Al 17 jaar wrijving over Kasjmir OVER 25 JAAR... De wervelstorm Shirley Het proces-Sobibor ZIERIK2EESCHE NIEUWSBODE Maandag 13 september 1963 Nr. 19852 Flitsen Historische achtergronden Men is niet over één nacht ijs gegaan BLEK DOOK HET WERELD Ingezonden mededeling zult u zeggen: „Toen was ik nog niet grijs, maar wel wijs genoeg om naar de N.M.B. te gaan. En van dat hartelijke gesprek daar ben ik heel wat wijzer geworden." Zake lijke en financiële problemen? Bespreek ze met de N.M.B. Er is een oplossing! NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Zierikzee: Lange Nobelstraat 8 Vrüwel alle publiciteitsmedia heb ben zich de laatste jaren bezig ge houden met de verschillende aspec ten die er aan de fluoridering van drinkwater verbonden zijn. Aan de interessante historische achtergron den van deze kwestie is daarbij steeds zeer weinig aandacht besteed. Die liggen al in de eerste decennia van deze eeuw. zo lezen wy in een belangwekkend overzicht inzake de cariê's-profylaxe, geschreven door prof_ dr. J. B. Visser in een der laatste afleveringen van het Neder land Tijdschrift vcor Geneeskunde. Reeds in die tijd werden er in de Verenigde Staten epidemiologische onderzoekingen verricht die uitwe zen dat er een correlatie bestaat tus sen het fluoridegehalte van drink water uit natuurlijke bronnen en be paalde verschijnselen in de gebits- elcmenten. Dit verband komt tot uiting in een minder plezierige omstandigheid, na melijk het ontstaan van bruine vlek ken („mottling") in het glazuur en in een andere - zeer gunstige om standigheid: het minder frekwent optreden van cariës. Twee maal florida Uit voortgezette onderzoekingen bleek, dat hier sprake was van twee verschillende eigenschappen van fluoride; het is de concentratie in het drinkwater die bepalend is voor de verschijnselen die deze stof ver oorzaakt. Bij een gehalte van ongeveer één milligram per liter water bleek al leen de heilzame werking te bestaan: in streken waar het drinkwater deze concentratie bezat, ibleek ongeveer vijftig procent minder tandbederf voor te komen dan in gebieden met ktei/xtjes uifjffi het bü\nen>lctJ\(i DEN HAAG. De Nederlandse Fe deratie van Voorzieningscentra voor lichamelijk gehandicapten is in het gewestelijk arbeidsbureau in Den Haag geïnstalleerd als lid van de Nederlandse Centrale Vereniging ter Bevordering van de Revalidatie. UTRECHT. Het college van Ge deputeerde Staten van Utrecht heeft het besluit van de Utrechtse gemeen teraad van 15 mei 1964 om een kre diet van 6,5 miljoen gulden beschik baar te stellen voor de uitvoering van de eerste fase van het aanleg gen van een ringweg rond Utrecht, goedgekeurd. AMSTERDAM. Het tekort aan studentenkamers bedraagt thans in de hoofdstad circa 6000. Dit deelde de voorzitter van de Algemene Stu denten Vereniging Amsterdam, de heer T. P. Treumann, vandaag mede tijdens een persconferentie, waar in formatie werd verstrekt over de ko mende studentenkameractie. ROTTERDAM. De 28-jarige Griek se zeeman Dimitrios Papadamis is op Katendrecht beroofd van een portefeuille met f 3000,Nadat de zeeman een cafe had verlaten werd hij plotseling aangevallen door vier mannen. Er volgde een hevige vechtpartij tijdens welke één van de vier de Griek diens portefeuille ont nam. ROTTERDAM. Uit de Konings haven in Rotterdam heeft de rivier politie het lijk van de 59-jarige Duitse stuurman Hermann Sachs, opvarende van het m.s. „Lorie Drei- jer", opgehaald. Men neemt aan dat de stuurman donderdagavond