alles m,kan m Verenigde Naties weer aan 't werk KASTEEL TE HUUR landbouwers politiemannen, juweliers... Het koninklijk bezoek aan de Antillen Meer armslag voor de hengelsport H Was geen gezichtsbedrog daar in de Lintelostraat 7.IERIK7.EESCHE NIEUWSBODE Donderdag 23 september 19C5 Nr. 19858 Ingezonden mededeling Zij sparen, samen met ruim 1.800.000 andere Nederlanders, bij de Raiffeisenbank. Omdat zij er de keus hebben uit vele spaarvormen en In een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat zij bij meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terecht kunnen voor alle andere bankzaken. Hun spaargeld (samen miljard gulden) wordt, door de plaatselijke Raiffeisenbahken, aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarheid van het land te vergroten. de spaarbank met volledige bankservice WILLEMSTAD, CURACAO, 20-9, De minister-president van de Neder landse Antillen, E. Jcnckheer, heeft verklaard dat de Antilliaanse rege ring zeer verheugd is, dat het ko ninklijk paar de uitnodiging van de regering vcor een bezoek heeft aan vaard. Hij wees erop, dat het precies tien jaar geleden is, dat koningin Juliana en prins Bernhard de Nederlandse Antillen bezochten. Door dit bezoek worden de gelijkwaardigheid en de verbondenheid van de drie konin- krijksdelen nog meer geaccentueerd. Op een persbijeenkomst over het programma zei hij, dat de belang rijkste punten van het bezoek naai zij n mening de vergadering van de Staten van de Nederlandse Antillen en de vergadering van de Raad van ministers zijn. Tijdens de vergadering van de Staten op maandag 27- september zal de koningin een rede van de voor zitter van de Antilliaanse Staten J. A. O .Bikker, beantwoorden. De koningin zal de vergadering van de Raad van Ministers voorzit ten. De minister-president merkte cp, dat de koningin nu kan zien, wel ke veranderingen er op sociaal en economisch terrein hebben plaatsge had. Hij zei ervan overtuigd te zijn. Ziekenverzorgsters iit wijkverpleging? UTRECHT, 20-9. Een commissie van drie landelijke Kruisverenigin gen 'bereidt op 'het ogenblik een ex periment voor met betrekking tot de inschakeling van ziekenverzorgsters bij het werk van de wijkverpleeg sters. De voor deze proef benodigde geldmiddelen zullen worden gefour neerd door het ministerie van soci ale zaken en volksgezondheid. Dit wordt meegedeeld in „Gezondhedis- zorg", het maandblad van het Groe ne en Witte Kruis. Het experiment zal worden uitge voerd in drie kleine gemeenten en een middelgrote en grote stad. In deze plaatsen worden respektievelijk driemaal één, drie en negen zieken verzorgsters ingeschakeld. dat het bezoek door de Antilliaanse bevolking met vreugde en blijdschap wordt tegemoet gezien. De dag van aankomst zal op de Antillen een vrije dag zijn. Jeugdige bromfietser floor trein gedood SOEST, 20-9, Maandagmiddag om vier uur is de 15-jarige P. N. van Oort uit Soest op een bromfiets aan gereden door 'de trein Utrecht-Baarn. De jongeman werd zo ernstig ge wond. dat hij ter plaatse is overle den. Het ongeval 'gebeurde op de met automatische 'knipperlichten bevei ligde overweg aan de Veldweg in Soest. Volgens dé politie rinkelden •de bellen, maar zou de jongen toch zijn doorgereden. De jongen zou over enkele dagen 16 jaar worden DEN HAAG, 21-9. Minister Bies heuvel wil de hengelsport meer arm slag geven. Hy deelt dit mee in de memorie van toelichting bij de be groting van landbouw en visserij vcor 196G. De in 1965 in Friesland begonnen sanering van de beroepsvisserij op de binnenwateren, die betere be staansvoorwaarden voor de overblij vende beroepsvissers en uitbreiding van het viswater voor sportvissers beoogt, zal leiden tot vergrote uitgif te van visvergunningen De minister zal bevorderen dat ook elders meer of beter viswater beschikbaar komt. Hij denkt aan bijdragen in de aan leg van visplassen, omleiding van rioolzuivei'ingsinstallaties, het ver vangen van het visbestand door een bestand van andere