KAAS OM KAAS KASTEEL Herinnering m TE HUUR ASPIRINHH BAYER Israëlitische gemeente Zierikzee 22 SEPTEMBER: TIEN JAAR CENTRALE WERKPLAATS Al sinds vele jaren is Aspirin overal ter wereld de meest gebruikte pijnstiller. Waarom denkt u? Da's brood op jonge kaas op oude kaas op brood CEtaiinr-sPELDJEsrcr Aan de vooravond van ingebruikneming nieuw gebouw Moeilijkheden van aanlooptijd thans achter de rug ZIERIKZEE, 13-9. - Woensdag 22 september a.s. zal een mijlpaal bereikt worden in de nog jonge geschiedenis van de Stichting Centrale Werkplaats „Schouwen-Duiveland" te Zierikzee. Op die dag zal het nl. tien jaar ge leden zijn dat de werkzaamheden van de Stichting een aanvang namen. Keeds in november van het jaar 1954 was een eerste poging gedaan om te komen tot de oprichting van een Centrale Werkplaats. Omstreeks die tyd vond een voorlopige bespreking plaats tussen de consulent van het mini sterie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de directeur van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg te Zierikzee, de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau alhier en VVika Klaassen van de Hervormde Stichting voor Maatschappelijk Werk. Ingezonden mededeling Het is fijn weer te leven zonder pijnj Aspirin helpt elke dag miljoenen mensen vlug en zeker van hun pijn af. Hoofdpijn? Verkoudheid? Griep? Neem snel Aspirin. bAAR sTAAT ACHTER 20°/q voordeel bij aankoop van gezinsverpakking van 100 tabletten. De volgende maand kwam een groter gezelschap bijeen, hetgeen tot resultaat 'had dat de diverse sociale werksters op het toenmalige eiland Schouwen-Duiveland een enquête hielden om een inzioht te krijgen in zake het aantal minder-validen. Blij kens deze enquête zou een aantal van 140 personen voor plaatsing in de Centrale Werkplaats in aanmerking komen. In januari 1955 volgde een vergadering van de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen, waarbij ook de consulent van het ministerie, de AVO-ambtenaar en directeur G.A.B. vertegenwoordigd waren. Er werd een werkcommissie gevormd van vier personen om een en ander voor te bereiden. Het resultaat was dat op donder dag 22 september 1955 de gemeente Zierikzee de Centrale Werkplaats, voorlopig met een bezetting van 2 man, van de grond tilde. Andere ge meenten konden ook hun mensen zenden maar vooral in de beginpe riode was de animo zeer gering. De AVO-ambtenaar de heer Pieterse, thans directeur van de Federatie van Beschuttende Werkplaatsen, bracht de werkplaats op gang tot de benoe ming van een tijdelijk werkmeester tot mei 1956. Vanaf die tijd is als bedrijfsleider de heer J. Pomper werkzaam. De eigenlijke oprichtingsvergade ring van de Stichting vond plaats op 14 februari 1957, in afwachting van verdere definitieve regelingen. Op 17 mei 1957 werd de stichtingsakte ge passeerd, waarbij alle gemeenten van Schouwen-Duiveland en St. Philips- land toetraden, doch op voorstel van enkele deelnemers zou worden over gegaan tot het instellen van een ge meenschappelijke regeling, welke in het jaar 1958 definitief tot stand kwam. De huisvesting van de werk plaats werd gevonden in een gedeel te van de school aan de Wevershoek. Zoals wy dezer dagen hebben be richt zullen personeel, leiding en ad ministratie nu spoedig deze nog al tijd primitieve omgeving gaan ver laten en hun intrek nemen in de zeer moderne en byzonder goed ingerich te nieuwe wcrplaats welke geduren de de laatste maanden is verrezen- cp het Zierikzeese industrieterrein. Naar wij nader vernemen zal het