Coopvaett Méér aan sport doen De Gaulle's sterke keert KASTEEL TE HUUR ONZE PUZZEL-RUBRIEK DOUWE EGBERTS Zachte geurige pijptabak ZIEKIKZEESCllE NIEUWSBODE Vrüdas u september 1965 Nr. 19859 Actieve sportbeoefening in het gedrang Onderwijs legt onvoldoende basis liet is een publiek geheim dat bet mèt de lichamelijke cunditie van een grout deel van ons volk niet bijster gunstig is gesteld. Mannen boven de 25 die drie veldrondjes kunnen lopen zonder als een stoommachine te hijgen ot' uitgeput in het gras te vallen, zijn dun gezaaid en voor de genen, die zich een auto hebben aan geschaft en tegelijk het woord li chaamsbeweging uit hun levenspa troon schrapten, is een wandeling nara de brievenbus al een hele stap. Het aantal Nederlanders, dat noch in georganiseerd verband, noch in dividueel een tak van sport bedrijft, is ontstellend groot. Toch vormen de sportpagina's de meest gelezen rubriek van de krant. Belangstelling voor de spert is er zeer zeker. Hoe is het dan mogelijk dat in een land waarvoor vele sporten grote belang stelling bestaat, de actieve sportbe oefening zich tot een (te) kleine groep der bevolking beperkt? Geen inzicht in betekenis van de sport. Rondom de laatste eeuwwisseling wendden vooral de arbeiders zich in groten getale tot de sport en gaven haar het aanzien van een massaver schijnsel. Allereerst leek hier sprake run een cultureel identificatieproces. Wat eerst het voorrecht van één groepering was, werd nu eigendom van de arbeider, die daartoe in staat werd gesteld door een stijgend inko men en meer vrije tijd. Lang had het gewone volk toege keken, hoe de „grote heren" zich in de sport vermaakten, nu ontstond de behoefte „evenveel te zijn als de andereu". Sporten, die aanvankelijk slechts door de leidende elite wer den beoefend, werden nu volksspor ten. Voetbal is hiervan een duidelijk voorbeeld, want al spoedig werden „rijkeluisclubs" als H.F.C., H.V.V. en De Quick overvleugeld door vereni gingen die geformeerd werden uit leden van „de derde stand". Het hoog opgevoerde arbeidstem- po en het verantwoordelijk zijn voor de bediening van een vaak ingewik kelde apparatuur tijdens de arbeid bracht psychische spanningen met zich mede, waaraan men in de vrije tijd kon ontsnappen door allerlei ac tiviteiten, waarvan de sport de meest begeerde bleek te zijn. Helaas moe ten wij nu vaststellen, dat de actieve sportbeoefening niet die vlucht ge nomen heeft die er potentieel toch wet duidelijk inzat. Accomodaticgebrek Van het begin van de ontwikke ling van de sport af heeft men niet duidelijk genoeg ingezien welk een grote waarde de sport als recreatie middel heeft. Dit had weer tot ge volg dat de 'nodige voorzieningen niet werden getroffen. Zo ontstond er een steeds groeiende achterstand van terreinen en sportzalen. Waar een groot deel van het beschikbare bouwvolume thans voor de woning bouw wordt uitgetrokken, laat de si tuatie zich bepaald niet gunstig aan zien. Wat de gebrekkige sportaccomoda- tie betreft, varen de lichamelijke op voeding en de sport in het zelfde schuitje. Er zijn te weinig gymnas tieklokalen, waar de schoolgaande jeugd een goede lichamelijke trai ning krygt, er zijn ook te weinig sportvelden voor de verenigingen. Dit alles werkt remmend op de ac tieve sportbeoefening. Vcrzakeling Maar ook de toenemende verzake lijking van de sport is niet in alle opzichten een stimulans voor de ac tieve sportbeoefening. Te zeer wordt tegenwoordig de waarde van top prestaties geaccentueerd, zodat jon gelui die in een sport helemaal niet uitblinken, er heel gauw de brui aan geven, omdat zij niet de prestaties leveren, die, naar zij menen, van hen worden verwacht. Misschien is het zinvol nog eens te stellen, dat de verrichting