Zierikzeese gemeenteraad sprak uitvoerig over plan-West Flitsen uit de landbouwbegroting De „Snellius" bracht uniek materiaal mee BOUWEN IN 1966 Voldoening over bestand Kasjmier Willy Brandt trekt zich terug Ruilverkaveling van de Albasserwaard grootste in Nederland De gesneuvelden in Voor-Indië De prijsstijging voor textiel Nutsbibliotheek thans ondergebracht in gerestaureerd pand Partiële herziening krees goedkeuring ZIERIKZEE, 21 -9. Een partiele herziening van liet Uitbreidingsplan tn hcotc'zaak (plan-West) is aan de urde gekomen op de onder voorzit terschap van Iccc-burgtmeester II. Kcevoels gehouden gemeenteraads vergadering. De talrijke vernieuwin gen, plannen, uitbreidingen en struk- turele wijzigingen te Zierlkzee ma ken het - blijkens toelichting van het ccllege van b. cn w. noodzakelijk om - vooruitlopend op de algehele herziening van het Uitbreidingsplan in hcofdzaak - alvast een partiële herziening van dit plan te laten uit werken, teneinde na de realisering van het Uitbreidingsplan Malta II tijdig over nituwe bouwterreinen te kunnen beschikken. Het ontwerp van deze partiële herziening heelt inmiddels ter visie gelegen. Gelijk reeds gemeld is een drietal bezwa ren ingekomen, het college van b. cn w. adviseerde aan de raad tot ongegrond verklaring. Do heor bij do Vaate was het op gevallen dat een in het plan-West gedachte groenstrook enkele tiental len 'ha. agrarische grond zal gaan kosten. Hij meende dat deze groen strook op 'het punt van financiering „in de tonnen" zal gaan lopen. Hij wilde weten of straks nog aparte be slissingen kunnen worden genomen, bv. wat betreft de woningbouw in deze strook. Spr. ging ook niet mee met de argumenten van b. en w. te gen de bezwaren ingediend door de expediteur de iheer M. J. Vaane, met name niet met de suggestie als zou een vestiging van dit bedrijf in het centrum van de nieuwe wijk moge- lijik gemaakt kunnen worden. Hij achtte de vestiging van een derge lijk bedrijf in een wijk als de onder havige niet op zijn plaats, gelet ook op de rustverstoring. De voorzitter wees er op dat het bij het plan gaat om een herziening in hoofdzaak. Hij vond de invalsweg van het plan-West vergelijkbaar met een Rijksweg en dienaangaand be staan voorschriften over een te re serveren (groen)strook van 50 meter. Er is thans nog geen exploitatiere kening, zodat over de kosten niets valt te zeggen. Bij detaillering zal dit nader worden bezien. De voorzitter onderstreepte dat er in de nieuwe wijk plaats zal zijn voor bedrijven. BH verplaatsing van bedrijven als gevolg van de uitvoe ring van het plan, geldt een schade vergoedingsregeling. De breedte van de groenstrook kan nog altijd 'gewijzigd worden. De heer Doeleman vond het alle maal nog een beetje „een sprong in het duister". De voorzitter wees op het belang van een ruime groen strook om de leefbaarheid van de wijk zo groot mogelijk te maken. De heer de Moor meende dat met louter schadevergoeding aan bedrijven men niet klaar is. Pleidooi voor plan-Noord De 'heer D ankers lanceerde nog eens zijn onbehagen over het plan- West in het algemeen. Hij vond het allemaal niet gelukkig en zou veel liever zien dat de stadsuitbreiding zich verder naar het noorden van de stad zou doorzetten. Er zijn esteti- sche bezwaren tegen 'het plan-West aan te voeren en volgens hem eist de logica voortbouwen na Malta I en Malta II. Hij achtte bovendien uitbreiding naar het noorden finan cieel voordeliger. Gelet op wegen en reeds bestaande bebouwing, vond hij uitbreiding naar 'het noorden veel logischer dan naar het westen. In strijd met Streekplan De