Kasjmier erfenis van haast KASTEEL TE HUUR Schadevergoedingskwestie niet in ijskast Geen rijtoer op Prinsjesdag STREEKNIEUWS Activiteiten Heilsleger in komende winter EEN KOU KRIJGT GEEN KANS Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 16 September 1965 Nr. 19851 Nederland en Indonesië SCHIPHOL, 15-9. Het vraagstuk van de Nederlandse eis op schade vergoeding voor in Indonesië genaas te bezittingen gaat zeker niet in de ijskast. Op de volgende bijeenkomst, die t.z.t. in Nederland zal worden gehouden, zullen de beide delegaties het neg lang niet afgeronde gesprek voortzetten. In Djakarta is de commissie slechts tot de overtuiging gekomen, dat gezocht moet worden naar een voor beide partijen aanvaarbare op lossing, warbij men mede ter bevor dering van een groeiende samenwer king de publieke opinie in Indonesië en in Nederland, die op het punt van de schadevergoeding lijnrecht tegen over elkaar staan, zoveel mogelijk dient te ontzien en dus tot een com promis zal moeten komen. Aldus interpreteerde een a.n.p.- verslaggever op Schiphol de welis waar uitvoerige, maar wegens tac tische en diplomatieke redenen op zettelijk vaag geworden verklaring en, die daar door de uit Djakarta te ruggekeerde ondervoorzitter van de Nederlandse delegatie, mr. A. Rin- nooy kan, plaatsvervangend thesau rier-generaal vn het ministerie vn financiën, in antwoord op desbetref fende vragen van een drietal jour nalisten werden afgelegd. Niet laten vallen Voorzitter N.S, Blom, die aan het hoofd van de Nederlandse delegatie stond, was volgens mr. Rinnooy on derweg voor een privé-bezoek er gens uitgestapt en kan pas over eni ge tijd in Nederland worden ver wacht. Zo goed als dat ging beperkte mr. Rinnooy zich tot het communique, dat de commissie aan het slot van het overleg in Djakarta heeft uitge geven. Daarin stond, dat naar een gezamenlijk voorstel aan de beide regeringen wordt gestreefd, „waar in het vraagstuk van de eis tot scha devergoeding in verband met de hangende financiële problemen zal zijn geëlimineerd." Mr. Rinnooy slaagde er niet in duidelijk te maken wat daarmee nu precies bedoeld werd, doch sprak één ding zeer pertinent tegen: men mocht er niet uit concluderen, dat Nederland voorgoed en geheel het onderwerp zou laten vallen. DEN HAAG, 15-9. In tegenstel ling tot andere jaren zal het Konin klijk gezin op Prinsjesdag ditmaal geen rijtoer door Den Haag maken. Naar het A.N.P. in antwoord op vragen van de R.V.D. verneemt, is dit besluit om twee redenen geno men. De eerste reden is dat ook de jongste prinses, Christina, 's morgens al mee zal rijden in de gouden koets, zodat dus de drie prinsessen de ope ning van de Sta ten-Generaal zullen meemaken. Voorts zou de koningin van mening zijn, dat zij de laatste tijd door bijzondere omstandigheden al een paar maal een rijtoer door Den Haag heeft gemaakt, zodat zij er de voorkeur aan geeft de rijtoer op Prinsejesdag te laten vervallen. BLIK DOOK HET WERELD I VENSTER Dat de wereld nu een probleem Kasjmir kent, dankt zij er aan dat de Britten in 1947 verschrikkelijke haast hadden om Brits-Indië onaf hankelijkheid te verlenen. Die haast was terecht. De naderende zelfstan digheid gaf tevens het besef dat het Britse bestuur, de Raj, op zijn eind liep, zodat men daarmee niet te veel rekening meer behoefde te houden. De bevolking deed dat niet, met als gevolg bloedbaden van hindoes en moslims over en weer. En wat erger was: ook de ambte naren en officieren bereidden zich al vast voor op hun nieuioe (deel) staat. Als de macht niet snel overge dragen werd, viel er niets rheer over te dragen. De voorbereiding van de onafhankelijkheid werd daarom door Mountbatten