1 Geen nadruk meer op de Nederlandse vergoedingsaanspraken Tankslag woedt bij Sialkot (Pakistan) Noodweer in Zwitserland Juichend Middelburg begroette prinses Beatrix en verloofde Minister Luns zeer teleurgesteld over rede van De Gaulle Orkaan „Betsy" teisterde New Orleans Naar apartheid in Rhodesië? Brezjnev roept op tot vrede tussen India en Pakistan Stad bedreigd door cliloorgas ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 13 september 1965 122ste jaargang Nr. 19852 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURAN1 1797-1889 REDAKTI6 EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman <Sr Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. ,n dit nummer: Nieuwe Clir. Gerefkerk te Zierikzee geopend De Nederlands-Indonesische besprekingen DJAKARTA, 11-9. Volgens wel ingelichte kringen in Djakarta wordt bjj de besprekingen tussen de Neder- lundse en de Indonesische delegaties geen nadruk meer gelegd op de Ne derlandse schadevergoedingsaan spraken. In plaats daarvan spant men zich thans in om de vraagstuk ken inzake normalisering van de be trekkingen op een voor beide party- en aanvaardbare manier opnieuw te benaderen. Genoemde kringen ver klaarden, dat men hierin op een ba sis van „menselgkheid en rechtvaar digheid" was geslaagd. In Djakarta geloofd men, dat deze nieuwe benadering door de Indonesi sche delegatie is voorgesteld. Beide partijen verschillen nog van mening over de waardering en de juistheid van de Nederlandse aanspraken. De ze vormen ditmaal echter niet het belangrijkste thema der besprekin gen, aldus genoemde kringen. Zij zeiden, dat de delegaties zich ervan onthouden hadden nieuwe aanspraken op tafel te leggen. Zy hebben aan het einde van de tweede ronde van hun besprekingen een vertrcuweiyk interim-rapport opge steld, dat aar. de regeringen van de twee landen zal worden voorgelegd. Na een derde serie besprekingen in Nederland zal wellicht een afron dende confident ie in Indonesië plaatsvinden. In conferentiekringen gelooft men aan de mogelijkheid van nieuwe Nederlandse exportkredieten in de nabije toekomst. In een zaterdag uitgegeven ver klaring zeggen de twee delegaties gekomen te zijn tot „verder begrip van eikaars zienswijze". Verder begrip Zij zijn overeengekomen, de be sprekingen in Nederland voort te zetten. Volgens de verklaring zijn de delegaties van Nederland en In donesië er in geslaagd „een gemeen schappelijke wijze van aanpak der hangende financiële vi-aagstukken" te bereiken. De Nederlandse delegatie is be reid. de Nederlandse regering voort zetting, en zo mogelijk verruiming van financiële faciliteiten voor In donesië binnen het bestek van de be vordering van economische samen werking tot wederzijds voordeel, aan te bevelen. Beide delegaties zijn ervan over tuigd, dat wederzijds begrip, gcede trouw en verdraagzaamheid ten slot- RAWALPINDI, 12-9. - Reeds vyf dagen woedt ten oosten van Sialkot, een belangrgk Pakistaans militair centrum dichtbü de grens van Kasj mier en niet ver van de Indiase grens verwyderd, een verwoede In- disch-Pakistaanse tankslag, waarbü ook infanterie is betrokken. De Indiërs hebben hier vijf dagen geleden een gehele divisie gevechts wagens en een brigade infanterie, ter sterkte van bijna vierduizend man, in de strijd geworpen. Volgens Paki staanse officieren zou een zestigtal Indische tanks, dat is een vierde ge deelte van de sterkte der gehele di visie. buiten gevecht zijn gesteld. Ook Pakistan heeft tanks en een brigade infanterie ingezet. Uit NTeuw-Delhi wordt gemeld dat er zondagavond in de vlakte van Pendsjaab (hoofdstad Lahore) even- De