Prijzenspektakel op hoogtepunt Hij koos de Algemene Bank Nederland voor aangepast sparen 3,5°/o ..3,5°/o .4,5°/c Algemene Bank Nederland Drietal gegadigden voor koop van grond in liet plan-Malta „De uitdaging aan de welvaart" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 14 september 19G Nr. 19853 Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE, 14-9. In de raads vergadering van 21 september zat de verkoop van drie kavels grond in plan Malta aan de orde komen. Ge gadigden hiervoor zijn de heer F. J. van Hcoi'stadt ing. te Zierikzee, M. C'. van den Dries en N.V. Timmer en Aannemersbedrijf F. den Hartog en Zonen te 's-Gravendeel. Betref fende de vraag van de heer Hoof- stadt deelt het college mede dat op deze verkoop en koop de algemene voorwaarden voor de verkoop van ge meentegrond van toepassing zijn. Er wordt een grondprijs van f 28,per m- in rekening gebracht, hetgeen in overeenstemming is met de gcedge- keurde exploitatierekening voor Malta II. Wat betreft de aanvrage van de heer Van den Dries die een kavel bouwterrein gelegen tussen Cau- straat en Vagerstraat wil kopen, deelt het college mede dat op de ver koop de algemene voorwaarden voor de verkoop van gemeentegrond toe passelijk zijn, terwijl de verkoop ge schiedt tegen de uitgifteprijs volgens de goedgekeurde exploitatierekening voor Malta II. Cver de aanvraag van N.V. Aanne mers- en Timmerbedrijf F. den Har tog en Zonen te 's-Gravendeel delen b. en w. mede dat het oog is geval len op kavel E II, gelegen tussen het gymnastieklokaal en de woningwet woningen aan de Calandweg. De uit gifteprijs zal f 16,per m- bedra gen, hetgeen in overeenstemming is met de goedgekeurde exploitatiere kening voor Malta I. Ruil van panden Het college van b. en w. deelt de raad voorts mede dat na geruime tijd van voorbereiding en schriftelij ke uitwisseling een voorlopige akte van ruiling tot stand gekomen is betreffende de ruiling van de pan den Manhuisstraat 4 (centrale werk plaats) tegen Poststraat 43 (muziek school). Deze ruilovereenkomst is noodza kelijk teneinde het eigendom van de gemeente op perceel Poststraat 43 in de openbare registers te doen opne men. Een gedeelte van de stadstuin zal tevens aan het Rijk moeten worden overgedragen, teneinde uitbreidings mogelijkheden voor de R.H.B.S. te verzekeren. B. en w. delen de raad mede dat de gemeentetuin om struc turele redenen moet worden ver plaatst, waarvoor reeds een aan- vangscrediet beschikbaar werd ge- Japanse hulp bij de ontwikkeling van Siberië? MOSKOU, 13-9. De Sowjet-Unie heeft Japan verzocht om hulp bij de economische ontwikkeling van Si berië, zo zeiden kringen van eer. Ja- panse handelsdelegate maandag in Moskou. De Russische premier Ko- sygin had, toen hij de delegatie in het Kremlin ontving, verzocht om „concrete voorstellen" over de wijze waarop Japan 'behulpzaam zou wil len zijn. Hij vertelde dat gewerkt wordt aan een grootscheepse kapi taalsinvestering voor Siberië voor het volgende vijfjarenplan, waarmee volgen'd jaar wordt 'begonnen. kleintjes uct£( het blt\>\en ARNHEM. Vrij'da'g 17 september a.s. zal nabij 'de Rijnbrug in Arnhem de jaarlijkse herdenking van 'de „slag om Arnhem" plaats vinden. NOORDWIJK AAN ZEE. De mi nister van 'onderwijs en wetenschap pen, dr. I. A. Diepenhorst, heeft te Noordwij'k aan Zee de vijfde inter nationale conferentie over wereldpo litiek geopend. Thema is: de ontwik keling in oost-Europa van centralis me naar polycentrisme. ZWIJNDRECHT. In Zwijndrecht is de 19-jarige heer R. F. Boog bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij passeerde met zijn mo torfiets 'bij een 'kruispunt en perso nenauto, die juist linksaf sloeg. De heer Boog en zijn 16-jarige duopas- sagiere werden van de motor afge- slingerd. De heer Boog raakte zo ernstig aan het hoofd gewond dat hij korte tijd later overleed. AMSTERDAM. In Amsterdam