ongeveer met bulldo zers doorgevoerd. En het is logisch dat in die haast wat bleef hangen. Sir Cyrill Radcliffe kreeg de op dracht de grens af Ie bakenen tus sen wat Pakistan en wat India zou worden. Het bleek een vrij or moge lijk werk, want belastingstatistieken zowel als bevolkingsregisters delg den maar half en tijd om een onder zoek ter plaatse in te stellen bleef er niet. Tot Radcliffes troost kwam het er ook niet zo op aan, want ivelke regeling hij ook ontwierp, er zou al tijd protest zijn ontstaan. ZIERIKZEE Jubileum bij P.T.T. Op 19 september a.s. herdenkt de C-chefvakman technische groep van de P.T.T. de heer J. v. d. Houten zijn 25-jarig ambtsjubileum. Kleuter brak been bij aanrijding Dinsdagmiddag omstreeks 14 uur vond op de Nieuwe Haven een aan rijding plaats waarbij een 5-jarige kleuter, een dochtertje van de fami lie S. uit Maasibraaht, een 'been brak. Het meisje reed vanuit een zijstraat onverwachts de Nieuwe Haven op, waarbij een passerende automobilist het kind niet meer kon ontwijken. De ijlings gewaarschuwde dokter Bontkes constateerde een beenbreuk cn liet het meisje overbrengen naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. M.C. „Sparta" houdt avond-oriënteringsrit Zaterdag 18 september a.s. organi seert de motorclub „Sparta" tc Zie- rikzee een avond-oriënteringsrit op Schouwen-Duivcland. De start is be paald op 8 uur 's avonds bij 'het „Huis van Nassau". Deelname staat open voor auto's, motoren en scoo ters. De route is ongeveer 60 km lang en er wordt gereden met een gemiddelde snelheid van 30 km. per uur. Deze rit telt mee voor 'het kam pioenschap van Schouwen-Duive- land. NOORDGOUWE Geslaagde collecte voor kanker-bestrJjding Noordgouwe heeft met gulle hand gegeven voor de kankerbestrijding. De alhier gehouden zakjes-collecte heeft nl. dè mooie som opgebracht van f 376.76. HAAMSTEDE N.C.V.B.-vergadering De plaatselijke afdeling van de Ned. Chr. Vrouwen Bond houdt zijn eerste vergadering 'in dit seizoen op dinsdag 21 september in de grote zaal der Ger. kerk. Mevr. M. v. d. Gricndt-v. d. Berg zal een lezing houden over haar reisindrukken van Nieuw-Zecland. Het gesprokene zal met dia's worden verduidelijkt. Ook belangstellende -dames, niet 'leden, zijn 'hartelijk welkom. Het begin Van de Pundjaab dacht hij India het noordelijke stukje toe, waarin Amritsar ligt. Waarom weet hij nu niet meer, maar vermoedelijk omdat Amritsar de heilige stad is der Sikhs die merendeels op Indiaas gebied kwamen te wonen. Veel andere mo tivering was er overigens niet, maar het resultaat was dat India een grens kreeg met het rijk van de ma- haradja van Jammoe en Kasjmir, sir Hari Singh, een hindoe. Een tweede besluit was het ophef fen van een soort vazalrecht: een paar honderd Indiase vorstjes en po tentaatjes - soms weinig meer dan een arm. dorpshoofd - hadden de Britse keizer van India erkend als hun hoogste chef, wat hen dan wel beroofde van hun macht, maar niet van het aanzien en zekere vrijheden om hun onderdanen te belasten. In feite kwam het er op neer dat de onderkoning in New-Delhi hen de laan uit kon sturen als ze lastig wer den. Bij het vervallen van deze „pa- ramountcy" trokken de meeste staat jes bij India of Pakistan in. De nizam van Hyderabad was een van de drie die op eigen benen wensten te gaan staan. Hij, een mos lim, werd terzijde gezet door de In diase politie en zijn onderdanen ko zen in een volksstemming voor India. Iets dergelijks gebeurde in Joena- gadh, eveneens een moslim die re geerde over hindoes. Een tegenpool Toen bleef alleen sir Hari Singh over, precies omgekeerd een hindoe die moslims regeerde. Het is logisch dat, toen de man niet bleek