wnnm Raad stond bouw van metselbedrijf in Zuidwellestraat toe STOP^ Bouw Oosterscheldebrug eiste veel vernuft Strenge controle te verwachten bij dijk- en duinrecreatie Belangrijke restauratie van o.l.-school Gemeenteraad Zierikzee Ingezonden mededeling INTERNATIONALE CONSUMENTENBEURS Opening vrijdag 24 sept. 12 uur In alle hallen van het Ahoy'-complex FEMINA VERRUIMT UW BLIK! In 450 goed verzorgde stands een vergelijkend overzicht van de nieuwste nationale en internationale producten. Comfortabel wonen in 1965 Huizen kijken... huizen kopen, met voor lichting door het Bouwcentrum Doe-het-zelf centrum Demonstratie-apotheek Speelgoedstad met o.a. miniatuur-spoorweg en 'auto-racebanen Voedselvoorlichting Dagelijks 4 modeshows van wollen kleding Wie wordt Femina-huisvrouw1965? De eerste 100 bezoekers(sters) ontvangen het verzilverde Femina-lepeltje. Geopend van 10-17 en van 19-23 uur. Zondags gesloten. Entree f 1.75, kinderen f 1.- Zilveren P.T.T.-jubileum de heer J. van den Houten ZIERIKZEE, 21-9. Op de verga dering van de gemeenteraad is met negen tegen twee stemmen een voor stel van b. en w. verworpen tot het ongegrond verklaren van een be- rcepsschrift, Ingediend dcor de heer C. L. Schculs, op grond van het feit dat hem geweigerd werd een (met sel)-bedrijf te vestigen cp een plaats in de Zuidwellestraat, waar thans een schuur - eigendom van betrok kene - staat. In een uitvoerig schrij ven aan de raad gaven b. en w. een toelichting op hun standpunt. Uit de raad echter kwamen al spoedig tal rijke tegenargumenten. De stemming resulteerde - gelijk gemeld - in een verwerpen van het b. en w.-voor- stel, -zodat de heer Schculs voor noemd cp de betreffende plaats een bedrijf zal mogen stichten. De kwestie bleek een lange voor geschiedenis te hebben. Reeds in 1955 - de onderhavige percelen wa ren toen nog geen eigendóm van de gemeente - verzocht de heer S. op bedoelde plaats een woning met be drijf te mogen stichten. Later werd de gemeente eigenaar der percelen binnen het kader van de herverka veling. Bij raadsbesluit (1959) kreeg de heer S. toestemming een woon huis te bouwen, maar de eveneens door hem gebouwde schuur bleef tot dusver in ongewijzigde toestand. De heer S. beriep zich recentelijk op een aan hem gedane toezegging op de plaats van de schuur een be drijf te mogen stichten. B. en w. evenwel vonden evenwel de tijdsduur tussen deze (door het college trouwens dubieus geachte) tcezgging en de realisering te lang en beriepen zich verder op de stede- bcuwkundige verordening, goedge keurd dcor de raad. Bovendien achtte het college de bouw van een bedrijf ter plaatse ongewenst, gelet op de te verwach ten correlatie tussen het straks uit te voeren plan-West en de oude bin nenstad. Tegenargumenten De heer bij de Vaate was het met de argumentatie van b. en w. niet eens en was er van overtuigd dat een toezegging door de toenmalige wethouder inderdaad aan de heer S. is gedaan. Hij vond het trouwens ook logisch dat betrokkene daar een be drijf wil gaan bouwen. „Men kan toch niet verwachten dat hij - gelet op de aankoop van de schuur - daar een snoepwinkel zou willen begin nen". Hij geloofde niet dat „de straat met dit bedrijf achteruit gaat". Ver leden jaar zijn er drie garages ge bouwd en die vallen helemaal uit de toon. Bovendien heeft de ge meente in de Korte Nobelstraat een loods gebouwd en daarvan kan het zelfde gezegd. De heer Verheyen was het in gro te lijnen eens met de eerste spreker. Hij pleitte evenwel voor een nieuw - meer aangepast - ontwerp. Een ge wijzigde tekening, die estetisch beter past, zou volgens hem een oplossing zijn. Ook de heer Doeleman vond het logisch dat betrokkene - blijkens de aankopen van de gemeente - ter plaatse van meetafaan een bedrijf wilde stichten. Toezegging disputabel De voorzitter zette nog eens uit voerig de motieven van b. en w. uit een, er op wijzend dat de toenmalige wethouder zich desgevraagd niet meer kan herinneren, dat een toe zegging aan de heer S. is gedaan. Door overschrijding van een tijdsli- Ingezonderi mededeling RED BAND- ROOSENDAAL DEN HAAG, Op de derde is ver schenen ihet jaarboök 1964-1965 van het ministerie van buitenlandse zaken. Dit zestiende deel in de reeks jaarboeken geeft een overzicht van het buitenlandse beleid in de periode juni 1964 - juni 1965. Voorzover mo gelijk is ook van belangrijke gebeur tenissen in juni 1965 nog melding ge maakt. NEW YORK, Tien leden van de VN hebben in een memorandum ge pleit voor toelating van communis tisch China tot de volkerenorgani satie. „Het is niet waar dat de volks republiek China iedere internationa le samenwerking weigert en zich de onverzettelijke vijand verklaart van alle landen die niet zijn ideologie de len", £»ldus de tien landen. Scheepvaartberichten Alchiba, 22-9 te New York verwacht Attis, 21-9 van Guanta naar Port of Spain. Kenia (t.), 23-9 te Douala. Philippia(t.). 22-9 te Mena Al Ah- miuli verwacht. Skadi, 21-9 van Lissabon verwacht. miet van vijf jaar, achtte het college zich - aan de disputabele - toezeg ging niet meer gebonden, mede ge let op de strukturele wijzigingen, die zich in die periode te Zierikzee hebben voorgedaan. De heer Doele man ondersteunde de suggestie van de heer Verheyen tot het maken van een nieuwe tekening. De voorzitter onderstreepte ech ter dat zulks een secundaire zaak is. Het gaat nog niet cm uitvoering, maar cm een principiële uitspraak van de raad. Mevr. v. d. Werve-Schouls vond het door de heer S. aangevoerde ar gument „ver'aat te zijn door de bouw van de Chr. Geref. Kerk" wel aanvaardbaar. De voorzitter zei de heer S. op de tijdslimiet niet te wil len binden. Hij merkte op dat het college bepaaldelijk niet naar argu menten heeft gezocht, om de bouw te verhinderen. Hij meende dat bij verwerping van het b. en w.-voor- stel de raad „genade voor recht" zou laten gelden. Met deze opvatting echter was de heer De Boer het niet eens. Het ging hem meer om het uitleven van een bepaald in de raad levend rechtsgevoel. De stemming leverde het genoemde resultaat op, zodat de heer S. t.z.t. op de door hem gedachte plaats een metselbedrijf zal kunnen stichten. Andere zaken Tegen een uitgifteprijs van f 16 per m-. wordt een kavel bouwterrein ZIERIKZEE, 21-9. Op de onder voorzitterschap van loco-burgemees ter H. Koevoets gehouden gemeente raadsvergadering heeft wethouder mr. K. A. Keuning een overzicht ge geven van de plannen met betrek king tct de restauratie van het ge bouw der o.l.-school. Het staat vast dat deze restauratie in 1966 de hoog ste prioriteit zal kragen. De wethou der van onderwijs deed zijn medede ling in verband met een opmerking van de heer Dankcrs over een zo wel aan het college van b. en w. als aan de raadsleden verzonden schrij ven van de Oudercommissic der o.l.