is overleden de bekende oud-atleet Chris Berger. Hij is 54 jaar gewor den. Sedert 1945 was Berger hoofd opzichter van 'het Olympisch stadion te Amsterdam. DEN HAAG. Het comité „Natio naal Artiesten Appèl" dn Den Haag heeft het plan opgevat om van 12 tot en met 18 september volgend jaar de eerste Nederlandse artiestien week te organiseren. Het doet dat opdat het Nederlandse publiek artiesten van eigen bodem de waardering toe kent, die zij verdienen. In theaters in alle delen van het land zullen in de artiestenweek evenementen wor den georganiseerd. DEN HAAG. In Blomberg in de bondsrepubliek Duitsland is ten be hoeve van kinderen van het perso neel van de daar gestationeerde der de groep geleide wapens van de ko ninklijke luchtmacht, een Neder landse lagere school geopend. APELDOORN. Op de Groenen- dealseweg onder Apeldoorn is de 66- jarige H. Kroonberg uit Leiden ver ongelukt, toen hij na zij nauto aan de kant van de weg te hebben gezet, de rijbaan overstak om een bos hei te gaan plukken. De heer Kroonberg werd bij het oversteken aangereden door een auto, bestuurd door de 25- jarige C. H. C. K. van W. uit Huis- sen. DEN HAAG. De Nederlandse Ver eniging van Suikerzieken herdacht tijdens 'haar te Apeldoorn gehouden algemene vergadering, het afeit, dat zij twintig jaar geleden werd opge richt. steld. Het gemeentebelang verzet zich er niet tegen als aan deze rui ling uitvoering wordt gegeven en b. en vv. adviseren de raad dan ook te besluiten overeenkomstig de ter in zage te leggen stukken. Aankoop cn verkoop woningen De raad krijgt in haar vergadering ook een verzoek van mej. N. Moer- mond te behandelen tot aankoop van het naast haar woning aan de Korte Nobelstraat gelegen gemeenteper ceel. B. en w. merken op dat het ge meentebelang door de verkoop geen schade zal ondervinden, aangezien het perceel is gelegen buiten het be stemde gebied volgens het sanerings plan. Het college adviseert de raad dan ook tot verkoop te besluiten. Voorts werd een verzoek ontvan gen vah de heer A. J. A. Rijsdijk, wonende Capellestraat 7, om een aan zijn perceel grenzend gemeente-ei gendom aan te kunnen kopen. Dit gemeente-eigendom, groot 54 ca, is buiten het saneringsplan gelegen, zo dat uit dien hoofde geen bezwaren tegen de verkoop kunnen bestaan. Koper heeft het voornemen het aan te kopen perceel te slopen en daar voor in de plaats een tuinmuur te plaatsen. B. en w. stellen de raad voor tot verkoop te besluiten over eenkomstig de ter inzage te leggen stukken. Uitkering gemeentepersoneel Van de minister van binnenlandse zaken werd een circulaire ontvangen waarin het college wordt uitgeno digd te beverderen dat voor het ge meente personeel eenzelfde voorzie ning wordt getroffen als die welke vcor het rijkspersoneel werd getrof fen t.a.v. het toekennen van een bij zondere uitkering van 2 u.'o over het salaris over IS65. Deze toekenning houdt verband met het feit dat aan de werknemers in het vrije bedrijf op grend van een algemene vergunning van het Colle ge van Rijksbemiddelaars over 1965 een uitkering van maximaal 2 u o mag werden toegekend. Op advies advies van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Amb tenarenzaken is door de regering be sloten deze uitkering met de salaris sen over oktober uit te keren. B. en w. stellen de raad voor cm de in houd van de door de minister gezon den circulaire van toepassing te ver klaren op het gemeentepersoneel. Ingezonden mededeling -- 4 De Algemene Bank Nederland biedt u drie mogelijkheden van veilig en vertrouwd sparen. A. Spaarboekje Tot f. 1000,- per maand direct opvraagbaar; voor grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand Maximum tegoed f. 50.000,-. B. Spaarrekening Tot f.1000,- per maand direct opvraagbaar; voor grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand. Maximum tegoed f. 50.000,- voor particulieren én f. 