te pein zen over aansluiting bij Pakistan, Karatsji begon het zelfde recept van Hyderabad toe te passen. Met dit verschil dat Pakistan indertijd de ni zam niet te hulp was gekomen om de zaak een keer le geven, maar In dia wel achter de maharadja ging staan. Was in 1947 vrij willekeurig het stukje Pundjaab bij Amritsar niet naar India gegaan dan had dit geen verbinding met Kasjmir gehad en er was geen kwestie geweest. Zou in 1947 de paramountcy-relatie tussen de vorstjes en de Britse kroon zijn overgedragen aan de twee nieuwe regeringen, dan was,de inlijving van de drie weifelende potentaatjes even eens vlot verlopen. Maar in de haast dacht niemand aan een dergelijke noodzaak om eventuele conflicten te vermijden. Vreemde figuren Een derde aspect is echter dat zo min als er misnoegen ontstond over de min of meer geforceerde verja ging van de nizam van Hyderabad, waardoor diens hindoe-rijkje bij In dia kwam, dit eigenlijk had behoe ven te ontstaan over de toevoeging van een mohammedaans stukje land aan Pakistan. Noch Nehroe, noch de Pakistaanse leider Jinnah van toen, hechtten veel waarde aan het geschreeuw van de vorstjes, toevallig alle drie niet zul ke fijne figuren. De nizam een vrek en een potter, de nawab van Joena- gadh een hondengek die een van zijn teven een staatsbruiloft gaf en de maharadjah van Kasjmir een fuif nummer die zijn gelagen in Europa financierde met bizarre belastingen thuis. (Behalve de allernieuwste wo ningen hebben de meeste huizen in Kasjmir geen drempel onder de voordeur en een gat in het dak in stee van ramen, omdat de maharad jah dorpels en ramen zwaar belastte Het conflict over Kasjmir werd van Indiase zijde slechts opgepijpt om de wrok af te reageren die de twee (beide ontevreden) helften van het voormalig Brits-Indië jegens el kaar koesterden, Kasjmir was wei nig meer dan een voorwendsel, voor vijandschap tussen twee naties die de pijn bij eigen geboorte aan elkaar wijten. Wat biedt de BEELDBUIS? DONDERDAG. Om zeven uur be gint het (traditionele) voorprogram ma, dal bestaat uit de onderdelen: Klaas Vaak, jeugdjournaal „De Ver rekijker", regionaal journaal en de Lucy show, waarin Lucy en haar vriendin Vivian weer voor hopeloze problemen komen te staan. Na jour naal en Achter het nieuws" leest Simon Carmiggelt (die al een trouwe gast op de Nederlandse beeldbuis is geworden) weer één van zijn „kron kels". Deze avond als hoofdschotel de tweede aflevering van de serie „Het spook van het Louvre". Het draait allemaal om een in het Lou vre gesignaleerd spook waarmee men (en die „men" is dan voornamelijk André Bellegarde) in contact tracht te komen. Op zijn speurtocht ontdekt André allerlei vreemde dingen die h\}, uit veiligheid voor zijn leren, maar beter kon vergeten. Tot slot van de avond een aflevering uit de B.B.C.-serie „In vertrouwde handen" Ditmaal zijn we getuige van een hartoperatie. Op het tweede net een aflevering uit de thrillerserie „Dial 999", waar in inspecteur McQuire een oplich tersbende achtervolgt. VRIJDEG. Deze avond wordt, zo als altijd, geopend door Klaas Vaak die de kleintjes naar bed helpt. Hier na een aflevering uit de Duitse serie „Tiere und Trommeln", op zwerf tocht door Afrika. De titel van deze aflevering is „De betovering van de wildernis". Na Flintstones, journaal en Brandpunt het eerste programma dat wordt uitgezonden vanuit de Fi- rato, de grote radio- en televisie- tentoonstelling te Amsterdam. Het is een optreden van het orkest Ed- mundo Ross, die door zijn serie „America goes latin" grote bekend heid kreeg. Deze avond ook nog een televisiespel dat de titel „Smokkelen is ook een vak" meekreeg. Het is een Engels stuk (van