voorzitter zei dat uitbreiding naar het noorden in strijd zou zijn met het Streekplan. Er 'bestaan te gen uitbreiding in die richting trou wens stedekundige bezwaren. Men zit met de drukke rotonde, de smal le Schuurbeque Boeyestraat, de voetgangerstunnel en de rijksweg die dan dwars door 'het nieuwbouwge- deelte zou lopen. De estetische bezwaren tegen het plan-West zijn voor een groot deel weggenomen door het feit dat de bebouwing niet raakt tot aan de ha- vendijk, zo vervolgde de voorzitter, die - met de stedebouwkundige - bang was van lintbebouwing. De heer Dankers was door die ar gumenten niet overtuigd. Aan de Blökwog gaat het helemaal niet om lintbebouwing, maar om het opvul len van gaten. Na 'deze diskussie be sloot de raad het plan tot partiële herziening van het Uitbreidingsplan in hoofdzaak (plan-West) goed te keuren. Orar.jebuurt Ir. Kaaskenswater Voor de straatbenaming in het plan „Kaaskenswater" had het colle ge van b. en w. een keuze mogelijk heid aan de raad voorgelegd uit een staatslieden-, een dichters-, een schilders-, een componisten-, een Oranje- en heesterbuurt. Ook dit punt leverde nogal wat diskusicstof op. De heer Doeleman bleek zeer ge porteerd voor een Oranjebuurt. De heer de Moor wiïde een heester- buurt. Dt* heer Dankers wilde de voorgestelde naam „Willem de Zwij ger-laan" veranderd zien in „Wil lem van Oranje-laan". De heer de Boer stipte de noodzaak van onder titeling der naamborden aan. Wet houder mr. Keuning - eigen bewon dering voor het Oranjehuis voorop stellend - merkte op dat er ock men sen zijn, die voorstander zijn van de republiek, hetgeen als bezwaar tegen een Oranjebuurt zou kunnen worden aangevoerd. De heer Dan kers wilde de enorme verdiensten van prins Willem 'in dit verband nog eens onderstrepen. De heer Doele man vond de opmerking van mr. Keuning niet voldoende steekhou dend. „Ik wil best in een goed huis wonen bv. in de Troelstralaan", zo merkte hij gekscherend op. In stemming 'gebracht werd uit de zes mogelijkheden de Oranjebuurt gekozen, met dien verstande dat de naam „Willem van Oranje-laan" zal worden gebezigd. De andere namen zijn: Louise de Colignylaan, Maurits- laan, Frederïk Hendriklaan, Graaf Adolflaan, Jan Willem Frisolaan, Ernst Casimirlaan. Uitreiking E.H.B.O.-diploma's te Haamstede HAAMSTEDE, 22-9. Het wijkge- bouw aan de Burghse weg stond maandagavond weer in het teken van het Rode Kruis. Na een zorgvul dige opleiding kregen 7 kanididaten het E.H.B.O.-diploma uitgereikt waarmee 'het aantal leden van de kolonne dat in het bezit is van een E.H.B.O.-diploma 22 bedraagt. Dr. G. A. M. Steniger, voorzitter van de afdeling Schouwen (W.) van het Nederlandsohe Roode Kruis, opende deze bijeenkomst waarbij hij speciaal burgemeester H. P. Ever wijn welkom heette. Mede aanwezig waren dokter P. W. J. Vogelaar (examinator) en de heer B. R. de Jonge uit Vlaardingen (inspecteur van de Kon. Zuid-Hol landse Maatschappij tot het redden van drenkelingen). Het Rode Kruis maakte in de afge lopen jaren vele oefentochten met de reddingboot en daaruit viel heel wat te leren. Burgemeester Everwijn bracht in zij n felicitatie tot uitdrukking dat hij grote waardering heeft voor het feit dat de gediplomeerden zich vrijwil lig inzetten voor het Rode Kruis werk. Na de diploma-uitreiking (waarbij ook het insigne werd verstrekt) werd de heer v. d. Kloot (cursusleider) en 'dokter Simons (die de supervisie over de cursus had) idoor de heer Overbeeke een aandenken aangebo den. De avond werd verder verzorgd DEN HAAG. De minister van landbouw en visserij acht, blijkens de memorie van