China stelt een ultimatum aan India inzake de staat Sikkim MacNamara over conflict India-Pakistan en Zuid-Vietnam Meer auto voor uw geld TAUNUS 12 M f 5775,-- 0e Thant hoopvol terug in New York Griekenland heeft weer een kabinet De Kennedy-ronde Staatsgreep in Irak verijdeld New York zit met een krantenstaking Nederland en België trekken één lijn Veel wind ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 17 september 1965 22ste jaargang Nr. 19855 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURAN1 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: lannewekken II, Zierikzee, postbus 1, tel. 01I10-22SS, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week na 18.00 uur: tel 01110-2118. Girorekening 137677. 42 cent. Losse nummers t2 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 1 1,25 per stuk. In dit nummer: Fruitfee in Zierikzeese ziekenhuizen De spanning in Azië Badseizoen voorbij PEKING, 16-9. China heeft van India geëist dat het binnen drie da gen zün militaire installaties op of aan de grens met China in de staat Sikkim afbreekt. Wanneer India hieraan geen gevolg geeft, zullen de gevolgen ernstig z(jn. Dit wordt ver klaard in een nota, die het Chinese ministerie van buitenlandse zaken donderdag aan de Indiase zaakge lastigde in Peking heeft overhan digd. De Chinese regering trekt in haar nota fel van leer tegen schendingen van de grens tussen Tibet en het in het Himalajagebergte gelegen Indi ase protectoraat Sikkim, alsmede te gen „provocaties" aan de Indisch- Chinese grens. Zij eist dat deze on- middelijk zulten worden beëindigd en dat India bewoners van de grens streek, die het gevangen zou hebben genomen, vrijlaat. „De Indiase re gering draagt anders de volledige verantwoordelijkheid voor de ernsti ge gevolgen die hieruit voortvloei en", aldus de Chinese nota. Verdere beschuldigingen Sedert de Chinees-Indische ge vechten in 1962 waren er meer dan driehonderd grensschendingen op de grond of in de lucht geweest, aldus de nota. China had viermaal voor gesteld een gezamenlijk onderzoek in te stellen naar de „illegale aanleg van voor agressieve doeleinden be stemde Indiase militaire bolwerken" aan de Chirese kant van de Sikkim- se grens. Dit was steeds door India afgewezen. De Chinese regering be schuldigt India er verder van een „chauvinistische en expansionisti sche" politiek te voeren. India acht het juist om plaatsen, die het bezet of die het van plan is tc bezetten, de zijne te noemen. Het is dezelfde redenering die het bij de aanval op WASHINGTON, 16-9. De Ameri kaanse minister van landsverdedi ging McNamaru heeft donderdag op een persconferentie in Washington verklaard dat het onjuist is om te zeggen dat de Amerikaanse militaire hulp heeft bijgedragen aan de uit barsting, welke heeft geleid tot een oorlog tussen India en Pakistan. De minister wees erop dat India en Pakistan slechts betrekkelijk ge ringe hoeveelheden Amerikaanse wapens hebben ontvangen. „En in dien Pakistan dan al meer Ameri kaanse wapens zou hebben ontvan gen, dan nog kan dat niet van grote invloed zijn geweest, het feit in aan merking genomen dat de Indische militaire mankracht vier tot vijf maal zo groot is als die van Paki stan", aldus McNamara. De minister deelde verder mede dat 75.000 Amerikaanse militairen, die thans administratief werk ver richten, door zestigduizend burgers zullen werden vervangen, zodat de militairen beschikbaar komen voor hun eigenlijke taak. Minister McNamara schatte de sterkte der Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam thans op 120.000 man. Deze week wordt er nog een divisie cavalerie door de lucht naar Zuid- Vietnam overgebracht, waarna deze sterkte op 125.000 man zal zijn ge bracht. Victcong-offcnsief mislukt De minister wees er verder op dat het (natte) moeson-offensief van de Vietccng in Zuid-Vietnam door het ingrijpen der Zuidvietnamese en Amerikaanse strijdkrachten is mis lukt. De doelen, die de Vietcong zich gesteld had, namelijk het in tweeën delen van Zuid-Vietnam, het afscheuz-en en onder Vietcong-be- stuur plaatsen van delen van het re- geringsgebied en het toebrengen van zware verliezen aan de Zuidvietna mese weermacht, zijn niet verwezen lijkt. McNamara betoonde zich „voor zichtig optimistisch" over de huidi ge stand van zaken in de Vietname se oorlog. Ingezonden mededeling NEW YORK, 16-9. Secr.