van een topprestatie op zich volmaakt onbelangrijk is. Als voordeel van een topprestatie zou men eventueel nog kunnen stellen, dat er van zo'n pres tatie een zekere propagandistische waarde voor die tak van sport uit gaat. Topprestaties trekken de aan dacht. In ons gewedijver is dal nu eenmaal een realiteit. De belangstel ling voor judo in ons land nam zicht baar toe, nadat Anton Geesink we reldkampioen was. Niettemin is het leveren van top prestaties niet het wezenlijk doel van de sportbeoefening. Het is on zin, dat iemand die van nature niet lenig is niet aan athletiek, gymnas tiek of welke sport ook zou kunnen doen. Wij zouden zeggen: juist voor deze mensen is het goed dat zij veel' aan lichaamsbeweging doen. Bovendien is de sportbeoefening bevorderlijk voor de psychische ont wikkelingdie op zijn beurt weer de mogelijkheid geeft tot sociale vor ming: volharding, moed doorzet tingsvermogen. Dwaas Ondertussen staal het vast, dat de basis voor de belangstelling voor ac tieve sportbeoefening toevalt aan de school. En het moet ons van het hart: ons onderwijs kwijt zich van deze taak hoogst onvoldoende. De „gym nastieklessen" hangen er zo'n beetje bij aan het lesrooster, en by de kin deren wordt op die manier weinig interesse voor de sport gekweekt, zodat velen er na de school een punt achter zetten. Zo beschouwd mag hel zelfs verwondering wekken, dat toch nog vele jonge mensen na de Zoals gewoonlijk ontvingen wij ook deze weck weer een groot aan tal oplossingen. De meeste inzendin gen waren foutloos zodat de twee prijzen werden verloot. De eerste prijs viel ten deel aan: mcj. C. B. dc Regt, Okkernootstraat 1, Den Haag. De tweede prijs gaat naar: mevr. J. Looy-van Oosten, Ravcslootstraat, Zierikzec. De oplossing luidt als volgt. Horizontaal: 1. ar; 3. opa; 6. rob; 9. ma; 11. ventiel; 14. 'bekijken; 16. ga; 17. air; 18. me; 19. oe; 20. gans; 22. oord; 25. st; 27. klei; 28. essen; 30. rcte; 31. ce; 32. em; 34. ook; 35. tu; 36. al; 37. noria; 40. takel; 42. nap; 43. dar; 44. stuur; 47. kwaad; 50. at; 51. ss; 52. set; 54. ed1; 55. ui; 57. boos; 58. stere; 60. albe; 61. t.l.; 62. raige; 64. aibel; 66. ir; 67. li; 69. een; 70. a.e.; 71. 'geniaal; 74. tortuur; 78. en; 79. k.m.a.; 80. lea; 81. sr. Verticaal: 1. aw.; 2. regelen; 3. o.t.; 4. pisa; 5. a.e.; 6. re; 7. oker; 8. 'bij; 9. meestal; 10. am; 12. na; 13. lasso; 14. brodk15. km; 19. oke; 20. gier; 21. ne; 23. on; 24. ;druk; 26. tel; 29. sop; 33. minus; 35. tarwe; 38. out; 39. aar; 40. tak; 41. eva; 44. stollen; 45. u.s.s.r.; 46. ree; 48. adel; 49. 'du bieus; 50. abt; 52. steel; 53. trant; 56. ier; 58. sg; 59. eb; 63. adarn; 65. eire; 68. in; 70. au; 71. ge; 72. ik; 73. aa; 75. o.l.; 76. t.a.; 77. r.r. DE NIEUWE I'UZZEL Dc nieuwe puzzel luidt als volgt. Horizontaal: 1. plezier; 3. stuk v. h. schaakspel; 5. betiteling; 7. vreem de munt; 9. lofdicht; 11. voorzetsel; 13. metaal; 15. hemellichaam; 16. spil; 17. traag; 19. onbehouwen; 21. lijst; 23. leesteken; 27. herkauwer; 28. bosgod; 32. bevel; 33. bevel; 35. groente; 36. Engelse ontkenning; 37. venais; 38. slang; 39. natuurkunde- term (afk.); 41. liahaamsvocht; 43. mens; 45. jongensnaam; 47. meisjes naam; 49. mannelijk zoogdier; 51. schraal; 53. Moh. Heilige Schrift; 54. oude inhoudsmaat; 57. Europese hoofdstad; 60. bergplaats; 61. vogel; 63. deel v.e. vogel; 65. zangnoot; 67. tijdperk; 68. bid (Lat.); 69. jongens naam; 70. gewas; 71. rivier in Por tugal. Verticaal: 1. gevel; 2. vertaler; 3. jongensnaam; 4. bedorven; 5. wi-ede keizer; 6. godsdienstoefening; 8. paard; 10. vallei; 12. Nederland (afk.) 14. aanw. voornaamw.; 15. winter- voertuig; 16. waterstand (afk.); 18. behoeftig; 20. dof; 22. boom: 23. ge wicht (afk.); 24. on'der andere (afk.); 25. soort sdhip (afk.); 26. kaarten verzameling; 28. toestand van rust; 29. water in Brabant; 30. voegwoord; 31. ambtshalve (Lat. afk.); 34. vis; 35. rekenkundige opgave; 39. heilige (afk.); 40. gewicht (afk.); 41. pers. vooi'naamw.; 42. mannelijk insect; 44. Engelse ontkenning; 45. water in Friesland; 46. titel (a-fk.); 48. bijbelse figuur; 49. 