|B wÊ^WÊIÊÊ Missie van V.N.-secretaris-generaal 0e Thant is mislukt Wordt gezonken „Andrea Doria" gelicht? Rapport Zuidafrikaanse gevangenissen „Ruimte-tweeling" bezoekt Europa Prijsvoorlicliting aan de consumenten Westduitsers zondag naar de stembus Slachtoffers van slagregens in Japan DOORBRAAK LABOUR TEGEN BETALINGSBALANSCRISIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Domlordajj 16 neptoniher 1965 I22ste jaargang Sr. 19854 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1869 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: tannewfefcken II, Zierikxee, postbus 1, lel. 01 It0-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week na 18.00 uur: tel 01110-2118. Girorekening 137677. Redafcteur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938. Uitgave N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Visie op vraagstuk ivater voorziening Het liiilisch-l'iiki.slaan.s "«-schil Pakistan wil V.N.-macht en volksstemming NIEUW DELHI. 15-». V.N.-secrc- taris-generaal Thant heeft woensdag in de Indische hoofdstad Nieuw Delhi verklaard te geloven, dat het verlangen van India en Pakistan naar het beëindigen van de stryd en het vinden van een vreedzame op lossing voor hun conflict de afgelo pen week sterker was geworden. Hij zei dit bij zyn vertrek naar Bombay vcor de terugreis naar New York na zyn pogingen om de twee landen er toe te brengen, de vijandelijkheden te staken. Thant zei verder: „Al is nog geen beëindiging van de tryd bewerkstel ligd, dat is geen reden voor stopzet ting van de pogingen van alle men sen van goede wil om die te berei ken". Uit deze woorden wordt alge- leid, dat de vredesmissie van Oe Thant is mislukt. Niettemin haden de antwoorden van beide landen op zijn vredesop roep Thant in zekere zin bemoedigd, voorzover daaruit het sterkere ver langen naar vrede sprak. De V.N.- secretaris-generaal sprak zijn grote bezorgheid uit over het conflict. Hij zou aan de veiligheidsraad rapport uitbrengen over „deze kritieke toe stand". Op het vliegveld werd Oe Thant uitgeleide gedaan door de Indische ministers van buitenlandse zaken en van voorlichting. Hij keert via Ho me, Frankfort en Londen naar New York terug. Eerder werd verwacht, dat hij op zijn terugreis Moskou nog zou aandoen. Pnkistauns standpunt In de Pakistaanse hoofdstad Ra walpindi herhaalde president Ajoeb Chan intussen woensdag op een persconferentie de Pakistaanse voor waarden inzake beëindiging van de strijd met India. Het sluiten van een wapenstilstand zcu gevolgd moeten worden door de aankomst in Kasjmier van de Afri kaans-Aziatische V.N.-troepenmacht waarna daar binnen drie maanden een volksstemming moest worden gehouden. Alleen op deze wijze, en niet langs militaire weg', kon de kwestie-Kasj mier worden geregeld en zouden ver dere vijandelijkheden kunnen wor den voorkomen. Ging India hier niet mee akkoord dan zou Pakistan zich tot het einde blijven verdedigen in een strijd op leven en dood, zo zei de Pakistaanse president. De Amerikanen Ajoeb Chan verklaarde dat hij graag zou zien dat de Verenigde Sta ten of het Britse Gemenebest een initiatief zouden nemen om tot een bestand in Voor-Indië te komen. Zijns inziens bezitten de Amerika nen veel invloed in India en Paki stan. In 1962 hadden zij een akkoord tussen India en Pakistan tot stand gebracht en zij zouden dat nu weer kunnen doen, als zij hun invloed doeltreffend zouden aanwenden. Het is duidelijk, dat India gewei gerd heeft akkoord te gaan met een bestandsovcreenkomst die de ver plichting inhoudt om in het betwiste Kasjmier een volksstemming over de toekomst van dat gebied te laten houden. Zoals de zaken nu liggen is een