de schrijvers Ray Galton en Alan Simpson) madr de spelers spreken met Nederlandse stemmen. Men heeft namelijk de aardigheid gehad om dit Engelstali ge stuk niet te voorzien van onder schriften, maar van Nederlandse stemmen, zodat het net lijkt alsof we een Nederlandse opvoering te zien krijgen. Op net twee het tiener-program ma Shindig, een produkt van Ame rikaanse bodem. Grootste ruilverkaveling in Nederland DEN HAAG, 15-9. Onder leiding van het lid van het college van Ge deputeerde Staten van Zuidholland de heer A. C. A. Deerenberg zal 24 september in Hoornaar de stemming worden gehouden over een van de grootste ruilverkavelingen, die ooit in Nederland en waarschijnlijk in Europa zijn gehouden. Het gaat hier om 22.000 hectare grond waarvan ruim 20.000 hectare cultuurgrond in de Alblasserwaard. Deze grond is verdeeld over 6000 ei genaren. FINANCIEEL NIEUWS Spaarresultaten bij de Boerenleenbanken UTRECHT, 14-9. Bij do boeren- leenbanken en raiffeisenbanken, aangesloten bq de Coöperatieve Cen trale Boerenleenbank te Eindhoven en de Coöperatieve Centrale Raif- feisenbank te Utrecht is augustus een zeer goede spaarmaand geweest. Ingelegd werd f 339,8 min. en te rugbetaald f 246,4 min, zodat het spaartegoed toenam met f 93,4 min. In augustus 1964 bedroeg het spaar overschot f 65,6 min. Per 31 augus tus 1965 bedroeg het gezamenlijke spaartegoed bij het georganiseerde landbouwkredietwezen f 7,5 miljard, waarin begrepen het spaarderstegoed ad f 4,4 min. van een plaatselijke bank, die zich in de verslagmaand bij de Coöperatieve Centrale Raiffei- senbank heeft aangesloten, aldus het communiqué van de Raiffeisenbank. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Warmond (toez.: C. v. Gelder, Tricht; te Stad aan 't Ha ringvliet (toez.): L. G. Zwanenburg, Stavendsse; te Oost- en Midwoud (toez.): G. J. E. TÈgcrhelaar, kand. le Utrecht; te Slcen (toez.): W. de Weerd, voorg. Ned. Prot. Bond te Bussum; te Papen drecht: J. Zwij- nenburg, Oudewater. Bedankt voor Soest (toez.): C. den Boer, Slaedrecht; voor Infgen (toez.): M. H. Boogert, Aarlaniderveen; voor Poortvliet (t'oez.): S. de Jong, Hou ten (U.); voor Bennekom (vak. wijlen P. J. F. Lamens): J. C. Schuurman, Schoonhoven. Ger. Kerken Beroepen te Rh eden-De Steeg: J. Snel, Harliingcn; te Wolphaartsdijk: B. Boelens, Delden; te Zwi.jndrecht (vak. H. J. v. Duinen): J. P. Kadees, Appingedam; te Leeuwarden (vak. C. de Kruyk): P. v. Breugel, Soes- terberg. Aangenomen naar V-orden: Th. P. v. Belzen, Mariën-berg (O.); naar Kralirngen (Prins Alexanderstad): P. Riemersma, Leeuwarden-W. Bedankt voor Hoogkerk en voor Zuidhorn: G. Sinia, Ee (Fr.); voor Papendrecht: M. Berg, Gicsscn-Rijs- wijk. Ohr. Ger. Kerken Beroepen te Bunschoten: J. Keu- nvng, Veenendaal. Bedankt voor Rotterdam-Zuid: M. de Boer, Amsterdam-Noord; voor Drachten: H. W. Eerland. Amers foort; voor Nieuw-Vennep: R. Slof- stra, Harlingen. Modecongres in slol Japans prinselijk paar naar Nederland DEN HAAG. 14-9. Prins Hitatsji de jongste zoon van de keizer van Japan, en zijn echtgenote, prinses Hanako, zullen van 24 tot 27 okto ber in Nederland zijn. Een woord voerder van de ambassade van Ja pan in Den Haag heeft dat desge vraagd meegedeeld. Scholen in Amsterdams café AMSTERDAM, 15-9. Gisternacht werd een 46-jarige vrouw uit een café in de Marnixstraat te Amster dam gezet, omdat zij volgens de ca féhouder een andere bezoekster be dreigde. De 48-jarige vriend van de vrouw, H. B., nam het voor haar op en gooide enige vuilnisbakken door de caféruit naar binnen, waardoor ook in de zaak grote vernielingen werden aangericht. De barkeeper, die hierop naar buiten kwam, werd door B. met een