'kleur; 50. kreupel; 52. hu id54. familielid; 55: luizend; 56. voorzetsel; 57. deel v/h. 'hoofd; 58. smet; 59. voegwoord; 60. stuk stof; 62. vochtig; 64. strafwerktuig; 66. klpin plantje. school aan sport blijven doen. Maar het zouden er heel wat meer zijn, wanneer aan de lichamelijke opvoe ding in schoolverband niet langer een Assepoester-bestaan in ons on derwijsbestel zou worden toebedeeld. De overheid draagt het geven van de lichaamsoefeningen bij het lager onderwijs op aan de klasse-onder wijzer. Dat betekent dat men de on derwijzer een taak in de schoenen schuift, waar hy veelal geen zin in heeft en waar hg zich niet zelden met een Jantje van Legden van af maakt. Een dwaze toestand.' De ver antwoordelijkheid van de volks weerbaarheid en als expressie daar van het eens te bereiken sportief prestatieniveau berusten in handen van mensen, die daarvoor niet zijn opgeleid. Ziehier het probleem waarmee de sport en de lichamelijke opvoeding in ons land worstelen. Het is het probleem van de aansluiting van het lager onderwijs met de lichamelijke oefening buiten schoolverband. Een aansluiting, waar men in de kring van de lichamelijke opvoeding naarstig naar zoekt en waarvan de sportwereld de juistheid erkent. Wil deze aansluiting gerealiseerd wor den - en dat is in het belang ran onze volksgezondheid - dan zal er aan de huidige gang van zaken heel wat gedokterd moeten worden. En daarmee is nog nauwelijks een be gin gemaakt. Tom Noddy. Zwaan werd gedood in Moskou's park MOSKOU, 23-9. Twee Russische mannen van vierentwintig en een Russisch meisje van negentien zijn woensdag jl. 'door een Moskouse rechtbank tot jai'en verblijf in kam pen voor 'dwangarbeiders veroor deeld wegens 'het doden van een zwaan uit een Moskous paik, die zij hadden willen opeten. Het meisje. Tatjana Vobli'kova, kreeg anderhalf jaar dwangarbeid, Igor Tsarev vier jaar en Viktor Roslavtsev drie jaar en vier maanden. De zwaan werd 4 juli jl. om het leven gebracht. Een paikwachter veiTaste de 'daders, toen zij de dode zwaan 'in een reiszak wilden vervoe ren, .om er een maaltijd mee aan te richten. Scheepvaart berichten Aibida, 22-9 van Napels naar Port Said. Skadi, 23-9 te Cadiz verwacht. Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG. In het middagpro gramma een bijzondere aflevering van de serie over wonen en woning inrichting „Huisje, boompje, beestje". We gaan namelijk een kijkje nemen op de afdeling „Comfortabel wonen 1965" en het „Doe het Zelf Centrum" op de internationale consumenten beurs Feminate Rotterdam. In de avonduitzending weer heel wat ver trouwde elementen. Allereerst de laatste aflevering van de serie „Tie- re und Trommeln", waarin we een bezoek brengen aan Oeganda. We blijven daarna nog wat in de wil dernis, aangezien om half acht de Duitse film „Tijgers" op het scherm wordt gebracht. De titel is in dit ge val echter de vlag die de lading niet dekt, aangezien het hier een film betreft over een jongetje dat een zaam door een grote stad dwaalt. Voor zo'n klein ventje heeft die ve,el weg van een wildernis, vandaar de titel „Tijgers". Na het journaal en Brandpuntgaan we naar de Fi- rato, vanwaar een rechtstreekse uit zending van de Anneke Grönloh- show plaats vindt. Anneke is enige tijd wat op de achtergrond gebleven (o.a. door de geboorte van haar zoon) maar momenteel komt ze weer in het brandpunt van de belangstelling. René Sleeswijk engageerde haar voor zijn revue, terwijl vanavond de K.R.O. een beroep doet op haar mu zikale kwaliteiten. De avond wordt vervolgd, met de 20ste aflevering van „Bonanza", waarin de familie Cart- wright in. ernstige moeilijkheden komt te verkeren. Tot slot nog nieuws over het concilie in een spe ciaal concilie-journaal. Op net twee de eerste aflevering van de A.V.R.O.