-gencraat Oe Thant van de Ver. Naties is don derdag van zijn vredesmissie naar India en Pakistan in New York te ruggekeerd. Tevoren had de secr.-generaal een rapport ever z|jn besprekingen aan de veiligheidsraad ge.zonden, dat la ter cp de dag za.1 worden gepubli ceerd. Gp het vliegveld zei Oe Thant van plan te zijn zijn pogingen voort te zetten om een staken van het vu ren te bewerkstelligen. „Ik durf de hoop uit te spreken dat wij, wat deze kwestie betreft, betere dagen zullen zien". De secretaris-generaal werd bij zijn aankomst op het vliegveld ver welkomd door de huidige voorzitter van de veiligheidsraad, de Ameri kaan Arthur Goldberg. Ook lord Ca- radon van Engeland en Radjakrisjna Rami van Maleisië waren aanwezig. 5 OVER ONVEILIGHEID i ANNECY, 16-0. In het casino van de Oostfranse stad. Anne- J cy is als gevolg van kortslui- ting brand, ontstaan. In hel. J gebouw was een conferentie aan de gang over het onder- J werp „De veiligheid van elek- i trische installaties". De brand- J weer was het vuur spoedig J meester. Het zou de eerste maal zijn dat een secretaris-generaal bij zijn terugkeer van een missie op het vliegveld door de voorzitter en leden van de veilig heidsraad werd begroet. Verlangen naar vrede In zijn voorlopig rapport aan de veiligheidsraad zegt de secretaris generaal dat zowel India als Paki stan „een oprecht verlangen naar vrede" hebben en dat hij een top conferentie tussen de leiders van de ze landen heeft voorgesteld. Hij ver klaart zich bereid „hen te helpen bij hun pogingen ter beëindiging van de strijd en bij het zetten van de eerste stappen op de weg naar een onderlinge regeling!'. Volgens het voorlopige rapport van Oe Thant had president Ajoeb Khan geen rechtstreeks antwoord gegeven op het voorstel voor een topconferentie. Hij had gezegd dat een bestand alleen zin had wanneer het gevolgd zou worden door een duurzame en eervolle regeling die herhaling van het huidige conflict onmogelijk maakt. Een keuken van een huis bij Boulogne is donderdag overstroomd door 15 ton haring, nadat een vracht wagen mei ongeveer honderddui zend vissen het huis in slipte. De bekende Amerikaanse acteur Spencer Tracy. 65, is ernstig ziek. Zijn* toestand wordt kritiek genoemd. Hij is op 30 augustus in een zieken huis in Hollywood opgenomen voor een prostaatoperatie. China in 1962 volgde en die het nu bij de grootscheepse aanval op Paki stan toepast. Op dit onderwerp overstappend zegt de Chinese regering in haar no ta, dat volgens haar het vraagstuk Kasjmier zou moeten worden opge lost cp basis van- het recht van de bevolking aldaar op zelfbeschikking. Prins Bernhard opent Surinaamse jaarbeurs PARAMARIBO. 16-9. Tijdens het a.s. koninklijk bezoek aan Suriname zal prins Bernhard op 15 oktober de Surinaamse jaarbeurs openen. Aan deze beurs, die voor de elfde maal in Paramaribo zal worden ge houden, nemen behalve de Suri naamse overheid en het bedrijfsle ven ook andere landen deel. Naast stands van Brits- en Frans-Guyana treft men er overheidsinzendingen aan van Indonesië, Venezuela en Trinidad en Tobago. Maar ook Ne derland zal op imposante wijze op deze beurs vertegenwoordigd zijn. In een groot paviljoen midden op het expositieterrein zijn n.l. de in zendingen ondergebracht van de Rijksvoorlichtingsdienst, van de eco nomische voorlichtingsdienst, en die van de centrale kamer voor han delsbevordering. Deze diensten zul len onderscheidenlijk met. inzendin gen komen over het „Koninklijk huis" en de energiewinning in. Ne derland, en met een collectieve in zending van de Nederlandse indu strie. ATHENE, 16-9. Vandaag (vrijdag) of zaterdag zal koning Constantijn van Griekenland een coalitiekabinet beëdigen, waarmee een einde komt aan de politieke crisis, die twee maanden heeft geduurd. De beëdi ging was vierentwintig uur uitge steld door ziekte van da aftredende premier, Tsirimobos. Oud-premier Steplhanopoelos, die met de Centrum partij van Papandreoe heeft gebro ken, zal vrijdag zijn lijst van minis ters aan de 'koning voorleggen. Ste- phanopoelos heeft verklaard goede hoop te hebben dat het kabinet de steun van het parlement zal