toelichting bij üe landbouwbegroting-1966, een krach tig voortzetten van de ruilverkave lingen alleszins gewettigd. Het stem- mingsprogramma voor de ruilverka velingen gaat uit van een jaarlijks gemiddelde van 50.000-55.000 'ha. Op de landbouwbegroting 1966 is 20 miljoen 'gulden meer dan vorig jaar uitgetrokken voor de uitvoering van cultuurtechnische werken en 35 miljoen meer voor onderwijs, onder zoek en voorlichting. Het totale be drag voor cultuurtechnische werken komt nu van 165 op 185 miljoen (vijf jaar geleden, op de begroting 1961, was het nog 99 miljoen). Voor het landbouwkundig onder zoek wordt bijna 70 miljoen uitge trokken, 12 miljoen meer dan op de vorige begroting. Het is de bedoe ling, enige armslag te geven om voor een aantal 'instituten tot 'n afgeronde personeelsbezetting en toerusting te komen. De in het agrarisch onder zoek betrokken mankracht zal op ruim drieduizend personen komen. Het bedrag voor landbouwonder wijs gaat met 17 miljoen omhoog tot 97 miljoen, het bedrag voor land bouwvoorlichting met 6 miljoen tot 57 miljoen. Minister Biesheuvel heeft geen be zwaar tegen opheffing van het Pro- duktsohap voor Tuinbouwzaden, me de omdat de werkzaamheid van dit Produktsöhap in zelfbestuur van ge ringe omvang is. DEN IIAAG. - Na in totaal tien oversteken over de oceaan, tussen 22 graden en 49 graden noorderbreedte, is H.R.M.S. opnemingsvaar tuig „Snellius" vorige week in Den Helder binnengekomen met een schat van gegevens over het noordelijk deel van de Atlantische oceaan. Sinds het in november van het vorige jaar vertrok, heeft het schip 42.000 zeemijlen (dat is 75.000 km of tweemaal de aarde rond) afgelegd, waarvan het 207 „zeedagen" maakte en 78 dagen in 23 ver schillende havens doorbracht. De „Snellius", die deelnam aan het zogeheten Navado-project (waarin Amerika, Engeland en Nederland samenwerken om de At lantic althans een deel van zijn geheimen te ontnemen) heeft ge durende die tocht 22 (onder wie Amerikanen en Engelsen) weten schapsmensen aan boord gehad. Commandeur ir. W. Langeraar, chef hydrografie van de marine, vertelde tijdens een persconferentie in Den Haag, dat deze grootste oceanografische expeditie sinds de tweede wereldoorlog van groot belang geweest is, onder meer voor de ondcrzecbootbestrijding. Bekend is dat bij de detectie van onder zeeboten, kennis van de gedragingen van waterlagen in de oceaan van groot nut is. De „Snellius" is met veel gegevens over deze materie naar huis teruggekeerd. Maar niet alleen gegevens die voor de militairen van belang zijn heeft de „Snellius" mee naar Nederland gebracht. Ook wetenschap pelijke instellingen, als de universiteiten van Utrecht en Leiden, de Vrije Universiteit in Amsterdam, de afdeling geodese van dc T.H. in Delft en het K.N.M.I., benevens de universiteiten van Cambridge en Londen, beschikken nu over - nog nader te analyseren - mate riaal dat uniek genoemd mag worden. door de heer A. Damman te Burgh die, als functionaris van 'het Jeugd Rode Kruis, enkele films vertoonde over mond- en neusbeademing en het Rode Kruiswerk in het algemeen. De tweede dinsdag in oktober be gint dokter H. A. der Weduwen met de cursus Eerste Hulp in Oorlos tijd, bestemd voor personen die in het bezit zijn van een E.H.B.O.-di ploma. Verder 'kan men zich aanmelden voor de nieuwe E.H.B.O.