-liedjescompetitie. ZONDAG. Na de bijbelvertelling en „Mijn vriend, Flicka" om half acht het agrarisch nieuws. Na Sport in Beeld brengt de N.C.R.V. een her haling van de musical „Vadertje Langbeen" op het scherm met in de hoofdrollen Jacco van Renessè en Jenny Arean. Het verhaal zult u zich ongetwijfeld nog wel herinneren. Hoofdpersoon is het weesmeisje (Jenny Areandat wordt opgevoed in het strenge weeshuis waar Lies de Wind. (na vele maanden weer op hel scherm) de scepter zwaait. Het meisje wordt opgemerkt door een vermogend heer, die haar op zijn kosten laat studeren. Ze kent de man niet. alleen heeft ze, terwijl hij vluchtig passeerde, lange schaduwen van zijn benen op de straatstenen gezien. Vandaar de naam „Vadertje Langbeen". Overigens ivordt. deze rol vertolkt door de Amerikaans- Nederlandse musical-ster Jack Gim- b erg. Op net twee in de namiddag een samenvatting van devoetbalwed strijd Duitsland-Zweden. Een ex traatje voor de sportliefhebbers d.us. Nu we hel loch over sport hebben: oolc de N.C.R.V. gaat meer aandacht aan de sport schenken. Dich Hou- waart, bekend van de rubriek „At tentie" gaat regelmatig het program ma „Sport en Maatschappij" op het scherm brengen, waarin aandacht wordt gevraagd voor problemen rond. dc sport-beoefening in protes tants-christelijke kring. Onderwer pen voor deze serie zijn o.a. sport op zondag, subsidiëring van de sport, sporttoto etc. Amerikaanse kruiser in Amsterdam AMSTERDAM, 23-9. Met ruim een uur vertraging als gevolg van de mist is de Amerikaanse kruiser „Little Rock" met aan boord de be velhebber van de Amerikaanse twee. de vloot, vice-admiraal K. S. Mas- terson, voor een bezoek van vier da gen in Amsterdam aangekomen. Het schip, dat door twee sleepbo ten werd getrokken, gaf bij het pas seren van het „Stenen Hoofd" 21 sa luutschoten, die werden beantwoord door de daar gemeerd liggende Ne derlandse kruiser „De Ruyter". De kruiser meerde af aan de Sumatra- ka de, waar het tot maandagmorgen zal liggen. De tiende filateiisteiibeurs AMSTERDAM, 23-9. Het verbond van pos tzegelhandela re n in Neder land houdt maandag 27 september, in gebouw Frascati te Amsterdam, zijn tiende jaarlijkse filatelisten- beurs. Op deze beurs is een hulppostkan toor aanwezig. De Eui-opazegels, welke op die dag verschijnen, wor den van een bijzonder stempel voor zien, Ook heeft de P.T.T. het voor nemen een filatelisten loket te plaat sen, waar zegels van Sui-iname en de Antillen verkoöht zullen worden. Vele buitenlandse 'handelaren zul len de beurs bezoeken, zeldzame postzegels zijn te 'bezichtigen, o.a. complete vellen van de zegels, uit gegeven in 1913 ter gelegenheid van het 100-jarig onafhankelijkheids- feest, een compleet vel van het 5 gld. 2egel van het voormalig Ned. Nw. Guinea. Van de De Ruyter-ze- gels uitgegeven in 1907, een stel ma- xi mum ka ai-ten met een eerste dag stempel, enz. Klein tévé'tje ;'V? 18 Naast de all-transistor draagbare radio, die door batterijtjes wordt gevoed, is er nu een eveneens geheel getransistoreerd TV-toestel- letje, dat dit kunstje óók kan. Hel komt uit de fabriek van de be kende Japanse radio- en TV-pioniers Sony Corporation. Het is het eerste toestel ter wereld, dat voor zijn stroomvoorziening genoegen neemt met batterijtjes - negen stuks van 1.5 volt. Maar men kan dit TV-toestel - niet