samenstelling, dat beter aan de mogelijkheden van het water en de behoeften van de vissers is aangepast. Hiervoor is 1' 100.060,— in de begroting opgeno men. Ingezonden mededeling KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Gameren: W. Chr. Hovius, Nieuw-Lekkerland; te Ge- mert: kanxl. A. J. Bijl, Amsterdam; te Vinkeveen: J. Zwijnen burg, Oude water; te HarskampA. Klein Ki-a- nenburg, Hoevelaken. Aangenomen naar Drummen (vak. C. I. Dijkhuis): J. Adolfsen, Neede. Bedankt voor Barneveld (vak. B. Eysenga): J. C. Schuurman, Schoon hoven. Ger. Keuken Beroepen te Buitenpost: G. Gom- mer, Oost'kapelle; te Maassluis (4e pred.pl.): Th. W. A. Rijper, Rijsooi-d; le Drachten (6e pred.pl.): Th. W. A. Rijper, Rijsoord. Aangenomen naar Warns: kand. R. H. Boiten, Zuidlaren, 'die bedankte voor Dinteloord en voor Kruiningen; naar Delfzijl (vak. F. J. Bil): M. Berg, Giessen-Rijswijk, die bedank voor BarheveM (2e pred.pl.). Ger. Kerken (vrijgemaakt) Aa n gen omen na ar W aard'huizen kand. T. O. G. M. Bosma, Goes, die bedankte voor Lomele-LemelerveM, Musselkanaal, Nyega-Opeinde, On- nen, Siegenvoude, Valthermond- Tweede Eenloërmond en voor Wet- singe-Sauwerd. Chr. Ger. Kerken Aangenomen naar Mussel: R. Slof- stra, Harlingen, die bedankte voor Klundert. Bedankt voor Urk en voor Wer kendam: II. C. v. d. Ent, Middel'har- nis. ARNHEM. De 21-jarige dienst plichtig soldaat 'bij de Koninklijke Luchtmacht Rudolf Eijckelhoff uit Amsterdam is bij een auto-ongeluk op rijksweg 12 nabij Arnhem om het leven gekomen. Een Sunil team waste in Zutfen bij mevrouw G. W. Ladrak, Lintelo straat 13. Na afloop werd vergele ken en... wat Sunil gewassen had, was witter, duidelijk witter! Zie daar de reden waarom iedere dag weer huisvrouwen overgaan op Sunil. Voor de grote en de fijne was. Want alles wint aan witheid. Zonder bleken, zonder blauwen. Suni! met ultra-waswerking geeft het hóógste wit! Wal biedt de BEELDBUIS? DONDERDAG. In het middagpro gramma het eerste „optreden" van televisiekok Ben Kuiper, die in de nieuwe rubriek „Het neusje van de zalm", kook-adviezen geeft. Om ze ven uur begint het avondprogram ma, dat ook deze donderdag weer veel vertrouwde elementen beval. Na Klaas Vaak volgen jeugd- en re gionaal journaal en om half acht een aflevering'van de serie „Zoo zoo", waarin twee directeuren van een dierenpark aandacht besteden aan het leven van de nachtdieren. Na het journaal een medisch programma onderdeel. Fred Hagenaar stelde na melijk een documentaire samen over hart- en vaatziekten, die de laatste jaren steeds meer slachtoffers ma ken. Hierna opnieuw een documen taire, maar dan één op amusements- gebied. Michael Pfleghar neemt ons mee naar Tokio om daar eens een kijkje te nemen in de music-halls, iuaar een keiharde opleiding in het vak dat „showbusiness" heet, wordt gegeven. De avond wordt besloten met de Parlementaire Spiegel, een serie die wordt gepresenteerd door d.rs. F. A. Hoogendijk. Op net twee zendt de K.R.O. een muzikale show uit niet en rond Jo Leemans. VRIJDAG. Nadat Klaas Vaak de kleintjes weer heeft geamuseerd volgt sportcommentaar door Bob Spaak. Hierna komen de Flintstones op het scherm, gevolgd door het journaal. Deze avond gaan we ons ook weer eens verdiepen in de spook -geschiedenis die zich afspeelt in en rond het Louvre. De VARA brengt namelijk de derde aflevering op het scherm van „Belphegor of het Spook van het Louvre", waarin ditmaal een geheimzinnige secte de zaak nog duisterder maakt. Ter afsluiting van deze spannende avond nog een optre den van het ballet van de Afrikaan se staat Senegal. Op net twee een reportage van het wagenspel in het stadje Oude water. BI.Ik DOOK HEI WERELD VENSTER. De Verenigde Naties zijn thans negentien jaar doende te proberen de aarde wat veiliger en wat vreed zamer te maken. De twintigste as semblee komt echter bijeen op een moment dat de toestand op de aard bol er precairder bijstaat dan ooit, de crisis om Korea inbegrepen. Was toen het oorlogsgeweld