100.000,- voor verenigingen en stichtingen. C. Spaardeposito Eerste storting tenminste f. 1000,-. Drie maanden op zegging voor bedragen tot f.5000,-; zes maanden voor hogere bedragen. Maximum tégoed f. 50.000,- voor particulieren en f. 100.000, voor verenigingen §n stichtingen. (Nederlandsche Handel-Maatschapplj De Twentsche Banfcj Kantoor Zierikzee, Oude Haven 9, Tel. (01110) 2453 (2 lijnen). Zitdag te Bruinisse, iedere woensdag van 10-13 uur, in het Hervormd Verenigingsgebouw, Deeslraat. NOORDYVIJK, 13-9. De afdeling Nederland van de International Council for Christian Leadership heeft het afgelopen weekeinde in ho tel Huis ter Duin te Ncordwyk zijn jaarlijkse conferentie gehouden, dit maal met als onderwerp „de uitda ging aan de welvaart". De directeur van het instituut vor mingswerk voor het bedrijfsleven te Utrecht, de heer H. M. de Lange, vroeg zich in zijn inleiding af of wij niet te slordig omgaan met onze wel vaart, gezien de nog steeds grote te korten in de samenleving. Hij wees daarbij op de armoede die nog in grote delen van de wereld heei-st. „Wij zeggen dat we een christelij ke wereld zijn", aldus de heer De Lange, „en dat houdt in dat wij moe ten 'kiezen hoe wij de welvaart willen gebruiken. In onze welvaartsbele ving zijn wij te passief. Wij moeten de armoede opheffen en daarom de structuur van onze samenleving ver anderen". Prinses Beatrix en verloofde naar Hitzacker DEN HAAG, 13-9. H.K.H. Hoog- 'heid Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg zijn voornemens op zaterdag 2 en zondag 3 oktober eer. bezoek te brenlgen aan de moe der van de 'heer von Amsberg, diie thans dn diens 'geboorteplaats Hitz- adker verblijft. Het 'gel'dt hier een strikt particu lier bezoek. De feestelijke ontvangst, die door de inwoners en autoriteiten van Hitzaoker wordt voorbereid, zal dan oök een strilkt plaatselijk karak ter dragen, zo dedlt de R.V.D. mede. Hij pleitte voor een bewust ge bruikmaken van de groei van de welvaart in dienst van de medemens en een bestrijding van de armoede. Ook achtte hij een bestrijding van de consumptieve levensstijl niet alleen bij de ander maar ook bij onszelf noodzakelijk. Hij drong ten slotte nog aan op nieuwe en doelmatige stappen naar onderwijsvernieuwing en gerichte cultuurpolitiek. .,Flitsen'>, uit het buitenland Amerikaanse bommenwerpers zouden verscheidene .afdoende" aan vallen hebben gedaan op luchtaf- weerraketbases rond de Noord Viet namese hoofdstad Hanoi, heeft het blad „Newsweek" in zijn rubriek „De Periscoop" geschreven. President Bourguiba van Tunesië heeft maandag in een toespraak felle kritiek geleverd op „de inmenging van de Egyptenaren in de binnen landse aangelegenheden van alle an dere Arabische landen". Hij zette in zijn rede uiteen, waarom zijn land niet deelneemt aan de Arabische topconferentie in Casablanca. PALEMBANG. Drieduizend men sen zijn dakloos geworden door een grote brand die in een woonwijk in Palembartg, Zuid-Sumatra, heeft ge woed. NEW YORK. In verband met het aangekondigde bszcalr van paus Paulus VI aan New Yoik heeft een woordvoerder van dit aartsbisdom er aan herinnerd dat er reeds sedert 1850 in daze stad een vergulda troon zetel voor het opperhoofd dar R.K. kerk klaar staat. WASHINGTON. Generaal Wessm y Wessin, die ide staatsgreep van 1963 tegen de toenmalige president van de Dominicaanse republiek. Juan Bosch, leidde, is op 'het ogenblik in Panama en bereidt zioh voor op zijn nieuwe taak van consul-generaal der Dominicaanse republiek in Miami, aldus is van de zijde van het Ame- riaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaard. BERLIJN. Een inwoner van een Oostduitse (grensgemeente, Johannes Bier, die met zijn vier zoons steeds jacht gemaakt heeft op vluchtelin gen, is als „de beste vrijwillige hel per" van 'de Oostduitse grenswacht onderscheiden „wegens voorbeeldige grensdienst". Bier