groter dan een draagbare radio, ook aansluiten op een 12-volts auto- of boordaccu. En tenslotte is het geschikt om te worden gevoed via het lichtnet. Het beeldscherm is tien cm. breed BUIK DOOK HET WERELD TONEEL EN FILM Buffalo Bill In het a.s. weekeinde wordt in de Ziei-ikzeese Concertzaal vertoond de „western": „Buffalo Bill, held van (het wilde westen", met Gordon Scott Een film dus welke voor de liefheb bers weinig toelichting behoeft: Buf falo Bill beleeft 'in deze geschiedenis weer een van de grote avonturen waarmee 'hij beroemd geworden is. In deze felle film aan spanning en „kruit-damp" geen gebrek. Nadat president de Gaulle zijn wensen - af liever eisen - voor de toekomst van de Euromarkt had ken baar gemaakt, is nog maar iveinig gebeurd. Wel zijn er hier e» daar geluiden vernomen over staatslieden die wat wilden ondernemen, zoals de Belgische en Nederlandse minis ters van buitenlandse zaken, maar veel concreets is er niet. Er zijn ook niet veel mogelijkheden voor de an deren overgebleven. Een gedachte zou zijn de E.E.G. dan maar met zijn vijven voort te zetten, maar erg aantrekkelijk kan niemand dit vinden. In de eerste plaats gooit men daardoor juist over boord waar het in principe over gaat: een streven ook naar politieke Ingezonden mededeling eenwording. Die zou dan immers plaats hebben in een gezelschap van alleen maar zwakken met een enkele sterke: Duitsland. Dat is geen pret tig vooruitzicht voor de kleinen maar evenmin voor Duitsland zelf, al was het maar omdat dit zomin graag de grote Franse markt mist als afziet van een zekere alliantie met Frank rijk, dat nu eenmaal de dichtstbij zijnde natie van enig formaat en ge wicht is. Uitbreiding? Er zou natuurlijk aan te denken zijn om de club dan weer uit te brei den met de E.F.T.A., maar daar zit voorlopig niet veel muziek in. E.F, T.A.-leden als Zweden hebben zeker geen verlangen politiek min of meer in een schip te komen met N.A.V.O.- leden: het zou hun neutraliteitsidee aantasten. En bovendien is juist de Franse markt voor de Britten aan trekkelijk, meer dan de weliswaar ook grote, maar van industriële pro- d.ukten veel beter voorziene Duitse. Dat laatste is te meer een bezwaar omdat omgekeerd de concurrentie positie der Duitsers er in Engeland aanzienlijk door zou verbeteren. Het is een wat negatieve opsom ming, die alleen maar aantoont dat de Franse president weliswaar zijn ultimatum omkleedde met vrij wat redenen die zeer aanvechtbaar zijn, maar in elk geval tactisch bijzonder sterk manoeuvreerde. Droeve ervaring Zeker kan Frankrijk de voordelen die het van de E.E.G. genoot, niet best missen en de industrieën en boeren uiten dat scherp. Maar om gekeerd geldt ongeveer het zelfde. En het gaat er nu maar om wie het meest geloofwaardig kan maken dat hij liever alles laat barsten dan dat hij toegeeft, In dat opzicht is de er varing van de wereld met de Gaulle vrij groot. Van een man als Erhard daaren tegen kan men niet verwachten dat hij een dergelijk hoog spel kan spe len. Bovendien neemt de Gaulle zijn beslissingen in zijn eentje en wat de andere vijf moeten doen, gebeurt al tijd na eerst de onderlinge menings verschillen uit de weg te hebben ge ruimd, iets waarin deze regeringen zich tot dusver bepaald niet hebben onderscheiden, Waarmee maar gezegd wil zijn dat- een gehele of gedeeltelijke capitula tie voor de Gaulle de Europeanen niet al te zeer moet verbazen. FEUILLETON Bert had haar bij de arm beet. Haar hoofd ging beslist op en neer. „Ik zag het immers ook? Het stoof met een vaart langs me „Iets zwarts? Weet je 'het zeker?" ik heb het echt gevoeldzo eng". De anderen 'keken elkaar aan. „Zullen we 'eens kijken?" opperde Van Gent. Een deur werd geopend en een half