- schcol en de afdeling van Volkson derwijs, waarin de nadruk wordt ge legd op de dringende noodzaak dat de school onderhanden wordt geno men. De heer Dankcrs betoogde dat door hem cn anderen reeds herhaal delijk cn met zeer grote nadruk is gewezen op de noodzaak van herstel. De heer Doeleman wilde weten wat inmiddels is gedaan; dc heer Ver heyen tenslotte informeerde of het college al gedachten had over lijde lijke huisvesting van dc schooljeugd, in de restauratieperiode van het ge bouw. Mr. Keuning gaf een uitvoerig his torisch exposé van de ontwikkeling rond de o.l.-school, herinnerend aan een reeds in 1955 genomen raadsbe sluit tot het bouwen van een nieu we school. De zaak is toen even blij ven rusten en kwam in 1961 opnieuw aan de orde. Toen bleek dat nieuw bouw geen eenvoudige zaak zou zijn. In het voorjaar van 1964 beeft het college in Den Haag nieuwbouw be pleit, maar er werd geen toezeg ging gedaan. In feite kreeg men de kous op de kop. Aan vervanging van de oude school viel - zo werd in Malta I verkocht aan de N.V. Timmer- en Aannemersbedrijf F. den Hartog Zonen. Het pandMan- huisstraat 4 wordt met het Rijk ge ruild voor het pand Poststraat 43 (muziekschool), dat destijds - na on derzoek - eigendom van de gemeente bleek te zijn. Tegen een prijs van f 28 per m-. wordt een 'kavel bouw- terrin in Malta II verkocht aan de heer F. J. van Hoofstadt, ing. voor bimgalowbouw. Verder wordt een kavel grond, gelegen op de hoek Caustraat - Vagerstraat (Malta II) verkocht aan de heer M. C. van den Dries. Aan mej. N. Moermond wordt een perceel gemeentegrond, gelegen naast haar woning aan de Korte No belstraat 9, verkocht. Aan de heren J. B. Geluk en J. A. Rijsdijk wordt een in eigendom van de gemeente zijnd perceel, gelegen aan de Ka- pellestraat, verkocht. Na sloop zal op deze plaats een tuinmuur worden geplaatst. Een voorstel m.'b.t. een bijzondere uitkering 1965 voor het daarvoor in aanmerking komende gemeenteper- soneel, ging onder de hamer door. Bij de lijst van ingezonden stuk ken bevond ziöh o.m. de definitieve monumentenlijst voor de gemeente Zierikzee. Enkele percelen blijken nog aan de lijst toegevoegd, als En gelse Kade 1, St. Jakobstraat 2, Pa ternosterstraat 1 alsmede de wallen en grachten. Enkele percelen zijn van de lijst afgevoerd, t.w. Haven park 16 en 39 en Visstraat 16, we gens het opnemen in een groter ge heel c.q. nieuwbouw. medegedeeld - niet te denken. Er was toen een bedrag beschikbaar na- uitkering zoutschade. De bedoeling was dit bedrag (plm. f 60.090) aan het gebouw te spende ren, uit te voeren door de Dienst van Publieke Werken. Hiervoor ech ter was in 1964 geen tyd. Begin 1965 werd aan een architect opdracht ver leend een restauratieplan te ontwer pen. Dit plan kwam in de zomer gereed. Het plan had alleen betrekking op het benedengedeelte van het gebouw. Ook bovenverdieping Dc architect evenwel adviseerde het college met klem in de restaura tie ook de bovenverdieping van de school te betrekken. Deze aanvullen de opdracht werd de architect ver leend. Het wachten is thans op het complete plan, -waarvan in novem ber de uitslag bekend zal zijn. De Provinciale Griffie blijkt intussen eveneens geporteerd voor het com plete plan cn hoewel grote bedragen met de uitvoering zullen zijn ge moeid (een veelvoud van de zout schade), ziet het er toch naar uit dat het plan in uitvoering zal komen, zodat de o.l.