DE ZIERIKZEESCHE COURANl V.S. vragen Rusland vernietiging van aantal atoombommen Nog meer soldaten van V.S. naar Vietnam Het koninklijk bezoek aan de Ned. Antillen Geen terug op de weg naar de E.E.G. PAKISTAN WIL ZIJN TROEPEN NIET TERUGTREKKEN Meer auto voor uw geld CORTINA f 5775,-- Werkschema gericht op sluiting in 1971 van het Brouwershavense Gat Grotere wachtlijst telefoonaansluitingen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 24- september 1965 122ste jaargang Nr. 19859 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken tl, Zierikzee, postbus 1, fel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. i. Bij de Vaate, fel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Zierikzee had vroeger oestermaatschappij Afgevaardigde Amerika sprak in Algemene V.N.-vergadering NEW YORK, 23-9. De Amerikaan- sc afgevaardigde b(j de V.N., Gold berg. heeft donderdag in een rede over de Amerikaanse politiek in de Algemene Vergadering, de Sowjet- Unie uitgedaagd „een aanmerkelijk aantal" atoombommen te vernieti gen. HU stelde tevens voor dat de Sowjet-Unic 40.000 kilo voor bom men geschikt uranium gaat gebrui ken voor vreedzame doeleinden. De Verenigde Staten zullen dan het zelfde doen met 60.000 kilo, zei hij. In dezelfde verhouding zouden de Amerikaanse en Russische voorra den plutonium, dat voor de water stofbom wordt gebruikt, in zee ge worpen kunnen worden of op andere manier aan dit gebruik kunnen wor den onttrokken, zei Goldberg. Men verwacht pas een officiële Russische reactie, wanneer Gromiko, de Sowjetrussische minister van bui tenlandse zaken, vrijdag de vergade ring toespreekt. Hij was niet in de zaal toen Goldberg sprak. De Ame rikaan vergat in zijn rede, die een uur duurde, geen enkel wereldvraag stuk. Hij prees het bestand in Voor- Indië als een triomf voor de V.N., herhaalde het verzoek van Amerika, WASHINGTON. 24-9. Amerikaan se regeringskringen voorspellen een nieuwe vergroting van de Ameri kaanse troepensterkte in Zuid-Viet- nam. Bijzonderheden over het aantal hierbij betrokken militairen en het tijdstip van hun aankomst in Viet nam zijn niet meegedeeld, omdat de Gewapende overval in het hartje van Londen LONDEN, 23-9. Verscheidene ge wapende mannen hebben zich don derdag in het centrum van Lon den, in de wijk Tottenham, meester gemaakt van 32.000 pd. st. (ongeveer 320.000 gulden). Het geld - bestemd voor uitbetaling van arbeiders - be vond zich in een bestelwagen, die door een politieauto werd geëscor teerd. De dieven reden hun Jaguar tegen de politieauto, waardoor de twee agenten werden uitgeschakeld. Vervolgens stortten zij zich op de auto met geld, die tegen de politic wagen tot stilstand was gekomen. Zij vluchtte vervolgens in een an dere gereedstaande auto. De twee politiemannen, die be klemd waren geraakt, werden na een kwartier bevrijd en met verwon dingen naar een ziekenhuis overge bracht. Overstroming bij bouw werk van stuwdam MONTREAL, 23-9. Het bouwter- rein van een in aanbouw zijnde stuwdam bij Valleyfield, 50 km ten zuidoosten van Montreal, is donder dagochtend overstroomd. De 300 ar beiders konden zich redden maar al het materieel, bulldozers, mecha nische schoppen, vrachtwagens enz. is in het water verdwenen. Even voor tien uur plaatselijke tijd be gon het water binnen te stromen, een half uur later had het een hoogte van 12 meter bereikt. De oorzaak is nog onbekend. Sa botage wordt niet uitgesloten ge acht, tussen de georganiseerde en niet-georganiseerde arbeiders heerst een gespannen