fraaie gebouw officieel worden ge opend in januari as.. Een grote moeilijkheid in de be ginperiode was om geschikt, en vol doende werk te krijgen. In deze aan looptijd werd echter al spoedig con tact gekregen met een groot bedrijf te Zierikzee, dat opdracht gaf om gipsmodellen bij te werken. Overge gaan werd ook tot het fabriceren van pitrietwerk en corridormatten. Eén van de grootste opdrachtge vers is echter ook vandaag de dag nog altijd de Schiedamse lederwa- renfabriek N.V. te Tilburg. Voor Phi- Ingezonden mededeling Da's hele andere kaas Da's een sneetje lips te Eindhoven worden draadbo men en speciale verbindingen voor t.v. toestellen gemaakt en voor Del ta Electronics te Zierikzee electroni- sche voedingsapparaten. Een order van „eigen bodem" vormt ook nog altijd het maken van garnalenkist- jes voor de fa. Jansen te Brouwers haven. Dat er na het bescheiden be gin van tien jaar geleden thans heel wat omgaat in de Centrale Werk plaats blijkt wel uit het loonbedrag, dat over 1964 een bedrag heeft be lopen van niet minder dan f 325.000 Het aantal werknemers is de afgelo pen jaren toegenomen. In 1955 waren er 8 personen werkzaam, in '56: 14, in '57: 18, in '58: 25, in '59: 31, in '60: 38, in '61: 45, in '62: 55, in '63: 69 en in '64: 68 werknemers. Van de in totaal 150 personen die in de afge lopen tien jaar in de Werkplaats Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG. Na het korte journaal van zeven uur zoals altijd Klaas Vaak, die de kleintjes weer in slaap sust. Om tien over zeven het jour naal voor de gehoorgestoorden, dat om half acht wordt gevolgd door de (alleszins aanvaardbare) Jacky Glea- son show. Nadat om acht uur de mannen van het journaal onze aan dacht hebben gevraagd is om tien voor half negen de beurt aan Dick Houwaart, die in zijn rubriek „Attentie" de aandacht vraagt voor dingen van de dag. Deze avond ook de tweede aflevering van „Het ge heim van Edwin Drood", een televi sieserie naar het gelijknamige speur- dersverhaal van Charles Dickens. Het tweede deel wordt ingeleid door een Dickens-kenner bij uitstek, te weten Godfried Bomans, die hier mee zijn (ongetwijfeld gewaardeerde) rentrée op de Nederlandse beeldbuis maakt. Omdat we nu toch eenmaal met speurders bezig zijn wordt de avond besloten met een documentai re over de Christelijke Politiebond, die dit jaar 50 jaar bestaat. Han Baartman maakte een documentaire over het werk van de bond, waarbij speciaal de aandacht zal worden ge vestigd op de taak van de politieman in de moderne tijd. Op het tweede net als hoofdscho tel de eerste aflevering van een serie concerten te geven door jonge musici (let wel: geen tienersterren). In deze eerste aflevering het optreden van pianist Polo de Haas, violist Joël Waterman en hoboïst Han de Vries. WOENSDAG. Tussen zeven en acht nog wat filmpjes van buiten landse oorsprong, waaronder een impressie over de Eiffeltoren en een aflevering uit de Dick van Dyke show. Ditmaal leren we Dick van Dyke van een andere zijde kennen, nl. als jaloerse echtgenoot. Zijn vrouw Laura wordt bewonderd (en zelfs meer dan dat) door een andere heer, die dan ook werkelijk „heer" blijft waardoor het allemaal met een sisser afloopt. Na deze liefdesavon turen drie kwartier realiteit. Aller eerst het journaal en daarna AVRO's Televizier. Deze avond ook nog een première op de vaderlandse beeld buis. De eerste aflevering van de Amerikaanse serie „The Thunder- birds", science-fiction verhalen ge speeld door poppen. Voor mensen van 8 tot 80, al