kale mannekop werd zichtbaar. „Blijft dat zo vannacht? Wat is er nu weer aan de hand?" „Niels bijzonders. Juffi-ouw In'ke- ma is wat nerveus door al die ge beurtenissen en schrok ergens van. Het betekent niets". „Als jullie nu oök eens naar bed gingen inplaats van de halve nacht hier over de 'gang te dalven?" „U hebt ge'Lij'k, meneer Wouden- stein. Dat advies zullen we opvol gen". Bastiaanse 'gaf de anderen een knipoogje. „Nou, welterusten lui, tot morgenochtend". „Maf ze", antwoordde van Aken, zich omdraaiend. Bert nam Ineke op slecptoaiw. „Kom, 'ga jij mu ook maar naar bed, hé? Neem desnoods een paar aspe- rientjes. Zal 'ik morgen je ontbijt op bed bi'engen?" Ze kwam wat tot zichzelf en knik te verstrooid. „Goed", antwoordde ze. Doch bij haar kamerdeur 'bleef ze staan en 'kealc Bert onderzoekend aan. „Of denken jullie, dat., dat.." „Jij 'hebt het gevoeld en gezien", suste hij. „We gaan eens boven kij- door G. DEUTEKOM ken. Morgen hoor je het resultaat wel". Hoofdstuk 16. In de deuropening boog 'hij zich naar haar toe en drukte beheerst 'n kus op haar wang. „Ga maar rustig slapen, Ineke. En als dat gespook zo blijft, smeren we hem samen. Gaan ergens anders heen, waar het leuk is en rustig. Maar vergeet je schrik nu en kmip in bed. Welterusten, meisje". „Welterusten, Bert". Hij keek haar na, tot ze in haar kamer de deur achter ziah toege trokken had. Automatisch zocht hij zijh sigaretten en sta'k er een op. De anderen stonden aan de voet van de 'boventrap. „Zullen we in ieder geval even gaan kijken?" stelde Bert voor. ,G,eloof jij het dan?" informeerde Van Aken sceptisch. „We hebben zelf 'a'l zoveel onwaar schijnlijkheden meegemaakt, dat me niets meer zou verwonderen", ver klaarde 'hij. „Vooruit lui, en houd je stok klaar. Je weet nooit". Voorzichtig 'beklommen ze de trap naar de tweede verdieping, de zak lampen 'bi'andende, alle 'kanten uit kijkend. De brede gang 'boven lag veriaten. Waarschijnlijk had men Inckc's gil niet gehoord of hel, de moeite niet meer waard gevonden om te gaan kijken. Vrijwel onhoorbaar op hun pantoffels liepen de vier mannen verder tot ze bij de uitbouw kwamen die naar de rechtervleugel voerde. In een 'hoek stond een enorme palm in een pot van een meter hoog en broed. Daaimaast een tafeltje, waar op een antieke koperen lamp stond. Toen het viertal de hoek tot op enkele meters genaderd was, greep Van Gent Bert bij de arm en zei: „Ssst!" Hij bescheen de palmboom ter hoogte van de bovenrand der pot. „Kijk", fluisterde hij, „wat kan dat zijn?" In het schijnsel van de zaklampen zagen ze twee kleine lichtjes glin steren. Even stonden de vier man nen zwijgend, gespannen en naiv.o- lend te kijken. „Dat is een dier", meende Basti aanse. „Zou het niet?" Bert 'kwam langzaam weer over eind uit zijn gebogen houding. Zon der ide beide lichtjes uit het oog te verliezen liep hij enkele passer, te- rui..Ik zal de 'gangveidichting aan steken", zei hij zadht. Even later 'baadde de brede gang in een zee van licht. Gelijk begon Van Aken te lachen. „Zeg. is dat niet een kat?" Ze liepen er nog een paar passen naar toe. Nu het lichter was. zagen ze duidelijk de omtrok van een in eengekrompen dierenlichaam. Op een paar meter Idfsttamd bescheen Bert het .dier en knikte. „Het is een zwarte kat. Een grote. Een kater misschien. Voorzichtig, jongens zulke dieren 'kunnen wel eens gok gaan doen, als ze in het nauw zit ten". Van Gent duwde de anderen weg'. „Gaan jullie wat terug. Ik kan goed met diei-en omgaan. Laat mij eens. Hij doofde zijn zaklamp en knielde neer. zijn hand vooruit stekend. „Poes, poesje, 'kom maar poosje kom maar bij baasjewaar is poesje dan? Kom eens?" (Wordt vervolgT

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7