-school ingrijpend wordt opgeknapt. Als uitwijkplaats voor de leerlingen tijdens de restauratie periode is in eerste instantie gedacht aan de straks vrij komende centrale werkplaats aan dc Wevcrshoek. Met name van hel restauratieplan nam de raacl met grote voldoening ken nis. kleintjes uitj® kei linncnldAd AMSTERDAM. De Nederlandse brouwerijen hebben met verbouwer eerdheid en met zekere verontwaar diging kennis genomen van de ver hoging van de bieraccijns zoals die in de miljoenennota in het vooruit zicht wordt gesteld, zo deelt het Cen traal Brouwerij Kantoor mede. DEN HAAG. In de HoutrusthaUen heeft het Residentieorkest het Prins jesdagconcert, met medewerking van de scpraan Gré Brouwenstein, voor meer dan vier en een half dui zend mensen gegeven. Het orkest stond onder leiding van Louis Sto- tijn. AMSTERDAM, Het Rijksmuseum heeft voor de afdeling Nederlandse geschiedenis een zilveren munt, ge slagen in Hamburg anno 1621. ten geschenke ontvangen van het Wes tern Australian Museum te Perth, Australië. TILBURG, De voorgenomen we derinvoering van de omzetbelasting op schoeisel achten de Nederlandse schoenfabrikanten erg bezwaarlijk voor de minst draagkrachtige be volkingsgroepen. DEN HAAG. De oud-minister E.H Toxopeus (v.v.d.) en H.J. Witteveen (v.v.d.) zijn tezamen met de heer T.H J.Hogendorp (p.v.d.a.) als kamerle den beëdigd. Voor het afleggen der eden van de beide oudministex-s, die tot de oppositie behoren, bestond veel belangstelling. ROTTERDAM, De rivierpolitie te Rotterdam heeft het stoffelijk over schot opgedregd van de 68-jarige P. van den Berg, wachtsman aan boord van een hijschouw. De man was toen zijn schip in het Boerengat lag, over boord geslagen en verdronken. De politie heeft geen enkele aanwijzing gevonden die op misdaad wijst. NIJMEGEN. De nieuwe rector- magnificus van de katholieke uni versiteit van Nijmegen, prof. S. Geerts, stelt een onderzoek in naar excessen die zich hebben voorge daan bij de ontgroening van stu denten in Nijmegen. STADSKANAAL, Een inwoner van Stadskanaal, de heer H.Drenth, huurder van een woning van de Stichting Departementale Woning- ouw Wildervank, heeft Z.K.H. rins Bernhard per brief verzocht te bemiddelen, opdat hij zijn post- 'duiven'hobby mag blijven beoefen en achter het door hem bewoonde pand. UTRECHT De Nederlandse levens verzekeringmaatschappijen hadden per 30 juni 1965 een totaal aan be leggingen ter waarde van f 12,5 mil jard. Het grootste deel hiervan nl. omstreeks 1114 miljard, is te be- schouwen als het gezamenlijke spaar tegoed van de polishouders. AMSTERDAM, Amsterdam telt op het ogenblik 155 bejaardenclubs, die het afgelopen jaar ruim 9.000 ontspannings- en 2.800 culturele bij eenkomsten hielden met resp. 400.00 0 en 112.000 bezoeken. Voorst wer den er 250 uitgaansdagen georgani seerd waaraan totaal 20.000 bejaar den deelnmen. ZIERIKZEE, 21-9. Op dc dins dagmiddag gehouden algemene ver gadering van het bestuur van het waterschap Schouwen-Duiveland, heeft de voorzitter, dijkgraaf A. M. Geluk een uitvoerige inleidende re de gehouden, opmerkend dat de ver gadering speciaal was belegd voor het opmaken der aanbevelingen we gens het regelementair aftreden van het dagelyks bestuur op 1 januari 1966. Het huidige bestuur gaat thans een eerste zitting afsluiten en dat gaf de voorzitter mede aanleiding tct het maken van enkele globale opmerkingen over het waterschap. De zeeweringen bevinden zich thans in een behoorlijke staat van onderhoud. Doel in eerste instantie van het geconcentreerde waterschap was vooral de verbetering van de (glooiing, hetgeen1 bereikt werd door herzetten, volwassen met beton, ver hoging of vastleggen van de buiten bermen. De asfaltglooiïngen blijven ernstige zorgen 'baren. Deze vorderen grote uitgaven, daar partieel dure voorzieningen moeten worden ge troffen in de vorm van