De gevaarlijke strijd tussen India en Pakistan Firato 1965 geopend Verkouden? ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE M»ndas 20 september 1965 Nr. 19856 BLIK DOOK HET WERELD Volgens berichten uit Pakistan is Indië in het gebied van Lahore op grote schaal terug geslagen en kun nen de gevechten in dat gebied het grootste gewapende treffen worden genoemd sinds de tweede wereld oorlog. Dit betekent dat de beide landen in staat van oorlog verkeren en wat ernstiger is, als deze gevechten zo voort worden gezet zal dat voor bei de partijen de ondergang betekenen. Het belangrijkste feit waarp deze voorspelling berust is, dat beide lan den volop in een ontwikkelingspe riode verkeren met vanzelfsprekend een zwakke economie die de lasten van een oorlog niet kan dragen. Een andere oorzaak is dat zowel India als Pakistan te kampen hebben met vrij tvat interne spanningen tussen diverse groepen in de natie. Toch kunnen de Pakistaanse suc cessen wat bedrieglijk zijn, want hoewel het moreel van de Pakistaan se troepen kennelijk hoog is en waarschijnlijk door deze successen nog wat versterkt, in materieel op zicht en in getalssterkte zijn ze de mindere van de Indiase troepen. Al leen de wapens van de Pakistani zijn wat moderner en vertonen meer eenheid, want alleen de V.S, waren hun leverancier. India heeft aan zienlijk meer wapens, maar het is wel een samenraapsel van Brits, Amerikaans, Frans en Russisch fa brikaat. intussen maakt een recent Chinees ultimatum de zaak nog in gewikkelder. Een zjjdcn draadje? Voor Groot-Brittannië is dit de eerste oorlog binnen het gemenebest en het kan zr zich niet buiten hou den, al kan het evenmin een partij kiezen zonder de ander feitelijk te dwingen het gemenebest te verlaten. Ook voor Amerika en Rusland is dit een moeilijke kwestie, want noch Rusland, noch Amerika hebben veel lust ook dit schiereiland tot een ter rein van hun politiek duel te maken. China denkt er echter anders over en het heeft zich geschaard aan de Pakistaanse kant. De grondoorzaak van dit geschil ligt niet in de politiek, doch in de religie. De strijd gaat tussen de hin does (India) en de mohammedanen (Pakistan). Het grootste gevaar schuilt nu in de omstandigheid dat rood-China zich met het conflict is gaan bemoeien, waar vooral de V.S. zich zorgen over maken. Als gevolg zal de westelijke we reld naar de zijde van India worden gedrongen en daardoor komt het voortbestaan van de wereldvrede misschien aan een zijden draadje te hangen. Afgewacht dient thans te worden, welke stappen er door de V.N. zullen worden ondernomen om de vrede tussen beide partners te herstellen. Het enige bemoedigende is het rapport van Oe Thant, waarin de vredeswil der belligerenten ge meld wordt. Geen opvolger voor de Gaullc? In Frankrijk ontrolt zich een voor al voor dit land merkwaardig schouwspel. Niemand schijnt nu de Franse presidentsverkiezingen nade ren de functie te willen bekleden. De voornaamste reden hiervan is dat niemand veel lust heeft zich met stukken te laten slaan door de Gaul le. Toch weet niemand nog zeker of de generaal weer kandidaat zal zijn, omdat hij op deze vraag geen ja en geen nee antwoordt. De enige die een serieuze poging heeft gedaan, was Marseilles burge meester Gaston Defferre, een socia list. Door allerlei moeilijkheden in zijn eigen socialistische partij en de centrumgroep M.R.P. heeft hij het slechts bij een poging gelaten. Ook de uiterst rechtse advocaat Jean- Louis Tixier-Vignancour, verdediger van de O.A.S.'ers en enige senato ren zijn druk ih de weer, maar deze zijn in elk geval geen partij voor de Gaulle. Van de Franse niet-gaullis- tische partijen is he talleen de oude (74) Antoine Pinay die het wel wil proberen de generaal te verslaan. Maar veel lust heeft hij niet. Slechts als de natie hem overtuigend vraagt dat ze hem wel moeten hebben om Frankrijk groot te houden, dan zal hij geen nee zeggen. De Gaulle heeft door de eventuele kandidaat-opvolgers in onzekerheid te laten voor zichzelf de vrijheid verworven als het ware zijn opyvol- ger te benoemen als hij zelf er niet mee door wenst te gaan. Dit is een voordeel dat het hem ook mogelijk maakt eventueel zijn eigen ambts termijn (die tot zijn 81ste zou duren) naar verkiezing te bekorten. E.E.G. in moeilijkheden Dat de Gaulle ook buiten de gren zen van zijn land van zich doet spre ken blijkt wel uit de crisistoestand waarin de E.E.G. zich nu bevindt. Hij heeft aangekondigd dat hij zich niet wenst te houden aan de door het verdrag van Rome voorgeschre ven methode van werken bij meer derheid van stemmen in plaats van met verplichte eenstemmigheid- na 1 januari. Zo behoudt hij het veto, waardoor alleen gebeurt wat Frank rijk wenst en kan hen het susteem voortzetten dat de andere vijf doen wat hij van hen verlangt op straffe van algehele stillegging van de „gro te onderneming van de gemeen schappelijke markt". De generaal wenst een samenwer king tussen de regeringen zonder een supra-nationaal gezag, zowel bij de E.E.G. als bij de N.A.V.O. Dit zou een terugkeer naar de toestand zoals die was voor de 2de wereldoorlog zijn en dat is zonder meer ondank baar: zonder een gemeenschappelijk opperbevel is de N.A.V.O. geen VENSTER machtsfactor meer en voor de E.E.G. ligt het niet anders. Een nieuwe aan pak van deze twee organisaties zou echter geen kwaad kunnen. De gestegen welvaart Toch is de welvaart in de Euro- markt aanzienlijker gestegen dan er gens anders in de wereld. Dit resul taat is echter bereikt door offers, maar de verhouding tussen de las ten en de baten ligt voor alle landen wel aardig in evenwicht. Toch wa ren voor Frankrijk vaak de voorde len van de agrarische maatregelen wat groter dan voor anderen, maar in de begintijd lagen de moeilijkhe den van die industriële integratie juist voor Frankrijk het zwaarst met zijn historisch gegroeide en zeer be schermde nijverheid. Het ideaal van de stichters van de E.E.G. - het eenmaken van de eco nomische belangen der zes zou auto matisch leiden tot een politiek sa mengaan - heeft weer een danige knauw gekregen, nu uit de laatste rede van de Gaulle blijkt dat hij het verdrag van Rome min of meer heeft opgezegd. AMSTERDAM, 18-9. Ik geloof dat het goed is dat deze Firato een ruim internationaal georiënteerd as sortiment biedt. Het publiek heeft er recht op bij de aanschaf van de ze - soms nog vrij kostbare - arti kelen een keuze te kunnen doen uit datgene w t de consument naar prijs en kwaliteit het beste past. Aan de ene kant een zo groot mogelijke keu zevrijheid, aan de andere kant een zo reëel mogelijk prijsniveau. Dat vind ik - als minister van economische zaken - van essentieel belang zowel voor de industrie en de handel als voor de consument. Dit zei mr. J. M. den Uyl in de congreszaal van het RAI-gebouw te Amsterdam, waar hij vanuit de ministerraad in Den Haag via de eidophor-groot- beeldtelevisie, de officiële opening van de Firato 1965 verrichtte. „Flitsen." uit het buitenland WARSCHAU. De Poolse schrijver Jan Nepumucen Miller is tot drie jaar voorwaardelijk veroordeeld op beschuldiging van laster jegens de staat. Op dit vonnis is nog een am nestie van toepassing, die de straf vermindert tot 1 lh. jaar. De pa-oef- tijd is twee jaar. RAWALPINDI. Pakistan heeft nu 600 Indiërs krijgsgevangen gemaakt, zo wordt officieel in Rawalpindi me degedeeld. Volgens