zal op 10 oktober als „volksvertegenwoordiger" kandi daat staan bij gemeenteraadsverkie zingen. NEW YORK. Blij'ks een lijkschou wing is de 41-jarige neger-actrice Dorothy Danldriidge, die men dood in haar woninig heeft aangetroffen, aan embolie overleden. Deeltjes beender- merg, afkomstig van haar gebroken middelvoetbeentj e, waren in haar longen en hersenen terecht gekomen. De 'kans om aan een dergelijke vorm van embolie te sterven, is maar een op de miljoen. DUELIN. Ierland heeft besloten zijn militairen uit de vredesmacht van de V.N. op Cyprus terug te trek ken. Het gaat om 643 officieren en manschappen, 'die in de eerste dagen van oktober het eiland zullen verla ten. De internationale vredesmacht zal dan nog 'ongeveer 5.000 'militairen omvatten. STILFONTEIN. Tengevolge van het ontploffen van' een stoomketel in een ziekenhuis te Stilfontein, op 160 km. ten westen van Johannesburg zijn vier mensen om het leven geko men, terwijl 22 mensen werden ge wond. ZAGREB. Een 25-jari'ge Zuidsla- visohe boerin heeft binnen 25 dagen twee kinderen ter wereld gebracht. Op 14 augustus kreeg zij een jongen van 3 kilo en 25 dagen later, op 8 september, nog een zoon van 8 kilo. Moeder en kinderen maken het vol gens het Zui/dslaviscfhe persbureau Tanjoeg goed. ANKARA. Turkije zal Pakistan lichte wapens leveren voor een be drag van 5 miljoen dollar op grond van 'een Tuiks-Pakistaans handels verdrag. Dit meldt het Turkse blad Miliiiyet. KOEALA LOEMPOER. De premier van Maleisië, Aibdoel Raohman, 'heeft voorgesteld het conflict tussen India en Pakistan te bespreker, op een spöedbijeenkomst van gemenebest- premiers. MUDHAU'SE. De 19-jarige Neder lander Henri D. uit Hilversum is uit Zwtserland uitgewezen en overge dragen aan de Franse justitie. De jongeman wordt verdacht van moord op een jonge Franse vrouw in juli van dit jaar 'in Sovran (Seine et Qise), bij wie hij enige tijd in 'huis heeft gewoond. MILAAN. De politie in Milaan heeft een Nederlands personeelslid van de Wagon-Lits, de 55-jarige W. van E. uit Rotterdam, in de trein aangehouden ond'er verdenking van goudsmokkel. Paraplu niet bout V De parapluie met bontafzetting, passend bij een echte of imitatie nerts-, ocelot-, luipaard- of persianer-mantel, is één van de attractieve nieuwtjes', die de Duitse parapluie fabrikanten te bieden hebben. VAN HET VADERLANDSE ERF (Van een eeon. medewerker). De minister van economische za ken heeft de alarmklok- geluid over de prijzen. Om tal van redenen heeft hij daarvoor een goed moment geko zen. In de eerste plaats behoefde hij (in augustus) nog niet aan te kondi gen dat de geconstateerde stijging de jaarraming reeds te boven ging. Hij kon zich dus verontrust tonen zon der al te zeer gedwongen te zijn maatregelen te treffen. Om een psychologisch effect te be reiken koos hij een prijsstop voor de horecabedrijven, waarmee hij een soort pierprvjs-effect in leven riep. Er zijn immers niet veel mensen die warm zullen lopen boor het prijs verloop in de horeca-sector en voor zover zij er wel zijn, vragen zij zich nu af waarom met name in deze sec tor een prijzenstop is afgekondigd en op een ander front niet, want de kos ten stijgen bijna overal. Vervolgens vertelde de minister aan de jou-rnalisten dat wanneer door provincies en gemeenten de re tributies en plaatselijke belastingen werden verhoogd, deze ontwikkeling niets met de prijzen te maken had, want dergelijke heffingen zijn geen prijzen. Intussen weten wij van een gemeente, die in 1 jaar tijds de weg- belasting met 25 pet. verhoogde. Voor degenen, die het betalen moe ten, is dit een hoge prijs voor de aca demische uitlating van de minister. Vóór de troonrede Het is vanzelfsprekend ook gun stig voor drs. den Uuy om een prij- zengesprek met ons volk te houden vóór prinsjesdag, waarin vermoede lijk door toedoen van de regering al lerlei prijsverhogingen