bus gemist LONDEN, 13-9. Drie soldaten van een Brits tankregiment wisten er wel iets op, toen hun drie vrienden na afloop van het bal in Taunton (Somerset) de bus hadden gemist. Ze „leenden" en tanktransporteur van 60 ton. Het gevaarte be staat uit een trekker met een oplegger met 18 banden, waar op een „Centurion"-tank kan worden vervoerd - een van de grootste Britse tanks. Daar voor slorpt het 210 liter ben zine op 100 kilometer. En de n\jlitairen legden er 80 km. mee af. De militaire politie laat het er niet bij zitten. eens een grote tankslag woedt. Vol gens de Indiërs zou hierbij aan Pa kistaanse zijde uitrusting van twee divisies pantserwagens verloren zijn gegaan. Oe Thant in India NIEUW DELHI, 13-9. India heeft communistisch China in een nota, die werd overhandigd aan de Chi nese ambassadeur in Nieuw Delhi, medegedeeld dat „elk buitenlandse ingrijpen in 'het Indisch-Pakistaanse conflict slechts vertragend kan wer ken op het bereiken van een vreed zame oplossing". India ontwoordt hiermede op een vier dagen geleden door de Chinese volksrepubliek aan de Indische regering gezonden nota. De Indische premier Sjastri heeft zondag; een onderhoud van twee uur gehad met de ^ecretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, dat, naar in Indische regeringskringen werdt vernemen, een „openhartig en vertrouwelyk karakter" droeg. Sjastri heeft tegenover Oe Thant verklaard dat de Indische regering eerst over een wapenstilstand wil spreken wanneer zij .,de verzekering heeft ontvangen, dat er een einde zal worden gemaakt aan elke vorm van Pakistaanse agressie in Kasjmier". Maleisië heeft vrgdag een beroep gedaan op Indonesië en communis tisch China, om zich niet te mengen in het conflict tussen India en Paki stan. te zullen voeren tot een oplossing van alle nog bestaande vraagstuk ken, in het belang van de bestendi ging der juiste geestesgesteldheid voor het normaliseren van de be trekkingen, aldus de verklaring. LOCARNO, 11-9. Als gevolg van zware regenval, gepaard gaande met stormen, is het gebied van het Lago Maggiore, op de grens tussen Zwit serland en Italië, getroffen door overstromingen en grondverschui vingen. Bij Brisago, vlak ten noorden van de grens, verloor een Zwitserse vrouw het leven, doordat haar huis door een grondverschuiving werd vernield. Nog drie huizen werden ge troffen, doch er bevonden zich geen mensen in. In de omgeving werden enkele mensen gewond. De weg langs het meer tussen Brissago en Locarno - een afstand van 20 km - werd op een tiental plaatsen bedolven. In 24 uur tijd viel in zuid-Zwit serland 285 mm regen, hetgeen in geen negentig jaar was voorgekomen. De autoriteiten van het kanton Tessino hebben besloten een drin gend beroep op het leger te doen om de wegen vrij te maken. De toestand wordt „ernstig" genoemd. HOUTEN. Zaterdag heeft een do-, delijk verkeersongeval plaats gehad op de Veerweg te Houten (buurt schap Schalkwijk). De van de veer pont afkomende 35-jarige automobi list J. S. uit Amersfoort, is in bot sing gekomen met de 17-jarige Ton- nie van der Liigt uit Houten die een brommer 'bereed. De weg ter plaatse is bijzonder smal. Tonnie is enkele uren later in een ziekenhuis te Utrecht overleden. Onze moderne Diana's kunnen gerust zijn... Zij hebben geen enkele kans dit ontwapenende schouwspel in onze bossen te zien. Over enkele dagen kunnen zij dus zonder wroeging, maar goed geschoeid, met het geweer over de schouder, op jacht gaan. Want voor een dergelijk tafreeltje moet men naar de bossen van Wisconsin (V.S.) gaan. Daar kan men dit vredige geheel nog zien. Deze charmante