krijgen. GENEVE, 16-9. Donderdag heb ben dertien landen aanbiedingen voor handelsconessies voor land- bouwprodukten voor de zgn. Kenne- dyronde der G.A.T.T. ingediend. Vier andere landen deelden mee dat zij spoedig voorstellen zouden inleve ren. De Europese Economische Ge meenschap (E.E.G.) liet echter weten dat zij door de boycot van Frankrijk op het ogenblik geen aanbiedingen kon doen. Ook Griekenland en Tur kije deelden mede geen aanbiedin gen te kunnen doen, omdat hun landbouwpolitiek aangepast is aan die van de E.E.G. Het doel van de Kennedy-ronde is te trachten tot een liberalisatie van de handel in landbouwproduk- ten en tot een verlaging met 50 pro cent van de invierrechten voor indu- strieprodukten te komen. De deelne mende landen kunnen over hun res pectieve voorstellen onderhandelin- en voeren. .«Si?. te* NEW YORK, 16-9. Een staking van leden der New Yorkse persvere niging, waarbij journalisten en ad ministratief personeel der New Yorkse dagbladen zijn aangesloten heeft eerst geleid tot een niet ver schijnen, cp vrijdag, van de „New Ycrk Times", waarna de directies van nog zes andere New Yorkse bla den tot een medelevenstaking over gingen, waardoor ook deze kranten vrijdag niet zullen verschijnen. Deze zes zijn de „New York Herald Tri bune", de „Daily News", de „Long Island Star Journal", de „Long Is land Daily Press", de „Journal-Ame rican" en de „World Telegram". Slechts de „New York Post", die niet is aangesloten bij de vereniging van New Yorkse dagbladuitgevers, zal vrijdag verschijnen. Het conflict tussen de bij de „New York Times" werkende leden der New Yorkse persvereniging en de directie van dit dagblad gaat over automatisering der werkzaamheden en het in ver band hiermede verzekeren dat hier door geen ontslagen zullen vallen. Er werd sinds donderdagochtend vroeg in de omgeving van het ge bouw van de „New York Times" ge post, omdat op dat uur de uiterste, door de New Yorkse persvereniging gestelde termijn voor het bereiken van overeenstemming, was verstre ken. Er is evenwel nog de gehele dag door onderhandeld, zonder dat dit tot resuLtaten leidde. Toen het duidelijk werd dat de „New York Times" vrijdag niet zou kunnen ver schijnen, besloten de directies dei- zes andere genoemde New Yorkse bladen op die dag eveneens geen krant het licht te doen zien. De president-directeur en uitgever van de „New York Times" Sulzber ger verklaarde donderdag nog: „Wij zouden vrijdag hebben kunnen ver schijnen, ware het niet dat het bij andere vakverenigingen aangesloten personeel van ons blad zich achter de staking van de leden der New Yorkse persvereniging heeft ge schaard". Terwijl de late badgasten nog van het fraaie nazomerweer profiteer den, lieten strandexploitanten hun spullen weghalen. Het badseizoen, voor zover hiervan dit jaar sprake was. is voorbij. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's v De poëzie is de vlinder op X de bloem der wereld. CAIRO, 16-9. De broer van pre sident Arif van Irak, Abdcl Rahman Arif, heeft donderdag een staats greep door Nassergezinde officieren in Bagdad verijdeld, zo is donder dagavond uit betrouwbare bron in Cairo vernemen. President Arif bevindt zich in Ca sablanca wegens de Arabische top conferentie. Eerder op de dag was de premier van Irak, Arif Abdel Razzak, onverwacht met vrouw en zes kinderen alsmede acht hoge of ficieren uit Bagdad in Cairo aange komen. Rassak was pas tien dagen premier. Volgens de berichten was de staatsgreep voorbereid door premier Rassak, voormalig commandant van de Iraakse luchtmacht, tezamen met officieren van leger en luchtmacht. De staatsgreep zou donderdagoch tend om elf uur plaatselijke tijd zijn verijdeld nadat tanks onder bevel van de chef van de generale staf, ge neraal Arif, waren gestoten op tanks van opstandelingen, die probeerden het radiostation aan de oever van de Tigris te krijgen. Hoe hard ge vochten is werd niet bekend. DEN HAAG, 16-9. De Nederland se en de Belgische regering zullen zender twijfel absoluut trouw blijven aan het verdrag van de E.