sfeer. Verenigde Staten de Vietcong en Ncord-Vietnam in het onzekere wil len laten. Op het ogenblik is de Amerikaanse troepensterkte in Viet nam al iets groter dan het totaal van 125.000 man, dat in juli door presdent Johnson werd vastgesteld. De voortdurende aankomst van nieu we versterkingen moet volgens re geringsambtenaren in Washington niet worden gezien als een aanwij zing, dat de Vietcong aan de win nende hand is. De militaire toestand was vergeleken bij twee maanden geleden verbeterd. Door de vergro ting van het Amerikaanse militaire potentieel waren de guerrillastrij-* ders in de verdediging gedrongen en hadden zij hun tactiek moet wijzigen om verdere zware verliezen op het slagveld te voorkomen. Amerikaan se militaire bevelhebbers zeggen in hun rapporten, dat de Vietcong strijd op grote schaal uit de weg blijf gaan en in plaats daarvan bliksemaanval- len onderneemt, aldus genoemde kringen. te helpen bij het aangaan van onder handelingen over Vietnam, stond er op dat China buiten de V.N. woi-dt gehouden en drong erop aan presi dent Jonhsons „Grote gemeenschap" te vertalen in economische en sociale voorwaarden voor alle landen. Kernwapenbezit Wat het remmen van de bewape ningswedloop betreft, vond hij dat allereerst een verdrag over het te gengaan van kernwapenbezit moet worden gesloten. Een dergelijk ver drag moet ook die landen, die van het vervaardigen van eigen bommen hebben afgezien, waarborgen tegen „chantage met kernwapens". Het Verdrag van Moskou van 1963 zou moeten worden uitgebreid tot de ondergrondse kernproeven, zei Gold berg. Hij nodigde „een groot aantal V.N.-Ieden" uit voor een bezoek aan het Amerikaanse opsporingsstation in Montana op 12 en 13 oktober, om eens te komen zien wat daar gedaan wordt cm te waken tegen ongeoor loofde proeven. De V.S. zijn „hier en terstond" bereid een einde te maken aan het bijeenbrengen van stra tegische „atoombomtransportenwa- pens" en willen het aantal daarvan „bevriezen". Goldberg keerde zich vervolgens tegen de verklaring van de commu nistisch Chinese minister van defen se, maarschalk Lin Pao, die onlangs zei voorstander te zijn van revolu tionaire oorlogen. Amerika blijft vastbesloten Zuid- Vietnam van de communistische aan val te redden, zei Goldberg. Wash ington blijft echter altijd bereid tot onvoorwaardelijke besprekingen en de V.N. behoorden te helpen bij het tot stand brengen daarvan. De Amerikaanse afgevaardigde stelde tenslotte de V.N. voor, te gaan werken aan een uitgebreid verdrag over de verkenning van hemellicha men. langs de straten geplaatst, de vlag gen in top, maar nog met een punt vastgebonden. Etalages zijn of wor den aangepast aan 'het koninklijk bezoek en 's avonds wordt hier en daar al proefgedraaid met de feest- verlidhting. De schipbrug, de Emma- brug, 'die 'de twee delen van Willem stad - Punida en Otrabanda - met elkaar verbindt, gaat schuil onder tientallen erebogen en 4.000 lampjes zorgden ervoor, dat de brug ook in de avonduren een onvergetelijke WILLEMSTAD, 23-9. De Neder landse Antillen staan reeds in het teken van ihet komende bezoek van koningin Juliana en prins Bern- hard. Met man en macht wordt er gewerkt aan versieringen en ver lichtingen. die het bezoek een fees telijk tintje moeten geven. In Willemstad zijn vlaggcmasten Mening van minister Biesheuvel: UTRECHT, 23-9. „Het is m(jn vaste overtuiging, dat de huidige moeilijkheden binnen de E.E.G., ook al zal dat misschien veel tijd kos ten, kunnen worden overwonnen. Op economisch