worden afge- kondigd. Later zal meneer de minis ter wel zeggen dat die verhoging pas voor 1966 geldt, maar het is duide lijk dat de invloeden daarvan al op 1965 terugstralen. Intussen kon ook de minister niet ontkennen dat de prijsstijging de grens van het toe laatbare heeft bereikt. Tot zover is het opgevoerde prij- zenspektakél nog begrijpelijk, vooral als wij het politieke leven als décor aanwenden. Veel belangrijker is de te verwachten prijsontwikkeling. Deze kan niet anders worden bezien dan in samenhang met de loonont wikkeling. Deze samenhang wordt ook door de minister erkend, want hij stelde dat een prijsverhoging van plm. 10 pet. in twee jaar tijd niet zo abnormaal is met het oog op de aan zienlijke loonstijging. In het loonvlak is de regering be reid tot een vrijer beleid per be drijfstak. Ook daaruit komen prijs verhogingen voort, die ditmaal veel gedifferentieerder zullen zijn, terwijl daartegenover een veel strakker prijsbeleid tot stand zal komen. Ontkoppeld Zonder blikken of blozen wordt daarmee de tot heden gekoppelde loon-prijs-politiek opgegeven. Voor ons hebben die twee economische verschijnselen als een Siamese twee ling aan elkaar gehangen. De schei ding zal niet anders dan spanningen teweeg brengen in het sociaal-eco nomisch leven. Het bedrijfsleven moet zich wel voorbereiden op een onaangenaam treffen met de regering. Sinds jaar en dag heeft het getracht de loons verhogingen zoveel mogelijk uit produktiviteittsstijgingen op te van gen. Het is duidelijk dat dit moeilij ker wordt naarmate de efficiency wordt opgevoerd. Er zijn steeds meer investeringen nodig per procent stij ging van de produktiviteit. Dit be tekent dat er een hoog besparings niveau moet worden gehandhaafd om die investeringen te financieren. Gezien de sterke stijging van de rentestand doen zich moeilijkheden voor om ten behoeve van de investe ringen voldoende middelen bijeen te brengen. Op dit moment gaat de re gering in de praktijk besluiten om het werknemersaandeel in het natio naal inkomen hoger op te vijzelen ten koste van het ondernemersaan deel. Want als de lonen stijgen en de prijzen moeten gelijk blijven, dan wordt het ondernemersinkomen het kind van de rekening. Het werkne mersdeel van het nationaal inkomen is nu ca. 75 pet Het is de laatste ja ren sterk gestegen. DE LEEUW VAN BASHRA 96. Langzaam reden Aram en Agua dooi de straten van de kleine christenkolonie Agnot. Overal heerste angstige bedrijvig heid. Het gerucht dat de Mamelukken de stad zouden aanvallen, scheen op een on verklaarbare manier tot ieder te zijn door gedrongen en een sfeer van angst en onbe slistheid hing als een soort onzichtbare ne vel tussen de huizen. Aram wierp een blik op de zon. „Nog twintig uur", zei hij gedrukt. „Als wij de Leeuw van Bashra over twintig uur zijn bruid niet hebben gebracht, valt hij de stad aan. Ik vraag me af hoe wij Sanai in twintig uur hier moeten opsporen, Agua". „Voorlopig vraag ik mij alleen nog maar af hoe wij het huis van Fillipo Rassi moe ten vinden", zei de hagedis, zijn vinger langs zijn neus leggend. „De handelsagent van Scorra is de enige die ons misschien wat wegwijs in Agnot kan maken". „De mannen bij de poort verwezen ons naar een huis dicht bij de haven, met een driekantige vergulde lantaarn", zei de avonturier, terwijl hij z'n ogen zoekend rond liet gaan. „Wacht, zou het daar soms zijn?" Ze dreven hun paarden naar het bedoelde huis en lieten zich uit het zadel glijden. De avonturier wieip een keurende blik op de grote lantaarn, schoof zijn zwaard naar voren, zodat de greep gemak kelijker onder het bereik van zijn hand kwam en trad op de grote deur toe. Maar voor hij de klopper had kunnen aanraken werd de deur geopend en eeh zwaarlijvige man gluurde sluw vanonder zijn borstelige wenkbrauwen naar de twee mannen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5