be perkt tot één plaats, nu zijn er drie openlijke conflicten aan de gang: dat tussen Indonesië en Maleisië, dat in Vietnam en tenslotte dat in Kasjmir met. als tweede front de Indisch- Chinese grens. En was hel Koreaan- se geschil dan ernstig, de mogelijk heden dat het vuur zich van hier zou verspreiden waren vrij gering. Dat is over de huidige drie crises niet zo volmondig te beweren, zeker niet over dat in het noorden van het Indisch schiereiland, nu daar China (dat geen lid is van de Ver. Naties) zich met de kwestie bemoeit. Dat ivil niet zeggen dat de assem blee nu voor een geheel hopeloze zaak staat die alleen maar verslech tert. Een optreden van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie inzake Kasjmir - onafhankelijk van elkaar, maar langs de zelfde vreedzame lij nen - is een radicale verbetering die men in de tijd van Korea voor on mogelijk had gehouden, zelfs op wat langere termijn. Nu wel? Het grote probleem voor de V.N. Is dan ook niet meer zoals voorheen of het Moskouse blok en dat van de vrije wereld nog wel tegen elkaar opgewassen waren in stemmental, wat aanleiding gaf tot min of meer gemarchandeer over wie tezamen toegelaten zouden worden. Het grote probleem is nu Peking. Buiten de assemblee is al verschei dene malen tot uiting gekomen dat de meeste naties het als absurd zien dat Tsjiang Kai Sjeks Formosa nog steeds de stoel bezet van de grote mogendheid" China, hoewel die - re- eel beschouwd - natuurlijk aan Pe king toekomt. De V.S. hebben tot dusver steeds kans. gezien te voor komen dat China toegelaten werd. Of dat dit keer weer zal lukken is de vraag. En het is zelfs de vraag of het verstandig zou zijn het weer te proberen. Een overzicht van de huidige cri sishaarden geeft aan dat in alle drie belangrijke de Chinese volksrepu bliek een factor is die niet meer te negeren valt. Met toelating van Chi na zouden de crises zeker niet zon der meer zijn opgelost, maar zonder China is het zeker niet mogelijk. Wil China nog Dit is een beetje voorbarig gefilo sofeerd aangezien op dit moment zelfs niet vast staat dat Peking er nu prijs op stelt zijn intrede te doen in de volkerenorganisatie. Een opzet met twee China's is niet te venver- kelijken doordat ze er geen van tweeën mee akkoord zouden gaan. De twintigste assemblee begint in ieder geval met wat betere vooruit zichten dan de vorige, die door een conflict van de wanbetalers werd verlamd. De Ver. Staten hebben in dit opzicht ingebonden en de assem blee kan weer vooruit. Naar veler gevoelen hoog nodig, want het is ge mist dat de assemblee vorig jaar niet bruikbaar was als forum van wereldopinie met toch een grote in vloed al is zijn macht gering. Hoe belangrijk het is dal deze assemblee tochwat tot stand brengt blijkt er al uit dat niet alleen vele vooraanstaande rege ringspersonen er voor naar New- York trekken, maar dat ook de paus zich naar het hoofdkwar tier van de Ver. Naties begeeft, luaar een informeel contact ook nog gelegenheid geeft veel uit te praten vóór de vuisten en de wapens het betoog overnemen. By het ter perse gaan van dit nummer is de situatie in Azië - ge lijk elders vermeld - belangrijk op geklaard, waardoor enkele saillante opmerkingen in dit buitenlands overzicht aan waarde hebben inge boet, zij het dat andere hun juist heid hebben behouden. In ieder ge val is het een duidelijk belangryke zaak, dat de V.N. voor het eerst sinds lange tyd weer hebben kunnen hydragen tot hel herstel van vrede, die in dit gevaarlijke gebied ernstig was gestoord. ONDERWIJS Rijks Middelbare Land- en Tuinbouwschool Na gehouden examen zijn toege laten tot de eerste klas van de Mid delbare Landbouwschool de heren: A. P. v. d. Berge te Zonnemah-e; P. C. Dalebout te Ouwerkerk; J. Flik- weert te Zierikzee; P. van Westen te Oosterland en A. L. van Westen te Zierikzee. Ingezonden mededeling FEUILLETON „Vind jij het dan leuk, dat gegil?" vroeg Greet op misprijzende toon. „Hardstikkeleukkun je het niet