tegels, Pools graniet, of stortsteen, die met beton wordt volgewassen. De zg..n. „zwakke plaatsen" zijn verbeterd, de sluizen verwijderd en de aanpassingswerken westelijk van de Grevelingendam werden tijdig uitgevoerd. Onderzeese afschuiving Do eigen poiiboot verrichtte de pei lingen vlot. Dit jaar werd een on derzeese afsdhuiving geconstateerd' bij de Zuidbout te Ouwerkerk. De afschuiving vond plaats op een af stand van 150 meter van de zeedijk, hetgeen niet wegneemt dat hier bij zondere waakzaamheid is geboden. Plotseling werd het D.B. tijdens de aüttingsperiode voor min of meer ernstige situaties geplaatst, zulks ge zien de hoogte der dijken cn altijd mogelijke stormvloeden, gezien ook de toenemende uitschuring van dc vcorccvcr. Bij het D.B. bestaat dankbaarheid voor de aanleg van de dam door het Brouwershavense Gat. En voor het feit dat de eerste voorbereidende werkzaamheden voor het maken van de Oosterscheldedam tegemoet kun nen worden gezien. Natte zoincr De gemalen beantwoorden aan de verwachtingen, al treden er hier en daar enkele ongemakken op, als ge In het telcfcongebouw te Zierikzee vend de huldiging plaats van de chef-vakman technische groep de heer J. v. d. Houten, die het feit herdacht dat hy 25 jaar geleden in dienst van de P.T.T. trad. Dat er veel waardering voor het werk van de jubilaris bestaat bleek o.a. uit de aanwezigheid van de di recteur' van het district Breda, ir. Blankert. Voorts waren aanwezig de chef algemene dienst, de heer Slot, de personeelschef, de heer Jans, de chef storingsdienst, de heer Van Dox-st en de maatschappelijk werk ster, mej. Kloevekorn. Nadat de dienstkringleider de heer L. van Sluis, de aanwezigen verwel komd had, werd het woord vexdeend aan ix\ Blankert, die de jubilaris dank bracht voor zijn aan de P.T.T. bewezen diensten. Ook mevr. v. d. Houten werd' hierin betrokken. Als blijk van waardering overhandigde ir. Blankert tde jubilaris een enve loppe met inhoud, waarna ide iheer v. d. Houten het jubiieumspeldje werd opgespeld. De heer Slot merkte op dat P.T.T. ers met zo'n lange diensttijd het ka rakter van de dienst bepalen en na 25 jaar weer even enthousiast aan het werk gaan. Daairbij sloot zich de heer Van Dorst aan, die de jubilaris geluk- volg van slijtage van bepaalde on derdelen. Deze euvelen konden snel worden verholpen, ook dit jaar was van enig nadelig waterbezwaar, on danks de natte zomer-, geen sprake. In de agx-arische ^ector - zo vervolg de de voorzitter - is het werk ont moedigend geweest, vooral gelet op de trieste omstandigheden waaron- der de oogst moest worden binnen gehaald. De regenval bedroeg gere kend tot nu toe 703 mm, tegenover een jaax--gemiddelde van 657 mm. Als gevolg van de vele regens was de plantengroei in sloten en water gangen veel intensiever, hetgeen een belemmering vormt voor de afvoer naar de gemalen. Het D.B. zal er bij de komende winterschouw dan ook nauwlettend op toezien dat de slo ten op correcte wijze worden ge schoond. Drukker verkeer Het verkeer over de wegen gaf een sterke toename te zien, hetgeen bleek uit tellingen aan de Rampweg en de J. J. Boeijesweg. Op aandrin gen van het D.B. zijn door G.S. en kele wegen tot voox-rangsweg ver klaard, als Delingsdijk, Provinciale wég Zievikzee-Noordgouwe; dc split sing Heuvelsweg-Kakkersweehveg werd als voorrangskruising aange wezen. Het speet de voorzitter dat G.S. nog niet verder hebben willen gaan cn cen desbetreffend door dc A.N. W.B. uitgebracht advies niet hebben willen volgen. In dit