pistool bedreigd. Deze loste vier schoten uit dit wa pen, dat later bleek een alarmpistool te zijn. B. werd wegens vernieling aangehouden. MUNCHEN. Een rococo-avond in slot Herrenchiemse was het hoogte punt van het Europese mode-congres in München, dat onlangs vaklieden uit 12 Europese landen in de Zuid- Dujtse kunstmetropool verenigde. In de grote spiegelzaal van het door koning Lodewijk II ran Beieren op een eiland in het Chiemmeer ge bouwde slot werd in historische cos- tuums muziek van Mozart gespeeld en een dansspel vertoond. Het zach te licht van 4500 waskaarsen ver lichtte het toneel. Architectuur, mu ziek, dans en schittering deden een langvervlogen tijdperk herleven. Gecostumeerde optocht voor de Zierikzeese jeugd ZIERIKZEE, 14-9. Dat het Leger des Heils de komende winter bijzon der actief zal zyn, blijkt wel uit het recentelijk verschenen programma 1965-1966 van het clubwerk in „De Lichtboei". Dit clubwerk zal maan dag 27 september a.s. op een origi nele wijze van start gaan. Het ligt namelijk in de bedoeling dat er een gecostumeerde optocht zal worden gehouden, waaraan alle kin deren uit Zierikzee kunnen deelne men. Het startpunt is bij „De Licht boei" en voor de leukst versierde deelnemers(sters) zijn prijzen be schikbaar van resp. f 20,f 15,en f 10,Ook versierde fietsen en kar ren dingen mee. De optocht zal muzikaal begeleid -- - - l Ingezonden mededeling ook in tabletten en cachets. worden door „Kunst en Eer". Clubwerk Het clubwerk is onderverdeeld in vier afdelingen. Naast het werk voor kleuters en jongeren is er een speci ale afdeling voor volwassenen, als mede een afdeling „diversen", die filmvoorstellingen, kamperen, ten toonstellingen en zondagsschool om vat. De kleuters tot zeven jaar wor den, maandag- en dinsdagmiddag, in de gelegenheid gesteld om naar hartelust te tekenen, terwijl jongens tot 10 jaar maandagmiddag terecht kunnen om te knutselen. Verder staat er nog draadsolderen, boetse ren, pitrieten, handwerken en in stuif op het programma. Voor de jongens boven zestien jaar is er een „bromfiets reparatieclub" waar on der deskundige leiding en met goed materiaal reparaties aan de brom fiets kunnen worden verricht. Ver der zijn er in deze sector nog het pitrieten en het fotograferen, waar voor men terecht kan op de fotoclub voor jongens boven vijftien jaar. Voor volwassenen Voor de volwassenen (zowel voor dames als heren) staat er het ko mend seizoen ook weer heel wat op het programma. De dames kunnen terecht op de naaicursus en de hand werkgroep, die beide praktisch nut hebben. Voor de heren is er een hob byclub, waar o.a. meubelstukken kunnen worden vervaardigd. De afdeling diversen omvat film voorstellingen, kamperen, tentoon stellingen en zondagsschool. Eenmaal in de veertien dagen wordt op donderdagmiddag voor de jon gelui tot 12 jaar een filmvoorstelling gegeven, terwijl 's avonds de oude ren terecht kunnen. Als speciaal punt wordt nog vermeld dat scholie ren in het winterseizoen tussen de lesuren weer terechtkunnen in ..De Lichtboei". Over tentoonstelling, kamperen en zondagsschool wordt weinig opgemerkt, maar dit is ook niet nodig want deze programma punten spreken (al vele jaren) voor zichzelf. FEUILLETON Hoofdstuk 14. De klok -van de toren in het dorp Sohotendrechl 'had zo juist twee zware slagen laten horen, 'in 'het kas teel met een 'half oor duidelijk waar neembaar. Er heerste in het grote gebouw een volkomen rust, doch ook daarbuiten. Vrijwel overal wa ren de lichten gedoofd; slechts op de gangen en in de 'hal brandden en kele nachtlampjes voor degenen, die noodzakelijk naar de w.c. moesten. Er- was die avond nog tot laat ge danst, gekaart, 