einde van de strijd nog niet in zicht. Oe Thant zei bij zijn vertrek uit Nieuw Delhi nog, dat hij zijn best zal blijven doen voor vreedzame re geling van de kwestie „in het licht van de zeer openhartige en nuttige besprekingen die ik de laatste paar dagen in beide landen gehad heb". Poging met sclui imp las tic DETROIT, 15-9. De bergingsdes- kundige kapitein Don Henry uit De troit heeft mededeling gedaan van plannen om de in juli 1956 bij Nan tucket (Massachusetts) gezonken Ita liaanse luxe-lynboot „Andrea Dora" van 29.000 ton te -lichten met behulp van schuimplastic. Het schip, dat na een botsing met de Zweedse lijnboot „Stockholm" verging, ligt 68 meter diep en is als „geheel verloren" door de Italiaanse maatschappij prijsgegeven. Kapitein Henry, die een maat schappij onder de naam „Andrea Doria Bergings Corp" heeft gesticht, Behandeling met elektrische schokken is „gewoon" LONDEN, 16-9. In Londen is een „verslag van dc feiten" over de toe standen in Zuidafrikaanse gevange nissen gepubliceerd, waarin gezegd wördt dat de behandeling met elek trische schokken de gewoonste vorm van geweld is bij het ondervragen van niet-blanke gevangenen. Het geschrift telt 54 bladzijden en is samengesteld door „Internationale Amnestie", een organisatie die in 1961 in Londen is opgericht om te strijden voor het bevrijden van po litieke gevangenen in alle landen. Er worden verklaringen van voor malige gevangenen in vermeld, die zeggen wreedheden te hebben onder gaan onder onmenselijke omstandig heden. „Aan degenen die tegenwer pen dat dit (deze getuigenis) niet kan werden vertrouwd, kan men ant woorden dat de omstandigheden in Hitlers Auschwitz en Stalins Vor- koeta veel erger bleken te zijn dan degenen die eruit waren ontsnapt voordien al hadden beschreven. Een regering kan valse beschul digingen over slechte omstandighe den in gevangenissen ontzenuwen door het Internationale Comité van het Rode Kruis uit te nodigen te komen inspecteren en door jaarlijk se Rode-Kruisrapporten te publice ren. Het feit dat geen van deze drie regeringen dat ooit heeft gedaan spreekt voor zichzelf". wil 2500 ton vloeibare plastic door patrijspoorten en andere openingen in het wrak pompen. Als het plas tic dan stolt zou het een massa vrij wel gewichtloos materiaal vol lucht bellen vormen waardoor volgens de kapitein hel wrak naar de opper vlakte zou komen. Men wilde binnen zestig dagen met de bergingspogingen beginnen. De kosten ervan schat men op onge veer honderdduizend dollar maar volgens kapitein Henry is het blote karkas alleen al vijftien miljoen 'dollar waard éh is er direct een ko per voor te vinden, mogelijk de vroe gere eigenaar zelf. Ook als schroot zou het zijn geld nog opleveren. Maar bovendien was er een bank- zending aan boord en voorts een par tij industrie-diamant, originele Rem- brandts (olieverf zou door het zee water niet aangetast worden) en in de safe een miljoen dollar in ver handelbare papieren en verder geld en kostbaarheden van passagiers. DEN HAAG, 15-9. De minister van economische zaken heeft in een brief aan de Commissie Consumentenaangelcgcnheden van de Sociaal-Econo mische Raad advies gevraagd over dc mogelijkheid om de consument actuele informatie te geven over pryzen van verschillende soorten consumptiegoe deren en van dienstverlening. De minister meent dat een voor consument meer doorzichtige markt van goederen en diensten, het prijs- en mededingingsbeleid van de rege ring' zal ondersteunen. In het alge- rmeen ontbreekt het de consument "Ulans vaak aan mogelijkheden om de De minister meent dat een voor de verse goederen en diensten te ver gelijken. Hierdoor ontstaat dikwijls ook