DE ZIERIKZEESCHE COURANl 0E THANT WENST BESTAND IN PAKISTAN EN INDIA Vijftien dagen onder water 400 doden door orkaan „Betsy" GIVE A MAN A LUCKY Verloofde paar bezocht de Najaarsbeurs Dichtere beplanting rond Drakesteijn" In Noorwegen geen nieuwe soc. regering Poging beroving postagentschap mislukt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 14 september 1965 122ste jaargang Nr. 19853 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken It, Zietikzen, postbus I, fel. Oil 10-2255, na 18.00 uur: lel 01110-2118. Girorekening 137677. Redaxleur: M. J. Bi; de Vaale, lel. 01110-2938. Uitgave: N V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanaen bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: „Kunst, en Eer''' zorgde voor feest in Poortugaol Beide landen maken melding van vorderingen aan de fronten NIEUW DELHI, 14-9. Het blad „Times of India" van heden (dins dag) heeft gemeld, dat secretaris-ge neraal Ot Thant heeft voorgesteld dat de Indiase en Pakistaanse troe pen om halfzeven (14 uur Ned. tijd) vandaag (dinsdag) het vuren staken. Het blad zegt, dat Thant in Rawal pindi en Nieuw Delhi daarop heeft aangedrongen, in afwachting van verdere besprekingen over de huidi ge voorwaarden voor een beslands- cvereenkomst. Indiase vliegtuigen hebben maan dagavond luchtmachtbases te Pesja- war en Kohat gebombardeerd, zei een woordvoerder van het Indiase ministerie van defensie dinsdag. Er is belangrijke schade aangericht aan installaties en vliegtuigen op de grond, zei hij. Alle vliegtuigen keer den behouden terug. De woordvoerder zei, dat Paki staanse vliegtuigen maandagavond een aanval deden op de Indiase ba sis Adampoer en daar lichte schade aanrichtten. De fronten KARATSJI-NIEUW DELHI, 13-9. Zowel India als Pakistan maakten maandag melding van vorderingen aan de fronten, maar aan geen van beide zijden schijnt belangrijke winst te worden geboekt. India beweert dat zijn troepen in de grote tankslag voor de Pakistaan se stad Sailkot by de grens van Kasjmier enige voortgang maken, maar volgens een Pakistaans com muniqué waren de aanvallen met zware verliezen afgeslagen. LA JOLLA (Californië), 13-9. Ne gen mannen die 15 dagen in de sta len „SeaJab 2" 68 meter diep in zee hebben doorgebracht, zijn in goede gezondheid maar de oppervlakte te ruggekeerd, heeft een woordvoerder van de Amerikaanse marine meege deeld. Een tweede ploeg van negen man sterk staat 'klaar om op zijm beui-t twee weken onder zee door te bren gen. De ruimtevaarder Scott Carpenter bevindt zich riog steeds in de „Sea- lab 2" en is van plan daar ook de komende veertien dagen door te brengen. De negen mannen kwamen in een kleinere cabine aan de oppervlakte. Deze cabine werd op 'het schip met een decompressiekamer verbonden, waarin de duikers enige uren moes ten blijven om zich aan de normale druk aan te passen. NEW ORLEANS, 13-9. Gevreesd wordt dat de orkaan „Betsy" aan 400 mensen het leven heeft gekost. De stoffelyke overschotten van 250 mensen die in twee districten in de omgeving van New Orleant zijn om gekomen, waren maandag geborgen. In de straten van New Orleans, waar reeds jacht werd gemaakt op krokodillen, zijn nu ook slangen ge zien. De reptielen zijn door het wa ter meegevoerd uit de omliggende moerassen. Het centrale front bij Lahore geeft hetzelfde beeld te 2ien. Aan beide zijden wordt melding gemaakt van afgeslagen aanvallen en van tegen aanvallen. Aan het meest zuidelijke front bij het dorp Gadra is een groot deel van de Indiase strijdmacht terugge dreven tot over de eigen grens, al dus een Pakistaanse melding. De Pa kistani veroverden het Indiase spoorwegstation Moenaba aan de spoorlijn naar Jodpoer. India heeft verklaard dat haar troepen de Pakistani in Kasjmier verder hebben teruggedreven en dat de Indiërs nu een gebied ten noor den van Oezaffarabad beheersen. „Puihanen" en „Hours" vechten tegen India KARATSJI, 13-9. De gebaarde leden van de Pathan-stam uit het noordwestelijke grensgebied van Pa kistan zijn weer eens op het oor logspad, ditmaal tegen India. Bij duizenden komen deze bergkrijgers, die het Britse leger destijds veel last hebben bezorgd, naar Rawalpin di voor de „Jehad" (heilige oorlog) tegen de Indiërs. Deze bergbewoners met hun ge weren ever de schouder en bandelie ren ever de berst