de Pakistaanse radio werpen de Indiërs, in een wan hopige poging om het initiatief te behouden, nu soldaten zonder vol doende opleiding in de strijd. ROME. In de loop van deze week wordt een pauselijke uitspraak ver wacht over het gemengde huwelijk, zo wordt van gewoonlijk betrouw bare zijde in Rome vernomen. PARAMARIBO. Tijdens haar ver blijf in Suriname zal koningin Ju liana op zondag 10 oktober een kerk dienst in het Bosland bijwonen. Het is en dienst iin het kerkje van de evangelische broedergemeente in het transmigratiedorpje Klaaskreek. Dit kerkje, dat pas enkele maanden ge leden in gebruik werd genomen, dient ter vervanging van de kerk te Kabel. Dit dorp is als gevolg van hel stuwmeer geheel onder water gekoitien. UPPSALA. Op het observatorium van Uppsala in Zweden is een ont ploffing geregistreerd. Volgens de directeur van het observatorium zou het hier, gezien de intensiteit van de ontploffing, kunnen gaan om een on dergrondse kernexplosie in het ge bied van Semipalatinsk in Sowjet- Russisch Ccntraal-Azië. ATHENE. Professor Sedov, de „vader van de Spoetniks", heeft op een persconferentie in Athene, ge houden in het kader van het inter nationale ruimtevaax-tcongres, mee gedeeld, dat er in de Sowjet-Unie nog geen datum is vastgesteld voor het zenden van een kosmonaut naar de maan. LONDEN. De Verenigde Staten en Japan liggen aan de kop in de race naar volledige kleuirentelevisiepro- gramma's, welke daarnaar verwach ting reeds binnen een half jaar ver wezenlijkt zullen worden. West-Eu ropa komt wat langzamer achteraan met West-Duitsland en Nederland klaarblijkelijk voorop. TOKIO. De wervelstorm Trix heeft in het westen van Japan aan 50 mensen het leven gekost. Vieren dertig personen worden vermist en ruim 200 liepen verwondingen op. SAN DOMINGO. De oud-president Juan Bosch zal op 25 september uit zijn ballingschap naar de Domini caanse Republiek terugkeren, heb ben zijn aanhangers meegedeeld. Verwacht wordt dat 300.000 mensen hcm bij zijn terugkeer uit Puerto Rico zullen veiwelkomcn. NEW YORK. Op een heuvel van het eiland Montserrat in Brits-West- Indië heeft men de wrakstukken waargenomen van een Boeiing-707 van de Pan-American Woi*ld Air ways, aan boord waarvan zich 30 mensen bevonden, 21 passagiers en 0 bemanningsleden. Men heeft geen te ken vim leven kunnen ontdekken. ingezonden mededeling teïtioM* Op Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPR0'. 'ASPR0' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. Stichting voor Gezondheidsvoorlichting en Opvoeding UTRECHT, 18-9. Opuerichl is llc Nederlandse Stichting voor Gezond heidsvoorlichting en -opvoeding als voortzetting van het sinds 1956 be staande Nederlandse Comité voor Hygiënische Volksopvoeding. Aanleiding voor de oprichting van deze stichting was de behoefte een bureau in het leven te roepen, dat zich bezig gaat houden met het ont wikkelen van wetenschappelijk ver antwoorde methoden van gezond heidsvoorlichting en -opvoeding ten behoeve van alle organisaties en personen op het gebied van de ge- zcndheiszox'g werkzaam. Het bestuur van de stichting wordt gevoi'md door: de Algemene NedexTandse Ver eniging „Het Groene Kruis", de Na tionale federatie „Het Wit-gele Kruis", de bond van protestants- christelijke vei-enigingen voor wijk verpleging, in Nederland „Het Oran je-groene Kruis", de Nationale Fe deratie voor de geestelijke Volksge zondheid, de Koninjdijke Nederland- sche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, de Algemene Ne derlandse Vereniging voor Sociale Geneeskunde, de Vereniging van di recteuren van de Gemeentelijke Ge neeskunde en/of Gezondheidsdien sten in Nederland en de Federatie van