bij het aan bcord gaan van zijn schip te wa ter is geraakt en verdronken. AMSTERDAM. In de Amster damse haven is een omvangrijke fraude met hout aan het licht ge komen, waarbij onder anderen de directeur van een controlebedrijf en de procuratiehouder van een Am sterdamse houtimportfirma zijn be trokken. De Rijkspolitie te water heeft tot dusver acht personen gear resteerd. UTRECHT. Een politieman heeft een paar inbrekers betrapt die het stationskantoor van Heemstede- Aerdenhout waren binnengedrongen. De dieven namen de benen en lie ten een ware keurcollectie inbre kerswerktuigen achter. ROTTERDAM. De Rijks- en ge- meenteloodsen van de Rotterdamse haven zullen binnenkort de beschik king krijgen over nieuwe portofoons De Rotterdamse gemeenteraad ging donderdag akkoord met een voor stel van burgemeester en wethouders om een krediet van f 736.000,te voteren voor de aanschaffing van vierhonderd van deze portofoons; communicatiemiddelen, die de ver binding tussen schip en wal in stand moeten houden. DEN HAAG. Tal van autori teiten, vrienden van Indonesië en belangstellenden hebben in de Kur- zaal in Scheveningen de eerste Ba tikmodeshow bijgewoond, die de pa- nitya Pameran Batik organiseerde met de bedoeling in West-Europa belangstelling te wekken voor geba tikte stoffen voor kleding voor de westerse vrouw en man. AMERSFOORT. Het bestuur van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond (C.B.T.B.) heeft in een uitgegeven communiqué het Produktschap voor Vee en Vlees ge prezen voor zijn „mobilisatieplan", dat maatregelen opsomt om een plot selinge sterke daling van de rund- veeprijzen tegen te gaan. TER APEL. In Barnflair-oost bij Ter Apel is vrijdagmorgen om half negen bij een botsing lussen een vrachtauto en een personenauto de bestuurder van de personenauto, de 6G-jarige heer B. Wimberg uit Wal- chum-Siedlung (West-Duitsland) om het leven gekomen. een gehalte van minder dan een hal ve milligram per liter. Tevens kon worden vastgesteld, dat de bruine vlekken in het glazuur alleen optreden bij concentraties die hoger zijn dan twee milligram per liter. In streken waar dat het geval is komt de ontsierende „mottling" veelvuldig voor. Bewys gevraagd Deze bevindingen konden nog geen grondslag vormen om een fluoricle- ring van drinkwater voldoende te motiveren in gebieden waar weinig van deze stof in het leidingwater aanwezig was en waar tevens veel tandbederf bleek te bestaan. Allereerst bleek het nog nodig te bewijzen dat de gevonden correlatie berustte op een oorzakelijk verband: daartoe was ter aanvulling een ver gelijkend experimenteel onderzoek noodzakelijk; het werd in 1945 in de Verenigde Staten en ook in Canada verricht. In enkele steden van deze landen werd het fluoridegehalte van het drinkwater tot omstreeks één milli gram per liter verhoogd. Vergelijk bare steden waar men deze maatre gel niet nam, dienden als controle. De gunstige gevolgen van de fluo ridering traden al vrij spoedig aan het licht en reeds in het jaar 1950 was men overtuigd, dat deze maatre gel van grote betekenis zou kunnen worden voor de cariëspreventie. Maar de bywerking? Tegelijkertijd was het nodig, dat men zich zo goed mogelijk op de hoogte stelde of een gehalte van één milligram fluoride per liter drink water werkelijk onschadelijk voor de gezondheid is. Met opzet schrij ven wij „zo goed mogelijk", omdat in beginsel voor geen. enkele stof het bewijs kan worden geleverd dat ze absoluut onschadelijk is. Nu