een zeker onbehagen ten opzich te van producenten en handelaren. Een meer doorzichtige markt, waar door het de consument mogelijk is zo doelmatig mogelijk zijn keuze te doen, zal daarom ook een. goede ver standhouding tussen consument en bedrijfsleven kunnen bevorderen. Bij zijn verzoek om advies over Grote spanning over afloop van parlementsverkiezing WASHINGTON, 15-9. De Ameri kaanse „ruimtetweeling", Gordon Cooper en Charles Conrad is woens dag naar Europa vertrokken voor een reis waarbij zij verscheidene landen zullen bezoeken. De astro nauten gaan ook nog naar Afrika en het Midden-Oosten. Hun eerste hal teplaats is Athene. Duikershulpje LA JOLLA California), 16-9. De duikers die sinds zondag in het onderzeese laboratorium (Sealab 2) bij La Jolla vertoe ven. hebben een nieuwe hulp kracht. Taffy, een bruinvis. Tuffy is op de marinebasis Point Mttgu geoefend in het verlenen van hulp aan duikers die in moeilijkheden verkeren. Wanneer een duiker in gevaar is, laat hij een speciaal signaal horen, dat door Tuffy wordt herkend. De bruinvis haalt dan een reddingslijn uit het onderzeese laboratorium, gaat op het geluid af naar de dui ker en brengt hem de lijn. Tuffy kan ook boodschappen overbrengen en gereedschap of materiaal aanslepen. Kroonprinses zag aanwinsten Rijksmuseum AMSTERDAM, 14-9. Prinses Be atrix bezichtigde als lid van het al gemeen bestuur der Vereniging Rem brandt, tezamen met de minister van crema, mr. M. Vroluk, de kortgele den dcor het Ryksmuseum te Am sterdam verwerven schilderden van Rembrandt en Albert Cuyp. Deze twee meesterwerken hangen in een kabinet in de eregalerij. De aankoop van Rembrandts „Hei lige familie bij avond" (de wieg) en Cuyps „Groot rivierlandschap met ruiters en vee' uit de Engelse kunst handel werd mogelijk dankzij be langrijke financiële bijdragen van de vereniging Rembrandt (tot behoud en vermeerdering van kunstschatten in Nederland), het Prins Bernhard- fonds en de Fotocommissie van het Rijksmuseum. Voor bestuursleden van vereni ging en fonds wordt vanmiddag een vernissage van deze meesterwerken gehouden, die vanaf morgen voor het publiek te bezichtigen zijn. Het koninklijk bezoek aan de West PARAMARIBO, 15-9. Zoals be kend zulen koningin Juliana en prins Bcrnhard van 25 september tot 16 oktober a.s. een officiëel bezoek aan de Nederlandse Antillen en Su riname brengen. Op hun reis door de West zullen zy worden vergezeld door minister mr B. W. Biesheuvel. Tot het gevolg van H. M. de ko ningin zulen behoren: mevrouw G. J. van Wickevoort Crommelin, groot meesteres van H. M. de koningin baron Van Lynden, grootmeester van het huis van H. M. de koningin, me vrouw W. A. Repelaer van Driel, Dame du palais, Lt. generaal vlieger II. Schaper, chef van het militaire huis en mr J. van der I-Ioevcn, par ticulier secretaris. Tot hel gevolg van Z.K.II. prins Bcrnhard zal behoren de heer E. Vcmede, particulier secretaris. Verder zullen met het vorstelijk gezelschap meereizen Lt. kolonel G. N. Tack, adjudant van do koningin, majoor H. J. Holthuis, adjudant van de prins, alsmede Lt. ter zee eerste klasse H. E. Rambonnet, eveneons adjudant van prins Bcrnhard. BONN, 15-9. De spanning over de afloop van dc parlementsverkiezin gen van zondag in West-Duitsland, is ditmaal byzonder groot. De beide grote rivalen - de Chris ten-Democratische Unie (C.D.U.) met haar Beierse zusterpartij, de Ohris- telijk-Sociale Uune (C.S.U.) aan de ene kant en de Sociaal Democrati sche Partij (S.P.D.) aan de andere - liggen blijkens de uitslagen van de jongste opiniepeilingen haast nek aan nek, met een slechts lichte voor sprong voor de C.D.U.