is er wel wat fanta sie voor nodig. Tot slot de eerste uitzending in de serie (alweer een serie) AVRO's Danstest. Na „T.V. Dansant" van de K.R.O. gaat nu ook de AVRO aan „prijs-dansen" doen. Er komen zelfs nog regionale finales aan te pas, zodat het er allemaal nogal spannend uitziet. Ook de pro vincie Zeeland is vertegenwoordigd en wel door een danspaar uit Ter- neuzen. Op net 2 een optreden van het Ne derlands kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel. werkzaam waren vonden er 25 een weg naar het vrije bedrijf. Uit deze opsomming blykt intus sen wel dat de Werkplaats te Zierik zee in de loop der jaren belangrijk is uitgebreid en uiteindelijk is toe gegroeid naar een geheel zelfstandi ge nieuwe behuizing, waarin met de specifieke eisen van het bedrijf en zyn mensen op moderne wyze reke ning is gehouden. Een beter ge schenk had men zich by het afslui ten van deze periode zeker niet kun nen wensen. Intussen hebben bestuur, leiding en personeel bij het bereiken van dit aanstaande jubileum gezamenlijk een uitstapje gemaakt. Het gezel schap, bestaande uit een zeventigtal personen bezocht o.a. de Centrale Werkplaats in Haarlemmermeer, waar men koffie kreeg aangeboden, werd rondgeleid en de metaalver werkende machines in werking zag welke machines ook in het nieuwe gebouw te Zierikzee in bedrijf zullen komen. Te Amsterdam werd in „Marcanti" de lunch gebruikt en vervolgens een rondvaart gemaakt door grachten en havens. Bovendien werd Schiphol bekeken en op de te rugreis een kort bezoek gebracht aan Avifauna. Deze geslaagde dag bij ge legenheid van het komende jubile um werd afgesloten met een diner te Rotterdam. BREUKELEN. Maandag zijn 35 studenten van de „State University of Oregon" in de Verenigde Staten en van enkele andere Amerikaanse universiteiten, onder leiding van prof. dr. Edwin F. Beal deskundige op het gebied van management, in Nederland aangekomen voor een studie van een jaar aan het Neder lands opleidingsinstituut voor het buitenland te Breukelen. (N.O.I.B.). FEUILLETON Bert knikte. „Ja, ik vind het ook een louche stelletje. Beiden hebben onafhankelijk verklaard, dat ze ge heel alleen hierheen gekomen zijn. Maar ze zoeken elkander steeds op. Maar als ze ontdekken, dat andere gasten hen kunnen zien, gaan ze gauw uit elkaar. Ineke en ik hebben dat zelf geconstateerd". „Inderdaad", bevestigde het meis je. „Bovendienze hadden de eer ste nacht al, kort na twaalven, een gesprek samen. Ze stonden buiten, toevallig onder mijn slaapkamer- raam". „Waar hadden ze het over?" vroeg Bastiaanse. Ze haalde haar schouders op. „Veel begrijp ik er niet van. Ik was die avond met Van Dalen naar het dorp geweest, waar we gegeten hebben. Toen ik het tweetal onder mijn raam hoorde praten, kreeg ik zo het idee, dat die Gorinne Van Dalen een standje maakte, omdat hij de hele avond weg geweest was. Ik hoorde Van Dalen antwoorden. Ik ving al leen maar brokstukken op, zoals: Hoe kon ik dat nou. En: die griet vroeg of ik.... Wat of ik gevraagd had, zei hij wel, maar ik kon het niet verstaan. Wel hoorde ik hem nog fluisteren: Ik kon toch niet zeg gen, dat jij en ikMeer niet. O ja, wacht eens.ihïi zei ook tegen Gorinne: Hoe kon ik je nu waar schuwen. of iets dergelijks. Daar om kan ik niet loskomen van do idee, dat die twee bij elkaar horen". SPORT VOETBAL Rcnessc-Dreischor 5-0 Eén in 'het veld overwegend ster ker Renesse -is er aonder veel moeite in geslaagd 'het nieuwe seizoen met een vlotte 5-0 overwinning op Drei- sahor in te zetten. Dat