verkeerde men in dit opzicht in de Verenigde Staten in de wel bij zonder gunstige omstandigheid, dat aldaar in bepaalde gebieden reeds miljoenen mensen sinds jaar en dag drinkwater met een hoog fluoride gehalte gebruikten, terwijl in andere landstreken eveneens miljoenen mensen gedurende vele jaren water met een lage concentratie van deze stof hadden gedronken. Uitgebreide medische onderzoekin gen op dit punt leverden echter geen aanknopingspunten op waaruit zou kunnen blijken dat een concentratie van één milligram per liter enig na deel voor de gezondheid zou kunnen opleveren. Zodoende is men er in de U.S.A. reeds in de vijftiger jaren op grote schaal toe overgegaan het drinkwa ter kunstmatig te fluorideren in al die gebieden die daarvoor in aan merking kwamen. Maar in ons land? Prof. Visser weet ook te vertellen waarom men elders in de wereld de resultaten der Amerikaanse onder zoekingen niet als basis heeft wil len nemen voor het invoeren van deze maatregel in het eigen land. Ook in Nederland heeft men - te recht - de resultaten van onderzoek in eigen omgeving willen afwachten, in verband met de eigen voedings- gewoonten, het klimaat hier te lan de en de bij ons gebruikelijke wa- terconsump tie. En zo komen we dan bij het be kende vergelijkende experiment, dat in 1952 door de Gezondheidsorgani satie T.N.O. werd begonnen in de stad Tiel, waarbij Culemborg als controlestad fungeerde. Ook de resultaten in de Betuwe - op korte èn op lange termijn - zijn zo gunstig, dat in verschillende de len van Nederland het besluit is ge nomen om tot kunstmatige fluoride ring van het drinkwater over te gaan. Dr. H. W. Scalongne. Plattelandsvrouwen naar Dublin AMSTERDAM, 11-9. Op 13 sep- tember zal een delegatie van zeven hoofdbestuursleden van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen van Schiphol naar Dublin vertrek ken om daar het drie-jaarlijks con gres bij te wonen van de „Associated Country Women of the World" (A.C. W.W.). Dit 11e congres zal van 14 tot 25 september worden gehouden. Dit jaar komt o.m. een presidentsverkie zing aan de orde: de huidige presi dente. mevrouw G. J. van Beekhoff- van Selms, is aan de beurt om af te treden. De afbouw van woningen en gebouwen op stelten? DEN HAAG, 11-9. Zij die een be langrijk aandeel hebben in de af bouw van woningen en gebouwen, zoals schilders, stukadoors, behan gers en installateurs gaan in de toe komst wellicht de zaak op stelten zetten. Een Engels bedrijf heeft na melijk dit in de laatste jaren in on bruik geraakte kinderspeelgoed ge perfectioneerd en geschikt gemaakt voor hen die hun werk in hoger sfe ren - in de nabijheid van plafonds e.d. - moeten verrichten. Het nieuwe gereedschap dat door het Engelse bedrijf is ontwikkeld, is voorzien van zodanige constructies dat er normaal mee gelopen kan worden zonder dat de gebruiker vreemde handelingen moet uitvoeren om zich voor omvallen te behoeden. De stelten die verstelbaar zijn kun nen de gebruiker een extra lengte tot maximaal 70 centimeter geven. Vol gens de vervaardiger kan het ge bruik van het nieuwe gereedschap een tijdsbesparing tot 25 procent op leveren. uit het buitenland HONGKONG. Het persbureau Nieuw-China heeft gemeld dat in Lhasa door ongeveer 30.000 men sen feest gevierd is ter gelegen heid van het autonoom worden van Tibet als Chinees gebied. WILLEMSTAD (CURACAO). Tij dens het aanstaande bezoek van ko ningin Juliana en prins Bernhard aan de Nederlandse Antillen, zal me vrouw Jane