'gedronken en ge kletst. Óch om kwart voor één wa ren de laatste paren - Woudcnstein cn Filipse - naar 'hun respectieve lijke kamers gegaan, waarna de rust in .het'kasteel volledig was. Doch nauwelijks had dc klok twee geslagen, of een deur werd geopend. Behoedzaam 'kwam or een hoofd om de hoek, keek of alles rustig was, waarna de rest van het lichaam volgde. Een lange man liep voorzich tig op vilten pantoffels over dc bréde gang en begon de trap af te dalen. Even later werd op de tweede verdieping een deur geopend. Nau welijks hoorbaar waren de voetstap pen van. degene, die do twee trappen afdaalde cn even een hand opstak, toen 'hij 'de andere persoon in het donker van de conversatiezaal zag staa'n. Nog drie mensen volgden. door G. DEUTEKOM Tien minuten over twee stonden vijf mensen bij elkaar in een 'hoek bij de 'grote deuren met elkaar te fluis teren. Iemand zei zacht: „Hebben we al les? Zaklamp? Touw? Fluitje en stok?" Vier 'hoofden knikten bevestigend. „Dus dit is goed afgesproken??", ver volgde de stem. „Zodra je wat ziet, wat je verdacht voorkomt.zet je lamp erop en kijk goed. Ga niet al leen tot aktie over, maar fluit. Al leen, als je aangevallen wordt of iets dergelijks, verweer je dan tot het uiterste. Houdt je stok bij de hand, want één tik kan misschien al voldoende zijn.Om eerlijk te zijn staat het me 'niks aan, dat juffrouw Inlkema erbij is". „Maak je om mij maar geen zorg. Ik sta mijn mannetje wel, als het moet", bitste Ineke verontwaardigd. „Ssst", waarschuwde Bert zacht. „De anderen weten niets, en als ze iets verdachts horen, komen ze mis schien ook uit hun 'bod. en daar heb ben wc niets aan. Dus: goed opletten Houd je positieven bij elkaar. Hou dit in gedachte: er bestaan geen spoken. Dus iemand probeert ons - om welke reden "dan ook - aan het schrikken te maken. Laat je niet overdondederen. Zet je lamp .erop, als je wat of iemand ziet. Iemand, die plotseling verblind wordt, is de eerste paar sokenden zijn positieven kwijt. Profiteer ervan, maar fluit zo gauw mogelijk. Dan komen wij te hulp". De anderen knikten ten teken, dat ze het inderdaad goed begrepen had den. Eén minuut later was de con versatiezaal weer verlaten. Het vijf tal was op weg naar een bepaalde plaats in het kasteel, zo strategisch mogelijk uitgezocht, in de hoop het spook te kunnen betrappen. Om half drie sloeg de torenklok één keer. Een nachtvogel, waar schijnlijk gesChrolrken door liet ge luid, reageerde met een roep, doch verder was alles weer even stil als voorheen. In het kasteel brandden de nachtlampjes. Behalve de vijf men sen, die niet op 'hun 'kamers waren, sliep iedereen de slaap des recht vaardigen. Filipse misschien met een glimlach om zijn mond, omdat hij die 'avond 'behoorlijk 'gewonnen had met bridgen. En juffrouw Heenstra wellicht met een trek van teleur stelling op 'haar gezicht, omdat geen van de knappe mannelijke gasten meer dan beleefde aandacht aan haar besteedde. Ze was immers niets vergeleken -bij die schapen van Oos- terveer. of de gedistingeerde juf frouw Inkema? De sckondewijzer versprong regel matig op 'het lichtgevende polshor loge van Ineke Inkema. Ze had post gevat aan het eind van de lange gang op de eerste verdieping. Deze plek was mot zorg uitgezocht, omdat men van hieruit, dank zij de nacht- verliohling, het uitzicht 'had op dc lange 'gang, op het trappenhuis naar de tweede verdieping en de zolder en op een deel van de rechtervleu gel, terwijl ze ook nog via het grote raam een deel van het terras kon bekijken. Zodoende had ze van hier uit een vrij belangrijk deel van het kasteel in het vizier. (Wordt vervolgd»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7