opzicht achtte spreker de vex-antwoordelijkheid van G.S. groot, want vele gebx-uikers van c-wegen staan bij splitsingen voor de vx-aag: „kan ik al idan niet voorrang nemen" Dijk- cn duinrccrcatic Het onderhoud der wegen kost steeds meer en met ongeduld wordt de behandeling afgewacht van dc Wegenfinanciering. Indien de gelden niet spoedig afkomen kan het water schap zijn taak niet meer naar beho ren blijven vervullen. Een probleem vormt de dijk- cn duinrecreatie. Pachtei's van zeedijk- pci-celen willen van het pachten af stand doen, daar een rustige be weiding met b.v. schapen vrijwel on mogelijk is door vissers, recreanten, afval, loslopende honden e.d. Spre ker neemde deze ontwikkeling be denkelijk. Openstelling voor het pu blick voor het ciOxz wenste namens de storingsdienst. Hij hoopte dat de heer v. d. Houten nog vele gelukkige dienstjaren zou megen vervullen. Dc heer Volmex', sector-chef, had cok waardering voor het werk van de jubilaris en bood als blijk daax*- van een rokertje aan. De heer Van de Sluis, dienstkring leider, haalde herinneringen op aan de afgelopen 25 jaar. Hij wenste de jubilaris een goede gezondheid toe en bood als blijk van waardex-ing namens de dienstkring Breda de ju bilaris een televisietafel aan. Tot slot van de samenkomst sprak de heer v. Houten een dankwoord. Hij dacht met plezier aan de afgelo pen periode terug en hoopte nog vele jaren in goede gezondheid te mogen beleven. De vyf partners van Frankrijk in de Europese Gemeenschappen hebben besloten tot het houden van een ministerraad van de E.E.G. op 25 oktober, aldus wordt woensdag van welingelichte zijde vernomen. SEOEL, Een contingent ter sterk te van 5.000 man Zuidkoreaan- se militairen is naar Zuid-Vietnam vertrokken om mee te helpen bij de strijd tegen de Vietcong. Volgende maand stuurt Zuid-Korea nog eens tienduizend man. bliek van zeedijken gaat leiden tot minder goed onderhouden en uitein delijk tot verwaarlozing. In dit op zicht wordt de kwetsbaarheid van ons lage land te snel vergeten. De heer Geluk stemde in met een tix-ade van de directeur van de Unie van Waterschapsbonden dat „éénzijdig deen px-evaleren van de belangen der recreatie niet doenlijk is". Voorop dient te staan de instandkoming van dijken en duinen xnet hun waterke- rende betekenis. De voorzitter merkte op dat het watex'schap de recreatie tot nu toe zeer positief is tegemoet getreden. Zo woi'dt de hengelaai-s niets in de weg gelegd. Tal van pai-keex-plaatsen zijn aangelegd, dijk- en duinovergan gen werden verbeterd, verkeers maatregelen getroffen en verschil lende toegangswegen naar recreatie gebieden werden in een goede staat gebracht. Omgekeerd rekent liet waterschap dan cok cp meer begrip cn respekt, maar dc ervaringen leren vaak hel tegendeel; op sommige plaatsen is het droevig gpstcid. Spreker kondig de dan ook strengere controle, streng reglementeren aan, als is het spijtig dat cen kleine groep in dit opzicht zoveel bederven kan voor dc gocd- willendcn. 