Indiaanse, een meisje uit de bossen, weet waar schijnlijk niet, dat zij onbewust ongeveer de houding heeft aangenomen van de jachtgodin Diana, zoals die is uitgebeeld door Jean Goujon. MIDDELBURG, 10-9. - Duizenden mensen waren vrijdagmiddag naar de Zeeuwse hoofdstad gekomen om daar H.K.H. prinses Beatrix en haar verloofde te begroeten. Vlaggende, confetti strooiende en juichende Zeeuwen begeleidden het verloofde paar op zijn tocht door Middelburg naar het Abdycomplex. Omstreeks drie uur werden prin ses Beatrix en de heer Von Amsberg hier met een boeket bloemen begroet door de 13-jarige dochter van de commissaris der koningin in de pro vincie Zeeland, Wilma van Aartsen. In de Statenzaal werd het verloofde Grote inolybcleenvondst in Zwitserland BERN, 11-9. In het Baldtschieder- massief in het Zwitserse kanton Waadtlanid is een hoeveelheid van ongeveer 25.000 ton molybdeèn ge vonden. een zwaar metaal dat met een smeltpunt van omstreeks 2.600 graden Celsius zeer geschikt is voor het maken van raketkoppen, beman de ruimtevoertuigen en supersone vliegtuigen. DEN HAAG. 11-9. Be minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft in een televisie-inter view het volgende gezegd naar aan leiding van uitlatingen, die president de Gaulle op een persconferentie heeft gedaan. „De Nederlandse regering acht de verklaringen die generaal de Gaulle gisteren heeft afgelegd teleurstellend en wel om de volgende redenen; al lereerst houdt de verklaring van ge neraal de Gaulle op geen enkele wij ze enig constructief element in voor Drie staten getroffen NEW ORLEANS, 11-9. In Louisi ana, Florida en Mississipi zijn min stens 23 mensen cm het leven ge komen of als vermist opgegeven na dat de orkaan „Betsy" over deze steden had geraasd. Men vreest, dat er nog meer slachtoffers zgn. President Johnson is in New Or leans aangekomen en stelde zich op de hoogte van de schade, die daar en in het zuid-oosten van Louisiana door „Betsy" is aangericht. De presi dent beloofde alle mogelijke hulp van de Amerikaanse regering. De orkaan ..Betsy" heeft zich op New Orleans, in het mondingsgebied van de Mississippi, gestort. De vro lijkste stad van Amerika ontwaak te vrijdagochtend als uit een nacht merrie: overstroomde straten, afge knapte bomen en telegraafpalen. omver gewaaide auto's en afgewaai de luiken en daken. Er werd met man en macht ge werkt om de naar schatting 3.000 mensen in New Orleans te redden die als gevolg van de overstromin gen op daken en in bomen hun toe vlucht hebben gezocht. Er zou voor miljoenen' dollars schade zijn aangericht in de gebie den die door „Betsy" zijn geteisterd. De orkaan „Betsy" heeft zich op vlucht hadden gezocht. Reeds meer dan 50 lijken zijn ge borgen. Gevreesd wordt dat het do dental de 150 zal overschrijden. De meeste slachtoffers zijn waarschijn lijk gevallen in een buitenwijk van New Orleans, waar 3.000 huizen zware schade hebben geleden door een overstroming als gevolg van een springvloed. Veel mensen werden hier door bot water verrast. de voortzetting van de Europese en Atlantische samenwerking, die door alle andere partners wordt verlangd en nagestreefd. Ten tweede; het moet toch voor generaal de Gaulle op grond van zijn vroegere rijpe er varing - zou ik kunnen zeggen - be kend zijn hoe moeilijk - of beter ge zegd - hoe onmogelijk het is het hui dige tijdsbestek een doeltreffende verdediging op zuiver nationale ba sis te stoelen zonder diepgaande ge zamenlijke voorbereiding tussen de bondgenoten. En de afwijzing daar van is natuurlijk een ernstige zaak. Dan één woord over het Duitse vraagstuk. Het valt op