de cijfers nog niet hoger waren heeft Dreisohor wel in eerste instantie te danken aan het voortreffelijke werk dat doelman Kommer deze middag in de duinstreek ten beste 'heeft gegeven. Direkt na de aftrap slaagden de rood-witten er al in 'het heft in han den te nemen. Op het doel van de bezoekers werd een zware druk uit geoefend en sledhts met kunst en vliegwerk slaagde de blauw-witte defensie erin de stand nog blank te houden. Toen er 15 min. waren ge speeld werd 1.'binnen v. Burg binnen de beruchte lijnen onderuit gehaald. Met een fraaie rea'ktie wist doelman Kommer de strafsdhop van Goossens uit zijn doel te 'houden. Nog geen min. later viel todh de openingstref fer te noteren, toen na een hoek schop van Boerma, welke in eerste instantie werd weggewerkt, Jaap Geleijnse met een droge knal in de bovenhoek raak sdhoot (1-0). Een gevaarlijke situatie voor het Renes- se-doel ontstond er toen doelman Simons een ver schot van S. de Vlie- (Slot) ZIERIKZEE, 13-9. Op 3 septem ber 1875 werd het vyftig jarig be staan gevierd van de in 1825 ge bouwde synagoge, in tegenwoordig heid van talryke autoriteiten. By die gelegenheid werden voor de ere dienst belangrijke geschenken ver kregen. Ruim zestig jaar was deze synagoge in gebruik geweest, toen de noodzakelijkheid bleek een nieu we te bouwen. De daarvoor 'benodigde gelden waren 'door igi'ften van allerlei zijden bijeengebracht en tot 'bevordering van 'het beoogde doel 'heeft de toen malige 'burgemeester van Zierikzee mr. J. P. M. Ermerins ziCh zeer ver dienstelijk gemaakt, reden waarom 'betrokkene idoor het Israëlitisch Ingezonden mededeling 34 door G. DEUTEKOM Van Gent haalde zijn schouders op. „Nou, en wat dan nog? Evert en ik horen ook bij elkaar. Lien en Greet eveneens. Is dat verdacht? Broeden wij samen wat uit, Evert? Zeg - hij ging plotseling rechtop zitten - jij kunt nogal goed een huilende vrouw imiterenzeg, snuitertje, speel jij bij geval 's nachts om half drie voor spook?" De anderen schoten in een lach, doch de aangesprokene antwoordde, zonder één spier van zijn gelaat ex tra te vertrekken: „Ja, heerlijk werk in een donker kasteel. En na afloop ga ik mee op jacht met de anderen. Naar mezelf". Bert knikte glimlachend. „Dus als ik het goed begrijp, holde jij van nacht jezelf achterna?" Ineke hikte van het lachen. „Hou op. zeg!" Van Aken knikte. „Ja, zeg dat wel: hou' op, jongens. Nu hebben we een berg babbels, om met onze vriend Filipse te spreken, maar vannacht waren we allemaal geschrokken en had iedereen min of meer de smoor in op die nachtelijke rustverstoor der." „Dus jij denkt, dat het een „hij" is", informeerde Bastiaanse. „Ja, jij zelf toch?" lachte Ineke. „Serieus, mensen. We zijn allemaal met vakantie om uit le rusten van ons dagelijks werk, maar niet om op twijfelachtige wijze opgevrolijkt te worden door iemand, die zich ge roepen gevoelt in het holst van do ger liet glippen, maar hij slaagde er in zich keurig te herstellen. In de 19e min. zet de thuisclub weer een aanval op waarbij Goossens uit een pass van v. Burg het leder in de uiterste hoek laat verdwijnen (2-0). Drie min. later schiet v. Burg op het door Kommer verlaten doel waarbij r.achter Klompe niets beters weet te doen dan het leder met de 'hand te stopper.. De hiervoor toegekende strafschop wordt door l.achter J. v. d. Vaate onhoudbaar benut (3-0). Als er een half uur is gespeeld maakt Klompe weer 'hands binnen de beruchte lijnen en weer is het v. de Vaate die de strafschop dn een doelpunt omzet (4-0). Renesse