-C.S.U, Vol gens politieke waarnemers is de mo gelijkheid dat de socialisten voor het eerst in het zestienjarig bestaan van de Duitse bondsrepubliek aan de re gering 'komen nog nooit zo groot ge weest, al blijft de C.D.U.-C.S.U. de meeste kans op de overwinning be houden. De christen-democraten be schikten in het oude parlement over 242 zetels en de sociaal-democraten over 190. De Liberale Vrije Democra ten (F.D.P.), die mei 67 zetels, verte genwoordigd waren en op 'het ogen blik met de C.D.U.-C.S.U. de rege ringscoalitie vormen, proberen ver beten te verhinderen, dat een van de grote partijen de absolute meerder heid verkrijgt om bij de kabinets formatie weer een woordje mee te kunnen sproken. De leider van de F. D.P., vice-kanselier Erich Mende, heeft al laten weten dat elke coali tiecombinatie mogelijk is, hoewel zijn partij bereid is de samenwer king met de christen-democraten voort te zetten. Een absolute voor waarde is echter, dat de oud-minis ter van defensie en voorzitter van de C.S.U., Franz Josef Strauss, niet in het kabinet wordt opgenomen. Wanneer Erhard de verkiezingen wint en de vrije democraten hun zin geeft kan hij hierover moeilijkheden verwachten met de C.S.U. het verstrekken van informatie over prijzen en leveringsvoorwaarden maakt de minister onderscheid tus sen vier categorieën. In de eerste plaats die van bederfelijke artikelen van dagelijks levensonderhoud, zoals groenten, .fruit en vlees, waarvan de prijzen in eerste instantie worden gevormd op veilingen en markten. TOKIO, 15-9. In het westen en midden van Japan zyn deze week tenminste 18 mensen omgekomen en 37 gewond als gevolg van zware slag regens, zo blijkt uit in Tokio ontvan gen berichten. De regen, die naar wordt veron dersteld de komst van de tyfoons „Virginia" en „Trix" aankondigt, heeft meer dan 150 woningen ver woest. Dertigduizend huizen staan onder water. Op het eiland Sjikokoe is het spoorwegverkeer vrijwel ver lamd en wegen en bruggen zijn be schadigd of weggespoeld. De tyfoon „Virginia" was woens dagavond nog bijna 1000 kilometer ten zuidoosten van Tokio en „Trix" bevond zich op een afstand van ruim 300 kilometer ten zuidoosten van Okinawa. DEN HAAG. De school voor Taai en Letterkunde, die in Den Haag is gevestigd, bestaat dit jaar een halve eeuw. Deze onderwijsinstelling neemt jaarlijks voor haar rekening de opleiding van ongeveer duizend aanstaande leraren. Het jubileum zal in begin november worden ge vierd. Brits economisch vijfjarenplan LONDEN, 1G-9. Heden (donderdag) is in Londen het eerste Britse econo mische vyfjarenplan gepubliceerd, waarin ingrijpende veranderingen in de Britse economische structuur en een produktieverhoging van 25 procent worden voorgesteld. De Labour-regering beschouwt dit document als een grote doorbraak in het streven op lange termijn Engeland te behoeden voor een serie betalingsbalans-crises. Gehoopt wordt ook, dat het plan dc Labour- party van de steun van de kiezers zal verzekeren en dat het een springplank voor deze party zal worden in de volgende verkiezingscampagne. Het rapport is gepubliceerd aan de vooravond van het jaarlijkse congres van de Labourpartij, waarin de groeiende onrust over de schok van de economische beperkingen een grote ruzie kan doen ontvlammen. De meeste van de belangrijkste voor stellen in het uit acht punten be staande „programma van actie", die de basis van het plan vormen, zijn echter reeds aangekondigd. Het voornaamste nieuwe element wordt aangekondigd door de ontwer pen voor uitbreiding van verschei dene onderdelen van de economie in de komende vijf jaren, gekoppeld aan nieuwe voorstellen voor verho ging van de vlotheid van het werk. Het voornaamste doel is een