terrein heeft de gemeen schap het 'point of no return' at ge passeerd. We kunnen niet meer te rug: dat zou ook de Franse economie niet verdragen". Dit verklaarde de minister van landbouw er. visserij, minister B. W. Biesheuvel ,in Utrecht. Hij opende daar tijdens een lunehbij eenkomst de 57ste „Orniitop'hilia", die tot en met 25 september in de Bernhardhal van de Jaarbeurs wordt gehouden. De minister betoogde, dat de inter nationale samenwerking tot misluk king is gedoemd als men een land bouwpolitiek wil voeren met vol strekte eigen nationale zeggenschap. Hij noemde 'het een volkomen ver ouderde opvatting, dat de welvaart van d'e volkeren kan worden bevor derd vanuit de gedachte, dat ieder toch eigenlijk baas in eigen huis moet zijn. De huidige crisis ziet hij als een uitdaging aan de politici, die indertijd niet alleen het initiatief namen tot oprichting van de ge meenschappelijke markt, maar die ook de crisis 'hebben veroorzaakt. Zij ihebben, volgens hem, tegenover landbouw, handel en industrie, de zware verantwoordelijkheid, een op lossing te vinden voor d!e moeilijk heden. Met nadruk stelde minister Biesheuvel, dat men daarbij reke ning moet houden met enkele prin cipiële punten waarvan de Neder landse regering nooit zal willen wij ken. Hanig gevecht MANILLA, 23-9. In een plaats Cavite werd een hanengevecht gehouden. Dit was niets bij zonders, doch wel buitenge woon was het feit dat een toe schouwer, die de haan, waar op hij had gewed, zag verlie zen, zijn revolver trok en daarmede op de winnende haan schoot. Het bleek niet de enige revolverdrager te zijn. Andere toeschotiwers schoten ook, doch niet op een haan, doch op de eerste schutter. Toen de politie de orde had hersteld, bleken er drie doden en drie gewonden te zijn ge vallen. Onder de doden be vond iich de man, die zijn verlies had willen ivegschie- ten. aanblik zal bieden. Hel gouverne mentshuis, de ambtswoning van de gouverneur, waar het 'koninklijke paar zal verblijven, heeft ook een fraaie verlichting van duizenden lampjes gekregen en elders zullen openbare gebouwen in floodlight staan. Tal van bedrijven, die op de een of andere manier te maken hebben met 'het bezoek, werken onder hoog spanning. De (grootste plaatselijke drukkerij moet zijn personeel laten overweiken om de 15.000 officiële programmaboekjes tijdig gereed te hebben. DEN HAAG, De expositie World Press Photo 1965, die van 11 decem ber tot en met 30 januari in het haag se gemeentemuseum wordt gehou den, zal worden geopend door Z.K.H de prins der Nederlanden. Oe Thant waarschuwt tegen schending van het hestand Ingezonden mededeling DEN IIAAG, 23-9. Voor de aan leg. het onderhoud, de verbetering cn dc subsidiëring van werken, dc waterkering en dc waterhuihouding betreffende, is in de begroting 1966 van het ministerie van verkeer en waterstaat voor 1966 f 219 min. uit getrokken. Een belangrijk deel hier van, n.l. f 180 min., is bestemd voor werken en financiële voorzieningen op grond van dc deltawet. Teneinde le komen tot dc noodzakelijke krachtige voort zetting van de afsluiting van het Brouwershavense Gat, is in deze begroting een bedrag van 20 miljoen gulden opgenomen. Het gehele werkschema is er op gericht het Brouwershaven- sche Gat in 1971 te sluiten, het geen - uiteraard van de algeme ne wenselijkheid, zo spoedig mo gelijk de door dc deltawerken nagestreefde veiligheid te berei ken - naar verwachting voldoen de tijd laat voor een grondige voorbereiding van de, voor 1978 beraamde, afsluiting van de