-cursus die op donderdagavond zal worden ge houden en die onder leiding zal staan van de heer v. d. Kloot. Inschrij ven voor deze cursus kan men zich bij de secretaresse mej. A. Houtman. Gelegenheid tot studeren voor Nederlanders in de Verenigde Staten AMSTERDAM, 22^9. Er bestaat gelegenheid voor Nederlanders in de leeftijd van 25 tot 30 jaar die een universitaire studie hebben voltooid of op andere wijze deskundige ken nis hebben verworven, zoals journa listen en kunstenaars, te solliciteren naar een van de beurzen die door het Commonwealth Fund wordt aan geboden. Dit fund is een particuliere stich ting in New York, die door middel van haar „Harkness Fellowships" mensen in de gelegenheid stelt in de Verenigde Staten te studeren in alle vakken, behalve de medische, na tuur- en exacte wetenschappen, voor een periode vain 12 tot 21 maanden. Het Nederland-Ameriika Instituut te Amsterdam, waar men tot 30 ok tober nadere 'inlichtingen over deze studie 'kan krijgen en van wie deze mededeling uitgaat, wijst er op dat uiteraard' aan zeer 'hoge eisen wat betreft persoonlijkheid en capacitei ten dient te worden voldaan. R.T.M.-tram op eilanden zal worden opgeheven DEN BRIEL, 21-9. Bij de aanvang der vergadering van de gemeente raad van Rookanje 'heeft burgemees ter J. Spaans ide raad meegedeeld dat het zich laat aanzien dat voor 1 november a.s. de R.T.M.-tram op de eilanden zal worden opgeheven. „Ik heb een gesprek gehad met de di recteur van de R.T.M. en deze heeft mij verteld dat de R.T.M. met de nieuwe 'busdienst op de eilanden zal trachten er iets goeds van te maken. De nieuwe dienstregeling van de busdienst is al gereed. De tarieven zullen ongeveer gelijk blijven met het huidige R.T.M.-tramtarief". Al dus burgemeester J. Spaans. DEN HAAG. In het bouwprogram ma 1966 wordt er van uitgegaan, dat de totale produktie in de bouwnij verheid f 8.100 min. zal kunnen be dragen. In de gebouwensectoren zal naar schatting f 6.000 min. 'kunnen worden verwerkt, in de sector weg en waterbouwkundige werken f 2.100 min. De capaciteit in 1966 is geraamd op basis van de gerealiseerde pro- du'ktie in 1964. Daarbij is er van uit gegaan, dat, in vergelijking met laatstgenoemd jaar: de bouwproduk- tie als gevolg van de grotere bezet ting op de bouwwerken met 10 pet. zal toenemen, bovendien met 1 pro cent zal stijgen door een hoger aan tal produktieve uren en dat de pro- ddktiviteit 8 a 9 pet. hoger zal zijn. Voor weg- en waterbouwkundige werken wordt gerekend' met een ge leidelijke toeneming van ide produk tie van f 1.833 min. in 1964 tot f21.00 min. in 1966. Het inschakelen van kleinere bouwbedrijven heeft de bijzondere aam'dacht. De produktiewinst door verletbestrijding wordt voor het sei zoen 1964-1965 op f 50 min. of wel 2600 woningwetwoningen geschat. In grote delen van het land be gint de woningnood duidelijk aan omvang en betekenis te verliezen. Het moment komt in zicht, dat het kwantatiieve tekort zal zijn verdwe nen. De minister acht het niet uit gesloten, dat dit tekort voor ver schillende delen van 'het land al In de loop van 1967 zal zijn opgeheven. Het bouwprogramma voor boer derijen 1966 is aanzienlijk verhoogd, namelijk van f 113 min. tot f 120 min. Voor overige agrarische gebou wen as f 105 min. bestemd, in 1965 was dit f 80 min. LONDEN, 22-9. President John son heeft woensdag gezegd dat de leiders van Pakistan en India goed staatsmanschap en zelfbeheersing hebben getoond door gevolg te geven aan de oproep van de veiligheids raad het vuren te staken. Daardoor zijn w(j een stuk verder verwijderd geraakt van „de verschrikkelijke ge varen die het sub-continent van Azië hebben bedreigd". De voorzitter van de Algemene Vergadering, prof. Fanfani, noemde het bestand „een buitengewoon be langrijke gebeurtenis". Hij prees de geest van samenwerking die India en Pakistan hebben getoond door in te stemmen met het staken van de vij andelij kheden. Engeland verklaarde zich woens dag bereid te helpen bij de volgende maatregelen ter waarborging van het bestand. Minister Peyrefitte zei in Parijs tegen verslaggevers, dat Frankrijk de V.N.