17.11 n.m. Springtij: 27 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde kwam er een einde aan de periode met bijzonder fraai nazomerweer. Zaterdagmiddag werden nog maxi mumtemperaturen bereikt van 25 graden, zondag werden hoogste waarden van ongeveer 18 graden ge meten. Het koufront dat de weers- omslag bewerkstelligde bereikte in de naéht van zaterdag op zondag ons land en veroorzaakte plaatselijk eni ge regen. Het front is intussen ge vorderd tot Denemarken. Polen en de Balkon. Langs dit front ver plaatst zich een kleine storing in noordwestelijke richting naar de Duitse Bodht. De regenzone van deze storing reikt misschien even tot over de provincie Groningen. De depressie bij de Britse eilan den verandert weinig van plaats. Aan zijn flank staat een zwakke stroming waarmee oceaanlucht Frankrijk binnengevoerd wordt. Kleine storingen veroorzaken hierin enkele buien, maar deze worden af gewisseld door opklaringen. In dc tem pratuur verdeling komt weinig verandering. WASHINGTON, 25-9. Ilct Ameri kaanse bureau voor lucht- cn ruimte vaart (NASA), heeft meegedeeld, dat de Gemini-6, niet dc ruimtevaarders Walter Schirra en Thomas Stafford, op zyn vroegst op 25 oktober vanaf Kaap Kennedy zal worden gelan ceerd. Op liet programma van deze tweedaagse ruimtevlUcht staat onder meer een poging een Agcna-raket te „enteren".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1