Beaujon-Debrot, de zus ter van gouverneur Debrot, funge ren als gastvrouw. Dit omdat de echtgenote van de gouverneur, me vrouw E. Debrot-Reed, op dokters advies, zich niet aan de vermoeie nissen mag blocdstellen die het a.s. bezcek onvermijdelijk met zich mee brengt. FEKING. Premier Tsjoe-En-Lai van communistisch China heeft op een receptie gezegd, dat India niet aan „zo'n ernstig militair avontuur (tegen Pakistan) begonnen zou zijn zonder de toestemming en steun van de Verenigde Staten. MOSKOU. De hoofdredacteur van het Russische blad Prawda heeft in dit partijorgaan uit de doeken ge daan, dat het Kremlin is afgestapt van het gedurende veertig jaar ge huldigde standpunt, dat de Russische schrijvers hun romanfiguren dienen uit te beelden als ideologisch toe gewijde helden die smachten naar stevige arbeid. PEKING. De Chinese pers heeft bevestigd dat de Pantsjen Lama zich in Peking bevindt en dat hij nog niet als „definitief verloren" voor het regime woreït beschouwd. De jeugdige religieuze leider komt voor op een lijst van personen die een bijeenkomst in Peking bijwoonde ter gelegenheid van de uitroeping van Tibet tot autonoom gebied. DJAKARTA. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, heeft verklaard, dat de Indonesische regering de schade zal vergoeden die is aangericht tijdens de anti-Indische betogingen in Dja karta, waarbij de Indische ambassa de het doelwit was van de woede der betogers. BRUSSEL. Begin 1967 hoopt men te kunnen beginnen aan de aanleg van een nieuwe autoweg Brussel- Antwerpen ter vervanging van de twee bestaande verbindingen, aldus wordt vrijdag in Brussel vernomen. De nieuwe weg zal een lengte krij gen van 36,5 km en ongeveer drie miljard Belgische frank kosten, 216 miljoen gulden. BRUSSEL. De Belgische politie heeft het signalement verspreid van twee Nederlanders, die worden be schuldigd van een serie inbraken. Het zijn de 33-jarige Willy Verdur- nen en zijn 26-jarige vriendin Jaco- ba van Diggelen. Beiden worden zo wel door de Belgische als de Neder landse politie gezocht. PARIJS. Woensdag is voor de tweede maal het Franse experimen tele jachtvliegtuig voor loodrecht starten van het type Balzac veron gelukt, waarbij, evenals op 13 ja nuari 1964, de piloot om het leven is gekomen, aldus is meegedeeld door de Dassaultfabriek, die het toe stel samen met Sud-Aviation heeft vervaardigd. De Oostduitse leider Walter Ul- briöht zal aan Ihet 'hoofd van een be langrijke delegatie een officieel be zoek aan Moskou brengen. TOKIO, 10-9 -Door de wervel storm Shirley, de krachtigste die Japan dit jaar heeft geteisterd, zijn vrijdag twaalf mensen om het leven gekomen en 67 gewond. Dertien per sonen worden vermist. Een klein Zuidkoreaans schip is gezonken Door stromende regen kwamen 8.000 hui zen in het water te staan. Meer dan vijftig werden vernield. De storm trok met een snelheid van 275 km. per uur over het wes ten van het land, een spoor van ver nieling achterlatend. Sinds 1948 bemoeien de Ver. Na ties zich met de moeilijkheden tus sen Pakistan en India over 't fel be twiste Kasjmir. Toch heeft India in 1957 zonder toestemming een deel er van geannexeerd alhoewel de mees te bewoners van dat deel aansluiting wensen bij Pakistan en zeker geen inlijving willen bij India Van het bestand, gesloten en ge tekend in januari 1949, met als voornaamste bepaling de instelling van een zogenaamde demarcatielijn, valt nu niets meer te rédden. India dat steeds beweerd heeft voor de vrede te