blijft aanvallen maar de prima keepende Kommer weet in de le helft verdere doelpunten te voorkomen. Na 7 min. spelen in de 2e 'helft moet midvoor Goossens zich door een blessure door J. Verboom laten vervangen. Renesse fo'ijft sterker maar 'het duurt nog tot de 31e min. voordat D. de Rijke, na een goede combinatie met v. Burg, er in slaagt de stand op 5-0 te bren gen, wat ook de eindstand wordt. DEN HAAG. De 87-jarige mevr. T. de Kieviet-van Damm uit Den Haag is aldaar op de Dierenselaan hoek Nunspeetlaan door een tram aangereden. Zij viel tegen een paal en overleed ter plaatse. kerkbestuur met een fraai geschenk in zilver is vêreerd. Op 11 mei (1 Si- wan 5648) had de eerste steenlegging plaats door de vijfjarige Abraham Salomon Fren'k. Op vrijdag 24 augus tus (17 Eloel 5648) werd de her nieuwde synagoge met de daarbij behorende gebeden en ceremoniën plechtig ingewijd, gelijk uit een daarvan nog bestaand .uitvoerig pro gramma 'blijkt. De 'inwijdingsrede werd' uitgesproken door de heer H. M. van Beem, Israëlitisch gods dienstleraar te Zierikzee, die tot tekst ihad: „I'k ben verheugd naar 'het huis des Heren te gaan". Steen met inschrift Door hem werden de aanwezige autoriteiten o.w. de 'burgemeester, de architect en de aannemer toegespro- nacht te gaan spoken. We bepraten het, om te zien, of we samen tot iets konkreets kunnen komen. Een nuch tere verklaring of iets dergelijks". „Zeg, mensen, wacht eens even.." begon Van Gent nadenkend. „Die tijdhoe laat was het eigenlijk vannacht? Wie heeft er toevallig op een klok of z'n horloge gekeken?" „Vijf minuten over half drie," ant- woorde Ineke en Bastiaanse knikte bevestigend. „Vijf minuten over half drie," her haalde Van Gent, voor zich uit sta rend over de gladgeschoren grasmat. „Dat tijdstipzou dat geen uit gangspunt kunnen zijn voor onze discussie over dat gespook?" „Waarom?" vroeg Van Aken, doch Bert Hooghuis knikte en viel hem in de rede; „Wat Julius zegt, is niet eens zo gek. Ik herinner me, dat ik de eerste nacht op mijn klokje gekeken heb, toen dat gegil begon. Het was vijf minuten over half drie. Ik heb nu zo het idee, dat het in de tweede nacht ook omstreeks die tijd was". „Klopt", zei Van Aken. „want toen heb ik op mijn wekker gekeken. Het was inderdaad precies vijf minuten over half drie". Geruime tijd was het stil. Toen zei Van Gent ineens: „We hebben in ieder geval één houvast, jongens. Als ons vriendelijke spook van plan is de komende nacht weer te gaan manifesteren, kunnen we waar schijnlijk er op rekenen, dat hij vol gens een vaste diensregeling zijn programma afwerkt. Met andere woorden: om goed half drie begin nen de popetjes weer te dansen. Als we nu eens Iedereen keek hem gespannen aan. „Als we nu eens.hei-haalde Van Gent, keek even in het rond, waarna hij zich voorover boog naar de an deren en op gedempte toon verdel ging: „Als we nu eens met ons vij ven op verschillende punten in het kasteel post vatten.licht dat dan één van ons meer te zien, te horen of te weten komt". (Wordt vervolgd) Eisenhower wilde in 1957 aftreden NEW YORK, 13-9. Ex-president Eisenhouwer heeft maandag onthuld, dat hij in 1957 heeft overwogen als president af te treden nadat hij door een beroerte was getroffen. Tegen het advies van zijn artsen in stelde hij zichzelf echter op de proef door een Navo-conferentie in Parijs bij te wonen, waar hij tot de overtuiging kwam dat hij door kon gaan. Eisen hower vermeldt dit in het tweede deel van zijn memoires, dat later dit jaar zal uitkomen en