DE ZIERIKZEESCHE COURANl Einde oorlog India-Pakistan op verzoek van Veiligheidsraad Tarwe-opbrengst geraamd op 688.000 ton Kroonprinses huwt in maart 1966 T.v.-serie „De Bezetting" sloeg aan bij de jeugdige kijkers China's lidmaatschap op V.N.-agenda Gestolen auto verongelukt Herziening van salarissen voor groot deel van leerkrachten De margarineprijs wordt verlaagd De vleesprijzen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE noiiilcrilag 23 K<4|>lcniÏM*r 19615 122ste jaargang Nr. 19858 I WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus J, Ie). 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week na 18.00 i Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent tel. 01110-2118. Girorekening 137677. 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) l 1,25 per stuk. In dit nummer Strengere controle op rlijhrecre.atie OPLUCHTING IN AZIE NEW YORK, 22-9. De nooit offi cieel verklaarde oorlog lussen India en Pakistan is ten einde. Beide lan den hebben de gevechten met ingang van woensdagavond elf uur (Ned. tyd) gestaakt. Het nieuws werd in Nieuw Delhi met opluchting ontvangen. India ziet zich nog steeds geplaatst voor de dreiging van een Chinese aanval aan de Himalaja-grens, waar Peking de verwijdering van bepaalde militaire installaties heeft geëist. De lyds- grens hiervoor was op woensdag 17 uur (Ned tijd) gesteld. Echter ook hier is opluchting, omdat China dinsdagavond liet weten dat de In diërs de omstreden versterkingen in middels hebben afgebroken, hetgeen dcor deze laatsten overigens werd bestreden. De aanvaarding van de oproep van de Veiligheidsraad om het vuren te staken kwam van de zijde van Pa kistan als een verrassing. India had dinsdag al laten weten dat het hier toe bereid was, wanneer Pakistan het ook zou doen. Pakistan verzocht dinsdag de Vei ligheidsraad met spoed bijeen te ko men. Op de vergadering, die 's nachts plaatsvond, las minister Bhoetto een op het laagste moment ontvangen boodschap van president Ajoeb Gemiddelde opbrengst per hectare: 4.340 kg DEN HAAG, 21-9. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de uitkomsten gepubliceerd van de voorlopige oogstraming welke op 10 september j.l, is gehouden. Voor een juiste beoordeling van de oogstverwachtingen 1965 dienen volgens het C.B.S. de rendementscij- fers niet alleen vergeleken te wor den met het bijzonder gunstige jaar 1964, maar ook met het tienjaarlijks gemiddelde 1955-1964. Voorts dient er op te worden gewezen, dat de cij fers betrekking hebben op de te ver wachten opbrengsten en geen indi- Deel „ijzeren gordijn" wordt opgehaald WENEN, 22-9. Het Weense dagbald „Express" meldt woensdag dat de Hongaarse regering heeft besloten het „ijzeren gordijn" in het grensge bied tussen Oostenrijk en Hongarije op te halen. Volgens gezaghebbende kringen in Boedapest zou als eerste stap de gordel landmijnen in het grensgebied worden verwijderd. De Hongaarse regering zou hiermee willen bewijzen dat zij de betrek kingen met Oostenrijk wil verbete ren, aldus ihet 'blad. De Amerikaanse immigratiepolitiek WASHINGTON, 23-9. De Ameri- kaanse senaat beeft woensdag een wetsontwerp goedgekeurd waarbij het stelsel van verdeling van het aantal toe te laten immigranten naar het land van herkomst wordt afge schaft. Bepaald werd echter, dat per jaar niet mer dan 120.000 immigran ten uit andere landen van het wes telijk halfrond zouden mogen wor den toegelaten. Dit maximum zou met ingang van 1 juli 1968 moeten gelden. Dit punt vormt het voor naamste verschil tussen de door Se naat en Huis van Afgevaardigden goedgekeurde wetsontwerpen ter zake. DEN HAAG, 21-9. Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg zul len zeer waarschijnlijk medio maart in Amsterdam trouwen. Zulks is in overleg met het koninklijk paar en de prinses besloten. Dit melden mi nister-president J. Cals, minister I. Samkalden (justitie) en minister J. Smallenibroek (binnenlandse zaken) in het ontwerp van rijkswet, waarin aan de Staten-Generaal om toestem ming wordt gevraagd voor het hu welijk van kroonprinses Beatrix. De datum is echter nog niet definitief vastgesteld in verband met de tijd rovende voorbereidingen. catie geven omtrent de kwaliteit dei- gewassen. Volgens de thans ter beschikking staande gegevens wordt yan tarwe een produktie geraamd van 688.000 ton hetgeen 24.000 ton of 3 n/o min der is dan verleden jaar. Van het grotere tarwe-areaal wordt name lijk een gemiddelde opbrengst per ha verwacht van 4.340 kg 8 ";o t.o.v. 1964 maar 4 t.o.v. het tien-jaar lijkse gemiddelde). De produktiecij- fers van wintertarwe worden geschat op 4.570 kg/ha en ruim 446.000 ton; die van zomertarwe op 3.990 kg/ha en 242.000 ton. Kleinere oogsten Van haver en mengsels van granen werden kleinere oogsten venvacht dan verleden jaar: respectievelijk 359.000 ton (1,14 'Vu) en 89.000 ton 29 pet). De vermindering kan enerzijds worden toegeschreven aan areaalinkrimping, anderzijds aan la gere rendementen welke echter rond het normale niveau van het tien jaarlijkse gemiddelde liggen. De eerste oogstramingen van de consumptie-aardappelen (inclusief poot- en voederaardappelen) worden zeer globaal geschat op een nettopro- duktie van ruim 1.630.000 ton (1.173.000 ton klei- en 457.000 ton zand- en veenaardappelen). De pro- duktiedaling van 14 n'o t.o.v. 1964 moet geheel worden toegeschreven aan het lagere rendement dat ech ter rond het normaal niveau zal uit komen. De produktie van zaai-uien wordt voorlopig geschat op ruim 171.000 ton. Khan voor, waarin werd gezegd, dat Pakistan bereid was aan het ver zoek van de Veiligheidsraad gevolg te geven, mits India ook de wapens neerlegde. India verzocht toen het tijdstip waarop het bestand zou in gaan, 08.05 Ned. tijd, te verschui ven naar woensdagavond elf uur. Aan zyn bereidheid een bestand te aanvaarden verbond Pakistan de voorwaarde, dat de Verenigde Na ties, „na achttien jaar nietsdoen" zich nu zouden gaan inspannen om de kwestie-Kasjmier tot een oplos sing te brengen. Zoals bekend is wil Pakistan in dit gebied een volksstemming, terwijl India zich hiertegen verzet. Minis ter Bhoetto, die Pakistan op de Vei ligheidsraadzitting vertegenwoordig de, zei, dat zijn land aan deze voor waarde een tijdslimiet vastknoopt. Hij zei echtpr niets over de duur daarvan. Een en ander moest echter niet als ultimatum worden gezien, aldus Bhoetto. Het is echter de laat ste kans voor de volkerenorganisatie, want wanneer zij in haar apathische houding zou volharden zal Pakistan zijn lidmaatschap opzeggen, aldus Bhoetto. Het Chinese ultimatum PEKING, 22-9. Het Chinese ulti matum aan India, dat woensdag te 17 uur Ned. tijd afliep, is volgens waarnemers praktisch ingetrokken. In de Chinese pers is officieel mee gedeeld dat de Indische troepen in de afgelopen dagen aan de grens tus sen het Indische protectoraat Sik kim en Tibet alle 56 militaire ver sterkingen hebben ontruimd en al- gebroken welke zich naar Chinese opvatting wederrechtelijk op Chi nees gebied of op de grens bevon den. Deze wending in het nieuw opge laaide Chinees-Indische grenscon- fict heeft in politieke kringen in re- king grote verrassing gewekt. Men oordeelt het (hans waarschijnlijk dat althans aan de grens tussen Tibet en Sikkim de kritieke toestand voorlo pig weer ontspannen is. Dit zou echter nog geen algemene ontspanning aan de drieduizend ki lometer lange Himalaja-grens bete kenen. De Chinezen hebben in de af gelopen dagen India herhaaldelijk beschuldigd van provokaties ook op andere plaatsen aan de grens. De jongste Chinese nota sprak van de tot nog toe ergste Indische provoka- tie in Oost-Ladakh, de zogenaamde westelijke grenssector. Die inciden ten stonden los van het ultimatum. AMSTERDAM, 