oefenen hun oude vertrouwde beroep weer uit, de gu errilla. Ze komen naar Rawalpindi per bus, te paard, op een muildier en zelfs lopend. In Pindi rusten ze een nacht om daarna naar de heu vels van Kasjmier en andere oor logsgebieden te trekken. In 1947 vielen de leden van de Pa- 1 than-stam de Indiase strijdkrachten in Kasjmier aan. Ze bereikten toen bijna Srinagar voor aan de gevech ten een einde kwam en de bestands lijn werd getrokken. Tijdens de 18 jaar vrede zijn de Pathanen weinig veranderd. In het gebied van Sind-Radjastan zijn 50.000 leden van de Hours-stam dcor hun opperhoofd Pir Pagaro op geroepen voor de heilige oorlog te gen de „vijanden van Pakistan". Evenals de Pathans, zijn de Hours een doorn in hel oog van de Britten geweest. Ingezonden mededeling Door vele bezoekers weinig kans om veel te zien UTRECHT, 13-9. Het bezoek dat prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg maandagmiddag aan de na jaarsbeurs in Utrecht brachten, is 65 minuten te laat begonnen, omdat het ochtendprogramma een uur was uitgelopen. Opnieuw waren vele duizenden mensen op de been om het verloof de paar toe te juichen langs de kor te route van paushuize naar het se cretariaatsgebouw van de jaarbeurs. Zelfs door het lange wachten bekoel de hun enthousiasme niet. Het mooiste plaatsje hadden de leerlin gen van de Mytylschool, die gehuld in warme dekens en getooid met vlaggen en oranje strikken, een rij stoelen bezetten voor de overluifelde ingang van het gebouw. Na een half uur jaarbeurstheorie volgde ruim anderhalf uur praktijk. De prinses en de heer von Amsberg betraden om vier uur de Beatrixhal, toegejuicht door luid klappende ex posanten en bezoekers. In 1949 was de opening van deze hal de eerste officiële daad van de kroonprinses. Om de heer von Amsberg daar als nog van te laten meegenieten kreeg hij onder het wapen van zijn ver loofde van de heer E. B. A. Vorst man, hoofd van de afdeling deelne ming en bezoek van de beurs, een foto waarop de elfarige Beatrix breed lachend de openingshandeling I LAGE VUURSCHE. - „We gaan wei zorgen voor een dichtere beplanting rond Drakesteijn". Deze uitspraak, die prinses Beatrix zich op de dag van haar verloving liet ontlokken naar aanleiding van een vraag over de foto's die in mei haar vriendschap met de heer Claus von Amsberg in de publiciteit brachten, is 'voor wat de gemeenteraad van „Madurodam" - waarvan zij burgemeester is - betreft niet aan dovemansoren gesproken. De byna voltallige raad - 25 jongens en meisjes sterk - bood de prinses en haar verloofde als verlovingscadeau niet minder dan 36 dennetjes aan. Het paar was er bijzonder mee ingenomen. „Die kun nen we goed gebruiken", verzekerde prinses Beatrix. „Dat heb ik ge hoord....", antwoordde loco-burgemeester Bas Voorbrood. De Madurodamse wethouders en raadsleden waren per bus naar „Drakesteijn" gekomen met de 36 dennetjes. Het plan om ze in de tuin aan te bieden kon niet doorgaan, omdat er een druilerige regen viel. Vandaar dat de ontvangst werd verplaatst naar de hal van bet kasteel, waar prinses Beatrix en de heer Von Amsberg hun gasten samen opwachtten. Bas Voorbrood en gemeente-secretaresse Gwen Vrins overhan digden het „heJc" bos symbolisch door één van de dennetjes aan de voeten van het verloofde paar neer te zetten. Daarna maakten de raadsleden een voor een kennis met de heer Von Amsberg. verricht. Dit geschenk ontlokte zo wel de heer von Amsberg als de prinses tedere commentaren. „Beurs tour" Daarna begon de „beurstour". Veel kans om iets te zien van het ge- exposeerde was er echter dank zij de massa beursbezoekers die met het officiële gezelschap meedeinde niet. De stands werden op veel verdie pingen totaal aan het oog onttrok ken dcor de mensen die rijen dik de komst van het paar wachten. Zelfs de genodigden slaagden er niet in de tocht in gesloten formatie te vol brengen. Nieuw Sowjet-Russisch beroep inzake Kasjmier MOSKOU, 13-9. De Sowjet-Unie heeft maandag opnieuw een beroep cp India en Pakistan gedaan om „verstandig te zijn" en op te houden met vechten. De oproep werd gepubliceerd door het Sowjetrussische nieuwsbureau Tass dat meedeelde opdracht te heb ben gekregen te verklaren dat de Sowjetrussische regering „ernstig bezorgd is over de ontwikkeling der gebeurtenissen". Kabinet Peru