Oos- terschelde. De werken hiertoe zullen zo spoedig mogelijk ter hand worden genomen. De werken tot afsluiting van de Lauwerszee zijn thans in een stadium gekomen waarin, ook al lol, behoud van het reeds ge maakte, krachtige voortzetting geboden is, zo wordt in de be groting gesteld. VER. NATIES, NEW YORK, 24-9. De Pakistaanse minister van buiten landse zaken, Bhoetto, heeft donder dagavond meegedeeld dat de troepen van z(jn land niet zullen worden teruggetrokken op de stellingen die ze vóór 5 augustus innamen, als door dc Veiligheidsraad is verzocht. Hjj zei tot verslaggevers dat deze hou ding het gevolg is van het feit, dat India niet bereid is zgn troepen te rug te trekken. De minister had kort tevoren een wat hij noemde „nuttig, vruchtbaar" onderhoud gehad met V.N.-secreta ris-generaal Oe Thant. Hij herhaalde dat de 'kwestie-Kasjmier moest wor den opgelost door middel van een volksstemming, die de vijf miljoen - overwegend mohammedaanse - in woners van Kasjmier in staat zou stellen lot gebruikmaking van hun recht op zelfbeschikking. India ver zette zich daar volgens Bhoetto nog steeds tegen. Hij zei dat Pakistan per 1 januari a.s. uit de Verenigde Na ties zal treden, wanneer de Veilig heidsraad geen doeltreffende stap pen deed om dit fundamentele vraag stuk tot een oplossing te brengen. Een redelijke tijd daarvoor was niet achttien jaar - de duur van het con flict tot dusver - of zelfs maar een jaar, maar „zo ongeveer drie maan den", aldus dc Pakistaanse minister. Voordat minister Bhoetto zijn ver klaring aflegde had Oe Thant India en Pakistan verzocht, zo vlug moge lijk bijzonderheden le verstrekken over de regelingen inzake de terug trekking van hun troepen. In gelijkluidende telegrammen aan dc Indische premier Sjastri cn dc Pakistaanse president Ajocb Chan, waarschuwde hjj, dat „elke verdere vijandelijke militaire actie van een van heide partijen tegen de andere, een schending van het bes-tand zou vormen". Een aantal militaire V.N.-waarne- mers was al naar het Pakistaans-In- dische grensgebied onderweg en er zouden er nog meer volgen. De waar- nemersgroep, die toezicht moet hou den op het bestand en de terugtrek king van de troepen, zal V.N.-waar nemingsmissie voor India en Paki stan (U.N.I.P.O.M.) heten. De in India en Pakistan na het uit breken van het conflict afgekondigde verduisteringsmaatregelen, zijn don derdagavond ingetrokken. De „vrijheidsstrijders" in Indisch Kasjmier, die al hadden laten weten dat ze niets met het bestand te ma ken hadden, hebben hun activiteit opgevoerd, zo meldt het ondergrond se radiostation „De stem van Kasj mier". In de afgelpen vier-en-twin- tig uur waren volgens dit station bij gevechten meer dan tachtig Indische militairen gedood. India heeft donderdagavond laten weten, dat Pakistaanse troepen het bestand hebben geschonden door bij Jhangar, ongeveer 150 km ten noord westen van Djammoe, Indisch Kasj mier binnen te komen en zich daar in te graven. Het was - naar een woordvoerder van 'het ministerie van defensie in Nieuw-Delhi zei, „geen grote eenheid". De Indiërs hadden niet geschoten. Volgens een Indische officier aan het Lahore-front z(jn in deze sector meer dan tweeduizend Indische mi litairen gesneuveld, gewond of als vermist opgegeven. Een Indische woordvoerder in Nieuw-Delhi heeft gezegd, dat als gevolg van de Paki staanse luchtaanvallen, onder dc burgerbevolking meer dan 400 doden en ongeveer 500 gewonden z\jn ge vallen. Begroting P.T.T. DEN HAAG, 23-9. Het zal niet mogelijk