22-9. De Neder landse Jeugd Gemeenschap heeft een enquête gehouden onder een groep jeugdige kijkers naar het op 4 mei 1965 uitgezonden laatste pro gramma „De Bevrijding" van de te levisieserie „De Bezetting" en naar hun reacties op deze uitzending ge vraagd. De enquête strekte zich uit tot 262 jongeren tussen de 12 en 22 jaar, voornamelijk leerlingen van het nij verheidsonderwijs en van het voor bereidend hoger en middelbaar on derwijs, woonachtig in alle delen van het land. Het programma werd po sitief gewaardeerd door 249 van de 262 jeugdige kijkers en door 244 als een „geloofwaardig verslag" be schouwd. De vraag „vind je dat jon gere mensen er wat aan hebben?", werd door 250 met ja beantwoord. Op de vraag: „is de kennisneming van de gebeurtenissen tijdens de be zetting van invloed geweest op je gevoelens over en je houding tegen over de thans levende Duitsers?", Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Wie oud wordt beleeft vele Y errassingen. t i v v -X* v X Pulle Sörensen, die beker schoten, verbergt zijn ge- de vier politiemannen te hebben doodge- i hij door rechercheurs wordt weggeleid. antwoordden 73 ondervraagden met ja, 172 met neen. De gevoelens van afkeer, voor zover aanwezig, keer den zich evenwel tegen de oudere Duitsers en niet tegen de jongere generatie. De vraag „heb je de in druk dat op school voldoende voor lichting wordt gegeven over de pe riode van de bezetting?", werd door een groot percentage met „ja" beant woord. NEW YORK, 2-9. Het kantoor van de algemene vergadering heelt woensdagavond zonder oppositie en zonder stemming aanbevolen de kwestie van de Chinese vertegen woordiging op de agenda van de huidige vergadering te plaatsen. De Amerikaanse afgevaardigde Charles Yost verzette zich niet tegen een debat over de Chinese vertegen woordiging, hoewel naar hij zei „mijn regering er in het licht van de recente gebeurtenissen het nul niet van inziet". Hij verklaarde er van overtuigd te zijn, dat de alge mene vergadering' tot de conclusie zal komen dat China op de juiste wijze vertegenwoordigd is. De Rus FedoiJenco was het daar niet mee eens. Hij leverde kritiek op de „Bankroete politici" van Formosa, die China's zetel in de V.N. bezetten. De Fransman Sydoux merkte op, dal de kwestie ongetwijfeld op de agenda moest worden geplaatst en zo spoedig mogelijk aan de orde moest komen. De agendacommissie heeft ook plaatsing van de kwestie-Tibet op Aanval op de misdaad in de Ver. Staten WASHINGTON, 22-9. President Johnson heeft woensdag gezegd een massale aanval te zullen doen op de stijgende misdaad in de V.S. „Ik zal niet tevreden zijn voor dat iedere vrouw en kind in dit land op elke straat kan lopen, in ieder park kan genieten, op elke weg kan rijden en in elke plaats kan zijn op elke tijd van dag of nacht, zonder vrees kwaad gedaan te worden", verklaarde hij bij ondertekening van twee nieuwe wetten. Een van deze wetten verschaft gelden voor zijn commissie van onderzoek naar de oorzaak van de misdaad en de twee de voor hulp aan staats- en plaatse lijke autoriteiten bij het handhaven van de wet. De president zei dat misdaad en geweld in de voorsteden nog sterker toenemen dan in de Amerikaanse steden. de agenda aanbevolen. Een voorstel hiertoe was ingediend door de Phi- iippijnen, Nicaragua en El Salvador. Tien delegaties, waaronder die van de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië, slemden voor, drie tegen (de Sowjet-Unie, Hongarije en Polen) en elf, waaronder die van Frankrijk, onthielden zich van stemmen. De Russische afgevaardigde voerde aan. dat Tibet deel uitmaakt van China en dat de Verenigde Naties niet het recht hebben zich te bemoeien met de binnenlandse aangelegenheden van staten. De agendacommissie keurde ook alle andere voorgestelde agenda punten, meer dan honderd, goed, waaronder het vraagstuk-Cvprus. Twee doden