dat de gene raal op geen enkele wijze melding heeft gemaakt van de rol die Ame rika kan en moet spelen bij de op lossing van dit vraagstuk en het dus beperkt tot een zuiver inter-Euro- pees probleem. SALISBURY, 11-9. De Rhodesisdhe premier, Ian Smith, heeft in het parlement -gezegd biet te durven be weren dat R'hodssiië -geen apartheids politiek zal 'gaan voeren. „Wij heb ben hier 'geen apartheid. Men heeft mij gevraagd te beloven dat Rho desië geen apartheidspolitiek zal •gaan voeren. Ik zal dat niet doen omdat de tijd zal leren welke van de mogelijkheden, de politiek zoals die ten noorden van ons wordt gevoerd of die in Zuid-Afrika, de beste is. Het land zal de beste van de twee paar voorgesteld aan het provinciaal bestuur. Commissaris mr. J. van Aartsen zei hier: „Het is mij een groot voor recht om u na uw vierdaagse veld tocht op uw negende en laatste be zoek van harte welkom te heten". De commissaris vervolgde schertsender wijs: „Tijdens uw bezoek zal elke commissaris wel beweerd hebben dat zijn provincie nog net iets uitsteekt boven de andere; ik doe dat ook", aldus mr. Van Aartsen, „en dan meen ik, dat ik nog gelijk heb ook". Ontwikkel ingen in provincie Hij wees onder meer op de bijzon dere ontwikkelingen, die Zeeland te wachten staan in verband met de af sluiting van de eilanden door het Deltaplan. Een gouden slot met een bloedko ralen ketting bood het provinciaal bestuur prinses Beatrix en de heer Von Amsberg aan als herinnering aan deze dag. Bij het verlaten van de Statenzaal zetten de aanwezigen spontaan het „Lang zullen ze leven" in. GEHEIME VLUCHT STOCKHOLM, 12-9. De 23-ja- rige Russische student Wladi- mir Krysanov heeft, na een trektocht te voet van 2S0 kilo meter door onherbergzaam Russisch gebied, aan de auto riteiten in Stockholm verzocht als politiek vluchteling in Zweden te mogen blijven. Krysanov had in Moskou de trein naar Petrozavodsk geno men. Vanuit deze plaats trok hij dertien dagen lang door ruig, dicht bebost gebied in de richting van de Zweedse grens Hij stak de Russisch-Finse grens over en bereikte, op 15 augustus jl. Haparanda, in noord-Noorwegen, „en op dat ogenblik begon ik luid te zin gen". Krysanov heeft zijn vlucht uit de Sowjet-Unie ge durende bijna een jaar zorg vuldig en in het diepste ge heim voorbereid. Hij wilde geen bijzonderheden over zijn reis mededelen. „Want ook an deren moeten van deze vlucht weg gebruik maken", llij had op zijn tocht een jachtgeioeer met ammunitie bij zich, om zijn proviand zo nodig met jachtbuit te kunnen aanvullen. Tijdens de rondrit door Middelburg kende het enthousiasme van de Zeeuwen geen grenzen. Duizenden stuwden om de auto heen om toch vooral maar een glimp van het ver loofde paar op te vangen. Een uur later dan op het tijdschema was aan gegeven verliet de met bloemen en confetti bestrooide stoet de Zeeuwse hoofdstad. Bloetlplasma naar Pakistan DEN HAAG. 11-9. Op verzoek van het internationale comité van het Rode Kruis te Genève, heeft het Ne derlandse Rode Kruis 200 sets bloed- plasma naar 'het Pakistaanse Rade Kruiis verzonden, in verband met dringende behoefte aan bloed bij de burgerbevolking. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Om bemind te worden moet men beminnelijk zijn. Rustig weer Verwachting tot dinsdagavond: Vannacht en morgenochtend plaat selijk mist; overigens opklaringen en op de meeste plaatsen droog; zwakke veranderlijke wind en weinig ver andering in temperatuur. 14 sept. Zon op 6.12, onder 18.58. Maan op 20.28, onder 9.1. Laatste kwartier: 18 sept. te 12.58. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 14 sept. 5.23 v.m. 17.31 n.m. BROUWERSHAVEN 14 sept. 4.54 v.m. 17.12 n.m. Springtij; 13 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde vulde een depressie, die in ons land meer dan een week wisselvallig en vrij 'koud weer veroorzaakte geheel op. Tegelijkertijd 'naderde van de oceaan een nieuwe storing. Deze trök in oost zuidoostelijke richting langs het Kanaal naar de Belgisch- Franse grens en veroorzaakte plaat selijk wat regen voornamelijk in het zuiden van het land. De storing ver wijdert zich naar Duitsland. Mor gen komt het weer onder invloed van een zwakke rug van hoge lucht druk. Met een zwakke noordweste lijke stroming wordt dan opnieuw polaire lucht aangevoerd, waarin op klaringen voorkomen, maar ook en kele buien die boven de Noordzee ontstaan. In de temperatuur komt niet veel verandering. In het zuiden van Formosa is een autobus, die een motorrijder wilde ontwijken, van de weg afgeraakt en in zee gestort. Vijftien inzittenden kwamen om het leven en dertien werden gewond. n Dinsdag zullen de leiders van de rechtse en centrum-partijen in Frankrijk oud-premier Antoine Pi- nay vragen zich kandidaat voor het presidentschap te stellen. Hij was in 1852 „de redder van de franc". Bij een groot deel van het publiek staat hij hoog aangeschreven. ZEIST. De gemeente Zeist stond vrijdag in 'het teken van het vijf tienjarig bestaan van het commando luchtverdediging dat in de middag uren werd gevierd met een parade door eenheden van het commando. MOSKOU, 11-9. Leonid Brezjnev, eerste secretaris van de Russische communistische partij, heeft een be roep gedaan op India en Pakistan de gevechten te staken en hun troe pen terug te trekken. De verspilling van bloed en het verwoesten van woonplaatsen kan geen oplossing zijn voor enig pro bleem tussen twee landen. Het Rus sische volk hoopt, dat de oorlogs brand tussen doze twee staten on verwijld wordt gedoofd, aldus Breznjev, die sprak tijdens een Rus- sisch-Roemeense vriendschapsbij- cenkomst op het Kremlin. Hij zei, dat de Sowjet-Unie haar medewer king had aangeboden om tot verbe tering van de betrekkingen tussen Pakistan en India te komen. De Russische partijleider drong er bij de regeringen van beide landen op aan werkelijkheidszin, zelfbe heersing en wijsheid te tonen en hun strijdkrachten terug te trekken lot de posities waai- zij zich voor het begin der vijandelijkheden bevon den. Wij staan wiet. onverschillig te genover hetgeen thans tussen India en Pakistan plaats vindt. De mili taire operaties in voor-Indlë en de „voortdurende strijd van het Ame rikaanse imperialisme legen Viet nam" vormen een verdere verslech- Azië en de 'gehéle wereld. Zij be dreigen de zaak van volledige vrede en veiligheid voor alle landen, zo zei Brezjnev. Volgens 'hem was de Sow jet-Unie bereid mee te helpen de oorlog te doen beëindigen, doch het conflict 'kon Slechts 'door de regerin gen van Pakistan en India zelf wor den opgelost. BATON ROUGE, Louisiana, 23-9. In de Mississippi in de omgeving van Baton Rouge wordt gezocht naar het wrak van oen aak met 600 ton chloor, die in de orkaan „Betsy" moet zijn vergaan. Er bestaat gevaar dat het ontsnappende chloorgas de inwoners van de hoofdstad van Louisiana zou 'kunnen bedreigen. De scheepvaart is nu over een lengte van honderd km. verboden. Do bur gemeester van Baton Rouge heeft bekend gemaakt dat aan de militai ren 'honderdduizend gasmaskers zijn gevraagd om op alles voorbereid te zijn. Hij vroeg do 'bevolking naai de-radio te blijven -luisteren vóórhel geval evacuatie moet worden bevo-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1