zijn, waar ook ter wereld, HAGEN, 11-9. In het proces- Sobibor, dat deze week in de West- duitse plaats Hagen is begonnen, hebben vijf voormalige concentratie kampfunctionarissen gezegd dat zij destijds een „basis-opleiding" in eu thanasie hebben gehad in een geheim hoofdkawartier in Berlijn, „T-4" ge naamd. Dit hoofdkwartier was op gericht met het doel de Joden in Polen uit te roeien, wat in het do denkamp Sobibor gestalte kreeg. Een der beklaagden, de nu 58-ja- X'ige oud-SSer Alfred Ittner, zei zich destijds voor de massamoord opge geven te hebben omdat hij meer geld wilde verdienen. Hij staat met tien anderen terecht wegens moord of medeplichtigheid aan moord op 250.000 Joden in Sobibor. De oud-SSer Karl Frenzel, be schuldigd van moord en het plegen van wreedheden in Sobibor, zei wel bij „T-4" in Berlijn te zijn opge leid, maar niet aan het moorden te hebben deelgenomen. Beklaagde Erich Fuchs beweerde de eed van geheimhouding, die hij bij „T-4" had ondertekend, niet ge heel begrepen te hebben. VENSTER met uitzondering voor Pakistan, weigerde destijds in te gaan op het verzoek van de U.N.O. om een volks stemming onder de bewoners van Kasjmir te (doen) hóuden, waarvan overigens reeds van tevoren vast- stond, dat deze voor India teleur stellend zou uitvallen en het veel omstreden gebied zonder meer aan Pakistan moest toevallen. Voor het overige ontzegde India de U.N.O. het recht om zich met de kwestie te be moeien, voorgevende dat het hier een „binnenlandse aangelegenheid" betrof. Godsdiensttwist Het geschil vindt zijn grond-oor zaak niet in de politiek, doch in de religie. De strijd gaat tussen de Hin does (India) en de Mohammedanen (Pakistan), en heeft al aan meer dan honderdduizend mensen het leven gekost. Dat de zaak thans is uitge lopen op een ernstig gewapend tref fen tussen beide partijen, valt in hoofdzaak te wijten aan het onver zoenlijk optreden van India, dat nog niets anders heeft gepresteerd dan Pakistan in alle opzichten de voet- dwars te zetten. Teneinde uit de thans zo gevaar lijke situatie te geraken, gevaarlijk ook voor het voortbestaan van de wereldvrede, lijkt er slechts één op lossing denkbaar: ogenblikkelijke aansluiting van het omstreden doch overwegend Mohammedaanse land bij Pakistan. De gevangenissen be vestigen de noodzaak daarvan over duidelijk, daar deze vol zitten met pro-Pakistaanse inwoners van Kasj mir. Het grote gevaar schuilt in de om standigheid dat rood-China zich met het conflict rondom Kasjmir is gaan bemoeien, waar vooral de Ver. Sta ten zich zorgen over maken. Als ge volg daarvan zal de westelijke we reld naar de zijde van India worden gedrongen en daardoor komt het voortbestaan van de wereldvrede aan een zijden draadje te hangen. Intussen hebben Amerika en Enge land als eerste maatregel alle mili taire hulp aan India en Pakistan stop gezet. Cyfers Met zijn 440 miljoen inwoners neemt India de tweede plaats in op de wereld-ranglijst van landen naar inwonertal gerekend, terwijl Pakistan op die lijst de negende plaats bezet houdt. Het vorstendom Pakistan grenst echter aan China, met meer dan 700 miljoen zielen. Tussen de Pakistani en de Chine zen werd een zekere mate van over- eenstmming bereikt over het hand haven en verdedigen van de demar catielijn in Kasjmir. Hel Indiase op treden tegen de sjeik Abdoellah, bij genaamd „de leeuw van Kasjmir", heeft de Pakistani verbitterd. Deze Pakistaanse politicus ijverde ernstig voor het onder Pakistaans gezag en bestuur brengen