AMSTERDAM, 22-9. Dij een verkeersongeluk op de Westhavcn- weg te Amsterdam zijn twee inzit tenden van een, naar bij onderzoek bleek, in Den Haag gèstolen perso nenauto om het leven gekomen. De slachtoffers zijn een circa 25- jarige jongeman uit de hoofdstad, G. W„ die geen papieren bij zich had, en een 20-jarige conservatori umstudente, mej. M. K. B. uit Alk maar. Beiden werden meters ver uit de wagen geslingerd, die volgens ge tuigen tevoren al slingerend had ge reden en daarna vier keer over de kop sloeg. Komende van de pont reed de wagen in de richting Am sterdam. In de wagen trof de politie de oude nummerborden aan, die er oorspronkelijk op hadden gezeten en nu vervangen waren door andere. De auto was op 5 september in Den Haag gestolen en stond gesignaleerd. DE DAMESBEURS Dinsdag zal de wethouder van eco nomische zaken van Den Haag, de heer B. Bol de 84e damesbeurs van de Dameskroniek officieel openen. ONDERWIJS EN WETENSCHAPPEN De Pakistaanse minister van buitenlandse zaken, Zulfikar Ali Bhutto, ge fotografeerd tijdens zijn toespraak in de Verenigde Naties, woensdag, waar- In hij verkluarde dat zijn land bereid is het vuren te staken. DEN HAAG, 22-9. Er wordt naar gestreefd, mede met het cog op de voorgenomen automatisering van de salarisadministratie, by de invoering van de wet op het voortgezet onder wijs de bestaande salarissystemen le vereenvoudigen en het grote aan tal schalen tc verminderen. Dit werdt meegedeeld in de me morie van toelichting op de begro ting 1966 van het departement van onderwijs en wetenschappen. Voor de 'docenten 'handwerken aan de rijkshogereburgerscholen en rijks -middelbarescholen voor meisjes, de docenten handenarbeid, nuttige handwerker: voor meisjes, spreekon- derwijs en schrijven aan de rijks kweekscholen voor onderdwijzers en onderwijzeressen, de docenten han den-arbeid, handwerken, gezond heidsleer/kinderverzorging en spre ken aan de opleidingsscholen voor kleuterleidsters, alsmede voor de do centen handenarbeid, naaldvakken en 'kinderverzorging aan scholen voor middelbaar nijverheidsonder wijs (met name scholen voor maat schappelijk werk) zal een herziening van de salarissen plaats vinden. Deze salarisherziening is in de af gelopen jaren vele malen in hot ge organiseerd overleg een punt van bespreking geweest. Te dezer zake werd echter geen overeenstemming bereikt. De regering heeft desondanks ge meend, dat een salarisverbetering moet plaatsvinden. De herziening zal met terugwerkende kracht gelden van 1 januari 1962. Voor hen. die niet in het bezit zijn van het vereiste bewijs van be kwaamheid gelden lagere salaris- schaleh. Ook de salarisregeling voor de leerkrachten bij het buitenge woon lager onderwijs zal worden herzien. Deze herziening betreft o.m. het toekennen van een extra toelage (van f 25 tot f 125 per maand) voor het bezit van daartoe aan te wijzen akten, diploma's of bevoegdheden die van bijzondere betekenis moeten worden geacht voor het buitenge woon lager onderwijs. Voorts zal de regeling inzake het toekennen van de zogenoemde fictieve diensttijd aan hoofden cn onderwijzers, werk zaam hij 'het lager onderwijs, wor- den verlengd. Andere schooltypen? DEN HAAG, 22-9. Nagegaan zal moeten'worden, of er geen behoefte is aan een of meer typen van scho len, dan men lot dusver in ons land kent. Aldus minister Diepenhorst in de memorie van toelichting op de begroting 1966 van het departement van onderwijs en wetenschappen. In deze toelichting zegt de be windsman de gegronde -hoop te heb ben, dat in het algemeen een verant woorde uitbouw van het onderwijs zal 'kunnen worden gerealiseerd, al zal het „op sommige punten ver van gemakkelijk 'blijken aan de grote toeloop van leerlingen en studenten te voldoen". Meegedeeld wordt, dat de voorbe reidingen voor een nieuwe regeling van het basisonderwijs ter hand zul len worden genomen. Tegen het ein de van dit jaar of begin van 1966 zal de indiening van de overgangs wet van de wet op het voortgezet onderwijs, kunnen worden tegemoet gezien. Wetsontwerpen huwelijk en naturalisatie DEN HAAG. 21-9. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft dinsdag medegedeeld, dal zijn ingediend het ontwerp goedkeuringswet tot het hu welijk van kroonprinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. Tevens bereikte de Kamer een wetsontwerp tot naturalisatie van de heer von Amsberg, wiens eerste voornaam in dit ontwerp Claus 'blijft. De verdere voornamen klonken in hot Nedcr- lunds. Zonnige perioden Verwachting tot vrijdagavond: Overwegend droog weer met zonnige perioden; in de nacht en ochtend plaatselijk mist; zwakke tot matige zuidelijke wind; ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 24 sept. Zon op 6.29, onder 18.34. Maan op 5.04, onder 18.49. Nieuwe maan: 25 sept. te 4.18. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 24 sept. 2.32 v.m. 14.48 n.m. BROUWERSHAVEN 24 sept. 2.04 v.m. 14.31 n.m. Springtij: 27 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-9. Hel K.N.M.I. deelt mede: Bij rustig en ongestoord na jaarsweer neemt het hogedrukgebied op het Europese vasteland nog lang zaam verder in betekenis af. Een oud oceaanfront lag vanmorgen bo ven west- en noord-Engeland, 'waar het plaatselijk wat motregen veroor zaakte. De verplaatsing van dit front was in de afgelopen 24 uur echter slechts gering. Ten zuiden van IJsland is een de pressie aangekomen. Het bijbehoren de front bereikte met enige regen de westkust van Ierland. Ook dit front ondervindt echter reeds ver traging vanwege doorgaande lueht- drukdalingen ten westen ervan. Er ontwikkelt zich in verband daarmee een front van lagedruk voor de west kust van Ierland. In ons land geeft dit aanleiding tot een zuidelijke wind tengevolge waarvan er in de tempe raturen nog niet veel verandering te verwachten is. Mogelijk zullen en kele wolkenvelden van het Engelse front het westen van het land berei ken, maar de kans op regen wordt nog klein geacht. In een groot deel van het land kunnen nog zonnige perioden verwacht worden. DEN HAAG, 22-9. De aanhouden de daling van de prijzen van een aantal margarinegrondstoffen op de wereldmarkt leidt wederom tot prijs verlaging van margarine. In overleg met het ministerie van economische zaken zullen met ingang van maan dag 27 september de consumenten prijzen van de meest gangbare merk artikelen worden verlaagd met twee cent per pakje van 250 gram. Dit heeft de Bond van Nederlandse mar garinefabrikanten medegedeeld. DEN HAAG, 22-9. De minister van landbouw en visserij, mr. B. W. Biesheuvel, is met het bestuur van het produktschap voor vee en vlees van mening, dat er dit jaar bij de eventueel te nemen maatregelen ter ondersteuning van de slachtvee- markt rekening dient le worden ge- hcuden inet de in de naaste toe komst te verwachten ontwikkeling van de marktsituatie. De bewindsman acht in dit ver band van belang dat de marktsitua tie niet al te pessimistisch wordt be oordeeld en dat slechts een tijdelijke marktverstoring moet worden voor zien. indien aanhoudend ongunstige weersomstandigheden tot een sterk vergrote veeuitstoot zouden leiden. Dit zegt de minister in een brief aan hel produktschap n.a.v, het ad vies van het schap tot marktorde- nende maatregelen over te gaan in dien de slachtveeprijzen dit najaar onverhoopt beneden de vastgestldc interventieprijs van f 167,50 per 100 kilogram levend gewicht zouden da len. DEN HAAG. 21-9. Minister Bies heuvel wil in de komende jaren by zyn beleid voor de btroepsvisscry in het bijzonder aandacht besteden aan structurele verbeteringen. Hij deelt dit mee in zyn memorie van toelich ting by de begroting 19G0 van land bouw en visser^.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1