Vei-enigingen, die de verpleging en andere ondei-delen van de gezond heidszorg bevorderen. Te Paramaribo is op 44-jarige leeftijd overdeden de heer W. Liefde, lid van de staten van Suriname. En kele dagen geleden werd 'hij in 'het zidkenihuis opgenomen na een hart aanval. MEDISCH i; EXPERIMENT l' ALPHEN AAN DE RIJN, 18-0. i 11 In het. kader van de medische i 1 bestrijding van astma en ast- i 1 matische bronchitis onder i 1schoolgaande kinderen heeft l 1 de plaatselijke afdeling van de i „Vereniging tol steun aan het i 1 Nederlandse Astma Fonds" te i Alphen aan de Rijn een adem- i halingsgymnastiekcursus in l P het leven geroepen. In groep- jes van maximaal tien patiën- l tjes krijgen zij gedurende zes i 1 weken, tweemaal per week i p eeen half uur, oefeningen te i doem Na een rustpauze van twee maanden wordt de cur- sus gedurende een zelfde pe- riode voortgezet. Hoewel men I de curus als ex experiment j ziet, verwacht men er toch i goede resultaten van voor de i' patiëntjes. De kosten, verbon- i1 den aan dit initiatief, worden grotendeels door het zieken- fonds gedekt. De ouders zelf 1 dragen een gering bedrag per p kind bij en overigens worden de kosten bestreden door vrij- i1 willige bijdragen alsmede door II financiële steun van de reeds i genoemde „Vereniging tol i steun aan het Nederlandse j' Astma Fonds". Deelneming t aan de cursus staal open voor 1patiëntjes uit geheelde- Rijn- i1 streek op advies van de huis- i1 11 arts of van de schoolarts. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Garmerwolde-The- singe: B. Kristensen te Drempt; te Kinderdijk: G. van Estrik te Gene- muiden; te Molkwerum-Koudum: J. Kuipers te Oldeboorn; te 's-Graven- hago (vac. C. Aalders) (bijzonder kerkewerk): W. P. ten Kate te Delft. Aangenomen naar Wezep (2e pred. pl.)A. Romein te Nooirdeloos, die bedankte voor Nunspeet (4e pred.pl.) Bedankt voor Waddinxveen (3e pred. pl.): J. den Hoed te Wijk bij Heusden; voor Ameide-Tienhoven: K. Exalto te Melissant. Geref. Kerken Aangenomen de benoeming tot hulpprediker te Montfoort: J. Bos, em. pred. te Emmeloord. Gex-ef. Gemeenten Beroepen te Ridderkerk: P. Blok te Dirksland. Bedankt voor Hardinxveld-Gies- sendam: W. Hage te Klaaswaal. Px-cdikanten Geref. Kerken eerder met emeritaat LUNTEREN, 17-9. De Generale Synode van de Gereformeerde Ker ken heeft besloten in de kerkenorde de emeritaatsleeftijd voor pi-edikan- len te verandei-en van 70 in 65 jaar. Op voorstel van dr. F. L. Bos is met 29 legen 23 stemmen uitdi-ukkelijk vastgesteld, dat de mogelijkheid be staat van het emeritaat geen gebi-uik te maken. Dinsdag begint de laatste vei-gaderweek van de synode '65. De Sowjet-Unie heeft zaterdag met behulp van één raket vijf 'kunst manen van het type Kosmos in een baan om de aarde gebx-acht. LAND- EN TUINBOUW Mechanische bessenpl ukker KESTEREN, 18-9. Op een voor beeldbedrijf te Kestex-en zijn de laatste tijd vei-schillende proeven ge houden en demonstraties gegeven met een appai-aat waarmee zwarte bessen mechanisch geoogst kunnen worden. Het bestaat uit een hand machine, die de bessen en de str-ui- ken aan het trillen bx-engt en een opvangscherm dat onder de stx-uiken wordt geschoven en waarin de bessen vallen. Het blad dat dan nog tussen de bessen zit, moet later wor den weggex-aapt of met de stofzuiger worden weggeblazen. Op deze manier kunnen twee man nen in een uur tachtig kilogx-am zwarte bessen oogsten, terwijl bij het plukken met de hand een persoon gemiddeld 2.5 tot 3 kilogram per uur bex-eikt. HERFSTBEMESTING Er is de laatste jaren een neiging ontstaan om de meststoffen zoveel mogelijk in het voorjaar op het land te bx-engen. Vroeger was dit geheel