afgetreden LIMA, 13-9. Premier Schwalb van Peru heeft maandag het ontslag van zijn kabinet ingediend om te trach ten een motie van wantrouwen te omzeilen. President Belaunde Terry verzocht direct daarop aan dr. Da niel Becerra de la Flor, lid van de Partij voor Volksactie, een nieuwe regering te vormen. M A. M 1 '■«OfW OSLO, 13-9. Premier Einar Ger- hardsen var Noorwegen heeft maan dagavond voor de radio verklaard, dat het duidelijk was dat zijn (soci aal-democratische) party de verkie zingen heeft verloren en dat het nieuwe parlement een niet-soeialis- tische meerderheid zal krijgen. Na het binnenkomen van de uit slagen uit 299 van de 588 kiesdis tricten hadden de sociaal-democra ten naar schatting 70 zetels behaald. Houtfraude Amsterdam: nog vier arrestaties AMSTERDAM, 13-9. De rijkspoli tie te water iin Amsterdam heeft in opdracht van de officier van justitie, mr. J. J. Abspoel, nog vier personen gearresteerd in verband met de houtzwen'del d«n de Amsterdamse ha ven. De aangehoudenen zijn de 36- jarige directeur van de bij de zaak betrokken houtimportfirma F. B„ zijn 41-jarige procuratiehouder W. N„ de 50-jarige controleur-ijker C. G. en zijn 39-jarige collega H. M„ belden van de stuwadoorsfirma waar al eerder drie werknemers van zijn aangehouden. Man poogde zijn ex-vrouw te wurgen GRONINGEN, 13-9. De politie-te Groningen heeft de 55-jarige woon wagenbewoner K. V. gearresteerd en ingesloten, verdacht van poging tot doodslag. Hij heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag geprobeerd zijn ex-echtgenote te wurgen in een wo ning in de Soerabajastraat te Gro ningen. Hij was de woning binnen gedrongen door een ruit te vernielen. Fokker hoopt nog steeds op Britse onderdelen SSCHIPHOL, 13-9. Indien het juist is, dat de Britse regering besloten heeft ihet verbod op de levering van motoren en andere onderdelen voor de voor Indonesië bestemde Friend ships te 'handhaven, dan betreurt de directie van Fokker dit ten zeerste, aldus is officieel van de zijde van Fokker medegedeeld. Het geschiedde naar aanleiding van een desbetref fend bericht uit Londen, dat door een Amerikaans persbureau was verspreid. Fokker zelf noch het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag had er eöhter officiële be vestiging van ontvangen, zodat de Fokker-directie ook maandagmiddag nog niet alle hoop opgaf. Premier Gerhardsen zei dat zijn partij duidelijk is achteruitgegaan. „Dit betekent een nieuwe politieke situatie en dat mijn partij in opposi- sitie zal gaan. Wij hebben belangrij ke ideeën om voor te vechten en wij zullen kracht- pullen uit deze situ atie". Toen 134 van de 558 kiesdistricten hun uitslagen hadden doorgegeven bleek de sociaal-democratische partij 41,4 pet. van het aantal uitgebrach te stemmen te hebben behaald tegen 44 pet. in '61. Deze percentages wa ren voor de conservatieven 17,3 (16,8) communisten 1,4 (2,4). Chr. Volks- portij 10 (11,1), centrumpartij 15,3 (10,1), liberalen 8,7 (6,4). RUCPHEN, 13-9. Maandagmiddag tegen twee uur heeft een gewapende man een mislukte poging gedaan om het postagentschap in Zegge, Noord- Brabant, te beroven. Kort voor het agentschap om twee uur zijn deuren weer zou openen, werd er aan de voordeur gebeld. Toen mevrouw Tak, de echtgenote van de beheerder - die er nog een taxibedrijf op na houdt en voor een rit van huis was - de deur open maakte, dronig de man het agent schap binnen en duwde mevrouw Tak een revolver onder de neus, met de woorden: Als je niet gilt, gebeurt er niets". Mevrouw Tak gilde echter wel, en pakte zonder zich te beden ken de adspirant-rover aan. Na een korte worsteling wist deze zich los te rukken en er als een haas met een auto vandoor te gaan. De kordate beheerster van het agentschap wist slechts een vaag signalement op te geven. Zij meende de man de afgelopen maanden ver scheidene malen in het postagent schap te hebben gezien voor hot ver zenden van geld. Zij weet zich echter niet te herinneren welke naam hij droeg en aan wie de geldzendingen geadresseerd waren. ROTTERDAM. Dit booreiland, be stemd voor een Amerikaanse olie maatschappij, passeerde maandag het Rotterdamse havengebied op weg naar de werf van Wilton in Schiedam, waar het zal worden af gebouwd. Het gevaarte was afkom stig van de werven van Van der Giessen en Piet Smit in