Ê.G. en aan de NAVO. Het is de regerin gen duidelijk welke houding zij moeten innemen in de situatie die is ontstaan door de houding van pres. de Gaulle. Dit bleek uit wat de Belgische eer ste minister, P. Harmei, donderdag middag in Den Haag tot verslagge vers heeft gezegd, kort voordat hij, Het koninklijk bezoek aan de Antillen WILLEMSTAD, CURACAO, 16-9. Het ligt in het voornemen van de Antilliaanse regering om de dag van aankomst van koningin Juliana en prins Bernhard in de Nederlandse Antillen op elk der eilanden met de zondag gelijk te stellen. Hiertoe is op voordracht van de minister van sociale zaken door de gouverneur een ontwerp landsbesluit aan de raad van advies toegezonden. Voorts is besloten om alle perso neel in overheidsdienst, voorzover de dienst zulks toelaat, op de dag van aankomst van het koninklijk echtpaar, op elk der eilanden van de Nederlandse Antillen vrijaf te geven. Dit personeel zal op de overi ge dagen van het bezoek zoveel mo gelijk in de gelegenheid worden ge steld om evenementen, voorzover de ze tijdens kantooruren plaatsvinden, gade te slaan. de minister van buitenlandse zaken, P. H. Spaak, en de minister-staats secretaris van buitenlandse zaken. H. Fayat in de trein naar Brussel stapten. De Belgische regeringslei der heeft donderdag een kennisma kingsbezoek aan de minister-presi dent, Cals, gebracht. Minister Spaak zei tot de journa listen dat bij de besprekingen die de Belgische bewindslieden met mi nister-president Cals en de minis ter van buitenlandse zaken, Luns, hebben gehad, bleek dal de Neder landse en de Belgische regering de toestand gelijk beoordelen en ook dezelfde visie op de toekomst heb ben. Over die toekomst wilden de Bel gische ministers en ook minister president Cals en minister Luns die met staatssecretaris mr. L. de Blok de bezoekers uitgeleide deden, niet uitweiden. Zij achtten het niet op portuun om nu te gaan spreken over de procedure die volgens hen ge volgd zou moeten worden. De Arabische leiders hebben don derdag op hun conferentie in Casa blanca een „Arabisch solidariteits- verdrag" getekend, dat voorziet in het' staken van pers- en radiocam pagnes tegen elkaar. DRUTEN. Op d'e Heemstrawog tussen Nijmegen en Druten ter (hoog te van 'het dorp Ewij'k lis de 44-jarige hoer G. Wi'dd'ershoven uit Weurt bij Nijmegen om 'het leven gekomen. De auto van de 'heer Wididershoven schoot onder een stilstaande trailer. De man was op slag dood. Ingezonden mededeling Bekijk vrijblijvend onze geheel exclusieve collectie handgeknoopte TAPIJTEN Woninginrichting Dourloo, Zierikzee, Appelmarkt 4 tel. 2946 Verwachting tot zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt met aanvan kelijk enige regen en later plaatslijk enkele buien; tot krachtig of storm achtig toenemende wind tussen zuid en zuidwest, aan de kust mogelijk enige tijd zuid westerstorm; iets la gere temperaturen. 17 sept. Zon op 6.17, onder 18.51. Maan op 21.41, onder 13.46. 18 sept. Zon op 6.19, onder 18.48. Maan op 22.25, onder 15.02. 19 sept. Zon op 6.20, onder 18.46. Maan op 23.25, onder 16.08. Laatste kwartier: 18 sept. te 12.58. HOOG W V TEKST AN 1)EN ZIERIKZEE: 18 sept. 7.34 v.m. 19.54 n.m. 19 sept. 8.26 v.m. 21.01 n.m. 20 sept. 9.47 v.m. 22.38 n.m. BROUWERSHAVEN 18 sept. 7.21 v.m. 19.42 n.m. 19 sept. 8.16 v.m. 20.49 n.m. 20 sept. 9.38 v.m. 22.26 n.m. Doodtij: 20 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Het 'koufront van een depres sie tussen IJsland en Noorwegen kwam boven ons land tot stilstand, 'het had teen vrijwel alle activiteit verloren. Voor 'het front uit bevond zich nog een kleine onweersadhlige storing, die gisteravond en vannacht over noord-Frankrijk en België naar 'het oosten trok. De storingen kon- dën tot het vasteland van Europa doordringen, omdat een hogedruk- gebied 'boven Europa naaf het oos ten wegtrok. De verdere weersont wikkeling in onze omgeving hangt samen met de gedragingen van een actieve depressie, die vanochtend, na een snelle todht over -de oceaan, Ier land bereikte. Het ziet er naar uit dut deze depressie morgen op de Noordzee zal aankomen. In verband hiermee wordt een belangrijke toe neming van de wind venvacht uit richtingen tussen zuid en zuidwest. Hel koufront van de depressie kan tijdelijk enige regen brengen. Na de frentpassagie zal polaire lucht Neder land binnenstromen, waarin enkele buien voorkomen. De temperatuur wordt jets lagor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1