pro duktieverhoging van 25 procent te gen 1970, vergroting van de bruto nationale opbrengst - het totaal aan goederen en diensten - met 8.210 miljoen pond strling tot jaarlijks 41.057 miljoen. In dit kader moet de betalingsbalans gezond gemaakt wor den, de industriële doelmatigheid verhoogd en een tekort aan twee honderdduizend arbeiders legen 1.970 worden opgeheven. Veranderingen De acht punten zijn: J Besnoeiing van de defensie-uit gaven, nu twee miljard pond ster ling per jaar, gepaard aan tijde lijke vermindering van.de hulp aan ontwikkelingslanden. 2 Beperkingen voor particuliere kapitaalinvesteringen in het bui tenland op lange termijn. Veranderingen in de binnenland se regeringsuitgaven om tot be- MUNCHEN. Prins Bernhard in een vrolijk gesprek gewikkeld met de Russische ruimtevaarder Vladimir Komarov tijdens het congres van de Internationale Luchtvaart Federatie. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Een groot man is hij, die *i* zijn kinderhart niet verliest. WAT UQT DE &IIT tere opleiding van personeel en versnelling van het technologi sche proces te komen. A Een serie maatregelen ter ratio nalisatie van de structuur van de industrie, verbetering van de be drijfsleiding en versnelling van de export. 1^ Een overzicht van aansporingen door de regering aan de indu strie meer fabrieken en uitrus ting te kopen. Toepassing van reeds met werk gevers en vakbonden bereikte akkoorden over een politiek van het tegengaan van prijs- en loonsverhogingen ter verhoging van de produktiviteit. De minister van economische za ken, George Brown, zei in een voor woord. dat, wil het plan slagen, „bo venal vereist wordt dat men veran deringen aanvaardt. Voor de fabri kant veranderingen in wat hy ver vaardigt. verkoopt en waar hy het verkoopt, voor de arbeiders verande ring in wat h(j doet, waar en hoe hy dat doet". Lagere middag tempera turen Verwachting tot vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen; overwegend matige wind tussen zuid en west; lagere middagtemperaturen. 17 sept. Zon op 6.17, onder 18.51. Maan op 21.41, onder 13.46. Laatste kwartier: 18 sept, te 12.58. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 17 sept. 6.55 v.m. 19.10 n.m. B RO UWERSHA VEN 17 sept. 6.37 v.m. 18.56 n.m. Doodtij: 20 sept. IIET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-9. Het K.N.M.I. deelt mede; Het hogedruk gebied boven het vasteland van Europa, dat het weer in Nederland een aantal dagen 'heeft beheerst, trokt langzaam in oostelijke richting weg, tegelijkertijd maakt het koufront van een depres sie bij IJsland vorderingen in de richting van ons land. Vanochtend was dit front, boven Engeland aan gekomen, waar op tal van plaatsen 5 tot 10 mm. regen is gevallen. Het ziet er naar uit dat dit front het ko mende etmaal ook in Nederland een verslechtering van het weer zal brengen. Er 'komt van het westen uit geleidelijk moer bewolking, ter wijl de regenkansen toenemen. Bo vendien zal de temperatuur morgen overdag minder hoog zijn dan van daag. Donderdagmiddag zal het me rendeel van de landen die deelnemen aan de Kennedyronde, het aanbod ter verlaging van de douanetarieven vcor landbouwprudukten zonder de granen indienen. De Indiase ambassade in Djakar ta heeft besloten vandaag (donder dag) do vrouwen en kinderen van het ambassadepersoneel te evacueren wegens de sterke artti-Indiase gevoe lens in Indonesië. Op de autosnelweg tussen Mann heim en Heidelberg hebben zich woensdagochtend, tijdens dichte mist 35 verkeersongelukken voorgedaan. die aan vier personen het leven go- kost hebben, terwijl er 2.9 werden gewond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1