anders en wax-en vóór de lente de kalixnest- stoffen en het slakkenmeel reeds uit- gestx-ooid. Is het nu wel ex-g verstandig om alles op het laatste aan te laten ko men? Wij menen van niet, In de lente heeft men van alles te doen: het land te bewerken, het gewas te zaaien en in te eggen, enz. Moet men dan nog alle meststoffen strooien, dan geeft dit vaak een op eenhoping van werkzaamheden. Wanneer het bovendien een zeer late winter is, dan is het praktisch niet goed meer mogelijk de nodige be mesting tijdig te geven met alle schadelijke gevolgen hiervan. Het is daarom van groot belang, dat nu x-eeds die meststoffen worden toegediend die kunnen worden uit gestrooid. Dit zijn de kalimeststoffen en het slakkenmeel (fosforzuux-, kalk, enz.). Deze beide kunnen met elkaar wor den vermengd, waardoor één arbeids- gang kan wox-den uitgespaard. Een verder voordeel om reeds in de hex-fsl te bemesten is, dat de win tergewassen en ook het gx-ansland sterker de winter ingaan. Bovendien zijn de prijzen van slakkenmeel en kali thans lager daix in het voorjaar*. Door de abnormale grote regenval in het afgelopen seizoen zijn er gx-ote hoeveelheden voedingsstoffen naar diepere lagen van de gx-ond verdwe nen. Dit geldt speciaal voor kali, magnesium, kalk. Hiermede zal men bij de bemesting in het a.s. seizoen tex-dege x-ekening moeten houden. Vex-mijd dus elk ri sico en strooi de basisbemesting naar behoefte. kleintjes uit'(9 ket linncniiiïtc/ PARAMARIBO. In Suriname worden voorbereidingen getroffen tui het houden van een plechtigheid bij het box-stbeeld van wijlen luite nant-ter-zee 1ste klasse Johannes Gijsbert Willem Jacobus Eilex'ts de Haan. Dit in verband met zijn 100ste geboorteherdenking op 3 oktober a.s. Eibert de Haan was pionier bij de grondlegging van Sux-iname. AMSTERDAM. De hier aangeko- ixxen handelsmissie van 59 zaken lieden (met de dames meer een ge zelschap van 115 personen) uit de Amexdkaanse staat Wisconsin in van daag onder de bezielende leiding van gouverneur Warren P. Knowles be gonnen aan een intensief contact met de Nederlandse zakenwereld, waartoe op een in het Amstei'damse Hilton hotel gehouden drukke ont vangst de eerste contacten waren gelegd. VENLO. De verwachte bessen- oogst in noord-Limburg is erg te gengevallen. Er werden in dit sei zoen slechts 383.000 kilo zwarte bes sen op de coöperatieve veiling in Venlo aangevoerd. HILVERSUM. Een autobotsing in Hilversum heeft een 26-jarige in woner, de heer Th. Funcke, het le ven gekost. De auto van de heer Funcke en zijn echtgenote werd van links door een taxi gegrepen. De man en de vrouw werden uit hun wagen geslingerd. De heer Funcke was op slag dood. Zijn vrouw werd met een ernstige hei'senschudding in het diaconessenhuis opgenomen. APBILDOORN. Op 63-jarige leef tijd is in het Julianaziekenhuis te Apeldoorn overdeden de heer H. Neuteboom uit Eerbeek die eerder bij een autobotsing zwaar werd ge wond. De wagen van de heer Neute boom werd op het kruispunt Han- sengraaf-Lange Amerikaweg aange reden door een personenauto, aan wie de heer D. geen voorrang zou hebben verleend. APELDOORN. Op een nacht is op de Zwolseweg in Wenum bij Apeldoorn de 59-jarige mevrouw J. P. Boss-van Charante op slag ge dood, toen ze per rijwiel de weg ovei'stak en werd aangex'eden door een personenauto. AMSTERDAM. Met ingang van 15 september is de motorreddings boot „Dorus Rijkers" van de Konin klijke Noord- en Zuindhollandsche Reddings-maatschappij uit de dienst genomen. De boot zal worden ver kocht. DEN HAAG. De Wereldfedera- listenbeweging Nederland (W.F.B.N.) heeft in een brief aan de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, gepleit voor een