aan me zien? Als de vakantie afgelopen is, kom ik met grijze ha- i-en thuis". „Grijs zal jou wel flatteren", meukte Lier. liefjes op. Waarop Ine ke maar geen antwoord meer gaf. De mannen deden, op een wenk van Van Aken, alsof ze naar hun kamers gingen. Weldra was de gang weer verlaten. De anderen hadden zich intussen teruggetrokken in de kamer van Van Aken. Terwijl ze beraadslaagden, zei Van Aken ineens „Zeg, ik heb die Schalkwijk hele maal niet gezien op de gang. Zei je niet, Ineke, dat hij het wel geweest kon zijn, die de gang op sloop?" Het meisje knikte. „Hij was in ieder geval lang". Ze keek de kring rond, „Bert kan het natuurlijk niet geweest zijn, die was op dat moment boven. En Piet evenmin. Lode slaapt op de tweede verdieping, dus blijft tenslotte Schalkwijk over". Bastiaanse stelde voor: „Laten we eens naar z'n kamer gaan om hem aan de tand te voélen". Bert Hooghuis haalde zijn schou ders op. „En wat dan? Die man kan misschien wel tien verklaringen ge ven. Naar de w.c., of naar ibuitcn, omdat hij het benauwd had. Of hij wandelde slaap. Ineke sdhool in een lach. „Dat heet slaapwandelen". door G. DEUTEKOM „Zal wel. Of hij was van plan zo tegen vijf minuten over half drie eens poolshoogte te nemen. Net als wij. Bovendien, wat voor recht heb- bij wij om hem te ondervragen? Wij zijn geen reoheroheurs!" „In ieder geval was hij niet het spook", meende Ineke, „want ik kreeg de indruk dat hij in paniek terugrende". Van Gent zat op de tafel en wie belde met zijn benen. Terwijl hij aan zijn sigaret trök zei hij: „Ja, dat spook, lieden. We zitten er toch maar mee. Ik hel nu wel over naar de me ning van vriend Piet, dat het geluid uit de linkervleugel kwam". „En je zei, dat je veronderstelde, dat het uit de 'bijkeuken kwam?" „Ik heb gezegd, dat het zo klonk. Ik heb net zo min wat gezien als wij allemaal, maar het was wel dicht bij. Als het ware naast me. En aan gezien de keuken vlak bij de linker vleugel ligt, is de redenering van Van Aken, dal 'het daar vandaan komt ,nog niet eens zo gek". Van Aken leunde met zijn ellebo gen op 'de tafel en keek de anderen aan. „Hel is volgens mij ook een lo gische gedaohtengang. Nietwaar? We hebben vannacht het hele kasteel doorgerend, zelfs de rechtervleugel, beneden en boven. En waar zijn we allemaal niet geweest? Omdat we daar niet kunnen komen? De linker vleugel". Ineke knikte. „Daar moet de op lossing van het probleem te vinden zijn". Van Aken knikte. „Juist. Dus zeg ik: daar zit het spook, of wat zich daarvoor uitgeeft", Bastiaanse haalde zijn schouders op. „We hebben de baron eergisteren - of was bet. nog eerder? - zelf zien vertrekken. Hij ging toch op zoek naar zijn sekretaris? Nou dan? Dus volgens rekening van Bartje is de vleugel onbewoond". „En nu voelt het spook zich een zaam en gaat iedere nacht om vijf minuten over half drie gillen", merkte Bert droogjes op. „Het is in ieder geval bij de prijs inbegrepen", vulde Ineke aan. „We behoeven er niets extra's voor te betalen". „Een soort service van het huis", verduidelijkte Van Gent grimmig. Bert stond op. „Ik ga nog een paar uurtjes pitten", zei hij gemelijk. „Dat geduvel iedere nacht begint me, ook de keel uit te hangen". „Beginnen? Het deed het mij al de eerste nacht". Van Aken snoof ver achtelijk. „D'r uil, jullie. En reken morgenochtend maar niet op mij bij het ontbijt. Ik ga heerlijk uitslapen", „Maf ze, lui", zei Ineke, zich onge geneerd uitrekkend. Ze opende de deur en betrad de gang. Vrijwel ge lijk klonk een luide schreeuw. De mannen sprongen overeind en ren den naar buiten, de gang op. Toen zo daar waren, zagen ze een hevig ontdane jonge vrouw, leunende tegen de muur. Bert was het eerst bij haar. „Wat is er? Waarvan ben je geschrok ken? Heb je wat gezien?" Ze wees naar de gi-ond. „Iets grie zeligsiets zwarts ging langs me heen.zo eng..ik voelde hot en zag het gaan.... het ging die kant opik denknaar boven (Wordt vervelt!)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7