van Kasjmir, tot ergernis van India. De sjeik werd daarop in opdracht van Pandit Ne- hroe gearresteerd en ruim elf jaar - zonder enige veroordeling - gevan gen gehouden (1953-1964). Na in vrij heid gesteld te zijn, hervatte de „leeuw van Kasjmir" zijn pogingen om de inwoners van Kasjmir los te maken van India. Hij werd opnieuw gearresteerd en zit tot op lieden nog steeds achter slot en grendel. Pakistan antwoordde hierop met het in Kasjmir binnensmokkelen van vuurwapenen en sluivschutters. India, bevreesd dat het Kasjmir zou verspelenbegon toen de militaire actie. Engeland kan zich in het be staande conflict niet mengen - heeft er ook geen troepen voor - daar dt minister-president van Pakistan ilyoeb Khun, in oktober van dit jaar, een officieel bezoek aan Enge land gaat brengen en omdat èn In dia èn Pakistan tot het z.g. gemene best behoren. Afgewacht dient te worden, welke stappen door de Ver. Naties alsivog (zullen) worden ondernomen om zo doende de vrede tussen beide partners te herstellen. Komt het, zo als Pakistan wil, tot een volksstem ming voor Kasjmir, dan wil dat zeg gen dat dit een verliespost voor In dia zal betekenen. DE LEEUW VAN BASHRA 95. „Goedenmorgen, messires", zei de avonturier hoffelijk, terwijl hij zijn paard inhield. Maar de kleine man met het ï-eus- achtige slagzwaard scheen niet van zins zich door vriendelijkheid van zijn stuk te laten brengen. Hij zette zijn borst op, sloeg de hand aan zijn zwaard en informeerde onder dreigend gesnuif waar de twee vreemde niiters vandaan kwamen. „Ik veis in opdracht van de koopman Scorra uit Genua", sprak Aram omzichtig. „Ik ben gekomen om messire Filippo Rassi te bezoeken, die een handelsagent van mijn opdrachtgever is. Vanwaar deze argwaan tegen een eerlijk reiziger, mes sire?" „Er zijn tekenen van onraad gesigna leerd, messire!' kraaide de kleine krijgs held, zich als ccn bantamsc haan op zijn teenspitsen richtend. „Herders hebben ons bericht, dat zij de Leeuw van Bashi'a in de omgeving hebben gezien. Wij vrezen, dat de Mamelukken een aanval op onze goede stad in de zin hebben. Maar wij zijn gereed hen te ontvangen. De burgerwacht staat paraat!" „En ik neem aan, dat ik het genoegen heb thans met de aanvoerder van uw be roemde burgerwacht te spreken?" zei Aram glimlachend. „Welaan. Hier is een brief die Scorra mij meegaf voor Fillipo Rassi. Ik hoop, dat dat voldoende is om u te overtuigen dat ik geen spion van de Mamelukken ben". „Hm WelzekerJuist.Eh Vanzelfsprekend", zei de kleine aanvoer der voldaan, nadat hij de brief gelezen, be roken er ccn keer op gebeten had. „Dat schijnt in orde tc zijn. Go kunt passeren, messires. Het huis van Rassi staat dicht bij de haven en draagt een vergulde, driekan tige lantaarn. Ge kunt het niet missen". Hij trad terzijde en maakte een stram mi litair saluut. Maakt u maar geen zorgen over de Mamelukken, messires. De burger wacht staat paraat. Ik sta hier met vijftig dappere mannen op de wallen en wij zul len iedere aanvaler met bebloede koppen doen afdeinzen. Veel geluk!" En opnieuw sloeg de dappere man zijn hand met zoveel geweld aan het heft van zijn kolossaal zwaard, dat zijn helm waggelde als een bouwvallige toren in een orkaan „Vijftig man!" zei Aram hoofdschuddend terwijl zij verder reden. „En wallen die totaal verwaarloosd zijn! Zij hebben geen schijn van kans tegen dc Leeuw van Bashi-a, Agua. Als wy Sanal niet vinden, is deze stad verloren"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5