waaruit de New York Times maandag enkele gedeelten publiceerde. De voorma lige president, die nu naar de 75 loopt, leed na zijn beroerte aan een tijdelijk geheugenverlies dat voorna melijk zijn vocabulaire btrof en dat hem moeilijkheden bij het spreken bezorgde. DEN HAAG. Woensdagmorgen wordt op Schiphol een gezelschap vam 115 Amerikaanse zakenlieden verwacht, die tot 17 dezer in Amster dam zullen verblijven om met het Nederlandse zaken- en bedrijfsleven contacten op te nemen, zowel voor de afname van Nederlandse produk- ten als voor de afzet van hun ei gen fabrikaat. ken. De fungerende voorlezer der gemeente de 'heer B. S. van Kloeten hield een 'korte toespraak met gebe den en dankbetuigingen. De nieuw gebouwde en ingewijde synagoge be vatte in het benedendeel van de voorgevel een hardsteen met het in schrift: „De eerste steen gelegd door Abr. Sal. Fren'k, oud 5 jaar". Het kerkbestuur N. A. Frertk (voorzitter), A. F. Frenk (penningmeester), B. S. van Kloeten (secretaris). 1888 1 Si- wan 5648". Als bijzonderheid geldt dat bij de inwijding iemand tegenwoordig was, die oök de inwijding had meege maakt van de synagoge uit 1825. Het was de 84-jarige heer J. W. Vorst- heuvel La'brand. De nieuw esynagoge bleef 33 jaar in gebruik en kwam in 1921 - met enkele naast het gebouw staande woningen - onder de hamer. Het ge bouw in 'de Meelstraat 'heeft sinds dien dienst gedaan als woonhuis, met als eerste 'bewoonster mevr. de wed. Vermeersen. In de oorlog zijn alle sporen van Joods leven op tragische wijze weg gewist uit het Zierikzeese leven. Ter nagedachtenis van de omgekomenen werd in 1960 een herdenkingsmonu ment opgericht. Wat was - een Joodse gemeen schap verincorporeerd in de stede lijke samenleving - zal nimmer weerkeren. Het is alles geschiedenis geworden. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt te Utrecht UTRECHT. 13-9. Op de Utrechtse paardenmarkt werden 453 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paar den f 1000 tot f 1475; werkpaarden f 975 tot f 1425; oude paarden f 800 tot f 1300; 3-jarige paarden f 800 tot f 1275; 2-jarige paarden f 750 tot f 900; veulens f 325 tot f 650; hitten f 700 tot f 850. Slachtpaarden per kg. geslacht ge wicht f 2,30 tot f 2,80; jonge slacht paarden per kg. geslacht gewicht f 2.80 tot f 3,30. De handel was rustig. Graanbcurs Rotterdam ROTTERDAM. 13-9. Op de Rotter damse graan'beurs werden de vol gende prijzen genoteerd af boerderij. Groene erwten tot f 45,00; Schok kers tot f 56,00; Capucijners tot f 68,00, Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 13-9. Aangevoerd totaal 2128 stuks vee, tw.: 1406 vette koeien en ossen en 722 varkens. Prijzen per kilogramvette koeien en ossen: extra kwaliteit f 4,10-4,40, le f 3,55-3.95, 2e f 3,20-3,45, 3c f 3,00 -3,15, stieren f 3,75-4,35, worstkoeien f 3,00-3,25; varkens (levend gewicht): extra 'kwaliteit f 2.10-2,13, lc f 2,06- 2,10. 2e f 2,03-2,06. 3e f 2,00-2,02, slaohlzeugen f 1,60-1,70, zware var kens f 1,84-1,86. Vette 'koeien en ossen: aanvoer ruimer; handel kalm; prijzen lager. Varkens: aanvoer groter; handel ta melijk; p rij wen even üiogor. Zeetochtje per „auto" gas De heer K. J. Goedbloed te Weester schouw en schafte zich een amphicar aan, waarmee hij zowel te land als ter zee „uit de voeten kan". Vorige week werd een geslaagde tocht gemaakt door de Noordzee. Het is een heel merk waardig gezicht de „auto" uit zee op het strand te zien rijden. (Foto: Zieri'kzeesdhe Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 6