-resolutie inzake Kasjmier redelijk en realistisch vindt. „Le Monde" schreef dat de Veiligheids raad „voor het eerst sinds lange tijd 2ijn rol met succes heeft vervuld". BONN, 22-9. De sociaal-democra tische burgemeester van West-Ber- Ijjn, Willy Brandt, heeft woensdag in Bonn bekendgemaakt, dat hij zich in 1969 niet kandidaat voor het bondskanselierschap zal stellen en dat hij afziet van de zetel die hjj in het Westduitse parlement had ge kregen. Zoals bekend heeft Brand, op wie de sociaal-democraten hun hoop ge steld hadden bij de Bondsdagverkie- kiezingen, zondag de nederlaag ge leden tegen bondskanselier Erhard. Brandt deelde zijn besluit mee na afloop van een bijeenkomst van het sociaal-democratische partijbestuur. Ook de leden van het sociaal-demo cratische „schaduwkabinet" hebben hun mandaat teruggegeven. Het was dit keer voor het eerst dat de S.P.D. haar kandidaat voor het bondskan selierschap had aangewezen en een „schaduwkabinet" had gekozen, voordat de stembusuitslag bekend was. Blijvende spanning op de arbeidsmarkt DEN HAAG. De 'in 1964 verwachte min of meer belangrijke ontspan ning van de arbeidsmarkt, heeft zich niet gerealiseerd, zo wordt gecon stateerd in 'de memorie van toelich ting op 'de 'begroting 1966 van het departement van sociale zaken en volksgezondheid. De regering blijft ervan uitgaan dat de realisering van het in het E. E.G.-verdrag vastgestelde beginsel van ide gelijke beloning van mannen en vrouwen iddent te leiden tot uit eindelijke opheffing van alle be staande discriminaties 'bij de vast stelling van de lonen. Zinkstukken maken bij werkliaven Den Osse ZIERIKZEE, 22-9. Nabij de werkhoven Den Osse worden de zinkstukken gevlochten welke nodig zijn voor de afsluiting van het Brouwershavense Gat. Het maken van zinkstukken is een vak apart, maar iets wat deze wer kers van de Deltadienst bepaald wel is toevertrouiod. (Foto: Zierilkzeesche Nieuwsbode). DEN HAAG, 22-9. De grootste ruil verkaveling van Nederland komt vrijdag a.s. (24 september) dn stem ming. Hij omvat 22.000 hectare en zal in totaal 87 Vz miljoen gulden kosten. NIJMEGEN. Plannen om op H.T. S.-niveau tot een volwaardige oplei ding tot verkeersdeskundige te ko men zijn dm een vergevorderd stadi um. Een werkgroep van het Neder lands instituut vam registeringenieurs voert op het ogenblik besprekingen met de belanghebbende instanties om op korte termijn tot deze, voor Nederland geheel nieuwe, opleiding te geraken. NIEUW DELHI, 22-9. Een Indiase woordvoerder heeft woensdagavond verklaard dat sinds het begin van het geschil met Pakistan op 19 sep tember tot eni'ge uren voor het van •kracht worden van het 'bestand 3840 Pakistanen zijn gedood. De Indiase verliezen tot 'dinsdagavond midder nacht bedragen 1157 doden, zei hij. De Indiërs hebben volgens hem 464 tanks vernield of buitgemaakt waar onder 245 „Patton"-tanks, en 70 Pa kistaanse vliegtuigen neergeschoten. Zelf verloren zij 35 vliegtuigen, zei hij. AMSTERDAM, 22-9. De organisa ties van textiel- en kledingindustrie wijzen erop, dat de aankondiging van 'de wederinvoering van drie pro cent omzetbelasting op textiel bij velen ten 'onrechte de indruk 'heeft gewiekt dat het prijspeil van textiel- goederen ook met 'drie procent om hoog zal 'gaan bij deze herinvoering. Textielgoederen zullen 'echter ook in de toekomst weer onderworpen zijn aan een