Nederlands initiatief voor een pexmanente inter nationale conferentie over de Ver enigde Naties en wereldrechtsorde. HENGELO. De 36-jarige A. C. Uitslag uit Hengelo is vex-ongelukt toen hij op de Sloetsweg met zijn personenauto tegen een stilstaande vx-achtwagen reed. Zijn 28-jai-ige broer die naast hem zat, werd ern stig gewond naar het katholieke zie kenhuis in Hengelo overgebracht. TILBURG. De acteur Albei't van Dalsum heeft in de foyer van de Stadsschouwburg te Tilburg zelf de bx*onzen kop onthuld, die in opdracht van het schouwburgbestuur van hem door de kloosterzuster Jezualda Kwanten uit Tilburg is vervaardigd. ROTTERDAM. Op één van de I.H.C.-Holland wei-ven, de werf Gus to in Schiedam, zal 23 september a.s. het boox-platform „Ile de Finance" van de helling gaan. UTRECHT. Inbrekei-s hebben de etalage van de firma Jaarsveld in Utrecht leeggehaald. Ze namen niet alleen zestien x-adio's en acht scheer- appa raten met een gezaxnenlijke waax-de van 3.00 gulden mee: ook van de grote etalageruit en de span ningslatten waaimee die op zijn plaats werd gehouden is geen scherf je of splintertje gevonden. MAASTRICHT. Minister mr. M. Vrolijk van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk 'heeft zater dagmiddag het nieuwe conservato rium dn Maastridht geopend. DRIEBERGEN. Texa bate van nieuwbouw van een confex-entie-cen- trum op de terreinen van „Keik en Wereld" te Driebergen is zaterdag onder het motto „Oud voor Nieuw" een groots opgezette landelijke an tiekveiling gehouden in de recreatie- zaal van „Het grote bos". ARNHEM. Drie Arnhemse bouw vakkers, de 29-jarige W. F. van L„ de 28-jarige F. J. J. en de 24-jarige A. S. hebben het klaargespeeld on rechtmatig in het bezit te komen van ongeveer 12.000 gulden door werkstaten te vervalsen. DEN JIAAG. De voormalige K.N. l.L.-sergeant Petrus Tuankotta uit Breda mug zijn vrouw en zijn doch ter. van wie hij reeds 15 jaar onvrij willig gescheiden is vanuit Indonesië naar Nederland laten overkomen. Hij had reeds in juni 1963 en in januari 1964 verzoeken hiertoe bij het dejaartement van justitie inge diend. APELDOORN. Het zesjarig jon getje M. A. Wolters uit Klarenbeek is op de Klarenbeekseweg aldaar, dodelijk verongelukt toen het met zijn fiets plotseling naar links zwenkte en werd aangex'eden door een bestelauto. DEN HAAG. Twee voormalige ministers uit het kabinet Marijnen mr. E. H. Toxopeus - binnenlandse zaken - uit Den Haag en prof. dx*. H. J. Witteveen - financiën - uit Rot terdam, zijn benoemd tot lid van de Tweede Kamer. Beiden nemen hun benoeming aan. ALKMAAR. In samenwerking xrxet de rijkspolitie te Egmond aan Zee en dc clisti'ictsi'echerche van de rijks politie te Alkmaar heeft de gemeen- te-politie van Amsterdam vier per sonen aangehouden verdacht van diefstal van geld en sieraden toebe horende aan inwoners en toeidsten te Bei-gen, Egmond en andere plaatsen in de kop van Nooi'd-Holland. OOSTERBEEK. Onder zeer grote belangstelling en in tegenwoordig heid van 220 nabestaanden van ge sneuvelde militairen van de eerste Britse Aii'borne divisie is een plech tige hex-denkng gehouden op het Air borne kerkhof te Oostei'beek, waar 1742 gesneuvelde militairen liggen van deze divisie die gevallen zijn tij dens de slag om Arnhem in septem ber 1944. DEN HAAG. Ter gelegenheid van dc ingebruikneming van de Broko- pondo-ki'achtcentrale zal de Suri naamse postadministi-atie op 9 ok tober 1965 vier bijzondex*e frankeex*- zegels zonder toeslag uitgeven. De zegels stellen voor de bauxietmijn te Moengo, de aluin-aardewex-kfabriek te Paranam, het waterkx'achtwerk te Afobaka en dc aluminiumsmelter^) te Paranam. Wat biedt de BEELDBUIS? MAANDAG. Deze