zjjn om in 1967 cn in 1968 tc komen tot een vermindering van het aantal wachtenden op een tele foonaansluiting. Verwacht moet wor den, dat liet aantal wachtenden ul timo 1968 gestegen zal zijn tot 200.000 tegen op 1 mei van dit jaar onge veer 140.000. Het aantal wachtenden zal aan het eind van 1966 tot onge veer 180.000 gestegen z\jn. Minister Suurhoff (verkeer cn waterstaat) deelt dit mee in de me morie van toelichting op de begro ting 1966 van het staatsbedrijf der P.T.T. Eerst, na 1968 zal het moge lijk zijn tol vermindering van het aantal wachtenden te komen. Bij de uitvoering van een meerjarenplan zal in genoemde jaren het aantal lo kale nummers met ongeveer 290.000 worden uitgebreid. Dit meerjaren plan is voorts gericht op het inhalen van de achterstand in de voorzie ningen van lokale kabels en van ver bindingskabels. In de begroting wordt opgemerkt dat de steeds verdergaande uitbrei ding van het aanla) telefoonaanslui tingen, de toeneming van het ver keer, alsmede de doorwerking van de verhoging van het abonnement per 1 februari 1965 ertoe bijdragen, dat de baten in het begrotingsjaar op f 717.17.9.000 kunnen worden ge raamd, hetgeen ten opzichte van de herziene raming 1965 een vermeer dering betekent met f 60.640.000 of circa 9.2 procent. Het eerste exemplaar van een door de Kristlike Fryske Folks Bible- teek" uitgegeven kinderbijbel is op paleis Soestdijk aan H.M. de Konin gin aangeboden door de voorzitter van de vereniging, de heer J. v. d. Mark. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's r. vv. VV. V. V Alleen in zijn werken voelt Y y Y de mens dat hij iets is. WAT UQT VI BILT Enkele wolkenvelden Verwachting tot zaterdagavond: Nu en dan wolkenvelden, maar ook zonnige perioden; vrijwel overal droog weer; overwegend matige wind tussen zuid en oost; ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 25 sept. Zon op 6.30, onder 18.32. Maan op 6.31, onder 19.06. 26 sept. Zon op 6.32. onder 18.30. Maan op 7.55, onder 19.22. 27 sept. Zon op 6.34, onder 18.27. Maan op 9.18, onder 19.39. Nieuwe maan: 25 sept. te 4.18. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 25 sept. 3.22 v.m. 26 sept. 27 sept. 4.06 v.m. 4.50 v.m. 15.34 n.m. 16.18 n.m. 16.57 n.m. 15.15 n.m. 15.58 n.m, 16.36 n.m. BRO UWERSHA VEN 25 sept. 2.50 v.m. 26 sept. 3.32 v.m. 27 sept. 4.16 v.m. Springtij: 27 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven zuidoost-Europa 'handhaafde zich een hogedrukge- bi-ed, terwijl de luchtdruk ten wes ten cn zuiden van Ierland verder daalde. Als gevolg hiervan nam de zuidelijke tot zuidoostelijke lucht stroming boven west-Europa wat toe, waardoor aanmerkelijk minder mistvorming plaatsvond •dan in de voorgaande nachten. Bij het oude front boven Engeland, 'dal zich maar weinig verplaatste, heaft zich intussen een tweede van de oceaan afkomstig front gevoegd. De fronten die elk vergezeld worden door een smalle regenzone, 'zullen ook de komende 24 uur maar heel langzaam dichterbij ons land ko men. De regenknnsen worden daar om nog steeds klein geacht. Wel kunnen af en toe wolkenvelden over drijven, De temperaturen 'blijven op tamelijk 'hoog niveau voor de lijd van het jaar. De Amerikaanse Senaat heeft donderdag het. program voor hlup aan het buitenland - zij het in be snoeide vorm - goedgekeurd. De Se naat ging akkoord met een eindbe drag van 3.143 miljoen dollar, of 142 miljoen dollar minder dan de door het Huis van Afgevaardigden toegestane som.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1