zg. integratie-heffing. Indien de Staten Generaal de regering in haar voorstel zouden volgen, bete kent dit dat de prijzen van goederen, die de textiel- en confectie-industrie aan de handel aflevert, met onge veer 6,4 procent omzetbelasting zul len worden verhoogd. Een en an der 'deelt 'de Nederlandse Economi sche Vereniging voor die Confectie- industrie (N.E.V.E.C.) mede in over leg met de contact-commissie textiel en confectie-industrie. Het gaat om de Alblasserwaard, het wijde polderland tussen Lek, Noord, Merwede en Merwedekanaal in Zuid-Holland. De rundveehouderij heeft er het overgrote deel van de grond in gebruik, eendekooien en stukjes natuurbesehermingsgebied liggen er hier en daar tussen, aan de westelijke en zuidelijke randen langs de dijken van Noord en Mer wede is industrie, in het noordwes telijke uiteinde staan de beroemde molengroepen van de Kinderdijk. Door verouderde produktie-om- standi'ghed'en kon de veehoudeaij hier niet helemaal meekomen. On der de Nederlandse weidestreken hebben Alblasserwaard en Vijfhe- renlanden de 'hoogste kostprijs voor de imelk. De ruilverkaveling zal de boeren nu moeten belpen aan beter gevormde en minder versnipperde percelen, aan boerderijen die dichter bij het land zijn 'gelegen en aan meer weg enom het land bereikbaar te maken. KERKNIEUWS Generale Synode Gereformeerde Kerken LUNTEREN, 22-9. De Generale Synode der Gereformeerde Kerken, te Lunteren in zitting bijeen, heeft woensdag besloten tot de instelling van een afzonderlijke leerstoel voor het onderwijs in de geschiedenis van de filosofie, de filosofie van de gods dienst, de apologetiek en de theolo gische hermeneutiek. Ook zal nog een hoogleraar war den aangetrokken voor het onder wijs in de algemene en vaderlandse kerkgeschiedenis, het kerkrecht en de symboliek. Voorts zal de mogelijkheid wor den geopend een of meer theologi sche assistentschappen in het leven te roepen. Aan deputaten van de geestelijke verzorging van land-, zee- en lucht macht werd opgedragen aandacht te besteden aan de gevaren van het voortschrijdend humanisme in de krijgsmacht, zulks naar aanleiding van een brief van het hoofdbestuur van de Nationale Christen-Onderof ficierenvereniging. Zaterdag begint het nieuwe leesseizoen ZIERIKZEE, 22-9. Zaterdag 25 september a.s. zal de her-opening plaats vinden van de Nutsbiblio theek welke sedert kort is on dergebracht in het fraai gerestau reerde pand „De Eenhoorn" naast de nieuwe Nutsspaarbank aan het Ha venpark. In deze nieuwe omgeving komt het boekenbezit van het Nut bijzender goed tot zijn recht. Voor bet nieuwe leesseizoen staat weer een fliinik aantal nieuwe aan winsten voor bet publiek gereed: het boekenbezit werd aangevuld met 68 romans en 96 jeugdboeken. Dat be tekent 'dat de rekken in de leeszaal thans niet minder dan 2766 romans, 1588 jeugdboeken en 150 populair wetenschappelijke welken torsen. Vooral ook voor de jeugd zijn er volop interessante boeken aanwezig, zo zijn er nieuwe aanwinsten van Annie M. G. Schmidt, Godfried Bo- mans, Erich. Kasfcner en Lea Smul ders. Tot bet nieuwe bezit voor de ouderen behoort de keur-omnibus van A. Coolen, „Het ziekenhuis" van Jan ide Hertog en bekende werken van auteurs als Hemingway, Mur doch, Talbori en Uris. Geplastificeerde omslagen Het boekenbezit van 'het Nut be vindt zich in goede staat, temeer om dat vele exemplaren door de biblio thecarissen thans worden voorzien van keurige geplastificeerde omsla gen, welke de oorspronkelijke boek omslag zichtbaar laat. Met deze me thode, welke in de praktijk uitste kend voldoet, 'behoort de tijd van de stijf