'sLandskamer voldoet na de ver bouwing goed. Het D.B. is gelukkig tot deze verbouwing te hebben be sloten. Verbouw vergaderzaal Plannen zijn gex-eed om ook dc vergaderzaal aan te passen bij het geheel en de eex-ste voorbex-eidingen zijn getx-offen. Tafels cn stoelen moeten nog worden bijbesteld. En kele oude cn zeer waardevolle kaar ten wox-den met subsidie van Monu mentenzorg gerestaureerd. De werk zaamheden van de administratieve dienst verlopen goed. Orde op zaken is gesteld m.b.t. de geschotsheffing en dc verpachtingen. Dit alles is stex'k vereenvoudigd als gevolg van de eenheid in de ge schotsheffing, de goed hanteerbare classificatie en de nieuw opgezette kadastx-ale administratie. Dc begro ting 1966 is vrijwel gereed. Dc reke ning 1964 wacht op goedkeuring van G.S. Dc dijkgraaf besloot met de op merking dat het D.B. - na ccn ambi tieuze periode van zeven jaar - dc opbouw van het watex'schap met een gerust hart overlaat aan het D.B., dot na 1 januari 1966 zal optreden. ZIERIKZEE, 20-9. Toen het bestuur van de provincie Zeeland eenmaal het besluit genomen had om de Oosterscheldebrug te bou wen zag men zich voor twee problemen geplaatst: de brug zou in korte tijd gebouwd moeten worden en het project mocht niet duur uitvallen. Om hoge bouwkosten te voorkomen werd besloten geen bouwputten in de rivier te gaan construeren, maar voor het funderen van de pijlers gebruik te maken van holle betonnen palen. Die palen worden op het werkterrein gestort in segmenten van zes meter hoogte en vier en een kwart meter doorsnede. Naar ge lang de behoefte worden deze segmenten met hoogwaardig staal aaneengespannen. Op de diepste plaatsen van de Oosterschelde be reiken de palen een lengte van vijftig meter. De palen worden met een speciaal geconstrueerd schip naar de plaats van bestemming gebracht waar de drijvende bok ze vertikaal tot op de bodem laat zakken. Dan wordt door middel van een ingenieus systeem de grond onderin de paal losgesneden en afgezogen waardoor deze rechtstan dig zakt, tot de juiste diepte is bereikt. Drie palen vormen steeds de fundering voor d,e pijler. Over deze drie palen komt vervolgens een caisson dat er een ge heel van maakt. Op dit caisson wordt de zogenaamde pijleropbcniw geplaatst en daar weer bovenop het zogenaamde hamerstuk. Met dit hamerstuk wordt de maximum hoogte bereikt. Aan weerszijden van dit hamerstuk worden drie elementen aangebouwd en voorgespdn- nen. Zodoende is een enorme T-constructie ontstaan die een lengte van 95 meter en een gewicht van ongeveer 2000 ton heeft. 54 van deze T-constructies vormen samen de brug. Omdat, zoals bekend, beton krimpt en uitzet bij temperatuurs wisselingen is er tussen de T-constructie enige ruimte. Zou men dat zo gelaten hebben dan was de kans niet gering geweest dat bij voorbeeld bij het gelijktijdig afremmen van een file auto's de brug- delen tegen elkaar zouden stoten en beschadigd worden. Om dit te voorkomen heeft men een schokbrekersysteem toegepast. Speciaal door Koni in Oud-Bei}erland ontwikkelde schokbrekers zijn tussen de brugdelen gemonteerd. Deze schokbrekers laten per stuk een kracht van 30.000 kg. toe met een beweging van slechts een tiende millimeter per seconde. Dit betekent dat zo'n demper ongeveer 500.000 maal zwaarder is dan de schokbreker van een auto. Omdat, juist in verband met temperatuurswisselingen, de brugdelen toch ten opzichte van elkaar moeten kunnen bewegen is de schok breker zo geconstrueerd, dat ze zich over 16 cm. laat indrukken of uitrekken zonder dat daarbij krachten van enige betekenis op de brug worden uitgeoefend. Het vernuft waarmee tal van problemen waar men bij de constructie van de brug mee te maken had werden opgelost, heeft al heel wat buitenlandse deskundigen naar Kats ge lokt. Onder meer waren er uit Denemarken waar men plannen heeft voor de bouw van een zeven kilometer lange brug uitgevoerd in wellicht hetzelfde systeem. Waterschap Schouwen-Duiveland Uitzicht voor 1966

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2