avond een door de N.T.S. verzorgd programma met, natuurlijk om zeven uur Klaas Vaak Daarna een Joegoslavisch filmpj over een dorpje waar men van de rijstteelt leeft en een aflevering van „Openbaar Kunstbezit". Om half acht is Huckleberry Hound present om de jongere kijkers te amuseren, terwijl na het journaal en de zend tijd voor politieke partijen (ditmaal komt voor de eerste keer de C.P.N. aan bod) de oudere beeldbuisgenie- ters kunnen kijken naar de film „De Godin". Het verhaal gaat over een- meisje dat graag filmster wil wor den. Het levert nogal wat problemen op, al slaagt ze er toch in, na huwe lijken met verschillende „filmgroot heden", een carrière op te bouwen. Hel is een nogal zwaartillend, ver haal en voor we aan het slot toe zijn (waarin het meisje als „ster" een zaam achterblijft) hebben zich heel wat langdradige scenes afgespeeld- Tot slot, van deze avond nog een af levering uit de filmserie over de Eerste Wereldoorlog. Op net twee balletuitvoeringen van het Bolsjoi ballet, Hel balletge zelschap van de Par ij se opera en het New York City Ballet. Centrale veiling Middelharnis Veiling van vrijdag 17 september 1965. Uien kiasse II: grove f 23,51; mid del f 20,20; driel'ingeri f 25,29; pick- lers f 25,08. Aanvoer 22.500 kg. Bintje grove f 16,70-18.90, middel f 14,50-15,10, II f 13,90, ziek f 10,70- 11,30; Eigen hei me I's grove f 11,00- 12,00, middel f 16,40-17,50, II f 13,50- 15,90. ziek f 8,20-10.10; Amclio gro ve f 17,00, middel f 16,00; Voei'aard- appelen f 3,00. Aanvoer 105.000 kg. Rode kool f 20; Tomaten A f 301 35. B f 32134; Ou'bb. Princesscn f 78- 81; Andijvie f 19; Spinazie f 81; Sla A f 17,60-18,80. B f 12 60; Bloem kool f 46-61; Komkommers f 15-33; Franken thai ei' f 149; James Grieve f 50-60; Alicante I f 162-175, II f 135 -153. DE LEEUW VAN BASHRA 99. „Drink iels", hrhaalde Rassi grijnzend, teiwijl hij als een moi door het verwarde vertrek woelde om een paar bekers te vin den. „Nu dc Mamelukken toch de stad gaan verwoesten, behoeven wij niet zo zuinig meer te zijn met de eigendommen van die oude Scoria, wat? Na ons komt de zond vloed!" Hij begon een oude tinnen pot, een kristallen vaas en en onbestemd voorwerp ter grootte van een stoofkomfoortje vol wijn te gieten, nadat het hem blijkbaar duidelijk was geworden dat wijnbekers on vindbaar wai'en. „Het is wijn die Scorra hier voor eigen gebruik achter liet. De uit zuiger.'" „Ik ben hier niet gekomen om wijn te drinken, messire!" zei Aram scherp. „Bin nen twintig uur zal de Leeuw van Bashra deze stad verwoesten. Ik ben de enige die weet wat hem daarvan kan weerhouden cn u bent dc enige die mij daarbij helpen kunt". Het verwilderde licht trok diepe scha duwen op Rassi's gezicht, maar Agua, die zonder een woord te zoggen achter zijn meester stond, meende een ogenblik de zelfde uitdrukking van haat in de kleine oogjes van de handelsagent Ic zien, die hij bij hun eerste ontmoeting had ontwaard. Maar oen ogenblik later grijnsde hij weer en ging verder hei komi'oorachtige voor werp met wijn te vullen. „Wat kan dc Leeuw beletten ons te ver scheuren?" vx-oeg hij. „Zijn bruid Sanai is naar deze stad ontvoerd en wordt hier verborgen gehouden", zei dc avonturier scherp. „Wanneer wij haar kunnen vinden en aan dc Leeuw tei*uggevon, zal hij Agnot niet verwoesten". Hij boog zich voorover. „Messix-e Rassi. Hel gaat thans om duizend mensenlevens. Gij zijt de enige die ik in deze stad ken. Hebt gij misschien bij toeval gehoord waar hier een Oosters meisje ge vangen wordt gehouden?" De wijnkan schokte plotseling cn Rassi morste oon doel van de inbond verschrikt over het tafelblad!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5