in bruin verpakte boeken miu wel 'grotendeels tot bet verleden, al zullen 'de oudere boeken van bet Nut uiteraard niet meer in een1 nieuw jasje worden gestoken. Bovendien is de bibliotheekcommissie er toe over gegaan om behalve op woensdag en zaterdag do bibliotheek - speciaal voor oudere lezers en lezeressen en de jeugd - ook open te stellen op maandagen, en wel van 4 tot 5 uur 's middags. Zelf-bediening Intussen is bij bet verhuizen van de boekenschat naar „De Eenhoorn" gebleken dat ide Nutsbibliotheek se dert 1934 gevestigd is geweest in bet bekende zaaltje aan ihet Vrije. In het nieuwe pand beschikt men over een zeer ruime leeszaal waarvan het prettige vooral ook is dat de lezer zich volgens „zelfbëdiieningssysteem" kan bedienen van de lectuur waar bij of zij van houdt. Het keuze ma ken „over de toonbank" is dus voor bij, al wil dit uiteraard niet zeggen dat men bij het zoeken naar bepaal de boeken 'geen hulp zou krijgen van de bibliothecarissen, integendeel. Behalve over de leeszaal, gelegen in bet achterste deel van het pand, heeft het Nut in „De Eenhoorn" de beschikking over een bijzonder mooi voorzaaltje, met een plafond dat in oude stijl is gerestaureerd. Overi gens 'heeft men voor dit zaaltje nog geen vaste bestemming, maar vast staat 'dat deze ruimte bv. voor bet 'houden van vergaderingen zeer ge schikt is. Het tussen voor- en ach- Scooterrijder omgekomen KRUIN IN GEN, 22-9. Op de Rijks weg tussen Kruiningen en Krabben- dijke is woensdagavond te omstreeks kwart over zeven een scooterrijder met duopassagier tegen een aan hangwagen van een voor hem rij dende landbouwtrekker gereden. Door de schok kwam de scooter rijder, de 29-jarige frater M. Hout veen uit Hilversum, op de linkerrij baan terecht, waar hij vermoede lijk door een tegemoetkomende auto werd overreden. Frater Houtveen en zijn duopassa gier, de 30-jarige frater Steveringk uit Dublin ,die tijdelijk in Hilversum verbleef, werden gewond naar het St. Joannaziekenhuis in Goes over gebracht, waar frater Houtveen bij aankomst overleden bleek te zijn. terzaal gelegen vertrek kan wellicht dienst gaan doen als plaats voor het Innemen van de boeken die retour komen. Opvallend in de nieuwe bi bliotheek is vender de moderne ver lichting en' 'het plafond dat door een aantal uitspai'ingen volop daglicht doorlaat. Het staat wel vast dat velen in het komende seizoen hun weg zuilen- vinden naar „De Eenhoorn", waar het niet alleen goed keuze maken is maar bov-endien de mogelijkheid be staat gewenste lectuur in alle rust en stilte eens nader door te lezen. Friese kinderbijbel voor H.M. de Koningin BOLSWARD, 23-9. Ilct eerste exemplaar van een door de Kristlikc Fryshe Folks Bibleteek (K.F.F.B.) uit gegeven Friese kinderbijbel is he den (donderdag) op palcis Soestdjjk aan H.M. Koningin Juliana aangebo den. Dit geschiedde door een delegatie uit het bestuur van de K.F.F.B. ver gezeld van de schrijver, de heer J. W. Zantema uit Jelsum en de druk ker. De vorstin heeft zich in de loop van dit jaar reeds op de hoogte la ten stellen van de vorderingen van de kinderbijbel. De bijbel draagt de titel „Bliid Boadskip" (blijde boodschap). Voor deze uitgave, waarvoor me dewerking werd ontvangen van tal van particulieren en kerkgenoot schappen, werden de illustraties be schikbaar gesteld door het Ameri kaanse bijbelgenootschap door be middeling van het Nederlands Bij belgenootschap. De collectes dn de Zweedse ker ken hebben vorig jaar meer dan veertien miljoen gulden opgebracht, oftewel anderhalve gulden per in woner.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 6