Krimpen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Niets raakt men moeilijker X kwijt dan een goede bijnaam. Nederlandse vrouwen en kinderen uit Lahore in veiligheid gebracht DEN HAAG, 13-8. Vanwege de oorlogstoestand in Pakistan zijn de elf vrouwen en zeventien kinderen van employé's van de Ned. Heide- Maatschappij, die bij Lahore aaneen waterkraohtproject werkzaam zijn, naar Rawalpindi geëvacueerd. De groep is in twee autoconvooien naar Pindi gebracht. Bij aankomst bleek een van de voor onderdak bestemde hotels door bommen van de aardbo dem te zijn weggevaagd. Alle evacué's verkeren in goede welstand. Van moeilijkheden voor Nederlanders diie bij andere maat schappijen werken is niets verno men. De Nederlandse vrouwen en kinderen worden met hulp van het Britse hoge commissariaat zo snel mogelijk per vliegtuig naar Neder land overgebracht. Dienstplicht voor meisjes onontkoombaar? UTRECHT, 13-9. De oud-directeur generaal voor de volksgezondheid prof. dr. P. Muntendam betwijfelt of men steeds zal kunnen blijven ont komen aan een zekere arbeidsdienst- plicht voor meisjes, In een interview met. het orgaan van het N.K.V. „Ruim Zicht" heeft hij zich afgevraagd of men van de meisjes die aan de uni versiteit gaan studeren en die daar mee een niet onbelangrijke aan spraak op de samenleving doen, geen relatief kleine tegenprestatie mag verwachten. Deze studenten kosten „handen vol geld" en in tal van ge vallen komt het rendement er niet uit, omdat zij hun studie niet vol tooiden, niet zelden omdat zij een aanstaande levenspartner hebben ge vonden. De meisjes die medicijnen gaan studeren hebben volgens prof. Muntendam een voorsprong op de jongens, en kunnen bijvoorbeeld as sistent-plaatsen bezetten, omdat de jongens eerst in dienst moeten, en zijn zo eerder klaar voor de maat schappij. Hij gelooft niet dat een verplicht jaar werken in een zieken huis, bijvoorbeeld een inrichting voor zwakzinnigen of bejaarden, de ani mo voor deze studie zal doen afne men. Trouwens, zo vraagt prof. Muntendam zich aj. al was dat bij sommigen wel zo, dan is dat ook niet zo erg, want dan zou dat vooral ge beuren bij de meisjes die toch al geen al te serieuze plannen hebben met hun medicijnenstudie. Degenen die deze studierichting werkelijk kiezen om de mensheid te dienen kunnen met zo'n jaar in een zieken huis alleen maar geholpen zijn: zij zouden er voor hun leven, of zij nu arts of huisvrouw worden, belonp- rijke zaken leren. 18.02 n.m. 18.34 n.m. 17.45 n.m. 18.20 n.m. Enkele opklaringen Verwachting tot woensdagavond: Nu en dan bewolking, maar ook en kele opklaringen en droog weer; in de nacht en ochtend hier en daar mist; zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen; iets hogere middagtemperaturen. 15 sept. Zon op 6.14, onder 18.55. Maan op 20.46, onder 11.08. 16 sept. Zon op 6.16. onder 18.53. Maan op 21.09, onder 12.27. Laatste kwartier: 18 sept. te 12.58. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 15 sept. 5.51 v.m. 16 sept. 6.20 v.m. BROUWERSHAVEN: 15 sept. 5.24 v.m. 16 sept. 5.58 v.m. Doodtij: 20 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-9. Een rug van hoge luchtdruk die over Engeland lang zaam naar het oosten trekt, is in be tekenis toegenomen. Tengevolge hiervan onderging het weer in Ne derland een verbetering. Op de Oce aan bevinden zich een tweetal de pressies, die eveneens maar lang zaam bewegen. Een erbij behorend frontsysteem naderde vanochtend Ierland vergezeld van lichte regen. Het is niet waai'schijnlijk dat dit re- gengebied voor het weer in ons land morgen veel betekenis zal zijn. De regenkansen worden klein ge acht, maar we) kan er meer bewol king komen. De temperaturen zullen nog enige verdere stijging ondergaan In de nacht en ochtend komt er hier en daar mist voor. Russen beschuldigen leider van de-Nazifieatie-hureau MOSKOU, 13 9. Het Russische ministerie van buitenlandse zaken hcefl in een nota aan de Westduitse ambassade in Moskou de gerechtelij ke vervolging van de Westduitser Erwin Ernst Schule geëist, die door Russische getuigen wordt beschul digd van oorlogsmisdaden, zo meldt hel persbureau „Tass". Schule staat op het ogenblik aan het hoofd van het centrale bureau voor denazifica- lie in Ludwigsburg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1